DE STAATSCOURANT ERGER DAN EEN BOULEVARDBLAD Altijd de primeur van de troonrede Beantwoordt nog aan haar functie C 3 I PHILIPS stereofonische muziekweergave ONMISBAAR INSTRUMENT De theologische leergangen der Una Sancta beginnen weer V AANDEELHOUDERSRECHTEN VAN DE WERKNEMERS STjE ir VELPON POPPETJE V Vervroegd verlof voor militairen op herhaling c? Proef wordt voortgezet Geen lucifers en pijpjes meer bij rookwaren Bedrijfsresultaten te ongunstig ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 Door PRED THOMAS REDACT! NED. 9MATS(OI)B4ir STAATSCOURANT Wat is stereo? Buiten het gezichtsveld van het grote publiek hebben in de achter ons lig gende jaren de geluidstechnici zich in tensief beziggehouden met de ontwik keling van de stereofonische geluids weergave. Hierbij wordt het ruimtelijk geluidseffect van de muziek, in de con certzaal erf" studio door minstens twee microfoons opgenomen, via gescheiden versterkers en twee of meer luidsprekers onverkort weergegeven en beleefd. In de professionele sector, zoals bioscoop zalen, heeft men de toepassing van deze techniek reeds leren kennen. Ook in de Philips laboratoria worden reeds sinds het begin der dertiger jaren demonstra ties van stereofonische geluidsweergave gegeven. Nieuw is stereo dus niet. Stereo in huiselijke kring Hoewel de ontwikkeling van de stereo- techniek allerminst als afgesloten mag worden beschouwd, is het nu mogelijk ook in huiselijke kring stereofonische muziek ten gehore te brengen. Philips presenteert reeds thans voor dit doel een volledige reeks van nieuwe appara ten en bijbehorende elementen, waar mede stereofonische muziekweergave vanaf stereo-grammofoonplaten kan worden beluisterd. Hiertoe behoren Philips stereo-platenspelers, stereo-pla- tenwisselaars, stereo-opnemerelemen- ten, stereo-radiogrammofoons en stereo „Hi-Fi" versterkers met -luidspreker combinaties. Bestaande Philips apparaten eenvoudig geschikt te maken voor stereo-weergave Daar voor stereofonische weergave twee versterkers en twee luidsprekers nodig zijn, heeft Philips het zich in het bijzonder tot taak gesteld, ^oor de be staande Philips wisselstroom-radiotoe stellen en radiogrammofoons speciale aanpassingsapparaten beschikbaar te stellen. Hiermede wordt voorkomen, dat oudere toestellen niet voor stereo- weergave gebruikt zouden kunnen wor den. Dank zij de vooruitziende Nik van de ontwerpers der huidige Philips pla tenspelers en -wisselaars is het Philips thans eveneens mogelijk aan de bezit ters van deze apparaten de gelegenheid te bieden deze grammofoons tegen een redelijke vergoeding Nj de Philips Technische Diensten geschikt te laten maken voor stereoweergave. Normale langspeelplaten behouden hun waarde De collecties langspeelplaten met een snelheid voor 33 1/3 en 45 toeren zullen hun waarde ten volle behouden. Op een Philips stereo-weergavecombinatie zal ook de muziek van deze platen voller en klankrijker tot de luisteraars komen. Met de Philips stereo-opnemer-elemen- ten kunnen zowel platen voor 45 en 33 1/3 toeren als stereo-grammofoon platen worden gespeeld. Philips stereo-demonstraties op de Firato Op de a.s. Firato te Amsterdam zal men de uitstekende kwaliteit van de Philips stereofonische muziekweergave kunnen beluisteren en de uitgebreide serie nieuwe Philips stereoweergave-appara- ten kunnen bezichtigen. Ook de aan passingsapparaten, die in combinatie met een bestaand Philips wisselstroom- radiotoestel of radiogrammofoon een prachtige stereo-muziekweergave bie den, zullen op de Firato worden gede monstreerd. Bij deze