H. Vader over kalmerende geneesmiddelen Tussen Bazen en bonzen TRAITAL Zangonderwijs assepoes ter van de lagere school Prinsjesdag viel vroeger in de maand november mm Wm&3ssm 4 Pleidooi voor meer toezicht door de artsen zelf HAK VAN STAAL Tal van inbraken gepleegd Hellevoetsluis weer marinestad Onderwijsverslag wijst op tekort aan vakkennis de ACME de meest beroemde naam voor was-apparaten Willem II reed op derde woensdag Van oktober te paard uit 11290 GLAZEN OF GOUDEN KOETS? Vragen staat vrij. INSPECTEURS NIET TEVREDEN Het gaat zó gemakkelijk ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 PAGINA 9 Het „Heilig Bruurke" - - c"' 'lü H.H. WIJDINGEN Drie jaar geëist tegen loswerkman Uienprijzen verder gedaald Roos verdwijnt met anti-roos Vraag TRAITAL 3 ACME WRINGER, brengen U nu Uw was gauwer droog en schoner het wassen gemakkelijker en vlugger M In november Afscheiding Per auto en te paard Waarom „Prinsjesdag"? i Z. H. de Paus heeft de deelnemers aan het eerste internationale congres voor neuro-psycho-pharmacologie, geor ganiseerd door het verleden jaar opge richte Collegium Internationale Neuro- Psycho-Pharmacologicum, in Castel Gandolfo in bijzondere audiëntie ont vangen en in een toespraak in het Frans uitvoerig de recente ontwikkeling der psycho-pharmacologie belicht en enige beginselen uiteen gezet, die zich bij toe passing daarvan doen gelden. Aan het resumé van het K.N.P. ontlenen wij het volgende: Wat de beginselen en de toepassing er van betreft heeft de Paus herinnerd aan hetgeen Hij tot het 13e congres van de intern, vereniging voor toegepaste psy chologie op 10 april 1958 heeft gezegd over de noodzaak van een code voor medische déontologie zoals door de artsen zelf wordt aangevoeld in de geest van de Amerikaanse Ehtical Stan dards for Psychologists. „De mens," zo zeide de H. Vader, ,,is het edelste van alle zichtbare schep selen, dat gevormd is naar het Beeld van God en door de Verlosser als lid maat van Zijn Mystiek Lichaam een deel van Christus is geworden. Hierop steunt de waardigheid van de mens, welke ook zijn leeftijd of zijn maat schappelijke positie mag zijn. Ook al is hij psychisch nog zo ziek, al is hij nog zozeer de slaaf van zijn instincten of zelfs lager nog gezonken dan het dierlijk leven, hij blijft steeds schepsel Gods en bestemd om onmiddellijk door Hem in bezit te worden genomen. Het is dit feit, dat de doorslag moet geven voor geheel de houding tegenover de mens," aldus de Paus, die herinnerde aan de rechten welke de mens regel recht van God heeft ontvangen. Hij ver wees hierbij naar vroegere redevoerin gen. De Paus onderstreepte daarbij met nadruk, dat de mens het recht heeft zich van zijn lichaam en zijn geeste lijke vermogens te bedienen, aange zien hij ze van God zijn schepper heeft ontvangen. Als een mens dus als wettige vruchtgebrui ker een deel van de gaven verminkt of vernietigt, omdat dit nodig is voor het welzijn van het gehele organisme, dan maakt hij geen inbreuk op de rechten van God, omdat hij alleen zo handelt om een hoger goed veilig te stellen; het leven zelf bij voor beeld. Maar aan de onderschikking \'a™ °e. afzonderlijke organen die on der het organisme als geheel ressor teren, moet weer de onderschikking van het organisme aan het hele be staan van de menselijke persoon wor den toegevoegd. Advertentie Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is by het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DüRYE A te vragen En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaarmaaltijdenslagen.Hyweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. (Vervolg van pagina 1). Over de wereld gezien is de vrijheid van organisatie voor de arbeiders beperkt. En het laatste secretari- Pyerzicht van het Internationaal meerdere r Vakverbond wijdt zelfs van en ronrt fIna s aan de dictatuur In, mifcratische f valibeweging. In het de mocratische Amerika hebben we niet alleen closed unions, maar het blijkt daar ook onmogelijk om een christelH- ke vakbeweging te