BIJ INHALEN OVER DE KOP Hostiebakkerij Duizenden kilo's verf van Rijkswaterstaat gestolen rui swo o rd ra adsel Geeft U Coleman Km ƒ15.. Belangrijk deel van midden stand bestaat uit kleinere bedrijven Woedende echtgenoot steekt zijn vrouw met padvindersmes in de hals Vrijwillige sanering dient te worden bevorderd Twee jaar gerequireerd voor Amsterdamse rechtbank Ruzie om bus naar Den Haag Grenswijziging voor vijf steden w.o. Haarlem Schilderspatroon en zijn uitvoerder voor het Hof S.S.'er behoudt de volle straf "H-MÜIM. Een miljoen voor Noodlijn of levens ader Tien jaar onder gedoken in Amsterdam Uw ust VRIJDAG 12 SEPTEMBER 195t> PAGINA In oktober Khroesjtsjev naar Expo llllll Carl Guenther overleden Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Vi>£maukt 5. Thorfinn krabt zich bedenkelijk de kin. Men verwacht dus van hem, dat hij alleen het wezen te lijf gaat, dat vijf stevige boeren nauwelijks baas konden. „Met hoeveel mannen zijn jullie hier?" vraagt hij. „Wij vijven," antwoordt de oude boer met een gezicht, alsof hij zich veront schuldigen wil. Zo goed mogelijk posteert Thorfinn de vijf kerels, ge wapend met stevige stokken in een kring om de schuur heen. Dan trekt hij zijn mes en treedt behoedzaam op de schuur toe. Binnen is het doodstil en zelfs als Thorfinn aan de grendel morrelt, laat het wezen zich niet horen, hetgeen Thorfinn maar matig bevalt. Waarschijnlijk zit het gereed om toe te springen, zodra de deur opengaat. Zijn neusvleugels trillen en het hart zinkt hem opeens in de schoenen, want ook hier hangt de be angstigende geur weer. Hij loert achterom naar de boeren, die hem zwij gend gadeslaan. Na een korte aarzeling schuift Thorfinn zijn mes terug in de schede, legt een pijl op en klemt er drie voor snel gebruik tussen de tanden. Dan wipt hij met zijn voet de grendel weg en springt achteruit, de boog tot schieten gereed. Met een klagelijk gekners glijdt de deur half open, maar het blijft stil. Langzaam stapt Thorfinn iets achteruit, ieder ogenblik verwachtend besprongen te worden. De spanning op het boeren erf is haast tastbaar. Minuten gaan voorbij zonder dat er iets gebeurt. Thorfinn schopt een steentje naar binnen. Hij schiet zijn pijl door de kiei van de deur en legt snel een tweede op. Niets, totaal niets. Min of meer geërgerd gluurt Thorfinn naar de boeren. Zij staan er bij als versteende hazen. De jager klemt de tanden opeen, grijpt zijn mes weer en glipt ge luidloos naar de deur, die hij ineens wijd open duwt. Een brede baan licht dringt de schuur binnen en één blik is voldoende om Thorfinn te overtuigen, dat de schuur leeg is. En het enige bewijs dat de boeren hem niet voorgelogen hebben, is de scherpe onbekende geur, die hier sterker is dan ooit. De commissie ..het kleine midden- Btandsbedrijf" heeft het door haar uit gebrachte rapport aan de staatssecre taris van economische zaken aangebo den. Deze commissie kreeg tot taak de problemen van het kleine midden- standsbedrijf te bestuderen en de mo gelijkheden te onderzoeken, welke tot een verbetering van de positie van de kleine middenstandsondernemingen zou den kunnen leiden. In het bijzonder werd aandacht gevraagd voor het Vraagstuk der vrijwillige sanering. Hieronder volgt een korte samenvat ting van de inhoud van dit rapport. Toeneming van de algemene wel vaart zal ook de kleine bedrijven ten goede kunnen komen, hen voor verdwij ning kunnen behoeden en voor hen de mogelijkheid tot groeien kunnen schep pen. Een regionale spreiding van de wel vaart zal de ^ontplooiing kunnen bevor deren van die kleine middenstandsbe- drijven, die tot nu toe in hun ontwikke ling werden geremd door een tekort aan debiet, terwijl bij een regionale