Defensiebegroting opnieuw gesteld op 1650 miljoen Vier typen raketten voor de land- en luchtmacht Radar kan toeneming van de vliegsnelheid niet bijhouden De Gaulle bereidt afscheiding van Frans-Guinea reeds voor W etsontwerp weduwen- en wezenvoorziening Engelse vrouw doet een dodelijke sprong uit rijdende Poolse trein Autobus rijdt in op groepje scholieren 99Dorp aan de rivierin première BUISJE POKSTOF ZOEK ?jli«nfe6V„VrkJ.^.-IOZr%S Tien jaar voor glazenwasser Voorlopig geen verkorting van de diensttijd Andorra voert geen oorlog meer Westelijke maatschappijen aan geraden geen nieuwe investeringen te doen Bedrijfspensioenfondsen sinds A.O.W. toegenomen In paniek over vermissing van haar twee kinderen? Zwarte lonen met alle middelen tegengaan Toekomstbeeldautomatische chauffeur Het weer OORLOGSDREIGING DWINGT TOT OP PEIL HOUDEN DER STRIJDKRACHTEN In Den Haag Uitspraak rechtbank Amsterdam Oorzaak dood van zijn drie kinderen Franse ambtenaren gereed tot vertrek V.A.R. geeft Franse bezittingen terug Meer waarnemers naar Libanon Nieuwe aanslagen van Noordafrikanen in Frankrijk BINNENKORT TE VERWACHTEN Tragedie in Stare Bojanowo Minister Suurhoff Loonbevoegdheden bij het bedrijfsleven Twee jongens ernstig gewond Nevelig Het weer in Europa STUURMAp COHEN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30016 Omdat in de strategische situatie in de verhouding tussen Oost en West in de laatste tijd geen enkele verandering is gekomen en de voortdurende dreiging van de Sovjet-Unie, hetzij van een algehele oorlog, hetzij van acties op kleinere schaal, niet is verminderd, blijft voor het Westen de nood haak bestaan van een voortdurend op peil houden en van verdere ontwikkeling van de eigen strijdkrachten. Minister Staf is op grond van deze overweging tot de conclusie geko men dat voor wat betreft de Nederlandse defensie-inspan ning slechts in zeer geringe mate een aandeel kan worden geleverd in de beperking van de overheidsuitgaven. De cijfers in deze begroting zijn ongeveer gelijk aan die van vorig jaar. Slechts de kasuitgaven voor dit jaar zullen lager blijven dan in de oorspronkelijke opzet van 1956 was voor zien, aldus ir. Staf in zijn toelichting aan de Tweede Kamer. Dit leidt ertoe, dat bepaalde voorzieningen moeten worden uitgesteld en dat verder op de exploitatiekosten moet wor den bezuinigd. Uit de omgeving van generaal De Gauile verneemt Reuter, dat de premier opdracht heeft gegeven onverwijld maatregelen te treffen, die verzekeren dat elk Frans gebied in Afrika, dat 28 dezer tegen de nieuwe Franse grondwet stemt, direct onafhan kelijk wordt. Er zijn met name maatregelen voorbereid, die voor zien in het doen vertrekken van alle Franse ambtenaren uit Frans- Guinea, dat, na een desbetreffende aansporing van zijn vice-premier Sekoe Toeré, vermoedelijk tegen zal stemmen. (Van onze Haagse redactie) Naar het zich Iaat aanzien kan de indiening van een wetsontwerp tot in voering van een algemene weduwen- en wezenverzekering binnenkort tege moet worden gezien. Minister Suurhoff kondigt dit aan in de toelichting op zijn begroting. Hij deelt verder mee dat hij ernaar zal streven nog in de zittingsperiode van dit kabinet dus voor de verkiezingen van 1960 een wetsontwerp inzake een nieuwe invaliditeitsverzekering bij de Kamer in te dienen. De officier van justitie te Warschau heeft gisteren mee gedeeld dat een slaapwagenbeambte is gearresteerd in ver band met de dood van de Engelse mevrouw Akers, die tus sen Poznan en Warschau, aldus bericht United Press Inter national, uit een rijdende trein sprong. Men gelooft echter dat de Engelse dame door een ongeluk om het leven is ge