Nederlands hockeyteam zeer slagvaardig in tweede helft Moedige Zwitsers snakken naar adem Katholieke ziekenhuizen zoeken hun plaats in de gezondheidszorg A MSTI fEï Het spookpaard Radio en TV Doorman beëdigd l| leven Zes landen-tournooi in Amstelveen - ff 4 Frankrijk gelijk met de Denen Spaanse bond weert Wilkes Testplaat Samenwerking en taakafbakening Olafsson en Fischer plaatsen zich voor toernooi in IJsland Ferrari in moeilijkheden „Faas is te oud99 Afbetalingsregeling Nederland staat op derde plaats Wuyts winnaar van Roosendaalse ronde Belgi en beheersen de Ronde van Polen Volleybaltitel voor Russische dames Mr. Höppener voor t.v. geïnterviewd Van paarden en ruiters Kamerorkest SCHOOLRADIO Die Schöpfung CONGRES VAN ZILVEREN VERENIGING LU Timoner ook goed in het Goffertstadion VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 - 1 i®* fMSSSiB Rus Tal eindigt op eerste plaats te Bad Portoroz Vijfkamp voor mariniers Van de Pol gaat naar Antwerpen Rivière loopt Baldini in Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS V "'r;': <Van onze sportredacteur) Alsof hun longen waren dichtgekne pen door de zware Hollandse lucht, zo snakten de Zwitserse hockeyers naar adem toen zij gistermiddag de grasmat van het Wagenerstadion in Amstelveen verlieten. Eén speelhelft hadden zij zich kwiek e.n moedig verweerd. Daarna bleken zij echter een gewillig slachtof fer van het Nederlandse hockeyteam in de wedstrijd, die de openingsdag van het zes landen-toernooi ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Ko ninklijke Nederlandse Hockeybond be sloot. Tot de rust van die ontmoeting is het beslist niet zeker geweest, dat Oranjes hockeyteam de wedstrijd tegen de Zwitsers zou winnen. De stand was toen nog 11; weliswaar iets geflat teerd voor de Helveten, maar toch ook Wel een verdiende beloning voor de frisse wijze waarop partij werd gege ven. In de tweede helft was het Neder landse team echter superieur en in de elndscore kwam dat met de cijfers 61 duidelijk tot uitdrukking. Denemarken en Frankrijk hadden de spits afgebeten van het omvangrij ke toernooi, waaraan ook nog deelne men Duitsland en België en in de ope ningswedstrijd werden de punten broe derlijk gedeeld: 22. De indruk, die het Nederlands elftal, dat voor het eerst in de na-oorlogse ja ren zonder Dick Loggere speelde en waarin de Delftse student Dekker debu teerde, in de eerste helft van de wed strijd tegen de Zwitsers maakte, was bepaald niet sterk. Loggeres opvolger, Overdijkink, nam een te afwachtende houding aan. Hij speelde kennelijk on der de druk van de faam van zijn illus tere voorganger. Verder bleek de voor hoede zelden een samenhangend geheel te vormen en en dat is bepaald on- ^jVuikelijk bij het Nederlandse hoc- de achterspelers Terlingen pTÖver speelden ook niet overtui- JU w, werkelijke kwaliteiten van het team_ kWamen eerst in de tweede helft aaiV opknmJ°?n was er plots meer eenheid gekomen ln de voorhoede. Hoog- hiemstra kwam er ais rechtsbuiten steeds beter in, Zwier toonde zich een bijzonder handige technicus, midden- voor De Beer had plotseling oog voor het ..gat" in de defensie van de tegen stander en stortte zich daar herhaalde lijk met fabuleuze korte sprints in, de debuterende Dekker groeide naar zyn beste vorm en ontpopte zich boordevol zelfvertrouwen, als een zeer gevaar rj- ke aanvaller en Van Erven Dorens - de vroegere aanvalsleider s steeds beter te wennen op de linkervleu gel. Met de aanval groeiden ook de kant- halves Wagener en Van Di.jek mee Jj hun goede vorm en erg verwonderlijk was het daarom niet, dat de Zwitsers gedurende de tweede helft steeds adem tekort kwamen tegen het hoge tempo van de Nederlanders. Veelbelovend begin Flitsend Nederlands aanvalsspel was er de eerste minuten van de wedstrijd. Daar zorgde Zwier voor met virtuoze