Propagandabijeenkomst voor het Jeugd Roode Kruis fl Vermaat-Franken huldigt een tweetal jubilarissen NAAIMACHINES I 1 I P.T.T.-expositie in Haarlem Aglenda voor Haarlem No.l Het hart op de tong breiwol Jeugdleiders lieten goeddeels verstek gaan Bouwvak arbeiders begin- Ovenisten Van Abeelen en Ereplaats voor dronken mart AUTOMOBILISTEN VOOR DE HAARLEMSE RECHTBANK Flinke straffen voor twee kelners Op nen aan model- actie Jongen in het Spaarne ver dronken 12.50 Opening door directeur-generaal VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Ernstig gewond door plotseling geopend portier bouwwerk in Haarlem-Noord Beurs van Amsterdam l.'vjj New Y ork ENGEL, Gr. Heutstr. 181Tel. 14444 Los arbeider tot zes maanden veroordeeld Poiltie waarschuwt tegen het schieten van milt] es Pracht kwaliteit ZWANENDONS HEREN- I PYAMA'SI met paspel en prettig zittende elastische band maten 48 t.m. 56 deze week grote houtstraat Officiële ontvangst van congressisten Nieuwe hangar op zweefvliegterrein Burgerlijke Stand Haarlem Films: I oneel Muziek Diversen: VAN DEN BERG op televisie- en radiogebied Ook voor grammofoonplaten Zijlstraat 87 - Tel. 11110 Tentoonstellingen Auto botst tegen bus ZANDVOORT Spreekuur burgemeester Schoolmelk HEEMSTEDE Spreekuur burgemeester Weduwen- en wezenvoorziening Mejuffrouw M. E. van Dijk uit Den Haag, provinciaal functionaris bij het Jeugd Roode Kruis, heeft over het werk van dit onderdeel van het Roode Kruis heel veel verteld op een voorlichtings avond, die donderdag werd gehouden in het nieuwe clubgebouw van „Kinder vreugd" aan de Godfried van Bouillon straat. De bijeenkomst was door de Raad voor de Jeugd voorbereid en be stemd voor de besturen van de speel tuinen, clubhuizen en jeugdorganisa ties. Daarom was het jammer, dat slechts een tiental aanwezigen het uitermate belangrijke betoog van me juffrouw van Dijk kwam beluisteren. Zij ging er van uit, dat alle Roode Kruiswerk, dat gedaan wordt met en door de jeugd „Jeugd Roode Kruis" wordt genoemd. De jeugd kan bijvoor beeld helpen met het maken van leg- puzzles en plakboeken, en zij kan boe ken en tijdschriften voor de zieken in zamelen. In ons land zijn nog altijd vijf duizend zieke kinderen in ziekenhuizen en inrichting opgenomen, die de eer ste zes maanden nog niet en misschien helemaal niet meer beter zullen wor den. De te schenken boeken mogen ge rust kapot zijn dat is een teken dat het boek goed was want het lectuur- depot in Den Haag heeft een eigen boekbinderij, waar de boeken onder handen worden genomen. Het inzame len van capsules, zilverpapïer en oucle postzegels levert per jaar den guldens op. Het Roode Kruis krijgt zestig cent voor een kilogram zilverpa pier en capsules en vpf gulden voor een kilo postzegels. Spreekster hoopte, dat de Haarlemse kinderen via jeugd beweging en scholen zouden willen meehelpen door het inzamelen van de ze artikelen geld voor het Roode Kruis bijeen te brengen. Onder meer worden van dit geld vakantiekampen gehouden in het Henri Dunanthuis genoemd naar de oprichter van het Roode Kruis in Woudschoten. Voor geestelijk gestoorde kinderen, die gauw vergeten wat zij hebben ge leerd, wordt nu een woordenboek van negenduizend woorden met plaatjes sa mengesteld. Ten aanzien van het ram pen-depot dat vol met kleren behotirt te zijn die ook al weer door de jeugd kunnen worden verkregen via huishoud scholen of handwerkklassen op scholen zei mejuffrouw van Dijk, dat als er op een bepaalde dag een bericht over een ramp wordt ontvangen, vaak nog dezelfde dag goederen door de lucht op weg zijn naar het rampgebied. Genève waar het internationale hoofdkwar tier van het Roode Kruis is gevestigd heeft verboden gedragen kleding m te zamelen. Daarmee heeft men eens Advertentie Gratis patroon en onderricht Wollana" - Tempeliersstraat 68 W>//" M/rt/ 'M 'W/»«WyjWyW V 'z moeilijkheden gehad op het gebied der volksgezondheid. Elk jaar in oktober laat het Roode Kruis 45.000 kaarten drukken. Kinderen maken daarop een tekening en schrij ven er iets bij. Deze kaarten bereiken op de avond vóór Kerstmis een groot aantal bejaarden. Gebleken is dat in 97 pet van het aantal verzonden kaarten