stichten. Sinds een aantal jaren worden in ons nabuurland Duitsland haast wanhopige pogingen gedaan om de vooroorlogse christelij ke vakbeweging te laten herleven. De socialistische invloed in de D.G.B. een zeer sterke en zeer kapitaalkrachtige beweging, torpedeert deze pogingen met fanatisme. Nu zullen we verder maarmet spre- ken over Rusland, Joegoslavië en Span je. Ook daar Is voor de arbeiders geen vrijheid. En voor wat Nederland be treft wordt soms het verwet gehoord, dat het hier niet veel beter zou zijn, dat de arbeiders zich weliswaar vrij mogen organiseren, maar eenmaal ge organiseerd, zouden ze zijn overgele verd aan de besluitvorming nu niet meer van hun bazen maar van hun bonzen. Bij een overzien van de wereldsitua tie voor wat de vrijheid van organise ren betreft moeten we toch in eerlijk heid zeggen, dat de vrijheid van organi satie in ons land een van de beste vor men heeft gevonden. Inderdaad gaan cc""*? wel eens vragen op of het niet billijk zou zijti om de ongeorganiseer den te verplichten minstens ook een bij drage te betalen in de kosten van het werk der organisaties, welke arbeid immers ook aan de ongeorganiseerden ten goede komt. Aan een verplicht lid maatschap van de vakbeweging denkt echter niemand. En van een eventuele verplichte bijdrage in de kosten van het apparatuur zien we voorlopig niets komen. Wat nu de „dictatuur van de besluit vorming" betreft geloven we, dat iemand die deze serieus als een feit meent te constateren, toch wel heel erg benepen kijkt. Ook in de periode waarin het collec tieve contract, voordat het werd vast gesteld, artikel voor artikel m afde- flngsvergaderingen kon worden bespro ken (dat gebeurt ook thans nog zeer dikwijls) moesten vakverenigingsleiders dikwijls besluiten nemen, die zvj niet eerst met hun afzonderlijke leden hon den bespreken. Zich organiseren bete kent nu eenmaal, zeker onder de huidi ge omstandigheden, het delegeren van sommige persoonlijke zorgen aan de f;roep en daarmee aan de zelfgekozen eiders van die groep. Is het gevangen schap wanneer men geheel op basis van vrijwilligheid zijn vrijheid iets in perkt? Tenslotte: de besluitvorming, waar voor de moderne vakverenigingsleider staat, betreft niet meer alleen de ar beider. Zeker de huidige omstandighe den hebben op de overheid een plicht gelegd zich te bemoeien met het totaal beeld van het economisch gebeuren, waarin loon en prijsbeleid hun eigen Slaat hebben. Het resultaat van deze igepaste arbeid is, menen wij nog al tijd zodanig dat ze zonder meer een ze gen kan worden genoemd voor de werk nemers. „Het is zijn gehoorzaamheid aan de normen der moraal, die waarde en waardigheid verleent aan het geheel van handelingen van de mens, die hem door en door rechtschapen maakt en hem op de plaats houdt, die hem vol gens het plan der schepping toekomt. Een ieder heeft dus de plicht, deze morele normen te erkennen en te eer biedigen, zowel voor zichzelf als tegen over anderen en zijn eigen rechtscha penheid en die van de anderen te waar borgen. Dit aldus de Paus geldt ook bij de toepassing van de psycho-tropi- sche medicamenten, waarover wij het reeds eerder hebben gehad. Er behoeft echte.- geen vrees te be staan dat de eerbied voor de beleving van het geloof of de beleving van de moraal een beletsel zou kunnen vor men voor de uitoefening van het be roep of zelfs de uitoefening ervan ge heel onmogelijk zou maken. „Gij weet dat het willekeurig gebruik van psycho- tropische of somatropische geneesmid delen bedenkelijke en uit moreel oogpunt gevaarlijke situaties kan scheppen. He laas zijn een aantal van deze midde len gemakkelijk verkrijgbaar voor het publiek, zonder dat daarop medische controle bestaat, welk toezicht zoals de ervaring leert, nog niet afdoende is om kwaad geheel te voorkomen. Be paalde landen tonen zich op onbegrij pelijke manier tolerant tegenover zeke re laboratorium-experimenten en zeke re ziekenhuispraktijken. Wij willen hier geen beroep doen op het openbaar gezag, aldus de H. Vader maar op de geneeskundigen