Tandradtrein op Drachenfels uit de rails gelopen Achttien mensen gedood; vijftig gewond Rotterdam m 1 Bevoorradingsschip met munitie doorbreekt de blokkade van Quemoy Amerika hervat overleg met rood China Drie gezinnen moeten in de hoofdstad ijlings uit hun bouwvallige woning Midden in de nacht op straat op Aanslag van Algerijnen Soustelle mislukt Scheepsramp nabij Oman REMMEN WEIGERDEN Maag Te zwaar voor wentelwiek Vrouw fingeerde roofoverval Proef met Atlas een groot succes De Staten-Generaal gesloten Sovjet-Unie wil handel met V.S. Een goede buur van ijzer Eén der aanvallers gedoodanderen opgejaagd door politie .Het weer. In Almelo Spaargeld ivas in huishouden verdwenen Tipgever van inbraak aangehouden Operatie Zeeslang is gelukt NA INSTORTING IN BELENDEND PERCEEL MIDDEN IN PARIJS In totaal 22 doden en vermisten Duits sportvliegtuig maakt noodlanding Hammarskjöld terug in New York Gouverneur Folsom zeer bekommerd over rle zaak-Jimmy Y ilson Zuidwestelijke wind MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 o 82ste JAARGANG No. 30012 Bij een ernstig ongeluk met de tandradtrein naar de Drachenfels nabij Bonn zijn gisteravond achttien mensen om het leven gekomen en ten minste vijftig gewond, aldus bericht D.P.A. Men vreest dat het dodental nog groter zal Worden. De openbare aanklager van Bonn die een onder zoek instelt, zei te geloven, dat er zich geen buitenlanders onder de slachtoffers bevinden. Het ongeluk gebeurde ver moedelijk doordat de remmen weigerden, enkele minuten nadat de volle trein met 150 passagiers in drie rijtuigen het bergstation had verlaten. De locomotief schoot ongeveer zestig meter van de top van de Drachenfels uit de rails en reed met grote snelheid tegen een mast. Het eerste rijtuig reed te pletter tegen een boom. Veel passagiers raakten bekneld en andere werden naar buiten geslingerd. De twee andere rijtuigen bleven onbeschadigd. fefc ^fi 11 r ion eens EnVi waar zfj door en kele buurjongens huilend wPrd aarurp- (Advertentie) - Twee tankers in botsing $ee MORRIS beforei/m6u(// Damespantalons in kleuren Het weer in Europa c BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuIden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Oirectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Minimum Gedreven door angst voor haar echt genoot, wie zij niet durfde bekennen dat 7.ij spaargeld ten bedrage van ongeveer f 1000 in het huishouden had opgemaakt, heeft een vrouw vrijdagavond een roof overval gefingeerd en in scène gezet. Zij vertelde de politie het volgende verhaal. Toen haar man, die fabrieksarbeider is, tegen half tien naar zijn werk was ge gaan, was zij op bezoek bij de be- hedenburen. Een minuut of tien later ging zfj terug naar haar eigen verdie ping om te kijken hoe het met de kinde ren was. Juist toen zij langs de trap haar de voordeur haar huis wilde ver laten, werd zij van achteren aangeval len, bij de keel gegrepen en naar de slaapkamer gesleept. Hier werd haar een doek in de mond gestopt en ook Werd ze zeer zwaar geboeid. De over valler dreigde haar te vermoorden en va. dwong haar, de sleutel af te geven aan geldkistje waarin zich 1050.- jaargeld bevond. de Roeten zich met deze buit uit •riob met gemaakt, had zij ko ,,Xntewi.,moeite op het bal- troffen mct doeken fn nylonkousen om hals, armen en Denen. Toen zij bevriid was van haar boeien rende de vrouw straat op, waar zij m elkaar zakte. De politie die onmiddellijk achter docht koesterde tegen dit vertelsel, heeft de dame de gehele zaterdag danig verhoord* waarna zij tenslotte door de mand viel. Een intercontinentale Atlas-raket is gisterochtend te Cape Canaveral in Flo rida afgevuurd, aldus meldt Reuter. bron te Cape Ca- dat de t!