demonstraties zal gebruik worden gemaakt van Philips stereofonische grammofoonplaten. Tevens is vanaf de openingsdag van de Firato op aanvraag verkrijgbaar bij Philips Nederland n.v., Eindhoven, een vouwblad met een volledig overzicht van de Philips apparatuur waarmede combinaties voor stereofonische weer gave kunnen worden samengesteld. PHILIPS NEDERLAND EINDHOVEN De stetoscoop: geheimzinnige toverslang die werkt als de oortrompet voor slechthorenden en gebeurtenis op de derde dinsdag van september, die tot de traditie bestemd om een groot aantal Nederlanders gelukkig te maken. Zij bevat Advertentie behoort, maar aan de meerderheid der natie volkomen voorbij gaat, is de verschijning van een Buitengewone Nederlandse Staatscourant. Dit, naar men mag aannemen, minst gelezen Nederlands dagblad komt die dag zelfs twee maal uit: de extra, de buitengewone editie gewijd aan de primeur bij uitnemendheid, de Troonrede. Nog een keer per jaar Verschijnt er een Buitengewone Nederlandse Staatscourant, en wel ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin. Zij is echter niet aan de Koningin noch aan haar verjaardag gewijd: nee, zij is Het was niet het eerste blad van dien aard. Sinds de staatsidee in de Franse tijd ook in de lage landen gestalte zou krijgen, de grote mate van gewestelijke Zelfstandigheid voorbij, was er behoef te aan een spreekbuis van de centrale regering. Zo verschenen min of meer officieel: „De Binnenlandsche Bataaf sche Courant" van de befaamde, niet geheel betrouwbare Patriot Wybo Fijn- tje, van wie onlangs een levensbeschrij ving is verschenen, tevens bedoeld als apologie Met Fijntjes arrestatie Verdacht van financiële knoeierij, ver loor het blad zijn officieel karakter. Het kreeg nog hetzelfde jaar een opvolger in „De Algemeene Staatscourant", maar Ook deze had een kortstondig bestaan. fïet duurt tot 1805 eer eindelijk op ini tiatief en in opdracht van de regering zélfs een officieel orgaan verschijnt: „De Bataafsche Staatscourant", met in het eerste nummer de toespraak van Raadpensionaris Rutger Jan Schim, melpenninck tot „de vertegenwoor digers van het Bataafsche Gemeene- best". Eerste redacteur, tevens directeur van de Landsdrukkerij, een oorspron kelijk particulier bedrijf, in 1795 verhe ven tot provinciale drukkerij, thans ge nationaliseerd, werd wederom Wybo Fijntje. Ook de „Bataafsche Staatscourant" had niet lang rust. Lodewijk Napoleon verscheen .ten tonele: het werd thans: „Koninklijke Staatscourant," tijdelijk in gezelschap van de „Gazet- te Royale d'Hollande", binnen de tijd van een jaar herdoopt in „Koninklijke Courant". Directie en redactie ver huisden naar Utrecht, later naar Am sterdam. Tot de opvolgers van Wybo Fijntje hebben behoord Bilderdijk in 1807 en de bekende Mr. Jonas Dar niël Meijer in 1810. Het laatste num mer verscheen de 14e van Hooimaand van dat jaar, tegelijkertijd met het eerste exemplaar van de „Moniteur van Amsterdam". Deze zou tijdens de inlijving nog twee maal van naam veranderen: „De Courier van Amster dam", tweetalig, en eindelijk, volko men gelijkgeschakeld, zij het nog twee talig: „Feuille politique du Départe ment du Zuiderzee". Nog in novem- ber 1813, de geest der bevrijding nau- voor*8 vaardig, maakte dit plaats "n nieuwsblad met de wonder- i, e na^«n: „Staatkundig Dagblad van de Zmderzee„ pas na voorlopers wa8 de m rjjp voor de echte, de mi le^e, de nog bestaande „Nederlandse staatscourant". In die 155 jaar is de Nederlandse Staatscourant", behoudens de -peiling, nooit van naam, wel van karakter ver anderd. Zij was lange