rushes door de Zwitserse ver dediging. In (le vierde minuut eindigde een kogel van zijn stick tegen het li chaam van een fotograaf, vlak naast het doel. In de zesde minuut scoorde hij, nadat een door Drijver uit een straf- córner ingeschoten bal gedeeltelijk was weggewerkt. Het doelpunt werd even- Wel afgekeurd. Tenslotte, besloot hij in de tiende minuut een rush naar de slagcirkel met zo'n zuivere korte pass, dat De Beer de bal slechts hoefde aan te raken om de score te kunnen ope nen, 10. Daarna echter zakte het Nederlandse aanvalsspel af, waardoor de Zwitsers steeds meer gelegenheid tegenacties over tc gaan. In det g ste minuut werd zo'n aanval de Neder landers noodlottig, ook al omdat de - ^edigers faalden. De Zwitserse nuoa v0or Schmid kwam in de„ m Schietpositie, die een aanvaller zie dromen kan, omdat Terlingen de oai eerst half raakte en Drijver er daarna fondweg overheen maaide. Schmia stond toen alleen voor doelman De Kui ter, omspeelde die en werkte de bal in het verlaten doel, 11. Vier Nederland se straf corners leverden daarna geen enkel resultaat op, terwijl de Zwitserse doelman Hausmann zich bijzonder on derscheidde bij een hard schot van Zwier. Zwitsers verweer gebroken Kort na de rust was de Zwitserse Weerstand snel gebroken. Nadat eerst "rijver nog eens zijn geluk had be proefd bij een strafcorner, deed Dek ker het in de volgende minuut en toen y&s het raak. Kogelhard verdween de °?1 na een scherp gesneden slag pre tjes onder de lat. Dat was na vijf mi eren en vier minuten later probeerde gekker het weer. Nu keerde doelman «ausmann de bal, waarna de snel toe gesprongen De Beer de bal toch nog in het doel kon deponeren, 31. Oranjes schuttersfeest was begon nen. Eerst lanceerde Dekker zijn mid denvoor De Beer met een korte, zuive re pass, waarna de Tilburgse aanvals leider langs doelman Hausmann snelde en vervolgens inschoot. Even erna sprintte Van Erven Dorens naar binnen op een pass van Dekker en kogelde ver volgens onbarmhartig raak. Zwier ten slotte maakte het halve dozijn vol, na dat aan zijn schot een nummertje mas saal doelschieten was voorafgegaan. Er was voor de Zwitsers geen eer meer te behalen. En de Duitsers, met het Oranjeteam favoriet voor de eindzege van net toernooi, keken na afloop van de strijd, die zij vanaf de tribunes had den gevolgd, bepaald niet meer zo op gewekt als na de eerste helft. Van veel minder gehalte was de wed strijd tussen Denemarken en Frankrijk. De Denen hadden na zestien minuten reeds een voorsprong van 20, omdat hun enige werkelijk zeer goede speler, rechtsbinnen Erling Nielsen, toen de on samenhangend opererende Fransen te snel af was. Gaandeweg echter herstel den de Fransen zich en vanaf dat ogen blik hadden de Denen niet zo erg veel meer in te brengen. De Franse aanval lers liepen echter meestal te pletter op de stevige Deense verdediging en het heeft er dan ook geruime tijd naar uit gezien, dat de zwakste ploeg met de eer ste overwinning van het toernooi zou gaan strijken. Voor de rust hadden de Fransen de achterstand weliswaar ver kleind tot 2—1 door de naar de midden voorplaats verhuisde rechtsbuiten Pas set maar daarna duurde het tot tien minuten voor het einde eer linksbuiten Maitre kon profiteren van een misser in de Deense defensie: 22. Advertentie Van Nelle bestellen! De 15-jarige Amerikaanse jongen Bobby Fischer is donderdag de jongste "grootmeester" in de geschiedenis van bet schaakspel geworden. Hij verdiende „fze door zich in Bad Portoroz te ontler de zes „candidaten" die in aï CS? jaar "sland zullen meten het recht de wereld dagen ai1 Botwinnik, uit te De grootste verrassing van de laatste ronde was de nederlaag van de Rus sische grootmeester David Bronsteir. tegen de Philippino Cardoso Hierdoor werd Bronstem geëlimineerd van het IJslandse „toernooi der candidaten" de eerste maal dat hij voor een der-' gelijk toernooi, sinds hij volwassen werd werd uitgeschakeld. Uitslagen: Matanovic (Joegosl.)