r BOEIEND DAHLIA-SPROOKJE in huis Commissaris der Koningin opent tentoonstelling met prinselijke lofzang Peter Volkert uit Haarlem mocht een jaar in Amerika studeren DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H ld HAARLEM TWEE DAGEN BLOEMENSTAD Markt Oud- Schoten definitief naar de Diezestr. Moderne tuin van Eden Op de High School leer je je eigen persoonlijkheid ontwikkelen Haerlemsche Musyck- camer musiceert in Velsen ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 A Tn het Haarlemse Krelagehuis is vanmorgen een tweedaags bloemen- sprookje begonnen, dat zijn weerga niet kent. Een grootse dahlia tentoonstelling, waarop tienduizenden bloemen hun gecultiveerde pracht in velerlei kleuren laten schitteren. Met instemming hebben daarom de vele genodigden, onder wie burgemeesters en andere autoriteiten, geluis terd naar de lofzang, welke de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, vanmorgen hield ter officiële opening van de expositie. De grote zaal van het Krelagehuis bood gisteravond laat nog een chao tische aanblik, maar na middernacht was uit die chaos een ongekend sprookje opgebloeid, dat ons ongemeen fascineerde en waarnaar onge twijfeld vandaag nog en morgen duizenden anderen even geboeid zullen kijken. De ideale zonwering fa. J. P. SENFT ZN. Receptie mgr. Van Dodewaard Clansrijk WWm, Renault Fregate Transfluide Garage Den Hout Zelf doen Drukke tijd Kleurenspel Opening iiimmitim MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIII het genot, dat de expositie met haar prachtige bloemen weelde biedt. Spre ker herinnerde er aan, hoe de dahlia niet altijd in de gunst heeft gestaan. Vijftig jaar geleden zo zeide hij maakten de dagbladen melding van een interessant proces, dat zich in Ber lijn afspeelde. Een vermoedelijk lastige koper, van wie de bloemisten overigens ook nu nog wel weten mee te praten, weigerde een door hem besteld bloem stuk te betalen, omdat er dahliabloe men in waren verwerkt. De bloemist eiste voor de rechtbank betaling van zijn vordering. Maar op grond van een door een commissie van deskundigen uitgebracht rapport, werd de eis aan de bloemist ontzegd en daar mee door de rechter bekrachtigd, dat het gebruik van dahliabloemen in be tere bloemwerken niet geoorloofd was. De dahlia is onze sympathie en be wondering waard, aldus sprak dr. Prinssen tenslotte. Gelukkig geniet zij die ook in ruime kring. Het is zeker tekenend, dat, terwijl de Dahliavereni ging, die nu haar 40-jarig jubileum viert en die wij, gelet op het uitsteken de werk, dat zij in het belang van de dahiiacultuur verrichtte, gaarne van harte gelukwensen, oorspronkelijk uit sluitend voor vaklieden is opgericht, thans onder haar leden niet minder dan 40 liefhebbersverenigingen telt, met daarnaast nog vele particuliere leden. Geen wonder, want de dahlia is een zeer dankbare overvloedig bloeiende plant met grote verscheidenheid in vor men en kleuren, die uitstekend in onze plantsoenen en tuinen gedijt. Vanmorgen werd in het Krelage huis te Haarlem een grote dahlia tentoonstelling geopend, welke een kleurig bloemenfeest geworden is. De foto boven geeft een van wege het zwart-wit beeld be scheiden weergave van een der fraaiste hoekjes. Op de foto bene den ziet men twee vooraanstaande expositie-deskundigen, rechts de heer J. Dorresteijn, de ontwerper, en links de heer R. van der Hart, de uitvoerder van het ontwerp. Adve. ntie OOffONlKD HANDIISMBNC (aluminium laioezieëm Dekoratie! Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 TeL 10743 - Haarlem te excentrisch gelegen was voJr'^Haar- lem benoorden de ,ran GiizrnvTnrt Daarom hebben B. en W. toen e!