wel- vaartspolitiek in het algemeen meer speciaal aandacht zal kunnen worden geschonken aan de kleine resp. randbe- Het kleine middenstandsbedrijf en het drijven, randbedrijf vervullen naar het oor- - deel van de commissie hetzij uit eco nomisch- hetzij uit sociaal standpunt bezien een niet te verwaarlozen func tie. Een belangrijk deel van de midden stand bestaat uit kleinere bedrijven. Van de ambachtsbedrijven konden nl. in 1953 54 pet en van de detailhandels bedrijven 67 pet tot het kleine midden standsbedrijf worden gerekend. Hierbij verstaat de commissie onder het kleine middenstandsbedrijf het zg. gezinsbe drijf. dat zonder vreemd personeel werkt. Gezinsbedrijven, die geringe in komsten opleveren, rekent de commis sie tot het randbedrijf. In 1952 moesten, uitgaande van een inkomensgrens van 3000, 29 pet van de ambachtsbedrijven en 36 pet van de detailhandelsbedrijven als randbedrijven worden aangemerkt. De overwegingen, waarop de com missie zich in net laatste hoofdstuk van haar rapport baseert bij het for muleren van haar suggesties met be trekking tot bepaalde onderdelen van het t.o.v. de kleine middenstand te voe ren beleid, kunnen als volgt worden sa mengevat: Het bestaan van randbedrijven kan op zichzelf niet als ongewenst worden beschouwd, ook al kan de produktivi- teit in het algemeen in grotere eenhe den hoger worden opgevoerd. Afgezien van randbedrijven. die irrationeel wor den gevoerd en waarvan het bestaan niet verdedigd kan worden, zijn er randbedrijven, die economisch verant woord kunnen worden geacht en randbedrijven die, van sociaal stand punt bezien reden van bestaan heb ben. Er zullen altijd, zelfs onder de meest gunstige omstandigheden, bedrijven van bescheiden omvang blijven, omdat de voorziening van de bevolking met goederen en diensten over het gehele land de behoefte aan tal van kleine bedrijven met zich brengt en er bo vendien altijd kleine middenstanders zullen zijn, die de bekwaamheid missen hun bedrijfjes tot groter bloei te bren gen dan wel zich de moeite daarvoor niet willen getroosten. De commissie wijst in een analyse van de detailhandel en het ambacht op de verschillen, die er tussen de onderscheiden branches bestaan wat betreft het voorkomen van onderne mingen, die lage inkomens opleveren: j bij de schoenherstellers, de kappers I en de kleermakers werden relatief de meeste en bij de textielhandelaren en de loodgieters naar verhouding de minste randbedrijven aangetroffen. De commissie pleit voor een soepele toepassing van het vestigingsbeleid ten opzichte van het platteland Hierdoor zou het bijv. de bestaande randbedrij ven mogelijk worden zich door paral lellisatie tot gezonde bedrijven te ont wikkelen. De commissie staat op het standpunt, dat vrijwillige sanering dient te worden bevorderd. Zij ziet af van een bepaal de methode aan te bevelen en volstaat met het aangeven van de beginselen, die naar haar mening aan de sanering ten grondslag moeten liggen. Haars in ziens moet de vrijwillige sanering plaatselijk (dan wel regionaal) worden bezien, tot stand komen langs de weg van voorlichting, door de betrokkenen van het nut der regeling te overtuigen en niet tot afsluiting van de branche in de betrokken plaats of streek leiden. De commissie acht een nadere bestu dering van het vraagstuk van het mee werken van de gehuwde vrouw in het bedrijf van de kleine middenstander en in het bijzonder de sociale kant ervan aanbevelenswaardig. De Russische premier, Khroesjtsjev, is voornemens 6 oktober een niet-offi- cieel bezoek aan de wereldtentoonstel ling te Brussel te brengen, aldus ver neemt Reuter van welingelichte zijde in de Belgische hoofdstad. Een woord voerder van de Russische