-Larsen (Den 1—0; Szabo (Hong.)-Panno (Are) remise; Cardoso (Philip.)-Bron- stein (Rusl.) 1-0; De Greiff (Col.)- Olafsson (IJsl.) 01. - Algemeen klassement na de 21ste en laatste ronde van het toernooi: Tal 13 Gligoric 13, Petrosian 12 Benkoe 12%, Olafsson 12, Fischer 12, Bronstem 11%, Matanovic 11%, Pachman 11%, Averbach 11%, Szabo 11%, Panno 11, Sanguinetti 11, Neikirch 9%, Larsen 8A, Sherwin 7%, Rosetto 7, Cardoso 6, De Greiff 4 Füster 2. Uitreiking van de prijzen en trofeeën zal vandaag plaatsvinden. Men ver wacht dat enkele duizenden toeschou wers bij de plechtigheid aanwezig zullen zijn. „Ee ïfshhamse automagnaat Enzo Fer- j beeft zijn fabriek teruggetrokken uit Y>®, Tourist Trophy Race van de Royal Automobile Club, die zaterdag in Engeland gehouden zal worden. Als reden gat Ferrari op, dat hij niet over voldoende top-coureurs beschikt. Ferra ri had het stuur van zijn fabriekswagen in handen willen geven van de Belgisch- Amerikaanse combinatie Gendebien-Hill, maar Hul moest voor dringende zaken naar Amerika terug en Gendebien moet zondag in de Tour de France rijden. Bleef de Engelsman Mike Hawthorn over. Waarschijnlijk zou hij de wagen genomen hebben, als een tweede be stuurder beschikbaar was, maar de eni ge, die in aanmerking zou komen, de Duitser Von Tripps, is verleden week in de Grand Prix te Monza geblesseerd geraakt. De ploeg van Ferrari is dit seizoen zwaar geteisterd door ongelukken. Twee top-coureurs, Musso en Collins, kwamen om het leven en momenteel zjjn geen ervaren Italiaanse coureurs beschikbaar om hen te vervangen. Zaterdag zullen wel twee particulier ingeschreven Ferrari's rijden. In het Wag ener-hockey-stadion te Am stelveen begon donderdagmiddag het nooi ter gelegenheid van het zestigjarig vierdaagse internationale jubileumtoer- bestaan van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond. Deze foto geeft 'een beeld uit de wedstrijd Nederland-Zwitserland, welke door Nederland met 6-1 werd gewonnen. We zien hier hoe het eerste Nederlandse doelpunt werd gescoord. Duidelijk is de bal in het doel te zien. Advertentie Van Nelle bestellen! De Spaanse voetbalbond heeft ge weigerd Faas Wilkes toestemming te ge ven om voor de tweede divisieclub C.D. Levante te gaan spelen. Dit besluit werd genomen, aldus de bond, in verband met de leeftijd van Wilkes hy wordt in ok tober 35 jaar en de omstandigheid, dat Levante in de tweede divisie uit komt. In Spanje bestaat reeds jarenlang een streven om buitenlandse voetballers zo mogelijk te weren. Zo kon in sep tember 1955 het contract, dat Wilkes had met de eerste-divisieclub Valencia, ten gevolge van de z.g. „Wet Moscar- do", pas na veel moeite en slechts voor een jaar worden verlengd. Het besluit vloeit voort uit een nieuw reglement voor beroepsvoetballers, waaraan op het ogenblik ^ewerkt wordt. Wanneer het reglement gereed is zal, naar een woordvoerder van de Spaanse voetbalbond meedeelde, „wellicht nog gelegenheid bestaan om Wilkes voor Levante te laten uitkomen". Het speel verbod is voor onbepaalde tijd van kracht, in ieder geval totdat de nieuwe reglementen van kracht worden, aldus de woordvoerder. Wanneer Wilkes onder de nieuwe re glementen toch wil voetballen, dan zal hy moeten voldoen aan de eisen, welke in dezet reglementen gesteld worden. Voor hem zal geen uitzondering worden gemaakt. Zolang over de nieuwe regle menten nog niets definitiefs bekend is, zal het speelverbod gehandhaafd blijven, ongeacht het contract met Levante. Het reglement zal speciale stelregels bevatten voor buitenlandse beroepsvoet ballers. In sportkringen te Madrid was donderdag nog geen aanwijzing te vin den van wat het nieuwe prof-reglement van de