V.S. niet bereid tot politiek van verzoening door concessies „Denkt Khroesjtsjev soms dat wij Korea zo snel vergeten zijn Situatie is ernstig doch niet hopeloos Verdeeldheid i a China richt opnieuw een ernstige waarschuwing tot Amerika Engeland houdt zich buiten de kwestie-Quemoy Dementi van Macmillan na de opzienbarende verklaring van Randolph Churchill President Eisenhower over het Verre Oosten Beroep op Peking om met V.S. te onderhandelen Amerikaans-Chinese oefeningen op het in volledige staat van paraatheid zijnde eiland Formosa lang< Mr. Huygens niet er raadsman van dokter O. Ei"-selijk moeilijk karwei Communistische artillerie verhindert bevoorrading van Quemoy Wilsons vonnis gehandhaafd GEEN positieve resultaten voor Hammarskjöld Het weer Zonnige perioden Geen socialistische gelukwensen voor Churchill Lucht- en zeeruim geschonden 8 Russische vloot oefent ge MORRIS before you fay/ Rustig we ei- Het weer in Europa VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30010 r President Eisenhower heeft in een rede voor radio en televisie in de V.S. over de crisis in het Verre Oosten ver klaard, dat er geen sprake zal zijn van een politiek van ver zoening door concessies. De situatie in het Verre Oosten noemde hij „hoewel ernstig niet hopeloos" en naar Eisen hower meent zal er geen oorlog komen. Nooit zullen de Verenigde Staten schuchter wijken voor de dreiging van een gewapende aanval in het Verre Oosten, zo verzekerde de Amerikaanse president. De Verenigde Staten zullen onder handelingen, die vruchtbaar kunnen zijn voor het behoud van de vrede in het gebied van Formosa, toejuichen. Als de Chinese communisten nu besloten hebben een oor log te riskeren zal een westelijk „München" in het gebied van de Stille Oceaan geen vrede of veiligheid voor de Ver enigde Staten brengen, aldus Eisenhower. Teruggeroepen Neger heeft nog twee kansen om elektrische stoel te ontgaan DUFFEL MONTYCOATS 49 50 BUREAU SMEDESTRAA1 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- toogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIDS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Eisenhower deed een beroep op de Chinese communisten onderhande lingen te beginnen „die een gunstig resultaat kunnen hebben voor het be waren van de vrede in het gebied van Formosa en tot een oplossing kun nen leiden, die voor alle betrokken partijen uiteraard met inbegrip van onze bondgenoot, de Chinese republiek aanvaardbaar kan zijn." iiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiinniiiiliHHiiHHiHiiniiiHiniiimiiiii De coördinatie van de buitenlandse politiek van de leidende Westerse mo gendheden laat nog te wensen over. ?et beleid van Amerika en Engeland ten aanzien van de communistische bedreiging van Europa kenmerkt zich door een grote eensgezindheid, en de politiek van de beide landen met be trekking tot het Midden-Oosten ge tuigt gelukkig de laatste tijd ook van een bereidheid tot samenwerking; al is het nog geen twee jaar geleden, dat Washington en Londen in de Suez- affaire volkomen verdeeld waren. Over de te volgen politiek in het Ver re Oosten kunnen Amerika en Enge land het echter niet eens worden, en Mao Tse Toeng wordt m zijn agres sieve houding niet geconfronteerd met een gesloten Westers front. De Wes terse verdeeldheid op dit punt is gis teren nog eens op pijnlijke wijze ge accentueerd door verklaringen van Eisenhower en Macmillan. Terwijl de Amerikaanse president een felle re devoering hield, waarin hij Peking en Moskou te verstaan gaf, dat Amerika zich naar aanleiding van de bedrei gingen van communistisch China niet tot een „München" zou laten verlei den, liet Macmillan koeltjes verkla ren, dat Groot-Brittannië generlei verplichting had tegenover de Ver enigde Staten met betrekking tot de situatie in het Verre Oosten. De En gelse regering heeft het dus wenselijk geacht zich duidelijk van de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Pe king