Fr. van Key sen, Ridder St.-Sylvester. W. Holt Pro Ecclesia et Pontificale hoogmis in de kathedrale basiliek MARSWEDSTRIJDEN OP DE HAARLEMSE DREEF I'eest van klank en kleur Bezinningsmorgen van de KAB afdeling Heemstede R.-K. MIDDENSTAND HAARLEM 50 JAAR Pater B. van Rijn „Haerlem Haastrecht naar Receptie Raadscommissies Uit STAD1 Ien STREEK Voorzitter ontvouwt aantrekkelijk winterprogra mma Films: Diversen: 25 jaar Franciscaan Garage Den Hout Pastoor H. J. A. Koop man t TWEE AANRIJDIN GEN OP ZEEWEG INBRAAK IN VILLA MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 L. Maessen 25 jaar huisbediende op Hageveld gehuldigd Burgerlijke Stand Haarlem porreen van een zoon: S. Hetem- Hettinger f4 PONTIFICALE H. MIS Politie voetbalt tegen woonwagenkamp Renault Fregate Transfluide Oud-kapelaan van de St.-Bavo te Haarlem Pa van Uzzel Metaalbewerker gewond door vallend stuk ijzer Ongeval op werf in Spaarndam AERDENHQUT Motorrijder aangereden Beurs van Amsterdam sv,wv-v<.v»n?v ■j.y..1 .v.evy Tijdens een ontbijt in een met hon derden dahlia's rijk versierde con certzaal zijn de voorzitter en de pen ningmeester van de r.-k. Midden standsvereniging in Haarlem, de he ren Fr. van Reysen en W. Holt, zondagmorgen pauselijk onderschei den. Een klaterend applaus klonk op uit de rijen der aanwezigen, toen Haarlems bisschop mgr. J. P. Huibers mededeling deed van het pauselijk schrijven, waarin de heer Van Reysen benoemd werd tot ridder in de orde van de H. Sylvester. En even later daverde opnieuw een ovatie door de zaal, toen mevrouw Holt haar echt genoot het gouden erekruis Pro Eccle sia et Pontifice op kon spelden. Een hartelijk driewerf „hoera' op instiga tie van mgr. Huibers uitgebracht, was het duidelijke bewijs van instemming met de onderscheidingen. Het was een der hoogtepunten van de tweede dag van de viering van het gouden jubi leum van de Middenstandsvereniging in Haarlem. In de kathedrale basiliek St.-Bavo aan de Leidsevaart was het feest van zondag ingezet met een pontificale hoogmis. Celebrant was mgr. J. P. Huibers, die geassisteerd werd door de ken W. N. Zijlstra als presbyter. Troon- diakens waren rector A. van den Heu vel, diocesaan adviseur van de midden stand en rector W. Grimbergen, oud adviseur van de afdeling Haarlem. Als diaken fungeerde kapelaan C. J. A. Schoonderwoerd, geestelijk adviseur van de Haarlemse Middenstandsvereni ging, als subdiaken pater Rembertus O.M. Cap., diocesaan kernleider en als ceremoniarissen dr. H. Kuipers, secre taris van het bisdom en kapelaan R. Geraets. Het kathedrale heren- en jon genskoor zong onder leiding van de heer E. Nicolaas de wisselende gezangen van het feest van Kruisverheffing. De vaste gezangen waren genomen uit de Missa Festiva van A. Gretchaninoff. De plechtigheid werd besloten met het Te Deum van H. Andriessen. Het koor werd aan het orgel begeleid door de heer J. Schouten. ,,In deze vijftig jaar organisatie is er in de kleine wereld van stedelijk zakendom en ambacht een en ander bereikt, ook op materieel gebied. Dra gen wij daarom deze H. Mis op als een joffer", zei kapelaan C. J. A. öcnoonderwoerd in zijn feestpredikatie. HU Dracht in herinnering dat ,,de va ders v&n de huidige generatie vijftig jaar geleden tot de eersten behoorden, die gehoorzaamden aan de oproep van de bisschop zich te verenigen in ka tholiek verband en het neutrale ver bond te verlaten." „Onze voorouders willen het niet doen zonder Christus en zij gaven gehoor aan de oproep van de bisschop. Zij bekenden Christus ook in het zakenleven." Kapelaan Schoon derwoerd stond even stil bij de Gra- duale van het Feest van Kruisverhef fing, waarin staat te lezen, dat Chris tus gehoorzaam geworden is aan Zun Vader. „Was en is het niet onze taak wan neer wij gehoorzamen aan de oproep van de