indrük- ooit Airborne-herdenking wekkender dan Expositie Eerste polio-auto in Den Haag Aan beperking melkproduktie kan niet worden ontkomen Kou Gevat? J Honderden schoolkinderen leggen bloemen op de graven Haghefilm moet journaal leveren TUets 7» goed. a£s GOEDE START IN DORDRECHT Wagen „echt voor het pleziervan de patiënten Aanpassingsprobleem dat geruime tijd zal vergen Carillon voor Emmeloord Verduistering van ruim ƒ20.000 „Ook bisschoppen worden oudT ¥iwil «ff Pastorie Vergeten dwangsom te vorderen Iets minder aanvragen voor telefoon DAM PO 75 c Gas tast bomen aan te Roermond Garantie prijsbeleid vraagt 70 miljoen DE MOEILIJKHEDEN IN DE ZUIVEL Minister Helders over zaak-De Wit Secretaris veroordeeld tot één jaar Mgr. J. Reesinck DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Prins Bernhard en twee prinsessen naar gala voorstelling Wettelijke voorschriften voor schoenfluoroscopen Oude linden moeten worden geveld A kkerbouwsector Jonger enappèl 1958 Bromfietser verongelukt Nederlandse Antillen niet in ondergeschikte positie" Wij zijn het er over eens, dat de is, wat een eerste klas sigaret moet zijn zacht, voldoening schenkend, subliem aroma, steeds gelijkblijvende kwaliteit. Ik houd van het „Silk Filter" - hij heeft ze liever zonder mondstuk. Op het Airborne-kerkhof in Oosterbeek is woensdag de jaarlijkse herdenking van de gevallenen in de slag om Arnhem gehouden. Kinderen legden bloemen op de graven. (Van onze correspondent) De jaarlijkse Airborne-herdenking woensdag te Oosterbeek was in de zonnige herfst indrukwekkender dan ooit. Wanneer men ziet hoe talrijke Engelse en Poolse deelnemers aan de- Haghefilm n.v. zal met ingang van 22 september a.s. haar journaal „Spie gel van Nederland" aan de christelijke filmactie moeten leveren, zo heeft woensdag de president van de recht bank te 's-Gravenhage, jhr. mr. G. Wit- sen Elias bevolen in zijn uitspraak in een kort geding, dat de Cefa tegen de vervaardiger van dit filmnieuws aanhan gig had gemaakt. Haghefilm n.v. had vorig jaar novem ber aan de Cefa een offerte gemaakt voor de levering van een journaal, dat zij per 1 januari 1958 zou vervaardigen. In maart jl. antwoordde de Cefa, dat zij het journaal wilde betrekken met in gang van 15 september. Haghefilm wei gerde dit. Zij meent, dat een offerte niet ten eeuwigen dage van kracht blijft en... 1 bet usance is in het filmbe drijf, dat men een contract aangaat voor een jaar, lopende van l januari tot en met 31 december. Het komt de president van de recht bank voor, zo staat in de overwegingen van het vonnis, dat uit de offerte niet zonder meer volgt, dat de afnemer_ zich niet op latere datum dan 1 januari zou kunnen abonneren. Bovendien kon Ha ghefilm weten, dat Cefa het journaal later zou betrekken, omdat dit bij be sprekingen tussen beide partijen ter sprake is gekomen. he president beveelt Haghefilm N.V. ber week te beginnen met 22 septem- veren'Sv0aoan de Cefa drie copieën te le- Stond namemi Tijs' die in de offerte nis is bij voorJ™ p.er c°Pie- Het von- aad uitvoerbaar. Na de uitspraak verz„f.,,t i ,i 11 de advocaat van de Cefa aan de president een tum te Willen vaststellen voor een nieuw kort geding, omdat men had vrr- geten een dwangsom te vorderen. jje advocaat van Haghefilm verklaarde echter, dat zijn cliënte zich zeker zou houden aan het bevel van de president. Jhr. mr. Witsen Elias vond het daarom maar beter, dat beide partijen eerst overleg zouden plegen, voordat men op nieuw zou gaan procederen. (Van onze Haagse redactie) r *?et nadelig saldo van de Draadom- yoor VJ59 wordt iets lager ge- do 'n(3r,dan in 1958' In de begroting van f .T-T. komt de draadomroep voor met een nadelig saldo van 3,5 miljoen. Be totale P.T.T.