Morgen atletiekwedstrijden in Haarlem voor r.-k. scholen Protest tegen verlenging van hogere belasting op auto's Pantalons Kruiswoordraadsel PARLEMENT GAAT BEGROTINGEN DOELMATIGER BEHANDELEN Kortere schriftelijke voorbereidingen 50 Chinese organisaties in Djakarta verboden bor/ndft.' r NAAIMACHINES Om mgr. Huibers- en deken Zijlstra- wisselbeker Jeugdige dieven voor politie rechter Dansacademie „Schröder' voor R.-K. Budgettair argument vervallen door sterk gedaalde omzet Stoker verdacht van hedrog U mT ^teuten faxR Bedrijf opgelicht voor ƒ24.000 Financiële beschouwingen eerder Alle leden van de Kwo Min Tang moeten zich melden Vrije Algerijnse regeringop komst GEERVLIET heeft de Ftrlij-rrnjB hoorbril J duffel monty-coats VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 PAGINA 2 Witkalk gestolen om keuken op te knappen „Volksleven in de gewesten' Congres in Haarlem op 8 oktober Uitspraken Haarlemse rechtbank U hoort er weer bij door. beter te horen Raamsingel 16 Telefoon 11045 DAMES HEREN Adres aan Staten-Generaal Windjacks, Monty-Coats SPORTMAGAZIJN GRETHA DE BRUYN Filmliga had een gelukkige start MR. H. M. VAN FENEMA Voorzitter Vereniging van Noordhollandse burge meesters Rectificatie handbal- beschouwing Zaterdag volleybal toernooi SPORTAGENDA BLOEMEN DAAL Opbrengst collecte kankerbestrij ding NECCHI Agent van een intern, valutabank? Twee jongens stelen bromfietsen Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 11 „Dat is het wezen," stoot Thorfinn uit. Eric ziet de kleur weg trekken onder zijn gebruinde huid. „Nu, we zullen eens gaan kijken," zegt hy luchtig. „Ik moet de wonderen eerst zien, voor ik ze geloof. Kom mee!" Met Thorfinn en de krijger beent hij naar buiten, waar Svein zich by hen voegt. De krijgers tonen hun de plaats, waar de onbekende over de omheining gekomen is. Thorfinn knikt heftig. „Ja, ja, ik ruik hier de geur," mompelt hij, rondloerend. „Het is niet pluis, Heer Eric. Hoe is dat wezen langs de hoge muur naar boven gekomen?" „Hij kan een touw bij zich gehad hebben," antwoordt Eric schouderophalend. Zorgvuldig zoekt men naar sporen bij de schuren en stallen, maar hoewel de krijgers bhjven volhouden, dat ze hem hier het laatst gezien hebben, is er van de onbekende man geen spoor meer te bekennen. „Wat zou daar nu achter zitten?" gromt Svein ten laatste onbehaaglijk. „Wat zou die kerel in zijn schild voeren? Een moordaanslag? Een rover misschien?" „Het zal wel een doodgewone dief zijn," zegt de Noorman schouderophalend. Hij geeft op dracht de wacht te verdubbelen en alle deuren tot de woonverblijven stevig te grendelen, waarna hij met Svein en Thorfinn naar zijn werk kamer terugkeert. „Komaan Thorfinn," glimlacht de Noorman, „hoe heb ik het nu met je? Jij, die geen .vrees kent? Een kroes wijn zal je op knappen." „Ik wil weten, waar dat wezen gebleven is," mompelt de jager ongerust. Dan laat hij de wijnkelk kletterend uit zijn handen vallen, want achter hen klinkt eensklaps een stem spottend: „Het wezen, waar gij op doelt, staat hier!" Halfverborgen in een der raamnissen staat de donkere gestalte van een man. Op de gemeentelijke sportterreinen aan de Kleveriaan te Haarlem worden zaterdag vanaf half twee 's middags atletiekwedstrijden voor de leer lingen van de katholieke scholen voor middelbaar, uitgebreid en voortge zet lager onderwijs gehouden om de „Mgr. Huibers Wisselbeker" en de „De ken Zijlstra Beker". Aan de wedstrij den wordt deelgenomen door elf scho len met rond tweehonderd leerlingen. De deelnemende scholen zijn, bij de meisjes, de R.-k. Centrale V.G.L.O. uit Haarlem-noord, de St. Luciaschool en de St. Theresiaschool en bij de jongens de R.-k. Centrale V.G.L.O.. de St. Ge- rardus Majellaschool voor V.G.L.O., de St. Henricus U.L.O. uit Heemstede, de St. Jeroen U.L.O.de St. Jozef U.L.O.de R.