Middengrote bedrijven hebben drie mogelijkheden op Euromarkt Koninklijke Dobbelman N.V. viert 225-jarig bestaan A\ ■V H. Vader spreekt over de taak van het r.-k. onderwijs Middenstandskredieten Het spookpaard Versnelde groei eigen deelmarkt specialisatie Eerste drenkeling in de Europoort Ridderorde voor Markus Naar \n één-priester-parochie? Parochiekerk sober, parochie gemeenschap klein Congres in Rome besloten Goed werkend systeem maar er blijven enige wensen Aambeien? HEMOTABS Adenauer en De Gaulle eensgezind Kardinaal daagt journalisten voor gerecht MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 PAGINA 9 Minister Zijlstra bij Dobbelman Miljoenenorder voor Utrechtse industrie St.-Adelbert in Den Bosch bijeen Russische ruimtehonden maken het goed Comet IV in 18 uur van Hongkong naar Engels vliegveld In tweede kwartaal 1958 Omzet en personeels sterkte industrie gedaald m Ontvangst op Castel Gandolfo Wensen neem Hemotabs de nieuwe behande* ling van binnen uit. door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Niet bekwaam Vijandschap tussen beide landen voorgoed voorbij Van communistische „l'Unita" (Van onze speciale verslaggever) De minister van economische zaken Ziet geen enkele aanleiding, te veron derstellen, dat op de grotere ge meenschappelijke (Euro) markt min der behoefte zou bestaan aan goed geleide kleine en middengrote bedrij ven. Wel zal de ondernemer zich moe ten aanpassen aan de gewijzigde marktverhoudingen. De Euromarkt zal leiden tot schaalvergroting van de be drijven, maar dit betekent niet, dat er alleen plaats zou zijn voor het grootbedrijf. Prof. dr. J. Zijlstra sneed dit onder werp aan, toen hij zaterdagmiddag ere gast was op het feest, ter viering van het 225-jarig bestaan van wat thans de Castella-fabrieken der Koninklijke Dobbelman n.v. te Nijmegen zijn. De minister wees er op, dat het slechts weinig ondernemingen gegeven is, zich meer dan twee eeuwen staande te hou den en bovendien een jeugdige vitali teit te tonen. De verschillende genera ties Dobbelmann houden een traditie hoog van waarlijk groot ondernemer schap en geven er een aan de tijd aan gepaste inhoud aan. Minister Zijlstra wilde uit dit jubileum de lering trekken, dat een onderneming zich telkens moet aanpassen aan de sterk wisselende om standigheden, wil zij staande blijven en haar positie verbeteren. Met dit uit gangspunt ontwikkelde de minister eni ge gedachten over de betekenis van de middengrote ondernemingen met het oog op de ontwikkeling van de Euro markt. Deze bedrijven nemen in het economisch bestel van Nederland een zeer belangrijke plaats in; naar schat ting werkt bijna 2-3 van de industriële beroepsbevolking in de kleine en mid dengrote industriële ondernemingen (meer dan een miljoen werknemers) en hun bijdrage in de industriële produk- tie is dienovereenkomstig. Ook in kwali tatieve zin vervullen deze bedrijven een belangrijke functie. ïn het perspectief van de Euromarkt Z1T; joinister Zijlstra voor het kleine en middengrote bedrijf drie mogelijke ont wikkelingen. De eerste is het overgaan tot grootbedrijf, indien de bedrijfsgroot- te tot dusver beperkt werd door de be perktheid van de nationale markt. Ver snelde groei van sommige ondernemin gen en eliminering, resp. fusie van an dere ondernemingen zullen hier de op lossing zijn, waarbij problemen van fiscale aard, kapitaalsverschaffing en ondernemingsleiding aan de orde ko men. De tweede mogelijkheid, die niet nood zakelijk tot uitgroei naar het grootbe drijf behoeft te leiden, ziet de minister in de vervaardiging van gespecialiseer de consumptie-artikelen voor een ge heel eigen deelmarkt, gekweekt door kwaliteit en verkoopcampagne. Ten slotte is er de mogelijkheid, samenhan gend met de tendens naar het groot bedrijf, van specialisatie in de toeleve ringsbedrijven, die gezond en krachtig kunnen bestaan, in vele gevallen zelfs in de vorm van het kleinere bedrijf. De kenmerken van de goede midden grote onderneming, de eigenschappen van haar leiding en de kansen in een dynamische maatschappij zag de mi nister in het jubileum