Twee miljoen besparing per jaar door uniforme bouw in de garnizoensplaatsen Katholieke onderofficieren willen woningnood lenigen Belgisch invoering Episcopaat over van de glijdende werkweek verontrust Wat is het beroep van deze lezer? Rapport over Nieuw-Guinea aan de V.N. Statenkieskring Maastricht neemt motie aan tegen de K.V.P.-fractie voorzitter Versoek om raadslidmaatschap neer te leggen „V.N.-beheer over Nw.-Guinea voordelig voor Indonesië" Het spookpaard De DUITSE ZOMERZEGELS zondag heeft een uitzonderlijk godsdienstige waarde K *7 MUTCtMNDESPOST DEUTSCHE 8UNDESP0ST Grote familieprij svraag in vier series met prachtige prijzen Iedereen kan meedoen! Grote belangstelling van de bevolking voor het onderwijs Twee Amerikaanse auteurs opperen ook tijdelijke overdracht aan Anzus SUGGESTIE AAN MINISTER STAF Geen beperking van de kolenimport Beroep op werkgevers en arbeiders k *ml ii$k\ Kortere Kamer verslagen Belangrijke bezuini ging voor Staats drukkerij Bossen dienen behou den te blijven ROND DE WETHOUDERSAFFAIRE Artikel in Foreign Affairs Verdovende middelen niet in wegverkeer Manchester United betaalt 450.000 gulden voor Quixall VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 Uit Amerika HEIFER 0£R «ENSCHBEir WOHLFAmU'SMARKl WOHIFAHRTSMARKE Oorspronkelijk detecfive-verhaal door MARTIN MONS Gonzales laat zich niet verrassen Wagtmans derde in Zürich De minister van defensie kan twee miljoen gulden per jaar besparen, wanneer hij ingaat op de suggestie van de Nederl. Kath. Vereniging van Militaire Ambtenaren (onderofficieren) Sint Martinus om een bijdrage te geven voor de bouw van enige duizenden woningen voor militairen in de verschillende garnizoensplaatsen. Enige maanden geleden heeft de alge meen voorzitter, de heer L. Nihot, reeds aangekondigd, dat het bestuur constructieve voorstellen uitwerkte om een einde te maken aan de uitzon derlijk grote huisvestingsmoeilijkheden van de militairen. De plannen zijn thans gereed. (Van onze Haagse redactie) Minister Zjjlstra acht het voor Ne derland niet gewenst de import van ko len uit Amerika te beperken, hoewel ook in ons land de voorraden de laat ste tijd toenemen. Hij zegt dit in ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid Bakker (CPN) over een West duits besluit om Amerikaanse kolenim- porten onder vergunning te brengen. Volgens prof. Zijlstra is Nederland veel meer dan Duitsland van import afhan kelijk. Die invoer heeft vooral betrek king op cokeskolen, gaskolen en an- thraciet, soorten die zelfs onder de hui dige marktverhoudingen in West-Euro pa moeilijk te krijgen zijn. De Minister heeft wel toegezegd de ontwikkeling nauwkeurig te zullen volgen in verband met de weerslag die elders genomen maatregelen op de situ atie in Nederland kunnen hebben. Noorwegen De Noorse vissers in de noordelijke wateren klagen erover, dat Britse, Russische en Portugese trei ters „moedwillig" vistuig van hen heb ben vernield. Een Britse treiler zou zelfs een Noor, die schadevergoeding vroeg, hebben willen rammen. (Reuter). Tijdens een donderdagavond te Utrecht gehouden persconferentie deelde de voorzitter mede, dat er plannen zijn ontwikkeld voor de bouw van flatwo ningen, waarvan de koopprijs 15.240 bedraagt met een _rste aanbetaling van 1540 en gedurende dertig jaar een maandelijkse aflossing van 67. Men wil bovendien ook eengezinswoningen bouwen, waarvan de eerste aanbetaling 2000 en de maandelijkse aflossing 70 bedragen zullen. De grootste handicap voor de mili tairen is de herhaalde overplaatsing naar een andere garnizoensplaats, waar zjj