bisschoppen Christus aan on ze mensen te brengen? Laten wij alles minder achten dan de kennis aan Hem". Kapelaan Schoonderwoerd sprak er zijn dank over uit, dat vijf tig jaar lang de middenstanders hebben getracht Christus die plaats te geven die Hem toekwam, „"daar wij hebben nog niet alles bereikt.Laten wij het verleden achter ons laten en reikhalzend naar de toekomst kijken naar Hem, die zal komen om alles in ons allen te zijn. Laat dit feest een getuigenis zijn van Gisteren heeft Leo Maessen, huisbe diende op het Seminarie Hageveld te Heemstede, zijn vijf en twintig jarig ju bileum gevierd. t De viering is echt hartelijk en spon- ddri geweest. De econoom van Hage veld Va- n j u van Rek droeg 's morgens een is op tot intentje van jg jubilaris. Daarna had dp v,„ij* „laats door de r dlfmg ln de eetzaal .l.Re§ent, de leraren en de studenten van de hnnLs 1 ?s Middags was er ee^°?|cs^pt}«aws^- van familieleden en kennisse^d®^uk ee- bruik hebben gemaakt. De heer Mals ffPgPhPnVfm sen kreeg vele geschenken, voornamelijk rookgerei en een gemakkelijke stoel van zijn collega's. Van het seminarie kreeg hij een geschenk onder couvert. 's Avonds heeft het personeel de heer Maessen nog een paar gezellige uurtjes bezorgd. CI,^EMA-PALACE: De jonge leeuwen, 18 rRANs(Ae,eoe week), 2 en 8 uur. 2 30. 7. 3 15 Het daI der begeerte, 18 j. Di. 2.30 en 8Uuur. 2, ^4.15^e7^Li5°^s en whiskey, volw.; LUXOR: El Hakim 10 MINERVA: My i1?. 'af; 2> 7- 915 uur' Di. en wo.: SuLime? M/Hy' a' U 8'15 u' REMBRANDT: Tabarin4?5.'V. K°X05DuurebelICn Va" Qdeb«. 14 J.S 2.30, STUDIO: De jonge leeuwen, ia (tweede week), 2 en 8 uur. Maandag 13 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Caba ret van Georgette Hagedoorn voor de Be scherming Bevolking in Haarlem. Dinsdag 16 september Hillegom: Internationale harddraverijen. Lourens Costerlyceum, 7.30 uur: Ope- hingsavond twaalfde cursusjaar van de Academie voor Voortgezet Economisch On derwijs. Grote Kerk, Haarlem, 8 uur: Gratis orgelconcert door Piet Kee. Programma: werken van Bach, Pachelbel, Beger, Caba- nil'es. Distier, Pepping en Micheelsen. noot dsscbouwburg, Haarlem, 8 uur: To- per,fezelschap Johan Kaart met „Potasch, Haari?oer en de Pekinees" voor de r.-k. emse middenstandsvereniging. RFva i f vA1- Kamer-van Eekhout. walt Tim ?N van een dochter: H. Se- Linden M- E- de Haan-van der Schw™°RWo:s|c J; R?.est en M. W. Riiswifk en"c ivrVrenegoor; M' G' van OVERLEDEN^' G^F^Tneno,^' 65 1 Hazepaterslaanc Verfoon 74 i" Kamperlaan; C J. PooLes 82'i Ve£ gierdeweg; E. G. iïraëll polak Va T Hazepaterslaan; R. p KaDtèiin 80 j., Parklaan. ^aPWijn, 80 bet verleden en van geloof in de toe komst", aldus de geestelijk adviseur van de vereniging. De zaal van het Concertgebouw, waar na de H. Mis het ontbijt werd gebruikt was voor deze gelegenheid omgetoverd in een lusthof voor de lief hebber van bloemen en een eldorado voor de fijnproever. Overal, in de zaal, op het toneel en op de tafels prijkten de dahlia's in vele kleuren en varië teiten en op tientallen schalen lagen honderden belegde broodjes te wach ten op de feestvierenden. Het liep tegen half twaalf, toen mgr. Huibers en tal van geestelijke en we reldlijke autoriteiten hun entree maak ten. De oud-voorzitter van de afdeling Haarlem van de R.K.M., de heer S. J. Warmer sprak het welkomstwoord, daarbij betrekkend de vertegenwoordi gers onder meer van de zusterorgani saties in Amsterdam, 's Gravenhage en Heemstede, het diocesane hoofdbe stuur en de werknemende midden stand. Ook kon hij deken W. N. Zijl stra, secretaris H. Kuipers en wethou der J. A. Schippers verwelkomen. Nadat de eerste broodjes en de eer ste koppen koffie waren verorberd, nam mgr. Hu;bers het woord. Aanvan kelijk belichtte de bisschop het wezen en het doel van de vereniging, later