van Dobbelman treffend geïllustreerd. Het is niet voor het eerst, dat Dobbelman een ver anderende wereld ontmoet. Daarom zal zij haar plaats op de Euromarkt zon der enige twijfel weten te vinden. Uit dit vertrouwen gaf minister Zijlstra de ondernemers en werknemers zijn beste wensen mee voor de toekomst. Bij het bezoek van koningin Juliana aan het eiland Rozenburg, waar zij het sein gaf voor het begin van de bagger- werkzaamheden voor het havenproject Europoort, is zaterdagmiddag een agent van de rijkspolitie, ten aanschouwen van enkele honderden personen, in het wa ter gevallen van het bekken, waarin de baggermolen Noord was gelegen. Het apparaat had juist tevoren 'n geul weg- gebaggerd naar een lager gelegen wa terplas, zodat zich een sterke stroom had ontwikkeld in de richting van de geul. De drenkeling verkeerde dus even in een hachelijke situatie, aangezien hij weerloos naar het gat werd getrokken, maar gelukkig dreef hij tegen de kant aan, zodat omstanders hem spoedig op het droge konden brengen. Het ongeluk was gebeurd, toen een ander lid van de rijkspolitie met zijn motor tegen het voertuig van zijn collega was gereden in 'n ogenblik van onoplettendheid, toen de koninklijke stoet zich voor de terug tocht moest formeren. De koningin en haar gevolg waren te ver van de plaats van het ongeval verwijderd om het te hebben kunnen opmerken. Een Utrechtse industrie (de appara- tenfabriek Fortuin) heeft de opdracht ontvangen voor de levering van een groot aantal koelkasten ter waarde van drie miljoen gulden. De order werd geplaatst door een internationaal han delshuis in Los Angeles. De koelkasten moeten binnen twee jaar worden afge leverd. (Van onze speciale verslaggever) Er is veel geapplaudisseerd, zaterdag middag op het 225-jarig bestaansfeest van de Castella-fabrieken der Koninklij ke Dobbelman n.v. te Nijmegen. Maar één keer klonk het applaus wel bijzon der spontdan en langdurig op. Dat was aan het einde van de herdenkingsbijeen komst, die door vele genodigden en het personeel werd bijgewoond, toen de president-commissaris, prof. mr. C. P. M. Romme, in zijn dankwoord bekend maakte, dat de burgemeester van Nij megen, de heer Ch. M. J. H. Hustinx, 's-morgens in intieme kring een ko ninklijke onderscheiding ridder in de orde van Oranje-Nassau had uitge reikt aan de heer W. M. Markus, di recteur commerciële zaken, die jaren geleden zijn. loopbaan bij de n.v. letter lijk als een „loopbaan" was begonnen, nl. als jongste bediende. In zijn per soon werd zowel de leiding van het be drijf als het personeel onderscheiden; tussen beiden bestaat zoals prof. Romme opmerkte een uitstekende samenwerking. Van deze samenwerking getuigde ook de president-directeur, mr. R. A. H. M Dobbelmann, in zijn openingswoord, toen hij er op wees, dat in de ontwik- Zal de toekomstige parochiekerk als klein zaaltje in een flat worden onder gebracht; zal zij een één-priester-paro chie zijn met parochianen, die zich vrjjwillig hebben aangesloten? Hoe _de parochie van de toekomst ook zal zjjn, zjj zal moeten tegemoetkomen aan het grote verlangen van deze eeuw naar de liefdesgemeenschap. Deze eis stelde zo wel drs. W. van den Ende, secretaris van het bisdom Rotterdam, als prof. dr. J. J. Loeff, secretaris van het r.-k. Kerkgenootschap in Nederland en gees- ^Ujk adviseur van de St.-Adelbertver- _roe'(?K in hun inleidingen voor een jjp HitlPd<-n der -St.-Adelbertvereniging, Uohhen hakstuk zaterdag in Den Bosch gesprek waT^T, tot dit den Ende eerdlr ,®leitin.S' dle drs- van toeten heeft gehoSaS* Jaar voor archl" In een korte inleiding gln d den Ende verder m op het toen' door hem betoogde: namelijk dewenselijk heid van een krans van een-priester- Kerkjes rond oon groot representatief kerkgebouw. Voorzichtig als zijn per- soonlijke conclusie formulerend meen de drs. van den Ende als 'deaal te mo- een zien- een parochievorming, welke berust op vrijwillige aansluiting van pa rochianen, zulks gebaseerd op de niet meer territoriaal bepaalde kringen van vriendschap en gevoel van toebehoren. Deze parochiekerk zal sober, de