Communist opnieuw uit de commissie geweerd St.-ChristoffelHaarlem bestaat vijftig jaar Handelsvertegenwoordigershandels agenten en verzekeringsinspecteurs hebben recht op feestvieren Het ei van Columbus Nieuw observatiehuis bij het St.-Joseph-Internaat gisteren officieel geopend Blijft commissie voor Den Hout en de Plantsoenen toch bestaan? GOUDEN FEEST IN KENNEMERLAND HAARLEMSE GEMEENTERAAD De moeilijkheden rond de Gemmaschool Toernooi om club tenniskampioenschap pen van Haarlem Aan Krommelaan te Bloemendaal DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 PAGINA 2 CONSTANT LAMP Zaterdag en zondag op banen van Eidenhout Wandelsport Grote loterij van Her wonnen Levenskracht Taptoe Dp de Grote Markt Nieuwe tentoonstelling in kunstzaal „De Ark" Politiebureau Mater Amabilisschool zet nieuw cursusjaar in Aanrijding in Bloemendaal Mendel College gaat 22 september eerste lustrum vieren HA A RLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Films Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van New Vork Twee weken geleden maakten wij in ons blad melding van de moeilijkhe den, die ontstaan waren op de St. Gem ma b.l.o.-school voor inbeciele kinderen te Haarlem. De ouders van 28 kinderen, die de 70 leerlingen tellende school be zoeken, hadden een actiecomité ge vormd om de sfeer op de school ver beterd te krijgen. Volgens hen zou de leiding in gebreke zijn gebleven en met name zou het hoofd der school niet de juiste tact bezitten om de kinderen een gedegen schoolopvoeding te geven. De controverse liep tenslotte uit op een ernstig conflict, waarbij vele instanties betrokken werden. De ontevreden ou ders wilden hun kinderen in la ten schrijven op de gemeentelijke b.l.o.- school te Haarlem, doch de gemeente bleek toen o.m. wegens plaatsgebrek niet van zins te zijn de kinderen te accepteren. Na vele besprekingen is het conflict thans nog niet ten einde en het blijkt nu, dat de ouders van 24 kinderen defi nitief besloten hebben hun kinderen bij de openbare school te laten inschrijven. De gemeente heeft zich momenteel op het standpunt gesteld, dat de kinderen niet de dupe mogen worden. Thans zijn er zeven van de 24, waarvoor nog plaats is, inmiddels aangenomen. Voor de zeventien anderen wordt nog een op lossing gezocht. Van gemeentewege is men thans doende ergens in de stad een lokaal vrjj te maken om daarin de 17 kinderen onder te brengen. Intussen vernemen wij, dat het be stuur van de Gemmaschool in samen werking ook met het Katholiek Onder wijzers Verbond, alle pogingen in het werk stelt on een praktische oplossing voor het conflict te vinden. Zaterdag en zondag worden op de ba nen van het tennispark „Eindenhout" aan de Wagenweg in Haarlem de A. M. Tijsseling-clubkampioenschappen ge houden. Deze strijd om de tennistitels van Haarlem voor clubs, wordt in drie afdelingen gespeeld en vormt het slot van het tennisseizoen in Haarlem. In de A-afdeling is „Gróenendaal"ti- telhouder maar nu de Heemstedenaren, evenals WOC sterke krachten hebben zien vertrekken, zodat nu de strijd om het kampioenschap zal gaan tussen het vorig jaar naar de afdeling A ge promoveerde Brederode en de HLTC. In de B-afdeling zal Westrust trachten het verloren terrein te herwinnen met als tegenstanders Heemstede, Zandvoort en het naar de B-afdeling gepromoveer de Bloemendaal. Afdeling C wordt gevormd door Bvbgkmfwbgkmqfwgkqj gevormd door Bastione, .Jatiloo, Velsen en Velserbeek. De wedstrijden bestaan uit vijf par tijen; een dames, en een heren enkel en een dames- heren- en gemengddub- belspel. Onder auspiciën van de Noordholland se wandelsportbond worden het komen de weekeinde de dahlia-wandeltochten over 10, 15 en op zondag ook over 25 kilometer gehouden in de omgeving van Hillegom. De