-begroting geeft een oedrijfsoverschot te zien van ruim 18 miljoen. Dit bedrag wordt gestort in alnv';y<rmeUwingsf0Iïd?'> Het aantal f„aPyr?gen om een telefoonaansluiting miSster a°iP van.195ï.gedaald, zo deelt minister Algera in zijn toelichting me- de. Hij verwacht dat de omvang vin de wachtlijst m het komende jaar zal kun nen worden beperkt. Niet minder dan 4 miljoen gulden is uitgetrokken voor verbetering en uit breiding van het straalverbindinesnet voor de televisie. Prins Bernhard, die de koninklijke ga lavoorstelling op 2 oktober in het City theater te Amsterdam zal bijwonen, zal borden vergezeld worden door de prln- sessen Beatrix en Irene. Zoals bekend zal het programma be- staan.uit de film „Indiscreet" met In- gnd..Bergman en de Nederlandse films VVriJf de zee" van Herman van der TnTE en >,Metrographic" van Marten era-m™? ¥'V' Tevens is aan het pro- tië vütoegevoegd de nieuwste crea- ry with i°bea?d"Sink S dollywood "St0" waarvnnpren^.^ van deze voorstelling, bestaan, is geLef1^bIi>kt. tet Prins Bernhagrdfonds V°°r ze jaarlijkse pelgrimage samen met vele Nederlanders staan aangetreden op de groene borders tussen de rijen oorlogsgraven, -dan ervaart men de diepe betekenis van dit samenkomen in gebed. Dan beseft men opeens weer hoe wreed in deze omgeving jonge le vens werden afgesneden en welk een offer hier door duizenden werd ge bracht, opdat -wij en onze kinderen in vrijheid zouden leven. Het doet dan goed te zien hoe honderden Ooster- beekse schoolkinderen met hun tuil tjes gekleurde bloemen hun opwach ting maken aan de honderden gra ven, om degenen die ook voor hen gevallen zijn' te gedenken. Deze herdenking begon met een H. Requiemmis opgedragen door fa ther B. Egan, terwijl terzelfdertijd in de Ned. Herv. Kerk aan de Beneden- dorpsweg te Oosterbeek, welke zo'n be langrijke rol heeft gespeeld in de slag om Arnhem, een Avondmaaldienst werd gehouden. Daarna werd op het Cemetery de tra ditionele herdenkingsdienst gehouden, die o.a. werd bijgewoond door de com missaris der Koningin in Gelderland mr. H. Bloemers, de oud-commissaris der Koningin jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, voorzitter van het Airborne-co- mité, de gemeentebesturen van Arn hem en Renkum en talrijke burgerlij ke en militaire autoriteiten, zowel En gelse als Nederlandse. Het werd een indrukwekkend gebeuren, dat,niet alleen door de duizenden op het kerk hof zelf maar ook door talrijken op de wegen, welke deze dodenakker omzo men, werd meegemaakt. Deze dienst stond onder leiding van rev. E. L. Phi lips, die in een korte toespraak als mo tief het woord van Sint Jan had geko zen: „Voorwaar Ik zeg u, de graankor rel moet sterven opdat hij leve", en waarin hü tot uitdrukking bracht hoe nooit een waarachtig offer tevergeefs werd gebracht. Nadat verschillende hymnen ten gehore waren gebracht en het signaal „The last post" was ver klonken, legden de honderden school kinderen hun bloemen. Daarna volgden autoriteiten met de kranslegging. s Avonds werden in Arnhem rond het Airborne-monument aan de Rijnbrug, waar de slag om Arnhem het hevigst heeft gewoed, kransen en bloemen ge legd. Advertentie 1 oktober treedt het besluit schoen fluoroscopen in werking, een K. B. ge baseerd op de wet op de gevaarlijke werktuigen. Dit besluit bevat