Oliehaven Amsterdam met sprong vooruit Aspirin Mannequins op lange zwarte kousebenen Hongaarse kwestie weer geplaatst op agenda van de Verenigde Naties Kruiswoordraadsel SIERAAD EN SYMBOOL Klachten over drempel in IJ mond Pruiken bij Holthaus Pseudo-psychiater voor de rechter Maar ook de strijd in Algerije en op Cyprus De vliegbootramp te Abadan Requiemmis voor de slachtoffers Aalm. A. Verhoeven pastoor te Nijmegen Produktiviteitscentrum Visserij Op i/iooo milligram nauwkeurig. Oud-chef van West- duitse psychologische dienst Landbouwvoorlichting wordt beperkt Nieuw schip voor K.N.S.M. Adenauer over zijn bezoek aan De Gaulle Franse premier „is geen nationalist" Spaanse ambassadeur in Friesland Oplossing van woensdag DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 Een miljoen tege moetkoming voor kooltelers Jubileumconcert Louise Wijngaarden rook opgaat, een scherpe geur nalaat en vergezeld is van een harige geestherhaalt Eric hoofdschuddend. „Als een ander mij dit vertelde, zou ik hem uitlachen, Thorfinn. Maar die drie ruiters, tja, dat kunnen wel doodgewone vagebonds geweest zijn. Ik zal morgenvroeg een krijgsbende uitzenden om de bossen in de omgeving te doorzoeken. De beschrijving, die jij geeft van de gedode krijgers, herinnert mij overigens vaag aan de krijgers van de steppen uit het Oosten. Dat is inderdaad een lelijk punt. Ik zalHij zwijgt abrupt, als een krijger opgewonden het vertrek binnentreedt. „Er is een kerel in de burcht, die er niet in hoort!" hijgt hij. „Ik en mijn makkers zagen hem opeens op de borst wering verschijnen. Voor we bij hem waren, was hij al tussen de bij gebouwen verdwenen en sindsdien is hij onvindbaar. Een grote donkere kerel is het. Hij moet hier ergens verscholen zitten." 10. Bestoft, bezweet, met de wervelende wind nog nasuizend in zijn oren, ziet Thorfinn Snglvoet bij de invallende schemering de burcht, waar Eric de Noorman verblijf houdt, zolang de nieuwe burcht nog niet ge reed is, voor zich liggen. Van verre roept hij de wachters zijn naam toe. De houten poort zwaait krakend open en met een zucht van opluchting laat Thorfinn zich uit het zadel glijden. Terwijl stalknechten zich over zijn vermoeid paard ontfermen, begeeft de jager zich haastig naar bin nen, en pas als hij de koele, onderzoekende ogen van de Norenkoning op zich gevestigd voelt, de rustige, behaaglijke sfeer van het ruime ver trek ondergaat, voelt hij de spanning van zich afvallen. Er wordt gerste bier gebracht en een dampende schotel zwijnenbraad voor de hongerige jager neergezet. Zwijgend luistert Eric naar Thorfinn's relaas. Eric steekt zijn ongeloof niet onder stoelen of banken, doch het gezicht van de jager bewijst, dat het hem bittere ernst is. „Een donker wezen, dat in (Van een verslaggever) Terwijl scheepsfluiten en sirenes loei den heeft woensdag de echtgenote van de Amsterdamse burgemeester, mevr. E. van Hall-Nijhoff door het open draaien van de sluiter in de ruwe-olie leiding naar het tankschip „Burgundia" de officiële opening verricht van het grootste particuliere olieveembedrijf in West Europa. Vrijwel ongemerkt is dit formida bele tankbedrijf van de Amatex de af gelopen twee jaren gebouwd in een stil le hoek van de Amsterdamse haven, aan de van Riebeeekhaven niet ver van de Hembrug. Vroeger was de Amatex een bescheiden opslagbedrijf van plant aardige oliën in de oostelijke hoek van de haven. De verhuizing naar het wes ten is gepaard gegaan met een enorme uitbreiding. Het park van opslagtanks heeft een capaciteit van 380.000 kubie ke meter oliën varriërend van ruwe oliën, benzine en stookolie