GESPREK VAN DE DAG IN MAASTRICHT Wethoudersaffaire beroert de gemoederen Ondemocratisch de uitspraak van 11.195 kiezers op één partij naast zich neer te leggen Beroep op het geweten nü li Geleidelijke invoering met de nodige differentiatie Voor de soon van Draza Mihailovitch is de tijd gekomen om naar de vrije wereld te gaan naar Branko Mihailovitch I vertelt over de I strijd van zijn vader I m de reukfilm MOET SAINT LAURENT De hoge mode onder dienst? Latente produktiviteitsreserves worden aangeboord Schoenen om de hals? Een nieuwtje: Trad fractievoorzitter te dictatoriaal op? N.V.V. OVER WERKTIJDVERKORTING Geheime ontmoeting De grens over Portret cicin de muur „Hier is de vrijheid Amerikaans procédé Jaarbeursklok voor mr. Fockema Andreae DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 P. v. d. A. niet buitensluiten Democratie te groot goed Democratie te groot Bijzonder ingewikkeld psi$g<! - Yoor sommige Limburgse gemeen ten zijn de wethoudersverkiezin gen wel voorbij, maar daarom toch nog geen verleden tijd. Met name is dit het geval in Maastricht. Hier vormt de jongste wethoudersverkiezing nog steeds het gesprek van de dag. De in opspraak zijnde KVP-raadsfractie is er duidelijk in twee kampen uiteengevallen. Wat is er precies aan de hand geweest en wat voedt de nog steeds heersende deining? Wij zijn in de gelegenheid uit voerig verslap te doen van deze zaak, die velen, wier belangstelling naar de gemeentelijke politiek in het algemeen uitgaat, zal interesseren. Enkele dagen vóór in Maastricht de wethoudersverkiezingen zouden worden gehouden kwam de K.V.P.- raadsfractie in vergadering bijeen om te beraadslagen over de kan didaten voor de vier beschikbare wet houderszetels. Tot nu toe werden er hiervan drie door de K.V.P. en een door de P.v.d.A. bezet. Daar het aantal K.V.P.-raadszetels bij de laatste g_ meenteraadsverkiezingen gestegen was van 24 op 27 en dat van de P.v.d.A. ge daald van 11 op 9 kwam de vraag aan de orde of de K.V.P. opnieuw aan de P.v.d.A. een wethouderszetel zou aan bieden. Volgens fractievoorzitter J. H. Ensinck en zoals later bleek ook vol gens de meerderheid van de K.V.P.- fractie, zou de eventuele P.v.d.A.-wet- houderszetel alleen die van openbare werken kunnen zijn. Deze beperking maakte de kwestie voor een aantal K.V.P.-raadsleden z?.er. gecompliceerd, gedwongen als zij zich hierdoor voelden om zich niet zozeer voor een samengaan met de P.v.d.A. uit te spreken als wel om een keuze te maken tussen P.v.d.A.- kandidaat voor openbare werken, de heer C. Pieters, of de door hen voor gedragen K.V.P.-kandidaat, de heer J. Godfroy, die vóór 1953 de wethou derszetel van openbare werken had bezet. Het voorstel, dat derhalve in stemming kwam was: óf de heer God frey wethouder van openbare werken v* S"s Séén zetel voor de P.v.d.A. of wo ™,oTleters wethouder van open- bare werken en dus wél een zetel voor de P.v.d.A. Voor de heer Pieters en derhalve voor de P.v.d.A. stemden 15 K.V.P.-raadsleden tegenover 12 voor de heer Godfroy en derhalve te gen de P.v.d.A. Ondanks de absolute meerderheid voor de P.v.d.A.-wethou- der kelderde het voorstel, omdat het de volgens het fractiereglement voor geschreven twee-derde meerderheid niet had behaald. Dit impliceerde der halve, dat de K.V.P. dit keer ook de vierde wethouderszetel zou gaan be zetten en dat de P.v.d.A. buiten het Maastrichtse college van B. en W. zou worden gesloten. Toen dit resultaat naar buiten bekend werd, verwekte een en ander niet al leen in de P.v.d.A.-kring, maar ook in de gelederen van de K.V.P.. zowel in als buiten Maastricht, de nodige be weging. Het gevolg hiervan was, dat op de dag vóór de wethoudersverkiezingen de Maastrichtse K.V.P.-raadsfractie in spoedeisende vergadering bijeenkwam. Bij die gelegenheid gaf de kringvoor zitter van de K.V.P. Limburg, de heer J. Joosten uit Heerlen, de Maastrichtse K.V.P.-raadsleden het advies de P.v.d.A. niet buiten het college van B. en W. te sluiten. De fractievoorzitter, de heer Ensinck, probeerde de K.V.P.