ambassade te Brussel heeft dit bericht later wil len bevestigen noch ontkennen. (Van een onzer verslaggevers) Op de Oosterdoksdijk te Amsterdam klonk woensdagmiddag 15 april een snerpende gil. Een vrouw rende in pa niek uit een auto. Aan de linkerzijde van de hals had zij een gapende wond, veroorzaakt door het_ scherpe padvin dersmes, waarmee zij door haar woe dende echtgenoot was gestoken. Don derdag stond deze voor de hoofdstede lijke rechtbank. Niet als een moorde naar, want hij had zoals de officier van justitie, mr. W. Tonckens duide lijk maakte, héél veel geluk gehad. Het mes miste de grote halsslagader op een haarDesondanks blijft de zaak bijzonder ernstig", sprak mr. Tonckens. Wegens poging tot doodslag requireerde hij een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Op 's mans levenswandel viel weinig aan te merken. Samen met zijn vrouw werkte hij hard aan het wel en wee van een pompstation annex garage. Onder zijn kundige leiding deden zij goede zaken. Dit uiteraard tot grote tevreden heid van de werkgever. In de buurt was hij een graag geziene figuur, blij kens briefjes van buren, waarvan de president mr. J. Knottenbelt op de zit ting melding maakte. Alles ging goed tot hij moeilijkheden kreeg met zijn vrouw. Deze verbleef herhaaldelijk el ders en op een dag liet zij hem telefo nisch weten van plan te zijn nooit meer thuis te komen. De man was wanho pig en wilde een poging doen haar tot andere gedachten te brengen. Hij nam een wagen uit de garage en reed naar het adres van zijn schoonmoeder. Daar verwachtte hij zijn vrouw aan te tref fen. Dit bleek inderdaad het geval. Hij vroeg haar met hem mee te gaan om nog eens over het geval te praten. Zwijgend reden zij de stad door, tot dat op de Oosterdoksdijk de grieven los barstten. De man wond zich hierbij enorm op. Hij zocht in zijn broekzak naar sigaretten, maar vond het pad vindersmes! ..Toen kon ik mij niet meer beheersen edelachtbare. Ik heb haar met het mes een paar maal in haar keel gestoken." De vrouw rende hevig bloedend de wagen uit. maar de man achterhaalde haar en duwde zijn echt genote terug in de auto. Met grote snel heid ging het toen naar een ziekenhuis. Nadat zij daar in zorgwekkende toe stand werd opgenomen, ging de man naar de politie. ,,Ik heb zo juist mijn vrouw vermoord. Arresteer mij maar" hoorde de dienstdoende adjudant tot zijn verbazing zeggen. In het ziekenhuis stelde de deskundi ge van de politie dr. J. Zeldenrust een onderzoek in. Deze kwam tot ,de con clusie dat verdachte zijn vrouw zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. „V zult moeten begrijpen dat u ge schillen ook zonder messen kunt op lossen. Ik zie in de stukken dat u al eens eerder met een mes hebt ge werkt," zei de president. „Ja mijnheer de president", bekende verdachte. „Dat was in de oorlog, toen de broer van mijn vrouw en zijn kornuiten mij kwamen afrossen. Ze grepen me vast, maar ik kwam los en slaagde er in een aardappelmesje te pakken. Daar mee heb ik mij verdedigd". „Messen- vechten bljjft een walglijk iets," be sloot mr. Knottenbelt. De officier wilde in zijn requisitoir rekening houden met de vele goede eigenschappen van verdachte, die in rapporten beschreven werd als een primitieve, emotionele man. „De man werd door zijn vrouw in een buitenge woon moeilijke positie gedwongen. Hij had het recht te veronderstellen dat zijn vrouw hem onrechtvaardig bejegen de," meende mr. Tonckens, die een straf van twee jaar op zijn plaats acht te. De verdediger mr. H. W. B. M. Brans vroeg vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Hij achtte, in tegen stelling tot de psychiaters in hun rap porten, verdachte op het moment van zijn daad