Dappere Denen veroveren gunst van hockeypubliek Doelman Nielsen open wenkbrauw en hoofd in verband held van de dag LEVANTE „VECHT" OM WILKES TE BEHOUDEN m Vae Dam en Dame Tal trekt in Portoroz alle aandacht c Derde triomf van EDO zeker niet denkbeeldig NAS en Hoofddorpse Boys in hogere regionen IS Zes-landen-tournooi in Amstelveen Nederlandse voetballer laat zich over zaak niet uit HANDBALCOMPETITIE OPENT AANTREKKELIJK PERSPECTIEF m mÊ Normalisatie van handschrift Rus Bronstein blijkt een grote teleurstelling TYBB opent tegen Voorburg en ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 PAGINA 4 Wereldrecordpoging van Fransman Rivière Nieuw wereldrecord op 100 m schoolslag Jeugdploeg tegen D.O.S. Zeskamp met Botwinnik in Wageningen Donner wint opnieuw het „Honderd pond-toernooi" Duitsers werden onzeker Programma van de Olympische Spelen Aalsmeer geduchte debutant bij heren Courses Leeuwarden Zeventien generaals naar Delft Joegoslaven in ballingschap J. H. DONNER (Van onze sportredacteur) Bijna heeft Denemarken gisteren, op de tweede dag van het zes-landentour- nooi van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, voor een internationale hockey sensatie gezorgd. Eerst twintig seconden voor het eindsignaal ging het door de knieën tegen Duitslands befaam de hockeyteam, dat zich op grond van de resultaten van het Olympisch tour- nooi te Melbourne officieus Europa's sterkste hockeynatie mag noemen. Toen namelijk zette de Duitse linksbinnen, Winters, de achterstand, die zijn ploeg na zeventien minuten spelen door een doelpunt van de Deense middenvoor Sommer had opgelopen om in een voor sprong: 21. De verhoudingen in de internationale hockeywereld werden dus niet geschokt en de kans op de op pa pier reeds maanden geleden voorziene finale tussen Duitsland en Nederland a.s. zondag bleef bestaan. Maar, Duitsland mag dan de strijd tegen de Denen hebben gewonnen, de held van de middag bleef de kleine stevige en o zo fanatieke Deense doelman Poul Nielsen. Ondanks een klap met de stick tegen het hoofd in de eerste seconden van de wedstrijd, die hem een gescheurde wenkbrauw kostte en waardoor hij in de tweede helft zelfs met een groot verband om het hoofd moest spelen, bedwong die doelman hij zou als een rechtgeaar de Deen ook geen Nielsen heten onder luide toejuichingen van de com plete bemanning van een Deens ma- rinevaartuig, dat in de Amsterdam se haven voor anker is gegaan, de zo gevreesde Duitse voorhoede. Als er De Fransman Roger Rivière, die se dert 18 september 1957 met 46,923 km houder van het werelduurrecord is, is van plan op 18 september te Milaan een poging te doen het werelduur record nog scherper te stellen. Maar hfl zal pas na afloop van het Criterium der Kampioenen te Parijs een beslis sing nemen. Mocht hij niet in goede vorm zijn dan zal hij pas op 27 of 28 september trachten het wereldrecord te verbeteren. Hij heeft dan nog een week de tijd om zich goed voor te be reiden. De 17-jarige Oostduitse zwemster Ka rin Bayer heeft het wereldrecord 100 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 1 min. 19,6 sec. Het oude record stond sinds 20 juli op haar naam met 1 min. 20,3 sec. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal (18-20 jaar) zal woensdag 17 septem ber te Utrecht een oefenwedstrijd spe len tegen D.O.S.met het oog op de jeugdinterland BelgiëNederland, die op 27 september te Turnhout zal plaats vinden. De data en de plaats zijn thans be kend voor de zeskamp waaraan de schakers Botwinnik en Flohr in ons land zullen deelnemen na afloop van het Fidé-landentoemooi (30 sept.