-k. L.T.S., het Mendelcol- lege en het Triniteitslyceum. De wed strijden worden georganiseerd door de R.K.A.V. Holland. Deken W. N. Zijlstra zal omstreeks kwart voor vijf de prij zen uitreiken. De organisatoren van de wedstrijden hebben rekening gehouden met de leef tijden van de leerlingen van de diver se scholen en bepaald, dat de som van de punten behaald op de verschillende nummers in de leeftijdsgroepen dertien en veertien-jarigen en vijftien, en zes tien-jarigen beslissend is voor de eind uitslag voor de scholen. Daardoor ko men vooral de scholen voor V.G.L.O. niet in het nadeel, doordat zij geen deel nemers hebben in de afdeling zeven tien-jarigen en ouder. Deze laatsten kunnen slechts prijzen winnen voor hun persoonlijke prestaties. Het programma voor de beide be kers de mgr. Huibers wisselbeker komt in het bezit van de school, die het hoogste aantal punten verwerft, en de deken Zijlstra beker is bestemd voor de na de winnende school beste jongens- respectievelijk meisjesschool bestaat uit wedstrijden in het hard lopen, verspringen, hoogspringen, kas- tiebalwerpen en een estafette. Bij de uitslag wordt gerekend volgens de Fin- Drie 19-jarige en twee 18-jarige Haar lemmers, een hulpchauffeur, een beton- emailleur, een schilder, een stukadoor, alsmede een zonder beroep, stonden gezamenlijk voor de Haarlemse politie rechter, omdat zij zich aan diverse diefstallen hadden schuldig gemaakt. De politierechter, mr. J. G. Petersen veroordeelde de stukadoor tot een geld boete van veertig gulden of twaalf da gen, de anderen kregen een geldboete van zestig gulden of achttien dagen. De hulpchauffeur had met twee ande ren van de groep een diefstal gepleegd op een bouwwerk aan de Reaallaan in Haarlem, waar de eerste twee rollen loderith had meegenomen. Het was voor de politierechter een open vraag, waar om verdachte zich aan de diefstal had schuldig gemaakt. ,.Je hebt er zelf geen voordeel van gehad. Doe je zoiets dan voor anderen of uit onbenulligheid?" Verdachte bleef het antwoord schuldig. De 18-jarige zonder beroep had van het Bouwwerk loderith, een hoeveelheid wit kalk en een pannenplank meegenomen. Hij verklaarde vanmorgen, dat de stu kadoor de keuken van de woning van de verdachte zou opknappen, terwijl zijn ouders niet thuis waren. „Het is heel aardig als je dat voor Je moeder doet, maar hét past toch niet bm het met gestolen spullen te doen", zei mr. Petersen. ..En waar had je het loderith en de plank voor nodig?" ver volgde de politierechter. „Het loderith was voor de schuur en van het hout heb ik een boekenplank gemaakt", ant woordde verdachte. De schilder die alleen loderith had mee genomen, zei, dat hij de rol nodig had voor zijn duivenhok. „Doe je dat wel meer, wanneer je iets nodi" hebt? informeerde mr. Petersen. „Nee, niet altijd", luidde het ant woord van de schilder, die daarmee toe gaf „wel eens meer iets te eigen bate te hebben meegenomen". De betonemailleur had uit een duiven hok achter een woning aan de Van Nesstraat een aantal duiven gestolen en van een aannemer enige latten. „Het is wel fraai", merkte mr. Pe tersen op, „als je, wanneer je duiven wilt gaan houden, een duivenliefhebber de vogels laat leveren en een_ ander voor het hout laat zorgen. Ik vind het geen methode. Hoe zou je het vinden, als iemand bij jou kwam stelen, als hij iets nodig had?" „Niet prettig", antwoordde verdachte bedeesd. „Maar jij doet het blijkbaar met lief de", zei mr. Petersen. De officier van justitie, dr. R. W. H. Pitlo. betitelde de jongens als rovers, die van tijd tot tijd de buurt afstropen. Hij vond het een ergerlijke mentaliteit. Zijn eisen varieerden van een geld boete van 100 tot een geldboete van ƒ50. 