Spaanse voetbalbond zal inhou den. De tijdelijke regeling van de afbeta lingsovereenkomsten wordt verlengd tot 1961. Een wetsontwerp is daartoe bij de Tweede Kamer ingediend. De verlen ging is noodzakelijk omdat de komende wet op het afbetalmgsbedrjjf. zeker niet in werking kan treden voor 1 januari 1959, de datum waarop de tijdelijke re geling oorspronkelijk zou aflopen. Advertentie Van Nelle bestellen! Na twee nummers om het wereldkam pioenschap vijfkamp voor mariniers, de steeplechase en het reddend zwem men met hindernissen, heeft Zweden de leiding overgenomen van Nederland. Bij het reddend zwemmen belegden de Scandinaviërs de eerste vier plaatsen. Het landenklassement ziet er als volgt uit: 1 Zweden 47 punten, 2. Turkije 53 punten en 3 Nederland 67 punten. ïn de individuele rangschikking staat onze landgenoot W. de Wijn met 17 punten op de derde plaats achter de Turk Wu- ral (8) en de Zweed Liljegren met 9 punten. De wedstrijden worden gehou den in de Zweedse plaats Karlskrona. De Ronde van Roosendaal voor profs en onafhankeljjken is gewonnen door A. Wuyts uit Kruisland. Hij won de sprint van een grote groep renners. Wuyts had voor de 120 km 3 uur 24 min. 28 sec. nodig. Wim van Est (St. Wil- lebrord) werd tweede, de Belg van Lo- veren derde en de Duitser Doenicke vierde. De uitslag was verder: 5. De Roo (Schore), 6. Coone (Eindhoven), 7. Pos (Vrijland), 8. A. Roks (Sprundel). 9. Paaymans (Tilburg), 10. Van As (Roo sendaal) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Advertentie Van Nelle bestellen! Ook de derde etappe van de Ronde van Polen voor amateurs en onafhan- kelijken heeft een Belgische zege opge leverd. De 201 km lange rit van Olsztyn naar Gdynia werd gewonnen door Van den Broeck in 4 uur 59 min 14 sec. De Nederlander Joop van der Ven werd. tweede in 5.00.24. De Belg Goossens voert het algeme ne klassement aan met 14.04.20, zijn landgenoot Everaerts is tweede met 14.05.21 en Van den Broeck derde met 14.06.15. Het Russische damesvolleybalteam versloeg op de laatste dag van de Euro pese volleybalkampioenschappen Polen met 3-2 (13-15 6-15 15-10 16-14 15-11). Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Rusland 7 pnt., 2. Tsjechoslowa- kije 6 pnt.; 3. Polen 5 pnt; 4. Roemenië 3 pnt., 5. Bulgarije 3 pnt. 6. Hongarije 2 pnt., 7. Joe. 1 pnt. 8. Oost-Duitsland 1 pnt. Het Nederlandse damesteam ein digde zoals gemeld op de 10e plaats. In de finalepoule bij de heren versloeg Tsjechoslowakije Bulgarije met 3-0 (15-5 15-6 16-14). Het Tsjechische herenteam heeft de Europese titel behaald. De laatste wed strijd van de finale-groep, Rusland-Tsje- choslowakije, bracht de beslissing. De Tsjechen wonnen de ontmoeting met 3-2. De eindstand werd: 1 Tsjecho-Slowa- kije, 2 Roemenië, 3 Rusland, 4 Bulga rije, 5 Hongarije, 6 Polen, 7 Joegoslavië, 8 Frankrijk. Het Nederlandse heren team bezet de 13e plaats in het eind klassement. De uitslagen van de laatste dag wa ren verder: Roemenië-Polen 3-0 (15-13, 15-12, 16-14) Bulgarije-Frankrijk 3-Ó (15-6, 15-3, 15-7), Joegoslavië-Hongarije 3-2 (15-8, 10-15, 15-7 11-15 15-10), Tur- kije-Tunesië 3-0 (15-6 15-12 15-11), Oost. Duitsland-Egypte 3-0 (15-11, 15-11, 15-1D Finland-Nederland 3-2 (15-10, 15-7 12- 15, 7-15, 15-7). Advertentie Van Nelle bestellen! De Rotterdammer Piet van de Pol is uitgenodigd deel te nemen aan een internationaal toernooi, dat van 22 tot en met 26 september te Antwerpen door de biljartclub „de Boerinnekens" wordt georganiseerd. Aan dit pentathlontoer- nooi waar tegen iedere tegenstander een partij libre, 47-2, bandstoten, 71-2 en driebanden moet worden ge speeld, zullen naast Van de Pol (Ned), Lütgehetmann (Duitsl.), Domingo (Spanje) en de Belgen van Hassel en Vervest deelnemen. Het programma voor jonge mensen van de K.R.O.