tot walvis- en spermolie en melasse. Het 18 hectaren grote gebied is vol gens de modernste principes ingericht door de Rotterdamse architect Boks, die tevens de bijzonder fraaie kantoor- en andere werkgebouwen ontwierp. „Wij voelen ons als Tantalus," zei een der directeuren, heer J. T. F. M. Lucassen tijdens een toespraak tot Voor de bij de ramp met de „Mariner" vliegboot te Abadan op woensdag 10 september om het leven gekomen be manning is woensdag in het marine vliegkamp te Valkenburg een gezongen H. Requiemmis opgedragen door de hoofdvlootaalmoezenier mgr J. F. M. de Sain. Bij deze H. Mis waren, behalve enige familieleden van de slachtoffers, vele marine-autoriteiten aanwezig, on der wie de vlagofficier van de marine luchtvaartdienst, schout-bij -nacht-vlieger J. M. van Olm en de commandant ma rineluchtvaartdienst Nederland, kapi tein-ter-zee-vlieger A. J. de Bruyn. Ook vele marinemannen van Valkenburg woonden de plechtigheid bij. De predi katie werd gehouden door pater A. Even M.S.F., vlootaalmoezenier van het vlieg kamp Valkenburg. Als schola cantorum fungeerde het zangkoor van de O L. Vrouw van Fatima-parochie uit Den Haag. Vandaag is op het vliegkamp Valken burg een protestantse dienst ter nage dachtenis van de om het leven gekomen bemanning gehouden. Naar wjj vernemen is de hoofdaal moezenier van de Katholieke Jeugd beweging (jongens tot 17 jaar), A. J. L. Verhoeven, door de bisschop van Den Bosch benoemd tot pastoor van de St.- Stefanusparochie te Nijmegen. Pastoor Verhoeven is sedert 1945 hoofdaalmoe zenier en heeft de gehele naoorlogse ontwikkeling van het jeugdwerk mee gemaakt en mede-bepaald. De nieuwe pastoor werd in 1909 te Asten (N.B.) geboren. Na zijn priester wijding was hij eerst enige jaren ka pelaan in dezelfde Nijmeegse parochie, waarvan hij thans pastoor is 'eworden. Hij heeft ook enige jaren in het be- drijfsapostolaat te Eindhoven gewerkt. De katholieke jeugdbeweging verliest in hem een voortreffelijk 'eidsman, die niet geaarzeld heeft nieuwe wegen in te slaan, toen de omstandigheden dit noodzakelijk maakten. Zijn zeer gepro nonceerde gedachten over het jeugd werk vonden niet steeds overal weer klank, maar in alle kringen an net jeugdwerk waardeerde men hem zeer, ook om zijn persoon, en had men be wondering voor zijn rusteloze activi teiten. Minister Vond"fnaegs.e redactie) dat meer aandachts **van mening, steed aan de bevordering ,word?n be- duktiviteit van de vissefh-2. de pr°" daarom een produktiviteitscentr,,^' gericht, dat deze zaak gaat aanpakk°p" Gedacht wordt aan een overheidssubMl die voor dit instituut yan een miljoen, te Verdelen over vijf jaar. Het bestaande overbevissmgsverdrag heeft volgens de bewindsman een te beperkte opzet. Een nieuw verdrag met ruimere bevoegdheden voor het ver- dragsorgaan is in voorbereiding. de talrijke genodigden, „ons nieuw be drijf kan de grootste tankers ontvan gen. De diepgang van de haven en van het Noordzeekanaal is 13 meter, ruim voldoende voor alle super-tankers, maar tussen de pierer van IJmuiden is een drempel van slechts 10.30 me ter. Dit heeft tot gevolg dat wij ver schillende contracten hebben moeten weigeren, omdat de grootste tankers Amsterdam niet kunnen aandoen". De heer Lucassen deed een dringend be roep op Amsterdam en op Rijkswater staat om deze schoonheidsvlek op de hoofdstedelijke haven zo spoedig moge lijk *e verwijderen in het belang van de verdere groei van Amsterdam als oliehaven. Zijn wens werd spoedig beantwoord. Ir. N. Snijders, de directeur van de Gem. Dienst voor Havens en Handels inrichtingen, deelde mede dat reeds het