te distantiëren, en het trof wel heel ongelukkig, dat de Britse verkla ring juist gepubliceerd werd toen Eisenhower zijn opvattingen uiteen zette. Maar als Eisenhower m zijn rede constateert, dat machtige en agressie ve machten voortdurend peilen of de vrije wereld aan het verzwakken is, dan moet men toch wel met bezorgd heid vaststellen, dat het nu weer eens geopenbaarde verschil van mening tussen Amerika en Engeland niet be paald een blijk is van Westerse kracht. En als, zoals Eisenhower veronder stelt, Rood-China en Rusland „wil len weten of het dreigen met oorlog een politiek is die groot voordeel kan opleveren", zouden Peking en Moskou al tot de ontdekking gekomen kun- hen zijn, dat zo'n politiek voor hen Inderdaad niet zonder nut is, omdat dthans bepaalde verschillen van me ning in het Westerse kamp kunnen borden uitgebuit. "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii De ambassadeur van communistisch ^-hina in Belgrado, Wu Hsiu-Chuan, is van zijn post ontheven, aldus heeft het Persagentschap Nieuw-China bekendge maakt Eisenhower zei te verwachten, dat "i,euwe ambassadeursbesprekingen tus- S V-S. en communistisch China orWhP bp_ginnen als de communistische ambassadeur Wang Ping Nan in War- ls teruggekeerd na overleg in Peking. „Misschien zal ons voorstel (voor nieuwe politieke onderhandelin gen) vruchten dragen. 'Wij hopen dit vurig aldus Eisenhower. „Vrienden", zo zei de president, „wij zijn gesteld voor een ernstige situatie. Machtige en agressieve krachten peilen voortdurend nu hier dan daar, om te zien of de vrije wereld aan het ver zwakken is. Maar hoewel de huidige si tuatie ernstig is, zij is geenszins wan hopig of hopeloos. Er zal geen politiek van verzoening gevoerd worden. Ik ge loof, dat er geen oorlog zal komen. Maar het Amerikaanse volk moet be seffen, dat ons rechtmatig streven nog maals beproefd wordt door degenen, die overal de vrede en vrijheid bedrei gen." Volgens Eisenhower bestaat nog steeds de hoop, dat de V.N. een vreed zame invloed kunnen uitoefenen op de situatie als de ambassadeursbesprekin gen met volledig slagen. De Amerikaanse president zei, dat de Verenigde Staten nooit tot geweld zullen overgaan om geschillen te rege len behalve wanneer zij daartoe ge dwongen worden, ter verdediging te "en agressie en ter bescherming van hun vitale belangen. Eisenhower verklaar de, dat het zeker is, dat de beschie ting, die de Chinese communisten op 23 augustus begonnen, niet slechts de verovering van Quemoy ten doel heeft. Denkt meneer Khroesjtsjev (de Rus sische premier) soms, dat wij Korea zo snel vergeten zijn?" zo vroeg Eisen- h°Alsr'de Chinese communisten hebben besloten een oorlog te riskeren aldus Eisenhower, kan de red®" lustfsche leen zijn, dat zij en hu"f het drek bondgenoot willen weten f o-rnot gen met oorlog een politiek is die voordeel kan opleveren. Als dat zo is, zal een westelijk „München m gebied van de Stille Oceaan de Ver enigde Staten geen vrede of veiligheid bezorgen, aldus de Amerikaanse pre mier. President Eisenhower sprak de over tuiging uit, dat er geen tweede wereld oorlog zou zijn geweest als de demo cratische landen zich standvastig had den getoond t.a.v. de Duitse, Italiaan se en Japanse agressie in de jaren dertig. Hij waarschuwde, dat als het huidige bombardement van Quemoy zal uitlopen op een grote aanval waartegen de plaatselijke verdedigers niet opge wassen zijn, de Amerikanen verplicht zullen zijn precies die toestand onder de ogen te zien welke het Amerikaan se Congres voor de ogen stond toen het in 1955 de president machtigde Ameri kaanse strijdkrachten te gebruiken voor de verdediging van Formosa en daarmee verbonden posities als Que moy en Matsoe, als hij meende dat dit nodig zou zijn voor de defensie van Formosa. Op een bijeenkomst van meer dan 100.000 personen heeft de Russische premier Khroesjtsjev gisteren in Sta lingrad gezegd, dat de vriendschap tus sen de Sovjet-Unie en