-TV, Testplaat geheten, heeft een nieuwe vorm gekregen. Wij geloven dat men er nu mee op de goede weg is. Niet dat het allemaal even fraai en boeiend was, maar men was meer terzake dan vroeger. Judo, skiffle en de positie van de vakman in deze tijd, het waren onderwerpen die de jongeren van nu aanspreken. De pres> tatie was ook veel beter dan eerst. In de rubriek Gastenboek sprak Louis Frequin met staatssecretaris Höppener. Er werden met name over de positie van een staatssecretaris dingen gezegd die niet alleen interessant waren maar die voor menigeen ook verhelderend gewerkt hebben. Veel nieuws over radio en TV ver telde de staatssecretaris overigens niet. Wel benadrukte hij dat het een pro bleem is of uitbreiding van zendtijd bij de TV zal kunnen worden opge vangen door voldoende talent. r De aardigste uitzending gisteravond vonden wij de rechtstreekse reportage uit een manege in Den Haag. Ritmees ter Gruppelaar geeft altijd voortreffe lijk commentaar bij uitzendingen van ruiterwedstrijden, het was dus te ver wachten dat hij over de verrichtingen van een aantal jeugdige paardrijders juist die bijzonderheden zou vertellen die de buitenstaander het meest tref fen. Het geheel was een mooie pro paganda voor de edele paardensport. Minder boeiend, want nogal opper vlakkig, was de studio-uitzending over de vervaardiging van sieraden. Iet ging allemaal nogal in een sneltreinvaart. Het kunstige van het handwerk werd wel aan de hand van resultaten getoond doch niet door het werken zelf. En daar gaat het tenslotte om. J. v. S. De N.R.U. heeft het Omroepkamer- orkest met ingang van het nieuwe sei zoen herdoopt in Radio Kamerorkest. Men deed dat omdat er nogal eens verwarring was met het Omroeporkest. Men heeft willen benadrukken dat dit twee geheel verschillende orkesten zjjn. Overigens verandert er niets, noch in de samenstelling noch in de leiding van de omroepensembles. Nu de leerlingen weer op de school banken zitten, hervat de K.R.O. school radio de uitzendingen. Dinsdag begint de cursus „Zwerftochten door het rijk der muziek" naar gegevens van dr. Helene Noithenius; vrijdag is de eer ste aflevering van de K.R.O.-krant voor schoolland, en ook de eerste aflevering van de serie „Het internationaal geo fysisch jaar". Deze laatste uitzending wordt gecombineerd met fotoprojectie in de klas. Voor de N.C.R.V. wordt vanavond een uitvoering gegeven van het orato rium Die Schöpfung van Jos. Haydn. Medewerkenden zjjn Nederlandse solis ten, het koor Rehoboth en het USO. Het geheel o.l.v. Henk Kwakkel. (298 m 20.20 uur). Advertentie Van Nelle bestellen! Tjjdens internationale wielerwedstrij den op de Vigorellibaan te Milaan heeft de Italiaan Simonigh een bijzonder goe de prestatie geleverd. De oud-wereid- kampioen achtervolging versloeg op dit nummer de huidige wereldkampioen der amateurs, de Engelsman Norman Sheil. Hij legde de 4 km af in 4 min. 50,4 sec., de beste tijd die ooit op dit nummer is gemaakt. Het oude „record" stond op naam van Gandini met 4.55.8. Tijdens de wedstrijden op de Milanese Vigorellibaan heeft de wereldkampioen Roger Riviere de wereldkampioen op de weg Ercole Baldini in de zestiende ronde ingehaald. De 5 km werd afge- leg nn 5 min. 59 sec., de beste wereld prestatie, die een gemiddelde betekent van 50,315 km. In de revanche-wedstrijd van de pro fessional sprinters werd Maspes eerste voor Rousseau en Sacchi. 