komen, zo wordt meegedeeld. Het politie-onderzoek wordt nochtans voortgezet. mtmmiiimiimiiiiniiiiiiiiiiiniiimimimiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Gedwongen uit te wijken naar rijwielpad ce MORRIS 'ieforeywfoy/ Suède Dames/Herenjasjes "re" HORLOGES BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 f (Van onze Haagse redactie) Bij de Nederlandse bijdrage in de NATO-defensie die in hoofdzaak be staat uit het vormen van een deel van het „parate afweerschild" wordt de grootste nadruk gelegd op een meer verspreide en zelfstandige organisatie van kleinere onderdelen. Deze moeten worden uitgerust met de meest moder ne wapens en ondersteund worden door grote vuurkracht. Zij moeten tenslotte zelfstandig of in verband kunnen optre den onder chaotische gevechtsomstan digheden. De nieuwe organisatie van ïana- machtonderdelen, waarmee in het ver leden reeds een begin werd gemaakt, zal verder worden voortgezet. Bp oefe ningen in de zomer van 1958 is de waar de van deze reorganisatie voor het op- streden in een atoomoorlog bewezen. De s«O macht zal op korte termijn de be- John^S? krijgen over eenheden Honest die van de Verenigde tirmhn.verkregen. Op langere een ander type "nnister Staf ook nog v! van de NldérketyaPens ten behoe- tillerie landfie iegerkorps-ar- Bq de luchtmacht zal eind 1959 he gin 1960 een begin worden gemaakt met de vorming van vier squadrons Nike- raketten voor de luchtverdediging. Ver der heeft de Amerikaanse regering tie mogelijkheid geopend voor haar bond genoten om de beschikking te krijgen over een doeltreffende en niet te kost bare vliegtuigraket, waarmee de **0- nuiklijke Luchtmacht zal worden uitge kust. Het aantal taktische squadrons zal, mede in verband met de geleidelijke invoering van raketten tegen gronddoe- ten, opnieuw met één worden geredu ceerd. De jachtvliegtuigen zullen over enkele jaren moeten worden vervangen door één type supersonische jager, die °nder alle weersomstandigheden kan optreden. Om de kwetsbaarheid van de lucht macht tegen onverhoedse aanvallen te verminderen, dient behalve aan de pa raatheid ook de nodige aandacht te ™0rden geschonken aan een doelmati ge verspreiding. Het is echter niet mo gelijk alle beschikbare vliegvelden voortdurend volledig bemand te hou den. Daarom zal een aantal van deze velden in gereedheid worden gehou den en worden bemand met een kern- bezettmg zodat zij onmiddellijk be schikbaar blijven. Minister Staf spreekt met enige zorg over de mogelijkheid om door radar meldingen tijdig te worden gewaar schuwd voor aanvallende vliegtuigen. De vergroting van het radarbereik heeft geen gelijke tred gehouden met de toeneming van de vliegsnelheid en 'bet de ontwikkeling van de nog veel Geilere raketten. Bovendien zijn er «^"gelijkheden aanwezig voor elektroni- che storing van radarsystemen. Om «o goed mogelijk gebruik te maken de beschikbare tijd voor tegen- +A^at*egelen, wordt gestreefd naar gro- 6 automatisering van het verdedi gingssysteem. mSf h0WSH verloren en vijf buisjes h- j6" jongeman bezorgde het pakje bq de geadresseerde, die con stateerde, dat een van de buisjes ontbrak. De politie waarschuwt de eventuele vinder van het buisje dat pokstof b*bbe°n 6n wonden ernstiSe gevolgen kan iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de bijna acht maanden preventieve hechtenis wegens doodslag luidde het vonnis, dat de rechtbank te Amsterdam vanochtend heeft geveld over de 30-ja- rige glazenwasser M. A. uit Amsterdam. Deze was ervan beschuldigd in de nacht van donderdag 23 januari op vrijdag 24 januari j.l. in zijn woning aan de Kat- tenburgertussenstraat de gaskraan te hebben