kreeg de speech een meer persoonlijk karakter, waarbij de bisschop tenslotte mededeling deed van de onderscheidin gen". De Middenstand neemt onder de verenigingen een bevoorrechte positie in, maar er zijn tal van moeilijkhe den te overwinnen geweest om de men sen bij elkaar te brengen". De bisschop verklaarde dat uit het feit, dat de be langen zover uiteen liggen, dat men soms zelfs elkanders concurrent is. Het was daarom voor mgr. Huibers een ver heugende wetenschap dat de geest en de samenwerking in de middenstands vereniging zeer goed zijn. In het ver volg van zijn toespraak bracht mgr. Huibers de omstandigheid onder de aandacht, dat men te doen heeft met de materiële belangen van de aangeslo tenen, maar dat de middenstanders echte christelijke mannen zijn in chris telijke gezinnen, de beste waarborg voor de opvoeding van de kinderen. Meer en meer kreeg de toespraak een persoonlijk cachet, waarbij de bis schop de figuur van voorzitter Fr. van Reysen en iater van de heer W. Holt, in het licht stelde. Na een kort woord van gelukwens van de heer S. J. Warmer tot de gedecoreerden, werd het woord ver leend aan wethouder J. A. Schippers die het belang van het bestaan van een middenstandsorganisatie aanduid de als de schakel tussen de midden stander en de overheid. De midden stand noemde de heer Schippers van groot gewicht, omdat zij staat tussen Gisp<i[dn herdacht pater Barnabas rhipkerif'i e kaPeIaan in de paro- dua aan deV H' Ant°nius van pa- M rPPrtl !üwe-markt' het feit dat hij reeds vijfentwintig iaar lane een denehntaz«ngerZeTan H fSsCUS mocht zpn. Zeven jaar na het ont vangen van het kloosterkleed werd frater van Rfln priester gewijd Ter gelegenheid van het Zilveren Kloosterfeest was een plechtige Hoog mis in de parochiekerk van de H. An- tonius welke de jubilaris zelf cele breerde. Presbyter assistens was pas- toor K J Notenboom O.F.M., terwijl naVtnnr a' van Rij", bouwpastoor in Haarlem-Noord en kapelaan W. van Rijn als diaken en subdiaken assisteer- den! Het parochiële zangkoor zong o.hv André Kaart, aan het orgel begeleid door Jan Krouwels, de Missa Benedica mus Domino van Lorenzo ei „Ik hou het in.de geest van deju bilaris, wanneer ik niet over hem. spreek, of zijn houding tegenover G_ ter sprake breng", zei pastoor A. Rijr in zijn predicatie. „Ik vraag namens de jubilerende priester, te over wegen in hoeverre Uw geestelijk leven van voordeel is voor de Christen-ge meenschap. Uw innerlijk leven mag het lijden aan het Kruis van Christus niet tevergeefs maken. Het Kruis van Chris tus is geen teken van hinderlaag, maar van overwinning. Vooral omdat van daag het feest van de Kruisverheffing in de Kerk gevierd wordt, moeten wij ons herinneren hoe vele eeuwen gele den de eerste Franciscaan, de H. Fran- ciscus, alles achtergelaten heeft om een kruis op te nemen. Christus wilde het kruis gebruiken voor ons, mensen, Hij heeft het omhelsd als een vriend die de schepselen op de wereld zou verlos sen. Ons heil en onze zaligheid ligt erin verborgen, we moeten het pPPe" men als een svmboool van bevrijding van onze zonden. Daarom zijn we verplicht niet alleen medelijden te hebben met Christus, maar ook samen met Hem feestelijk te lijden." Pastoor A. van Rijn eindig de met de woorden: „dankbaar moe ten we zijn jegens God, dat Hij ons een kruis gegeven heeft om te kunnen Hjden." Na de H. Mis recipieerde pater Barna bas van Rijn in de pastorie. Vele pa rochianen, vrienden en kennissen heb ben toen gelegenheid gehad zich een wijle met de jubilaris te onderhouden. Tijdens een ontbijt in de rijk met dah lia's versierde concertzaal zijn zondag morgen de voorzitter en de penningmees ter van de r.