volgende jaar met de uitdieping en de verbetering van de IJ-mond een aan vang zal worden gemaakt. Men hoopt in 1961 zover te zijn, dat ook de groot ste tankers de Amsterdamse haven zullen kunnen bereiken. De betekenis van het nieuwe bedrijf schetsend deel de de heer Lucassen nog mede, dat het afgelopen jaar door de Amatex 114 miljoen ton olie werd geladen en gelost. n totaal heeft Amsterdam een tank- opslagcapaciteit van 700.000 kubieke meter. De opkomst van Amsterdam als oliehaven houdt ten nauwste verband met de opening van het Amsterdam- Rijnkanaal. In 1952 bedroeg de aanvoer over zee van minerale oliën nog slechts 72.000 ton. In 1957 was dit gestegen tot 1.2 miljoen ton. De aanwezigheid van de grote- olieopslag was o.m. voor de HAPAG en de Nord Deutsche Lloyd aanleiding om de hoofdstedelijke haven op te nemen in de gecombineerde lijndienst van West Europa naar Afri ka. Ter gelegenheid van deze memora bele sprong vooruit van de Amsterdam se haven als oliehaven heeft de direc tie van de Amatex de uitgave gefinan- cieerd van een boekwerk, dat van de hand van drs. H. Spiekman door het Ned. Economisch-Historisch Archief is gepubliceerd over de ontwikkeling van de Amsterdamse Petroleumhaven. De echtgenote van de burgemeester werd een geschenk aangeboden, dat op haar verzoek bestond uit een bedrag voor charitatieve doeleinden. Advertentie Bij de fabricage van geneesmiddelen is de dosering van de te verwerken stoffen van het allergrootste belang. In de pharmaceutische afdelingen van de Bayerfabrieken ziet de bezoeker dan ook de meest uiteenlopende typen balansen, sommigen zelfs tot op 1/1000 milli gram nauwkeurig. Uiteraard is dit slechts een onderdeel van de controles. In de onderzoekafdelingen en overal is het vooral de grote oplettendheid van iedereen, die het Bayerkruis een symbool van vertrouwen doet zijn. Onder de talloze geneesmiddelen, die de naam Bayer dragen en die dagelijks over de gehele wereld met succes worden gebruikt, neemt Aspirin1» een belang rijke plaats in. Wanneer u hoofdpijn hebt, verkouden of grieperig bent, verlaat u dan op Aspirin, het middel dat een maximum aan pijnstillende, heilzame werking biedt. Het Bayerkruis op ieder tablet is een garantie voor echtheid, zui verheid en constante samenstelling. Geen Aspirin zonder Bayer-kruis. Symbool van vertrouwen Gedeponeerd handelsmerk Een wintermantel in de „ligne attrayan- te groen-bruin tweed. De mantel heeft een verhoogd tailleaccent en gedrapeerde kraag. Bp'gaande foto's uit de wintercollec tie van de Amsterdamse couturier Dick Holthaus, laten zien, dat hij zjjn mooie wintermantels het zweven de silhouet in de rug geeft en dat hij poogt de mantelpakjes, kort van rok en kort van jasje zoals de mode dat nu dicteert, wat esprit te geven. Zoals aan dit licht beige pakje door een kraag van licht beverbont, hoge zakken en een voering van dezelfde fleurige ruit ais de korte blouse. Mannequin Tanja draagt daarbij op het hoofd een suikerbrood, ook met lichte beverrand. Het was van de show, die woensdag ochtend werd gehouden in zijn salon, een applauspakje. Tussen pers en pu bliek merkte men bij deze première Mary Dresselhuys op met haar doch ter en Ank van der Moer in een witte japon met grote zwarte hoed van mo dieuze grove tule. Ook Wim lbo hoor de tot de genodigden. Het openingsgrapje van de show was ditmaal een kwartet van draaien de mannequins op lange zwarte kou sebenen en plumeau-achtige zwarte hoeden op, omkokerd door heel schrie le rokjes en korte zwarte grofgebrei- de jumpertjes. Modeller uit de nieu we boutique. Die lange zwarte kou sen waar Lanvin