's GRAVENHAGE, 10 sept. M.O. Staatsinrichting J. Favier, 's Graven- hage en A. Timmer, Leeuwarden; M.O. Staathuishoudkunde en statistiek J. Kolf, Amsterdam en P. O. de Visser, Heemstede. De commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, heeft donder dagmiddag op het Ankerpark in Den Helder een groot aantal nieuwbenoemde marine-officieren beëdigd. Onder hen bevond zich de heer T. W. R. Doorman uit Schiedam, die werd beëdigd tot luitenant ter zee derde klasse. De heer Doorman is de zoon van wijlen schout-bij-nacht Karei Doorman. Luitenant Doorman wordt gefeliciteerd door zijn moeder. (Van een onzer redacteuren) Met een congres over het thema „De plaats en functie van het ziekenhuis in de gezondheidszorg" viert de Vereni ging van Katholieke Ziekenhuizen op 25, 26 en 27 september a.s. te Nijmegen haar 25-jarig bestaan. De algemene in leiding over het congresthema zal ge houden worden door prof. dr. A. Th. L. M. Mertens, hoogleraar in de sociale geneeskunde te Nymegen. De gespecia liseerde onderdelen van het thema zul len in een aantal sectievergaderingen afzonderlijk besproken worden, waarna prof. dr. E. C. F. A. Schillebeeekx O.P., hoogleraar in de dogmatische theologie te Nijmegen, tjjdens de slotzitting zal spreken over „Het katholieke ziekenhuis eu de katholieke gezondheidszorg." Met de keuze van het congresthema heeft het bestuur willen aangeven, wel ke ontwikkeling het ziekenhuiswezen in de afgelopen kwarteeuw heeft doorge maakt. Oorspronkelijk is het zieken huis het centrum geweest van vrjjwel al le ziekenzorg, maar zowel door de steeds verdergaande ontwikkeling van de medische wetenschap als door de steeds verder doorgevoerde specialisa tie zijn successievelijk verschillende deeltaken van het ziekenhuis overge gaan naar afzonderlijke instellingen en instituten, terwijl er ook nieuwe taken in de zieken- en gezondheidszorg ont stonden, die onmiddellijk buiten het zie kenhuis verzorgd werden. Zo is de gezondheidszorg een uitge breid complex geworden van instellin gen en instituten, temidden waarvan het ziekenhuis een eigen taak heeft in nau we samenhang met die van anderen, bovendien met tal van raakvlakken met organisaties, instellingen e.d. op andere terreinen. Deze ontwikkeling dateert niet van de laatste 25 jaar, maar heeft in deze periode wel zeer grote voort gang gemaakt, zodat het zinvol is, dat de vereniging zich bij haar zilveren feest hierop bezint. Wat het algemene congresthema fei- teiyk inhoudt, biykt reeds uit de the ma's, die in de secties aan de orde ge steld zullen worden. Het ziekenhuis zal zowel gezien worden in het totaal van de medische verzorging als in zqn ver houding tot de sociale gezondheidszorg, de overheid en de zielzorg, voorts in het totaal van de psycho-hygiënische ge zondheidszorg en van de maatschappe lijke verzorging. Uit deze opsomming springen reeds onmiddellijk enige problemen naar vo- Advertentie «MSYiCVS 20) „En een 'dag of wat later was het Queenie." „Ook een hond? „Neen, Queenie is een paard, Pieter Auguste." „Het is Claire's rijpaard," voegt Hangst er aan toe. „En is Queenie ookehafgeslacht?' „Neen, Queenie is kreupel gemaakt. Niet ongenese lijk gelukkig, maar het zal toch tijden duren voor ze weer goed is." „En dat is wat u bewogen heeft mjj te vragen naar Ter Weem te komen? Een dode hond „Een op een gruwelijke manier afgeslachte hond, verbetert Hubert Hangst fel. „Juist, een afgeslachte hond. Aan opzet, boosaardig opzet is in het geval met de hond niet te twijfelen. Kunt u ook nagaan of er misschien iemand op Ter Weem is, onder het personeel bijvoorbeeld, die met het dier op gespannen voet stond? Er bestaan sympathieën en antipathieën tussen mensen en die ren, dat zult u ook wel eens hebben opgemerkt." „Neen, dat kan ik niet geloven. Als u de manier gezien had, waarop die arme Robin vermoord is. Zoiets kan geen mens, die bij zinnen is, gedaan hebben! En Robin was een lief, aanhankelijk dier, ieder op Ter Weem hield van Robin." „Leontine heeft toch wel eens gezegd, dat hjj hu meurig was en niet geheel betrouwbaar. En hjj heeft een keer naar Sjef gebeten," brengt Joost Alland in het midden." „Neen, neen, dat is allemaal onzin. Toen dat ge beurd is, was Robin nog bijna een pup. En hij schrok van Sjef. De kerel heeft een manier