voor schriften voor de constructie en de be veiliging van de röntgenapparaten waar mede men in de schoenenhandel het goed passend zitten van schoenen controleert. Deze voorschriften hebben ten doel de directe straling van schoenfluoroscopen terug te brengen tot het minimum dat voor de doorlichting nodig is alsmede de verspreide straling zodanig af te schermen dat het winkelpersoneel zo veel mogelijk wordt beschermd. Een verplichte keuring van elke type schoenfluoroscoop wordt ingevoerd. De reeds in gebruik zijnde apparaten zul len vóór 1 april aan de nieuwe voor schrift moeten worden aangepast. De regeling van het besluit schoen fluoroscopen draagt een voorlopig ka rakter. Er moet worden gerekend met de mogelijkheid, dat een afwegen van het nut der apparaten enerzijds, en het belang der volksgezondheid anderzijds, in de toekomst zal leiden tot een wet telijke regeling, die het gebruik van schoenfluoroscopen geheel verbiedt, zo deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mee. «Dat men in de Royal Fes tival Hall in Londen apen schilderijen heeft laten ex poseren vind ik een aardige gedachte. Er kan die bees ten niet al te veel gebeu ren. Hoogstens dat zij voor aap staan. En daarmee be antwoorden zij dan aan hun bestemming. Maar de heer Mervyn Levy die het alles heeft gearrangeerd, heeft naar mijn smaak ongelijk, als hij beweert dat het ver schil tussen het schilderen van kin deren, apen en tachisten hierin is gelegen dat „de kinderen en de apen, zij het onbewust, proberen iets te scheppen, en dat de tachisten probe ren het beeld te vernietigen". Om te beginnen is het onbewuste scheppen niet mogelijk. Het proberen te schep pen impliceert dat men zich van iets bewust is. Kinderen en apen dóen in derdaad iets onbewust, maar dan nog is het onbewuste doen van kinderen, dunkt mij, van andere aard dan het onbewuste doen van apen. Bij kinde ren zal allicht iets doordringen van de mogelijkheid tot eventueel vol groeid menselijk bewustzijn, wel te onderscheiden overigens van volgroeid apelijk bewustzijn. Ook trachten de tachisten niet „het beeld te vernietigen". Integendeel. Zij doen zo ongeveer wat de heer Mer vyn Levy kinderen en apen in de schoenen wil schuiven: zij streven het onbewuste scheppen na. Zij zullen dan ook immer en altijd falen. Want het onbewuste kan men niet nastre ven, evenmin als bijvoorbeeld het ar geloze. Op het stuk van onbewustheid heb ben apen het een en ander voor op tachisten. Beide groepen van schep selen hebben tegen, dat zij niet kun nen schilderen. Zo gezien is de tentoonstelling in de Royal Hall leerzaam, maar overbo dig. De heer Levy is er zich echter, vrezen wij, niet helemaal bewust van. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii De gemeente Roermond heeft zich woensdag genoodzaakt gezien het fraaie plein rond de Munsterkerk een niet spoedig te herstellen schade toe te bren gen. Zes oude lindebomen moesten worden geveld, omdat deze bomen ten dode waren opgeschreven. Een lek in de gasleiding onder het Munsterplein is er verantwoordelijk voor. Na de vorst periode in februari van dit jaar ont stond dit lek. Het vrijkomende gas heeft de wortels van de zes lindebomen zo danig aangetast, dat zij vrij spoedig afstierven. Het garantieprijsbeleid in de akker bouwsector vraagt in 1959 een uitgave van ruim 70 miljoen gulden. Dit blijkt uit de begroting die minister Vondeling bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Aan de telers van granen zal in totaal een toeslag worden uitgekeerd