paro chie-gemeenschap klein moeten zijn. Dit zal de liefdesgemeenschap bevorderen. Een ander voordeel acht spreker de daaruit v jortvloeiende verjonging van het pastorale kader, juist in deze tijd, waar de dynamische veranderingen een voortdurende nieuwe instelling ook en vooral in de zielzorg vragen. Het vertoog van drs. van den Ende, die voornamelijk uitging van de situatie in de randstad Holland, waar de pro blemen van kerk en gemeenschap zich toespitsen, 'kreeg een krachtige onder steuning van prof. Loeff. Deze bena derde als tweede inleider de kwestie vanuit theologische en filosofische over wegingen. Hij vroeg zich af of God niet afwezig is, omdat wij geen werkelijke geloofsgemeenschappen meer vormen Wanneer deze geloofs- of liefdesge meenschap hersteld wordt, zal God weer aanwezig zjjn. In de nieuwe theologie, aldus prof Loeff, zien wij minder nadruk op dé tempeldienst, maar meer op de geloofs beleving. Hij ontwikkelde deze gedach te verder in de richting der eschatolo gische verwachting door de parochiële gemeenschap in geloof en liefde te schetsen als bouwplaats voor de hemel se verwachting van Christus' weder komst. Grote nadruk legde prof. Loeff De twee Russische „ruimtehonden" Beljanka en Pestraja, die op 27 augus tus met een raket 450 km ii. de ruimte ■werden geschoten en behouden op de aarde zijn teruggekeerd, verkeren in goede welstand. Dit wordt volgens Tass meegedeeld door het tijdschrift „Ogo- nek" dat nadere bijzonderheden over de vlucht geeft. Blijkens een film, die tijdens de vlucht van de gedragingen van de dieren werd opgenomen en andere geregistreer de waarnemingen doorstonden zij de ge weldige versnelling bij het opstijgen en dalen, evenals de toestand van gewicht loosheid, goed. Bij hun landing was de toestand van de honden uitstekend, al dus het verslag. op de factor vrijwilligheid „geen ge meenschap wordt opgebouwd met dwang." Zich hierbij aansluitend bij de formulering van drs. van den Ende: „Beweeglijke menigte in vrijheid." Nevenvoordelen van de kleine kerken zjjn volgens beide inleiders: nauwer contact met de priester, ook in de preek, welke een vertrouwelijk gesprek kan worden. De inleidingen lokten een levendige gedachtenwisseling uit, welke nog zal worden voortgezet. Een Comet-IV, een Brits lijnvliegtuig met straalaandrijving, heeft een opmer kelijke prestatie geleverd door de tijd die de tussenlandingen in Bombay en Caïro gevergd hebben, meegerekend In 18 uur en 22 minuten van Hong- Kong naar Hatfield ,n Enseland te vlie- f® aen, afstand van 7.925 mijl. Het eniir ï/L tapfcste en snelste vlucht van w m 'wgtnig. Dit meldt UPI. was8 totHdusverre^e"1?, °tP deze,route 33 uur voor nodig ha6d B"tanmt?:die eï geserveerd boven Thai j rWer? boven de Arateche^S' dL dagthee boven de Italiaansi ai hef diner te Hatfield^8^^ sa ïers aan boord, onder Wie R-fén Smallpiece, lid van de directie van de BC AC, De omzetcijfers van de Nederlandse In dustrie, zoals deze door het C.B.S- wor den gepubliceerd (ondernemingen met 10 en meer man en excl. de bouwnijverheid) geven in het tweede kwartaal 1958 een da ling te zien tot f 7.278 miljoen tegen f 7.565 miljoen in hetzelfde kwartaal van 1957. In het eerste kwartaal van 1958 bedroeg de omzet f 7 083 miljoen. Voor de gas-, elektriciteits- en waterleiding bedrijven, waarvoor afzonderlijke cijfers worden gegeven, bedroegen deze resp. f 258 miljoen, f 244 miljoen en f 301 miljoen. Van deze omzetcijfers bedroeg de ex port in het tweede kwartaal van dit jaar f 2.147 miljoen tegen f 2.051 mil- °en in hetzelfde kwartaal van 1957 en f 2-148 miljoen in het eerste kwartaal 1958. De personeelssterkte van de in dustrie beliep aan het einde van het tweede kwartaal 1958 (resp. tweede en eerste kwartaal 1958) 990.400 (1.021.000 en 998.600) personen excl de gas-, elektriciteits- en waterlei dingbedrijven, waar 28-100 (resp 27.700 en 28.000) personen werkzaam waren. De omzet van de voornaamste bedrijfs takken was in de verslagperiode: metaal nijverheid ƒ2.028 (ƒ2.119 en ƒ1.980) min, waarvan export ƒ693 (ƒ562 en ƒ688) min; voedings- en