China sterker is dan ooit, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Khroesjtsjev herhaal de, dat een aanval op China beschouwd zal worden als een aanval op de Sovjet- Unie. Mr. M. H. Huygens te 's-Gravenhage heeft zich teruggetrokken als raads man van de in de strafgevangenis te Leeuwarden zittende, tot levenslang ver oordeelde, O., vroeger arts te Berkel. Mr. H. Schootstra uit Leeuwarden is thans aan de gedetineerde O. als raads man toegevoegd. Mr. Huygens is, zoals men weet, als verdediger van O. opgetreden bij de be handeling van de tegen deze, wegens beschuldiging van moord op zijn echt genote, aanhangig gemaakte zaak. 8 april heeft mr. Huygens zich, op ver zoek van O, bjj de griffie van de recht bank te Leeuwarden aangemeld als raadsman, naar aanleiding van het feit, dat in de gevangenis te Leeuwarden de gedetineerde L. dood is aangetroffen, tengevolge van vergiftiging. (Van onze Londense correspondent) Alle nationale dagbladen van Groot- Brittannië wensen heden in hoofdarti kelen het jubilerend Churchill-echtpaar geluk met hun gouden huwelijksfeest. De enige uitzonderingen vormen de bei de socialistische dagbladen „The Daily Herald" en „The Daily Mirror", die te benepen waren om deze kleine hulde te brengen aan de grootste staatsman van Groot-Brittannië en diens vrouw. Mariniers van de nationalistisch-Chinese strijdkrachten laden een licht machine geweer tijdens gezamenlijke Amerikaans-Chinese oefeningen ergens op Formosa. De manoeuvres, welke drie dagen duurden omvatten ook een amfibische landing op grote schaal. 5? Het Amerikaanse „State Department" heeft de beschuldiging verworpen. „Geen Amerikaanse schepen hebben zich buiten de wateren begeven, welke wij als internationaal beschouwen," al dus de woordvoerder. Zoals bekend er kennen de V.S. de uitbreiding van de Te Zutphen zijn tractorbehendigheidswedstrijden om het kampioenschap van Gelderland gehouden. Een zeer moeilijke opgave voor de deelnemers was het met een hand op een tafeltje plaatsen van een bord eieren, terwijl de tractor tegelijkertijd met de andere hand over een wip moest worden gestuurd. Daar kwam heel wat behendigheid aan te pas. Communistisch China heeft gisteren voor de vierde maal een „ernstige waarschuwing" tot de V.S. gericht, omdat deze zich schuldig zouden hebben gemaakt aan een „invasie" van het Chinese lucht- en zeeruim. Volgens het persbureau „Nieuw China" zijn gistermorgen vier Amerikaanse oorlogs schepen de Chinese territoriale wateren binnengevaren bij het escorteren van nationalistisch-Chinese schepen naar Quemoy. Waarschijnlijk wordt bedoeld, dat de Amerikaanse schepen de pas ingestelde twaalfmijlsgrens hebben overschreden. territoriale wateren langs de Chinese kust van- 3 tot 12 mijl niet. Artillerie op de kust van communis tisch China heeft gistermiddag de Quemoy-eilanden heviger dan ooit be schoten. Er werden meer dan 55.000 granaten afgevuurd. Het bombarde ment begon kort nadat vier nationa listische bevoorradingsschepen bij Quemoy waren aangekomen, onder dekking van schepen der Amerikaan se vloot. Toen het vuren begon, licht ten de schepen zonder hun lading te hebben gelost hun ankers en voe ren weg onder bescherming van een rookgordijn. Zij werden, volgens ver klaringen van Amerikaanse en natio nalistisch-Chinese zijde, niet getroffen. In Moskou, Leningrad en andere in dustriële centra van de Sovjet-Unie zgn grote protestbijeenkomsten gehouden, tegen de Amerikaanse militaire inmen ging in het Verre Oosten. In de hoofd stad richtten partijvertegenwoordigers zich tot duizenden betogers, die voor een autofabriek waren bijeengekomen. De vertegenwoordigers van de fabrieks arbeiders gaven uiting aan hun „veront waardiging over de onbeschaamde pro vocaties van de Amerikaanse imperia listen", aldus meldt A.F.P. Het hooggerechtshof van de Ameri kaanse staat Alabama heeft gisteren in feite het doodvonnis voor de 55-ja- rige neger Jimmy Wilson gehandhaafd