start heeft plaats van uit het restaurant „Het Wapen van Friesland" aan de Hoofdstraat. Zij, die de tocht volbrengen, krijgen als her innering een medaille aangeboden. De E.H.B.O. groep Hillegom voorziet in de eerstehulpverlening. Men kan aan de tocht zowel individueel als in groeps verband deelnemen. Het plaatselijk Comité van „Herwon nen Levenskracht" is zijn tweede actie begonnen, de elfde nationale loterij. Men heeft een aantal bijzonder fraaie prijzen verzameld, waaronder tien televisie toestellen, tien gasfornuizen, radiotoe stellen, scheerapparaten, wollen dekens en tal van kleinere prijzen. Het belang rijkste is echter, dat men door het kopen van een lot meehelpt de tuberculose te bestijden en de huis verpleging te be vorderen. Zaterdag 20 september des avonds om 9 uur zal op de Grote Markt door de Harmonie Crescendo uit Spaarndam en de drumband Bato een taptoe gege ven worden. Harmonie Crescendo ver trekt om 8.30 uur van het Kennemer- plein en Bato van het Houtplein. Op zondag 21 september om 4 uur 's middags zal in de kunstzaal „De Ark" aan het Nieuw Heiligland een tentoon stelling worden geopend van portretten van L. Koemans-Peletier. De tentoon stelling is tot 4 oktober dagelijks ge opend. eens was of de commissie voor Den Hout en de Plantsoenen zou moeten blijven bestaan. Daarom had hij mee- voorgesteld de voorgestelde opheffing van de commissie aan te houden. De heer ALBRECHT (PvdA) vroeg B. en W. te wachten tot overleg gepleegd is. met de nieuw samen te stellen commis sie voor stadsontwikkeling en de heer Proper (CPN) voelde er zoveel voor, dat de commissie zou blijven bestaan, dat hjj suggereerde de commissies voor Den Hout en de Plantsoenen en van Stadsontwikkeling over gezamenlijke vraagstukken gecombineerd te laten vergaderen. Wethouder HAPPé zette uiteen, dat het zwaartepunt bij Hout en Plantsoenen toch wel op het gebied van de stadsontwikkeling komt te liggen, zo dat B. en W. de eerste in de laatste heb ben willen incorporeren. Gezien het voorstel van de heer Van der Veldt (K.V.P.) zegde hij toe de opheffing te zullen aanhouden en eerst eens met de commissie Stadsontwikkeling te zullen overleggen. De heer SPEK (Prot. Chr.) vond het vreemd, dat B. en W. 5500 vroegen voor het in orde brengen van de cen trale verwarmingsinstallatie in het hoofdbureau van politie, terwijl dat ge bouw in het Florapark eerst in 1953 is aangekocht en in orde gemaakt. De heer LICHTENVELDT (WD) wilde dan ook wel eens weten of bij die aankoop de bestaande ketel was overgeno men. En als die verwarmingsinstallatie een overcapaciteit heeft, zoals B. en W. beweren, wilde hij graag weten of daar mee dan niet het BB-hoofdkwartier, dat naast het hoofdbureau is gelegen, kan worden verwarmd. Wethouder HAPPé verklaarde, dat in 1953 inderdaad de oude ketel is overge nomen. Het is niet een kwestie van overcapaciteit, maar van een gebrek aan regelbaarheid van de installatie. De BB kan er dus niet mee verwarm wor den. Wanneer de verwarming beter re gelbaar wordt gemaakt, spaart men ar beidsuren, brandstof en kosten uit. De raad hield zich tenslotte bezig met de interpellatie vaa de heer PROPER (CPN) over de ontruiming vaa het be jaardentehuis aan het Westerhoutpark, waarover men elders uitvoeriger kan lezen. Bijna twee uur heeft de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag nodig gehad om zijn commissies samen te stellen. Ruim zeven kwartier daar van werden door de meeste raadsleden in ledigheid doorgebracht terwijl de voorzitter samen met de secretaris en de raadsleden DOGGER (PSP) en BET- TIXK (WD) een nieuw systeem van stemmen tellen beproefde. Het re sultaat van deze eindeloze telling was, dat de commissies werden samenge steld, zoals de fractievoorzitters