8 oktober houdt het „Beraad voor het Nederlandse Volksleven" een con gres in de aula "an het Teylermuseum in Haarlem. In het bijzonder zal aan dacht worden gewijd aan het „Volks leven in de gewesten". Namens de in het buitenland vertoevende voorzitter, dr. P. J. Meertens, zal het congres worden geopend door het lid van het Beraad, de heer K. ter Laan. De ar chivaris van de Algemene Vereniging Twente, de heer A. Buter uit Goor zal spreken over „Volkskunde in Oost-Ne derland", waarna ds. J, J. Kalma uit Lekkum bij Leeuwarden, bibliothecaris van het Fries Genootschap, spreekt over „Volkskunde in Friesland", 's Middags is het woord aan de voor zitter van de sectie „Volkscultuur" van de Limburgse Culturele Raad, drs J. Hansen uit Roermond, die komt spreken over „Volkskunde bezuiden de grote rivieren". Dr. Tj. W. R. de Haan uit Haarlem, voorzitter van de Volks kundecommissie van de Vereeniging Haerlem. spreekt tenslotte over „Volkskunde in Noord-Holland". 's Middags zullen de deelnemers aan het congres een ontmoeting hebben met leden van de buurtvereniging „De Wurf" uit Zandvoort. die allerlei we tenswaardigheden zullen vertellen over het oude Zandvoort. In het bijzonder zal de oude klederdracht ter sprake komen. se puntentelling, waardoor de winnaar van elk nummer zes punten behaald en in volgorde van aankomst aflopend tot een punt. Bij de estafettes krijgt de winnende ploeg twaalf punten, de twee de tien, de derde acht en aflopend tot twee punten. De winnende school ont vangt naast de mgr. Huibers wissel beker een herinneringsmedaille. De school, die de beker driemaal in totaal wint wordt de definitieve eigenaresse. On alle nummers zijn bovendien tal van pérsoonlijke prijzen te behalen. Bepaald is, dat iedere school maximaal 3 deel nemers per nummer afvaardigt en dat ieder aan ten hoogste twee onderde len deelneemt. Wanneer de athletiekwedstrijden morgen slagen, zullen in de komen de jaren dergelijke evenementen wor den herhaald. Echter zal men dan trachten de wedstrijden te houden voor de zomervakanties. Dit jaar kon zulks om verschillende redenen niet het geval zijn. De Haarlemse Rechtbank heeft gister morgen een 34-jarige chauffeur-monteur uit Amsterdam vrijgesproken van schuld bij een verkeersongeval op de Schip- holweg nabij de luchthaven, waarbij hij met zijn auto tegen een langs de kant van de weg geparkeerd staande vracht, auto was gereden. Een 18-jarige kan toorbediende liep ten gevolge van de bot sing ernstige verwondingen aan de buik op. De officier van justitie eiste veertien dagen geledèn een gevange nisstraf van een week. Een 34-jarige chef-purser uit Nieu- wer-Amstel werd eveneens vrijgespro ken van de ten laste legging, schuld aan een ongeval op de luchthaven Schip hol, waarbij een scooterberijder ern stig gewond werd. De eis was een geld boete van tweehonderd gulden of vijftig dagen. Tot een week gevangenisstraf veroor deelde de rechtbank comform de eis een 39-jarige grondwerker uit Amster dam wegens het besturen van 'n motor rijtuig zonder in 't bezit te zijn van het daartoe benodigde rijbewijs. De grond werker had al vanaf zijn achttiende jaar zonder rijbewijs gereden. Advertentie die maakt, dat U zich wéér vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen kledinggeruis en snoeren. Advertentie kunnen wij nog plaatsen op zaterdagavond (beginnenden) AANVANG DEZE WEEK kunnen geplaatst worden op donderdag (beginnenden en gevorderden) (LID S.F.N.) AANMELDING DAGELIJKS VAN 7—9 UUR De in de Troonrede in het vooruit zicht gestelde verlenging van de tijde lijke belastingverhoging heft de or ganisaties van de wegtransportmiddelen- branche R.A.I. en BOVAG aanleiding gegeven in een adres tot de leden van de Staten Generaal bezwaar te maken tegen de aangekondigde verlenging van de omzetbelasting op personenauto's en motorrijwielen en de daarvoor bestem de banden, die op 1 augustus 1959 zou komen