Stap in de goede richting DORP AAN DE RIVIER Rademakers' eerste film met voldoening ontvangen Min. Staf verdedigt Karei Doorman en kruisers Maat houden bij vervulling van wensen en behoeften Standhouder met Bernardine Ruzie in café met schoten uit geweer beslecht ^Strategische betekenis van zee gebieden is toegenomen" Amerikaanse De twaalf beste films Zijn vrouw met mes doodgestoken Rust in de lonen nu achterstand is weggenomen Aankoopbeleid bij Oorlog Canadees fruit voor de Koningin Pater Guido O. Cist. Zware straffen geëist schenking van 120 miljoen voor raketten Verdere decentrali satie van de vloot 117 kritici kiezen Eis vier jaar Twee Indische pries ters geprofest Kon. Marechaussee H.H. Wijdingen ONZE BESTE VRIEND OLIESTOOK EettVc&naakt êeyrtf? moéfattêvfc MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN Bij kon. luchtmacht Bijzondere status voor technisch personeel Verbintenis voor onbepaalde tijd mogelijk Atoomcentrales Opvatting van regering ongewijzigd - VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 rAGINA S* BERN' AftBUS ABD V jsl- Opleiding voor onderofficier bij een ander wapen Landen luchtmacht P. Woeste rioevc De eerste voorstelling van een Ne derlandse film is altijd op een of andere manier een gebeurtenis. Dat is wel eens anders geweest in een tijd dat de ene mislukking op de ander Volgde. Maar sinds de wanhoop zich van vele filmvrienden heeft meester ge maakt en men om betere produkten ging roepen, steeg de verwachting. En nu is dan na een werktijd van ander half jaar de film Dorp aan de rivier naar Coolens beroemde roman versche nen en gisteravond voor genodigden in het Amsterdamse City-theater vertoond. Eerlijk gezegd: vele maanden geleden hebben we enigermate gevreesd voor 't resultaat. Niet dat de producent en de regisseur met te weinig ernst de za ken zouden aangepakt hebben het te gendeel is het geval maar omdat de man die over de kwaliteit van de film te beslissen had, de regisseur Fons Rademakers, een zo rasechte tonelist is, dat men van hem op z'n best een soort toneelfilm kon verwachten. Hoe kan een zo nadrukkelijk toneelman zich aan de film wagen? was de vraag, zelfs met de nogal verstandige inzich ten, die hjj in gesprekken ten beste gaf. Welnu: het resultaat is ons meegeval len. Men versta dit goed: als eerste ling van een filmregisseur, die eigenlijk een man van het toneel is, moet Dorp aan de rivier een verrassing worden genoemd. Edoch, om geen onnodige misverstanden te wekken,'als autonome filmexpressie beantwoordt deze film niet helemaal aan de eisen, die men nu een maal stellen moet. Met andere woor den: wij hadden dit resultaat niet van Rademakers verwacht, maar naar de hoge normen gerekend, blijft de film menigmaal in gebreke. Het scenario van Hugo Claus mag geprezen worden. Dit is ook de mening Van Antoon Coolen, met wie wij na af loop nog even een gesprek hebben ge had. Maar dit neemt niet weg dat Claus in honderd minuten te vertellen had, wat Coolen in een nogal forse roman formuleert. Zo zijn tal van verrukkelij ke overpeinzingen uit de roman een voudig weggelaten in de film. Terecht, Tal men zeggen. Dat gebeurt bij stuk- rio^van Shakespeare, bij romans van ie anfcski en Tolstoï, om van de ve- Jfmr maar RrPten uit de wereldlitera- rmrmXr2fi- te spreken. Maar de zijn creatie dat ten afleveren, datoï^,bwd zal moe" keljjk model waardig interp^eeiXof' wel, met verwaarlozing van hlf i»i heel, een autonome fantasie oproei die in de orde van de filmkunst Et Waardeerd kan worden. Noch het een noch het ander is geschied in de fnm Dorp aan de rivier. De prachtige ro man wint het gemakkelijk van de film, die allereerst te fragmentarisch is, voorts te weinig filmexpressie bevat en veelal toneelmatig verloopt. Toch moet nier onmiddellijk aan toegevoegd wor den, dat Rademakers de moeilijkheden heeft aangevoeld en pogingen