telkens opnieuw een woning moeten zoeken. De vereniging meent hiervoor een oplossing te hebben gevonden door bovengenoemde woningen in een zo groot mogelijk aantal garnizoensplaat- sen te laten bouwen en onder te bren gen in coöperaties, zodat een militair, die wordt overgeplaatst in zijn nieuwe standplaats precies dezelfde woning kan betrekken (besparing op inrich tingskosten) en ongestoord kan voort gaan met de maandelijkse aflossing. In feite komt het er dus op neer, dat niet de bewoner, mar de coöperatie eige naar van de woning is. Om te voorko men dat de militairen ook in hun ge zinsleven in een militaire omgeving ouden vertoeven, wil men als voor- Waarde stellen, dat de woningcom plexen voor tweederd. deel door bur gers zullen worden bewoond, die op de zelfde voorwaarden aan de coöperatie kunnen deelnemen. Het bestuur realiseert zich, dat vele gezinnen van militairen niet in staat zul len zijn, aan de relatief overigens ge ringe eerste aanbetaling te voldoen. Men heeft daarom contact opgenomen met de minister van defensie en hem gevraagd, deze aanbetaling liefst nog een hogere, bijvoorbeeld 3240 voor een vierkamer-flat voor zijn rekening te nemen en bovendien gedurende tien jaar een jaarlijkse bijdrage van ƒ239 Voor de aflossing te verstrekken. Voor vele militairen, die geen woning' in hun garnizoensplaats kunnen vinden de voorzitter noemde het aantal van -2500 aan de lage kant moet de mi nister thans pensionkosten,, verblijfs- toelagen en reiskosten betalen, in to taal minstens 1500 per jaar per geval. Wanneer in I960 voor tweeduizend van deze gevallen een woning volgens be doeld systeem beschikbaar is en de mi nister zowel de eerste aanbetaling van 3240 als een jaarlijkse bijdrage van 239 voor de aflossing voor zijn rekening neemt, in plaats van tweeduizend maal f 1500 per jaar aan pensionkosten e.d. te betalen, zal hij in de periode tot 1970 twintig miljoen gulden, dus twee mil joen gulden per jaar, besparen. Het ministerie voor volkshuisvesting heeft z(jn medewerking reeds toegezegd, be woningen zullen worden gebouwd in de sector van de premiewoningen door enige aannemers, die zich in een bouwgroep hebben verenigd. Zjj werken met een sterk gerationaliseerde bouw wijze- Men heeft voor de hypotheek reeds beschikbaar tegen een rente van 4/4 net of lager Minister Staf hesft nog geen Hnanciëie toezegging gedaan maar s aa wei sympathiek tegenover het plan. Ook »an,cn hij onverhoopt niet op het voorstel tot financiële me dewerking zal ingaan, zullen aldus de voorzitter van St. Martinus de wo ningen volgens plan worden gebouwd. De plannen zijn opgesteld met inbegrip van de premies cn toelagen, verbon den aan de bevordering van\ het eigen Woningbezit. In een gemeenschappelijk Herderlijk Schrijven, dat zondag in alle kerken van België wordt voorgelezen, heeft het Belgisch Episcopaat stelling genomen tegen pogingen om in de Belgische in dustrie de glijdende werkweek in te voeren, aldus meldt het K.N.P. De bis schoppen doen een dringend beroep op industriëlen en arbeiders de zon dagsrust in ere te herstellen. In het bijzonder richten zjj zich tot de katho lieke werkgevers en het algemeen christelijk vakverbond met het ver zoek om „in gezamenlijke studie te zoeken naar een oplossing, die zowel de produktie als het gewijde karakter van de Dag des Heren ten goede komt". De bisschoppen schrijven: „Voor het ogenblik bekommert en verontrust ons, bisschoppen, een bepaald verschijnsel: namelijk in vele Industriële onderne mingen is er een tendentie waar te nemen die zich zelfs in steeds bredere kring