van 50 miljoen. Het nadelig saldo op de aan- en verkoop van suiker wordt geraamd op twee miljoen. Met de steunmaatre gelen voor de produktie van fabrieks aardappelen is ruim 18 miljoen ge moeid. In de veeteeltsector is naast 350 miljoen voor de melk een bedrag van 30 miljoen opgenomen voor steun op varkensvlees en produkten daarvan. (Van onze verslaggever) Het Jongerenappèl 1958, georgani seerd door de interdiocesane jongeren- staf, heeft woensdagavond in Dordrecht een bemoedigend begin ondervonden. De afgehuurde zaal in Kunstmin was geheel gevuld met jongens en meisjes in de leeftijd van omstreeks 15-25 jaar, die men door middel van enkele bijeen komsten hoopt te injecteren tot een doel bewustere levenshouding in christelijke zin. Daarnaast wil men uit hen bruik bare kerngroepen recruteren in pa rochieel verband. Pastoor L. Schinkel heette de aan wezigen, onder wie zich deken Th. Hil- horst bevond, welkom en sprak de wens uit, dat het appèl de katholieke jon gerenbeweging, gezonder, actiever en n <Van onze HaaSse redactie) nuhMnt Zd ,,e financiële steun van het drjjfsleven h®e£ledcwerkblK bR" het Gemee,neziUI?KP?Il0"afde ,lngu.Va..n wal te Den H„., .nhuls aan de Zuid een over len 8Lde bea<*ikking Kekre- fsVgeKvo'oT^vX die SPeCiaa' Ho-patiënten met XJïïïïg" nungen en adeinhalmgsstoornissen Het bestuur van de Haags,, afdeling' van het Prinses Beatrix Poliofonds heeft woensdagmiddag deze wagen de eer- ste polio-auto van ons land aan^ebo- den aan burgemeester mr. H. A. m. t. Kolfschoten, Bij de modernisering van de polio afdeling van het Haagse Gemeente ziekenhuis is men er van uitgegaan, dat men de verpleegden niet zozeer als patiënten moet beschouwen, maar aL invaliden. Men probeert deze men sen een zo normaal mogelijk' leven terug te geven en tracht tegemoet te komen aan hun behoefte om eens uit te gaan en buiten de muren van het ziekenhuis het verloren contact met de buitenwereld weer enigerma te te herstellen. De polio-auto is echt bedoeld voor het plezier van de men sen: ze kunnen in deze wagen op een mooie dag eens naar de boulevard gaan, de nieuwbouw van dc stad be kijken, een voetbalwedstrijd bezoe- ken enz. De inrichting van de auto, die men om psychische redenen niet het voor komen van een ziekenauto wilde geven, is niet gemakkelijk geweest. Er moes ten speciale ligstoelen met neerklappen de rugleuningen en verlengd voeteneind jn de wagen worden aangebracht, wel ke stoelen bovendien mèt de patiënt ge makkelijk in en uit de auto zouden kun nen worden geschoven. Zeer belangrijk was ook, dat de stoelen voorzien dien- oen te worden van kunstmatige adem- nanngsapparatuur. Na veel experimen teren is het gelukt vliegtuigstoelen zo a veranderen, dat ze voldoen aan de gestelde eisen. Achter de twee patiëntenstoelen kan de begeleidende arts of verpleegster plaats nemen. Het noodzakelijke sani tair is uit het zicht opgeborgen. Ver der heeft de wagen een uitklapbaar fonteintje en is er plaats voor een kof fertje met linnengoed, een picknickkof- moderner zou maken. Theo van Son, voorzitter van de interdiocesane jonge- renstaf, sprak vervolgens over het ont spanningsleven, dat hij geen probleem noemde voor degene, die rust, regel maat en recreatie tussen zijn verplichte werkzaamheden in weet te lassen. Wil ly Moret luisterde de bijeenkomst op met enkele voordrachten, die over het algemeen een goed onthaal vonden, met name uiteraard de humoristische stuk jes. Jammer was, dat achter in de zaal de verstaanbaarheid duidelijk af