te vervallen. De adressanten herinneren aan de ver scheidene sedert januari 1957 getroffen fiscale maatregelen ten nadele van het wegverkeer, waarvan de verhoging van de omzetbelasting van 15 op 20 pet, de laatste was. Nadrukkelijk werd bij de introductie en aanvaarding van dit wetsontwerp van de zijde van de rege ring het tijdelijke karakter voorop ge steld. Inmiddels is gebleken, dat de ge schatte meeropbrengst aanzienlijk be neden de raming zal blijven, tenge volge van de in het eerste halfjaar '58 opgetreden daling in de personen autoverkoop met 13 pet. en van de om zet in motorrijwielen en scooters met Advertentie voor dames, heren en kinderen; enorme sortering. Twijnderslaan 7, Haarlem, Tel. 15116 100 SERVICE zelfs 42 pet. Ten opzichte v:n de verkopen in het eerste halfjaar 1957, zal de meeropbrengst, berekend op jaarbasis, geen veertig miljoen gul den zoals werd verwacht doch slechts 17,5 miljoen gulden bedragen. Hiermede vervalt ook het budgettaire argument voor deze opgeschroefde belasting, aldus de adressanten. Voorts wordt nog aangetekend, dat de jaarlijkse opbrengsten van het motor- wegverkeer uit de verschillende belas tingen (incl. invoerrechten) de 600 mil joen gld. overschrijden. Dit is ruim 7 pet. van de begroting die door een be perkte groep belastingbetalers opgebracht. HAARLEM Koningstraat 11 - Telef. 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures. Het experiment van de op initiatief van het Haarlemse pauzetheater in het leven geroepen Filmliga '58, het verzor gen van een avondvullend programma, met film en cabaret is een overtuigend succes geworden. In samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring ging in Mi- nerva-theater in Heemstede het eerste programma van stapel. Nog niet de ge hele avond liep het naar wens, maar over het algemeen heeft de Filmliga het publiek gedurende ruim drie uur kun nen boeien. De hoofdfilm was de uit stekende filmcomedie van René Clair „I married a Witch", het amusante ver haal over een gouverneur die met een heks trouwt. In het voorprogramma ging „Van Renoir tot Picasso", een instruc tieve rolprent over de moderne schil derkunst. Een afzonderlijk onderdeel van het programma vormde het optreden van het theatercabaret. De sketches waren vlot en werden goed gespeeld, de confe rences waren goed maar het zingen liet nu en dan te wensen over. In het reclamecabaret zouden wij graag een verbeterende verandering zien. In de vorm, waarin het gisteravond werd ge bracht een persiflage op de evange list John Osborn had het weinig in houd. In de pauze bestond de gelegenheid kennis te nemen van het werk van de in Haarlem wonende kunstenaar Gerard van den Eerenbeemt. De vereniging van Noordholjandse burgemeesters heeft tijdens een in het raadhuis van Hilversum gehouden ver gadering mr. H. M. van Fenema, bur gemeester van Zandvoort, bij acclama tie tot haar voorzitter gekozen als op volger van Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede. In onze courant van woensdag 17 september werd onder het kopje „Hand bal Haarlem e.o." vermeld, dat TYBB de handbalcompetitie gestart was met een 42 zege op IJmond. Deze publi- katie berustte op de gegevens van het - Handbalverbond, die later onjuist ble- wordt ken. Daar TYBB niet speelde, is nim mer een overwinning behaald. Het volleybalseizoen wordt zaterdag in het Krelagehuis in Haarlem geopend met een toernooi waaraan wordt deel genomen door veertig ploegen uit de afdeling Haarlem, waaronder vrijwel al le eerste klassers. Men heeft de ploe gen in drie groepen ingedeeld. De wed strijden, die uit twee sets bestaan, beginnen om twee uur. In Alkmaar wordt zaterdag door de volleyballers een nieuwe veilinghal in gebruik genomen. Men viert dit met een groot toernooi waaraan door de Haarlemse ploegen van HVS, Die