de ontvanger of ontvangster terug schrijft. In het internationaal verkeer wordt op 50 pet der verzonden kaarten iets vernomen. Het Jeugd Roode Kruis, dat in Ne derland eerst na de laatste oorlog zijn beslag kreeg, bestond in andere landen al veel eerder. In 1930 bijvoorbeeld al in zesenveertig landen. In ons land heeft bijna elke afdeling nu een jeugd afdeling. Het initiatief voor het late» meewerken der jeugd werd door dffl jeugd zelf genomen in 1917 in Quebeck. Het Jeugd Roode Kruis is geen zelf standige jeugdvereniging met lidmaat schap, contributie enz. Er is dus geen direct contact met de jeugd, maar uit sluitend met de leerkrachten, opvoe ders en jeugdleiders. Het is een verza meling van incidentele acties, die alle met het „grote" Roode Kruis de ideële achtergrond gemeen hebben. Deze wordt internationaal geformuleerd in het drietal punten: hulpvaardigheid, vriendschap en bescherming van de ge zondheid. De heer A. van Mook van de gemeen telijke dienst voor jeugdzaken, leidde de spreekster in. Een 53-jarige werkster uit Haarlem werd gistermiddag ernstig gewond toen zij in aanraking kwam met het portier van een bestelauto, die op de Schoter- weg stond. De dame passeerde met haar fiets de wagen, juist op het ogen blik dat de bestuurder zonder op te letten het portier opende. De wielrjjd- ster botste met haar schouder tegen deur, kwam te vallen en moest met een schedelbasisfractuur naar het Gro te Gasthuis worden overgebracht. De heren B. P. van Abeelen en S. Blumers werden donderdagmiddag ge huldigd in de kantine van Vermaat's bakkerijen aan de Paul Krugerkade, omdat zij veertig, respectievelijk vijf- entwintig jaar als ovenist werkzaam zijn. Zij kwamen in 1918. respectievelijk 1933, in dienst van Franken's broodbak kerijen, welk bedrijf ongeveer een jaar geleden een fusie met Vermaat's bak kerijen aanging. Zo kan het gebeuren, dat het bedrijf, dat zelf nog geen kwart eeuw bestaat, toch reeds een zilveren en een veertigjarig jubileum heeft. In het bijzijn van een kleine honderd personeelsleden en genodigden had de huldiging plaats. De directeur van het bedrijf, de heer S. Vermaat. bracht in herinnering, welke grote veranderingen er in het bakkersbedrijf zijn voltrok ken, nadat de heer Van Abeelen daar Ieder jaar houdt de Dienst van Hout en Plantsoenen te Haarlem een zogenaamde „dodenrit", tijdens welke het doodvonnis wordt uitgesproken over de bomen, die toch reeds ten dode staan opgeschreven. In ons hart koesteren wij steeds de stille hoop, dat het zo'n vaart niet zal lopen, maar op een kwade dag zien wij toch de mannen van de „bomendienst" in het stadsbeeld verschijnen en zich opmaken om het vonnis, in dit geval de boom, te vellen. Dezer dagen werd het vonnis in dit geval de boom, te vellen. Dezer dagen werd het vonnis voltrokken over de 200 jaar oude beukenboom, die een zelfs in zijn ontluistering pronkjuweel was op de hoek van de Dreef en het Frederikspark, even terzijde van „De Koekamp". Onze fotograaf bewees de oude beuk, die desolaat zich liet overrom pelen, de laatste eer en legde de herinnering vast aan een getrouwe wachter, die generaties lang een sieraad was bij een der drukste punten van de stad. De vijftig bouwvakarbeiders in Haar lem, die bezig zijn met de bouw van 110 woningwetwoningen voor de woning bouwvereniging „Sint Bavo-noord", op de hoek van de Rijksstraatweg en de Delftlaan,, zijn een protestactie be gonnen uit ontevredenheid over de^nieu- We C.A.O. in de bouwvakken. Zij zijn een modelactie begonnen in die zin, dat zij niet meer dan het minimale werk doen. Het gevolg hiervan is dat de bouwproductiviteit op het werk met ""«veer 50 pet. gedaald is. kem een1?? geleden is in de bouwvak- worden, dieuve CA°' van kracht ge en een prestau^T,1^. u» een basisloon tevreden arbeiders0"^- De v«ftl® °n" prestatiebeloning. Derf£ai&" aff.van -de den in heel het wesfe^^acües vin plaats. De bouwvakkers hebbed hJ ren tegen het systeem van prestation" loning. Onlangs is er een nieuwe onaf hankelijke bouwvakarbeidersbond in het leven geroepen, die zich ten doel stelt te ageren tegen de nieuwe C.A.O. Deze bond, die ook een afdeling in Haarlem heeft, blijkt