volkomen ontoerekeningsvat baar. Uitspraak 25 september. Een grote personenwagen, van Gronin gen op weg naar Den Haag, is bij Uit geest enkele malen over de kop geslagen en omgekeerd in een sloot blijven lig gen, toen de chauffeur, de heer J. D. uit Groningen, trachtte een voor hem rij dende vrachtwagen te passeren en deze wagen op dat moment eveneens een inhaalmanoeuvre begon. Van de inzit tende vier dames en twee heren moest de heer E. Bvan orgine Groninger en met vakantie over uit Californië, naar het Algemeen ziekenhuis in Zaandam worden gebracht. De overige vijf inzit tenden werden naar een fabriek in de buurt vervoerd waar hun lichte verwon dingen werden behandeld door een arts en waar zij, na een bad ter verwijdering van de modder, van droge kleren werden voorzien. Voor de steden Meppel, Haarlem, Gouda, Delft en Vlissingen kan nog in de loop van dit jaar een wetsvoorstel tot wijziging van de gemeentegrenzen worden verwacht. Deze plannen houden verband met de bijzonder moeilijke po sitie van een aantal oude steden, die zich zien geplaatst voor een ernstig ruimtegebrek. Een ontwerp tot wijziging van de grenzen van Dordrecht werd reeds vandaag bij de Tweede Kamer ingediend. Minister Struycken wijst in zijn toe lichting op de noodzaak, die voor deze steden bestaat, om de oude binnenstad te saneren, waardoor een deel van de bevolking naar de buitenwijken moet worden overgebracht. De gemeentebe sturen moeten bovendien rekening hou den met de steeds voortgaande bevol kingsaanwas. Tenslotte heeft menige oude stad. die zich in het verleden door haar ligging tot st kon ontwikkelen en nu om dezelfde reden aantrekkings kracht op de industrie uitoefent, een groot gebrek aan industrieterreinen. Voor wat Dordrecht betreft: deze ge meente krijgt ongeveer 700 ha van het naburige Dubbeldam, dat agrarisch is georiënteerd. Om de gemeentegrens te kunnen aansluiten bij de spoorweg naar de Merwede zal ook Sliedrecht een klein stuk grond aan Dordrecht moeten af staan. Het krijgt daarvoor een stuk van Dubbeldam terug. De Duitse zanger Carl Guenther die als lyrische tenor bekend werd, is dins dag op 72-jarige leeftijd te Hamburg overleden. H\j trad onder meer op bij de Hamburgse staatsopera. Bijna geruisloos verloopt het hele proces. Het begint er mee dat iemand, laten we zeggen zuster Leonarda met een steelpan in een enorme kist duikt, die achthonderd pond van de zuiver ste tarwebloem kan bevatten, en die iedere week steevast een keer leeg- raakt en even trouw weer wordt bij gevuld. De inhoud van meerdere steel pannen wordt met water tot een be slag geroerd, en in plastic bakken ge transporteerd naar de hakijzers, waar achter enkele medezusters reeds heb ben postgevat. Eén lepel beslag op de bakplaat, afgepast, er wordt een handle overgehaald, het deksel klapt neer, en na één minuut precies ligt voor onze neus een grote, glanzende ouwel, blank en breekbaar nog, in af wachting van de behandeling in de stoomkamer. In de bakkerij klappen op een gewone dag zeker twaalf- of dertienhonderd maal de deksels van de hakijzers neer, en op drukke da gen schrikken de zusters van de Am sterdamse hostiebakkerij ook voor zo'n tweeduizend baksels niet terug. Onder drukke dagen worden, behalve de grote kerkelijke feesten, praktisch de hele periode tussen Pasen en het H. Hartfeest verstaan, en uiteraard het specifiek Amsterdamse Mirakel- feest. We zijn intussen in de stoomkamer beland, waar de hele dag door twee pannen water op een elektrisch kook- stel staan te dampen. Op de legplan ken langs de muren liggen de versge bakken, nog veel te breekbare ouwels uitgestald, die het vocht uit de lucht aantrekken en zelfs een centimetertje groeien