opengedraaid, waardoor binnen enkele uren tijds zijn drie kinderen om "et leven kwamen. i?e rechtbank achtte de primair ten snrab- Aflegde moord niet bewezen en van daarvan vrij. De officier eeacht It, had moord w e 1 bewezen geëist. esen de man achttien jaar De studie over de eventuele verkor ting van de diensttijd, waarvan de mo gelijkheden worden onderzocht door een speciale commissie^ heeft nog niet tot resultaten geleid. Minister Staf zegt in de toelichting op zijn begroting dat de commissie „goede vorderingen maakt maar dat nog niet kan worden vastge steld wanneer zij haar bevindingen in een rapport kan neerleggen. Intussen, zo erkent ir. Staf, heeft de kwestie bijzondere actualiteit gekregen door het Belgische besluit de eerste oefeningen voor dienstplichtigen tot twaalf maanden te beperken. Maar Bel gië heeft een veel groter aantal beroeps militairen en bovendien bestaan er goe de verwachtingen om meer vrijwilli gers aan te trekken, zij het niet zonder het toekennen van hoge premies. Aan beide punten zal dan ook in het Neder landse onderzoek grote aandacht wor den besteed. 3 Samen zijn ze maar net vier jaar oud: de driejarige Timothy Vaughan en zijn 15 maanden oude bröeder-in-de-kunst Graham Philips en toch hangt hun werk al op een echte tentoonstelling in Londen. Hun inzendingen vormden een onder deel van de tentoonstelling, die in de Royal Festival Hall is ingericht van de „kunstwerken" van jonge kinderen en apen, die men hier aan de wand ziet. President Cairati van Andorra, het republiek je in de Pyreneeën, heeft meegedeeld, dat zijn land zich niet meer in staat van oorlog met Duitsland bevindt. Deze aankondiging komt niet dertien, maar veertig jaar te laat. De toestand waarvan Cairati sprak, heeft namelijk betrekking op de eerste wereldoorlog. Het republiekje heeft toen het Duitse keizerrijk officieel de oorlog verklaard, maar aangezien men vergeten had Andorra op de vredes conferentie van Versailles uit te nodigen, bestond de oorlogstoestand offi cieel nog altijd. Niemand heeft daar echter iets van gemerkt, Aan in Frans-Guinea werkende ambte naren, die thans met verlof in Frank rijk vertoeven, is de raad gegeven niet naar hun posten terug te keren, indien Frans-Guinea zich tegen de nieuwe grondwet zou uitspreken. Van dezelfde zijde wordt nog verno men dat aan Europese en Amerikaanse maatschappijen, die projecten in Frans- Guinea uitvoeren, de raad is gegeven geen nieuw kapitaal in hun bedrijven aldaar te steken. In het afgelopen jaar is, met mede werking van Amerikaanse, Canadese, Britse, Zwitserse en Italiaanse maat schappijen, een reusachtig project on der de naam ,,Fria;* opgezet, dat be oogde van Frans-Guinea een der groot ste aluminiumleveranciers van de we reld te maken. Van Franse officiële zijde is nu ver klaard, dat, indien Frans-Guinea zich thans, door tegen de nieuwe grondwet te stemmen, voor onmiddellijk ingaan de onafhankelijkheid uitspreekt, de waarborg der Franse regering aan bui tenlandse bedrijven in dat gebied niet langer gestand kan worden gedaan. De franse bezittingen in de Verenig de Arabische Republiek, die tijdens de Suez-oorlog in beslag werden genomen, zijn gisteravond vrijgegeven, aldus meldt U.P.I. Bij dekreet werd 'bepaald, dat de bezittingen moesten worden terug gegeven aan de eigenaars. Met Enge land is een soortgelijke overeenkomst nog niet tot stand gekomen. De groep waarnemers van de Ver enigde Naties in Libanon zal binnenkort worden vergroot, zo is volgens Reuter te New York en Beiroet meegedeeld. De groep telt op het ogenblik 239 offi cieren en 46 onderofficieren. De Parijse politie heeft gisteravond een Noordafrikaan met