-k. Middenstandsvereniging in Haarlem, de heren Fr. van Reysen en W. Holt, Pauselijk onderscheiden. Nadat de eretekenen waren opgespeld, poseer den Haarlems bisschop en de twee gedecoreerden voor de fotograaf. Van links naar rechts F. van Reysen, mgr. J. P. Huibers, W. Holt, deken W. Zijlstra. de werknemer en het grootbedrijf en daardoor belangen van grote impor tantie in het economische leven be hartigt, het centrum is van het eco nomisch leven. De heer Schippers besloot zijn betoog met een persoon lijke gelukwens aan de vereniging en aan de onderscheiden bestuursleden. Twee uren lang hebben de bestuurs leden van de jubilerende middenstand o.h de directeur van het middenstands- bureau stand gehouden tijdens de recep tie, welke 's middags in de kroonzaal van Brinkmann werd gehouden. Het hoogzomerse weer eiste van de in zwaar zwart gestoken heren de no dige moed om de hitte te trotseren. Maar zij beleefden tenminste als troost het plezier, dat de belangstelling onge kend groot was. Bijna onafgebroken was de rij van felicitanten, die, :- komen uit stad en land, hun gelukwen sen kwamen aanbieden. Onder hen be vonden zich de Haarlemse wethouders J. A. Schippers en W. F. Happé. Vrijwel iedere stands- en vakorgani satie gaf acte de présence. Deputaties van velerlei instellingen gaven blijk van haar belangstelling, en menige spre ker uitte woorden van waardering naast wensen, die voor de toekomst nog in vervulling moeten gaan. De ge lukwensen golden de vereniging en het bestuur in het algemeen, doch evenzeer de pas-onderscheidenen, de heren Fr. van Reysen en W. Holt, in het bijzon der. Lange tijd bleef men nog bijeen in de kroonzaal, die door de vele bloem stukken luisterrijk was opgesierd. Begunstigd door fraai zomerweer, waardoor het bijzonder prettig rijden was door de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht, maakten 76 leden der Vereeniging Haerlem zaterdag over Hoofddorp, Alphen aan de Rijn en Bo degraven hun jaarlijkse najaarstocht. Eerst trok men naar Haastrecht, waai de ene helft van het gezelschap gast vrij ontvangen werd door burgemees ter mr. L. C. A. Lepelaars in zijn fraai raadhuis met aardige trapgevel van 1618, gerestaureerd in 1907 en 1957, ter wijl de andere helft intussen zich spoe dig thuis gevoelde in het museum Stichting Bisdom van Vliet, een zeer ruim herenhuis met familieportretten, schilderijen, zilver, glaswerk, meube len en ceramiek. De tocht werd, met een adjudant der Rijksveldwacht op zijn motor voorop, voortgezet langs de schilderachtige, slingerende Vlist naar Schoonhoven, waar in zijn 15de-eeuws stadhuis, gerestaureerd in 1929, burge meester J. Aten met de gemeente-se cretaris H. J. Bijmolt en archivaris G. J. Lugard jr. de Haerlemmers ontving in de prachtige raadzaal met de gesne den schouw van 1695 en het portret van de Koning-Stadhouder Willem III. Het toeval wilde dat drie dames van het ge zelschap in Schoonhoven geboren wa ren, van wie een de burgemeester een mooie, oude tegel in lijst aanbood, die hij dankbaar aanvaardde. Men wandel de vervolgens langs de Dam en de Waag van 1761 naar de Stadsherberg, waar de inwendige mens behoorlijk werd versterkt. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Ned. Hervorm de kerk, een tot hallenkerk vergrote kruiskerk uit de 14de eeuw, in de ja ren 1927-1934 gerestaureerd, waar ar chivaris Lugard over de geschiedenis van Schoonhoven vertelde en koster Heikoop de rondleiding verzorgde. Daarna bezocht men nog het Edelam- bachtshuis (de vroegere synagoge), waar de heer Holst de aandacht vestig de op het-Schoonhovens zilverwerk, oud en nieuw. Tenslotte werd de thee ge bruikt in Belvédère aan de Lekdijk, met het prachtig uitzicht op de trotse Lek. De terugtocht werd aanvaard langs Lopik en Oudenrijn naar de vei lige Rijksweg Utrecht-Amsterdam. In een der bussen profiteerde men van de grondige kennis van het lid A. J. J. Bakker. De