op de bouwvakarbeiders een grote aantrekkingskracht uit te oefenen. In feite wil men het systeem van de zwarte lonen in „ere" her steld zien, zij het dan in gelegaliseerde vorm. PIETSENKIJKDAG In het bu reau van politie aan de Smedestraat 'e Haarlem kunnen zaterdag tussen 9 fA5 uur de door de politie gevonden •uetsen worden afgehaald. (Niet officiële koersen) Ned 1953 Ned 1953 Ned 1956 8li Ned 1948 Neö iyso Nea 1954 BV* Ned 1955 1 3-3% Ned 1947 8 Ned 62-«4 bel fac. Inschr Grtbk 1946 3% B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mil cert. AJCO Van Berkei's Patent CaJvé-Delft eert Van Geide! Kon Hoogovens eert. uniievei eert geo Kabel fblllps °n Petroleum ÉrVnsterdam" Rubber Amerika Lt)n JjOh Ned Stoomb MD Scheepv Unie MIJ eert. aam 2% '56 I A dan, '56 D S dam ui Aentesbaarbr Beth,^08 C°PP« S?Ihl®hem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors JK °ni^COtt C°PPer o!°J!lgoJnery Ward Kadlo Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union oil Southern Pacific Southern Railway •tand. Oil N.J. Tidewatei UJB, Steel vorig opening Slot 19/9 94% 93% 93% 93 y4 86% 86% 88% 88 91H 91H 95 95 109% 174 217 216 190 323 195 328 406% 404 286% 345% 344V4 172.80-73 170,80 68% 671/2 150% 149i/2 151 148Va 131% 1301/a 99 121.70 120,80 851/4 94% 94% 113 Voor de Haarlemse Rechtbank stond gisteren een 60-jarige directeur van een PTT-kantoor in Friesland, omdat hij op 10 mei van dit jaar een 43-jarige vrouw op een pad, dat loopt vanaf de Bennebroekerlaan te Bennebroek met zjjn auto had aangereden, als gevolg waarvan de vrouw en haar dochtertje enkele kneuzingen en fracturen oplie pen. De vrouw, die als getuige gehoord werd, verklaarde, dat zij achter zich plotseling een lawaai had gehoord. Zij had zich omgedraaid en werd aange reden. Volgens andere verklaringen wa ren de voor- en de achterwielen van het voertuig over haar heengegaan. Op een desbetreffende vraag zei de vrouw, dat het nog waarschijnlijk een half jaar zal duren, voordat zij geheel zal zijn hersteld van haar verwondingen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de om vang van de aanrijding ernstig, hoewel nimmer was gebleken, dat verdachte een woesteling in het verkeer was. Enigszins vreemd vond hij het, dat ver dachte geen nauwkeurige verklaring /an het voorgevallene kon geven. De offi cier achtte een geldboete voldoende en eiste tweehonderd gulden bij niet beta ling te vervangen door een gevangenis straf van zestig dagen. De verdediger, mr. H. M. Voetelink, vond de boete te hoog en pleitte, in aanmerking geno men de omstandigheden, waarin ver dachte verkeert, om clementie. Een 32-jarige kelner uit Amsterdam stond terecht, omdat hij op 12 februari met zjjn auto op de Zandvoorterweg te Aerdenhout, vermoedelijk enigszins onder invloed, tegen een boom was gereden, waarbij hijzelf en een mede- inzittende vrij ernstig letsel kregen. Verdachte was om twee uur 's nachts met een café-houder naar Zandvoort gereden en was op de terugweg naar huis waarschijnlijk in aanraking geko men met de trottoirband, als gevolg waarvan hij de stoep opreed, een boom ontwortelde en enige meters verder tot tpir?tand hwam. Verdachte werd bewus- fen n door een politie-agent aangetrof- ephVnko^ndere inzittende stond met een wonden aanCbte/arm en met diepe snp* telde boom bU de °.nt^°f- achtte voldoende ter™Cier van •:)UStltle veroordeling te? lakT^TsTufd Tan een ongeval, waarbii hXÏ .v.V r was opgelopen. Hij geloofde ^el dat de drank een belangrijke rol had gespeel! bü het ongeval, maar bewijs da^Wr achtte nij met aanwezig. Zijn eis luidde een gevangenisstraf van twee weken en ontzegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen voor de tijd van twee jaar. Advertentie Alle merken dus ruime keuze 17/9 54% 48% 58% 66% 45»/. 