£ proef laten nemen met een zaterdagse markt ln de Diezestraat en deze plaats bleek veel meer belangstelling te trekken. Weliswaar is deze straat niet bijzon der geschikt voor het houden van een markt, maar voorlopig verwacht men toch geen uitbreiding van het aantal marktkooplieden daar. Bovendien is deze maatregel slechts als tijdelijk be doeld. Wanneer straks Delftwijk hele maal zal zijn volgebouwd en het aan tal inwoners daar opnieuw sterk geste gen zal zijn, zal men zoeken naar een geschikte ruime weg in dit nieuwe stads deel, waar dan voortaan de zaterdagse markt kan worden gehouden. Voorlopig stellen B. en W. echter aan de raad voor de Verordening houdende de vaststel ling der plaatsen en tijden voor de markten te Haarlem zodanig te wijzigen, dat de markt van de Jan Luykenstraat nu ook officieel verplaatst kan worden naar de Diezestraat. Wü herinneren er aan, dat mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, de coadjutor van mgr. J. P. Huibers, morgen, zon dag 14 september, s' middags van twaalf uur tot half twee, recipieert ter ge legenheid van zijn bisschopswijding. De receptie wordt gehouden in het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Nog boeiender misschien is het voor spel, waarvan wij gisteren enkele uren getuige zijn geweest. In deze wir war van bloemen en rusteloze werkers troffen wij natuurlijk het altijd nog ac tieve en deskundige expositiefenomeen, de heer R. van der Hart, die zijn waar dige blik liet gaan over de kleurrijke chaos. Hij is de nuchtere en o zo pro- oftSche bezieler van de expositie, die "#jp°eid is tot een wonderlijk brok bekemi De tentoonstelling wordt, zoals van het 8eor£aniseerd ter gelegenheid Nederlandse'bes.taan van..de ingericht fn ?ame^Ver?"Igmg' en/'1J \S deling Haarlem 6"an !Tg £et-dS»£" Maatschappij T,l^e Koninklijke kunde. De heer g BotwW 6" P!?nt_ Haarlemse afdeling heeft er^eds de nodige uurtjes opzitten, waarin h« op voortreffelijke wijze de administratie ve voorbereiding heeft geregeld De heer J. Dorresteijn, directeur van Hout en Plantsoenen te Haarlem, heeft met durf en fantasie het ontwerp voor de expositie geleverd en tenslotte heeft de heer Van der Hart het ontwerp uitge- werkt en waar gemaakt, waarbij hij- niet alleen van zijn artistieke talenten maar evenzeer van zyn jarenlange er varing gebruik kon maken. Kwekers uit heel het land waren gis teravond bezig met het opstellen van hun uizending. De bloemen werden han dig in vazen geschikt of in bakken ge stoken. Waar zij ook vandaan kwamen, uit Harderwijk, 't Gooi of uit de wijde bloemenstreek, waar Haarlem het cen trum van is, zij beleden hun vak met een virtuoze passie. Onder hun handen evolueerde die cnaos naar het glansrijke sprookje, waarvan wij reeds gewaagden en fon- Keiden de kleuren in hun harmonische verscheidenheid. Wjj zouden u nu kunnen lastig vallen mei misschien interessante maar tech- niscne details en u bijvoorbeeld ver- i «Po de dah'ia haar naam ont leent aan een leerling van Linnaeus, de Zweedse plantkundige André Dahl. Wellicht ook wilt u weten, dat de dah- van oorsprong een wilde Mexicaan- se bloem is, die m de achttiende eeuw naar Europa werd geïmporteerd. Die bloem behoorde tot de zogenaamde Mignon-groep, een soort kleine dah lia's, waarvan sommige een anemoon achtige vorm hebben. Het blijft met name de roem van kweker Hornsveld uit Baarn, dat hij destijds uit die Mexi caanse import de cactus-dahlia heeft gekweekt en een rode soort daarvan, ii'. v iv> Peter Volkert uit de Eksterstraat in Haarlem heeft de unieke kans ge had om een jaar in Amerika te studeren. Toen hij verleden jaar juli zijn eindexamen H.B.S.-a haalde aan het Marnix van Sint Aldegonde-lyceum, kon hij begin augustus naar Amerika ver trekken, waar hij een vol jaar lessen mocht volgen aan de High school in Ko- komo in de straat Indiana. Een paar weken geleden keerde hij naar Haar lem terug, vol prettige herinneringen en met een rijkdom aan ervaringen. „En nu?" vroegen wij hem. In elk ge val de eerste twee jaar niet terug naar Amerika, want dat was een van de voorwaarden voor het verkrijgen van de studiebeurs. Voorlopig gaat hij in Amsterdam studeren om dan leraar te worden in de Engelse taal en letterkun de. Hopelijk in Frankrijk of in Canada. Het is Peter Volkert aan te horen, dat hij een jaar lang in de Verenigde Sta ten is geweest. Zijn Nederlands is be paald „gekleurd" en hij heeft soms moeite om het juiste woord