Ï-' r Persbureau vernomen, stand van 4™ aar-ij de AtIas een af" volledig succe°s0 zou ^Sgen, een - ig succes is geworden Door de luchtmacht is geen officiële bekendma- kmg uitgegeven. Men verwacht dat bin- ne" P,aar wak<m een nieuVe proef met de Atlas de krachtigste oorlof raket van de Westelijke wereld worden genomen, waarbij het de bedoe ling is, dat hij de volledige afstand van 6.325 mijl aflegt. Groot Rotterdam, zo fier hersteld Van het verwoestend krijgsgeweld Boekt wéér een prachtig resultaat Nu 't nieuwe schip te water gaat; Stad Rotterdam, met wereldfaam. Gaf 't petekind haar wereldnaam: Die naam alléén al garandeert: Hier is iets machtigs gepresteerd' In ieder opzicht supérieur, Verfijnd verzorgd haar intérieur; Zij heeft al wat het oog bekoort. Dus SOLA komt er óók aan boord Met mes en lepel, vork en schaal. Ruim tachtig duizend in totaal. Waarom die er „thuis" zullen zijn? Zij zijn volkomen in de „lijn". CLINGE DOORENBOS De machinist redde zich het leven, door tijdig van de locomotief te sprin gen. De stoker kwam echter om het le ven. Ook de conducteur van de trein is ongedeerd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk verklaart men de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat de rijtuigen over belast waren daar er niet meer dan 45 personen per rijtuig vervoerd mogen worden. De trein verbindt Königswinter, tegen over Bonn, met de ruïne van het middel eeuwse kasteel Drachenfels, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over de Rijn, hetgeen in de zomermaanden dagelijks duizenden mensen trekt. De Drachen fels is 321 meter hoog en een der hoog ste van de zeven hoogten aan de rech teroever. De tandradbaan is 75 jaar ge leden gebouwd naar het voorbeeld van die naar de Rigi in Zwitserland. Er was tot dusver nog geen ongeluk gebeurd op deze baan, die de oudste in Duitsland en tot ver over de grenzen bekend is. De weg is in totaal ongeveer 1,5 km lang en maakt soms een helling van 26 procent. Daar de politie en de directie van de tandradbaan op de Drachenfels pas na afsluiting van het onderzoek en vrijge ving van de lijken mededeling willen doen over de identiteit der slachtoffers, is het nog niet met zekerheid bekend of en zo ja hoeveel Nederlanders er bij de gewonden zijn. Uit Bonn wordt vernomen, dat zich bij de gewonden ook een Nederlands echtpaar bevindt. Hun zoon kwam er ongedeerd af. - *4 V" ■liillIiÉiËÉilK Helikoptervlieger Eelco Schuller van Aero Contractors n.v. te 's Gravenha- ge is er zaterdagmiddag en -avond niet in geslaagd het kruis voor de ge restaureerde kerk van Nispen met een helikopter op de torenspits te plaatsen. Na vier vergeefse pogingen, waar bij het 300 kg wegende kruis slechts en kele meters van de grond kwam, werd de toeschouwers, die in groten getale van Roosendaal en het Belgische Es sen naar het dorpje waren gestroomd, te verstaan gegeven, dat zjj er beter aan deden naar huis te gaan. De heer Schuller zei, dat de geringe luchtdichtheid, een normaal verschijn sel bij warm weer, er oorzaak van was, dat het toerental van zijn helikopter van 300 tot 260 terugliep, zodra hij de grond had verlaten. Door het verlies van toeren kon de helikopter geen hoog te winnen, althans niet met het zware kruis. Men zal waarschijnlijk dinsdag of woensdag proberen een helikopter met een groter hefvermogen te charteren. De Haagse politie, heeft een 19-jari- ge jongeman aangehouden die het vori ge jaar iemand een tip heeft gegeven voor een inbraak in een perceel in het Belgisch Park, waar een grote buit zou zijn te halen. De inbreker, die is gearresteerd, brak 22 november 1957 in dit perceel in, waar hij 4.500 stal en voor ƒ20.000 aan juwelen. Anastas Mikojan, een der eerste-vi- ce-premiers van de Sovjet-Unie, heeft in een te Moskou gefilmd televisie- vraaggesprek verklaard, dat de Sovjet- Unie wil onderhandelen over een han delsovereenkomst met de V.S., indien Amerika de bestaande belemmeringen uit de weg wil ruimen. Dit bericht Reu ter. Een schoenwinkelier uit Rotterdam zuid, die zondagmiddag was uitgegaan om van het mooie weer te profiteren, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij om vier uur thuis kwam. De voor deur van zijn zaak, waarbij hij ook woont, was met tafels en stoelen gebarricadeerd en toen hij met veel moeite binnen was gekomen, bleek zijn kasregister, waarin ƒ1200 zat, van de toonbank losgeschroefd en verdwenen te zijn. Hij alarmeerde direct de politie, die aangezien de winkelier pertinent wist zijn deur te hebben gesloten, onmiddellijk aan het werk ging. Men dacht aan iemand, die met een valse sleutel zou zijn binnen gekomen. Zondagavond negen uur kwam on verwachts de oplossing. Zijn buurman, de drogist, had tot zijn verwondering