nam. Na de pauze werd de film „Crin blanc" vertoond, waarna nog een forum enkele vragen beantwoordde. Dit deel van de avond, dat, de opzet van de actie in aanmerking genomen, het meest interessant beloofde te worden, daar de toegesproken jeugd haar eigen gedach ten lanceerde over vraagstukken als eenzaamheid en ontspanning, moest dermate worden ingekort, dat het aan zijn doel niet kon beantwoorden en de waarde ervan goeddeels verloren ging. Wellicht dat de jongeren op de volgen de avonden meer aan het woord kun nen komen. Zondag sluit het appèl in Dordrecht met een avond van luchti ger gehalte. In Rotterdam start de ac tie 22 september. Dit is het interieur van de polioauto, die gisteren aan het Prinses Beatrix-polio- fonds werd overgedragen. De wagen is ingericht voor het vervoer van twee poliopatiënten, waartoe speciale zuur stofapparatuur is aangebracht. fer en proviand. Bij de uitrusting be hoort ook een radio. De ruiten van de auto kunnen met gordijntjes worden af gesloten. Alle medewerkers aan de bouw van deze eerste polio-auto hebben zich ge heel belangeloos voor deze zaak inge zet. De leveranties geschiedden tegen kostprijs. De voorzitter van het Prinses Beatrix Poliofonds, afdeling Den Haag, de heer G. W. van Westering, burge meester Kolfschoten en de geneesheer directeur dr. W. C. J. B. Hulscher heb ben er bij de overdracht van de wa gen hun vreugde over uitgesproken dat het nu mogelijk wordt polio-beademings patiënten enkele uren buiten het zieken huis te laten vertoeven. Woensdagavond is de 45-jarige J. Lanting op de weg naar Bareveld nabij de Hilte bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De faeer L., die van een landweg zonder op te letten de straat overstak met een bromfiets werd ge grepen door een personenauto. De man was op slag dood. De inzittenden van de auto, de bestiiurder en zijn dochter, kwamen met de schrik vrij. De wagen, die na de botsing in de sloot terecht kwam, werd zwaar beschadigd. L, laat een vrouw en vijf kinderen achter (Van onze Haagse redactie) De toenemende afzetmoeilijkhede.n in de landbouw, en speciaal in de zuivel sector, vormen, zoals te verwachten was, het belangrijkste onderwerp van de toelichting van minister Vondeling op zijn begroting. Het gaat niet aan, aldus dr. Vondeling, de moeilijkheden in de zuivelsector in de verdere toe komst geheel voor rekening van de overheid te laten komen. Gelet op de ontwikkeling elders lijkt aan een be perking van de melkproduktie niet te kunnen worden ontkomen al zal dit een aanpassingsproces zijn, dat geruime tijd zal vergen. Voor de individuele bedrij ven zal het probleem ontstaan op welke wijze de vrijkomende productiefactoren elders kunnen worden aangewend. Met de georganiseerde landbouw is thans overleg over dit vraagstuk gaande. Dr. Vondeling weet, dat ook bij de Tijdens een in Emmeloord gehouden bijeenkomst van de stichting Carillon Poldertoren is medegedeeld dat het nieuwe carillon, dat even groot wordt als dat in het stadhuis te Hilversum, in de loop van volgend jaar zal worden geplaatst in de poldertoren, die thans op de Deel te Emmeloord verrijst. Met de bouw van deze toren, die het centrale baken van de Noordoostpolder wordt en die tevens dienst zal doen als watertoren, is men tot een hoogte van 47 meter gevorderd. De totale hoogte wordt 63 meter. De bevolking van de Noordoostpolder zal ƒ45.000 in de kosten van het caril lon dienen bij te dragen, waartoe vol gende maand een actie onder de be woners zal worden gevoerd. Een