zelf. Wij zijn er n.I. van overtuigd dat er een natuurlijke ethiek bestaat, die steunt op het juiste oordeel en het verant woordelijkheidsgevoel van de artsen zelf. Wij hopen dat daarvan de invloed steeds machtiger zal worden. Zowel U.P.I. als Reuter ontlenen aan de rede van de H. Vader een passus, waarin wordt gesproken over het ge bruik van middelen ter onderdrukking of vermindering van pijn bij een ster vende. De H. Vader wijst er daar ener zijds op, dat de moraal daden uit mede lijden verbiedt, maar dat het, met in stemming van de stervende, wel toe gestaan Is met mate pijnstillende mid delen te gebruiken, ook als zij de dood zouden verhaasten. In dat geval is de dood niet het doel, maar onvermijde lijk. Weloverwogen motieven veroor loven het gebruik van dergelijke mid delen in die omstandigheden, zoals de Paus reeds bfl vroegere gelegenheden heeft uiteengezet. Voorts wees de Paus nog op een aantal andere punten: Medische doelmatigheid van een ge neesmiddel of een behandeling bete kent niet noodzakelijk de morele ge oorloofdheid er van. Ook de instem ming van de patiënt is nog geen ga rantie voor morele geoorloofdheid. Er moet nauwkeurig nagegaan worden of de patiënt de toestemming geeft in volle vrijheid, met volledige kennis en in overeenstemming met de natuurlijke rechten en niet tegen de belangen van derden in. Ook wijst de H. Vader er nog eens op, dat het onjuist is pijn als een wezenlijke voorwaarde yoor christelijke heldhaftigheid te beschouwen. Er is geen bezwaar tegen het gebruik van middelen om pijn te verzachten of te onderdrukken, maar dat vrijwillige af stand er van een teken van christelijke heldhaftigheid kan zijn en ook dikwijls geweest is. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft in een schrijven al degenen in zijn diocees die toespra ken, brieven, dagboeken of welke ge schriften ook van de dienaar Gods Everardus Witte O.F.M. (het „Heilig Bruurke") in hun bezit hebben, gelast deze hem toe te zenden binnen de tijd van zes weken, te rekenen van vandaag af. Voorts moet iedereen van datgene, wat hem voorkomt tegen de deugd of tegen de wonderen van de dienaar Gods te zijn de bisschop in kennis stellen. Verscheidene fabrikanten hebben de laatste tijd damesschoentjes met stalen hak geïntroduceerd. De Engelse firma Lilley Skinner in Londen bracht een schoentje met een wel zeer exclusieve hak. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal 20 september in de kapel van het Theologicum te Warmond de H. Priesterwijding toedienen aan de Fra ters B. Meijer en A. Pons van de orde der paters Dominicanen. Mgr. W. Mutsaerts zal zondag 21 sep tember in de kapel van de paters Mont- fortanen te Oirschot de volgende H. H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de fraters J. Schuck, G. Tesser, A. Mertens, H. Dro ve, G. Boogmans, A. van der Hulst, J. Keulers, G. Hochstenbach, J. Zimmer- mann, J. Dirkx, J. Bos, H. Wouters, R. van Liedekerke, F. de Beider, W. Jenniskens en J. Arets; allen van de sociëteit der paters Montfortanen. Mgr. H. van Elswijk, C.S.Sp., bisschop van Morogoro, -al zondag 21 septem ber in de kapel van de paters van de H. Geest te Gemert de volgende H. H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de fraters C. Ko ning en W. Spann van de congregatie der paters Oblaten van de H. Frariciscus van Sales; H. Diaconaat aan frater L. Papelard van de congregatie der paters van de H. Geest; H. Priesterschap aan de fraters G. Hogema, J. Gevers, J. van Lier, J. Williams, A. Jansen, F. Lammers, H. Voorn, J. de Lange, P. Rossel en J. Huijers van de congregatie l van de paters van de H. Geest. De advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. baron Van Voorst tot Voorst, heeft een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest ge vorderd tegen een hulp van „Blinde Wil- lempje", een 34-jarige loswerkman uit 's-Gravenzande, die de laatste win ter het Westland onveilig heeft ge maakt, door tal van inbraken te plegen tezamen met twee anderen. Twee in braken