-raads leden voor dit advies te winnen door een wijziging van het fractie reglement voor te stellen. Deze wijzi ging betrof de bepaling, dat fractiebe- sluiten alleen genomen kunnen worden met een twee-derde meerderheid. Deze bepaling diende in dier voege gewijzigd j^worden, dat voortaan geen twee-derde de ^dorheid meer, maar alleen maar om eln'Ufte meerderheid nodig zou zpn wijziging kSFatiebesluit te nemen. Deze warn evenwel niet tot stand. De voorstanders v,., froy als vierde c,e be0,r GoA hiermee meenden het 'nTetï t k*»,!? gewonnen, kwamen dag ia?er bh de wethoudersverkiezingen evenwel be drogen uit. Hun tegenstanders jn fractie gaven samen met de 9 P.v.d.A.- raadsleden hun stem aan de P.v.d.A.- kandidaat, waardoor de heer Pieters en niet de heer Godfroy tot wethouder werd gekozen. De K.V.P.-raadsleden, die hun stem op de heer Pieters uit brachten achtten zich niet gebonden aan het genomen fractiebesluit, omdat zij meenden zich te mogen beroepen op hun geweten. Het KVP-fractiereglement bepaalt n.I. ook dat een raadslid zich niet aan een fractiebesluit behoeft te houden mits hij zich beroeüt op ziin ge- weten.en dit vóór de raadsvergadering kenbaar maakt aan de fractievoor zitter. Een aantal raadseden naar verluidt minstens 12) onder wie ook fractievoorzitter Ensinck, beriepen zich op hun geweten met het gevolg, dat de P.v.d.A.-kandidaat voor de vierde wet houderszetel toch werd gekozen en niet de K.V.P.-kandidaat. Zoals wji reeds na deze verkiezingen hebben bericht, werd de heer Pieters met 22 tegen 14 stemmen (waarvan 12 voor de heer Godfroy, een blanco en een on geldig) gekozen. Hiermee kwam er in het wethouderscollege van Maastricht geen enkele wijziging. De drie zittende K.V.P.-wethouders en de ene P.v.d.A - wethouder werden herkozen. De wethoudersaffaire was hiermee evenwel niet van de baan. Het .dra ma" begon toen pas goed. De nïet-ge- kozen K.V.P.-er, de_ heer J. Godfroy verliet de vergadering en bedankte als raadslid op grond van gewetens bezwaren. Zijn medestanders in en buiten de raad ontketenden daarop een fikse rel. In de plaatselijke pers organen verschenen redactionele ar tikelen en ingezonden stukken, waar bij de K.V.P.-raadsleden, die zich had den uitgesproken voor de P.v.d.A.- kandidaat onreglementair gedrag en woordbreuk werd verweten. De K.V.P.-afdeling Nazareth belegde zelfs een protestbijeenkomst, waarop de houding van fractievoorzitter En sinck en de zijnen in felle bewoordin gen werd gelaakt. Bovendien aan vaardden de aldaar aanwezige K.V.P.-ers een motie van afkeuring, waarin zij het_ vertrouwen in fractie voorzitter Ensinck opzegden alsmede in de meerderheid van de leden van de K.V.P.-raadsfractie, die zich voor de P.v.d.A.-kandidaat had verklaard. Bovendien verzocht deze K.V.P.-afde ling het bestuur van de statenkring Maastricht om een statenkringverga- dering bijeen te roepen, waarop de houding van de meerderheid van de K.V.P.-raadsfractie zou dienen te wor den afgekeurd. Er gingen zelfs op de le vergadering stemmen op, die het aftreden van de bedoelde K.V.P.- raadsleden eisten. Naar aanleiding van dit alles heeft de heer Ensinck in de dinsdagavond ge houden raadsvergadering te Maastricht gemeend een persoonlijke verklaring te moeten afleggen. 'Hierin zei hij o.m., dat de reacties voortkomen uit perso- nenpolitiek, die vooropstelde, dat de K.V.P.-raadsleden de heer Godfroy tot wethouder van openbare werken moes ten kiezen en dat daaraan al het andere ongeschikt moest worden gemaakt. Het standpunt van de meerderheid in de K.V.P.-raadsfractie wordt, aldus de heer Ensinck, bepaald door een aantal argumenten o.a., dat het ondemocra tisch is om de uitspraak van 11.195 kie zers op één party, zijnde 24,8 pet. (het geen toch wel iets meer en belangrijker is dan 2000 voorkeurstemmen op één persoon) naast zich neer te leggen en dat het politiek fout is een groepering, die reeds dertien jaar lang een wethou derszetel bezet heeft, buiten spel te zet ten en naar de oppositie te drukken. Deze argumenten werden volgens de heer Ensinck ook duidelijk omlijnd door kringvoorzitter J. Joosten en bovendien, zo zei hij, zijn zij in Overeenstemming met de opvatting van de landeiyke K.V.P.-voorzitter, mr. Van Doorn. Te vens wees de heer Ensinck erop, dat K.V.P.