95% 26% 38% 38% 60% 45% 82 54 49 25 78«/, 18/9 54 47% 57% 66% 45»/» 95% 25% 38% 38 60 45% 81% 53% 49 57% 25% 78% Stemming: onregelmatig lager Tegen een 38-jarige kelner uit Haar lem requireerde mr. van der Valk Bou man een gevangenisstraf van twee we ken en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van drie jaar, omdat hij op 30 juni van dit jaar onder invloed van alcoholhou dende drank zou hebben gereden en te gen een boom was gebotst. De officier was van mening dat verdachte als een „waanzinnige" had gereden. Verdachte had daarbij zeven ribben gebroken en liep verwondingen op aan de longen, de hals en de nekwervels. Verdachte had 4 glazen bier gedron ken en was met een snelheid van 120 kilometer per uur de Zeeweg afgere den. Plotseling raakte hij van de weg en kwam in botsing met een boom. Het proces-verbaal van de politie maak te melding van het feit, dat de man naar sterke drank rook, dat zijn spraak belemmerd en dat zijn gang onvast was. Verdachte vroeg de rechtbank om cle mentie, omdat hij als chauffeur wilde gaan werken. ,,Ik ben nu bouwvakar beider, maar ik houd het niet vol, om dat ik zeer gehandicapt ben. Ik had gebroken ribben, beschadigingen aan mijn longen en ik heb nu nog last van kwetsuren aan mijn nek- en halswer vels. Ik kan daardoor geen zwaar werk verrichten." Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed 6ARTELJORISSTRAAT 6 HAARltM In het Spaarne te Haarlem is gister avond de 10-jarige Jacob Wittenaar verdronken. De jongen was om 6 uur gaan vissen en om 12 uur vannacht nog niet naar huis teruggekeerd. In de loop van de avond hadden de ouders de po litie gewaarschuwd. Tegen 12 uur meld den burgers, dat zij langs het Spaarne ter hoogte van de Reitzstraat een hengel hadden zien liggen. De ouders van de vermiste jongen bevestigden, dat het vis'-.ig aan hun zoon toebehoorde. Een uur lang is de politie aan het dreg gen geweest, evenwel zonder resultaat. Eerst rond 2 uur werd het stoffelijk overschot van de jongen opgehaald toen de mogelijkheid was onderzocht of de jongen wellicht onder een plezierjacht was terecht gekomen dat in de nabijheid lag. Uit het feit, dat de delen van de hengel los van elkaar werden aange troffen en dat het snoer gedeeltelijk was opgerold, heeft de recherche opgemaakt dat de jongen met vissen moet zijn opgehouden en op het plezierjacht moet zijn gaan spelen. Daarbij zou hij over- Rond acht uur donderdagavond werd de Haarlemse politie gewaarschuwd omdat in de Vijfhoek in Haarlem een dronken man op straat zou liggen. De radioautodienst spoedde zich naar de aangegeven plaats en trof 'n als zwer ver gekleed persoon aan met een roken de sigaret in de mond. Tot grote hila riteit van de omwonenden mosten de politiemensen constateren dat buurtbe woners een grap hadden uitgehaald en .en etalagepop hadden neergelegd. Als tegenprestatie heeft de politie de pop een ereplaats gegeven in het bureau. De Haarlemse politierechter mr. J. G. Petersen heeft vanmorgen een 38- jarige los arbeider uit Velsen terzake van diefstal conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek, de maximumstraf die de politierecht voor diefstal kan opleggen. Op 7 augustus van dit jaar trof ver dachte in de Breestraat te Beverwijk een niet op slot staande fiets aan, op welks bagagedrager een koffer met ge reedschap stond. De los arbeider nam de fiets en de koffer mee en verborg de buit later in het struikgewas. Voor resp. 25 en 10 gld. verkocht hij nader hand de goederen. „Het is met u de gevangenis in en uit, want u hebt reeds vjjf vonnissen op uw strafblad en bo vendien loopt u nog in twee proeftijden. Gebruik toch uw verstand", zei de po litierechter en vervolgde: ,,U berok kent een ander nadeel. De fiets en de koffer hadden samen een waarde van 140 en u verkocht ze voor een habbe- krats". De officier liet de misdr.ven van verdachte de revue passeren en ver klaarde niets anders te kunnen eisen dan de maximumstraf van zes maan den. Hij verklaarde bij een volgend delict verdachte niet meer voor de po litierechter te zullen dagen maar voor de voltallige kamer. De politierechter zei nog dat de verdachte door de recht bank een hogere straf zou zijn opgelegd. in 1918 in kwam te werken. Er was veel nachtwerk en zondagsarbeid. Bij een wet werd dit in 1919 iets beter ge regeld, maar zei de directeur: het is ook nu nog niet helemaal in orde: bjj uw werk is het vaak: met de kippen op stok, maar reeds opstaan vóór de haan kraait. De heer Van Abeelen werkte bij Fran ken in de Margarethastraat, de Koe- diefslaan en Korte