waren verdachte ten laste ge legd, een op 23 november van het vori ge jaar in Naaldwijk, welke 600,- op leverde, ent een op 17 mei toen hij met zijn trawanten een brandkast openbrak in 's-Gravenzande en 3000,- in loonzak jes meenam. De loswerkman deed mee aan de in braken of gaf andere inbrekers tips. Hij heeft aan minstens dertien inbraken in het Westland deelgenomen. Hij gaf zelfs een tip over een inbraak bij zjjn groot vader. Het is de bedoeling, in de loop van het volgend jaar aan de plannen voor spreiding van de vloot verdere uitvoe ring te geven. Het eerste gedeelte van deze plannen was reeds gerealiseerd door een aantal schepen in het haven complex van Vlissingen te stationeren. De besprekingen met het gemeente bestuur van Hellevoetsluis hebben er thans toe geleid, dat de koninklijke marine binnenkort weer een aantal van haar schepen in de haven van Helle voetsluis kan stationeren. Begonnen zal worden met enige squadrons mijnenve gers met bijbehorend stations- en werk- schip. Zo wordt Hellevoetsluis, vanwaar de koninklijke marine omstreeks 1932 ver trok, na ongeveer een kwart eeuw weer marinestad. In de afgelopen week is er op de Ne derlandse uienmarkt een verdere prijs daling voor uien ingetreden. Deze be draagt, in vergelijking met de voor gaande week ongeveer 2 cent per kilo. Voor export geschikte middelkwaliteit wordt thans maar ongeveer 6 cent per kilo betaald. Dit houdt ook in dat de telers van uien voor hun produkt lands- gewas niet meer kunnen krijgen dan 4-5 cent per kilo. Dit is voor een goede teelt onvoldoen de. Toch blijft het aanbod van uien nog vrq groot, aangezien er veel telers zijn die weinig vertrouwen hebben in de marktonwikkeling voor dit produkt. Advertentie Traital 3 bevat het pas-ontdekte de sterke van roos bevrijdende apelium met eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Het muziek- of zangonderwijs op de lagere scholen kan in het algemeen niet anders dan slecht worden genoemd wanneer men het toetst aan de doelstel ling: de muzikale aanleg van de leer lingen te ontwikkelen opdat het kind In zijn later leven deel kan nemen aan het muziekleven en aan het gemeenschaps leven voor zover daarbij de muziek een rol speelt. Toetst men de resulta ten aan een meer beperkte doelstel ling, namelijk het aanleren van liede ren, dan kan de beoordeling wel iets, doch maar weinig gunstiger luiden. Al' dus een van de drie hoofdinspecteurs voor het lager onderwijs in het jongste jaarverslag van het onderwijs in Neder land. De bevindingen in de andere hoofdinspecties komen in grote trekken op hetzelfde n„cr. Aan de hand van een leidraad opge steld door de inspecteurs B. j. Sip- kens, P. A. Eggermont en Aug. Weiss, is enkele jaren geleden een onderzoek ingesteld naar de stand van het mu- ziek(zang) onderwijs bij het lager onder wijs. In het zo pas verschenen onderwqsverslag wordt over de uitsla gen van dit onderzoek uitvoerig gerap porteerd. De vele opmerkingen samen vattend kan men zeggen, dat er op slechts weinig scholen aandacht wordt besteed aan methodisch on derwijs, waaronder te verstaan stelsel matige gehooroefeningen, ritme-oefe ningen, improvisatie en andere mid delen om de muzikale aanleg der leer- Advertentie mows/ De fabrikanten van de wereldberoemde Hier is nieuws dat elke huisvrouwvoor wie de naam Acme een bekend en vertrouwd begrip is—plezier en voldoening zal geven. In deze nieuwe Acme centrifuge is de hele rijkdom verwerkt aan bekwaamheid en ervaring, aan zorgvuldige onderzoekingen en vakmanschap, die al 80 jaar de naam Acme in de hele wereld beroemd heeft gemaakt. Nukan Acme Uw wasdag gemakkelijker maken en Uw goed is gauwer droog. Want alles wat U van een centrifuge verwachtte is er nu en wat meer isvan Acme kwaliteit Ga vandaag nog naar Uw leverancier. Vraag hem U dit nieuwe Acme produkt te tonen. U zult verrukt zijn over de schitterende afwerking, over de gemakkelijke wijze van bedienen èn over het feit dat deze centrifuge zo goed aan Uw woning is aangepast. "i U hoeft alleen maar het