verspreidt, om, met het oog op bepaalde economische voordelen, de zondag te benutten als werkdag, of wel organiseert men een doorlopende arbeid, ofwel gaat het werk tot zondag ochtend door om 's avonds weer her vat te worden, ofwel ten slotte, hetgeen nog erger is, houdt men geen rekening met het gewoon verloop van de week, maar voert men een nieuw systeem van rustdagen in, de zgn. „mobiele of glijdende arbeidsweek". De bisschoppen leggen er de nadruk op, dat de voorstanders van de glijden de werkweek zich op allerlei voordelen beroepen: voor werkgevers en kapitaal bezitters het op volle rendement blij ven doordraaien der ondernemingen, voor de arbeiders het dubbele of ver hoogde dagloon. „Wij oordelen nochtans dat deze voordelen, welke wel voorop gesteld worden maar door de feiten nog niet zijn bevestigd, niet kunnen opwegen tegen het feit dat aan een groot deel arbeiders de zondagsrust ont nomen wordt". De bisschoppen herin neren aan de ernstige Pauselijke waar schuwingen. „De zondag wordt niet meer dan een gewone vrije werkdag die voor elk lid van het gezin kan verschillen, naar gelang het hoogste rendement dat men hoopt te halen uit de technische aanwending van de materiële en menselijke werkkracht". De bisschoppen van België wijzen er vervolgens op, dat zjj met hun schrij ven de uitzonderlijke godsdienstige waarde van de zondag willen doen in zien. Doch behalve dat de zondag de dag des Heren is, is hij ook de ,„Dag van de mens". In deze zin kunnen de katholieken, wanneer zij hun verplich tingen jegens God zijn nagekomen, hun geest ontwikkeien, de natuur intrekken of. de dag doorbrengen in huiselijke pt- iI Maar, zo zeggen de bisschoppen, rif» z,Vn vele gezinnen, ook christenen, di„Vl®f.zondag tot een dag van losban- e a «aken, een „dag van verlagen- i. «Kssaéks'v. De Duitse bondsposterijen zullen vier zegels uitgeven met een toeslag ten bate van charitatieve doelen. De actie is te vergelijken met onze zomerzegels. De serie heeft als motto: „Helpers der mensheid" en bestaat uit vier zegels: Friedrich Wilhelm Raiffeisen, een boerenmeisje, een druivenplukster en een boer. de, koortsachtige uitspattingen of af mattend rondreizen". Wat betreft de openbare diensten, die zondags ter wil le van het algemeen welzijn doorwer ken, wijzen de bisschoppen erop, dat degenen die daar met de leiding be last zijn, in geweten verplicht zijn de ar beiders in de gelegenheid te stellen hun godsdienstplicht na te komen en een zo goed mogelijk gezins- en maatschap pelijk leven te verzekeren. (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer de Tweede Kamer het voor stel van dr. Kortenhorst, de voorlopige verslagen op de begrotingen kort en zakelijk te houden met vermijding van uiteenzettingen van allerlei partijpoli tieke standpunten, zal uitvoeren, zullen de stukken dertig tot veertig procent kunnen worden ingekrompen. Het schijnt dat het kabinet de suggestie tot deze bezuiniging, die o.m. ook de Staatsdrukkerij in belangrijke mate van werk zal ontlasten, heeft ged op advies van de commissie edaan mede ssie Simons, die zich bezighoudt met de wijziging van de comptabiliteitswet. Dan is er nog de vraag wat de Eerste Kamer zal doen, wanneer het nieuwe systeem in de Tweede Kamer gaat lo pen. De suggestie van de minister-pre sident, namens het kabinet aan dr. Kor tenhorst gedaan, is niet eveneens tot de Eerste Kamer gericht. Men heeft aan de overzijde van het Binnenhof echter wel alle belangstelling voor het expe riment. De begroting komt in de Eerste Kamer eerst een half jaar later in be handeling, zodat