om plotseling, terwjjl je op niets verdacht bent, voor je te staan. Hjj heeft mjj ook dikwijls laten schrikken. En als je soms meent, Joost, dat Sjef tot zo iets m staat zou zjjn en dat alleen omdat die arme Robin nu al meer dan een jaar geleden eens naar hem gebeten heeft, dan ben je gek. Neem me niet kwalijk, dat ik zo onbehouwen uitval, maar zo'n verdenking is waarljjk te zot. Daarbij komt nog, dat Sjef onmogelijk Queenie kreupel kan hebben ge maakt. Sjef zou zich liever zijn hand afhakken dan zoiets te doen, dat weet jij toch ook wel. Sjef ver afgoodt de paarden." „Maar weet u zeker, mijnheer Hangst, dat dat paard niet op een of andere normale wjjze om het Ti ,maar eens uit te drukken, kreupel is geworden? Het behoeft toch niet kreupel gemaakt te zjjn?" Hubert Hangst schudt het hoofd: „Queenie is kreupel gemaakt. Er zijn een paar mameren om een paard kreupel te maken. Knoeiers bj) rennen passen ze wel eens toe. Queenie is op een van die manieren kreupel gemaakt. Op die wijze, die het minst pijnlijk is voor een paard en die geen blijvende schade aanricht. U kunt mij rustig ge loven, hier was opzet in het spel."- „Ik wil u graag geloven. Als we nu aannemen dat een en dezelfde persoon de hond heeft gedood en het paard kreupel gemaakt, en het zou te gek zijn dat twee verschillende personen zich zowat terzelfder- tijd met zulke grapjes bezig hielden, dan kunnen we daaruit tenminste al een conclusie trekken." „En die conclusie is, Pieter Auguste?" „Dat de dader afkeer, om niet te zeggen haat koesterde tegen de hond, maar dat hij paarden een goed hart toedraagt. Ik zou toch eens nauwkeurig nagaan waar die stalknecht van u, die Sjef was op de nacht van Robins dood." „Neen, mijnheer Perquin, het is onmogelijk, finaal onmogelijk, dat Sjef Grefkens ook maar iets met deze zaak te maken zou hebben. Waarom? Och, dat kan je een buitenstaander zoals u toch per slot van rekening is, u neemt mjj niet kwalijk dat ik het zeg, hoop ik, nu eenmaal niet uitleggen. Zo lang er Hangsten op Ter Weem hebben gezeten, zijn er Grefkens in de stallen geweest. Er bestaat tussen hen een band, ik zou bijna zeggen een verwant schap Hij ziet Perquins glimlach en kleurt. „Nu ja, ik wil alleen maar zeggen, dat als je geen geboren en getogen Weemeroyenaar bent, dan, nu jaeindigt hjj lam, vergeefs naar woorden zoe kend. „Ik begrijp heel goed, wat u zeggen wilt, maar dat is mijns inziens toch geen waarborg," meent Perquin. „Ben ik volkomen met je eens," mengt Joost Al- land zich w-eer in het gesprek, „maar je moet toch toegeven, dat >Je geen andere reden hebt om Sjef Grefkens te verdenken dan alleen maar het feit, dat Robin indertijd eens naar hem gebeten heeft En dat geeft geen verklaring wat het kreupel maken van Queenie betreft." Hubert Hangst beweegt zich onrustig op zijn stoel. „Het is niet alleen dat afmaken van Robin. Of wat er met Queenie is gebeurd. Het isHet zjjn zoveel dingen. De hele atmosfeer. Daarom hebben we met opzet eerst niets verteld. We wilden dat u zelf zou voelenWe wilden dat iemand, die van niets wist en volkomen onbevooroordeeld wasEr zijn zoveel dingen, zoveel „Zoals bijvoorbeeld de val van dat beeld?" Hubert Hangst zwijgt even. „Zoals bijvoorbeeld de val van dat beeld," her haalt hij dan. „Het zou mij niet verwonderen als de man, die dat beeld loswrikte en naar beneden liet vallen, onze vriend van de hond en het paard is," zegt Pieter Auguste monter. „Die het beeld loswrikte? Waarom spreekt u van loswrikken? Heeft u enig bewijs voor wat u zegt?" „De sporen zijn zo duidelijk, dat een klein kind ze zien kan. En bovendien had onze vriend de koe voet vergeten. Of het niet de moeite gevonden het ding dadelijk weer mee te nemen. Vanmorgen vroeg lag hfl er tenminste nog." „Ben jij vanmorgen naar boven gegaan?" vraagt Joost Alland. „Ja, dat verhaal