te vinden. Een jaar lang heeft hij dan ook geen Nederlands gesproken, behalve één keer toen hij in Kokomo een Nederlandse student ontmoette. Men begroette elkaar in het Nederlands, maar na een paar zinnen ging men al gauw in het En gels verder. „Een vreemde gewaarwor ding, als je je plotseling bewust wordt, dat je al helemaal in het Engels denkt", peinst Peter Volkert, die nu achttien jaar is. Ook zijn uiterlijk doet Ameri kaans aan, zonder precies te kunnen zeggen wat nu precies Amerikaans is aan hem. Misschien zijn het de kort geknipte haren, misschien ook de non chalance, waarmee hij zich kleedt. De studiebeurs heeft hij de danken aan de American Field Service, kort weg de A.F.S. genaamd, die in Ame rika zeer bekend is, maar ten onzent bijna niet. De A.F.S. werd in de eerste wereldoorlog opgericht om de troepen te velde bij te staan. In Parijs werd een vrijwilligers-hospitaal ingericht. Later ontwikkelde het instituut zich tot een algemene stichting van menselijkheid. Nadruk werd gelegd op het grote be lang van menselijk contact. Er werd een uitwisselingsprogram opgesteld, aan vankelijk voor universiteitsstudenten, maar toen men merkte dat deze te wei nig tijd hadden of namen voor diepere kennismaking met elkanders levensom standigheden, zocht men de uitwisseling vooral op het niveau van de high school: jongens en meisjes dus van 16 tot 20 jaar. Niet minder dan 750 jongens en meis jes van over de gehele wereld reisden met Peter Volkert samen naar de Ver enigde Staten, verleden jaar augustus met het Amerikaanse schip „Rosa Sky". Van de ruim 300 Nederlandse kandidaten voor een beurs werden er tenslotte 32 aangewezen, onder wie ook Erica Lamback uit Aerdenhout, een leerlinge van het 1ste Christelijk Ly ceum in Haarlem. Het Mamix van Sint Aldegondelyceum had reeds eerder aan uitwisseling gedaan, zij het dan op do centenniveau. Een docente van de Ro- selle High School uit Roselle in New Jersey was een jaar op het Marnixly- ceum les komen geven, zodat Peter Vol kerts eerste belangstelling al gewekt was voor de Nieuwe Wereld. Bovendien was zijn vader, die waarnemend direc teur is van een Amsterdams im- en exportbedrijf, al eens een jaar in Ame rika geweest. Peter had regelmatig een 8 voor Engels op zijn rapport en dus besloot hij in september 1957 een gooi te doen naar een Amerikaanse beurs. Cijferlijsten en een levensbeschrijving werden opgevraagd en tal van aanbe- veilingen gestuurd. Er werden zestig candidaten nog eens apart getest en ten slotte werden er 32 aangewezen. In Kokomo, dat in de buurt van Chi cago gelegen is, werd Peter onderge bracht bij de familie John Farning, die een particulier gasbedrijf exploiteert. Gedurende zijn Amerikaans jaar wer den de heer en mevrouw Farning zijn Amerikaanse vader en moeder. Peter liet zich inschrijven op de Kokomo High School, een middelbare school van Voor de 18-jarige Haarlemmer Peter Volkert, was het jaar dat hij als gast van de American Field Service in Kokomo (Indiana) mocht doorbrengen een onver getelijke ervaring. Van twee medeleerlingen ontving hij de grijswitte pantalon, die hij als leerling van de Senior Class van de Kokomo High School dragen mocht. Peter is de middelste van de drie leerlingen. Advertentie Gemis aan technische kennis en ervaring speelt geen rol voor de berijder van een Ook de beginneling behandelt het mecha nisme volkomen juist. Ontijdige slijtage daardoor uitgesloten. U stuurt en geeft gas, meer niet. Daarbij veilig, zuinig en elegant. Vraagt U eens nadere inlichtingen. Telefoon 12138—15056 niet minder dan 2500 leerlingen. Hij kwam daar in de Senior Class, de hoog ste klas en behaalde aan het eind van het schooljaar daar zijn einddiploma. Het schooljaar is ingedeeld in twee se- niet mesters. Men heeft een aantal verplich- te vakken, zoals Amerikaanse geschie denis, taal en litteratuur. Daarnaast kan men een keuze maken uit een aan tal facultatieve vakken. De indruk van Peter Volkert, die zijn Amerikaanse jaar beslist nuttig heeft willen besteden, is dat de Nederlandse middelbare