Castillo in Pa rijs de vader van is geven de kort gerokte vrouw iets bijna griezeligs, ze maken haar tot een soort insect, een wezen van een andere planeet. Is dat de terugslag van "de ruimte- vaart op de mode? «et *s n'et te ontkennen dat de mode zich nu openlijk en hardnekkig losmaakt van haar functie om vrouwen mooier te maken of aantrekkelijker. Er is moed voor nodig om de nieuwe modi euze creaties te dragen Wat niet wil zeggen dat Holthaus zich in deze pre sentabele collectie niet creatief heeft getoond, al kunnen wij ons met die hyperkorte rokken onmogelijk verzoe nen. Zqn mantels, vele van smakelijke kleurige ruiten, met volume in de rug of brede hoge ceintuur, zijn goed van Üjn. Voor sport laat hij er een korte kniebroek bij dragen in plaats van een rok. En hij probeert zoals gezegd, de obligate schrielheid van de boleropak jes te breken. Hij doet dat bijvoorbeeld door een brede slip aan een hoge cein tuur of grote zakken tegen de ceintuur aan te laten leunen, en niet het minst door zijn voyante accompagnerende hoeden. Tussen suikerbroden en valhel- men van glanzend melusine, was de stunt van de show een echte pruik. Een witte haren pruik met voorhoofdsband, die over het ge wone kapsel werd gedragen. Dat is dan de begeleiding voor het cocktailtoilet, waar het wel reliëf aan geeft. Ook hier laat Holthaus zich wat joyeu- zer gelden dan mogelijk is uitsluitend met een simpel zwart jurkje gebroken door een ceintuurtje onder de armen, al heeft die eenvoud op een slank jong figuur, dat alles mee heeft een eigen schoonheid. Hij probeert daarnaast met tunieken en „schorten" en paniers aan Een beige mohair tailleur met gebleekte beverkraag en bijpassende hoed; beide modellen worden hier getoond door star-mannequin Tanja. een sluik lijf, wat meer deining te bren gen. Er is kant, fluweel en faille voor de frivole uren. Een van zijn onafschei delijke „frivolités" zijn rozen in een paarlen collier. De voilettes om het hoofd voor diner en theater, waar ook Parijs heel kwistig mee is, zijn een van de weinige „lievigheidjes" van deze mode. A. Bgl. In Bonn is het proces begonnen tegen de voormalige chef van de psychologi sche dienst van de Westduitse strijd krachten, Robert Schneider. Schneider, die zich sinds einde 1956 in voorarrest bevindt, wordt o.m. beschuldigd van bedrog, valsheid in geschrifte en het onbevoegd voeren van een academische titel. Er zullen meer dan 150 getuigen worden gehoord, onder wie verschillen de hoge officieren en hoogleraren. Schneider werd. mede op grond van alse diploma's en getuigschriften, in 1955 benoemd tot militair arts. Later bleek dat hij nooit examens had gedaan in de medische faculteit van een er kende hogeschool. Hij bracht het in korte tijd tot hoofd van de psycholo gische dienst van de Westduitse strijd krachten. Onder zijn leiding werden circa 500 stafofficieren geschoold tot psychologische onderzoekers. Volgens door hem opgestelde richtlijnen werden ongeveer 80.000 soldaten en adspirant- officieren gekeu. Het is eveneens gebleken dat Schnei der, vöör zijn carrière bij het West duitse leger, al met de justitie in aan raking is geweest. Hij heeft n.l. in zijn geboorteland Oostenrijk in de gevange nis gezeten wegens bedrog. Schneider verklaarde tijdens het pro ces, dat hjj in 1944 de artsentitel had behaald. AI zijn examinatoren waren inmiddels echter overleden. Hjj zei verder, dat hij sedert de oor log onder meer had gewerkt als kruier, arbeider, jazz-musicus en psychiater b\j een kinderrechtbank. De landbouwvoorlichting, voorzover die door het ministerie van Landbouw wordt verzorgd, zal