genotmiddelenindustrie 2-128 2.049 en 2.008) min, waarvan export ƒ468 (ƒ492 en ƒ478) min, che mische nijverheid ƒ1.091 (ƒ1.147 en 1.085) min, waarvan export 571 577 en ƒ553) min en textielnijverheid ƒ546 (ƒ646 en 588) min, waarvan export 185 195 en 200) min. keling van het bedrijf tot een moderne industrie de arbeidende mens steeds als middelpunt van dit streven is gesteld. De grootste voldoening voor een onder nemer ligt, aldus de heer Dobbelmann, in de verwezenlijking van een doel bewust sociaal beleid. De jubileumviering viel samen met de voltooiing van de jongste uitbreiding van de fabriek. In verband hiermede had het personeel als feestgeschenk een wandschildering in de nieuwe hal ge kozen, een symbolische uitbeelding van de hygiëne in 't leven van de vrouw, op losse panelen geschilderd door freu le Clementine van Lamsweerde. Het geschenk althans een schets hiervan werd aangeboden door de heer F. Schoenmaker, die er aan herinnerde, dat Dobbelman reeds lang vóór de wet op de ondernemingsraden een „so ciale vergadering" kende, die na het totstandkomen van de wet in een onder nemingsraad werd omgezet, de eerste in de Nederlandse zeepindustrie. De directie liet de aanbieding van het geschenk niet onbeantwoord; aan het hele personeel werd een gratifica tie uitgereikt, gevarieerd naar burger lijke staat en aantal dienstjaren. Ten slotte recipieerde de directie in de kan tine. Onder de genodigden bevonden zich de commissaris van de koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, de burgemeester en wet houders van Nijmegen, bestuursleden van de Ned. vereniging van zeepfabri kanten, Nijmeegse industriële, vertegen woordigers van talrjjke organisaties en de oudministers mr. M. P. L. Steen- berghe, commissaris van de n.v., prof. dr. J. R. M. van den Brink, directeur van de Amsterdamse Bank, en mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van het Katholiek Verbond van Werkgevers Vakverenigingen. Het herdenkingsprogramma, 's mor gens begonnen met een H. Mis in de St. Jozefkerk, werd 's avonds in De Vereniging besloten met de opvoering van de operette „Das Land des Lachelns" voor de gehele Dobbelman- gemeenschap en genodigden. Op Rozenburg heeft H. M. de Koningin zaterdag officieel de baggerwerkzaam- heden voor het Europoortcomplex doen beginnen. De Koningin drukte op een knop waardoor een sirene in werking werd gesteld, de baggermolen „Noord" begon daarop met het doorgraven van een kleine dam. Op de voorgrond een kruiwagen en een schop, die de Prins van Oranje in 1866 gebruikte bij het steken van de eerste spade voor de Nieuwe Waterweg. Te Rome is zondag het internationaal congres beëindigd, dat vorige week bij eengeroepen was door het internatio naal bureau voor katholiek onderwijs, waarvan mgr. dr. Fr. Op de Coul voor zitter is. Het congres, dat onder be scherming stond van een aantal bis schoppen uit verschillende Europese lan den alsmede van Belgisch Congo en Suriname, had tot doel tot c n duide lijke begripsbepaling te komen omtrent de aard van de katholieke school en haar mogelijkheden in de hedendaagse wereld. Alvorens het congres een aan vang nam heeft mgr. Fr. Op de Coul meegedeeld, dat dit congres 35 verschil lende organisaties bijeen zou brengen, die 100.000 katholieke scholen en 600.000 leerkrachten vertegenwoordigen in de wereld. Aan deze scholen zijn 20 mil joen leerlingen toevertrouwd. Bij de opening van het congres was helaas niet aanwezig de Duitse bis schop Mgr. Lansberg, die maandag Ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan der Koninklijke Fabrieken Dobbelman N.V. te Nijmegen is zaterdag een herdenkingsplechtigheid gehouden, welke werd bijgewoond door minister Zijlstra, de Commissaris der Koningin in Gelderland mr. Bloemers, en de burgemeester van Nijmegen mr. Ch. M. J. H. Hustinx. De heer W. Markus, directeur commerciële zaken der N.V., werd. door de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De burgemeester van Nijmegen (rechts) speldde de heer Markus de versierselen op. plotseling overleden is. Deze bekende theoloog had een toespraak