tijdens het proces. Voordat ze redelijk taai en dertig cm groot zijn mogen ze de ponskamer niet in. Al speelt het hele proces zich binnenshuis af, toch ondervindt men ook daar de invloed van het weer. Met vochtig zo merweer klaagt de bakkerij steen en been, met een schrale noordenwind daarentegen is het de zuster in de stoomkamer, die met de al te brosse baksels geen raad weet. En toch moet de produktie doorgaan, zoals ze dat ook tijdens de donkere oor logsjaren heeft gedaan. Juist in de somberste dagen, toen de zusters van De Voorzienigheid op de Lauriergracht van de preekstoel moesten laten afle zen dat bij gebrek aan brandstof de bakkerij zou moeten worden stopge zet, bleek hoe een grote plaats het werk van de zusters op de Lauriergracht inneemt in de harten van de Amster dammers. Men werkte toen, er was geen elektriciteit, met acht oude pot kacheltjes, waarvan de afvoer door een paar noodschoorstenen geregeld werd. Wie ook maar iets te missen had, kwam met brandstof aandragen, en alles werd in dank aanvaard. De liefde voor hun bakkerij, en voor wat die vertegenwoordigde, deed de zus ters improviseren met een ongeloof lijke vindingrijkheid. Na de oorlog konden ze hun mooie elektrische machines weer gebruiken, die in 1934 de gas-ijzers waren ko men vervangen. Ook in de ponskamer kon men het toen weer bijhouden. Daar worden, door het simpele over halen van een handle, uit een ouwel van dertig centimeter in één klap tach tig kleine hosties geponst, die daar na in een trilzeef op gaafheid wor den gesorteerd. (Het ponsen van de grote Mishosties geschiedt met de hand, door middel van machientjes die op het oog wel wat van trapnaai- machines weg hebben). Dat de hosties bovenal gaaf moeten zijn en niet af mogen brokkelen, zal zonder meer dui delijk wezen. Van de ponskan er' gaat het tenslotte naar de verzendafdeling. waar de bestellingen worden afge haald, of, naar heel verre klanten, verzonden in luchtdichte blikken. In Noorwegen en Frans Kameroen, in Suriname en op Borneo rekent men vast op de zending hosties uit Am sterdam. De grootste hostiebakkery van ons land bevindt zich in Sint Mi chielsgestel: over het land ver spreid vindt men twaalf bakkerijen in bedrijf. Maar voor de Amsterdam mers is „hun" bakkerij op de Lau- rier-racht een dierbaar bezit en het honderdjarig bestaan op zondag 14 september eigenlijk zal dan ook wel niet ongemerkt voorbijgaan. Een intieme viering, op maandag de 15de, brengt ook mgr. van Dodewaard naar Amsterdam, die ter kennismaking met de zusters en ter herdenking van he* feest een plechtige Mis komt op dragen. Terzake verduistering van een grote hoeveelheid verf ten nadele van de Rijkswaterstaat heeft de procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Amster dam in hoger beroep vier maanden ge vangenisstraf geëist tegen de eigenaar van een schildersbedrijf uit IJmuiden en zijn uitvoerder uit Velsen. De recht bank te Haarlem had hen tot twee maanden veroordeeld. In 1954 heeft het bedrijf van verdach te de verkeersbrug over de Moerdijk geschilderd, en uit de daarvoor door de Rijkswaterstaat beschikbaar gestelde verf hadden de mannen, naar zij beken den, gedeelten ontvreemd. Volgens de rijkswaterstaat zou het totaal 2000 kilo ter waarde van 3.828,- zijn geweest. Doch verdachte had zelf opgegeven dat 3.000 kilo was verdwenen en volgens de opgave van zijn medeverdachte moet het 5.000 a 5.500 kilo zijn geweest. Met een paar blikjes, die verdachte had weg gehaald, was het begonnen. Daarna had den de mannen een afspraak gemaakt, waarvoor volgens de uitvoerder het ini tiatief van zijn patroon was uitgegaan, om meer weg te laten halen. Er werd veel meer verf door de rijkswaterstaat