-23 okt.). De zeskamp zal te Wageningen worden gehouden op 1, 2, 5, 8 en 9 november en behalve van Botwinnik en Flohr staat de deelneming reeds vast van Donner jn Bouwmeester. Wie de resterende twee spelers zullen zijn is nog niet zeker: met Euwe, Cort- lever en Van Scheltinga worden be sprekingen gevoerd .Voor en tijdens de zeskamp en ook daarna, zullen Bot winnik en Flohr in verschillende steden van ons land simultaan seances geven. Zij arriveren op 25 oktober te Wagenin- gen. Als leider van de zeskamp zal de heer Mühring optreden. Hein Donner heeft, evenals verleden jaar, het .honderd pond"-schaaktoer nooi, dat in het Engelse plaatsje Whitby werd gehouden, gewonnen. een Duitse scherpschutter doorbrak, stormde de kleine doelman uit zijn heiligdom en wierp zich onvervaard voor de stick van de tegenstander. Als er een kogel van een schot werd ge lost, sprong hij naar de bedreigde hoeken. Als er een scrimmage dreig de, wierp hij zich tussen de duelle- renden. Tot twintig seconden voor het einde zegevierde hij. Eerst toen moest hij zwichten voor een ziedend schot, dat niemand zag voor de bal in de touwen tot stilstand kwam. Die moed en het heilig vuur, waar mee hun doelman speelde, heeft heel de Deense ploeg geïnspireerd. Zich ge steund wetend door de jantjes en hun officieren-in-groot-tenue langs de lijn, zich bovendien verzekerd wetend van de gunst van het publiek, dat, zoals ge woonlijk, de zjjde van de zwaksten koos, heeft het Deense hockeyteam zich op waarlijk hartveroverende wijze ge weerd tegen de Duitsers. Zo meesle pend was zelfs het bijna zeventig minu ten lang durende gevecht tussen de Deense verdediging en de Duitse aan vallers, dat er nimmer sprake was van een eenzijdige vertoning. Want steeds als een Duitse aanval was afgeslagen of als doelman Poul Nielsen weer een van zijn heldendaden had verricht, stonden er in de buurt van de midden lijn een paar Deense aanvallers, die el ke seconde bereid bleken hun laatste restje adem uit de longen te persen voor een overrompelende uitval in de richting van het Duitse doel. Die uit vallen brachten bovendien ook opwin dende momenten. Zo moest eens de Duitse linksback Ullerich bliksemsnel reageren om de bal met het puntje van zijn stick nog juist uit de hoek van het doel te kunnen tikken en in de volgende minuut kon doelman Lücker slechts met een enorme luchtsprong een Deen se treffer voorkomen. Geen wonder dus, dat de Denen na zeventien minuten wel succes hadden toen middenvoor Som mer plotseling alleen voor Lücker kwam te staan, 01. Toen de Duitsers bjj het ingaan van de rust nog steeds achter stonden, rook iedereen natuurlijk de sensatie. Men had bovendien bemerkt, dat de Duitse ploeg door het fanatieke ver zet van de ongekunsteld spelende De nen bepaald niet soepel liep. Met de geroutineerde Budinger aan het hoofd trachtte men op de uiteenlopendste manieren de Deense defensie aan het wankelen te brengen, maar hoe diep de Duitsers ook in hun technisch en tactisch arsenaal tastten, het bleef lange tijd mis gaan. Hun spel werd gaandeweg zelfs bijzonder krampach tig en nerveuSï Intussen was ook dui delijk geworden, dat de vervanging van Radzikowski en Rosenbaum het spel van de Duitse voorhoede niet ten goede was gekomen. Daarom ook stond het nog helemaal niet vast, dat Duitsland zou zegevieren toen het in de veertiende minuut van de tweede helft gelijk maakte met een bijzonder fraai schot van middenvoor Nonn. Voor de Duitsers dreigde twaalf mi nuten voor het einde zelfs andermaal de fatale nederlaag. Weer had na melijk een verrassende en vooral goede Deense uitval een bijzonder hachelijk moment voor doelman Lücker gebracht. Rechtsbinnen Erling Nielsen was alleen in de slag cirkel gekomen en hij passeerde de ver uitgelopen Lücker met een beheerste tik. De bal rolde nog geen twee cen timeter naast de paal buiten het verla ten doel. Eerst