voorbereid, welke nochtans als een testament door mgr. Funke op het congres voorgelezen is. Daarin heeft de bisschop onder meer betoogd, dat de echte katholieke school alleen diegene is, welker geest geheel van het geloof doordrenkt is en die be schikt over een katholiek leerprogram, katholiek onderwijzend personeel en ka tholieke leerboeken. Mgr. Op de Coul is tijdens deze bijeenkomst tot voorzit ter herkozen, de heer J. Lindemans tot secretaris-generaal benoemd. Zater dagmorgen heeft de oud minister van Onderwijs in België, de heer Harmei, een rede uitgesproken, waarin hij de katholieke school confronteerde met de mogelijkheden welke de hedendaagse wereld biedt, mogelijkheden die hjj zeer groot achtte. Met een audiëntie zondagochtend, een stralende Romeinse septembermorgen, door de H. Vader in zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo verleend, en een aansluitende slotzitting en een receptie in het Capitool is dit eerste congres op waardige en indrukwekkende wijze ge ëindigd. Het hoogtepunt vormde onge twijfeld het bezoek aan de Paus. In een korte toespraak in het Frans onderstreepte de H. Vader diepgaand het nut, en meer nog de noodzaak van het bestaan van het internationaal bu reau, omdat hierdoor de krachten wor den gebundeld en voor versnippering be waard. Hij vestigde er vervolgens de aandacht op dat de enorme problemen waarvoor de hedendaagse pedagogie zich gesteld ziet, een omvattend en diepgaand onderzoek nodig maken en dat het O.I.E.C., doordat daarbij landen in alle werelddelen aangesloten zijn en dus de uitwisseling van zeer uiteen lopende ervaringen beoefend wordt, bij uitstek geschikt is zulk een onderzoek te organiseren en te leiden. Na onder streept te hebben dat de encycliek „Di- vini illius Magistri" steeds richtdoel voor het katholiek onderwijs moet blij ven wil het zijn taak kunnen vervullen, herinnerde de H. Vader eraan dat deze taak vooral ook hierin bestaat voor de leerlingen het geestelijke leven te ont sluiten. Het waarachtig bewijs van haar bestaansrecht levert de katholieke school door echte christenen voort te brengen. Tijdens de plechtige slotzitting van het congres in het Capitool, heeft eerst de vice-burgemeester van Rome het woord gevoerd, waarna mgr. Op de Coul een dankwoord tot het stadsbe stuur richtte. De taliaanse minister Go- nella heeft tenslotte gesproken over de verantwoordelijkheden van de tegen woordige katholieke school, waarmede hij de rapporten van de vorige sprekers aanvulde. Wie kennis neemt van de nota, die de staatssecretaris van economische zaken over de middenstandspolitiek in de zes landen van Klein-Europa uitbracht, ontkomt niet aan de in druk, dat wat in Nederland op dit gebied is gepresteerd, aan de part ners tot voorbeeld mag worden ge steld. Speciaal geldt dit voor de kre dietverlening aan de middenstand. Wij kennen thans niet minder dan een zevental vormen van midden standskrediet, die onder garantie van de overheid worden verleend. Zo worden verstrekt: bedrijfsuitrustingskredieten ter fi nanciering van de aanschaffing, ver nieuwing of verbetering van bedrijfs- uitrustingen bijzondere kredieten, die dienen om middenstanders, die een gezond be drijf hebben, maar buiten hun schuld in liquiditeitsmoeilijkheden zijn ge raakt, te helpen; kredieten voor economische sa menwerking ter bevordering van een lonender en rationeler bedrijfsvoe ring door het samenwerken van twee of meer middenstanders; overnamekredieten ten- behoeve van de financiering van de overname van een bestaande middenstandszaak; inrichtingskredieten, waarmede middenstanders kunnen worden ge holpen, die in een nieuw gebouwd be drijfspand een onderneming willen be ginnen, doch over onvoldoende mid delen voor de inrichting daarvan be schikken; hypothecaire kredieten voor de fi nanciering van aankoop van grond en de bouw van een bedrijfspand daarop of van de aankoop van een nieuw gebouwd pand; borgstellingsfondskredieten, die in de regel zijn bestemd voor kleine mid denstanders, die een levensvatbare onderneming hebben, doch bij de uit oefening van hun