gewassen goed in de centrifuge te doen. Zet de motor aan door de automatische veiligheidsdeksel te sluiten en in 5 tot 4 minuten is alles klaar. n De Acme centrifuge is vierkant, past daar- door mooi tegen Uw aanrecht. De schuin naar binnen wijkende bovenkant maakt dat er geen water over de rand loopt wanneer U het natte wasgoed er in stopt. Na de was gaat Uw Acme weer netjes en onopvallend terug naar zijn hoekje in Uw keuken. Vraag vandaag nog inlichtingen aan Uw leverancier ACME WRINGERS LIMITED DAVID STREET GLASGOW SE SCOTLAND lingen te ontwikkelen. RU het verlaten der school is de kennis van de muzika le notatie dikwijls nihil. De liederen schat die werkelijk gekend en beheerst wordt is meestal pover te noemen. Op maar heel weinig scholen kan men op een behoorlijk resultaat bogen in die zin, dat de keuze der liederen verant woord is en dat zij met goede voor dracht en met een juist gebruik van de stem ten gehore kunnen worden ge bracht. Het zou onbillijk zijn deze te leurstellende situatie te wijten aan on wil of onverschilligheid der leerkrach ten. Meestal erkent men de waarde van e muzikale vorming voor individu en samenleving en heeft men ook wei be langstelling voor het vak, maar de no dige vakkennis ontbreekt ten enenmale. Verreweg de meeste onderwijzers zü'n voor geen enkel vak het tekenen niet uitgezonderd zo slecht toegerust als voor het zingen. Het is een bloot toeval, te denken aan persoonlijke aanleg en liefhebberij, wanneer een onderwijzer i" staat is even verantwoord onderwijs te geven in zingen als bijvoorbeeld in Nederlandse taal en rekenen. De cur sussen van de Ward- en Gehrelsinstitü- ten hebben enige verbetering gebracht, maar het is een druppel op een gloei ende plaat. Weinig leerkrachten zijn in het bezit van een door deze instituten uitgereikt diploma; slechts een deel hunner werkt volgens de methode en dan nog meestal maar in een enkele klasse. Door een zekere verbondenheid met de kerk, waar de muziek een eigen functie heeft, is over het geheel genomen bp de protestants-christelij ke en rooms-katholieke scholen de si tuatie gunstiger dan bij het openbaar onderwijs. Het hoogste percentage di ploma's van de genoemde instituten treft men aan bij het rooms-katholiek onderwijs. Een moeilijkheid is, dat de Ward-methodiek de mannelijke leer krachten minder aanspreekt dan de vrouwelijke. Het is verre van eenvoudig tot een verantwoord muziekonderwijs te ko men. In de gezinnen wordt minder aan muziekbeoefening gedaan dan vroeger. De onderwijzers hebben In hun eigen lagere schooltijd veelal weinig muzika le vorming opgedaan. Voor geen enkel vak komt de aanstaande onderwijzer minder voorbereid op de kweekschool dan voor muziek. Sommige schoolhoof den hebben niet voldoende interesse en geven te weinig leiding, hetgeen op de duur verlammend werkt op de activiteit van de overige leerkrachten, aldus het Onderwijsverslag. Nog al te veel wordt 1 et „vak" zang, vooral aan de zoge naamde opleidingsscholen, beschouwd als een bijvak. Op het merendeel der scholen wordt noch onder de andere lessen, noch bij verwisseling van vak gezongen. Slechts daar waar systema tisch gewerkt wordt met leerstofkernen, belangstellingscentra of projecten komt het verband met de andere vakken vol doende tot zijn recht. De school moet een gezonde harmonie nastreven tussen de lichamelijke, intellectuele en emotio nele vorming. Daarom mag de estheti sche vorming slecnts geduld worden als een liefhebberij van sommige leer krachten. Het is verkeerd maar het komt intussen al te vaak voor leer krachten, die de esthetische vorming op de school de plaats willen geven, die haar toekomt, te beschouwen als idealisten met een persoonlUke hobby. Ook op de uloscholen verkeert het zang(muziek)onderwijs in een „Asse- poesterpositie" en van de komst van een „prins" is nog niets te bespeu ren. Over het beluisteren van muziek radio-uitzendingen, grammofoonpla ten, bandrecorders, jeugdconcerten klinken in het Onderwijsverslag op enkele plaatsen gunstige geluiden, maar