daarna kregen de Duit sers de kans om het winnende doelpunt te scoren; een fraaie treffer overi gens. België wint van Zwitsers Dat daarna de wedstrijd tussen België en Zwitserland een anticlimax vormde, was niet verwonderlijk. De Belgen wa ren technisch veel sterker en het verr weer van de Zwitsers beperkte zich tot stevig verdedigen, zonder ook maar enige aandacht aan de aanval te beste den. Toch duurde het tot vlak voor de rust, eer België totscoren kwam. Het verband in de Belgische ploeg was na melijk geruime tijd zoek. Nog in de eer ste helft werd het echter 20, dank zjj treffers van Fayat en Huygens. Kort na de rust werd het 30 door rechtsachter Dubois uit een strafcorner. Nederland zal nu van de Belgen moeten winnen om de eindstrijd te bereiken. Het organisatiecomité van de Olym pische zomerspelen van I960 te Rome heeft thans het volledige programma bekend gemaakt. De opening zal op 25 augustus plaats vinden en op deze dag beginnen de bokswedstrijden en het waterpolotoernooi. Tijdens de spelen zijn twee rustdagen t.w. op zondag 28 augustus en zondag 4 september. De slotceremonie wordt op 11 september gehouden. Het programma voor de diverse t3kken van sport ziet er als volgt uit: Basketball (6 d.) 26. 27, 29 aug., 3 7 en 8 Sept.; boksen (10 d.) 25, 26, 27, 29, 30 en 31 aug. en 1, 2, 3 en 5 sept.; schermen (12 d.) 29, 30, 31 aug. 1, 2, 3 5, 6, 7, 8, 9 en 10 sept.; voetbal (10 d.) 26, 27, 29, 30, 31 aug. 1 5, 7, 9 en 10 sept.; gewichtheffen (4 d.) 7, 8 9 en 10 sept.; hockey (11 d.) 26, 27, 29, 30, 31 aug. 1, 2, 3 5, 7 en 9 sept.; kano (3 d.) 26, 27 en 29 aug.; atletiek (9 d.) 31 aug. 1, 2, 3, 5, 6 7, 8 en 10 sept.; moderne vijfkamp (5 d.) 26, 27, 29, 30 en 31 aug.; wielrennen (4 d.) 26 27, 29 en 31 aug.; paardesport (7 d.) 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11 sept.; worstelen (10 d.) 26, 27, 29 30, 31 aug. 1, 2, 3, 5 en 6 sept.; roeien (5 d.) 30, 31 aug. 1 2 en 3 sept.; schieten (6 d.) 5, 6, 7, 8, 9 en 10 sept.; zwemmen (8 d.) 26, 27 29, 30, 31 aug. 1, 2 en 3 sept. zeilen (7 d.) 29, 30, 31 aug. 1, 5, 6 en 7 sept. gymnastiek (6 d.) 5, 6' 7, 8, 9 en 10 sept.; waterpolo (9 d) 25' 26, 27, 29, 30 31 aug. 1, 2, en 3 sept. Het FINA-bestuur heeft de volgen de voorstellen betreffende het zwem- programma van de Olympische Spelen 1960 te Rome aan het internationaal Olympisch comité gedaan: 1. Slechts twee deelnemers per land per nummer toe te laten in plaats van drie, hetgeen tot nu toe geschiedde. 2. Aan het programma de 4x100 m wis selslag estafette voor dames en heren toe te voegen, met dien verstande, dat alleen zwemmers en zwemsters in deze num mers kunnen uitkomen, die voor de in dividuele nummers reeds waren inge schreven. Officials van „Levante" zijn vastbe sloten tegen de Spaanse voetbalbond te vechten voor het recht de 35-jarige voet baller Faas Wilkes voor hun elftal te mogen gebruiken. Het nieuws, dat de federatie de Ne derlandse voetballer heeft verboden om voor „Levante" te spelen heeft grote beroering in voetbalkringen veroor zaakt. Vrjjdag meldde het sportblad „Mar- ca" dat vier directeuren van de club „Levante" op weg naar Madrid zijn om van de federatie te eisen Wilkes toe te staan voor hun club te spelen. Het contracteren van Wilkes kostte Levante nagenoeg zijn hele banksaldo. Indien de voetbalbond op zijn stuk blijft staan komt Levante in een gevaar lijke positie te staan. Tot dusver heeft het middelpunt van alle sensatie, Wilkes, geen commentaar geleverd. In sportkringen zegt men, dat hij vreest door te veel praten zijn zaak b\j de voetbalbond te verspelen. De supporters van Levante hadden ge hoopt dat met Wilkes in de voorhoede hun club volgend seizoen naar de eerste divisie zou promoveren. De voorzitter van