bedrijf in financiële moeilijkheden zijn geraakt. Men kan daar nog aa.. toevoegen de zogenaamde industriële kredieten, die aan kleine of middelgrote onder nemingen tot maximaal 100.000 worden verstrekt in die gevallen, waarin de tot 30.000 beperkte be drijfsuitrustingskredieten geen vol doende uitkomst kunnen brengen. Over het algemeen is men in mid denstandskringen zeer goed te spre ken over dit systeem van kredietver lening, dat door de overheid in sa menwerking met de middenstands bonden in het leven is geroepen. Toch mochter wij bij een door ons inge stelde enquête enkele wensen verne men, die van voldoende groot belang zijn om daarvoor coram populo de aandacht te vragen. De eerste wens is hierop gericht, dat in het vervolg ook overname-, inrichtings- en hypothecaire kredie ten ten behoeve van de stichting van filialen zullen worden verleend. Strikt formeel genomen sluiten de be palingen van de middenstandskre- dietbeschikking kredietverlening voor dit doel niet uit, maar het mi nisterie van economische zaken stel de zich tot dusver op het standpunt, dat voor de vestiging van filialen geen garantiekredieten worden verstrekt. De laatste jaren valt echter een op merkelijke ontwikkeling in de rich ting van het filiaalbedrijf te constate ren. Daar deze evolutie de aandacht van de staatssecretaris van economi sche zaken heeft, mag men vertrou wen, dat eerlang een voorziening zal worden getroffen, waardoor aan de groeiende kredietbehoefte ten behoe ve van de stichting van filialen kan worden tegemoet gekomen. De tweede wens heeft betrekking Advertentie Een simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een glas water is alles wat O nodig hebt om pijn en ongerief te verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slinken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht lazerend en beljpen zodoende de normale functies herstellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pijn. •n Complete kuur f. 1.47 BIJ Apothekers en Drogisten. 22) Ze. snikt zachtjes. „Hjj zal met iemand de kamer uitgelopen zjjn." „Neen, Leontme, Manou gaat nooit met iemand anders mee, nooit!" „Je bent zelf ook even de kamer uit geweest, niet? Dan kan hij toen toch wel met jou mee zijn gelopen?" „Dan was hij ook weer met mjj teruggekomen. Neen, iemand heeft Manou, heeft ManouWe zul len hem net zo vinden als Robin." „Malligheid, het beest ligt natuurlijk ergens prins heerlijk te slapen. Laten we maar eens gaan kjjken, hij zal wel hier of daar zitten. Je windt je zo gauw op, kindje. Dat is zo slecht voor je. Dokter Bitter heeft je toch zo op het hart gedrukt, dat je rustig moet zijn." „Maar als Manou nu toch...!" „Is het niet het beste, dat we eens systematisch zoeken, mevrouw Hangst? Ik kan me best begrijpen, dat u zich ongerust maakt. Katten zjjn zulke onbere kenbare dieren. De poes van kennissen van ons is eens drie dagen zoek geweest. En weet u, waar ze hem vonden? In een grote kast, waarin de winter- kleding werd geborgen. Een van de huisgenoten had er iets uit gehaald en poesje was ongemerkt naar binnen geglipt. Ik verwed er wat om, dat we Manou ook in een of andere kast vinden," zegt Pieter Augus- te Perquin kalmerend. „O, denkt u werkelijk?" Het angstige gezicht klaart even op, maar dan betrekt het weert „Er zjjn hier zoveel kasten," zegt Claire Hangst moedeloos, „zoveel. Voor we hem vinden kan hij wei gestikt zijn." „Dan zou hjj terechtgekomen moeten zijn in een kast, die hermetisch gesloten is. Maar we zullen ons best doen hem zo gauw mogelijk te vinden. Ik stel voor, dat we ons verdelen. Wie kennen het huis door en door? Mijnheer Hangst, freule Hangst, Joost Alland. Zijn er nog meer onder ons?" „Jetje en Vermuren. En jij, nietwaar, Eva?", zegt Leontine Hangst. „En dan natuurlijk de bedienden." „Die wou ik er liever buiten laten, freule. Eens kijken, als mijnheer en mevrouw Vermuren nu eens de linkervleugel van het oude huis voor hun reke ning zouden willen nemen, mijnheer Hangst en mijn heer Slothouwer de zolderverdieping van het oude gebouw, dan konden Alland en Blaeke afdalen