-raadsleden van mening waren zich te mogen beroepen op hun gewe ten en derhalve niet te mogen hande len overeenkomstig het weliswaar for meel juiste besluit van de minderheid, omdat zp de democratie daarvoor een te groot goed achten en bovendien de eed van raadslid het voorstaan van het algemeen vereist. Vervolgens laakte de heer Ensinck in zeer felle bewoordingen de publikaties in de plaatselijke pers, terwpl hp con cluderend stelde, dat de houding van de meerderheid van de K.V.P.-fractie reglementair volkomen juist is, dat het beroep op het geweten terecht is ge daan; dat de houding van de meerder heid in overeenstemming is met de de mocratie alsmede dat deze K.V.P.groe pering heeft gehandeld en in het belang van de stad en in dat van de K.V.P. De vice-voorzitter van de K.V.P.-frac tie, de heer B. Cuyten, tekende tegen de uitlatingen van de heer Ensinck ver zet aan. Volgens hem was er bp de wet houdersverkiezingen sprake van 'n reg lementair genomen fractiebesluit, dat door een deel van de K.V.P.-fractie ge- Om de hoge taille ook een kans te geven bij het mantelpak, hebben veel Parijse ontwer pers de rok vastgezet aan een heel kort blousetje van een materiaal dat sterk verschilt van de rok. Ferry Offerman heeft dat idee overgenomen bij dit ensemble van levendige groene wol in een rustiek weefsel, waarop een fluwelen blousje in dezelfde kleur als de grote kraag van beverbont. Een heel brede ceintuur over de maag vormt een soort compromis tussen de empirelijn en de normale taillehjn. Dit js gen (jer modellen uit de kleine collectie eigen ontwer pen, die Ferry Offerman gisteren aan ae pers toonde in zijn buitenhuis te Vmkeveen, waar men op het gazon vogels zag rondstappen even lang benig als de mannequins wier rok ken ultra kort waren. Sommige wijde rokken waren ge heel gevoerd op een nieuw soort vlie- seline-achtige tussenvoering, „firet" geheten, die helpt het volume te be waren. Hoe sterker architectonisch de mode wordt, hoe meer men met hulpmiddelen de subtiliteiten van het gewenste silhouet zal moeten vast houden. Het vezelvlies als voering gebruikt, maakt dan ook een eigen ontwikkeling door en perfectioneert zich steeds. Het is er nu in velerlei samenstellingen en in alle kleuren van de regenboog. A.Bgl. woon is genegeerd. De heer Cuyten be treurde de rede van de heer Ensinck zeer, omdat deze niet in de raad had mogen worden uitgesproken, zolang de bewuste kwestie nog niet in de party zelf is behandeld. Het K.V.P.-raadslid de heer W. Tel genkamp merkte nog op, dat de uitla tingen van de heer Ensinck beledigend zpn voor diverse K.V.P.-raadsleden. Ook het tot de P.v.d.A. behorende ka tholieke raadslid dr. J. Tans ging nog even in op de kwestie niet zoals hp zei, om als lachende derde te spreken, maar om op te merken, dat hier met betrek king tot de democratie juist is gehan deld. Aan het adres van de heer En sinck merkte hij op, dat diens beroep op het geweten de K.V.P.-fractievoorzitter er in de toekomst toe zal brengen ook respect op te brengen voor anderen, wanneer die zich op hun beurt menen op hun geweten te moeten beroepen. Voor het ogenblik bleef het hierbp. De Maastrichtenaren hebben intussen weer nieuwe discussiestof. Ofschoon de voor- en tegenstanders van het verloop van de Maastrichtse wethoudersverkiezin gen scherp tegenover elkaar staan, wordt de zaak bijzonder ingewikkeld nu de ene party binnen de K.V.P.-raads fractie meent zich reglementair gedra gen te hebben en de ander ditzelfde meent. Bovendien wordt de zaak er ook niet gemakkelijker op nu zowel de een als de ander, zoals wp van woordvoer ders van beide partijen vernamen, meent in overeenstemming met het standpunt van de landelijke K.V.P.- voorzitter te hebben gehandeld. Sommige K.V.P.-raadsleden, die niet op de P.v.d.A.-kandidaat hebben ge stemd deelden ons voorts nog mee, dat zij niet per se de P.v.d.A. buiten het col lege wilden houden, maar zij wel fel ge kant zijn tegen het feit, dat geen andere zetel dan juist die van openbare wer ken aan de P.v.d.A. zou moeten toe gewezen worden, waarvoor zp immers meenden een bekwame kandidaat in de persoon van de heer Godfroy gevonden te hebben. Door de zaak op die manier te stellen, zoals het thans gebeurd is, trad de fractievoorzitter te dictatoriaal op, zo zeggen zp. Bovendien zijn deze K.V.P.