van Toon, dat ik op m'n nuchtere maag kreeg opgediend, had mjj nieuwsgierig ge maakt." Wordt vervolgd.' ren. Hoe moet het ziekenhuis staan tegenover het streven, onlangs op het gezondheidscongres te Brussel naar voren gebracht, om de home-care te bevorderen, dus thuis-verpleging met medewerking van het ziekenhuis, ter wijl hiervoor in ons land geëigende or ganisaties bestaan? Hebben de zieken huizen een taak bij de rheuma- en kankerbestrijding in plaats van of naast op dit terrein werkzame ver enigingen? Hoe moet het samenspel zijn tussen ziekenhuis en psychiatri sche inrichting, nu beider werkterrein steeds dichter bij elkaar komen? Het zijn geen nieuwe problemen, in zover re althans niet, dat zjj reeds eerder aan de orde werden gesteld, maar de oplossing is nog niet in alle gevallen in zicht, zodat nader; beraad dringend nodig is. Het vraagstuk van het maat schappelijk werk. dat reeds in het ziekenhuis dient te beginnen, is actu eel, evenals het probleem van de sa menwerking tussen specialist en huis arts, waarbij zich de vraag stelt of de huisarts bij de behandeling in het ziekenhuis moet worden toegelaten. Is er tenslotte in dit opzicht een paralel te trekken met de zielzorg, d.w.z., heeft de parochiële zielzorger ook een taak in het ziekenhuis? Indien ja, hoe moet dan de samenwerking zjjn met dt „specialist", de rector van het ziekenhuis? Het hele terrein van de zieken- en ge zondheidszorg is nog vol oneffenheden. Het staat vo] met diensten, instituten, organisaties en instellingen, maar de verbindingswegen zijn hier en daar nog opgebroken. Het ziekenhuis staat er middenin, maar zal zijn plaats ten op zichte van al het andere nog nader moe ten bepalen. Het jubileumcongres kan in dit opzicht een belangrijke bijdrage leveren. De vereniging omvat vrijwel alle ka tholieke ziekenhuizen en alle katholieke sanatoria. Met de Vereniging van Ka tholieke Psychiatrische Inrichtingen is nauwe samenwerking tot stand geko men; laatstgenoemde maakt gebruik van het bureau van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen. Carel van By- landtlaan 8, Den Haag. De 113 katholie ke ziekenhuizen beschikken over ruim 21.000 bedden; er zjjn in totaal 268 zie kenhuizen in Nederland met samen ruim 48.000 bedden. In het geheel van de ziekenhuisverpleging nemen de ka tholieke ziekenhuizen dus een belangrij ke plaats in, hetgeen o.m. tot uiting komt in de plaats van de vereniging, die regelmatig in het overleg buiten de eigen kring betrokken wordt. Binnen de eigen kring heeft de jubi lerende vereniging in 25 jaar een onmis bare plaats veroverd en het onderlinge contact bevorderd; met handhaving van hun autonomie is tussen de katholieke ziekenhuizen de gemeenschapsgedachte dank zjj de vereniging ontwikkeld. Haar adviezen worden zeer gewaardeerd en aanhaar enquêtes e.d. wordt over het algemeen veel medewerking verleend. Zo is de vereniging tussen de katholie ke ziekenhuizen het bindend element geworden, zoals ook blijkt uit de op richting enige jaren geleden van het Economisch Instituut voor de Katho lieke Ziekenhuizen. Advertentie Van Nelle bestellen! De Spanjaard Timoner heeft donder dagavond in het Goffertstadion te Nij megen, voor 5.000 toeschouwers, een internationale wedstrijd achter grote motoren, gereden in twee manches, ge wonnen. In het eindklassement werd Wagtmans tweede en Bucher derde. De uitslagen waren: eerste manche (40 km): 1. Bucher (Zwits.) 33.08,3, 2. Wagtmans (N) op 2, 3. Timoner (Sp.) op 15 m, 4. Koch (N.) op 30 km, 5. Vreeswjjk (N.) op 35 m. Tweede ...anche (40 km)1. Timoner 33.02,2, 2. Wagtmans op 20 m, 3. Bu cher op 40 m, 4. Koch op 80 m, 5. Vreeswijk op 90 m. Eindklassement: 1. Timoner, 2. Wagt mans, 3. Bucher, 4. Koch, 5. Vrees wijk. Advertentie Van Nelle bestellen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7