in de kelders. Mevrouw Blaeke en freule Jetje krijgen dan de nieuwe vleugel als operatieterrein. Freule Hangst en ik zullen de rechtervleugel van het oude gebouw voor onze rekening nemen." „En ik?" ,,U, mevrouw Hangst? U gaat rustig in de gele kamer bij de kachel zitten tot we u uw Manou terug brengen." Zodra ze is weggegaan, wendt hij zich tot Hangst: „Ik zou toch graag willen, dat u de stallen ook in uw onderzoek betrok. En ook, dat wie het diertje vindt, daarmee hier komt in plaats van het recht streeks naar mevrouw Hangst te brengen of er haar iets van te zeggen. Er bestaat natuurlijk altijd een mogelijkheid, dat poes hetzelfde lot heeft getroffen als de hond Robin. Ik zou niet graag willen dat me vrouw Hangst het beestje zo terug zag." Leontine Hangst schudt het hoofd. „Ik geloof niet, dat we ons daar ongerust over behoeven te maken," zegt zij rustig. En ze laat er op volgen. Claire is dol op het beest." ,,U bedoelt, dat de tijd te kort is geweest om het dier op zo'n afgrijselijke manier toe te takelen? Ik hoop dat u gelijk heeft," twijfelt Perquin. „Als er werkelijk iets met Manou gebeurd was van die aard, dan zouden we hem toch wel hebben horen schreeuwen. Een kat laat zich niet zonder protest van kant helpen," meent Blaeke. „Je vergeet de muren, mijn waarde," spot Tom Vermuren. „Die zijn hier zo dik dat je een heel re giment zou kunnen afmaken zonder dat er een haan naar kraaide." „Zouden we nu niet liever gaan zoeken?" Leontine Hangst knikt haar nichtje vriendelijk toe; „Je hebt gelijk, kind. We staan hier maar tijd te verknoeien." „Maar ik hoor toch werkelijk iets, mijnheer Per quin, werkelijk," houdt Leontme Hangst vol. „Luis tert u maar eens goed Pieter Auguste Perquin kijkt weifelend de lange, roodgeplavuisde gang af. „Dan zjjn uw oren scherper dan de mijne, freule. Ik moet u eerlijk bekennen, ik hoor niets. Boven dien, waar zou het beest hier moeten zitten? Er is hier toch nergens een kast, wel? Of is dat deurtje daar halverwege de muur „Ja daar zit en kastje achter, maar ,,U vraagt zich af, hoe het diertje daarin zou kunnen zijn geraakt. Het is meer dan manshoogte van de grond, 't Lijkt mij ook vrij onwaarschijnlijk. Maar enfin, we moeten geen mogelijkheid verwaar lozen en als u dan werkelijk wat gehoord hebt. Maar hoe komen we er bij? Is hier ook ergens een trap? Nee zeker. Wacht eens als we die bank wat verschuiven. Zo, hopla." Met moeite verschuiven ze samen de zware eiken kistbank, die een eindje verder tegen de muur staat. „Gaat het zo?" vraagt Leontine Hangst angstig. „Neen, ik zal op de leuning moeten gaan staan. Nu ja, omkieperen doet zo'n zwaar geval natuurlijk niet. Wacht even. Ziezo. Warempel, u had gelijk. Daar hebben we poes, gezond en wel, geloof ik. En half in slaap." Voorzichtig tilt Perquin de kat uit het muurkastje en overhandigt hem aan Leontine Hangst. „Dat is dan beter afgelopen dan we dachten." „O, ik was er zeker van, dat Manou niets kon zijn overkomen," zegt zij. Op het punt van uitgang vinden ze Eva Blaeke en Jetje Hangst. Jetje maakt zich dadelijk van de poes meester: „Och, jij schat, jouw lief knuffeltje, waar ben je dan toch geweest? Waar heeft mijn schattepoes dan toch gezeten?" Wordt vervolgd. op het thans zowel voor de inrich tings- als hypothecaire kredieten gel dende maximum van f 40.000. Dit be drag is circa drie jaar geleden vast gesteld op basis van de toenmalige bouwkosten, resp. het toenmaals be staande prijsniveau voor inventaris sen, winkelbetimmeringen e.d. Sinds dien stegen de bouwkosten echter met 25 - 30 percent, terwijl de in richtingskosten eveneens op een aan zienlijk hoger niveau liggen. Bepleit wordt daarom, het maximum voor deze beide kredietvormen naar 50.000 op te trekken. Mits dit maar geen aanleiding geeft tot een al te luxueuze instelling, zal ook daarte gen bij de competente autoriteiten wel geen overwegend bezwaar bestaan. Tot dusver kunnen middenstanders slechts inrichtingskredieten krijgen, wanneer zij bedrijfspanden willen be trekken, die niet ouder zijn dan twee jaar. Op grond van de door het ..Al gemeen