Raeckse, MHBS en CIOS wordt deelge nomen. Haarlem: EDO—ONA, HFC—Hercu les, SchotenOWO, DIOASVA, Onze Gezellen WMHO, Ripperda VVSB, THBForeholte. Heemstede: RCHRigtersbleek. Hoofddorp: Hoofdd. BoysMadjoe. Hillegom: ConcordiaLisse. Sassenheim: TeylingenHillegom. Noordwijk: SJCWarmunda. Zandvoort: Zandv.meeuwenWB. Santpoort: VelsenIVV. Velsen: VSVDFC, Waterloo—DVAV Beverwijk: De Kennemers-Hollandia, KinheimSt. Pancratius. Wijk aan Zee: Wijk aan ZeeZAP Heemskerk: ADORKEDO Uitgeest: USVVMonnikendam. Castricum: VitesseAlkm. Boys. De jaarlijkse collecte vanwege het Kon.Wilhelminafonds ter bestrijding van de kanker heeft in de gemeente Bloe- mendaal totaal 4678,67 opgebracht; te weten in Aerdenhout 2112,25, in Voge lenzang 62,65, in Overveen 1064,02 en in Bloemendaal 1449,75. Het vorig jaar bedroeg de opbrengst 4453,05: Aerden hout 1833,70, Vogelenzang 17,30. Over veen 962,35 en Bloemendaal 1640,70. Advertentie KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Haarlem Telefoon 11142 De Rotterdamse recherche heeft een speurtocht op touw gezet naar de prak tijken van een 36-jarige stoker, die, naar hijzelf beweert, optrad als agent van een internationale valutabahk. welke in Duitsland zou zijn gevestigd en in Amsterdam een filiaal zou heb ben. Diverse patronen in Nederland heeft deze stoker reeds voor zijn zaak weten te interesseren, zodat in totaal vele duizenden guldens aan hem zijn toevertrouwd. De recherche be trapte de man, toen hu juist op weg was naar een restaurant in Rotterdam om daar 3000 te incasseren van een zakenman als belegging in deze va lutaonderneming. Aangezien de stoker in het voorjaar ook reeds enige tijd was vastgehouden omdat hij niet voldaan had aan zijn verplichting tot het aflossen van een som van 12.000 dit geld, zo be weerde hij toen, had Hij verloren, waar mee zes personen, die hem geld had den gegeven, werden gedupeerd meende de recherche gerechtigd te zijn om op te treden. Men was ge waarschuwd door de zakenman, die de affaire niet erg vertrouwde. Het onderzoek heeft voorlopig aan het licht gebracht, dat de stoker bij zijn aanhouding een schuld had van 2600 aan aflossingen, die toekwamen aan verschillende personen. Hij verschuilt zich steeds achter een bankinspecteur, namens wit hij als agent zegt op te treden en geld te incasseren. Het ver moeden bestaat, dat men hier te ma ken heeft met een sneeuwbalsysteem, waarbij de stoker nooit meer afloste dan hij bij nieuwe slachtoffers ontving, waarbij uiteraard voor hem wel iets aan de strijkstok bleef hangen. De stoker had bij zijn arrestatie nog maar 5.- op zak. Hfl is inmiddels voor de offi cier van justitie geleid. De politie te Rotterdam heeft een 17- jarige leerling-schilder aangehouden. De jongeman wordt ervan verdacht met een 16-jarige leerling-timmerman twin tig brommers te hebben weggenomen. Alle bromfietsen zijn terecht. Twee an dere jongelui, die zij bromfietsen ten geschenke hadden gereven, kregen een proces-verbaal wegens heling. Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr.74-84 250 modelkamers Geopend 8-l?30en I4-18u. Dinsdag 8-13 u. Op verzoek van een scheepsrepara- tiebedrïjf heeft de Rotterdamse politie een 28-jarige man gearresteerd, die in zijn functie als afdelingschef dit bedrijf in vier jaar tijds heeft opgelicht voor een bedrag van 24.000. Van het geld is niets meer over. De man verteerde het voornamelijk aan cafébezoek en amusement. Het bedrog begon vier jaar geleden op kleine schaal. Toen niemand arg waan bleek te koesteren, trad de af delingschef, die bij de reparatieonder neming een vertrouwenspositie innam, steeds brutaler op. Zijn methode van werken bestond hierin, dat hij voorspie gelde benodigde goederen voordelig uit de hand te kunnen kopen. Hij vroeg n .