tijd een echte krant, volop nieuwsblad, met binnen- en buitenlandse berichten, vlijtig bij elkaar geknipt, financiële en scheepvaarttij dingen, Hof- en societyberichten, men gelwerk. In die vorm beconcurreerde ZÜ de andere, reeds door het dagblad- *egel geplaagde kranten, terwijl er critiek was op de „gekleurde" voorlich ting, een onjuiste, tendentieuze voor stelling van zaken, vooral tijdens de Belgische opstand. volgde in het midden der vorige eeuw een wijziging van het karakter, in geleidelijk aan uit sluitend officieel orgaan, met geen an dere dan overheidsmededelingen. Tijde lijk, van 1922 tot 1935, heeft de Neder landse Staatscourant nog ruimte gebo den aan handelsadvertenties, maar ook die commerciële aberratie behoort tot het verleden. Het is thans het meest rustige, onbewogen, emotieloze orgaan dat verschijnt, onveranderlijk en besten dig van aard, waar tot in de bezettings tijd niet aan is geraakt, zelfs niet aan de ondertitel: „Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden". En inderdaad, wie een exemplaar van de dagelijks verschijnende Ne derlandse Staatscourant opslaat en inkijkt hoe groot, of liever: hoe gering zou het percentage Nederlan ders zijn, dat in zijn leven ooit zover komt wordt nauwelijks geboeid, Iaat staan ontroerd, geschokt. Ordelijk, tot in de puntjes verzorgd, maar uiteraard zonder enige fanta sie volgen elkander de rubrieken Be noemingen, Ontslag enz., Ministei"- Ie Beschikkingen enz.. Mededelingen van verschillende aard, officiële ad- irpntenties' Gerechtelijke Aankondigin- Jj,e Alleen de laatste rubriek zou een s<risationeeI mogen noemen, vertolkf ta°»ique scandaleuse". Zij reeksen leven begëëlë^Htën aTt*™a's; .j? het tegenspoed. He^l lë' a?1^teUmgen, pif vaS het Nederhinïpaë'volk zoafs zij hun neerslag vinden i„ N^mSver- më!f-rUls en Hand lichting, Onder-cu- ratele-stelling On roeping van Schuld eisers, Surséance van Betaling, Schei dingen van Tafel en Bed, Echtscheidin gen. En hier is de Staatscourant erger dan het ergste bou levardblad, zij spaart niets of nie mand, drukt on barmhartig alle de tails van naam en toenaam af, zij het zonder opmaak van koppen, interlinie, inspringen-vet. De echte, men zou haast mogen zeggen: stiekeme smul- Binnenkort begint de Una Sancta jjeer met haar theologische leergan- Ien, die gevestigd zijn in Eindhoven, Ven Haag, Hengelo en Hilversum, T^aar de colleges op donderdagavond worden gegeven) en in Arnhem, Breda Ja.. Rotterdam (waar de colleges op Magavond worden gegeven). De colleges vangen aan om 19.45 ëroi en eindigen om 22.00 uur. Van elk cofiege wordt een gestencild résumé p?r|trekt. Een cursusjaar loopt van vind september tot eind mei. Docenten ~ön: drs. C. Braun M.S.C.; dr. C. Ep- P®g O.F.M.; S. Jelsma M.S.C.; dr. Koper O.F.M.; dr. J. Lescrauwaet dr. J. Plat C.M.; mr. J. Riet- ineyer S.J.; drs. A. van Rijen M.S.C.; nr. Venantius O.F.M. Cap.; dr. H. Vis- vo J- van Westeinde; dr. H. van Zunderen M.S.C. tOKopregramma van het cursusjaar raaa-1959 vermeldt de volgende onder- schriftverklaring, drieëenheid heilsplan; ecelesiologie; mariologie; theologie van de wereld; moraal-theo- logie, theologie der spiritualiteit; inlei ding kerkelijk recht; zin der geschiede nis; protestantisme. De verdeling van de te behandelen stof over zes cursusjaren is zodanig, dat belangstellenden elk willekeurig cursus jaar kunnen beginnen en dat ook zij die niet in staat zijn zes jaren studie te voltooien, toch een waardevol stuk theo logische ontwikkeling kunnen opdoen Men kan zich telkens slechts voor één cursusjaar