en een nieuwe executiedatum vastge steld: 24 oktober. Wilson is schuldig be vonden aan beroving. Zijn buit was 1 dollar 95. Het hof heeft zich niet be reid verklaard terug te komen op een vroegere bevestiging van de doodstraf. De enige kans dat beklaagde nu nog de elektrische stoel ontgaat, is een gratie verlening door gouverneur Folsom of een beroep bij het Amerikaanse hoogge rechtshof. Rechter Davis F. Stakley verklaarde in zijn uitspraak: „De getuigenverkla ringen in deze zaak hebben zonder eni ge twijfel aangetoond dat de beklaag de diefstal heeft gepleegd in de woning van het slachtoffer gedurende de nach telijke uren. De rechtbank die het pro ces behandelde noch dit hof heeft de bevoegdheid het vonnis te wijzigen." Gouverneur James E. Folsom. die da gelijks honderden brieven uit alle delen ter wereld ontvangt waarin op clemen tie wordt aangedrongen of geprotesteerd wordt tegen het strenge vonnis, heeft duidelijk laten weten dat hij het vonnis in levenslang zal wijzigen indien het niet wordt gewijzigd. (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. De Britse regering zag zich gisteren genoopt een verklaring te publiceren over het standpunt ten opzichte van de situatie rondom Quemoy tengevolge van het feit dat Randolph Churchill een ernstige indiscretie had begaan en de premier van Brittannië geen andere keus had gelaten dan het publiceren van een dementi. Gisteren verscheen er op de voorpagina van het Londense avond blad „The Evening Standard" een opzienbarend artikel van de hand van Randolph Churchill, waarin hij meedeelde dat hü de voorafgaande avond Macmillan had ontmoet en op grond van een gedachtenwisseling met de premier kon verklaren dat Engeland Amerika niet in de steek zou laten in het Verre Oosten. De betrokken passage in Randolph Churchills artikel luidde als volgt: Een ding dat degenen die de regering becritiseren niet beseffen is, dat de heer'Harold Macmillan trouw is aan zijn bondgenoten en dat het onwaarschijnlijk is dat hij hen in de steek zou laten, om de eenvoudige reden dat. als taj zp bondgenoten in de steek zou laten, dezen hem wellicht op hun beurt in de steek zouden laten. Er zijn natuurlijk op het ogenblik lieden in de regering die een tweede München verlangen, maar zij zijn gelukkig met in de meerderheid. Ik had het voorrecht gisteravond de eerste minister te ontmoeten, en kan tot mijn genoegen mededelen aan iedereen die het horen wil, dat Bnttanme de erenigde Staten niet in de steek zal laten in het Verre Oosten. Het artikel had een sensationele uit werking en werd beschouwd als be trouwbaar en gezaghebbend. Het werd geïnterpreteerd in de zin dat de Britse regering haar politiek ten opzichte van de eilanden voor de Chinese kust aan zienlijk had gewijzigd, want sinds 1955 was deze politiek, blijkens een verkla ring, destijds afgelegd door Sir Antho ny Eden, gebaseerd op het standpunt dat de eilanden Quemoy en Matsoe rechtens toekwamen aan het vasteland van China. De uitwerking van Randolph Chur- chihs artikel was zo groot, dat Mac millan de ongewone stap nam om een dementi te publiceren. Van 10 Dow- ningstreet uit werd namelijk gisteren de volgende verklaring afgelegd: „Wij bezitten generlei verplichting te genover de Verenigde Staten met be trekking tot de situatie in het Verre Oosten. Wat betreft het artikel van de heer Randolph Churchill, dit ver tegenwoordigt het persoonlijk inzicht van de heer Churchill en verscheen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIMt Een correspondent van de „The New York Times" meldt uit Beiroet, dat men in Arabische kringen in het algemeen de reis van de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld naar het Mid den-Oosten een mislukking vindt. De secretaris-generaal heeft gisteren zijn reis door het Midden-Oosten beëindigd, aldus de correspondent, maar er staat een vraagteken achter. Het hoofdkwartier van Hammars kjöld in Beiroet heeft geen commen taar