uitbreiding van het aantal wethou ders in Haarlem heeft een nieuwe porte feuilleverdeling nodig gemaakt. Mede met het oog daarop zullen een aantal commissies van bijstand uit de raad, aan de gewijzigde omstandigheden moe ten worden aangepast. B. en W. van Haarlem stellen daarom de raad voor de Verordening regelende de samenstel ling en verkeer der vaste raadscommis sies te wijzigen. De commissie Openbare Werken zal voortaan „commissie Stadsontwikke ling en Openbare Werken" heten en de commissie voor de bedrijven, wordt gesplitst in een commissie voor het energiebedrijf en het waterbedrijf, eik bestaande uit vijf leden plus een voor zitter, en een commissie voor het rei- nigingsbedrjjf en het slachthuis, be slaande uit vier leden plus een voor zitter. De commissie voor De Hout en de Plantsoenen en voor de begraafplaatsen wordt opgeheven. Het werk wordt over genomen door de commissie Stadsont wikkeling en Openbare Werken. De commissie Sociale Zaken heet voort aan Commissie Sociale Zaken en Maat schappelijk werk. De commissie Jeugd- en Sportzaken, wordt gesplitst in de commissie Jeugdzaken en een commissie Sportzaken. Opgericht zullen worden een commissie Volkshuisvesting en een commissie voor de Bejaarden zorg. De commissie voor de bezwaar schriften tegen ontwerp-uitbreidings- plannen en ontwerp-onteigeningsplannen wordt gesplitst in een subcommissie voor bezwaarschriften, die betrekking hebben op stadsontwikkeling en open bare werken, en een subcommissie voor bezwaarschriften, die betrekking heb ben op volkshuisvesting. Zondag is in Lisse het Bondsconcours van de landelijke rijvereniging van de LTB gehouden. De foto geeft een beeld van het groepspringen. Mgr. J. A. E. van Dodewaard heeft hedenmorgen zijn eerste officiële bis schoppelijke daad verricht door een pon tificale H. Mis op te dragen in de ka pel van de stichting De Voorzienigheid in de Jordaan te Amsterdam ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de hostiebakkerij, die in huize De Voor zienigheid is gevestigd. Na de pontifi cale H. Mis volgde er een feestelijke bijeenkomst in de aula van huize „De Voorzienigheid" Op het gemeentelijk sportterrein aan de Schalkwijkerweg wordt morgenmid dag een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen het Haarlemse politieelftal en een team samengesteld uit de bewoners van het woonwagenkamp. Scheidsrech ter is de adjudant H. van 't Boven eind. De wedstrijd begint om half drie. TYBB. Woensdag 17 september houdt TYBB-tafeltennis de jaarlijkse le denvergadering. Deze zal worden ge houden in de cantine van het TYBB-res- taurant aan de Schalkwijkerweg. Aan vang acht uur. Voor de aanvang van de competitie zullen er nog diverse vriend schappelijke wedstrijden worden ver speeld. TYBB zal dit jaar met minstens tien teams in de competitie uitkomen. GETUIGEN In de Schagchelstraat te Haarlem is zaterdag een 60-jarige vrouw door een haar passerende auto aan haar kleren meegesleurd. Zp kreeg schaaf- en snijwonden. De bestuurder van de auto stopte maar reed onmid dellijk door. Getuigen wordt verzocht zich met de verkeerspolitie in verbin ding te stellen. INBRAAK In de periode tussen donderdagmiddag en zondagochtend is ingebroken in een kiosk op het ge meentelijk sportterrein aan de Klever laan. Vermist wordt een hoeveelheid chocolade, drop, kauwgummi, gevulde koeken en een aantal flesjes vruchten limonade. De Haarlemse Dreef bood zaterdag avond een sprookjesachtige aan blik. Badend in het licht van ve le schijnwerpers, geëncadreerd door dik ke rijen toeschouwers, met aan de ene kant op de achtergrond het mysterieus schijnende bladerdek van bomen en groen, en aan de andere kant de hoge r-'zen waaruit getemperd licht door de geopende ramen naar buiten scheen, zo bood de Dreef een spectaculair