aantal grote bedrijven heeft reeds een belang rijk bedrag geschonken, waardoor een financiële basis is gelegd. Het ligt in de bedoeling dat het caril lon 20 juni 1959 zal worden overgedra gen aan de minister van waterstaat. De overdracht valt ongeveer samen met het tijdstip waarop de directie van de Wieringermeer de kolonisatie van de Noordoostpolder zal hebben beëin digd. (Van onze Haagse redactie) Over de dreigende uitzetting van de Nederlandse journalist De Wit uit de Nederlandse Antillen doet minister Helders in de toelichting op zijn be groting geen nadere mededelingen. „De kwestie is voorgelegd aan de koningin en de behandeling volgt de voorge schreven procedure," zo heet het in de toelichting. Wel zegt de bewindsman naar aan leiding van de enige tijd in de staten van de Ned. Antillen genomen mo tie over „geschillen omtr-mt de inter pretatie van het statuut" dat het hem niet duidelijk is welke geschillen worden bedoeld. De zaak van de uit zetting heeft betrekking op de toepas sing van een rijkswet, het reglement voor de gouverneur. Ook andere kwes ties, die er in de loop van de jaren zijn geweest hadden geen betrekking op het statuut. Mr. Helders ontkent beslist dat van Nederlandse zi„ i een houding zou zijn aangenomen „die de indruk zou wek ken dat de Ned. Antillen in een onder geschikte positie zouden staan" zoals in de genoemde motie werd gezegd. georganiseerde landbouw het werke lijkheidsbesef aanwezig is om te be grijpen dat een blijvende inkomens overdracht aan de landbouw ten laste van andere bevolkingsgroepen op den duur geen aanvaardbare situatie is. De regering vertrouwt daarom dat een oplossing zal kunnen worden ge vonden. De bewindsman geeft nog geen stand punt over de hier en daar opgekomen suggesties om het Inkomensbeleid in de landbouw meer los te maken van het prijsbeleid voor de afzonderlijke produk ten. Hij zegt hier slechts over, dat bij een koerswijziging van zo principiële aard rijpe overweging nodig is. In zijn beschouwing over de export mogelijkheden wijst dr. Vondeling erop dat de voortbrenging van een aantal landbouwprodukten, waarvan Neder land exporteur is, in toenemende mate in het buitenland wordt bevorderd. Het landbouwbeleid zal er dus rekening mee moeten houden, dat de afzetmoeilijkhe- den niet alleen van tijdelijke aard zijn. De Maastrichtse rechtbank heeft de districtssecretaris van de in Den Haag gevestigde nationale organisatie van beroepsgoederenvervoer wegtransport uit Bunde wegens verduisteringen tot een bedrag van totaal ruim 20.000.- veroordeeld tot één jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. In 1957 had deze verdachte in een aantal gevallen, waarvan er zeven hem ten laste waren gelegd, gelden ontvan gen van leden-vervoerders ter uitke ring aan andere vervoerders, die een vracht hadden overgenomen. Verdachte had deze gelden echter niet doorbetaald, maar voor zichzelf behouden. De man handelde hiermede bovendien in strijd met een circulaire, waarbij het in ont vangst nemen van zulke doorbetalingen door functionarissen van de organisatie beroepsgoederenvervoer werd verbo den. Naast deze verduisteringen was ver dachte ook ten laste gelegd verduiste ring van een door zijn organisatie ge financierde auto, welke hij voor een andere, op zijn naam gestelde wagen had ingeruild. In het rijkelijk met bomen en een fraaie tuin omgeven Sint Bonifacius Missiehuis te Hoorn verblijft sinds september 1952 Zijne Hoogwaardige Excellentie monseigneur Johannes Reesinck, oud-Apostolisch