°P1 ®eld om de aankoop te kunnen verrichten, stak dit in eigen zak en fin geerde later een kwitantie als bewijs van betaling. Daarop ging hij tot de eigenlijke bestelling van het materiaal over, en tegen de tijd, dat van deze werkelijke aankoop een nota werd aan geboden, zorgde hij ervoor, dat de vroeger afgegeven gefingeerde kwitan tie verdwenen was. Maar toen de mani pulaties veelvuldig voorkwamen, kon de boekhouder niet langer om de tuin wor den geleid. Woensdag is de chef in ver zekerde bewaring gesteld. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Kortenhorst heeft donderdag zijn elfde benoeming tot voorzitter van de Tweede Kamer voor een nieuw parle mentair jaar aanvaard met een opmer kelijk voorstel om tot verfrissing en vernieuwing van de begrotingsbehan deling te komen. De behandeling levert ieder jaar een aantal puzzels op, die toenemen naarmate de regeringstaketi uitgebreider worden. Daarom is er thans De stadscommandant van Djakarta heeft gisteren meer dan 50 Chinese or ganisaties, die geacht worden tti ver binding te staan met de nat.-Chmese Kwo Min Tang-organisatie, verboden, In een bekendmaking van de lijst der ver boden organisaties zei de chef-staf van het stadsgarnizoen, majoor Subroto, dat zij op politiek, economisch, sociaal en cultureel terrein activiteiten voeren vol gens dezelfde lijnen als de „Kwo Min Tang", die eerder verboden werd. Hij voegde er aan toe, dat de activiteiten van de organisaties „de nationale be langen van het Indonesische volk scha den". Het verbod treft handels-, sport- en jeugdorganisaties zowel als de bankin stelling ,.Tai Tong- Great Eastern Bank" ca. 12 scholen en het gehele ontspan ningscentrum „Prinsenpark" waarbij vijf bioscopen en de dansgelegenheid „Happy World". Drie bladen, de „Free Press" de „Tiong Hia Siang Poa" en de „Thien Sung Jit Po", werden even eens verboden, aldus meldt het ANP. Majoor Subroto maakte verder be kend, dat alle personen, die sedert 1950 lid zijn geweest van de Kwo Min Tang, zich bij de veiligheids autoriteiten moeten melden. Zij moe ten gegevens verstrekken over hun persoonlijk, zowel roerend als on roerend, eigendom. Het verbod volgde na een aantal maatregelen tegen de nationalistische Chinezen in Indonesië, beginnend met de arrestatie van een aantal in mei, na de bekendmaking door de regering at nationalistische Chinezen de opstan delingen in Noord-Celebes steunden. Deze ingrijpende maatregelen tegen de Chinezen, die lid zijn van organisa ties welke geacht worden de regering van Formosa vriendschappelijk gezind te zijn, hebben in Chinese kringen in de hoofdstad grote opschudding ver wekt. Het nieuws van het verbieden van de 52 organisaties verspreidde zich snel door de Chinese wijk. Het is nog niet bekend of een soortgelijk verbod ook in andere plaatsen is ingesteld. Een woordvoerder van het Algerijnse bevrijdingsfront (F.L.N.) in Cairo heeft medegedeeld dat op zeer korte termijn de vorming van een Vrije Algerijnse regering kan worden verwacht. Dit meldt UPI. Het in Caïro verschijnende dagblad „Al Shaab" bericht, dat Ferhat Abbas premier wordt, Ahmed ben Bella eer ste vice-premier (Ben Bella vertoeft momenteel in Franse gevangenschap), Krim Belkacem minister 'an defensie en vice-premier, en Lamine Debaghine minister van buitenlandse zaken. De voorlopige zetel van de nieuwe regering zal vermoedelijk Caïro zijn. De regering van de Verenigde Arabi sche Republiek heeft altijd een welwil lende houding aangenomen tegenover het F.L.N. De proclamatie van een vrije Alge rijnse regering in ballingschap te Caïro kan zeker als een nederlaag voor pre sident Bourguiba van Tunesië worden beschouwd. Reeds enige tijd worden instanties van het F.L.N. van Tunis naar Caïro overgeplaatst. in de Kamer gewerkt aan een streven naar meer doelmatigheid. De voorzitter heeft hierover met de senioren gespro