opgeven. Wie aan de theologische leergang wenst deel te nemen, dient te beschik ken over wetenschappelijke aanleg en belangstelling en over een behoorlijke algemene ontwikkeling. Akademische vorming, ofschoon niet noodzakelijk, strekt tot aanbeveling. Een prospectus van de theologische leergang kan men aanvragen bij het Apostolisch Vormingscentrum, Bezui- denhout 17, Den Haag, tel. 858443. namelijk de volledige lijst der verleende onderscheidingen, populair: de lintjesregen. De losse verkoop van het hlad, verhoudingsgewijs aanzienlijk, bereikt bij die gelegenheid een record. Maar dat kan de situatie niet redden: bij de Staatscourant moet geld hij. Dit was echter reeds voorzien in het besluit tot uitgave, gedateerd 18 december 1813. Artikel 1 luidt: „Er zal van gouvernementswege, ten koste en ten behoeven van den lande, eene Nederlandsche Staatscourant worden uitgegeven te beginnen met den lsten January 1814". astgesteld. Een opmerkelijke figuur in de directie is in het midden der vo rige eeuw de heer J. Withuys geweest, actief, strijdvaardig, ad rem. De Kam per Courant oefende bij een gelegen heid heftig critiek op onnauwkeurigheid in de correctie der Staatsbladen. De heer Withuys antwoordde, dat hij de fouten inderdaad had geconstateerd, hij gaf evenwel de Kamper Courant welwillend in overweging ook haar af deling correctie tot meerdere accurates se aan te zetten, want in dezelfde cou rant die de critiek bevatte, vielen in één kolom 38 zetfouten te ontdek ken! Vandaag is de Nederlandse Staats courant zonder twijfel de best gecorri geerde van alle Nederlandse dagbladen. Zij wordt dan ook louter technisch ver zorgd: een eigenlijke redactie is er niet meer. Verantwoordelijk voor de inhoud zijn uiteindelijk de verschillende, via hun departementen publicerende Ministers. Tot de uitgaven van de Staatscou rant behoren het geregeld verschij nend bijvoegsel, dat de statuten af drukt van nieuw opgerichte dan wel de statutenwijzigingen van bestaande N.V.'s, tezamen 15.000 foliopagina's druk per jaar. Een ander bijvoegsel verricht deze taak voor de Coöpera tieve Verenigingen, zoals er ook bijvoegsels zijn voor resp. personen- en goederenautovervoer. Verder ver schijnen bij de Staatsdrukkerij de Staatsbladen, de Kamerstukker de Handelingen van de Staten Generaal. Tot in het begin van de jaren twintig kende men bovendien een kort ver slag van de Handelingen, voor belang stellenden afzonderlijk verkrijgbaar voor 1 per jaar. Maar deze samen vatting werd alleen deswege niét meer als objectief beschouwd en is verdwe nen. Toch is de Nederlandse Staatscourant zoals zij in haar consequente objecti viteit vandaag verschijnt, verre van ideaal, zó zelfs, dat men zich zou mo gen afvragen of zq eigenlijk nog be antwoordt aan haar functie van offi cieel orgaan. Het heeft zich ontwik keld tot een mededelingenblad van zeer heterogene inhoud, onsystema tisch en min of meer toevallig, en zonder ook maar een poging tot vol ledigheid. Enigerlei elementaire toe lichting, waar het publiek mee ge baat zou zijn, ontbreekt. Evenmin komt men aan de weet wat er in 's Lands vergaderzaal aan de orde komt. Er wordt niet meer afgedrukt dan de verschillende departementen van dag tot dag in de enveloppe doen, en dat blijkt helaas zeer onvolledig. Nu kan men een deel van hetgeen wordt teruggehouden, vinden in de eigen publicaties van de verschillen de departementen of via communi que's van de persdiensten, ingekort, resp. bewerkt in de dagbladen. Het officiële, centrale orgaan, dat de geïnteresseerde volledig en authen tiek