-ers van oordeel, dat er nog wel meer protestvergaderingen van Maas trichtse K.V.P.-afdelingen zullen vol gen en dat een aparte statenkringver- gadering aan de hele onverkwikkelpke affaire zal worden gewpd. Van de te genstanders van deze K.V.P.-zegslieden vernamen wij evenwel dat van een sta- tenkringvergadering nog niets bekend is, maar dat de hele kwestie wel zal worden besproken door het bestuur van de statenkring en het bestuur van de K.V.P.-raadsfractie. De hengst „Successeur" van de stallen „De Dobbelaere" in IJzendijke is op de jaarlijkse nationale tentoonstelling van de koninklijke vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard" in Den Bosch tot kampioen hengst J958 uitgeroepen. De chef-kok van het restaurant van de Veemarkthallen kwam de eigenaar even feliciteren met zijn succes. Er bestaat verband tussen het wereldberoemde modehuis Dior en de vastberadenheid van generaal de Gaulle een einde te maken aan de oorlog in Algerije. In de topleiding van het modehuis maakt men zich namelijk ernstige zorgen over de mogelijkheid dat de jeugdige Yves Mathieu Saint Laurent voor het vervullen van zijn dienstplicht zal worden opgeroepen. Saint Laurent, een Fransman geboren in Oran (Algerije) kreeg uitstel van dienstplicht toen hij studeerde. Hij is thans geen student meer maar de voornaamste ontwerper van het Dior-concern. „Wij hopen vurig, dat zijn uitstel niet zal worden ingetrokken en dat hij in staat zal zijn nog met een voorjaarscollectie uit te komen in februari," zeide een hoge employé van het modehuis. En daar heeft men goede reden om te hopen, dat Saint Laurent zijn werk zal kunnen blijven doen. Zijn „trapeze-lijn" die in februari voor het voetlicht werd gebracht, deed de inkoopcijfers van alle filialen ter wereld met tien procent omhoog gaan. Wij weten nog niet hoe de verkoop van zijn tweede collectie, die verleden maand werd gepresenteerd, zal zijn," aldus de employé, „maar zij werd overal, vooral in de Verenigde Staten, goed ontvangen. Als hij in november wordt opgeroepen, dan hopen wij maar, dat het leger hem zal toestaan, schetsen voor de aanstaande show te maken." Maar zou dat geen ijdele wens zijn! „Het verbondsbestuur van het NVV staat op het standpunt, dat arbeidstpd- verkorting haar kans moet hebben te worden gerealiseerd. Dat betekent: een geleidelijke, étappegewijze, bedrijfs- takgewijze, zo nodig ondernemingsge wijze invoering. Dat betekent differen tiatie in tijd, in tempo en in omvang. Dat betekent in concreto, dat er be drijfstakken zullen zijn die voorop gaan en andere, die voorlopig de pas moeten inhouden of langzaamaan moeten doen. Dit is de prijs om arbeidstijdverkor ting successievelijk te realiseren, een prijs die niet te hoog is als wij be seffen, dat het alternatief, namelijk een algemene arbeidstijdverkorting, in de huidige economische situatie en re kening houdend met andere verlan-rens, niet aanwezig is." Aldus de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het NW, in zijn inleiding op de vandaag gehou den hoofdbestuursvergadering. Ruime aandacht schonk spreker aan wat hij noemt: het aanboren van la tente produktiviteitsreserves. Hij ci teerde cijfers uit berekeningen cn schattingen, die o.a. het Centraal Plan bureau heeft gepubliceerd over de grootte van de te verwachten produk- tiederving als gevolg van arbeidstijd verkorting. Deze zou voor het gehele bedrijfsleven worden: bij een 5-daagse werkweek van 45 uur 56 pet. bij een comb. 5- en 6-daagse werk week van resp. 421/2 en 48 uur 4—41/2 pet. bij een 6-daagse werkweek van 45 uur 33 1/2 pet. Voor een juiste beoordeling van deze percentages moeten wij - aldus spre ker - een paar dingen goed in het oog houden, waardoor tegelijkertijd even- vele twijfels worden gewekt over de exactheid van de becijfering. In de eerste plaats moet men deze schattin gen zien als typering van de grootte orde van de waarschijnlijke produktie- derving. In de tweede plaats, dat deze schattingen gebaseerd zijn op een al gemene, dus voor het gehele bedrijfs leven geldende invoering van de ar beidstijdverkorting tot 45 uur en even eens dat dit geschiedt zonder enigerlei overgangsregeling. Verder is uitgegaan van een situatie van volledige werk gelegenheid, waarin per definitie geen arbeidsreserve aanwezig is. Een ge ringe afwijking van deze situatie kan een vermindering van deze geschatte produktiederving met zich meebrengen. 