van de democratische partijen hadden voor gesteld. De nieuwe fractie van de PSP zag zich zes commissiezetels toebe deeld. goeddeels ten koste van de Par tij van de Arbeid, terwijl op voorstel van de fractievoorzitters der democra tische partijen het aantal leden van de commissies voor Volksgezondheid, voor Sociale Zaken, voor Jeugdzaken en voor Volkshuisvesting ieder met één werd uitgebreid. Het communistische fractielid heeft opnieuw in geen enkele commissie zitting. De heer PROPER (CPN) had vóór de stemming wel het woord gevraagd om te betogen dat het buitensluiten van communisten buiten de commissies on democratisch was. omdat een door het volk gekozen raadslid zijn werk als zo danig volledig moet kunnen verrichten. Namens de fractie van de PSP deel de de heer BOVENKERK mee, dat hij dezelfde mening was toegedaan. De he ren ALBRECHT (PvdA). VAN DER VELDT (KVP) en STOFFELS (VVD) waren daarentegen van oordeel, dat de communisten het daartoe benodigde vertrouwen niet bezaten, gezien hun houding met betrekking tot de februari- ramp in 1953 en tot de Hongaarse op stand in 1956. De heer Proper verklaar de, dat zijn tegenstanders boter op hun hoofd hadden, gezien hun houding met betrekking tot de Suezkwestie, de poli ten. Door vertegenwoordiging in de productschappen is een regeling tot stand gekomen ten aanzien van de mi nimum-salarissen, welke weer hechtere grond hebben gekregen via de negen vakgroepen, waarin de handelsreizi gers. handelsagenten en verzekerings- inspêcteurs, naar gelang hun branche, zijn ondergebracht. De Katholieke Vereniging van Handelsvertegenwoordigers, Handels agenten en Verzekeringsinspecteurs „St.-Christoffel", afdeling Haar lem en omgeving, gaat jubileren. Met haar vijftigjarig bestaan schaart deze groep zich in de nu lang wordende r\j van organisaties, die zich in de loop der jaren grote verdiensten hebben verworven voor de sociale ontwikkeling in het algemeen en van de mensen, die zij representeren, in het bijzonder. Voor „St.-Christoffel" in het Haarlemse rayon, dat behalve Haariem ook Heemstede, Zandvoort, Haarlemmerliede, Bennebroek, Hillegom, Hoofd dorp, Beverwijk, Heemskerk en de gemeenten Bloemendaal en Velsen om vat, is er alle reden om het gouden jubileum te vieren, omdat er in de voorbije halve eeuw vele activiteiten zijn gepleegd, die hebben bijgedragen om de stand der aangeslotenen op dat peil te brengen, waarop men recht heeft. Uitvoerig zijn wij daarover ingelicht door het bestuur van de Haar lemse afdeling met in zijn midden het hoofdbestuurslid, de heer J. Paag- man, lid ook van de jubilerende afdeling. Wij zouden zo door kunnen gaan. Wie geruime tijd met de mensen van :,St. Christoffel" spreekt, komt spoedig tot de conclusie, dat zij door een bijzondere teamgeest tot veel in staat zijn. En uit die geest is veel voortgekomen, waar van de leden en ook de anderen, die zich nog niet hebben aangesloten hebben kunnen profiteren. Wij volstaan dus met te herhalen, dat de leden van „St. Christoffel" alle recht en reden hebben om te feesten. Zij gaan dat doen onder leiding van hun bestuur, dat behalve uit de heer J. G. Boos, de voorzitter, bestaat uit de heren H. Schumacher, secretaris, C. Teutenberg, penningmeester, Alb. Kromhout en S. Jdijk. De organisatie van de jubileum-viering is in handen van een speciale feestcommissie. Mor gen, vrijdag 19 september, is er een plechtige gezongen avondmis om kwart voor negen in de kapel van „St. Joannes de Deo" aan de Maarten van Heems kerkstraat. Daarna is er een bijeen komst in Lion d'Or aan de Kruis weg. Zondag 21 september, is er in Lion d'Or 's middags van half drie tot vier uur een officiële receptie. Het feest wordt 's avonds besloten met een diner. De Mater Amabilisschool te Haar