daar alle reden be staat tot afwachten. Mr. Jonkman heeft bovendien in juli bij het ingaan van het zomerreces de senatoren medege deeld, dat een van de irste taken in het nieuwe parlementaire jaar voor de Eerste Kamer zal zijn opnieuw beraad „over de beste wijze van behandeling van de begroting." Alle voorwaarden lijken dus aanwe zig te zijn dat het systeem ook in de Eerste Kamer met open oog tegemoet wordt getreden. (Van onze Haagse redactie) Bjj de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend met „nieuwe bepa lingen ter bewaring van bossen en hout opstanden Het bosschap zal volgens dit ontwerp belangrijke bevoegdheden, die dienen tot behoud van het Nederland se bos, kunnen overnemen. Het bosare- aal in Nederland wordt geschat op 250.000 ha of 7.5 pet van het grondge bied. Alleen Engeland heeft een nog geringer percentage bos. Volgens het ontwerp zullen geen kapvergunningen een noodmaatregel uit de oorlogstijd meer nodig zijn. Wel kan voor bepaalde streken een kapverbod worden ingesteld i.v.m. het gevaar van erosie of schending var. het natuurschoon. Het ontwerp kent tenslot te een verplichting tot herplanting. Advertentie WAT U DOEN MOET: Vermeld op een briefkaart, wat naar Uw mening het beroep is van de lezer, die wij hier hebben af gebeeld. Stuur deze briefkaart voor 25 oktober a.s. naar: Familieprijsvraag Katholieke Illustratie/Bea trijs, Nassaülaan 51 - Haarlem. 1. Prijzen in deze seriefiets ter waarde van f 200.-, elektrische koffiemolens, elektrische scheerappa- raten en tientallen andere prijzen. 2. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. 3. Bewaar een afschrift van Uw oplossing, want die kan u straks nog veel meer opleveren I (o.a. televisietoestel, bromfiets, pick-up, radio enz.) 's Morgens begin ik al vroeg te werken. De meeste mensen slapen dan nog, maar mijn dienst is niet langer dan die van anderen. De buurt waar ik kom kent mij heèl goed omdat ze mij dagelijks zien komen. Soms breek ik iets, dat kost me dan geld maar dat is het risico van mijn beroep. Dit is een van de vele lezers van de Katholieke Illustratie en Beatrijs. Vrijdag is voor hem - als voor zovele anderen - een be langrijke dag. Dan komt de man van de weekbladen, die hem meer ogen geven, meer levens endie hem een onverwachte kijk op de wereld geven, omdat de K.I. en Beatrijs levende bladen zijn, die een prachtige afspiegeling geven van het wekelijkse gebeuren. Daarom zijn ze in ieder gezin onmisbaar. Moderne mensen, die bij willen blijved kiezen dan ook allemaal de Katholieke Illu stratie en Beatrijs. „In de uitvoering van het voor de op bouw van basis-faciliteiten opgestelde programma werd een voorlopige afron ding bereikt en binnen het kader daar van is in de loop der jaren een voor zijn taak berekend overheidsapparaat ontstaan". Dit wordt gezegd in het rap port, dat de Nederlandse regering over Nederlands Nieuw-Guinea over het jaar 1957 ingevolge artikel 73 e van het handvest aan de Verenigde Naties heeft uitgebracht. Zowel met betrekking tot het natuurlijk potentieel van het land als op het gebied van gezondheidszorg, de cultuur, de sociale organisatie en de economische weerbaarmaking van de bevolking werden in de afgelopen jaren uitgebreide onderzoekingen en veel in ventariserende en stimulerende arbeid verricht, aldus het rapport, dat ruim 150 pagina's telt en vele bijlagen met gedetailleerde gegevens bevat. Over de ontwikkeling van het onder wijs wordt gezegd, dat de grote belang stelling, die de bevolking voor het on derwijs toont maakt, dat er geen aanlei ding is voor invoering