in het komende jaar worden beperkt. Minister Vondeling zegt in de toelichting op zijn begroting dat ernaar wordt gestreefd een deel van de ze voorlichting door het bedrijfsleven zelf te laten verzorgen. Bij het land bouwonderwijs wordt een kleine uitbrei ding van het aantal middelbare scho len nodig geacht, doch de plannen zullen i.v.m. de financiële situatie moeten wor den uitgesteld. Wel zal dit jaar nog worden begonnen met een onderwij zersopleiding voor het lager land bouwonderwijs. De agenda-commissie van de Assemblée der Verenigde Naties heeft giste ren alle belangrijke punten goedgekeurd, welke waren voorgedragen om op de agenda opgenomen te worden, met uitzondering van de kwestie van China's vertegenwoordiging in de V.N. Een beslissing over dit punt werd tot vandaag uitgesteld. De commissie komt weer samen nadat de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, vanmiddag een plenaire zitting van de Assemblée heeft toegesproken. Voor het derde achtereenvolgende jaar is door Indië voorgesteld, de kwestie of communistisch China al dan niet het recht heeft op een zetel in de volkerenorganisatie, op de agenda te plaatsen. Bij de twee vorige gelegenheden is dat voorstel afgewezen. Ook nu lijkt het kansloos. Met vijftien tegen drie stemmen (Rusland, Roemenië en Tsjechoslowa- kjje tegen) en bij twee onthoudingen (Indonesië en Ceylon) heeft de agen da-commissie, waarin 21 naties zitting hebben, beslóten de kwestie-Honga- rjje voor de derde maal in twee jaar op de agenda te plaatsen. Besloten werd ook de kwestie-Algerije dit jaar weer in debat te nemen. Dit besluit werd genomen hoewel de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Mauri ce Couve de Murville. verklaard had dat Frankrijk dit debat zou boycot ten. Ook een voorstel van Griekenland werd aangenomen om de kwestie- Cyprus opnieuw te bespreken. Enge land en Turkije hadden verklaard dat zij geen bezwaar hadden tegen dit de bat. Voorstellen van de Verenigde Staten en Rusland om het probleem van de vrede in het wereldruim te behandelen, werden tot één agenda-punt samenge voegd. Zonder discussie werd het pro bleem van de algemene ontwapening op de agenda geplaatst, doch een voor stel van het Sovjet-blok om de benoe ming van leden van de ontwapenings commissie tevens onder dat punt te be handelen, werd afgewezen. Zonder stemming werd besloten de oude kwestie van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek op de agenda te plaat sen. nadat de Zuidafrikaanse gedele geerde G. P. Jooste formeel had be kend gemaakt dat zijn regering be zwaar tegen zulk een debat had. Het voorstel de Hongaarse kwestie op de agenda te plaatsen, want van Austra lië. Er ontstond daarover een lang de bat, waarin de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Endre Sik, de Rus sische plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Valerian Zorin, en de Amerikaan, Henry Cabot Lodge, het meest aan het woord waren. De Cey- lonees Sir Claude Corea betoogde ver geefs dat een nieuw debat over Honga rije geen nuttig doel zou dienen en geen tastbare resultaten zou opleveren. Woensdag is wederom een nieuw schip voor de KNSM in de Amster damse haven aangekomen, het 83e van deze oudste A ^sterdamse rederij. Het is het 950 ton metende m.s. Libertas, waarmee op de Eems eei. proeftocht is gemaakt. Het schip is gebouwd door E. J. Smit en Zoon's Scheepswerven in Westerbroek. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft gisteren in Bonn op een persconferentie wat meer verteld over het onderhoudt, dat hij maandag te Colom bey-les-Deux-Eglises heeft gehad met premier De Gaulle van Frankrijk. De bondskanselier zei de overtuiging te hebben, dat het onjuist is De Gaulle te zien als een „nationalist". Hij zei bü de Franse premier „valse pathos" noch „na tionalistische hartstocht" te hebben aan getroffen. De Gaulle had Adenauer de verzekering gegeven, dat in Frankrijk de vrees voor een Duitse „revanche", die vlak na de Tweede Wereldoorlog nog wel bestond, thans geheel is verdwenen. Adenauer zei, dat de inzichten van De Gaulle over allerlei belangrijke politieke onderwerpen geheel met de zijne over eenstemden De bondskanselier sprak als zijn overtuiging uit, dat De Gaulle en hij het ook in de toekomst over belang rijke kwesties eens kunnen worden. De Frans-Duitse vete. die lange tijd de Europese geschiedenis heeft beheerst, bestaat niet meer en beide landen kun nen zich nu aan hun gemeenschappelijke taak in Europa en de wereld wijden, al dus Adenauer. Vergezeld door de hoofdambtenaar van het ministerie van economische za ken de heer P. van Loon brengt de ambassadeur van Spanje, de hertog van Baena, een tweedaags officieel bezoek aan de provincie Friesland. Vanmorgen werd de ambassadeur met zijn gevolg officieel ontvangen ten stadnuize van Bolsward waar hij werd begroet door de burgemeester van deze gemeente, mr. J. A. Geukers. die zijn gast in het Spaans toesprak. Veel interesse had de ambassadeur voor het historische raad huis. evenals voor de Martinikerk, die hierna werd bezichtigd. Vervolgens ver trok het gezelschap naar Sneek, van waaruit een tocht over de Friese meren werd gemaakt tot Terhome. Vandaar reisde men naar Drachten. Horizontaal: 1. trompetgeschal - American Post Office 2. ongewoon - langzaam muziekstuk 3. bouwland - enig 4. oorspiegel 5. riviertje - krant - maanstand 6. wreed keizer - licht-bruinrood 7. voortrekkers leider (afk.) - touw - boom 8. zuiver - geringe hoeveelheid 9. mansnaam - gast 10. drukpers - bereids 11. voegwoord - bierhuis Verticaal: fietsraam geen oorlog vaartuig op vijandelijk schip over- klimmen afstammeling konijnen jager luize-ei kunstmens groente deel van mast suo loco afgelopen 7. opvoeding - noot 8. positieve elektrode - fijn 9. opgeld - overblijven 10. aardappelen - plaats op Ve' we 14. tevens - zeerovers Horizontaal: 1. erg; 4. elf; 7. nar; 10. roe; 11. ga; 12. nl; 13. taag; 16. mast: 19. granaat; 20. maar; 21. krat; 23. m.o.; 24. il; 26. ent; 28. Leo; 29. Ede; 30. enk. Verticaal: 1. eng; 2. raat; 3. gr; 4. er; 5. lont; 6. fel; 8. sigaret; 9. inmaken; 14. aga; 17. aar; 18. sta; 20. mond; 22. tien; 23. mee; 25. lok; 27. te; 28. Ie. ooi e veterinaire faculteit van de universiteit van Muenchen is deze drie e er hoge fontein opgericht. Zij is bedoeld als verfraaiing van de omgeving, doch tevens als symbool van de faculteit. Op de begroting Van landbouw is re kening gehouden met een uitgave van één miljoen voor de tegemoetkoming aan de telers van bewaarkool. De steun regeling van de voorgaande jaren zal worden voortgezet met een verbetering van de marktsituatie, mede als gevolg van de genomen maatregelen. Mevrouw Louise Wijngaarden, eerste violiste van het Concertgebouworkest te Amsterdam, zal in oktober van dit jaar veertig jaar aan dit orkest zijn verbon den. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op 17 oktober a.s. een concert wor den gegeven in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, waar aan een aantal van haar leerlingen en oud-leerlingen medewerking zal verle nen. Louise Wijngaarden zelf zal werken uitvoeren van Bach, Gabrleli, Tartini, Pijper en Nin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7