Kleverlaan. De heer Blumers kwam in dienst in een tijd, dat door werkloosheid moeilijk een baan was te krijgen. Beide jubilarissen bleven hun vak trouw, ook toen na de tweede wereldoorlog vele van hun beroepsgenoten hun vak vaarwel zeiden om in de industrie een beter betaalde functie te krijgen. Hierdoor ook staan jongelui nog afzijdig tegen een functie in het bakkersbedrijf. Spreker bood bei de jubilarissen het getuigschrift aan van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en handel, alsmede de daarbij be horende gouden medaille voor de heer Van Abeelen en de zilveren medaille voor de heer Blumers. Namens het be drijf overhandigde hij aan elk van hen een geschenk onder enveloppe. De echtgenote van de heer Blumers en die van de heer Van Abeelen kre gen bloemen aangeboden uit handen van de dames A. Brouwer en C. W. Beute van het kantoorpersoneel. Een electrische koffiemolen voor de veertigjarige jubilaris Van Abeelen en een schilderij, een gezicht op Haar lem voorstellende; voor jubilaris Blu mers was een geschenk van de perso neelsvereniging van het bakkersbe drijf, aangeboden door de voorzitter van deze vereniging de heer H. Lams- ma. De voorzitter van het hoofdbestuur van de Christelijke Bakkersgezellen- bond, de heer Th. Elsinga uit Rotter dam, sprak mede namens de eveneens aanwezige heer J. Nieman van de ka tholieke bakkersgezellenbond ,,St.-Jo- ris". Spreker noemde het inderdaad een prestatie, dat beide jubilarissen zo lang aan het bakkersbedrijf verbonden zijn gebleven. Hij hoopte, dat de bon den in gezamenlijk overleg zover zou den komen, dat de werkers in het bak kersbedrijf in materieel opzicht met achter zouden blijven bij hun collega's in de industrie. De secretaris van de afdeling Haarlem van St.-Joris", de heer L. Heijnerman, bood de heer Van Abeelen rookgerei aan en diens echt genote een boeket bloemen. I HAARLEM: .^gE VEERSTRAAT HEEMSTEDE: RAADHUISSTRAAT52 ZANDVOORT. GROTE KROCHT 30-3 /MUIDENKENNEMERLAAN «I DEZE AANBIEDING GELDT t/m DONDERDAG iJ De Haarlemse politie doet een beroep op de ouders van kinderen die met plastic blaasroeren papieren pijltjes plegen af te schieten. Het is namelijk gebleken dat verschillende kinderen in de punt van het pijltje spijkertjes doen, boord geslagen zijn en in het water ge- hetgeen uiteraard bijzonder gevaarlijk vallen. js Burgemeester en wethouders van Haarlem zullen woensdag 24 septem ber om kwart voor een de deelnemers aan het in deze gemeente te houden jaarcongres van de Nederlandse Bond van Werkgevers in hotel-, restaurant-, café-, en aanverwante bedr.ven Horecaf officieel ontvangen. Op 27 september zal 's middigs om half vier door de heer C. W. A. Oyens, voor zitter van de afdeling zweefvliegen van de KNVVL, de nieuwe hangar officieel worden geopend op het zweefvliegter rein Langeveld te Noordwijkerhout. BEVALLEN van een zoon: A. H. Blee- ker-Scheerder, H. J. M. Rode-Pleijhuis, W. A. Smit-Wesseling, T. M. F. Ver- steeg-Hazelzet, A. M. Rolvers-Lagerweij, E. Twigt-Nobels, M. W. Groot-Bok, H. J. Scheepbouwer-van der Linden, E. M. van Brederode-van der Zee, A. M. F. Hoogeveen-Stek. BEVALLEN van een dochter: M. J. Felix-van Looij, M. Rodenburg-de Boer, C. C. A. van der Meer-Korthals, M. T. Nijmeijer-Koppies, N. B. de Roos-van Limborgh. ONDERTROUWD: R. Stoetzer en W. Halsema. T. N. A. van Tooren en W M. Rombouts. J. Gieske en P. J. Rijkers. GEHUWD: E. van den Berg en J. B. Snijder. H. Kaestner en J. H. M. Schrij ver. J, Bakker en E. C. Halsema. J. Jongsma en J. Walcher OVERLEDEN: W. P. de Gooijer, 4 j„ Kamperlaan. M. J. Proosten, 86 j., Ko ningstraat. F. H. C. H. Schönberger, 78 j„ Boekenrodestraat. A. J Braak-Zui- derduin, 80 j., Glasblazerstraat. A. Bos- ma-Aartsen, 91 j.. Amsterdamsevaart. M. Bultje-Hovenier, 44 j., Fabricius- straat. H. J. J. T. M. Steenmetser, 63 j„ Mrt. van Heemskerkstraat. T. H. C. Dobber, 64 j., Rollandstraat; J. van der Laan, 63 j., Casteleijnstraat. J. W. Loerakker, 73 j., KL Houtstraat. W. Post, 78 j., Nieuwekerksplein. H. Smit, 64 j., Hofmeijerstraat. CINEMA-PALACE: Place Pigalle, plein' der zonde, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Klopjacht, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Onteerd moederschap, volw.; 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Za.