van de leerplicht. Het percentage analphabeten voor de leeftijdsgroep van 15 jaar en ouder be droeg in 1957 voor het gehele gebied 75 procent en wanneer men zich bij de be rekening van het onder bestuur gebrach te gebied beperkt 50 procent. Per ultimo 1957 waren 500 Papoea-leerkrach ten bjj het openbaar en het gesubsi dieerde onderwijs en een zelfde aantal bij het niet gesubsidieerde c/iderwjjs werkzaam. In het rapport wordt voorts nog me degedeeld, dat: 1. het aantal geregistreerde Papoea's in het onder bestuur gebrachte gebied in de laatste vijf jaar is gestegen van 262.609 (1953 )tot 340.450 in 1957, een toe name van 30 procent. 2. De waarde van de totale uitvoer toenam van 27,4 miljoen gulden in 1957 doch de hoeveelheid terugliep van 372.250 ton tot 341.520 ton (ruwe aard olie inbegrepen). 3. De uitgaven van het gouvernement in Nieuw-Guinea in 1957 135.679.000 be droegen, gedekt door eigen middelen tot een bedrag van 69.701.400 en een rijks bijdrage van 65.977.600. 4. De invoer voor 27 procent werd ge dekt door de uitvoer tegen 32 procent in 1956. 5. Op 31 juli 15.901 Papoea-arbei- ders waren ingeschakeld in het westers georienteerde arbeidsproces, onder wie 946 vrouwen. 6. Het aantal Nederlanders in 1957 ruim 16.500 bedroeg. 7. Het aantal ambtenaren en beamb ten van Papoea-land in dienst van het gouvernement van Nieuw-Guinea in 1957 1439 bedroeg, onderwijzend perso neel inbegrepen, een stijging van bijna 150 ten opzichte van 1956. Nadat acht van de tweeëntwintig K.V.P.-afdelingen van de statenkies kring Maastricht door middel van pro testvergaderingen en moties hun mis noegen hadden uitgesproken over de gang van zaken bij de Maastrichtse wethoudersverkiezingen, heeft deze onverkwikkelijke affaire donderdag avond opnieuw punt van bespreking uitgemaakt op een op verzoek van deze afdelingen belegde algemene le denvergadering van deze statenkies kring. Op deze vergadering waren ruim honderd Maastrichtse K.V.P.- ers aanwezig, die urenlang hebben gediscussieerd over de veelbesproken wethoudersverkiezingen. De meeste sprekers keurden het bij deze verkie zingen gevoerde beleid van de K.V.P.-raadsfractie in scherpe be woordingen af. Vooral de fractievoor zitter de heer J. Ensinck moest het ontgelden. Het feit dat hjj op deze vergadering niet aanwezig was om een nadere toelichting te geven, ont moette veel kritiek. De reden waarom de heer Ensinck in tegenstelling tot zijn aanvankelijk geda ne toezegging niet aanwezig was, viel af te. leiden uit een schrijven van de K.V.P.-raadsfractie aan het staten- kringbestuur, waarin werd meegedeeld, dat de fractie zich een dag voor de sta- tenkringvergadering op het standpunt had gesteld bezwaar te hebben tegen formele opheffing achteraf van de ge heimhouding van het behandelde in de fractie. Opheffing van de geheimhou ding kan alleen geschieden, zo vervolg de deze brief, wanneer de fractie daar toe met algemene stemmen besluit. Tengevolge van deze geheimhoudings plicht, aldus statenkringvoorzitter H. Wishaupt, is het onmogelijk de K.V.P.- leden die voorlichting te geven over de wethoudersverkiezingen die zjj wensen. Of het welzijn van de partij, de goede zaak en het vertrouwen in de K.V.P.- fractieleden hiermee gediend is, meen de de heer Wishaupt te moeten betwij felen. Vervolgens wees hij er op dat men zich vergist wanneer men denkt raads leden ter verantwoording te kunnen roepen. Men kan raadsleden alleen uit de partij royeren, maar nooit uit de raad. Tevens stelde hij nog, dat de ver gadering geen reglementaire besluiten kon nemen, daar dit alleen kan gebeu ren op een statenkringvergadering waarop de afdelingsvoorzitters en de stemgerechtigden van de diverse afde lingen aanwezig zijn. Het doel van de donderdag belegde vergadering was derhalve alleen om de gevoelens te polsen die er leven bij de Maastrichtse K.V.P.