Waarborgfonds voor de Mid denstand" opgedane ervaringen meent men, dat deze termijn tot vier jaar zou dienen ..e worden verlengd. Dit is de derde wens, waarbij mag worden aangetekend, dat aan bedrijfs panden als zodanig geen gebrek is. Desniettemin is de vestiging van middenstandsondernemingen in nieu we woonwijken een moeilijk probleem gebleven. En wel om een reden die mer niet zou verwachten; er melden zich namelijk niet genoeg bekwame middenstanders aan om de ves- tigingspunten in de nieuwe woonge bieden te bezetten. De laatste tijd komt het niet zelden voor, dat voor be drijfspanden niet voldoende gegadig den zijn te vinden. In verschillende gevallen heeft men zich zelfs daar door genoodzaakt gezien, het oor spronkelijk geplande aantal bedrijfs panden in te krimpen. Dit verschijnsel wordt verklaard door het groeiende tekort aan bekwa me middenstanders, dat over de ge hele linie valt waar te nemen, als gevolg hoofdzakelijk van het feit dat in de na-oorlogse jaren de toevoer van jonge krachten naar de midden stand beslist onvoldoende is geweest. Door middel van filiaalvorming kan dit tekort althans ten dele worden aan gevuld. Bevoegde instanties constateren, dat vele middenstanders op het punt van ondernemerscapaciteiten in zo ernstige mate te kort schieten, dat zij niet in staat kunnen worden ge acht om een bedrijf in een nieuwe wijk behoorlijk te leiden en te beheren. N'et minder dan vijftig percent van de kredietaanvragen moet nog altijd op deze grond worden afgewezen. Het is duidelijk, dat wanneer daar in niet ten spoedigste verandering komt geen kredietregeling, hoe vernuftig ook uitgedacht en hoezeer ook versierd met staatsgaranties, de middenstand voldoende steun bij zijn strijd om zelfhandhaving zal kunnen geven. Premier De Gaulle van Frankrijk en bondskanselier Adenauer van West- Duitsland hebben gisteren op de bui tenplaats „La Boisserie" van de Fran se premier tc Colombey-les-Deux-Egü- ses besprekingen gevoerd, waarvoor van te voren geen agenda was opgesteld. Dit berichten Reuter en A.F.P. Het was de eerste maal, dat de twee staatslie den elkaar ontmoeten. Na het overleg, dat later op de dag ook door de minis ters van buitenlandse zaken Couve de MurviUe en Von Brentano werd bijbewoond, is laat in de avond een communiqué uitgegeven, waarin onder meer wordt verklaard, dat de Franse premier en de bondskanselier van me ning zijn, dat de vroegere v'Jandschap tussen beide landen voorgoed afgelopen moet zijn en Fransen en Duitsers ge roepen zijn in goede verstandhouding te leven en zij aan zij te werken. „Wij zjjn ervan overtuigd, dat de nau we samenwerkin- tussen de Duitse bondsrepubliek en de Franse republiek de basis is van alle opbouwende werk in Europa. Zij draagt bij tot versterking van de Atlantische alliantie en is on misbaar voor de wereld. Wfl geloven, dat deze samenwerking moet worden georganiseerd en tezelfdertijd de andere landen van West-Eu a, waarmee on ze beide landen nauwe banden hebben, moet omvatten. Wij wensen, dat deze samenwerking wat de grote problemen van de wereld betreft tot voordeel van alle volkeren zal zijn. Wij wensen, dat zij zich tot een zo groot mogelijk aantal Europese staten kan uitbreiden." De kardinaal-aartsbisschop van Bo logna. mgr. Giacomo Lercaro, heeft via zijn secretariaat laten weten, dat hij twee advocaten opdracht heeft ge geven een aanklacht in te dienen we gens laster tegen twee journalisten van het Italiaanse communistenblad „l'Uni- ta", aldus bericht Reuter. Beide journalisten zouden verantwoor delijk zijn voor de inhoud van een arti kel, vrijdag in „l'Unita" gepubliceerd, waarin gesproken wordt van „mede verantwoordelijkheid" van hoge kerke lijke kringen in Italië voor een econo misch schandaal." Het gaat hier om de activiteit van de groep der ..anonieme bankiers". De Italiaanse minister van financiën. Luigi Preti, heeft kortgele den verklaard, dat priesters in goed vertrouwen gefungeerd hebben als agen ten van deze groep en daarvoor gel den hadden ontvangen voor charitatief werk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9