doet vaak met succes om aan de toneei- Uitdrukking te ontkomen. Hij doet dat ooor grote opnamen te maken, door taferelen min of meer abrupt af te hfeken en zonder slag of stoot naar andere taferelen over te gaan. Maar ft) kon niet voorkomen dat de toneel- matigheid beslag legt op de film. We noemen als voorbeeld de thuiskomst van dokter van Taeke na de tocht over bevroren Maas. Die tocht zelf mist do Jachtige pathetiek van de roman: ie r^fiskomst levert een hinderlijk stuk- Je toneel op tussen de dokter en zijn vrouw. Er valt niets aan te beleven. Daar tegenover staat de voortreffelijke behandeling van de kinderen. Indien de regisseur alle figuren uit het dra- ma gemonteerd had als die vier jon gens, hp zou een uitstekend filmdrama hebben afgeleverd. Hjj heeft het, jam mer genoeg, niet gedaan en men moet het betreuren, omdat hij tenslotte het vermogen heeft om het wèl te doen Het blijkt uit scènes als de wake bij het 'ijk van de molenaarsknecht, die met ziin uitgestoken tong te vlot in zijn strop wordt opgevoerd, maar heel mooi hoewel een beetje hard in de flerfkamer wordt gepresenteerd. Bij f'pblen is dat tafereel zo prachtig om- n^Veb met poëtische, volkse bespiege len n- Het harde fotografische beeld *1 de nuances van de epische taal BBri Zo vlot verwerken als Rademakers gedacht heeft. Va™at de spelers betreft: men mag vaststellen, dat zij minder stuntelig n en spreken dan we gewend Jn in de Nederlandse speelfilms, aar een zekere nadrukkelijkheid en daardoor ontstaande traagheid j n, f611 fun niet ontzeggen. Hun schuld doen i„niet' Wat ZÜ doen en neggen, toneel AZeggen ZÜ in de orde van het dit niiee n de regisseur de taak om de film ni? t?, zetten in de orde van me in stand WU zeggen' dat h« een rit- sedraeinoLn moet houden, waarin alle natuurliik sPelers aannemelijk en die men niet cEen niet geringe taak, ling Tn de f L?5 van een beginne- Weliswaar bid f16 mag verwachten. SS» ei de regisseur tot zijn Croispt alf Heltg0ede k°p van Max zlin manier van Yan Taeke, maar rnn mamer van spreken had hij niet mee. Dat geldt voor de meeste spelers, behalve misschien voor Bernhard Droog als Cis den Doove, maar zeker voor Jan Teulings en vele anderen, met name Mary Dresselhuys. De spelers brengen hun eigenaardigheden mee, die zij moei lijk veranderen kunnen. De enige die verandering kan aanbrengen is de re gisseur, de maker van het filmritme. De fotografie moet in het algemeen geprezen worden, maar wat heeft Ra demakers met de fotografie gedaan? Hij was verstandig genoeg om grote opnamen te laten maken, en ook om dé' taferelen min of meer abrupt af te bre ken, maar dat is wel een negatief hulp middel, doch geen positieve werkzaam heid. De muziek van Jurriaan Andriessen, was best, maar alweer, wat heeft de regisseur met de muziek gedaan? Iu het algemeen kan men zeggen, dat de film Dorp aan de rivier een goede stap voorwaarts is in de juiste richting, zeker na mislukkingen als Kleren maken de man en Fokker. Dit echter is slechts een overweging die de evolutie van de Nederlandse speelfilm raakt, niet, vooral niet, een overweging, dat wij in ons land de filmexpressie de volle beurt dienen te geven. Laten wij met deze korte aanteke ningen volstaan, en hopen dat onze eerstvolgende kennismaking met de Nederlandse speelfim ons weer wat meer moed moge geven. Verschillende sprekers hebben voor en na de voorstelling het woord ge voerd. Toen Fons Rademakers na af loop zijn medewerkers huldigde, ging er een stem op uit het publiek dat men Coolen wel eens voor het voet licht mocht roepen. Het was de stem van Jan den Hartog, die aandacht vroeg voor de romanschrijver. Niet helemaal terecht, dachten wij, want het ging tenslotte niet om de roman maar om de film. De première werd e.m. bijgewoond door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. R. G. A. Höppener, de