machinepistool- vuur doodgeschoten en twee anderen over de daken van de huizen nage jaagd, nadat er was geschoten op een patrouillerende politie-auto. Dit meldt Reuter. Geen der politie-agenten werd getroffen. In een ander deel van Parijs heeft de politie op een Noordafrikaan geschoten, die een revolver trok, toen hq werd aangehouden voor controle van zijn identiteitskaart. De man werd gewond. Gewapende bewakers hebben nabij Metz een aanslag van Noordafrikanen op een gashouder bij een fabriek ver hinderd. Er werd een vuurgevecht ge leverd waarbij één van de bewakers werd gewond. De aanvallers, verschei dene mannen, namen de wijk, toen. zij tegenstand ontmoetten. Volgens de officier van justitie heeft meviouw Akers in Koscian waar de nachttrein van Poznan een minuut stopte de trein verlaten. Toen ze te rugkwam reed de trein reeds. Ze pro beerde er op te springen maar vief en werd aan een hand en een been ge wond. Een kruier bracht haar bij de stationschef, die Duits met haar sprak en hoorde dat haar twee kinderen in de trein zaten. Hij telefoneerde naar Leszno, waar men de kinderen uit de trein zou halen. Vanuit Koscian tele foneerde zq, na aankomst van de trein, met haar kinderen in Leszno. Met de trein van 01.12 uit Koscian zou ze naar Leszno reizen. Volgens passagiers maakte zij de indruk in pa niek te zijn, en weigerde ze een open staand raam te sluiten. In Stare Bo janowo, waar de trein niet stopte, is ze uit het open raam gesprongen, waar schijnlijk omdat ze een van haar mede passagiers „Leszno" had horen zeggen. Toen aan de noodrem was getrokken en men mevrouw Akers gevonden had bleek zij ernstig gewond te zijn en ster vende. Volgens de officier van justitie was mevrouw Akers niet in het bezit van plaatsbewijzen voor de slaapcoupé in de trein, ofschoon zij en haar kinde ren daar zaten. Toen de conducteur haar verzocht voor de slaapcoupé bij te betalen, verklaarde zij geen Pools geld bij zich te hebben, maar slechts een cheque voor vijftien pond. De conducteur is onder arrest geplaatst omdat hij in gebreke is gebleven te melden dat 'n passagier zonder plaats bewijs reisde en verzuimd had de trein te doen stoppen toen deze uit Koscian ■srtrok, met achterlating van een pas sagier. De bagage van mevrouw Akers is inmiddels door haar echtgenoot on derzocht. Het leek hem toe dat er niets uit vermist is. Het onderzoek wordt voortgezet. 9?' 99 (Van onze Haagse redactie) Minister Suurhoff is voornemens ook in de toekomst alle hem ten dien ste staande middelen aan te wenden om het kwaad van de zwarte lonen tegen te gaan. De bewindsman zegt dit in het hoofdstuk ..arbeidsverhou dingen" van de toelichting op zijn be groting. De minister zegt verder dat thans in terdepartementaal overleg wordt ge houden inzake het op zijn departement voorbereide wetsontwerp tot overdracht van wettelijke bevoegdheden op het ge- I bied van de loonvorming aan organen van het bedrijfsleven. Hierna zal het wetsontwerp aan de SER worden aan geboden. Van een bevredigende toepas sing van de wet op de ondernemings raden kan volgens de minister nog steeds niet worden gesproken. Sinds de inwerkingtreding van de algemene ouderdomswet is het aantal bedrijfspensioenfondsen niet onbelang rijk toegenomen. Minister Suurhoff meent uit dit verschijnsel de conclusie te mogen trekken dat deze wet bevor derlijk is geweest voor de verdere uit breiding van het bedrijfspensioenwezen. Hierdoor is het voor de organisaties van werkgevers en werknemers moge lijk geworden te beoordelen in welke mate nog aanvullende voorzieningen zouden moeten worden getroffen. Het totaal aantal deelnemers aan een particuliere