Levante, Antonio Roman, zeide dat de president van de bond hem duidelijk had gemaakt, dat de leeftijd van Wilkes te hoog was voor (Van onze handbalmedewerker) Na de grote reeks van vriendschap pelijke wedstrijden en toernooien, waar bij diverse verenigingen van de gelegen heid gebruik hebben gemaakt om hun krachten over de grenzen te meten met aantrekkelijke tegenstanders of buiten landse teams te inviteren, klinkt mor gen het startschot voor het nieuwe seizoen van het Nederlands Handbal- verbond; een seizoen, dat evenals de af gelopen maanden wederom een interes- h 1 i- tls Een aanval van de Duitse vt 'iet Deense doel in de vrijdag op de tweede dag van het hockey-toernooi ge speelde wedstrijd DuitslandDenemarken, we ke door de Duitsers met 2-1 werd gewonnen. sant verloop belooft te krijgen. En dan is het vanzelfsprekend belangwekkend te gaan zien, hoe de katholieke verte genwoordigers in de districtsklassen van West A, t.w. AOG en ADO, de op gedane praktijk in het eerste jaar te nutte zullen maken. In de hoofdklasse dames maakt Zee land Sport uit Vlissingen zijn debuut in de plaats van Sagitta, dat een op vallend zwak seizoen moest afsluiten met degradatie naar de eerste klasse van district West A. Voor beide ploegen staat dus veel op het spel, om zich res pectievelijk te handhaven en het ver loren terrein te herwinnen. Voorts is de Haagse kampioen Hygiëa vanzelfspre kend vastbesloten, de landstitel te con tinueren, hetgeen echter een zware op gave moet worden genoemd, daar voor al het Eindhovense WLC en in iets mindere mate Zeeburg verwoede po gingen in het werk zal stellen, om dit maal de hoogste troon te bestijgen. Bo vendien: wie durft a bout portant bewe ren, dat de overige teams zonder meer kansloos moeten worden geacht? De deelnemende elftallen zijn: Athene en Hygiëa (Den Haag), Niloc en Zeeburg (Amsterdam), PSV en WLC (Eindho ven), UDI (Arnhem) en Zeeland Sport (Vlissingen) Bjj de heren in de hoofdklasse gaat de belangstelling voornamelijk uit naar het gepromoveerde Aalsmeer, dat volgens insiders een zeer sterke ploeg bezit, die voldoende kwaliteit j kan opbrengen, om zich onder de kanshebbers te scharen. Dit belooft dus een uitermate zware opgave voor i kampioen DES en PSV, Olympia en Niloc, die afgelopen seizoen op een eervolle plaats beslag legden, en uiter- aard in nog grotere mate voor de ove rigen, wie nu het zwakke WWV is afgezakt naar de eerste klasse oost - het Winterswijkse .schrikbeeld' j zonder twijfel nadrukkelijker voor ogen staat. j Hetgeen, alles bijeen, in niet geringe I mate zal bijdragen tot verhoging van de I spanning in deze klasse, waarin uitko- men: Aalsmeer, Blauw Wit en Niloc i (Amsterdam), Hellas (Den Haag), j DES en PSV (Eindhoven), Olympia I (Hengelo) en UDI (Arnhem). AOG en ADO krijgen het in hun mi- I lieus ook dit jaar niet gemakkelijk, al is er reden te veronderstellen, dat zij zich behoorlijk kunnen handhaven. Het eerste optreden in neutraal verband is zeer bemoedigend geweest. AOG be gint in de eerste klasse met een uitwed strijd tegen HHC, de tweede divisie, waarvan de bond hoopt dat zij jonge spelers zal leveren. Roman zeide dat hij met andere of ficials naar Madrid zou gaan om de zaak persoonlijk aan officials van de bond voor te leggen. Hij verklaarde dat naar zijn mening het besluit een „ernstige onrechtvaar digheid" was en dat hij alle hem ten dienste staande middelen zou gebrui ken, opdat Wilkes dit seizoen voor Le vante kan spelen. Wilkes die op 13 oktober 35 jaar wordt, geniet nog steeds grote populariteit in Spanje. Niet alleen in Valencia kijkt men uit naar zijn wederverschijning op het voetbalveld maar ook elders in Spanje. De uitslagen van de vrijdag te Leeu warden gehouden draverijen luiden: Allrightprijs: 2020 m. 1. Wanda J. P. de Vlieger 3.13 1.37.5; 2. Vivre N.; 3. Vologie M. Tot. winn. 1.90 pl. 1.40 3. 