de winkeldeur van de schoenwinkel zien openstaan toen hij op het punt stond in zijn autootje te stappen. Hij stapte de winkel binnen en uit voor zorg barricadeerde hij de deur, schroefde het kasregister los en ver dween door de achterdeur naar zijn eigen huis, waar hij het apparaat zo lang neerzette. Om negen uur 's avonds thuisgeko men, was zijn eerste gang naar de buurman, geheel onkundig van wat er tijdens zijn afwezigheid was ge beurd. De politie kon toen haar moeite staken. Een nationalistisch-Chinees bevoorradingsschip heeft gistermorgen de communistische blokkade van Quemoy doorbroken en op een strand van het eiland munitie uitgeladen, aldus berichten Keuter en A.F.P. Volgens een nationalistische bekendmaking stond het vrachtschip onder bescher ming van de Amerikaans-Chinese vloot. Het overbrengen van voorraden naar Quemoy gelukte doordat een nieuwe methode werd toegepast. De grote landingsvaartuigen en de escorteschepen bleven op een afstand van de kust liggen, terwijl van het grootste landingsvaartuig ongeveer twintig kleinere boten naar de kust voeren. Deze werden krachtig onder vuur ge nomen, maar niet geraakt. Wel werd het grote schip getroffen, waardoor een man wordt vermist. De aan land gebrachte voorraden betekenen ech ter in verhouding tot de behoeften niet veel. Enkele dagen geleden is in een ziekenhuis te Nykoping, in Zweden, een man van middelbare leeftijd langs operatieve weg ontdaan van een ongewone maaginhoud. De verbaasde chirurg en zijn assistenten telden achtereenvolgens 1560 kop- spijkertjes en naalden. 330 knopen, 12 gordijnringen, 9 veiligheidsspelden, 40 schroeven in verschillende maten, 11 sleutels. 1 haarspeld, 16 kronen en 68 ore in kleingeldeen draagspeldje met het woord „vrede'' erop. en nog een onbescheiden hoopje vishaakjes, stukjes metaal, blokjes grafiet en an der schroot. Alles bij elkaar woog de onorthodoxe maaginhoud 5 pond. (V.P.I.) Zaterdagavond half elf precies lag de oliepijpleiding door het Hollandsch Diep juist in haar sleuf tussen de twee oevers. De bij het werk betrokken mensen zijn. met een onderbreking voor een haze- slaapje zo af en toe, sinds vrijdagmor gen vijf uur in de weer geweest. Van daag zou men de leiding onder druk zetten om te zien of er eventueel lek kages in zijn gekomen. Of de spanning in de Straat van For mosa een onderwerp van gesprek zal zijn, staat niet vast, maar uit het feit, dat het overleg op ambassadeursniveau tussen de Verenigde Staten en commu- nistisch-China hedenmiddag in de Pool se hoofdstad is begonnen ;s in ieder geval op te maken, dat Washington zo wel als Peking tot een vergelijk over de vraagstukken van het Verre Oosten trachten te komen, waar de kwestie- Quemoy op zijn minst indirect bij be trokken is. De Amerikaans-Chinese be sprekingen zijn in december te Genève opgeschort. De bijeenkomst van heden middag is de 74ste in de serie ambassa. deursbesprekingen tussen de V.S. en rood China. Aan Amerikaanse zijde wordt thans het gesprek gevoerd door ambassadeur Beam, terwijl de commu- nistisch-Chinese woordvoerder Wang Ping Nan is. Reuter meldt, dat de be sprekingen in 't Mysliwiecki-paleis wor den gevoerd. Het paleis is een regerings gebouw, dat voor officiële gelegenheden is bestemd. De Poolse regering heeft er een gedeelte van ter beschikking van de ambassadeurs gesteld. De Verenigde Staten wensten bij de vorige onderhandelingen van de Chine zen de verzekering te krijgen, dat zij zouden afzien van het gebruik van ge weld. Voorts wilden zij de vrijlating van Amerikaanse burgers in China. De Chi nezen verlangden eveneens het afzien van geweld, maar zij sloten Formosa van een dergelijke verzekering uit, om dat dit probleem naar hun inzicht een „binnenlandse Chinese kwestie" is. De Amerikanen stonden erop, dat Formosa niet zou worden uitgesloten. Tijdens de komende onderhandelingen moet blijken of de partijen hun houding hebben ge wijzigd. President Eisenhower heeft zaterdag overigens in een boodschap een beroep op premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie gedaan, om er bij de leiders van communistisch China op aan te dringen, dat zij hun militaire operaties staken en met betrekking tot de kwes- tie-Formosa een