er wordt op gewezen, dat de passieve muziekbeoefening aanvulling moet blijven en geen hoofdzaak dient te worden. Zijn oordeel samenvattend merkt een van de hoofdinspecteurs op, dat het reeds jaren geleden is, dat men in Utrecht verbaasd en tenslotte met gro te verwondering de resultaten volgde, die mevr. dr. Justine Ward met haar leerlingen bereikte. Nieuwe gedachten in ons ouderwijs hebben echter op zijn minst vijftig jaren nodig om enigszins gemeengoed te worden. Het onderwijs verslag heeft betrekking op het jaar 1955, doch van de zijde van het minis terie van O., K. en W. wordt ons mede gedeeld, dat de situatie sedertdien niet noemenswaardig veranderd is: het ge schetste beeld geeft in grote trekken ook de huidige toestand weer. .Sterke voorkeur voor gouden koets ook al is aan de glazen koets een oudere en meer bewogen traditie verbonden. de Kamer gaf koning Willem I toe, dat het grondwettig gezag in het zui den had opgehouden te bestaan zo dat zijn bestuur zich voortaan alleen zou uitstrekken over de noordelijke provinciën. In die vergadering be- Den Haag heeft één feestdag op welks bezit zich geen stad of dorp van Nederland beroemen kan: „Prins jesdag". De scholen hebben hun deu ren gesloten en door de straten be weegt zich een feestelijke menigte. In dichte rijen omzomen Hagenaars en „vreemdelingen" de route van de koninklijke stoet van paleis naar Rid derzaal voor het jaarlijks weerke rend sprookje van het ceremonieel. Militair koper schalt; het dof ge rommel van de minuutschoten van de artillerie weerklinkt. De met paarden bespannen koetsen, het ere- escorte, de militaire gala-uniformen, de vlaggen en de vaandels, en de juichende, wuivende, duizendvoudi ge menigte maken deze dag tot een onvergetelijk feest. In de Ridderzaal vertoeven de kamerleden en hun gasten in af wachting van het vertrouwde, maar toch steeds weer betoverende ogen blik, waarop de ceremoniemeester driemaal met zijn staf op de grond zal bonzen om dan, wanneer het gemurmel der stemmen is verstor ven, uit te roepen: ,,De koningin!" De Qommissie van Ontvangst ge leidt koningin en prins naar hun ze tels. Nog even, en de aanwezigen maar dank zij radio en televisie ook de duizenden daar buiten zul len de koninklijke rede beluisteren. Tussen de aanhef „Leden der Sta- ten-Generaal" en de slotwoor den verklaar ik de gewone rit ting der Staten-Generaal voor ge opend", doet de regering bij monde van Hare Majesteit opening van zaken. Zo is het ieder jaar geweest. En zo zal het dinsdag 16 september weer zijn. Wie zich verdiept in de historie van de opening der Staten-Generaal komt tot de merkwaardige ontdek king, dat zich hierin sinds 5 novem ber 1814 opmerkelijke wijzigingen hebben voorgedaan. Daar is om te beginnen de datum van opening. Aanvankelijk was deze vastgelegd op de eerste maandag van november. Reeds in 18^5 veran derde koning Willem I dit in de derde woensdag van oktober. Zo bleef het tot 1848, toen de keuze viel op de derde maandag in september. In 1887 werd het de derde dinsdag van deze maand door een daartoe strekkend amendement bU de grond wetswijziging van dat jaar. De Ka mer bleek gevoelig voor het argu ment, dat daardoor de Kamerleden het reizen op zondag zou kunnen worden bespaard. Tot 1829, voor de afscheiding van België, geschiedde de opening beur telings in Den Haag of in Brussel. De eerste openingszitting in Brussel, in 1815, vond plaats in het fraaie stadhuis aan de Grote Markt. Toen bevonden zich in de koninklijke stoet pages. Zij zijn daaruit verdwenen in 1850. In het programma van de ope ning van 1815 lezen wij: „De groot officieren plaatsen zich agter des Konings armstoel en de pages gaan zitten op de voorste treden van den troon". Koning Willem I droeg toen over zijn uniform de mantel van de hertogen van Brabant. Hij sprak zijn rede uit in het Nederlands. De voor zitter van de vergadering beant woordde deze in het Frans, beslui tende met de woorden: „Vive ie Roil", waarmede de vergadering hartelijk instemde. Anders was dat in 