2.60 gek. 4.70 cov. 8.80. Hea Scottprijs 1640 m. 1. Type Erebus K. Woudstra 2.29 1.30.9; 2. Ronny Zora; 3. Oehoe S. Tot. winn. 2.90 pl. 1.40 1.30 2.50 gek. 4.70 cov. 4.10. Ipie Gregorprijs. 1620 m. 1. Rosu Signal H. Houtman 2.23.9 1.28.9; 2. Sha dow; 3. Qwiek Karei. Tot. winn. 5.90 pl. 1.90 2.50 2.gek. 8.10 cov. 8.80 E. Lady G-prijs 2020 m. 1. Uganda J. K. van der Veen 3.10.5 1.34.-; 2. Uno Pronto; 3. Unica. Tot. winn. 3.10 pl. 1.50 3.2.40 gek. 10.40 cov. 9.50. Zilveren Roos 2300 m. 1. New Vla mingman mej. A. Bruinsma 3.39.4 1.33.8; 2. Quitewell S; 3. Spencer jr. Tot. winn. 3.40 pl. 1.40, 1.50, gek. 3.50 cov. 4.20. Eppo Ooststarprijs 2300 m. 1 Vlaamsche Gaai S. J. Wagenaar jr. 3.40 1.35.7; 2. Tamara Norton; 3. Us Jeltje Pluto. Tot. winn. 2.40 pl. 1.40, 1.90, gek. 6.cov. 5.—. Abdullah-Scottprijs. 2020 m. 1. Ronny Zora J. Wagenaar jr. 3.02.4 1.30.3: 2. Rosa Signal; 3. Type Erebus. Tot. winn. 2.90 pl. 1.40 1.40 1.50 gek. 4.— cov. 3.50. Tot. omzet 33.644. Te Zutphen zijn vrijdag voetbalwed strijden gehouden om het kampioen schap van de Nederlandse Politiesport- bond 1957'58, waaraan werd deelge nomen door de districtskampioenen. Het kampioenschap werd verworven door de districtskampioen-west: ge meentepolitie 's-Gravenhage. De commissie voor de normalisatie van het handschrift voor het Lager Onderwijs heeft thans definitieve nor men opgesteld met het doel letter- en cijfervormen en verbindingen te geven als grondslag voor het ontwikkelen van schrijfmethoden. Na publikatie van het normontwerp is hierop veel commentaar en kritiek binnengekomen, naar aanleiding waar van de commissie kleine wijzigingen heeft aangebracht in de grondvorm van enige letters. Bovendien geeft de de finitieve norm meer mogelijkheden dan het normontwerp, zowel ten aanzien van de verbindingen als de letters zelf, zo zijn b.v. de letters j, g en ij opge nomen met en zonder onderlussen. De overwegingen bij de definitieve vaststelling van de norm zijn dezelf de gebleven als die voor het ontwerp, namelijk dat de grondvorm van de let ters zoveel mogelijk verantwoord moet zijn in opvoedkundig en zielkundig opzicht; dat het praktische en het doel matige in die grondvormen moeten zijn verenigd en naar alle kanten moge lijkheden openen voor de verdere ont wikkeling van het karakter van het kind, en dat de grondvormen zo moe ten worden gekozen, dat ze de vor ming van de persoonlijkheid niet belem meren en ook psychomotorisch ver antwoord zijn (dus niet storend kun- men inwerken op het schrijftempo van de leerling). De commissie heeft zich op het standpunt gesteld, dat in de eerste vier leerjaren de kinderen het schrijven leren en daarna een eigen handschrift kunnen vormen. Toen enige paters Kapucijnen bezoeken brachten aan vluchtelingenkampen in Duitsland, kwamen zij in contact met zeventien Joegoslavische generaals, die sinds 1945 in ballingschap leven op het kasteel Varlas bij Coesfeld. Zij waren in 1941 door de Duit sers krijgsgevangen gemaakt en kon den na de oorlog niet naar hun land terugkeren omdat zij als anti-communis tisch worden beschouwd. Het gevolg was dat zij alles verloren wat zü bezaten, vrouw, kinderen, familie en bezittingen en straatarm waren geworden. Aangezien deze bannelingen reeds op vergevorderde leeftijd zijn en sedert 1941 geen vakantie hebben gehad, heeft het comité Oosters Werk hun een veer tiendaags verblijf in Delft aangeboden. Het heeft aan particulieren verzocht de generaals gedurende twee weken te huis vesten. Het bestuur van de Engelse leaque heeft er in toegestemd dat de eerste divisie wedstrijd tussen Wolverhampton Wanderers en