pensioenvoorziening be draagt volgens de minister 77 pet van het totaal aantal mannelijke loontrek kers. Indien ook de ambtenaren in de beschouwing worden betrokken komt men tot een percentage van 80. Donderdagmiddag is op de rijksweg Apeldoorn-Zwolle een ernstig verkeers ongeval gebeurd, waarbij twee scholie ren van de lagere landbouwschool te Epe ernstig werden gewond. Een autobus van de Veluwse Auto- dienst reed in op een groepje scholie ren, die op het aan de andere kant van de weg gelegen rijwielpad fietsten De dertienjarige G. Herkert uit Vaassen liep een schedelbasisfractuur op en werd in zorgwekkende toestand opgeno men in het Juliana Ziekenhuis te Apel doorn. De veertienjarige H. Kleiboer, eveneens uit Vaassen. brak beide be nen. Een derde scholier liep slechts een paar schrammetjes op. De autobus, die zich met zijn stompe neus in de langs het rijwielpad lopende droge sloot boorde, werd zwaar beschadigd. De dertig buspassagiers kwamen met de schrik vrij. De chauffeur van de autobus wilde twee voor hem rijdende personenauto's passeren. Juist op het moment dat hij hiermede bezig was, week een van deze auto's uit om eveneens te passeren. Om een aanrijding met deze auto te vermij den gooide de buschauffeur het stuur om en reed het links van de rijweg ge legen rijwielpad op, waar juist een groepje leerlingen van de Lagere Land bouwschool uit Epe passeerde, met de voornoemde gevolgen. Advertentie Een professor, die zich onder auspiciën van de Columbia universiteit bezig houdt met de verkeersveiligheid heeft voorspeld dat de Amerikaanse auto s m de toekomst zullen worden uitgerust met elektronische instru menten, die botsingen of andere ongevallen zouden kunnen voorkomen. Wanneer de bestuurder beschonken is zal de auto, die een elektronische installatie heeft welke het coördinatievermogen en derhalve de „nuchter heid" van zijn berijder controleert, weigeren weg te rijden. En mocht de man desondanks kans zien te starten en onderweg moeilijkheden krij gen, dan zal zijn auto de kant van de weg opzoeken en stoppen, om niet meer te starten zolang geen nuchtere chauffeur achter het stuur heeft plaatsgenomen. Deze voorspellingen zijn afkomstig van dr. James L. Mal- fetti, directeur van het „verkeersvoorlichtingsprojekt" aan de universiteit van Columbia. ■.ïvx-v BARTEUORISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM IEL 717162 Verwachting tot zaterdagavond opgemaakt te 11.15 uur) Nevelig weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtin gen en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.21-18.45. Maan: 14.38-23.35. In het City-theater te Amsterdam is gisteren de première gegaan van de film „Dorp aan de rivier" naar de gelijknamige roman van Anton Coolen. Na de première ziet men hier bijeen (van links naar rechts) de schrijver Jan de Hartog, Hugo Claus, die het scenario voor de film gemaakt heeft, Anton Coolen. de auteur van de roman „Dorp aan de rivier", Mary Dresselhuys, die de rol van mevr. Van Taeke speelde en de regisseur Fons Rademakers. max. neersi. Station Weer temp. af gel. gisteren 24 uur Helsinki zwaar bew. 17 0 Stockholm zwaar bew. 17 0 Oslo half bew. 16 0 Kopenhagen zwaar bew. 14 2 Londen motregen 21 0.4 Amsterdam zwaar bew. 17 0 Brussel half bew. 18 0 Luxemburg mist 19 0 Parijs zwaar bew. 21 0 Nice onbewolkt 24 1 Berlijn geheel bew. 13 0.3 ü'rankfurt motregen 18 1 München geheel bew. 18 4 Zürich mist 20 0 Genève licht bew. 19 2 Locarno zwaar bew. 23 0 Wener. geheel bew. 18 4 Innsbruck geheel bew. 20 7 Rome zwaar bew. 23 Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 - HORLOGERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1