zou moeten inlichten, vermeldt er echter geen let ter van. Ook niet van Ministeriële verklaringen, op belangrijke bijeen komsten afgelegd. Evenmin van toe spraken in het openbaar van de le den van het Ko ninklijk Huis; de Troonrede dan uit gezonderd. Nee, een spiegel van de re geringsactiviteit in al haar facetten is de Staatscourant zeer heslist niet. paap in andermans problemen kan er nochtans te kust en te keur gaan. Behalve dan haar geboorte-weeën heeft de Staatscourant een weinig be wogen historie gehad. Aanvankelijk was er naast de directie een uit twee man bestaande redactiestaf. Zij maakte zo waar winst, waarvan ook de staf pro fiteerde: directeur, boekhouder, kas sier, de beide redacteuren en twee klerken, die samen een tiende deel mochten verdelen. De tarieven van zet ters en drukkers werden bij Koninklijk Besluit nauwkeurig omschreven en Dr. Wybo Fijn tje door Mevr. dr. Chr. Kroes-Ligten- berg. Uitg. v. Gor- cums Historische Bibliotheek. N.V. PHU.IPS De commissie bezitsspreiding heeft een rapport uitgebracht over „aan deelhoudersrechten van de werkne mers". Dit rapport zou antwoord moe ten geven op de vraag of de arbeider in de gelegenheid moet worden gesteld aandeelhoudersrechten te verwer ven. De commissie heeft de vraag stelling echter beperkt door zich slechts bezig te houden met de ver krijging door de werknemer van aan- Advertentie (Van onze medische medewerker) geleden voor oor de moderne medicus, die be schikt over zoveel ingewikkelde en kostba re instrumenten, is de stetoscoop nog altijd een onontbeerlijk instru ment bij het beluisteren van de geluiden, die met name hart, longen en dar men produceren. Het is naet recht een attribuut, een zin nebeeldig kenmerk. Is ?e stetoscoop pas anderhalve eeuw onet eerst toegepast bii het lichamelijk onderzoek. Voordien kon de medicus zyn oren slechts wei nig gebruiken bq het onderzoek van een zieke. Het was begrijpelijkerwijs geen algemene gewoonte het oor di rect op het lichaam van de patiënt te luisteren te leggen. De geneesheren van toen hadden echter wel degelijk het gevoel dat het inwendige van het menselijk lichaam de moeite van het beluisteren waard zou zijn. De stetoscoop is uitgevonden door de Fransman Laennec. De naam van deze grote clinicus is in de vorige kroniek ook al ter sprake gekomen, omdat hij er eveneens voor heeft ge ijverd, dat de al eerder door de Oos tenrijker Auenbrugger be schreven percussiemethode (het klop pen) bij het_ geneeskundig onderwijs aan de Parijse medische faculteit werd ingevoerd, waarna deze metho de snel gemeengoed werd. U ziet, de Franse geneesheren gaven in het be gin van de vorige eeuw de toon aan in de medische wereld. Van toen af begon de grote opmars in de genees kunde, eerst langzaam maar geleide lijk steeds sneller en met verbluffen de resultaten. Zoals gezegd is de stetoscoop een eenvoudig hulpmiddel en allerminst geheimzinnig. Oorspronkelijk was het zonder meer een holle rechte buis. De geschiedenis verhaalt dat Laennec aanvankelijk een opgerold stuk papier heeft gebruikt: het ene eind van de papieren koker op borst of buik en het andere eind aan het oor van de dok ter. Op deze wijze ontvangt het luis terende oor de geluidstrillingen die bijvoorbeeld het hart produceert, via een isolerende buis, die de storende bijgeluiden buitensluit. Eventueel kan klein pasje verder om beide slangen in één gemeenschappelijke dop, die op het lichaam wordt geplaatst, te doen uitmonden. Het gehele instrument be staat nu uit deze trechtervormige dop, die zich splitst in twee korte