burgemeester, de wethou ders en een. aantal inwoners van het dorpje Lith. Dbg. Dokter van Taeke en zijn oudste zoon in Dorp aan de rivier. achtereenvolgens terecht gestaan, een 59-jarige veehouder uit Zevenhuizen (wegens bedreiging) en een 42-jarige café-houder uit Lettelbert (wegens toe brenging van zwaar lichamelijk letsel) 4 maart was namelijk in het café te Lettelbert hooglopende ruzie ontstaan tussen de veehouder en de caféhouder over de betaling van de consumpties. Ook op politiek gebied werd daarbij een hartig woordje gesproken. De veehou der, overmoedig door de alcohol, die hij tot zich had genomen, stapte op de tapkast af, greep twee flessen en be dreigde de caféhouder, die zich achter de hoge tapkast betrekkelijk veilig voel de. Toen de veehouder de deur wilde openbreken, die naar de ruimte ach ter de tapkast leidt, maakte de café houder de deur los. Hjj greep uit vrees voor een grootscheepse vernieling zijn jachtgeweer en loste, na enkele waar schuwingen, twee schoten. De veehouder werd in de benen getroffen en vertoef de zes en een halve week in een zieken huis. De officier van justitie eiste tegen de veehouder wegens bedreiging zes maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De eis tegen de schietende caféhouder wegens het op zettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel luidde tien maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. (Van onze Haagse redactie) De politieke druk, die vooral van socialistische zijde te verwachten valt op een aantal posten van de marine- begroting, heeft minister Staf kenne lijk geïnspireerd tot een verdediging van zijn plannen met het vliegkamp- schip Karei Doorman en de kruisers De Ruyter en De Zeven Provinciën. De omstandigheid, dat als gevolg van de steeds voortschrijdende ontwikke ling van de wapentechniek lange- afstandsraketten en atoomonderzee boten, bewapend met raketten tegen gronddoelen de strategische bete kenis van zeegebieden sterk wordt ge accentueerd, maakt dat instandhou ding en vervolmaking van de Neder lands bijdrage aan de NATO-zeestrijd- krachten van stijgende betekenis is, zo zegt de bewindsman in de toelich ting tot zijn nieuwe begroting. Hij wjjst daarbij op de mindere kwets baarheid van de schepen en op de groei ende kracht van de Russische zee macht, vooral van de onderzeeboot- vloot. De taak van de Nederlandse ma rine omdat het bijdragen in de bescher- jli g«va! de zeetransporten binnen des mtantische gemeenschap en de Neder landse koopvaardijvloot, het openhou den van de Nederlandse havens en het verlenen van steun aan de aan zee grenzende flank van de landstrijdkrach ten in de centrale sector. De onderzeebootbestrijding zal voor al ae taak zijn van de Karei Doorman gesteund door jagers en onderzeebo ten. Het vliegkampschip, waarvoor op de begroting van dit jaar de laat ste betalingstermijn is opgenomen, wordt voor dit doel o.m. voorzien van een nieuw type helikopter De afweer tegen de Russische' lucht- mac t en kruisers dienst volgens de minister te geschieden door schepen, die zowel over krachtige luchtafweer- middelen beschikken als over geschut van voldoende kaliber om tegen de kruisers te kunnen optreden. De beide Nederlandse krui sers vormen een waardevolle schakel in de oppervlakte- en luchtverdediging van het NATO-gebied. De kruisers zul len daarvoor worden voorzien van een uitgebreide batterij luchtdoelraket ten. Zeer binnenkort wordt een voorstel van Amerikaanse zijde tegemoetgezien, waarbjj de Amerikaanse regering de volledige installaties voor beide Krui sers zal aanbieden. De waarde van de- zeschenking is ongeveer 120 miljoen gulden. De kosten van ombouw, naar schatting 20 miljoen gulden per schip, zullen voor Nederlandse rekening moe ten komen. Een eerste p0st van 15 mil joen gulden is daarvoor reeds op de begroting 1959 opgenomen. Voor het overige deelt