schouw spel van licht en kleur, waaraan gedu rende de avond verder nog klank en ritme overvloedig werden toegevoegd. Achttien ensembles van harmonie, fanfare en drumbands hebben elkaar in de grote marswedstrijden met de wa pens van klank en show op vreedza me wijze bestreden, om de door de ge meente Haarlem beschikbaar gestelde wisselprijs (een verzilverde beker) te bemachtigen. Deze grote show begon met een bloemlegging bij het verzots- monument, waarbij de harmonie Cre scendo uit Spaarndam treffend het „Wilt heden nu treden" speelde. Vanaf de Paviljoenslaan zagen wij toen vijf orkesten in volle uitrusting, met aan het hoofd de technische leider van deze avond de heer W. van der Peul, de Dreef op marcheren. Arti et Religioni, harmonieorkest Haarlem, han- mome Crescendo uit Haarlem, R.K. Harmonie St. Bavo en het Heemsteed- se Eensgezind-Excelsior, vormden ge zamenlijk met een pittig gespeelde mars een massale opening tot de mars wedstrijden. Daar verschillende corpsen opvallend geüniformeerd waren, sommi gen hadden zelfs hun instrumenten ver licht, werd deze opening een bijzonder kleurrijk schouwspel, waarbij yooral de tambours-maitres voor de nodige show zorgden. Hierna begonnen de eigenlij- ke wedstrijden. Wanneer we de bedoe lingen van dit alles voorop stellen, na melijk om de korpsen meer dan tot nu toe het geval was op straat te bren- len, en hierbij meer belangstelling te wekken voor het showelement, dan is deze avond op voortreffelijke wijze ge slaagd. De zeer grote publieke belang stelling heeft wel bewezen, dat het pu bliek meer om show vraagt, dan om artistieke prestaties op concertuitvoe ringen. Dit zou een bedenkelijke ten dens zijn, ware het niet dat achter dit alles bij de organisatoren een andere bedoeling zat, n.l. om de muziekkorp- Op de Dreef in Haarlem vonden zater dagavond marswedstrijden plaats waar aan twintig muziekkorpsen deelnamen. Zes Haarlemse korpsen deden verplicht mee om voor het gemeentelijk subsidie in aanmerking te komen. Aan het begin van de avond, traden de korpsen geza menlijk op voor de eretribune. sen langzamerhand weer meer levens vatbaar te maken, door ze hun plaats in het gemeenschapsleven opnieuw te doen innemen. Eén ding is ons echter hierbij niet geheel duidelijk: Waarom beoordelen drie prominente musici prestaties, die meer het show. dan muzikale element bezitten. Het deed ons een beetje ver makelijk aan drie bekende toonkunste naars langs en achter de marcherende rijen te zien hollen, om figuren en be wegingen te controleren. Afgezien van deze opmerking herhalen wij echter dat deze feestelijke manifestatie een groot succes was. Evenals aan het begin van de avond, werd aan het slot een fraaie finale verkregen, door het gezamenlijke op treden van de harmonie kunstkring A- pollo, Crecendo Spaarndam en de fleu- ige Drumband Bato. Eerst laat in de avond volgde in de Vleeshal aan de Grote Markt de prijsuitreiking. Harmo nieorkest Haarlem werd de gelukkige bezitter van de wisselbeker, terwijl de Drumband Bato eveneens een hoge on derscheiding verkreeg. Een derde prijs ging naar de Drumband Jong Leven uit Wervershoof. Naast deze genoemde onderscheidingen, werden nog enkele kleine geldprijzen, voor de aanschaffing van muziek aan enige muziekgezel schappen uitgereikt. De ruim zeventig aanwezigen, leden van de Heemsteedse afdeling van de KAB hebben gistermorgen aan en na het ontbijt in „Nieuw-Berkenrode" ken nis kunnen maken niet zowel de nieuwe geestelijk adviseur, Kapelaan F. Jan sen, als met het nieuwe winterprogram- ma 1958-59. Beide kennismakingen beloofden veel goeds voor naaste en verre toekomst. Kapelaan Jansen verklaarde immers verheugd te zijn geestelijk adviseur van de K.A.B. te zijn geworden, waarvoor hij in de toekomst veel hoopte te kun nen doen. Over de al of niet waardige opvolging van de voorganger van ka pelaan Jansen, kapelaan J. Wesseling, bleken de voorzitter G. J. Willemsen en de kapelaan van mening te verschil len, eensgezindheid heerste echter met betrekking tot het door voorzitter Wil lemsen uit de doeken gedane winter- programma. De komende maanden beloven de Heemsteedse K.A.B.