-ers, daaruit con clusies te trekken en eventueel moties in te dienen. Dit laatste is uitgebreid gebeurd. De breedvoerige discussies re sulteerden tenslotte in een na rugge spraak met andere afdelingen gewijzig de motie van de afdeling Sint Pieter, welke werd ingediend door dr. W. Jans sen. Deze motie, waarin als voornaamste punt bet verzoek was opgenomen dat de veel gecritiseerde voorzitter van de K.V.P.-raadsfractie „ter vermindering van het gevaar op nieuwe conflicten en ter geruststelling van vele K.V.P.-kie- zers en K.V.P.-leden zijn voorzitters- functie zal neerleggen, zodat genoem de fractie kan overgaan tot de keuze van een nieuwe voorzitter", werd door de grote meerderheid van de aanwezi gen aangenomen. Tegen stemden elf personen, terwijl het bestuur van de statenkieskring zich van stemming ont hield. In een artikel gepubliceerd in het in vloedrijke kwartaalblad „Foreign Af fairs" wordt een beheerschap der Ver enigde Naties geopperd als een mo gelijke oplossing voor het geschil om westelijk Nieuw-Guinea. Het artikel is geschreven door Benjamin Higgins, een econoom die in 1952 en 1953 als adviseur verbonden is geweest aan het nationale planbureau van Indonesië, en Jean Hig gins, vroeger bij de voorlichtingsdienst van Nederlandsch Oost-Indië in Austra lië, aldus meldt U.P.I. De slotsom van de schrijvers is: „De enige volkomen rationele houding in de kwestie is die van Australië geweest. Dat land zou de Nederlanders graag zien blijven, omdat het niet een nage noeg onbeschermd gebied bij zjjn ach terdeur wenstIn andere opzichten komt de gehele controverse over Nieuw- Guinea neer op een vertoon van emo tioneel nationalismeEen beheer schap onder de Verenigde Naties zou de Papoea's een kans op een verstan dige ontwikkeling van hun land geven. Ook zou het tegemoet komen aan de vrees der Australiërs. Het valt moei lijk in te zien, hoe Nederland bjj zulk een schikking zou kunnen verliezen De grote winst voor dat land zou zijn, aldus het artikel in „Foreign Af fairs", een verbetering van de posi tie der Nederlandse onderdanen in In donesië en van de mogelijkheid de an derhalf miljard dollar aan investe ringen terug te krjjgen, die de Neder landers daar nog hebben Doch een oplossing van de kwestie is voor de Indonesiërs nog belangrijker dan voor de Nederlanders. Een beheer schap zou de kosten van de eerste ont wikkeling van het gebied vermijden en de deur zou worden opengelaten voor eenwording met Indonesië later... Als de Indonesiërs weigeren de kwes tie opnieuw te laten overwegen door de Verenigde Naties, zou een alterna tief, dat het gezicht redt, kunnen zjjn westelijk Nieuw-Guinea gedurende en kele jaren onder verantwoordelijkheid van de Anzus (het in september 1951 tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de V.S. gesloten veiligheidsverdrag) te brengen. Dan zou technische en kapi taalshulp voor de ontwikkeling van het gebied nog altijd verschaft kunnen wor den via de Verenigde Naties en Ame rikaanse hulpprogramma's. Er is enig bewijs dat zulk een schikking aanvaard baar zou kunnen zjjn voor de Indone siërs, aldus „Foreign Affairs". 