willen leveren op de Arabische mening, dat de secretaris-generaal geen positieve resultaten heeft geboekt in Jordanië, de V.A.R., Irak of Libanon, aldus de correspondent van de „The New York Times". Advertentie RANDOLPH CHURCHILL zonder machtiging van de eerste mi nister. Het standpunt van de rege ring blijft zoals het uiteengezet is door het ministerie van buitenlandse za ken op vrijdag 1.1." In laatstgenoemde verklaring heette het, dat de regering van Groot-Brittan nië Amerika's bezorgdheid deelde over pogingen om territoriale veranderingen tot stand te brengen met gebruikma king van geweld. Maar deze verklaring was ietwat dubbelzinnig en is op zeer verschillende wijze geïnterpreteerd door diverse dagbladen. Onder meer meende het conservatieve dagblad „The Daily Telegraph", dat de verklaring van hët ministerie van buitenlandse za ken op vrijdag neerkwam op een belof te tot steun voor Amerika. De giste ren van 10 Downingstreet uit gepubli ceerde verklaring maakt een eind aan de dubbelzinnige houding van de Brit se regering. Haar positie komt nu neer op een voortgezette erkenning dat de kusteilanden rechtens toekomen aan China en dat Groot-Brittannië geen ver plichtingen heeft aangegaan tegenover Amerika om te hulp te komen als Ame rika betrokken raakt in oorlogshande lingen in verband met Quemoy en Mat soe. Gaitskell haastte zich gisteravond als zijn mening te geven, dat de ver klaring van Downingstreet duister en ontwijkend was en dat de heer Ran dolph Churchill gewoonlijk goed inge licht wa en dat het niet waarschijnlijk was dat hij zijn verhaal verzonnen had. Maar Randolph Churchill zelf ver klaarde gisteren dat de premier gelijk had en dat de opinie, geuit in zijn arti kel, een persoonlijke opinie was geweest. Het Russische ministerie van defen sie heeft buitenlandse schepen en vlieg tuigen gewaarschuwd zich tussen 20 september en 25 oktober niet in de zeeën rond Nova Zembla te begeven, omdat de Russische vloot daar oefenin gen houdt met „moderne wapens". Aan de oefeningen zullen schepen zowel als vliegtuigen deelnemen, zo is in een be kendmaking meegedeeld. Schepen en vliegtuigen die zich ondanks de waar schuwing toch in de bedoelde zone bege ven in de genoemde periode kunnen geen aanspraak maken op schadever goeding; aldus de Russische medede ling. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A-DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droos weer met zonnige perioden. Weinig wind en iets hogere middag- temperaturen. In de nanacht hier en daar mist. Zon: 6.10-19.02. Maan: 6.05-18.44. Een gebied van ïogedruk, dat zich al enkele dagen nabij de Britse eilanden ophoudt, verplaatst zich langzaam naar de Noordzee en breidt zich daarbij over midden- en zuidoost-Europa uit. Het houdt Oceaandepressies op grote afstand van ons "and. Deze volgen thans 'een koers, die van Newfoundland via IJs land naar noord-Noorwegen voert. Een oud en weinig betekenend lagedrukge bied, dat ongeveer halverwege Ierland en de Azoren is gelegen, verplaatst zich nu langzaam naar het noorden. Tenge volge van de nadering van het boven Engeland aanwezige hogedrukgebied is in onze omgeving de noordelijke stro ming in kracht afgenomen. Er drijven slechts weinig wolkenvelden van zee uit meer binnen. De opklaringen krijgen geleidelijk de overhand. In verband hier mede is een kleine stijging van de tem peratuur waarschijnlijk. max. neersL Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 16 0 Stockholm onbewolkt 18 1 Oslo onbewolkt 19 0 Kopenhagen onbewolkt 17 0 Londen zwaar bew. 20 0 Amsterdam zwaar bew. 18 0 Brussel licht bew. 20 0 Luxemburg mist 18 0 Parijs licht bew. 21 0 Berlijn zwaar bew. 17 0.1 Frankfurt mist 19 0 München onbewolkt 19 0 Zürich geheel bew. 20 0 Genève zwaar bew. 20 0 Locarno onbewolkt 25 0 Wenen zwaar bew. 20 0.7 Innsbruck zwaar bew. 21 0 Rome geheel bew. 28 0.2 Advertentie Zie pagina 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1