Manchester United op zaterdag 4 oktober 's avonds bij kunst licht zal worden gespeeld. Het bestuur wil veten of er al dan niet vraag naar zaterdagavondvoetbal bestaat, en of de opkomst van het pu bliek gunstig beïnvloed zal worden wan neer, door 's avonds te spelen het sa menvallen met andere wedstrijden kan worden voorkomen. Door het ontbreken van een Neder landse deelnemer was de belangstelling hier te lande niet zo groot voor het in terzonale schaaktoernooi in Bad Porto roz, dat deze week eindigde. Er werd daar een hevige strijd uitgevochten om zich te plaatsen bij de eerste zes, die daarmee het recht kregen om uit te komen in het kandidatentoernooi. De winnaar hiervan speelt tegen Botwin nik om het wereldkampioenschap. De Russen hadden weer de leiding. door Tal en Petrosian waren al gauw vrij wel zeker van een plaats. De ongeluk kige die nu gaat behoren tot de wei nige Sovjet-schakers die in internatio nale toernooien geen succes had den is Bronstein. Hij liet het er lelijk bij liggen en was werkelijk onherken baar. Bronstein speelt een zeer ver veeld soort spel en weet slechts remi ses te produceren. Onbegrijpelijk! Het was nu Tal die alle aandacht trok. Hoe hij de iets mindere goden in dit toernooi behandelt, moest Füster pijn lijk ondervinden: TalFüster: 1 e2-e4 c7-c6, 2 d2-d4, d7-d5, 3 Pbl-c3 d5xe4, 4 Pc3xe4 Pb3-d7, 5 Pgl-f3 Pg8-f6, 6 Pe4xf6t Pd7xf6, 7 Lfl-c4 Lc8-f5, 8 Ddl-e2 e7-e6, 9 Lcl-g5 Lf8-e7, 10 0-0-0 h7-h6. Wit staat iets vrijer, maar niets doet de ophan den catastrophe vermoeden. 11 Lg5- h4 Pf6-e4. 12 g2-g4! Lf5-h7, 13 Lh4-g3! Pe4xg3, 14 f2xg3l. De laatste 3 zetten waren misschien niet eens zo sterk, maar wel ongewoon. Zwart ziet zich tegenover ongebruikelijke problemen geplaatst. 14 Dd8-c7, 15 Pf3-e5 Le7-d6. Zwart gaat nu moeilijkheden met de lange rochade krijgen. Het bes te was geweest: 15 Tf8 16 Tfl Lg8' en vervolgens 0-0-0. 16 h2-h4 f7- f6?. Zwart denkt er nog goed vanaf te komen. Wanneer het paard wijkt volgt 0-0-0 en wanneer wit met schaak op e 6 neemt gaat de zwarte koning rustig opzij waarna pion 3g valt. 17 Lc4xe6ü Over dit offer dacht Tal geen 5 minuten na. Toch is de rechtvaardiging zeer ge compliceerd. 17 f6xe5, 18 d4xe5 Ld6-e7 19 Thl-fl Th8-f8. 20 Tflxf8t Le7x f8, 21 De2-f3 Dc7-e7. Voortdurend kan wit de dame winnen voor 2 lopers en een toren. Hij wacht tot de kans gunstig is. RCH, EDO en Stormvogels spelen dus thuis, hetgeen betekent, dat het voet balpubliek voor een moeilijke keus staat. De penningmeester van Stormvo gels heeft van deze concurrentie het minste last, vooral nu zijn club zo dave- rend gestart is. De IJmuidense suppor- 22 Df3-b3 Ta8-b8. Nu staat de toren op j ters zujjen zeker in groten getale aan- b8 en dat was juist wat wit nodig had. i Wezig willen zijn om hun favorieten de 23 Le6-d7t De7xd7, 24 Tdlxd7 Ke8xd7. i tweede zege te zien behalen, waarvan 25 Db3-f7+ Lf8-e7. 26 e5-e6T Kd7-d8. De Helmondia het slachtoffer wordt. EDO koning kon niet naar d6 wegens Df4+ en rch moeten de Haarlemse buit de en de toren op b8 valt. 27 Df7xg7. Zwart jen Gezien de verrassend goede start geeft op, na 27Le4 volgt 28 Dh8t van EDO en het falen van RCH kon en 29 De5t. [het wel eens gebeuren dat in Haarlem- In de voetbalcompetitie zullen na de komende zondag practisch alle clubs de vuurdoop hebben ondergaan. De semi-profs draaien reeds enkele zon dagen, de amateurs begonnen verleden week met een zeer klein program ma, maar morgen rolt de voetbal op alle fronten. In de Haarlemse omgeving hebben de eerste resultaten reeds de nodige opwinding veroorzaakt. Een prachtige start van Haarlem en Stormvogels, teleurstellende resultaten van V.S.V. en niet in het minst van R.C.H. en een zeer moedgevend begin van E.D.O., welke club reeds twee overwinningen deed noteren. Bij de amateurs gebeurde nog weinig al waren de overwinningen van A.D.O. en Wijk aan Zee bepaald verrassend goede resultaten. En nu vragen de thuiswedstrijden van Stormvogels en E.D.O. bijzondere aandacht en zijn we erg belangstellend wat R.C.H. na de zware nederlaag tegen Vitesse nu op eigen terrein (met of zonder Biesbrouck) tegen Sittar- dia zal doen. De r.