buisjes, waaraan de slangen, die met een dop je in de oren van de dokter bevestigd worden. Veel gebruikt wordt tegen woordig ook het model met de meta len oorbeugel, waardoor de oorknop- oor dan dichtgehouden het andere worden. In de verloskunde wordt dit oude model, maar dan van hout nog steeds gebruikt: na de vijfde maand in de zwangerschap is het mogelijk het hartje van het pas begonnen leven te beluisteren. De kinderlijke harttonen zijn gemakkelijk te onderscheiden van die van de moeder, omdat het kleine hartje ongeveer twee maal zo snel klopt. Voor het beluisteren van hart en longen zou dit klassiek model heel goed bruikbaar zijn. Het heeft echter als nadelen, dat de dokter zich voor het snel beluisteren van borst, rug en buik soms in allerlei bochten moet wringen, terwijl het andere oor bo vendien steeds dichtgehouden zou moeten worden om fijne geluidjes waar te nemen. Gemak dient de mens. Toen de rubberslang was uit gevonden is een of andere slimmerik op het idee gekomen een deel van de stugge houten buis te vervangen door een buigzame slang, welke met een dopje vastgezet wordt in het oor. Eén stap verder was het, voor elk oor één slang te gebruiken en nog slechts een jes vast in het oor gedrukt worden. In wezen is elke stetoscoop dus niet anders dan een al of niet buigbare buis voor één of twee oren. Het is niet mogelijk om in een paar regels een goed inzicht te geven in de aard van de geluiden, die met de ste toscoop beluisterd kunnen worden; de auscultatie (het beluisteren) kan trou wens niet uit een boekje geleerd wor den, maar alleen na jarenlange oefe ning in de praktijk. Voor de leek heeft een beschrijving van deze geluiden daarom helemaal geen zin. Het zij u genoeg te weten, dat verschillende ziekten van het hart en van de longen (bronchitis, longontsteking, pleuritis) met de stetoscoop herkend kunnen worden. Voorts kan de activiteit van de darm worden beluisterd, hetgeen bij sommige toestanden, o.a. buik- vliesontsteking van grote betekenis is, U weet al, dat de stetoscoop nog wórdt gebruikt bij het meten van de bloeddruk. De geheimzinnige tover slang blijkt dus op hetzelfde principe te berusten als de ouderwetse, maar in sommige gevallen nog steeds bruik bare oortrompet voor slechthorenden. St. delen of certificaten van aandelen in de onderneming, waarin hij werkzaam is. De ondertitel van het rapport luidt daarom „Co-partnership en Certificaat stelsel". De commissie meent met een stemmigheid, dat een wettelijke ver plichting van geen van beide stelsels op haar plaats zou zijn. De taak van de overheid gaat vooralsnog niet ver der dan voorlichting over beide syste men^ In dit verband beveelt de com missie het produkt van haar werk zaamheid als bruikbaar voorlichtings materiaal aan. Onder co-partnership verstaat de com. missie een regeling krachtens welke een onderneming bevordert, dat haar werk nemers in het bezit geraken van aan delen in deze onderneming met als döei deze werknemer te verheffen tot een volwaardig deelgenoot in het ondeme- mingsverband. Onder co-partnership verstaat de com- beider-aandeelhouder in de dagelijkse gang van zaken in de onderneming zegt het rapport een aantal duidelijke din gen. De commissie meent, dat het uit een oogpunt van bedrijfsorganisatie noodzakelijk is, dat de beslissingen der directie ten aanzien van talloze aange legenheden op korte termijn moeten kunnen worden genomen. Door een me debeslissingsrecht der werknemers zou de besluitvaardigheid in het gedrang ko men en de onderneming zou haar vaart verliezen. Ook zijn er zaken, zo