ir. Staf mede, dat het vlootplan met de indienststel- ling van de Amsterdam in april van dit jaar vrijwel is voltooid. De verspreiding van de reservesche pen zal, naar wordt verwacht, binnen kort 'haar beslag heb n gekregen. De onderzeebootdienst zal binnen twee jaar Rotterdam moeten verlaten en Den Hel der als basis krijgen. Het ligt in het voornemen van de Ko ninklijke Marine zeer binnenkort over te gaan tot 'n uitbreiding van de decen tralisatie van haar materieel. Nadat reeds geruime tijd een aantal squadrons mijnenvegers van Den Helder naar Vlis- singen zijn overgebracht werd besloten om ook drie squadrons mijnenvegers naar Hellevoetsluis over te plaatsen. Nu vernemen wij dat de marine 4 oktober een tweetal onderzeebootjagers, die mo menteel in Den Helder in conservatie liggen, naar VHssingen gaat verslepen. Het betreft hier de schepen Limburg en Friesland. Enige tijd geleden ver trok reeds een aantal fregatten naar Vlissingen. Sinds het einde van de tweede wereld oorlog is slechts één film vervaardigd die een plaats tussen de twaalf grootste films aller tijden waardig is: „Fietsen dieven" van Vittoria de Sica, aldus luidt de conclusie van een jury van 117 filmdeskundigen van 26 verschillende nationaliteiten, die ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in Brussel is bijeen geweest. Uit onderstaande reeks van twaalf films zal tussen 12 en 18 oktober de beste film tot op heden worden geko zen. Fietsendieven van Vittorio de Si ca, Italië, 1947-1948; Slagschip Potem- kin, van Eisenstein Sovjet-Unie, 1925; Gold Rush, van Charlie Chaplin, 1925; Le passion de Jeanne d'Arc van Carl Dreyer, Frankrijk, 1928; La grande illu sion van Jean Renoir, Frankrijk, 1937; Les Rapaces van Erich van Stroheim, 1923; Intollerance van Griffith, Verenig de Staten, 1916; De moeder van Poe- dowkin, Sovjet-Unie, 1926; Citizen Ka ne van Orson Welles, Verenigde Staten, 1941; De aarde van Dowjenko, Sovjet- Unie, 1930; The last man van Murnau, Duitsland, 1924; Het geheim kabinet van dr. Caligari van Weine, Duitsland 1919. Voor de Groningse rechtbank heeft terecht gestaan een 35-jarige fabrieks arbeider uit Nieuweschans, die na een echtelijke twist zijn vrouw met een broodmes heeft gestoken ten gevolge waarvan het slachtoffer is overleden. De eis luidde vier jaar gevangenisstraf. De raadsman concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Twee Indische priesters, die vorig jaar in de orde der Minderbroeders zijn ingetreden hebben na een jaar novi ciaat in het klooster te Alverna hun professie afgelegd in handen van hun Indische superieur, pater S. Dias. Het zijn de priesters Deva Sagayam uit Zuid-Indië en T. de Souza uit Bombay. De plechtigheid werd bijgewoond door de Indische ambassadeur in Ne derland, de heer J. Thivy en echtgeno te. In zijn rede na de plechtigheid gaf de ambassadeur uiting aan zijn grote waardering voor het werk van de Ne derlandse Franciscanen in Indië en aan zijn dankbaarheid dat nu twee Indi sche priesters in Nederland werden ge- Ïirofest, om als Franciscaan Christus' eer te brengen aan hun eigen volk. On der de aanwezigen bevonden zich ook drie Indische zusters, die in Nijmegen aan de medische faculteit studeren. (Van onze Haagse redactie) In de toelichting op zijn begroting zegt minister Staf over de koninklijke marechaussee, dat de mogelijkheid voor lager personeel om opgeleid te worden voor een onderofficiersfunctie bij een ander wapen een gunstig effect heeft gehad. Tot deze gedragslijn werd be sloten omdat voor tal van marechaus sees der eerste klasse bij het eigen wa pen geen plaats was als onderofficier. Zaterdag zal de bisschop van Breda in de kapel van het groot seminarie te Hoeven de volgende H.H. wijdingen toe dienen: Het Diaconaat aan; A. C. van Alphen, J. W. M. Ammerlaan, A. C. M. Blommerde, A. Th. Broekmans, C. A. van