school moeilijker is dan de Amerikaanse High School. Het program ma is veel meer-omvattend dan ten on zent, maar men behandelt de leerstof oppervlakkiger. Veel leerlingen ma ken van de facultatieve vakken gebruik om het zich zo gemakkelijk mogelijk te maken. Een groot voordeel vindt hij evenwel, dat je zelf je eigen studie kunt inrichten, zoals- je dat zelf wil. Het stu deren moet je zelf doen. De hele oplei ding is daar trouwens veel meer ge richt op de ontwikkeling van de persoon lijkheid en de eigen verantwoordelijk heid. Je leert er organiseren, initiatie ven ontwikkelen, leiding geven. Het eigenlijke schoolwerk wordt daardoor min of meer beperkt. Men heeft maar vijf dagen per week les en het huiswerk vergt gemiddeld niet meer dan één uur per dag. Een ander opmerkelijk verschil met ons land is ook, dat de leerlingen en docenten een hechte schoolgemeen schap vormen. De schoolgemeenschap leidt als het ware een heel eigen leven. De school heeft haar eigen cantine, waar men eet en drinkt. De sport neemt, zo als in het hele Amerikaanse leven, een uiterst belangrijke plaats in. De leerlin gen zijn buiten het klasseverband ver enigd in tal van schoolorganisaties, sportclubs, toneelclubs, debating-clubs etcetera. En bovendien trekken de leer lingen nog veel met elkaar op buiten schoolverband De vriendenclubs ko men regelmatig bijeen om over allerlei onderwerpen van gedachten te wisselen, maar ook om te feesten of samen naar de bioscoop te gaan. De leerling van de High School leeft dan ook eigenlijk veel meer in zijn schoolgemeenschap dan thuis. Van een ontaarding hoeft daarom nog geen sprake te zijn. Wel staat men vrijer tegenover elkaar en accepteert men elkaar gemakkelijker. Maar dat kan natuurlijk ook een alge meen kenmerk zijn van de Amerikaan se natie. De tijd aan de High School in Koko mo doorgebracht, is voor Peter Volkert een druk jaar geweest. Hij was ten slotte de gast uit Nederland en leer- en weetgierig als de Amerikanen zijn, ze de Juarezi, kan men op de expositie be wonderen. Wij hadden nog nooit gehoord, dat een decoratieve dahlia een effen kelk blad heeft; dat bij een semi-cactus het blad een beetje en bij een cactus dahlia helemaal opgerold is. Het is prettig zo iets te weten en ook de ge heimen van de pompon-dahlia te kennen, maar leek als wij zijn, ver dwijnt die technische kennis binnen enkele seconden, wanneer het bloe- mensprookje in zijn volle glorie ons gegrepen heeft. Overrompeld door het kleurenspel hebben wij gewandeld door deze mo derne lusthof, een grandioze tuin van Eden, waar ergens de „Glorie van Heemstede" in haar gele pracht staat te gloriëren. Een ingenu misschien heb ben wij de „Teenager" bemind, gesto ken als zij was in een verrassend bont kleed, en een stille pikanterie hebben wij beleefd aan de rood-met-witte dah lia, die als „Pikant" drie jaar geleden de eerste prijs wegsleepte. De roman tiek van „Nocturne", gekleed in een gedurfd toiletje van paars-lila en de vrijmoedigheid van de wit-gepunte „Cheerio hebben ons de ervaring ge geven dat ook de dahlfa s eèn hiel eigen leven leiden met rassen en stan- den, met ij delheid en levenslust. Daar kunt u zich persoonlijk van gaan over tuigen. Wat ons echter het meest plezier heeft gedaan, is het feit, dat Haarlem twee dagen lang met nadruk is, wat zij is; bloemenstad. Een dergelijke ten toonstelling is zeven jaar geleden voor het laatst in Haarlem gehouden en wij mogen nu verwachten, dat u deze bloe- menshow niet zult negeren. U zult kunnen zien, welke prestaties de kwekers hebben geleverd, hoe voor treffelijk bindwerk de Haarlemse bloemwinkeliers kunnen opbrengen en waartoe dahlia-liefhebbers in staat zijn. De liefhebbers en volkstuinders expo seren in de keuringszaal. Vanochtend om zes uur is een uitgebreide jury be gonnen met de beoordeling van de in zending. Zij zal onder meer moeten uitmaken, welke dahlia de mooiste is van de aanwinsten van het afgelopen jaar. En verder zal zij nog tal van an dere prijzen moeten toekennen. Zoals reeds geschreven, heeft