vreedzame oplossing gaan nastreven, aldus meldt United Press International. Als de Chinese communisten vertrouwen op onderhan delingen en daarbij een bereidheid tot verzoening aan de dag legg i, zullen de Verenigde Staten in dezelfde geest ern stig naar hetzelfde doel streven, zo zegt de president in een boodschap, die 700 woorden beslaat. Volgens de presi dent hopen de Verenigde Staten tot een beter begrip te komen door hernieuwde besprekingen op ambassadeursniveau met communistisch China. De president zegt, dat communistisch China nooit ge zag heeft uitgeoefend over de eilanden voor de kust. De Amerikaanse strijd krachten, aldus de president, zijn in Formosa om hun verplichtingen ten aanzien van de verdediging van For mosa en de Pescadores-eilanden na te komen." Zij zijn er om agressie te hel pen weerstaan, niet om agressie te ple gen. De voorstelling van zaken zoals u die geeft en waarin de zaken worden omgedraaid, kan aan dit feit niets af doen," aldus Eisenhower, die zegt te willen, dat communistisch China afziet van het gebruik van geweld om zijn territoriale eisen in te willigen. In doorgaans betrouwbare Ameri kaanse kringen te Taipeh is gisteren vernomen, dat er een groep vliegtuigen van de Amerikaanse tactische lucht macht in het gebied van Formosa is aangekomen. De toestellen zouden kern wapens kunnen vervoeren. Zaterdagmiddag heeft de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O., mr. A. A. M. Struycken, het zittingsjaar 1957-1958 van de Staten-Generaal gesloten. Hier ziet men de minister op 'het Binnenhof uit zijn rijtuig stappen. Drie gezinnen met in totaal tien kinderen zijn in de afgelopen nacht om streeks een uur ijlings verwijderd uit twee percelen van vier verdiepingen in de Jac. van Lennepstraat te Amsterdam, nadat omstreeks middernacht van het reeds tweeëneenhalf jaar geleden geheel ontruimde belendende per ceel met een daverende klap, die tot ver in de omtrek te horen was, alle plafonds waren ingestort. Reeds tweeëneenhalf jaar geleden was dit huis op de hoek van de Jac. van Lennepstraat en de Nic. Beets- straat zo bouwvallig geworden, dat Bouw- en Wonoingtoezicht het gevaar van instorting duchtend de betrokken kruising van straten voor alle verkeer het afsluiten. Eerst nadat het hoekhuis met stalen balken was gestut werd de kruising weer voor verkeer opengesteld. Na dien werd aan het perceel (no. 200 in de Jac. van Lennepstraat) niets meer gedaan, hoewel de gevel steeds meer naar voren begon over te hellen. Intussen begonnen ook de percelen 198 en 196 steeds bouwvalliger te wor den, hetgeen tot resultaat had, dat drie van de zes aldaar woonachtige fa milies verhuisden. Voor de vierde fa milie. de heer en mevrouw Ebbe (met zes kleine kinderen) was voor de vol gende week een nieuwe woning gevon den. De twee laatste gezinnen, de Earn. Lehman en de fam. Storm, die vannacht op straat kwamen te staan, klaagden steen en been dat ze van het Centraal Bureau Huisvesting geen andere woning kregen toegewezen. De tien kinderen werden vannacht bij buurtgenoten ondergebracht. Op ver zoek van ambtenaren van bouw- en woningtoezicht zette de politie in de afgelopen nacht om tweeuur opnieuw de kruising en het betrokken deel van de Jac. van Lennepstraat voor ieder verkeer af. Algerijnse verzetslieden hebben van morgen midden in Parijs een poging gedaan de huidige minister van voor lichting in het kabinet-De Gaulle, Jac ques Soustelle, te vermoorden. De aan slag werd gepleegd, toen Soustelle in een door politie geëscorteerde auto naar zijn ministerie reed. Drie Algerijnen renden ineens van het trottoir de rij weg op en begonnen met machinepis tolen op de wagen van de minister te vuren. De minister werd niet geraakt. De hem begeleidende politie schoot on middellijk terug. Een van de aanvallen de Algerijnen werd op slag gedood. Een tweede kon aanvankelijk ontkomen, maar werd korte tijd later, niet ver van de plaats van het incident, gearresteerd. Nummer drie heeft kans gezien te ont snappen en de Parijse politie is onmid dellijk in de hele stad een jacht op hem begonnen. Dit is de eerste keer, dat Algerijnse terroristen pogen een lid van de Franse regering te doden. De 46-jarige Soustelle die vroeger o.a gouverneur