ken, terwijl hij ook mededeelde, dat de minister-president voorstellen in die richting had gedaan. Dr. Kortenhorst denkt deze grotere doelmatigheid te be reiken door een beknoptere schriftelijke voorbereiding voor de begrotingsstukken in te voeren. Er staat wel in de grondwet, dat ieder wetsontwerp dus ook een begroting van een voorlopig verslag en een memo rie van antwoord moet worden voor zien, maar nergens staat dat dit tot een zo uityoerige uiteenzetting van allerlei standpunten moet leiden, als de ge woonte is geworden, aldus de president. De Kamer zal nu een proef nemen en deze stukken beperken tot het vragen van inlichtingen van feitelijke aard aan de regering. De Kamer heeft de rede van de pre sident waarin hij mededeelde zijn her benoeming te aanvaarden, met applaus ontvangen. Aan de commissies van voorbereiding wordt nu in overleg met de griffies de uitwerking van dit voor stel overgelaten. De president heeft bovendien de goed keuring van de Kamer verkregen voor het houden van algemene financiële be schouwingen zonder voorafgaand afde- lingsonderzoek. Alle leden kunnen nu de vergadering bijwonen waarin de fi nanciële commissie de openbare be handeling zal voorbereiden. Deze eer ste praktische maatregel zal er reeds toe leiden dat de algemene financiële beschouwingen op 21 oktober, dat is veertien dagen eerder dan andere ja ren, kunnen worden gehouden. Advertentie v.a. 6 Jaar f 22*75 G>en. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 Horizontaal: 1. wintervoertuig; 3. familielid; 6. jon gensnaam: 9. familielid; 11. afsluiting; 14. beschouwen; 16. bevel; 17. houding; 18- pers. voornaamw.; 19. dubbelklank; 20. vogel; 22. plaats; 25. heilige 'afiL):hen- grondsoort; 28. plaats in Duitsland; nepbraak; 31. water in Friesland. 32. mei (afk.); 34. eveneens; 35 Frans pers voor naamw.; 36. reeds; 37. ketting zonder eind met emmers; 40. hijswerktuig, 4 drmkge- rei; 43. insect; 44. instrument om richting te geven; 47. boos; 50. Engels voorzetsel; 51. soort schip; 52. sportterm; 54. jongens naam; 55. bolgewas; 57. kwaad; 58. in houdsmaat; 60. water m Duitsland; 61. soort verlichting (afk.); 62. woede; 64. bij belse naam; 66. titel (afk.); 67. Chinese maat; 69. lidwoord; 70. als eerder (afk.); 71. buitengewoon, bijzonder; 74. foltering; 78. ^voeg woord;??), militaire opleidingsschool (afk.); 80. bijbelse figuur; 81. de oudere (afk.). Verticaal: 1. als volgt (afk.); 2. ordenen; 3. deel Fan de bijbel (afkorting); 4. plaats in Italië; 5. als eerder (afkorting); 6. zang- noot; 7. kleurstof; 8. insect; 9. in de meeste gevallen; 10. meisjesnaam; 12. voorzetsel; 13. werpstrik; 14. kledingstuk; 15. afstandsmaat (afk.); 19. In orde; 20. vogel; 21. deel v. e. Franse ontkenning, 23. Frans onbep. voornaamw.; 24. belasting. 26 seconde; 29. zeepwater; 33. min; p. gewas; 38. sportterm; 39. bloeiwbz* 40: deel V. e boom; 41. schuurtje; 44. ha™ worden; 45 Rusland (afk.); 46. herkauwer, 48. stand der edelen; 49. niet zeker; 50. kloostervoogd; 52. deel van een plant; 53. wijze, stijl; 56. Europeaan; 58. natuurkun- determ (afk.); 59. getij; 63. eerste man, o5. land in Europa; 68. voorzetsel; 70; roep; 71. pers. voornaamw.; 72. P®fs" °r" naamw.; 73. water in Brabant; 7». geogr. aanduiding (afk.); 76. zoals de aitren ge tuigen (Lat. afk.); 77. het romeinse rijk (afk.). Horizontaal: 1. fanfare - A.P.O.; 2. raar - adagio: 3 akker - uniek; 4. otoscoop; 5. Eem - blad - E.K.; 6. Nero - terra; 7. v.t.l. - tui - esp; 8. rein - iets; 9. Ernest - eter; 10. degel - reeds; 11. en - taverne. Verticaal 1. frame - vrede; 2. aak - enteren; 3. nakomeling; 4. fret - neet; 5. robot - sla: 6- va - s.l. - uit; 7. educatie - re; 8. anode - teer; 9. agio - resten; 10. piepers - Ede; 11. ook - kapers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2