-avond: Het eiland der verleiding, str. volw. (nachtvoorstelling), 11.30 uur. LUXOR: El Hakim, 18 j. (tweede week); 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ariane, 18 jaar. Vr. 8.15 u. Za. en zo. 7, 9.15 u. Za. en zo.: Francis weet het beter, a. 1. Za. 22.30 u. Zo. 2, 4.15 u. Ma. en di.: The man with the golden arm, volw.; 8.15 uur. Wo. en do.: Hoffmann's vertellingen, 18 laar; 8.15 uur. REMBRANDT: De circusheid a 12, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYRazende Roland, 14 i 2 an 7. 915 u. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur Ma. t.m. do.: De stroper 18 1 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Heerser over leven en dood, str. volw.; 2.15, 7, 9.15 uur Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 20 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Rotter dams Toneel met „Spotgeesten", een klij- spe1 van Noel Coward. De regie is in han den van Ton Lutz en medewerking Yfrle- nen o.m. An Hasekamp, Lia Dorana. Steye van Brandenburg. Een ondeugende persi- fla-ï op spiritistische praktijken. Zondag 21 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Rotter dams Toneel met „Spotgeesten", een blij spel van Noel Coward. Zie zaterdag 20 september. Dinsdag 23 september Stadsschouwburg, Haarlem, 2 uur: Opera gezelschap Forum met een voorstelling voor middelbare scholen van „II matrimo- nio segreto" Het verzwegen huwelijk. Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: To- neelgroep Theater met „Een moordverhaal", een blijspel van Arthur Watkyn, dat ge speeld wordt onder regie van Cruys Voor- bergh, m.m.v. onder anderen van Pe- ronne Hosang, Cruys Voorbergh, Johan Walhain en Gerard Hartkamp. Een bijzon der aardig thriller-achtig blijspel over een man, die een moord beraamt aan de hand van een door zijn buurman geschreven de tective-roman. Donderdag 25 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Het Haarlems Toneel-Ensemble met „De privé- secretaresse". Zaterdag 20 september Grote Markt, Haarlem, 9 uur: Taptoe, uitgevoerd door Harmonie Crescendo uit Spaarndam, m.m.v. het tamboer- en hoornblazerskorps 3ATO uit Haarlem. Vooraf muzikale wandeling vanaf het Ken- nemerplein en het Houtplein. Maandag 22 september Grote Kerk, Haarlem, 3.30 uur: Beiaard bespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 23 september Grote Kerk, Haarlem, 8 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Programme Werken van César Franck. Donderdag 25 september Grote Kerk, Haarlem, 3 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Programma: Wer ken van Bach, De Grigny, Tournemire, Peeters en Bartelink. Zaterdag 20 september Eindenhout, Haarlem. Clubtenniskam pioenschappen van Haarlem. opnrtterreinen Kleverlaan, 13 uur: Atle- 'wedstrijden voor katholieke scholen in Haarlem. Rembra t-theater, 24 uur: Nachtfeest t.g.v. het gouden jubileum van de r.-k. Mid- deastandsvereniging in Haarlem. Na afloop bal in Brinkmann. Zondag 21 september Eindenhout, Haarlem: Clubtenniskam pioenschappen van Haarlem. Dinsdag 23 september Gemeentehuis, Warmon Openbare ver gadering van de raad der gemeente War mon'' Woensdag 24 september Geb. St. Bavo, Haarlem, 7.30 uur: Ont spanningsavond Algemene Bond van Ouden van Dagen. De Leeuwerik, Haarlem, 8 uur: Openings avond Katholiek Vrouwengilde, afd. Haar lem. Boekenroode, Aerdenhout, 8 uur: Lezing voor het Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld over het onderwerp „Twee culturen in het H. Land". Donderdag 25 september - Raadhuis, Heemstede: Openbare verga dering van de raad der gemeente Heem stede. Raadhuis, Hoofddorp, 9.30 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Haarlemmermeer. Advertentie Geb. St.-Bavo, Haarlem. 7.30 uur: Ont spanningsavond Algemene Bond van Ouden van Dagen. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schildertien. middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnfl- verheid Geopend van 1017 uur: zon en feestdagen van 1316 uur Cruquiusmnseum. Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp In februari 1953 Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13 30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken) Geopend op werkdagen van 10—17 uur: op zon en feestdagen van 13—17 uur Grote Kerk. Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen Geonend iedere werkdag behalve maandag, van 1117 uur. De. eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Wuunhuis jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur Zo van 14—17 uur. Linnaeushof, Bennebroek: Internat. Dah lia-tentoonstelling. Geop. van 9 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang (tot 28 sept.). Kiinstzaal „ln 't goede uur", KI Houtstraat Tot 1 oktober: Tekeningen en schetsen van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest van Lily van Cleeff. Dagelijks ge opend van 1022 uur. Kunstzaal „De Ark", N. Heiligland: Ten toonstelling portretten van L. Koemans- Peletier. Geop. van 9—14 en van 1922 uur; zo. van 1422 uur (van 21 sept. tot 5 okt.). Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft donderdagmid dag de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn in geleid, die in de voormalige Doopsge zinde school aan de Ripperdastraat de expositie „Op bezoek bij P.T.T." kwam openen. Deze schooltentoonstelling, die tot Kerstmis in Haarlem wordt gehou den, is reeds tot half november volge boekt. Mr. Cremers zei. dat er geen lokali teit beschikbaar was om de expositie eerder naar Haarlem te halen. Nu heeft men een goede gastheer gevonden in de kerkeraad der Verenigde Doopsgezinde gemeente. Spreker achtte de tentoonstel ling van zoveel gewicht en belangrijk heid dat hij uiting wilde geven aan zijn dankbaarheid dat de Haarlemse kinde ren nu met het technisch wonder PTT kunnen kennis maken, waarin 57.000 mensen een bestaan vinden. Ir. Van der Toorn achtte het een be langrijk element om bij de voorlichting van het publiek de schooljeugd te be trekken. P.T.T. immers grijpt op de een ot andere wijze wel in ieders leven in. De brief, het postpakket, telefoon, telegraaf, jeugdsparen en veel geldza ken brengen ieder in aanraking met de dienst van de PTT. Het bedrijf geeft graag voorlichting over de snelste en gemakkelijkste wij ze waarmee men van de dienst van de PTT gebruik kan ma ken. Voor scholen wordt studiemateri aal beschikbaar gesteld. Het in 1957 uitgegeven aantal formulieren voor dit doel was 1.600.000. Op de tentoonstel ling, die een beeld van het gehele P.T.T.-bedrijf wil geven, verhoogt zelfwerkzaamheid de attractie. De ten toonstelling is zestien keer opgebouwd geweest en heeft in deze tijd ruim 4600 schoolklassen op bezoek gehad met 167.000 kinderen. Na enige woorden van dank te hebben gesproken aan hen, die waren betrokken bij het tot stand ko men van de expositie werd de tentoon stelling door de directeur-generaal van het staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie voor geopend ver klaard. Vervolgens maakten de genodigden een rondgang langs het tentoongestel de. De ontwerper er van is de heer Corn, van Dijk, verbonden aan het mu seum voor het onderwijs in Den Haag. De tentoonstelling is toegankelijk voor de zesde klas van de lagere school, alsmede voor de klassen van het VGLO, ULO, NO, Kweekschoolonder- wijs en de laagste klassen van het Mid delbaar onderwijs. Met deze tentoon stelling is de P.T.T. sedert 19 janu ari 1948 ai op pad. De kinderen kunnen zien hoeveel poststukken er per dag worden verhandeld: 6,5 miljoen, een aantal dat op één stapel gelegd, een Wat Haarlem betreft moeten 79 bestellers gemiddeld per dag 90.000 hoogte van 20 kilometer zou vragen. poststukken bestellen met een piek Op het kruispunt van de Westelijke Randweg en de Leidsevaart te Haar lem is gistermorgen een 22-jarige im porteur uit Krommenie met zijn auto in botsing gekomen met een autobus van de NZH. De importeur reed op de Leidsevaart en wilde linksaf de Weste lijke Randweg oprijden. Hij verleende voorrang aan een op deze weg rijdende personenauto, maar verloor daarbij de autobus, die uit de richting Heemstede naderde, uit het oog. Met een geweldi ge klap botsten de voertuigen tegen el kaar. De auto moest met een kraan wagen worden