7? Zoals wij gisteren hebben aan gekondigd in een uitvoerig in leidend artikel beginnen wij van daag met de publicatie van een serie artikelen van de uit Joego slavië gevluchte Branco Mihailo vitch, de oudste zoon van de door Tito vermoorde generaal Draza Mihailovitch, de held van de Balkan uit de laatste wereldoorlog. MIJN VLUCHT het WESTEN Begin 1957 toen ik van mpn werk naar huis liep, wandelde ik door de Franchet- d'Espe- reystraat in Belgrado. De straatverlichting was slecht. Toch zag ik plotseling een man waarvan ik dacht dat ik hem kende. Hij keek heimelijk om zich heen. Toen hy niemand zag, kwam hy naar me toe. „Branko, ben jij het?", sprak hij gejaagd. Ik hield in Belgrado nooit mijn pas in, al:- me iemand op straat op deze wyze benaderde. Ik werd achtervolgd en bespied. Ik sprak alleen met mijn boezemvrienden, en dat zpn er niet veel. Maar toen ik die stem hoorde, herkende ik ze onmiddeliyk. Het was de stem van een vroegere zeer naaste mede werker van mijn vader, die ik tpdens de oorlog ver scheidene malen had gezien, maar later zeker ge durende veertien jaar uit het oog was verloren. Ik noemde zijn naam, en hij kwam dichterbij. „Hoe gaat het met jou, Branko? Ik probeer je al enige weken op straat aan '.3 spreken. Je huis heb ik niet durven benaderen, omdat het wordt bewaakt. Ik moet me1 je praten. Ik heb je iets zeer belang- rpks te zeggen." Zelfs toen mijn vader in de bergen van Bosnië ver toefde, opgejaagd door Tito'-, mannen, ontvingen wp dikwijls bezoek van onbekende mensen, die beweer den door mijn vader of door een van zpn vrienden te zijn gestuurd teneinde ons vertrouwen te winnen of op zijn minst ons aan het praten te krijgen. Maar we hadden leergeld betaald en we stuurden deze mensen altijd weg. We zeiden dan dat vader noch zijn verzet tegen de Duitsers ons ook maar iets in teresseerden en dat we zelfs niet wisten of hp nog leefde. Het waren dan ook altijd spionnen van de U.D.B.A., de communistische geheime politie. Door deze voortdurende dreiging en de vrijwillige ver vreemding an onze weinige vrienden, leefden mpn moeder Julica, mijn zuster Gordana en ik in een volkomen afzondering. Thans spra'- in de koude nacht een stem die ook van de andere zijde van het graf had kunnen komen. Ik wist evenwel dat een man voor me stond, die ik volledig kon vertrouwen. Daarom antwoordde ik rus tig: „We kunnen met elkaar spreken waar en wan neer u wenst." Hij noemde me de r.aam van een cafeetje in een rustige straat. ,,De U.D.B.A. komt er nooit," zei hp er bp. Drie dagen latei stond ik 's avonds voor het genoemde café. De straat was verlaten. Als voorzorgsmaatregel droeg ik een kleine doos met wat artikelen van de zwarte markt. Voor het geval de politie een inval zou doen, was het beter een kleine zwarthandelaar dan een samenzweerder te liiken VBn •■m"n v"ader zat al in het cafeetje. To™,HU v$ naar een verlaten achterzaaltje. Terwpl wp een kop koffie dronken, vertelde hp mp zeer groot nieuws. „Branko, het werk van je vader hield niet op met zijn dood. Een hechte organisatie zet zpn arbeid voort. Wp zpn overal, zelfs in de communistische partij. We bben veel geleer., van de wpze waarop de communisten infiltreren en we hebben dezelfde methode overgenomen. Op dit moment wil ik je geen gevaarlijke geheimen vertellen. Het enige wat ik je wens te zeggen is dat onze organisatie besloten heeft je het iand uit te krijgen. Voor de zoon van Draza Mihai ovitch is de tijd gekomen naar de vrpe wereld te gaan." Ik luisterde zeer ontroerd naar onze vriend zonder hem in de rede te vallen. Rustig legde hp me uit, dat de voorbereiding van mpn vlucht kor beginnen op het tijdstip dat mij geschikt leek, maar dat er enige tijd mee gemoeid zou zijn. Hp zou me laten