van Algerije is geweest, wordt beschouwd als een van de lei dende figuren achter de gebeurtenissen, die tot het aan de macht komen van generaal De Gaulle hebben geleid. De regering-Pflimlin had hem huisarrest opgelegd in zijn Parijse woning, maar Soustelle wist op een spectaculaire ma nier aan de bewaking van de politie te ontsnappen en zich bij het „comité voor openbaar welzijn" in Algiers te voe gen. In juli j.l. is hij door De Gaulle als minister van voorlichting in diens kabi net opgenomen. Hij volgde als zodanig Malraux op. De aanslag had plaats toen de wagen van Soustelle in de deftige Avenue Wagram bij de Place de l'Etoile voor een verkeerslicht moest wachten. Men sen, die het incident meemaakten, ver telden, dat de aanvallers op die plek al enige tijd hadden rondgehangen. De gearresteerde Algerijn is nog door een kogel van de politie gewond. Soustelle werd. zoals ge zegd, niet geraakt. Wel liep hij enige snijwonden op door rondvliegend glas. De chauffeur van de minister is wél geraakt, zij het niet ernstig. Ter hoogte van de kust van het pro tectoraat Oman zijn vrijdagnacht twee tankers, de 16.000 ton metende Franse „Fernand Gilabert" en de Liberiaanse 20.000 ton metende „Malika" met elkaar in botsing gekomen en daarna geëxplo deerd, aldus bericht U.P.I. Volgens Reuter zijn er in totaal 22 doden en ver misten. Acht zwaar gewonden vier Fransen en vier Italianen werden gisterochtend per vliegtuig naar het j Britse luchtmachthospitaal op het eiland Bahrein overgebracht. Tijdens een vlucht van Loehnemueller naar Wesel heeft de Duitse sportvlie ger B. uit Duisburg zaterdagavond een noodlanding gemaakt in het weiland van de landbouwer Van Voorst aan de Ossenkolkweg te Nijbroek, gemeente Voorst. B. raakte de xoers kwijt tengevolge van mist en invallende duisternis. In het toestel zaten nog twee andere per sonen. Bij de landing liep het toestel geen schade op. De inzittenden werden door de autoriteiten gehoord en zondag ochtend is het toestel op het vliegveld Teuge aan een inspectie onderworpen. Daarna kregen de inzittenden verlof de terugreis te aanvaarden. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, is zaterdag in New York teruggekeerd van zijn reis naar het Midden-Oosten, aldus bericht Reu ter. Hij weigerde bij aankomst zich uit te laten over zijn besprekingen met de Arabische leiders. Gouverneur James Folsom van de Amerikaanse staat Alabama heeft zich bereid verklaard, desgevraagd een da tum vast te stellen voor de behande ling van een verzoek om gratie voor de neger Jimmy Wilson, die wegens het beroven van een oude vrouw van een be drag van één dollar 95 ter dood is ver oordeeld. Dit meldt Reuter. Folsom zei „zeer bekommerd" te zijn over de zaak en de aandacht die de kwestie in de gehele wereld heeft getrokken. Tot dus ver zijn duizenden telegrammen en brie ven op het bureau van de gouverneur bezorgd. De terechtstelling is vastge steld op 24 oktober. Aavertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt om 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets lagere temperaturen, vooral in het zuid oosten van het land. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Zon: 6.15-18.55. Maan: 10.10-20.19. Vanochtend kwamen er voornamelijk in het westen van het land enkele on weersbuien voor. Op het lichtschip Noordhinder viel 14 mm regen, maar de meeste regen kwam in Engeland terecht. Op talrijke plaatsen viel daar 20 tot 30 mm, een station in Wales tapte zelfs 80 mm af. Morgen zal de onweersstoring nabij Denemarken liggen. Een erbij behorend front zal dan ons land gepasseerd zijn. waardoor de tem peratuur op een wat lager niveau komt. De kans op enkele buien is tamelijk groot. max neersl. Station Weer temp afgel gisteren 24 uur Helsinki licht bew. 16 0 Oslo zwaar bew. 20 0 Kopenhagen mist 18 0 Londen geheel bew. 24 0.6 Amsterdam regenbui 24 0.1 Brussel zwaar bew. 28 0 Luxemburg licht bew. 26 0 Parijs zwaar bew. 28 0 Nice onbewolkt 24 0 Berlijn onbewolkt 23 0 Frankfurt licht bew. 25 0 München onbewolkt 24 0 Zürich mist 26 0 Genève licht bew. 24 0 Locarno licht bew. 24 0 Wenen onbewolkt 22 0 Innsbruck onbewolkt 25 0 Rome onbewollrt 29

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1