aangevoerd dan nodig was en hetgeen men wegnam werd als „verwerkt" op gegeven. Indien er te veel verf over bleef zou volgens verdachte de op drachtgever zeggen dat het werk niet goed was uitgevoerd. Verdachte voordien nog nooit eerder veroordeeld heeft zich bereid verklaard de scha de aan het rijk te vergoeden. De weg gehaalde blikken een keer zelfs 1.000 kilo met een vrachtwagen werden overgeschilderd en waren in Velsen en Beverwijk voor ander werk gebruikt. De verduisteringen kwamen aan het licht doordat de uitvoerder zich zelf verleden jaar aangaf. Hij heeft zes von nissen op zijn strafblad staan: het laat ste dateert uit 1936. De beide verdedigers pleitten clemen tie en verzochten geen onvoorwaardelij ke straf op te leggen. De verdediger van de uitvoerder voerde aan, dat het de verdachte wel heel erg gemakkelijk was gemaakt door het ..erbarmelijke toezicht." Als hij zich niet had aange geven zouden de verduisteringen nooit zjjn uitgekomen. Uitspraak 25 septem ber. De afdeling voor de geschillen van bestuur van de raad van state heeft donderdag behandeld beroepen van de autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeef tegen beschikkingen van de commissie Vergunningen Personen vervoer, waarbij de aan de Ned. Spoor wegen verleende vergunning voor de autodienst tussen Amsterdam en Den Haag werd verlengd en gewijzigd en waarbij het verzoek van Maarse en Kroon om zelf een dienst op dat traject te exploiteren, werd afgewezen. De bezwaren van Maarse en Kroon betreffende o.a. het invoegen van nieu we stopplaatsen te Amsterdam en Den Haag en het feit, dat de dienst door de spoorwegen wordt uitgeoefend buiten ieder verband met de drukke uren op het railverkeer. Namens Maarse en Kroon voorzag Mr. M. van Vugt dat dezelfde dienst ook het vervoer van buiten Amsterdam en en Den Haag gaat verzorgen hoewel Maarse en Kroon daarop aanspraak maakt. De dienst is nu reeds ver bui ten de oorspronkelijke proporties opge zet en is niet meer alleen aanvullend voor onvoldoende railvervoer. Hij was bedoeld als een tijdelijke noodvoorzie ning. Aan de andere kant worden rei zigers uit sommige buitenwijken van Amsterdam, voorts Wassenaar en tus senliggende gebieden, nu niet opgeno men, hetgeen Maarse en Kroon wel zou kunnen doen. De reizigers zouden er mede gediend zijn en niemand zou er nadeel van ondervinden. Drs. G. D. Pasman verdedigde de door de commissie gegeven beschikking. Het aandeel van het busvervoer in het totale vervoer is nog steeds stijgen de. De gemiddelde bezetting buiten de spitsuren is 15 a 16 reizigers per rit. Hieruit blijkt de noodzaak dezer ver binding reeds, maar op de spitsuren is deze nog duidelijker. Dan moeten meer dan 100 treinreizigers met een staan plaats genoegen nemen. De noodzaak dezer verbinding is dus nog evengoed geldig als in 1953, toen de vergunning voor 't eerst werd gegeven. Maarse en Kroon bedreigt met haar aanvrage een der levensaders van het spoorwegbedrijf. De beslissing van de Kroon volgt la ter. De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de oud S.S.-er S. de B. niet ontvankelijk ver klaard in zijn verzet tegen de uitspraak van het bijzonder gerechtshof, dat hem ruim tien jaar geleden tot 20 jaar ge vangenisstraf had veroordeeld, o.m. wegens verraad van joden. De man zal zjjn straf dus alsnog moeten uitzitten, tenzij de Hoge Raad in cassatie anders zal beslissen. De B. had kans gezien veroordeling, thans ruim den, uit een kamp voor quenten te ontvluchten, van dit jaar wist hij zich schuil te houden. Kort snapping uit het kamp 20 jaar veroordeeld. Advertentie vlak voor zijn tien jaar gele- politieke delin- Tot eind juni in Amsterdam na zjjn ont- werd hij tot Horizontaai: 