weten wanneer iedereen en alles g eed was. Ik zou dan enige dagen verlof moeten vragen op de auto- fabriek te Rakovoca, waar ik als ingenieur werkte. Ik had dit jaar nog geen vakantie gehad en de direc- tii zou mijn verzoek dus waarschynlijk wel inwilli gen. Bovendien zou ik kunnen zeggen dat ik wat overwerkt was. De eerste tien dagen zou ik in Bel grado blpven zódat ik kon gezien worden, en drie dagen voor het einde van mpn vakantie zou ik de stad verlaten. „Zeg vooral niets tegen je moeder of je zuster. Het is beter hen niet in moeilpkheden te brengen," zei myn metgezel toen we van elkaar scheidden. Later belegde onze vriend nog een byeenkomst in het cafeetje. „Alles is gereed," zei hij. „Op de afgesproken dag moet je zijn(Hij noemde de naam van een stad, wier naam ik niet zal vermelden om voor de hand liggende redenen). Hy gaf me tevens de n„am en het adres van een man die ik in die stad moest opzoeken. „De gehele organ' -tie is op de hoogte. Je zult van hand tot hand gaan, tot in Frankrpk toe. Na elke etappe zul je inlichtingen ontvangen die nodig zpn om de volgende etappe te volbrengen." Toen omhelsde hp me. „We zullen elkaar hoogstwaarschijnlpk nooit weer zien. Of wie weet wanneer? Dat God je moge be schermen, Branko. Wees onze vaandeldrager in 's vrpe wereld." Voor mp, die jaren, vol van wantrouwen en onze kerheid, in afzondering had geleefd, en die verplicht was om de vpf dagen naar de politie te gaan voor een melding, en die geen ander verlangen had dan om onopgemerkt te leven, en vergeten te worden door iedereen, speciaal door de geheime politie, was het de aanvang van een onverwacht, adembenemend avontuur. OP de vastgestelde avond reisde ik met de trein naar de stad die onze vriend me had genoemd. Ik kende deze stad zeer goed en daardoor kon ik ongedwongen door haar straten lopen. Op de hoek van een slecht verlichte straat werd er plotseling een hand op mijn schouder gelegd. Ik verstijfde. „Gearresteerd", dacht ik. Het was evenwel niet de U.D.B.A. Ik hoor- iHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii,mm,iini,min,iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy.1 de namelpk net gefluisterde wachtwoord, dat voor buitenstaanders uiteraard slechts een onnozel woord je is. De emotie was echter te sterk en het werd me zwart voor de ogen, maar ik kon me herstellen om het noodzakelpke antwoord te geven. Daarna was al les snel duidelijk. De man had met een beschrpving van mpn uiterlpk voorkomen voor het station op me gewacht, maar omdat hij niet erg zeker van zich zelf was of ik wel de aangeduide man was, had hij het raadzamer geoordeeld mij te volgen en te zien of ik in de richting van zijn huis liep. Er was geen tijd te verliezen. Hij bracht me naar zijn huis, waar nog een gids wachtte. Fietsen ston den er gereed. Diezelfde nacht nog fietste ik met twee leden van de organisatie over eenzame land wegen naar de grens. De nieuwe dag kondigde zich al aan, toen we, ver moeid en bezweet, een verlaten huis bereikten dat d' :ht bij de grens lag. De eigenaar ervan zou mpn volgende gids zpn. Mpn twee vorige metgezellen fietsten meteen terug. hadden gewandeld. Tranen kwamen me in de ogen. Tranen van vreugde en ontroering, en van schaamte. Op dat moment dacht ik aan de honderden, dui zenden mannen en vrouwen die voor ons land waren gestorven, de meesten onder het commando van mijn vader, opdat de overlevenden in vrijheid kon den leven. En die vrijheid had ik nu barrevoets, hei- melpk als een dief, herwonnen, in een vreemd land nog wel, dat mijn vader bovendien tijdens de oorlog had bevochten. Het was echter niet de tijd voor beschouwingen. Wij realiseerden ons opeens dat onze voeten bloedden: de rotsen hadden ze stukgemaakt. Wij wasten ze in een beekje, dat in de nabijheid stroomde, en deden onze schoenen weer aan. „We moeten trachten uit het gezichtsveld van de Joegoslavische grenswachten te bliiven", zei mpn kameraad toen hp opstond. Gelukkigerwijs kende hij de streek als zijn broek zak. Een vreemdgevormde boom of een dito rots diende hem als baken, en het slot van mijn vlucht verliep zeer voorspoedig. Ongeveer anderhalve kilometer verder