dr. Prinssen de tentoonstelling vanmorgen geopend. De commissie gewaagde van Wie dinsdag in de kathedraal is geweest en het feest heeft meegevierd van de bis schopswijding van mgr. Van Dode waard, heeft misschien de indruk gekregen, dat het gehele verloop vanzelf ging. De regie, als ik dat zo profaan mag schrijven, was in derdaad feilloos, maar daar zijn dan ook spannende voorbereidingen aan voorafgegaan, welke menigeen die tijdens de plechtigheid op de achtergrond bleef, hoofdbrekens heeft gekost. Neem nu bijvoorbeeld eens de heer Van Nes, chef d'équi- pe van het ordecommissarissen- korps, wiens voorhoofd direct na de benoeming van de coadjutor be gon te rimpelen. En met hem rim pelden de secretarissen van het bisdom mee. Zij gingen ijverig uit nodigingen rondsturen, nadat zij eerst terdege uitgezocht hadden, wie hoger was dan wie, en vervol gens plaatsen distribueren op kaar ten waarvan de kleuren evenals in de liturgie een eigen betekenis had den. De heren werkten onder hoog spanning en zetten een organisatie op touw, die klonk als de klokken van de kathedraal. De middag vóór de wijding ben ik nog even een kijk je gaan nemen en op het hoogkoor trof ik de kathedrale gestalte van de plebaan, die prud' nt meer als oud-secretaris dan als kanunnik zijn adviezen gaf aan de secreta rissen. Bedrijvig en met zin voor pasto- rele humor waren deze twee pala dijnen van de bisschop bezig een kaartje te leggen. U moet dat na tuurlijk goed verstaan. Zij waren gewapend met een groot aantal kaarten, waarop de namen van de hoogste gasten. Heel secuur zorg den zij, dat iedere naamkaart op de juiste plaats kwam om te voor komen, dat bijvoorbeeld professor Rómme op de plaats van de abt van Egmond terecht kwam. Intus sen werden zij lastig gevallen door een fotograaf die zo graag een plaatje van de intocht wilde schie ten vanaf de preekstoel, maar geen toestemming kon krijgen. De zor gen zijn groot, dat merkt u wel, maar gelukkig beschikt men in de plebanie over twee gastvrije, jovi ale en hartelijke huishoudsters, die de werkers van het laatste uur in de kathedraal van thee voorzien. Misschien praat ik nu een beetje te veel uit de keuken, maar u mag toch wel weten, dat de keuken, waar de twee plebanie-prinsessen zo magnifiek de scepter zwaaien, een voortreffelijke pleisterplaats is voor de zwoegers. Tijdens de plech tigheid trof ik daar de heer Greefe, een vermoeid maar dankbaar man, die met veel talent de excellente ver siering in de kerk had verzorgd. Voorts heetgelopen fotografen, uit gedroogde radio-mensen en soms een zeer hoogbejaarde monseig neur, die als gast de kerkelijke hiërarchie is gelukkig nog zo men selijk zijn troost zocht bij een kop koffie en weer opgemonterd terug ging naar de kathedraal om de plechtigheid verder te volgen. Wie ontmoet je al niet? Het zijn er teveel om op te noemen. Eén is daar altijd een trouwe en bijna pon tificale klant: Willem Bloem, de man die met recht en reden de ti tel van geheim-kamerheer zou mo gen voeren. Wanneer hij achter de bisschop aanschrijdt, doet hij in waardigheid voor menige prelaat niet onder. Hij schijnt alles van al les te weten en is in menig eval de helper in de nood. Ik trof hem natuurlijk weer in een bijzondere omstandigheid. In de plebanie struikelde ik over een paar schoe nen en viel toen bij wijze van spre ken in de armen van Willem Bloem Met een lelijk woord heb ik de schoenen in een hoek „gezet", maar toen zij later bleken toe fj behoren aan de bisschop van Gro ningen heb ik het schoeisel met wat eerbied in de buurt van 's bis- schops hoed geplaatst. De plebanie is bij zo'n plechtig heid het trefpunt van hoogwaardig heidsbekleders, waarbij alleen die gene zich onderscheidt, die in een gewone zwarte toog rondloopt. De paarse kleur mag dan nog zo ro- meins zijn, de sfeer blijft verruk kelijk Hollands. En dat doet zelfs een Romeinse doctor plezier. 