1. plezier; 3. stuk v. h. schaakspel; 5. betiteling; 7. vreemde munt; 9. lofdicht; li. voorzetsel; 13. metaal; 15. hemellichaam; 16. spil; 17. traag; 19. onbehouwen; 21. lijst; 23. lees teken; 27. herkauwer; 28. bosgod; 32. bevel; 33. bevel; 35. groente; 36. Engel se ontkenning; 37. vernis; 38. slang; 39. natuurkundeterm (afk.); 41. lichaams vocht; 43. mens; 45. jongensnaam; 47. i meisjesnaam; 49. mannelijk zoogdier; 51. schraal; 53. Moh. Heilige schrift; 54. oude inhoudsmaat: 57. Europese hoofdstad; 60. bergplaats; 61. vogel; 63. deel v. e. vogel; 65. zangnoot; 67. tijdperk; 68. bid (Lat;); 69. jongens naam; 70. gewas; 71. rivier in Jortugal. Verticaal: 1. gevel; 2. vertaler; 3. jongensnaam; i. bedorven; 5. wrede i keizer; 6. godsdienstoefening; 8. paard; j io. vallei; 12. Nederland (afk.); ,14- aanw. voornaamw.15. wintervoertuig; 16. waterstand (afk.); 18. behoeftig; 20. 'dof; 22. boom; 23. gewicht (afk.); 2». onder andere (afk.); 25. soort schip j (afk.)26. kaartenverzameling; 28. toe stand van rust; 29. water in Brabant; 30. voegwoord; 31. ambtshalve (Lat. afk.); 34. vis; 35. rekenkundige opgave; 39. heilige (afk.); 40. gewicht (afk.); 41. pers. voornaamw.42. mannelijk 'n- sect; 44. Engelse ontkenning; 45. water in Friesland; 46. titel (afk.)48. bijbelse figuur; 49. kleur; 50. kreupel; 52. uia, 54. famililid; 55 luizeei; 56. voorzet sel; 57. deel v. h. hoofd; 58. smet; 59. voegwoord; 60. stuk stof; 62 vochtig; 64. strafwerktuig; 66 klein plantje. Horizontaal: 1. cacao - sjako; 2. ome let - amen; 3. Nel - rapport; 4. trip - alarm; 5. rib - zien - ik; 6. okapi tsa; 7. laaien - e.o.; 8. tekorten; 9. w(r)e(v)el - oosten; 10. ellende - era; 11. Noors - strot. Verticaal: 1. controleren; 2. Amerika - vlo; 3. celibaat - L.O.; 4. al - pieper; 5. oer - ziek - N.S.; 6. taai - nood; 7. plek - roes; 8. Japan - ets; 9. Amor - toeter; 10. kermis - Nero; 11. ont - kan - nat. Dat kunnen we ons moeilijk voorstellen, want moeten we voor onze centjes niet allemaal' te hard werken en te lang sparen Maar overweeg bij „grote stukken" dan ook rijpelijk of Uw aankoop het geld wel volkomen waard is. Koop een de juiste warmtebron voor kil-koud of Pooltemperaturen en ontdek de waarde van bet technisch af zijn. het ideale dubbel warmte- spreidingssysteem. Frontale stralingswarmte gekoppeld aan gelijkmatige warmte-circulatie in elk deel van de kamer - ook en vooral over de vloer en langs de ramen. Uniek zuinig verbrandingssysteem door de beroemde Coleman lage trekbrander. de sterke service door fabrieken overal ter wereld (ook in Nederland). de lage prijzen: 'n Coleman topklasser reeds vanaf f 335.". By elke goede handelaar verkrijgbaar. llH CUMUr&fit MARKT Co. (IMPJ LTD, KEIZERSGR. 691, A'DAI» Een Londense Meubelhandelaar, Frank Offord, is voor de somma van 15 gulden eigenaar geworden van een hoeveelheid juwelen en andere pronk stukken, waarvan de waarde geschat wordt op bijna een miljoen gulden al dus bericht II. jrd had voor 30 shilling een oude safe overgenomen va® een vrachtwagenrijder, die het voor werp gekregen had van een vendumees ter, die er van af wilde zijn- De meubelhandelaar liet openbreken door een brandkast - i» en toen kwamen te voorschijn5Q0 0Q0 manten tiara (naar schatting j waard), juwelen ci gouden p rafbrtvTen0 een t«be? van Madeline Constance iSll te Brighton, geboren m 1869. De expert, die de bönaam heeft van .eerlijke Alfred", wilde de inhoud al als oud roest terzijde schuiven, totdat hij de spullen met een vochtige doek had schoongemaakt. Offord acht zich nu eigenaar van deze schat, totdat iemand met betere papieren zich aan- meldt. r*i 1'V rn'F/ I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2