lem is gestart. Voor het eerste leer jaar hebben zich 108 meisjes aange meld, die in vijf klassen zijn ingedeeld en 45 meisjes beginnen het tweede en 33 het derde jaar. Bovendien nemen 20 leerlingen deel aan de dagcursus. Ter inleiding van het nieuwe jaar werd in „De Leeuwerik" een openings avond gehouden, waarbij behalve alle leerlingen ook het bestuur en de docen ten aanwezig waren. De heer J. C. A. Beelen uit Heemstede, voorzitter van het bestuur, sprak een woord van wel kom en herinnerde aan de doelstelling van de school. De docenten en leidsters wenste hjj kracht en wijsheid toe. De leerlingen zelf spoorde hij aan met ple zier weer naar school te gaan, vol te houden en ervoor te zorgen, dat zij de eindstreep halen. Daarna werd door de leerlingen van de school, onder leiding van de heer J. v. Leeuwen, een aardig, vlot cabaret-programmaatje gepresen teerd. Gistermiddag omstreeks vier uur reed een 54-jarige dame uit Heemstede op haar fiets over de Bloemendaalseweg in Bloemendaal in de richting Over- veen. Uit de tegenovergestelde richting kwam een 16-jarige bromfietser uit IJmuiden aanrijden, die zonder voor rang te verlenen rechtsaf de Mollaan in wilde slaan. Een aanrijding was het gevolg en de Heemsteedse dame moest met een linker-kniefractuur naar het Marine-hospitaal in Overveen worden overgebracht. In eigen kring gaan rector, leraren en leerlingen Van het Mendel College in Haarlem-noord maandag 22 septem ber het eerste lustrum van de school vieren. Om half acht 's avonds komt het toneelgezelschap Puck uit Amsterdam op het toneel van de aula van de school met „Verliefde Dwaasheden" van de Franse schrijver Jean-Francois- Reg- nard, een tijdgenoot van Molière. Donderdag 24 september wordt even eens in de aula een ouderavond gehou den, die om acht uur begint, en waar bij pater Mauritius OFM een causerie zal houden. Advertentie het land van de Inca's, levert het krullige Lama- haar. Van deze Lama Curl hebben wij prachtige damesmantels en heren jassen vervaardigd. U kunt ze zien in de etalage bij A. van der Veldt (K.V.PJ tie-acties in Indonesië en de Nederland se houding tegenover Indonesië. Boven dien voerde hij aan, dat men in andere gemeenten blijkbaar wel vertrouwen heeft in de CPN. Op voorstel van B en W werd zonder nadere motivering het voorstel tot sa menstelling van een Commissie van Toe zicht op de Stadsbibliotheek aangehou den. De fractievoorzitters hadden eer der al een amendement ingediend om het aantal leden van deze commissie uit te breiden tot vier. De heer VAN DER VELDT (KVP) kwam met een voorstel om de voorgestelde opheffing van de commissie voor Den Hout en de Plantsoenen ongedaan te maken. Hij was van oordeel, dat de dienst voor Den Hout en de Plantsoenen een zo gespecialiseerd werk verricht, dat een eigen commissie daarvoor alleszins ge rechtvaardigd was. Weliswaar zag hij met B. en W. in, dat deze dienst ook bindingen heeft met de stadsuitbreiding, zodat de commissie Stadsuitbreiding ook met het werk van deze dienst te maken heeft, maar hjj zag toch voor een zelfstandige commissie voor Den Hout en de Plantsoenen ook een heel eigen taak. De heer STOFFELS (WD), die het voorstel mede-ondertekend had, lichtte toe, dat hjj het met zichzelf nog niet GEBOREN: L. Th. Wijsman en C. A. Jansen, z; J. C. P. Groot en E. _M. Zand vliet, z. GETROUWD: E. Schijff, 34 jaar, en J. Tangenberg, 28 jaar. Van vrjjdag 24 oktober tot en met 17 november zal In de Vleeshal een interessante 'tentoonstelling gehouden worden onder de titel „Delftse cera miek". BARTELJORISSTR. 24 HAARLEM, TEL. 20420 CINEMA-PALACE: De jonge leeuwen, 18 jaar (tweede week), 2 en 3 uur. TRANS HALS: Het dal der begeerte, 13 J. 