weggesleept. Persoonlij ke ongevallen deden zich niet voor. De burgemeester der gemeente Zand voort zal in plaats van woensdag 24 september zijn spreekuur houden don derdag 25 september des morgens van 10 tot 12 uur. Het Schoolmelkcomité Zandvoort is voornemens met ingang van maandag 29 september a.s. do schoolmelkverstrek- king te doen hervatten. In verband met de van Rijkswege toe gezegde subsidie van 6 ct. per kind per week is de prijs thans vastgesteld op 30 cent pér kind per week, voor kleuter scholen en lagere scholen; voor ulo geldt de prijs van 36 ct per kind per week. op vrijdag en zaterdag. In 1957 wer den door het kantoor Haarlem en de kantoren in de naaste omgeving 27.326.724 stukken besteld. Het deel van de verwerkte post dat onjui~t en onvolledig geadresseerd is, is zo groot dat in Haarlem drie man dagelijks bezig zijn om te trachten hiervan zo veel mogelijk nog op 't juiste adres te kunnen brengen. In onze stad en naas te omgeving zijn 175 brievenbussen, waarvan er 173 vier maal per dag worden gelicht. Het aantal verzon den pakketten was hier in 1957 223.817 stuks, tegen 297.683 ontvangen pakketten. De burgemeester van Heemstede zal maandag geen spreekuur houden. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVES VAN LEZERS vallen buiten de verantwoor delijkheid der Redactie. Anoniem ingezon den brieven worden terzijde gelegd). In het hoofdartikel „Gedempt opti misme" in Uw blad van 16 dezer ver meldt U onder meer het volgende: „Voor wat de algemene kinderbijslag wet en de weduwen- en wezenvoorzie ning betreft is dat (n.l. het niet ver melden daarvan in de Troonrede) dub bel jammer, omdat er hardnekkige ge ruchten gaan, dat de eerste haar prio riteit zou moeten afstaan aan de twee deGelet op het onthaal van de al gemene kinderbijslagwet in de Kamer zou de regering inderdaad wel eens meer haast kunnen gaan maken met de weduwen- en wezenvoorziening, welke politiek gunstiger schijnt te „liggen". Of de voltallige K.V.P. zich bij deze ge wijzigde prioriteit zou neerleggen is ech ter weer een andere kwestie. Er is re den daaraan te twijfelen." Na lezing hiervan vraag ik mij af: le. of ik dan werkelijk ten onrechte steeds gemeend heb, dat het juist de K.V.P. was (en m.i. volkomen terecht) die aan een algemene weduwen- en we zenvoorziening de voorkeur gaf boven een algemene kinderbijslagverzekering die door de reeds bestaande kinder bijslagwetten immers slechts van een vrij ondergeschikte betekenis kan zijn en deze totstandkoming zelfs in de vorm van een noodvoorziening bepleitte; 2e. of de spoedige totstandkoming van een zo hoog nodige weduwen- en wezen- voorziening dan werkelijk zou moeten worden afgeremd als medewerking aan die totstandkoming misschien een po litiek verliespuntje zou opleveren. Als dit de strekking van de geciteerde passage in Uw hoofdartikel is geweest dan zou ik mii bijna schamen tot de Katholieke bevolkingsgroep te behoren. J. C. S. Wat wij schreven is juist. Maar men ate zijn zin voor onderscheiding gelden bij het trekken van conclusies daaruit. De K.V.P. heeft via haar Centrum voor Staatkundige Vorming reeds jaren geleden een voorstel betreffende een weduwen- en wezenvoorziening ter ta fel gelegd. Van die kant is er sedertdien geregeld bij de regering op aangedron gen om met een wetsvoorstel voor de dap te komen. Een algemene kinderbij slagwet behoort en behoorde echter dok tot de sociale wenselijkheden. Bij de kabinetsformatie van 1956 is overeen gekomen, dat de noodzakelijkheid van beide wetten plus 'n nieuwe invaliditeis- wet vooropgesteld, de algemene kinder bijslagwet (wat de tijdsvolgorde betreft) de voorrang zou hebben.Een desbetreffend wetsontwerp is dan ook reeds ingediend. Naar verluidt is er nadien een kente ring in de meningen ingetreden van welke kentering wij veronderstellcnder- wijs gewaagden tengevolge waarvan de weduwen- en wezenvoorziening (tem porele) voorrang zou krijgen. Niet al leen politieke doch talloze zakelijke factoren spelen bij wat eindelijk ge schieden zal echter een rol, o.a. het verschil in kosten tussen de ene en de andere voorziening. Red.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3