Eyck, B. M, Fischer, J. F. M. van der Heyden, H. E. M. de Hingh, C. H. A. Janssens, A. G. M. Krijnen, G. J. J. Lockefeer, J. E. A. Lockefeer, A. C. W. Loonen, W. G. C. M. Lourijsen, J. J. A. Schoen makers, W. R. Vervaet, G. F. Wouters, allen theologanten van het groot semi narie te Hoeven. Voorts aan: G. Bruns, T. Elfrink, H. Kloosterman, F. Mighieles, C. van de Wiel, van de paters Maristen; en aan: 'J. Handgraaf, J. van Kessel, Ids Piekema, M. Dotohendro, H. Floris, H. Schuten, F. Pradjasuta, J. de Groot, B. Hendrawarsita, F. Bakkum en F. Hen driks, missionarissen van de H. Familie te Oudenbosch. Advertentie U kiest Uw vrienden met zorg, doe dit ook met Uw verwarming. Kiest de aller beste en betrouwbaarste, kiest een Ontdek zijn goede eigenschappen opge bouwd uit 60 jaar ervaring in: het technisch af zijn het ideale dubbel warmte- spreidingssysteem. Frontale stralingswarmte gekoppeld aan gelijkmatige warmte-circulatie in elk deel van de kamer - ook en vooral over de vloer en langs de ramen. de stijlvolle moderne uitvoering in kleurrijke schakering met o.a. kook plaat en zichtbaar vlammenspel. het uniek zuinige verbrandingssysteem door de beroemde Coleman lage trekbrander. de sterke service door fabrieken overal ter wereld (ook in Nederland). de lage prijzen: 'n Coleman topklasser reeds vanaf f 335.». Bij elke goede hande/aar verkrijgbaar. MARKT Co. (IMP.) LTD., KEIZERSGRACHT «91, AMSTERDAM. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse volksgemeenschap is er onvoldoende in geslaagd in de ver vulling van wensen en behoeften maat te houden en de gevolgen zijn niet uit gebleven. Het is derhalve een eis van algemeen belang, hieruit de les te trek ken om voortaan voorzichtiger te zijn. Voor wat het ambtsterrein van de mi nister van sociale zaken betreft, bete kent dit onder meer dat na de op een apert- achterstand berustende Ioonbe- slissingen in de landbouw, het bouw bedrijf en de spoorwegen, rust op loon- gebied beslist noodzakelijk is en dat met de invoering van nieuwe of de uit breiding van bestaande maatregelen op sociaal terrein of dat van de gezond heidszorg voorlopig een grote mate van voorzichtigheid geboden blijft. Het spreekt vanzelf, zo voegt minister Suur- hoff aan deze toelichting op zijn begro ting toe, dat een dergelijk beleid slechts Verwacht kan worden dat over enige maanden een eerste rapport zal ver schijnen over de werkzaamheden van de parlementaire commissie-Koersen tot onderzoek van het aankoopbeleid bij Oorlog. Het is bekend, dat het werk der commissie, waaraan tijdens de zomermaanden zonder oponthoud is doorgewerkt, niet eenvoudig is. Dat kan trouwens niet anders, omdat de com missie geen officiële enquete houdt en dus niemand onder ede verklaringen kan laten afleggen. De commissie heeft een tweeledige taak: onderzoek naar het beleid van de Dienst Materieel Land macht en voorts nagaan hoe het par lement de doelmatigheid bij defensie kan controleren. Er wordt nu een poging ondernomen nog vóór Kerstmis een rapport over het eerste onderdeel van deze taak ge reed te krijgen. Dit zou dan tegelijk met de begroting van marine in be handeling kunnen worden genomen. Men heeft echter geen zekerheid dat dit zal lukken. uitvoerbaar en te verdedigen is, wan neer eenzelfde beperking ook op ande re terreinen wordt betracht. De werkloosheid heeft volgens de be windsman in het afgelopen jaar geen bijzonder verontrustende afmetingen aangenomen, al is zij toch groter ge weest dan aanvankelijk werd voorzien. Ook in 1959 moet er nog rekening wor den gehouden met het voortbestaan van een werkloosheid welke in verscheide ne delen van het land een aanvaard baar peil te boven gaat. Ook in het komende jaar zullen dus bijzondere ac tiviteiten nodig zijn. Omdat vooral de ongeschoolden veel gemakkelijker en vooral ook langduri ger het slachtoffer van werkloosheid worden