meent de commissie, welke een zo discreet ka rakter hebben, dat zjj niet voor bespre king met de werknemers in aanmerking komen. Met het toenemen van de ver antwoordelijkheid van de ondergeschik ten zou echter in ruimere mate tot de legatie van bevoegdheid kunnen worden overgegaan. De commissie maakt een scherp on derscheid tussen de medezeggenschap van de werknemer als aandeelhouder in het algemeen beleid en de medezeg genschap als werknemer in de dagelijk se gang van zaken. Zo zouden er, zegt het rapport, spanningen ontstaan als de werknemer zich „als werknemer" op de stoel van de directie zou willen plaat sen om deze directie te controleren. Dergelijke spanningen zullen zich voor doen, wanneer de werknemer in het be stuur van de onderneming, dan wel bij het toezicht op het bestuur, als com missaris, zou worden ingeschakeld. Op grond van bezwaren van praktische en psychologische aard, zoals het on dergraven van de gezagsverhouding, meent de commissie de benoeming van de werknemer tot commissaris te moeten ontraden. De commissie meent, dat een stelsel van co-partnership alleen kans van sla gen heeft als leiders en werknemers de beginselen van dit stelsel onderschrij ven en in praktijk willen brengen. Een gedwongen invoering zou tot mislukking leiden. Bij het certificaatstelsel, waar bij de werknemers dus geen medezeg genschap verwerven, gelden minder stringente voorwaarden, doch ook hier zou een wettelijke verplichting niet op haar plaats zijn. (Van onze De proef Haagse die bij de redactie) vijfde divisie is genomen om militairen die herha lingsoefeningen vervullen, met ver vroegd verlof naar huis te zenden, is gunstig verlopen. De proefneming zal worden voortgezet. In aanmerking hier voor komen andere dan infanterie-on- derdelen die in oktober en november van dit jaar voor herhalingsoefeningen moeten opkomen. Het gaat hierbij om materieel-intensieve onderdelen als ar tillerie en cavalerie waar de zaken niet zo eenvoudig liggen als bq de in fanterie. In het bqzonder de over dracht van zware wapens en voertuigen is een ingewikkelde zaak. De bataljons-, eskadrons- en afde lingscommandanten beoordelen welke militairen in de laatste week voor het einde van de herhalingsoefeningen ge mist kunnen woWen. Deze militairen kunnen dan verschillende dagen voor het einde van de oefeningen met be houd van bezoldiging met verlof ver trekken. Men wil hiermee verveling en leegloperij voorkomen. De belangen van dei man worden gediend zonder dat die van de dienst geschaad worden, aldus is zeer goed gebleken. Na deze laatste proeven in dit jaar zal men zo mogelijk vaste richtlijnen ont werpen voor alle herhalingsoefeningen in 1959. Zodoende wil men komen tot een definitieve verkorting van de her halingsoefeningen. Er zijn bepaalde moeilijkheden te overwinnen, onder meer wat betreft de vervoersregeling met de spoorwegen. Er is echter zeer gegronde hoop dat een definitieve rege ling mogelijk zal blijken te zijn. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse sigarenindustriëlen willen ophouden met het verstrekken van lucifers en sigarenpijpjes. Men is het er na gezamenlijk overleg over eens geworden, dat het cadeau geven van deze artikelen niet meer past bij on gunstige bedrijfsresultaten welke de si garenfabrieken over het algemeen be schoren zijn. De datum waarop men deze beslissing tot uitvoerin" wil bren gen staat nog niet vast, maar het schijnt dat reeds enkele fabrieken de levering van pijpjes en lucifers aan de grossiers gestaakt hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5