-ers weer verschil lende interessante evenementen te bie den. In de eerste plaats zijn daar de nieuwe vruchten van een bestendigde samenwerking tussen K.A.B. en r.-k. middenstanusvereniging. Onder andere komt pater Henri cle Greeve op 16 ok tober voor de leden van beiae orga nisaties voor de tweede keer naar Heem stede, nu om zijn bekend Mariaspel op te voeren. In november prijkt een avona met de schrijver Toon Kortooms op het programma. Een muziekavond, waar van de voorzitter het belang extra be klemtoonde, en een kinderieest zullen rond het jaareinde tot de K.A.B.-activi- teiten behoren. Het nieuwe jaar begint met de traditionele jaarvergadering in een misschien minder traditionele vorm en een vastenavondviering, die alle goeds belooft. Het evenement van dit jaar zal ech ter ongetwijfeld de grote tentcJbnstelling worden die in zo breed mogelijke sprei ding een beeld zal geven van de vrije- tijds-besteding. Deze tentoonstelling, welke de grote raad van „Nieuw Ber kenrode" zal gaan vullen, zal wor den georganiseerd door K.A.B. en l.-k. middenstand en zal niet alleen open staan voor de leden van beide vereni gingen, maar voor een ieder die zijn wijze van vrije-tijds-besteding op de ze wijze wil uitdragen. Heemstede kan dus al aan de slag. Kapelaan F. Jansen plaatste zijn toe hoorders voor het probleem „Het gezin in deze tijd". Daarbij ging hij uit van de stelling dat het gezin, de Kern van steun voor Kerk en Maatschappij, de laatste decennia wezenlijk veranderd is. De beslotenheid van enkele tiental len jaren geleden is grotendeels ver dwenen waarbij in wisselwerking de mogelijkheid voor de ouders om de kin deren binnen het gezin een complete op voeding te geven niet of nauwelijks aan wezig is, en de wereld buiten het ge zin aan deze opvoeding steeds hoge re eisen te stellen. Aan de veranderin gen zoals die nu zijn of nog zullen ont staan zullen wij ons moeten aanpassen, aldus de kapelaan, waarbij WÜ echter nooit bang zullen moeten zijn om op een geven moment te stellen: tot hier en niet verder. Als katholieken behoe ven wij niet in het „normale", d.i. in dat wat „men" als norm stelt, onder te gaan. Als bewust levende katholieken mogen wij gerust opvallen in de maat schappij door een eigen, uit ons principe voortspruitende, levensstijl. Zo gauw Advertentie Gemis aan technische kennis en ervaring speelt geen rol voor de berijder van een Ook de beginneling behandelt het mecha nisme volkomen juist. Ontijdige slijtage daardoor uitgesloten. U stuurt en geeft gas, meer met. Daarbij veilig, zuinig en elegant. Vraagt U eens nadere inlichtingen. Telefoon 12138—15056 In het O.L. Vrouwegasthuis te Am sterdam is vannacht drie uur overle den de zeereerw. heer H. J. A. Koop man, bouwpastoor van de St.-Catharina- parochie in Amsterdam-Slotermeer. Pastoor Koopman bereikte de leeftijd van 52 jaar. Hij werd geboren in Am sterdam en in 1930 priester gewijd. Voor zijn pastoorsbenoeming was hij kape laan te Alphen aan de Rijn, Schiedam en te Haarlem in de St.