blijft minister Suurhoff zijn vol le aandacht schenken aan de vakoplei ding. (Van onze Haagse redactie) Het technisch personeel bij de konink lijke luchtmacht zal worden onderge bracht in een bijzondere categorie die niet zal worden belast met de meer „normale" militaire taken. In de toe lichting op zijn begroting zegt minister Staf dat de commandovoering, de wacht en weekdiensten e.d. voor vele technici een ernstig bezwaar vormen tegen vrij willige dienstneming. Deze taken slui ten niet aan bij de aanleg van het tech nisch personeel en houden ook geen ver band met hun werkzaamheden. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen heeft de bewindsman besloten bij de koninklijke luchtmacht een bijzondere categorie technisch personeel in het leven te roe pen. De adspirant-beroepsmilitair bij land en luchtmacht beneden de rang van tweede luitenant zal in het vervolg by zijn indiensttreding een verbintenis voor onbepaalde tijd kunnen aangaan. Dit is een van de komende wijzigingen in het reglement voor militaire ambtenaren dat 1 oktober in werking treedt Tot nog toe was slechts een verbintenis van beperkte duur mogelijk en moest de kandidaat maar afwachten of hij na Elfloop daarvan in dienst kon blijven. Het hoofdstuk „Verloven" in het re glement is grondig herzien. Er is geen sprake van een wijziging in de opvattingen van de Nederlandse regering omtrent de urgentie van ener- gieproduktie door middel van atoom centrales. Minister-president dr. Drees heeft dit gezegd naar aanleiding van een verklaring van de voorzitter van de Nederlandse commissie voor atoom energie in Genève dat „de noodzaak om op korte termijn te beslissen over de verhoging VEin energieproduktie door middel van atoomcentrales öe laatste tijd iets minder sterk zou zijn". Het Tweede Kamerlid Hazenbosch (AR) had over deze kwestie vragen gesteld. Dr. Drees bevestigt, dat mr. Fock in Genève een dergelijke verklaring heeft afgelegd, maar deze had niet in de eerste plaats betrekking op ons land doch veeleer op geheel Europa,- aldus dr. Drees. De conjuncturele om standigheden in Europa lijken inderdaad de urgentie van verhoging van de elek- triciteitsproduktie door kememergie te verminderen. Advertentie Anno 1771 'Éj E*dusiel Wildrestaurant P'*'**erplaats waar Napoleon reeds gas*, was ly a d hoofdweg Arnhem - Apeidoorn DCCiéDcnrcM De pleisterplaats waar Napoleon reeds gast was a d hoofdweg Arnhem - Apeldoorn BEEKBERGEN te: K 6766 580 Donderdagmiddag heeft de Canadese ambassadeur in Nederland, Z. E. Thomas A. Stone, op het paleis Soestdijk ar,n Koningin Juliana een zending fruit en groente aangeboden, afkomstig van de Canadese tuinbouw-raad en de vereniging van fruit- en groentekwekers in Ontario. De koningin en haar gast konden de sappige vruchten wel waarderen. Op beurzen en t commerciële i ,19 tentoonstellin- II gen plegen stand- ■-JjA'j&É houders opvallend HHaHK- Ir lalI voor de dag te tre den, anders loopt 't publiek aan hen en de zaak die zij pro pageren, voorbij. Telkens opnieuw blijken dergelijke evenementen bij uit stek geschikt voor het introduceren van nouveauté's en primeurs, een krachtmeting in vindingrijkheid en fantasie. De een zoekt het in stands, die door hun opzet duidelijk in het oog springen, de ander lanceert een be- bepaald detail als succesvolle blikvan ger. Een enkele maal is het de man in de stand, die de aandacht voorname lijk tot_ zich trekt, en dat is ongetwij feld het geval met pater Guido, die in zijn Cisterciënser habijt ditmaal is verschenen op de Femina, de beurs voor mode en huis houding in de Ahoyhal in Rotterdam. Deze jonge monnik, 35 jaar, maakt reclame voor een, zijn status in aanmerking genomen, ietwat, ongebruikelijk produkt: appelwijn, en waarachtig geen flauw sap, maar vin perlé met een alcoholpercentage van 12. Ge moet er niet te veel glazen achter elkaar van