Vicaris van Boven Nijl, Oeganda, titulair- bisschop van Thinis, van de Sint Joseph Congregatie van Mill Hill voor Vreemde Missiën, die op 19 september a.s. zijn gouden priesterfeest hoopt te vieren. Dat monseigneur Ree sinck in Hoorn is gaan wonen heeft overigens een zeer speciale reden: hij mag n.l. geen trap pen meer lopen, hetgeen hem nadat hij zijn been heeft ge broken bovendien voorshands onmogelijk is geworden. Het missiehuis in Hoorn bood alles wat monseigneur nodig had ge lijkvloers en dat bepaalde dus de keus. Men moet het rusten dat monseigneur Reesinck doet overigens met een korreltje zout nemen, hij verzorgt in het Boni facius Missiehuis immers nog steeds de administratie van de procure. „Dat houdt me lekker bezig" zegt hij „want ik houd wel erg van lezen, maar dat kan je ook niet blijven doen." Dan gaan we terug naar de tijd dat monseigneur Reesinck, die in 1881 te Delft werd geboren, als 27-jarige missionaris vertrok naar Oeganda, waar hij tot 1929 bleef. Monseigneur haalt herinneringen op aan de malaria en de zgn. zwart-water-koorts, waarvan vooral de laatste meestal de dood ten gevolge had. Thans, nu men zich niet zo veel meer behoeft te ontzeggen als destijds en de verzorging veel verbeterd is, is gelukkig nog wel genezing van deze dodelijke koorts mogelijk, Vrije tijd was er niet veel in de missie, men was altijd overbelast en 's avonds moest men zich bezig gaan houden met de administratie en het leren van de taal. Dit laatste was overigens een hobby van monseigneur Reesinck, die daarnaast ook nog wat liefhebberde in de Afrikaanse flora. In 1929 ging, toen nog Father Reesinck terug naar Nederland en werd achtereenvolgens leraar in Tilburg, rector in Roosendaal en consultor van Mil Hill in Engeland. In 1938 volgde zijn benoeming tot Apostolisch Vicaris van Boven Nijl en op 1 mei 1938 werd hij te Mill Hill door kardinaal Hinsley tot bisschop geconsacreerd, In 1947 werd hij door een deling van het missie gebied de eerste Apostolisch Vicaris van Tororo. In 1948. toen monseigneur Reesinck op weg was naar zijn vicariaat, werd hij in Marseille door ziekte overvallen en er moest operatief worden ingegrepen. Monseigneur her stelde maar zegt hij „de fut was er uit, ook bisschoppen worden oud; hoewel de missie ons leven is, moet men er toch betrekkelijk jonge en gezonde mensen voor hebben." Toen monseigneur Reesinck in 1908 naar de missie in Oeganda ging waren er 200 katholieken, thans zijn er in drie vicariaten ongeveer een miljoen. We vragen naar de toekomst van dit missiegebied. Het brede vriendelijk gezicht met de grijze snor en puntbaard, betrekt. Hij wijst op het opkomend nationalisme dat zijn problemen mee brengt en nog mee zal brengen en wijst er tevens op hoe voorzichtig men met uitspraken in deze zaken moet zijn. Het zijn allemaal uiterst tere kwesties. Monseigneur Reesinck is steeds een veel gezocht raadsman en een gezellige gastheer geweest, daarnaast was hij vooral als bisschop een vast beraden bestuurder en een man met begrip voor ontwikkelingen. Als een blijvend gedenkteken van zijn werkkracht staat er in Tororo het impone rende Tororo-college, dat naam en faam heeft in geheel Oost-Afrika. De 19de september zal in het missiehuis te Hoorn niet alleen een wel verdiende maar ook ongetwijfeld een goed gevierde feestdag worden. „Ik weet hoe het er bij zuke gelegenheden toegaat" zegt monseigneur Reesinck, „we zullen best plezier hebben met elkaar." Advertentie Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3