vonden we het huis en de gids die ons verwachtte. Het ergste was voorbp. II. nam afscheid van mijn moedige met gezel en een nieuwe gids bracht me naar een station op enige afstand van de grens. In de treincoupé ging ik naast hem littpn, alsof ik een doodgewone reiziger was. Vier dagen later bracht een andere trein me naar Frankrpk, het land waar mijn vader me vaak over had verteld. De gids die mij naar deze trein geleidde had mij een brief gegeven. ,,In Parijs neem je een taxi aan het station en laat de chauffeur deze brief zien. Er staat het adres van een restaurant in. Dit restaurant moet je bezoe ken. Kijk als je binnenkomt naar de muur aan je linkerkant, en je zult zien dat je op de juiste plaats bent. Vraag dan naar mevrouw Dara en laat voorts alles aan haar over." Ik heb later vernomen dat dit restaurant het ver zamelpunt is van de Joegoslavische vluchtelingen en dat de eigenaresse, mevrouw Vagary, miljoenen francs heeft besteed aan hulp, voeding en huisves ting van duizenden landgenoten in ballingschap. Ik sliep de gehele dag in het kleine huis. De ko mende nacht zou ik de grens overschrijden. Tegen middernacht verliet ik de boerderp met mijn metge zel en liepen wij naar een plek van de grens waarvan hij wist dat deze zonder veel moeite kon worden over schreden. Wp stapten voort in de donkere nacht zon der een woord met elkaar te wisselen. Op een ge geven ogenblik greep mpn metgezel me bij de arm en wees me een zwak licht, mgeveer tweehonderd meter voor ons. Het was een grenspost, en door het venster konden we bp het licht van een petroleum lamp het silhou- t van een militair zien. Mijn gids deed zijn schoenen uit en gebaarde mp hetzelfde te doen. De bodem was rotsachtig, en het minste geluid zou ons verreden. Daarom gingen we barrevoets, ge ruislozer nog dan geesten. We liepen een uur een eeuwigheid. k liet me vallen, toen ik de sem van mijn gids hoorde. Zijn woorden waren nochtans geruststel lend. „Hier is de vrijheid". Alhoewel hij het zachtjes zei, leken zpn woorden te exploderen in de intense stilte, waardoor we tot op dit moment De taxi stopte in de rue-Boutebrie, een straat je nabij de Boulevard Saint-Michelin. Ik stónd voor de gele gevel van een restau rant. Ik duwde de deur open. Op dat uur van de dag was het café slecht bezocht. Een man zat in een hoek de krant te lezen. Hij keek niet op, toen ik binnenkwam. Ik heb inmiddels geleerd, dat in dit land de mensen geen aandacht schenken aan het komen en gaan van anderen. Ik keek naar de linkermuur. Ik hoefde geen tweede keer te kijken. Mijn keel was droog. Ik zag een portret van mijn vader aan de muur. Sedert het Rode Leger en de Partisanen van Tito Belgrado waren binnengevallen had ik geen enkele foto of tekening van mijn vader gezien. Ook thuis was, na zovele „bezoeken" van agenten van de U.D.B.A., geen foto van hem meer te vinden. Ze vernietigden of stalen zelfs de foto's, die van hem genomen wa ren, toen hij nog een jongeman was. Onze vrienden waren wel zo verstandig geen foto van hem te be waren, want zulk een foto alleen was voldoende om iemand naar de gevangenis te sturen. En hier op de muur van dit onbekende restaurant De fresco was slecht gemaakt, maar toch keken vol liefde en bewondering de kalme, lieve ogen van mpn vader me aan. De ogen schenen ook gelukkig. Het was de me°st ontroerende ervaring van mijn ontsnapping. „Wie bent U," vroeg plotseling een vrouw. Ik had haar niet naderbp horen komen. „Bent U mevrouw Dara?", vroeg ik op mijn beurt. „Dat ben ik. Maar wie bent U?" herhaalde ze on geduldig. Terwpl ik r ijn ogen naar het schilderij opsloeg, antwoo. dde ik langzaam: „Ik ben de zoon van hem wiens portref op deze muur staat." Het gelaat van de vrouw werd eensklaps zachter van uitdrukking. „Ben jij Branko? Ze hebben me verteld, dat je zou komen." Toen omarmde mevrouw Vagary me en zei: „Van nu af aan ben je mpn broer." Copyright 'Opera Mundi (Wordt vervolgd). En last but not least: bij deze be schouwingen is geen rekening gehou den met psychologische en organisato- risch-technische factoren, die ongetwij feld een gunstige invloed zullen heb ben in deze zin, dat zij tot