'et feest van de katholieke mid denstanders is intussen op volle gang gekomen. De he ren, die in winkel of werkplaats plegen te zwoegen, hebben het er eens goed van genomen. Morgen gaan zij recipiëren, met veel allure ter ere van het gouden jubileum van hun middenstandsvereniging. U en ik zullen elkaar die dag her haaldelijk treffen, want kort daar voor is morgen de receptie van mgr. Van Dodewaard in het bis schoppelijk paleis. Het programma is dus als volgt: 1. Bisschoppelijk paleis, 2. Brinkmann, 3. Krelage huis. In het Krelagehuis ontmoeten wij elkaar tijdens de kleurige dah liatentoonstelling, die opnieuw zal moeten bewijzen, dat Haarlem de Bloemenstad is. Drie keer elkaar ontmoeten op één dag. Wie tracteert? ker in de kleinere provincieplaatsen, haalden zij hem overal heen om lezin gen te houden over ons land, ons volk, ons onderwijssysteem en over wat al Regelmatig moest hij aanzitten aan diners en menigmaal heeft hij dia's over ons land moeten vertonen. Het was een prettige bezigheid, vond hijzelf, omdat je daardoor het gevoel kreeg iets terug te doen voor de ver rijkende gastvrijheid die geboden werd. Over die gastvrijheid raakt Peter dan ook niet uitgepraat. De hartelijkheid waarmee men hem allerwegen tegemoet is getreden, is niet in woorden uit te drukken. Het slot van het Amerikaanse jaar was een grote bustocht met alle AFS- studenten, die dat jaar in de Verenigde Staten te gast waren geweest. Samen reisde men gedurende een maand Ame rika door om een algemene indruk te krijgen van land en volk en om kennis te maken met de belangrijkste elemen ten van het Amerikaanse leven. Hoog tepunt van deze tournee is ongetwijfeld de grote ontvangst in Washington ge weest, waar president Eisenhower de jongens en meisjes toesprak en waar zij de gasten waren van de verschillende ambassades. Het is dus beslist niet te veel gezegd, wanneer Peter Volkert beweert, dat dit Amerikaanse jaar voor hem een onvergetelijke ervaring is ge weest, die hem een ruimere blik heeft bijgebracht en een beter inzicht in de Nieuwe Wereld. Het programma, waarmede de „Haer lemsche Musyvkcamer" onder lei ding van André Kaart vrijdag avond in de Engelmunderkerk te Velsen concerteerde, was zoals dat gewoonlijk bij dit ensemble het geval is, van aan trekkelijke aard. Vijf achttiende eeuwse componisten, J. S. Bach, Nicola Lentz, G. F. Telemann, A. Vivaldi en J. Quantz sierden het programma. André Kaart (waarom stond de naam van de dirigent niet in het programma vermeld?) liet het concert openen met de bekende suite in b kleine terts van Bach. De obligaat-fluitpartij werd hier- in op levendig muzikale wijze door Peter van Munster geblazen. Het orkest ont plooide zich na een ietwat schuchter be gin, al spoedig tot een voornaam musi ceren. De overheersende polvfonie-struc- tuur bleef doorzichtig, terwijl de dyna miek fraaie tegenstellingen verkreeg. Met Getrude Maclaine als soliste ging vervolgens het concert voor cembalo en strijkorkest van Nicola Lentz. Het bleek een fris opus te zijn met een bijzondere rijkdom aan melodische inventie. André Kaart kwam tot een treffende uitvoe ring, waaraan ook Gertrude Maclaine haar aandeel leverde. Naarmate de avond vorderde, groeiden de prestaties van het orkest. In het concert voor twee fluiten en strijkorkest van Telemann werd een vurige muzikale vaardigheid over het orkest gaande, die resulteerde in een fraaie orkestrale klankenweelde. Het solospel van de fluitisten Peter van Munster en Taco Ferwerda sloot zich hierbij al even mooi aan. In het na de pauze gespeelde concert voor 2 hobo's en strijkorkest van Vivaldi lieten Ton van de Berg en Kees Kuyper zeer mooi hobo-spel genieten. Jammei genoeg was de stemming niet overal zuiver. Niette min was het een boeiend klankenspel. Op speelse wijze, niettemin stylistisch echter bijzonder gaaf, besloten orkest en de fluitist Peter van Munster dit con cert met het fluitconcert van Quantz. André Kaart mag met volle tevreden heid terugzien op de uitstekende pres taties van zijn orkest. Ook zijn niet te lange programma's getuigen van juist inzicht. Het was een succesvol concert in een sfeervolle kerk. J. L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3