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Meisjes, mambo's en whiskey, volw.; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Ei Hakim, 18 jaar; 2, 7. 9.15 uur. REMBRANDT: Tabarm, 18 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: De rebellen van Quebec, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De jonge leeuwen, 18 jaar (tweede week), 2 en 8 uur. Donderdag 18 september Minerva-theater, 8.15 uur: Filmliga '58/ Pauzetheater; ter opening van het seizoen als hoofdfilm: „I married a witch" en veertig minuten pauzetheatercabaret 90+10 ol.v. Frans Koster. Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Caba ret van Georgette Hagedoom voor de Be scherming Bevolking in Haarlem. BEVALLEN van een zoon: A. A. M. Slootweg-Boerrigter. A. de Boer-Mole- naar A. E. v. Bragt-Timmers. G. H. Dekker-De Graaff, J. C. Ligthart-Meijer, M. J C. van Regteren-Hengst. BEVALLEN van een dochter: M. G. Disselhof-Roeles, M. J. Kalló-Hageman. A. Hagebout-Leonhart. W. F. Zorn- Steenken. E. G. de Haan-Bel. ONDERTROUWD: P. M. Paap en H. J. Bouwens. G. van Egmond en M. T. J. Buurman. H. J. A. Rooijers en E. C. Fak keldij IJ. J. Blokker en A. F. Jansen. J. Mesman en C C. Sintenie. C. B. van Saase en A. C. Sintenie. C. H. Hoefman en M. Ottolini. R. A. M. van Zantwijk en E. C. van Wetering. R. Visser en M. Kouwenhoven. W. J. Dorland en W. B. van Rinsum. G. Elferink en A. S. L. T. Hoogers. H. J. Rozenhart en A. Poel man. M. J. van Meerveld en B. H. Sabel. J. van Boekei en J. Verkerk. N. L. yan Deun en D. H. Hofman. J. P. E. M. van Kipshagen en A. A. M. Rutte. GETROUWD: T. Souwer en H. Kop pen. M. Wielaerten E. van Kempen W. Loerakker en C. T. A. M. Arons. F. H. van der Linden en W. C. M. van der Haagen. P. T. Apeldoorn en H. T. van Roon. P. C. van der Heijden en A. P. Gründemann. H. C. Schouten en E. W. M. Willemse. P. J. A. Meegdes en C. B. G. Meier. IJ. Nooitgedagt en J. van Breemen. B. Roemers en E. Calandt. A. G. A. Biester en J. M. Clous. J. H. F. M. Boermans en E. J. M. Krouwels. P. J. Huijboom en H. C. M van Schie. J. Klomp en G. A. Visser. C. W. Vlugt en M. M. Onstenk. S. Welles en I. H. Burke. H. Nieuwhof en W C. v. Mierlo. OVERLEDEN: W. G. Kleijne. 67 j„ Mrt. van Heemskerkstraat. A. Mulder, 79 j., Zonnebloemstraat. In Bloemendaal is gistermiddag het nieuwe observatiehuis van het Sint Jozefs Internaat officieel geopend. De foto geeft een beeld van de groepshuis- kamer. In het rriidden de directrice, moeder Ignatia. 3(4 Ned 1953 e4s 3(6 Ned 1953 qq.i? 3(6 Ned 1956 931? 3(4 Ned 1948 86% Nea '950 87 3}« Nea 1954 8814 3U Ned 1955 1 91(4 3-3(6 Nea 1947 91 jj 3 Nea 62-64 oei fac. 94+3 Inschr Urtbk 1946 3% B~N Won bouw 6 109% Ned Handel Mi1 eert 175 A K U 22034 Van BerkeJ s Patent 190 CaJve-Delft eert 325 Van Geidei 195 Kon Hoogovens eert 334% Unilever eert. 410% Ned KabeJ 285 Philips 34194 Kon Petroleum 171.20 1 .Amsterdam Kubbei 6714 '.toli Amerika Lijn 1493,4 Kon Ned Stoomb MIJ 150% Ned Scheepv Unie 131% K.L.M 100 fci.V.A IO8V4 Uell MIJ eert. 123 A'dam 2% '56 1 85% A dam 56 LI 95 A darn Hi 943,4 Kentespaarbr 1123,4 Anaconda Coppei Bethiehem Steel Jhrysiei Corp General Elect.rlc General Motors Kennecott Copper KX.-M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union CJU Southern Pacific Southern Railway Ctdewatei U.S. gteel De openingsplechtigheid vond plaats in een van de lokalen van het nieuwe ge bouw, waar de directrice, moeder Igna tia een welkomstwoord sprak onder meer tot rector L. J. H. Wolf en pas toor dr. A. Olierook van Bloemendaal, de dames en heren kinderrechters, de afgevaardigden van de Raden voor Kin derbescherming, van de afdeling Gezins voogdij en van de Kinderbeschermings- verenigingen, de directies van Obser- 25(4 25 79(6 78S'' nming: verdeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2