drinken, matig dus. Zo staat pater Guido daar zijn produkt aan te prijzen op de Femina, de 85ste beurs, die hij sedert het ontstaan, of liever de hergeboorte, van de appelwijn, als standhouder bezoekt. Bernardine heet het appelsap, een naam die door het optreden van Pat Boone wereldkundig is gemaakt, al kan deze nieuwe Amerikaanse zangfavoriet met zijn „Oh, oh, oh Bernardine" ook een bepaald soort likeur bedoeld hebben Pater Guido haast zich de achtergrond te onthullen van zijn verschijning en optreden op gelegenheden als deze, en dan blijkt dat de verkoop van de Bernardine, overigens een heel genietelijk vocht met een bijzonder frisse nasmaak, ten goede komt aan tal van goede werken. Met name Hongaarse vluchtelingen hebben er van geprofiteerd. Het klooster van pater Guido staat in Bornem, een plaatsje tussen Brussel en Antwerpen maar bijna alle kloosterlingen zijn Nederlanders. Pater Guido zelf is geboortig uit Franeker. Van jongsaf interesseerde hij zich voor het jeugdwerk, werd zelf verkenner en is dat tn zijn hart onverminderd gebleven In Rome waar hij kerkelijk recht studeerde, ontmoette hij eens een groep ,JScouts", die warempel uit Bornem bleken te komen. Dat eerste contact voerde later, terug in Belgie, tot nauwere relaties, en het ogenblik kwam, waarop pater Guido besloot daadwerkelijk iets te doen voor wat hij noemt de verwaarloosde jeugd. En daarbij denkt hij niet meteen aan alleen de „asfaltjeugd maar ook aan jongens en meisjes, wier opvoeding vooral wiT 1 ,a If <?an die"stbodes onderwijzers, omdat de ouders het daar zakelijk te druk voor hebben of de verplichtingen van de beau monde hen geheel opeisen. In het huis „Willem van Saejtingen" ontvangt hij nu iedere zes weken een groep van zestig jongens en meisjes uit tal van landen en van de -j op5 e afkomst. Rijk leert arm spelenderwijs etiquette, hoffe lijkheid en wat verder tot de cultuur van het leven behoort, terwijl de jeugd uit de eenvoudiger millieus de ander op de hoogte brengt, dat er een ttja is van nemen en van geven. Er wordt geen nadrukkelijke pedagogie ^}et e!ic°ar otrtgaan, groepsgewijs of gezamenlijk, heeft een slijpende „beschavende invloed. Pater Guido vertelt, dat het succes de verwachtingen heeft overtroffen. De jongens hebben het gevoel leren kennen van ergens thuis te zijn, en dit gevoel behoort immers tot de jeugderva ringen, die voor de toekomst doorslaggevend kunnen zijn. Bornem is ook het toevluchtsoord geworden voor 48 Hongaarse vluch telingen, mannen, vrouwen en kinderen. Door de zorgen en bemiddeling van pater Guido hebben zij in het plaatsje een menswaardig onderdak gevonden in vrije woningen, waar zij en famillie, door geen vreemde ogen bespied, een nieuw bestaan kunnen opbouwen. Het meubilair en de inrich- tmg der huizen zijn door pater Guido betaald. En nu is het langzamerhand wel duidelijk, waarom deze vriendelijke, eenvoudige maar zakelijk niet malse, zwart-witte pater de afzet van zijn Bernardine zo tracht te stimu leren. Van het klooster in de Hongaarse stad Zirc ontving hij een recept voor de bereiding van appelwijn, zonder toevoeging van water en chemische middelen. Dat was drie jaar geleden, toen de abdij van Sint Bemardus in Bornem voor eigen gebruik 400 liter per jaar produceerde. Nu wordt er jaarlijks 20.000 liter sap bereid uit 40.000 kilo appelen. Daarenboven beschikt de abdij over een tankopslagplaats van 285.000 liter. Pater Guido houdt één enkel onderdeel van het bereidingsproces zelf in handen: de temperatuur voor het gisten. Daaraan ontleent de wijn die pareling, waardoor Bernardine zich van ander appelsap onderscheidt. Niemand dan pater Guido en de Hongaarse kloosterling, van wie hij het vernam, kent het geheim van de Bornemse vin perlé. Het geheim, dat in dubbele zin spirituele doeleinden dient.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5