1829. Het dra ma van de afscheiding vinden wjj weerspiegeld in deze zinsnede uit een proclamatie van koning Willem I van 5 oktober 1829: „Wij gevoelen, dat het noodzakelijk is, thans uitslui tend bedacht te wezen op het wel zijn van die delen van het rijk, wier onwankelbare trouw aan ons huis en aan de instellingen eener welge ordende maatschappij, ook nu weder zo ondubbelzinnig aan 'en dag is gelegd!" In de op 20 oktober van dat jaar gehouden vergadering van de Twee- vonden zich geen afgevaardigden uit de zuidelijke Nederlanden meer Het is een historisch gebruik, dat de Oranje-vorsten zich per rijtuig be geven naar de verenig e vergadering van de Staten-Generaal. Maar ook deze regel kent zijn uit zonderingen. Eén daarvan is. dat, overeenkomstig de wens van konin gin Wilhelmina tot uiterste sober heid, onmiddellijk na de Tweede We reldoorlog, op 19 november 1945 de rit naar de Ridderzaal voor de ope ning van de voorlopige Staten-Gene raal (er haddei nog geen verkiezin gen plaatsgehad) werd gemaakt met drie eenvoudige auto's zonder es corte. In 1948 herkreeg de opening der Staten-Generaal zijn oude luis ter. Een opvallender uitzondering op de regel werd geleverd door koning Wil lem II, die zich in de jaren van zjjn regering, van 1840 tot 1849, met zijn gevolg te paard naar het Binnenhof begaf. Niet zonder verbazing lezen wjj, dat de voorkeur van koning Wil lem II voor paarden boven rijtuigen in die dagen aanleiding is geweest tot soms heftige discussies. De ene partij had scherpe afkeuring voor deze „krijgshaftige vertoning, soldaten-trots en minachting voor het burgerschap". Anderen stelden onbewogen vast, dat de koning zich blU'kbaar beter thuis voelde in het zadel dan in de statiekaros. Een kardinale vraag, die het Haag se publiek zich pleegt te stellen in de dagen, die aan de derde dins dag voorafgaan is, of de tocht zal worden gemaakt in de gouden of in de glazen koets, waarbij een sterke voorkeur voor de gouden koets pleegt te bestaan. Aan de glazen koets is evenwel een veel oudere en bewogener tra ditie verbonden. Deze immers da teert van 1826. Aam nasporingen van dr. E. van Raalte danken wij de wetenschap, dat die koets in dat jaar werd afgeleverd aan de koning door meester-wagenmaker Simons te Brussel. De prijs ervan bedroeg 16.000. Ten tijde van de afschei ding bevond deze koets zich te Brus sel, vanwaar zfl pas in het jaar 1840 naar ins land terugkeerde. De gouden koets met zjjn prachti ge allegorische voorstellingen, is een geschenk van de Amsterdamse bur gerij aan koningin Wilhelmina bij haar inhuldiging. Voor het eerst werd van deze koets gebruikgemaakt voor de opening van de Staten-Gene raal in 1903. Het afwisselend gebruik van de beide koetsen schUnt vooral bepaald te worden door het weer bericht. Men wil de gouden koets niet blootstellen aan al te zwart stortregens. Een raadsel waarvoor nog nimmer een tenvolle bevredigende verklaring is gevonden, is Ie benaming „Prins jesdag", die de volksmond heeft ge- feven aan de dag van de opening er Staten-Generaal, onverschillig of deze plaats vond In noven.ber. september of oktober. Het meest aan nemelijk nog is de redenering, dat deze naam zijn oorsprong vindt in de dag van de verjaardag van de stad houder Willem V op 8 maart. In de periode van onze geschiedenis, waarin de anti-Oranje gezinde pa triotten de lakens uitdeelden het tijdvak dus, dat voorafging aan de Franse overheersing verkreeg de hardnekkige viering van deze ver jaardag een demonstratief karakter, waarop het volk getuigde van zijn gehechtheid aan Oranje. Daardoor is die dag als „Prinsjesdag" de ge schiedenis ingegaan. Niet onwaar- schUnlijk is het, dat de oudere on derdanen van koning Willem I, die zich die demonstratieve vierdag her innerden, aan de dag van de opening der Staten-Generaal de naam van „Prinsjesdag" hebben gegeven. Want is hetgeen er dan geschiedt niet een symbool van de constitutionele ver houdingen onder het koningshuis der Oranje's?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9