verminde ring van de produktiederving zullen bijdragen. Het zullen juist deze facto ren moeten zijn waarop het beleid met betrekking tot de arbeidstijdverkorting moet zijn gericht en wel zodanig, dat het grootst mogelijk gunstige effect van dit niet-kwantificeerbare factoren is te verwachten. Aan deze kant van de zaak is, al dus de NW-secretaris, niet of nau welijks aandacht besteed. Onderzoe kingen hebben aangetoond, dat de produktiviteit van de werkers in het bedrijfsleven wordt begrensd door hun bereidheid, hun instelling ten opzichte van hun werk en tevens door de kwaliteit van de leiding. In het bedrijfsleven liggen de prestaties van de werkers beneden het mense lijk kunnen en is de bereidheid niet maximaal. De produktiviteit ligt be neden het mogelijke (de inleider ge bruikt hier een rapport van dr. ir. IJdo, dat als bijlage aan het SER- advies is toegevoegd). Hier is sprake van verborgen produktiviteit De kunst is deze te voorschijn te halen. Hi ben er van overtuigd, aldus de heer Van Tilburg, dat het verkorten van de werktijd de mogelijkheid schept langs indirecte weg de produktiviteit te ver hogen. Verkorting van de werktijd be tekent het aanboren van latente pro- dukti vite itsreserves. De heer Van Tilburg meent overi gens, dat volledige verwezenlijking van de 45-urige werkweek in 1960 zeer onwaarschijnlijk zal zijn en in 1962 slechts mogelijk onder bepaalde voor waarden. -<•- Neen, de jongedame op deze foto heeft niet haar schoenen om de hals gehangen. Zij toont een nieuw model tas, dat is t« zien op de internationale lederwaren- beurs, welke op het ogenblik wordt ge houden in de Duitse stad Offenbach. De beide tasjes kunnen ook afzonderlijk worden gebruikt. Zij zijn gemaakt uit rood Marokkaans leer. Om te bewpzen, dat naast het geluid en de kleuren ook de geur recht van bestaan heeft in de wereld van de film, zal een Amerikaanse onderneming op 26 maart volgend jaar in New York de film „Screen Scent nr. 1" in pre mière laten gaan. De film zal een mengsel van komedie, reisverhaal en detective zpn, zonder een duidelijk aan- wpsbare lpn, maar elke scene zal voor zien zijn van een bppassend parfum. De maatschappp in kwestie een fir ma, die parfums en essences vervaar digt, heeft een aantal reukessences ge brouwen, die via wat men tot nu toe de luchtverversingsinstallatie noemt in de zaal verspreid worden. Charles Wiess, de uitvinder van de reukfilm acht zpn procédé zo belang rijk, dat hp het ten doop zal houden op de dag, waarop het dertig jaar geleden zal zijn, dat Warner Brothers hun ..Lights of New York" in roulatie brach ten, de eerste helemaal gesproken film. In alle grote Amerikaanse steden zal de film gelijktijdig worden vertoond. In de vpf grootste steden zullen voor de tijd van een jaar theaters uitsluitend de reukfilm draaien. De reukessences worden in gemakke- Ipk hanteerbare toestand naar de pro- jektiecabine gebracht. Vandaar wordt een speciaal aan te leggen elektronisch systeem bediend, dat de essences in de luchtverversingsinstallatie brengt. Het systeem wordt aan de projektor gekop peld en reageert op een aan de film strook bevestigde „reukcode", die op de zelfde wpze werkt als de geluidsstróok. De kosten van de reuk-installatie zpn ongeveer 20.000 gulden. Proefnemingen hebben uitgewezen, dat de reuk aangenaam is, zolang de temperatuur in de bioscoop niet al te hoog oploopt, dat de geuren geruime tpd blijven hangen en dat de intensiteit van de geuren langs elektronische weg kan worden geregeld. Deelnemers aan de jaarsbeurs te Utrecht hebben woensdagmiddag in de Julianahal op het Croeselaanterrein een grote halklok aangeboden aan de vroe gere voorzitter van de raad van be heer der Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, mr. W. A. Fockema Andreae. Bij deze gelegenheid hebben deze deel nemers getuigd van hun grote waarde ring voor hetgeen mr. Fockema Andreae voor de jaarbeurs heeft verricht. QP zpn beurt droeg mr. Fockema Andrea* de klok over aan de huidige president van de raad van beheer, dr. G. van dei- Wal. De klok is aangebracht tegen da zuidwand van de Julianahal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7