-k. clubs N.A.S. en Hoofddorpse Boys doen hun intrede in hogere regionen terwijl in Hillegom de (voetbal) zaak op stelten wordt gezet door de eerste officiële krachtmeting tussen de beide plaatselijke clubs Hillegom en Concordia. noord de belangstelling niet zal tegen vallen. En wanneer EDO dan tegen het heus niet zwakke De Valk zijn derde ze ge behaalt, zitten de roodzwarten voor lopig op satjjn. Of LCH zich van het échèc van de vorige zondag thans te gen Sittardia, dat weer over een sterk elftal blijkt te beschikken, zal herstel len, menen we vooralsnog te moeten betwijfelen. Men zoekt bij de Racing nog steeds naar de juiste opstelling maar naar onze mening is men bij dit zoeken niet op het goede spoor. Het ge val Biesbrouck zit de supporters van RCH „niet lekker" en het is voor de Racing te hopen, dat spoedig een be vredigende oplossing wordt gevonden. Haarlem gaat vol goede moed naar Fortuna in Vlaardingen met een beste kans op de tweede overwinning, maar de vooruitzichten voor VSV, dat bij Hel mond een visite gaat afleggen, zijn minder gunstig. Dat wordt zeer waar schijnlijk de tweede nederlaag. In het kamp der tweede klassers is DEM-Schoten de grote strijd die in Be verwijk grote belangstelling zal trek ken. DEM krijgt aan de versterkte Schotenploeg de uanden vol. HFC be gint de lange reis met een uitwedstrijd tegen Furmersteyn en de Kennemers moet bij Watergraafsmeer op bezoek. Lastige karweitjes, zowel voor HFC als voor de Wijker club. En VVB heeft op eigen terrein van VVA ook nog niet ge wonnen. Voorts maakt Aalsmeer zijn debuut als tweede klasser niet een thuiswedstrijd tegen TOG. Met meer dan gewone belangstelling wordt het eerste optreden van de Aalsmeerse club tegemoet gezien. Diverse r.-k. derde klassers komen in actie waarbq Wijk aan Zee moet trach ten de tweede overwinning bij CSV weg te kapen en Velsen begint met een uit wedstrijd tegen de Meteoor. Ook Vitesse trekt er op uit en is bij Rood Wit niet kansloos. NAS speelt zijn eerste wed strijd in de kersverse omgeving maar moet van ZSGO in Halfweg harde te genstand verwachten. En wat is TYBB dit seizoen van plan? Het veertigjarig bestaan gaan vieren als tweede klas ser? Tegen Voorburg moet thuis gewon nen kunnen worden. VVSB begint ook met een thuiswedstrijd maar de St.-Ba- voclub krijgt in Celeritas waarschijn lijk een te sterke tegenstander. De vierde klassers gaan met een in teressant programma de haven uit. Hil- legoru-Concordia is deze zondag de meest attractieve wedstrijd, maar ver geet ook niet de ontmoeting Onze Ge- zellen-EHS in Haarlem-noord. En wat zullen de Hoofddorpse Boys in de nieu we omgeving presteren? Een zwaar en lastig debuut treffen zjj in Uithoorn bij de club van die naam. USVU, weer in het oude milieu teruggekeerd, gaat pro beren de tweede zege te behalen bij WW, terwijl naast Hillegom-Concordia in West II enkele semi-plaatselijke wed strijden de aandacht vragen. Lisse-SJC is belangrijk en Foreholte-Teylingen niet minder. DOSR krijgt zwaar werk tegen THB en Warmunda achten we sterker dan ASC. Probleem no. 72 van G. Guidelli. Wit geeft in 2 zetten mat. lijke partij"!) 10. Db7:, Lb4t; 11. c3, Pd4:! (De schitterende pointe! Wit heeft niets beters als de beide torens te nemen. Daarna wordt hij echter achterhaald door de wrekende Ne mesis!) 