-Bavo. In het laatste halve jaar van de oorlog reisde hij vrijwillig naar Duitsland voor ziel zorg onder de bij razzia's gegrepen Nederlanders. Door technische omstandigheden zijn zaterdag aan het slot van de puzzelru briek Pa van Uzzel de namen der prijs winnaars weggevallen. De drie onder staande dames kunnen alsnog een prijs tegemoet zien. Mej. M. Glorie, Brakersweg 13, CAS- TRICUM; Mej. C. v. Keulen, Jansstraat 79, HAARLEM: Mevr. W. Commandeur, Spaamdammerdijk 216 huis, AMSTER DAM. wij gewoon zijn, zijn wij op een gevaar lijke weg. Tenslotte wees de spreker nog op de waarde van tradities, vooral wanneer deze wortelen in een christelijk verleden. Na een korte onderbreking volgden enige vragen van aanwezigen. De heer Willemsen besloot de bijeenkomst met de dank van de aanwezigen aan de geestelijk adviseur over te brengen en op zijn gehoor een beroep te doen ook de komende bijeenkomsten van hun belang stelling blijk te geven. Op een in aanbouw zijnd schip op een werf in Spaarndam is zaterdagmor gen een 60-jarige metaalbewerker door een vallend stuk ijzer gewond. De man stond onder een zes meter boven zijn hoofd bevestigd stuk ijzer, waarmee de kabel, waarmee een ijzeren plaat om hoog werd geleid werd getakeld. Ver moedelijk is een haak achter het stuk ijzer geraakt, waardoor het naar be neden kwam, op het hoofd van de me taalbewerker. Een diepe hoofdwonde was het gevolg. Zondagmiddag zijn twee ongelukken gebeurd op de noordelijke rijbaan van de Zeeweg. Omstreeks twaalf uur reed een 25-jarige Haarlemmer. G. van H., met zijn motor te hard door een der bochten. Hij reed de berm op en ging over de kop. De motor werd beschadigd doch de bestuurder kreeg nagenoeg geen letsel. Om half vijf wilde een bestuurder van een auto de eerste ingang van de Ken- nemerduinen aan de Zeeweg inrijden. Hij stopte zijn voertuig plotseling, waar op een achter hem rijdende 56-jarige bromfietsberijder uit Amsterdam niet tijdig genoeg kon reageren. Hij reed te gen de auto op. Met een gebroken knie schijf moest hij naar het Marine hospi taal worden gebracht. Tijdens afwezigheid van de bewoners is zondagavond ingebroken in een villa aan de Langelaan in Bentveld. Men heeft zich toegang tot de villa ver schaft door inklimming door een raam op de eerste etage. De daders hebben de gehele villa onderzocht, er een on beschrijflijke rommel in achter gela ten, maar voor zover kon worden nage gaan worden geen geld of waardevolle voorwerpen vermist. Toen zondagavond om kwart voor ze ven de bestuurder van een auto, een tweeëntwintigjarige Aerdenhouter A. J. C. S., komende van de Van Vollen- hovenlaan de Zandvoorterweg wilde oversteken, verzuimde hij voorrang te verlenen aan het verkeer op de voor» rangsweg de Zandvoorterweg. Uit de richting Zandvoort naderde een motor, waarvan de 41-jarige bestuurder P. H. uit Amsterdam, een aanrijding niet meer kon voorkomen. De motor gleed een tiental meters door en de bestuurder alsmede zijn achterop zittende echtge note, de 40-jarige mevrouw D. H. de V. kwamen te vallen. De motorrijder liep een gebroken linkerbeen op, de vrouw wonden aan hoofd, handen en benen. Beide slachtoffers werden naar het Ma rine-hospitaal in Overveen overgebracht HERSENSCHUDDING Terwijl zij met haar fiets een langs de kant van de weg geparkeerd staand voertuig pas seerde, is zaterdagmiddag een 44-jari- ge Haarlemse in de Grote Houtstraat te Haarlem door een personenauto aan gereden. De vrouw kivam te vallen en liep een hersenschudding op. (Niet officiële Koersen) 3% Ned 1953 314 Ned 1953 314 Ned 1956 3li Ned 1948 3li Ned 1950 3li Ned 1954 3li Ned 1955 1 3-314 Ned 1947 3 Ned 62-64 oei fac inschr GrtbK 1946 3% BAi.G Won.bouw 6 Ned Handel Mt1 cert A.K O. Van Bernels Patent Calve-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleuro „AmsterdamRubber Holl Amerika Mjn Kon Ned Stoomb MO Ned Scbeepv Unie K.LH H.V-A Dell Ml) cert. A dam 214 '56 1 A'dam '56 A'dam 111 Rentespaarbr. vorig opening Slot 15/9 94& 93^ 93* 93 873g 87 883* 885* 91H 91H 95 95 897'e 1093s 217% 216 193 323 192% 327 40812 403 284 337% 334 165.30 163.80 67% 68% 143% 14574 1297 b 101 r 108 122.40 122.10 86 94% 9474

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3