12. Da8:t Kf7; 13. Dh8: Db5! Hier gaf wit dë partij 'op; aan het dreigende mat is niet te ontkomen. In antwoord op desbetreffende vragen delen wij mede dat problemen voor het „Ringtoernooi" nog gedurende het gehele jaar kunnen worden inge zonden aan onderstaand adres. Probleem no. 73 van W. A. Shinkman; Western Advertiser. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit; Ka3. Db2, Tg5, Pd2, Pf4. Zwart: Kh2, Tf2, Lgl, Phl, pionnen e2, e5, f3. Oplossing probleem no. 71 van W. Hebelt: 1. Tc7! dreigt Dd7 mat. De varianten zijn: Pc6t 2. Pf4; Pd5t 2. De4; Pd3t 2. Pd4 met mat. Een voor beeld van een modern thema. Wit: Zwart: dr. Bernstein dr. Tartakower Gespeeld in Parijs 1937. 1. e4, e5; 2. Pf3, d6; 3. d4, Pf6; 4. de5:, Pe4:; 5. Lc4, Le6. (De veiligste zet is hier c6). 6. Le6:, fe6:; 7. De2> d|;ens Wit: Kgö, Dbl, Ta5, La2, La3, Pa4, Db5t (Verleidelijk - maar we^r eens «o volgt: Pb4;' iö.' Db5t, c6; 11. Da4, Pc5! Zwart: Kc7, pionnen c5, c6. en de witte dame gaat verloren. Een Correspondentie betreffende deze ru- interessante variant!) 9Dd7! briek te zenden aan A. Perqui (Hetzelfde idee als in de „onsterfe- Marnixkade 104 te Amsterdam-L. Probleem voor geoefende oplos- uit en aan het slot Sers. No. 2291 van P. J. Eype te eens aan dit feit 6 33-28 19 li 7 Haarlem- 28X19 14X23 8 39-33 10 U,_9. 34-30 12 44 39 1-7 13- 30-25 20-24, 14. 33-28 7 1115 39-33 11-", 16- 43-39 17-21, 17 40-34 14-20, 18. 25x14 9x20, 19. 34-30 4 9, 20. 46-41 2-7, 21. 30-25 7-11 22. 25x14 9x20, 23. 41-36 12-17, 24 49-43 17-22, 25 28x17 11x31. 2e! 36x27 3-9, 27. 50-44 6-11, 28. 33-28 20-25, 29. 39-33 24-30, 30! 35x24 19x30, 31. 28x19 13x24, 32. 43-39 8-13, 33. 45-40 11-17, 34. 47-41 17-22, 35. 41-36 22x31, 36. 36x27 30-35, 37. 40-34 24-30, 38. 33-28 15-20, 39. 38-33 20-24, 40. 42-38 9-14, 41. 48-42 14-20; (of???) 42- 34-29 13-19, 43. 28-23 19x28, 44. 33x13 24x33, 45. 38x29 en wit won gemakkelijk. Zwart kón in het vleugelspel geen compensatie vinden voor het tem pogebrek. Wit speelt en wint; oplossingen Probleem voor beginners. Kunnen ingezonden worden tot 15 No. 531 van Joh. v. d. Boogaard te oktober a.s aan B. H. M, Stevens, Rotterdam. Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2284 van W. Lente te Kovdekerke Wit speelt naar: 21, 22, 2, 25, zx40, 10. 22 en wint. Kort maar krachtig worden hier de zwarte stukken met een fraaie toepassing van de meerslagregel van het bord verwijderd. HET PARTIJSPEL Als de rubriek vandaag onder de ogen der lezers komt is het voor de r.K. damclub D.C.G. te Amsterdam een feestelijke dag. Vandaag 30 ja ren geleden werd de club onder de stuwende leiding van E. C. Lochten- berg opgericht en thans vindt men onder de getrouwen nog steeds Westra Sr. (78 jaar), B. v. Langen Hermans (70 jaar) en A. Amende, Leden die de club onder alle om- wit begint en wint; oplossingen standigheden trouw bleven. Met een V£m de nummers 531 en 532 kunnen woord van hulde aan de taaie vol- tegelijk; ingezonden worden tot 1 houders en een gelukwens aan de Q^t. aan bovengenoemd adres, jubilerende club bieden wij onze lezers bij deze gelegenheid een OPLOSSING van No. 527 van H. partij aan van de jongere generatie J. H. W. Vrinten te Weert, van D.C.G. welke onlangs gespeeld 26-21, 16x36, 29-23, 33x31, 23x3, is tussen J. Fakkeldij met wit en 20x29, 3x8, 15-20 gedwongen anders J. Huisman met zwart. volgt 8-19, 25x14, 36-41, 30-24! en nu 1. 31-27 17-21, 2. 37-31 21-26, 3. volgt op 41-46: 8-19 en op 41-47: 8-3, 41-37 11-17 4 27-21 16x27, 5. 31x11 beide met winst. Een heel goede 7x16; na deze onschuldige manoeu- bewerking van een mooi eindspel- vre heeft wit een niet onbelangrijk letje dat we al eerder menen gezien tempo voordeel. Wit buit dat goed te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4