26) Pieter Auguste Perquin haalt de schouders op. Wat gingen hem eigenlijk al die oude histories aan? Of gingen ze hem toch wel aan' Konden zij hem de draad in handen geven die in staat was hem te voeren uit dit labyrinth' van tegenstrijdigheden? Waarom voor den duivel kon Joost Alland niet alle kaarten op tafel leggen? Of had hij dat wel gedaan? Was dit alles wat hij op tafel kon leggen? En Leon- tine Hangst? Had zij haar kaarten opengelegd? Of speelde zy vals? En Claire Hangst? Was zij een hysterica? Of een krankzinnige? Had zjj werkelijk hallucinaties? Had haar schoonzuster bewijzen, dat zij die hond had afgeslacht? Allemaal vragen waarop hij een antwoord moest zien te vinden. Kom, hij zou zijn licht maar eens gaan opsteken bij die dokter Bitter. De man zou er ongetwijfeld toch ook wel een middagspreekuur op na houden. Als hjj nu op stap ging, kon hij hem misschien net op vangen. Het is een prachtige herfstdag, volkomen wind stil. De bomen, in een kleurengamma van brons, geel en rood staan roerloos tegen de lucht van gewassen blauw die zich in het vele water spiegelt. Huis ter Weem, iedere muur, elk torentje verdubbeld in het stille water van de brede grachten, lijkt een sprook- jesslot. Even blijft Perquin stil staan om het land schap in zich op te nemen. Achter hem ligt Huis ter Weem, voor hem Weemeroyen. De geluiden uit net dorp dringen al vaag tot hem door. Een boeren kar rydt piepend voorbij, de zware paarden in ge zapig langzame stap. De voerman mompelt een groet. Maar hij blijft stug voor zich kijken, voegt er geen enkele vriendelijke opmerking over het weer, geen vraag naar het doel van de wandeling, zoals men toch in deze streek pleegt te doen, aan toe. Een sprookje, denkt Pieter Auguste Perquin. En v is iets op de achtergrond van deze schoonheid, iets loerends, iets boosaardigs. Het is niet onder woorden te brengen en hjj kan wel pro beren zichzelf wijs te maken dat het niets dan ver beelding is, maar hjj weet wel beter. Het is er, die onaantastbare dreiging. Hij loopt de lange rechte dorpsstraat door naar het dorpsplein. De oude Stien zit voor de deur van Gchroonde Hengst in het milde herfstzonnetje. Ze roept hem aan en informeert nieuwsgierig of het waar is, dat die gluipse kat van mevrouw gis teravond zoek was. Perquin vertelt haar, dat de poes al weer terecht is. Iemand had hem bij vergissing in een kast gesloten. Haar tandeloos mummelbekje lacht venijnig. „Joa, joa, ge zijt' en slimmerik, gij. In 'nen kaast gesloten! Nee hoor, ge moakt de ouwe Sien niks wijs. Mij kunde nie voor den oap houwen. Ze had erh noatuurlijk om 'n boosschap gestuurd!" „Om een boodschap gestuurd?" vraagt Pieter Auguste verbaasd. „Doe nou moar me of da ge me nie vat. Ge wit wol wad of da'k bedoel." „Neen, dat weet ik niet," zegt Perquin een beetje kriegel. „Wel, noar den, ge wit wel, noemen doej 'k em liever nie. Ge kunt nooit nie wittenZe kijkt schuw om zich heen en slaat een kruis. „O, bedoel je dat mevrouw haar poes met een boodschap naar ..St, st!" valt ze hem snel in de rede. „Ge moet zukke dingen nie hardop zeggen Da's gevoarlijk, voor da gen et wit kan ie oe te groazen hebben." „Foei, je moest je schamen zo'n onzin uit te kramen, een vrouw van jouw leeftijd," zegt Per quin verontwaardigd. „Je weet heel goed, dat je onzin kletst. Wat denk je wel dat mijnheer pastoor zou zeggen als hij je zo hoorde?" „Die wit net zo goed as ik, dat mevrouw niet pluis is. Moar ie doet zo, omdat het mevrouw van net Huis is." En ze knijpt met een afgrijselijke grijns beide ogen dicht. ,.Ik zou maar een beetje oppassen, als ik je was," zegt Perquin nijdig. „Je kunt jezelf lelijk in de nes ten helpen met zulk geklets. Als je zo doorgaat loopt het nog op gevangenis uit." Ze lacht weer, het klinkt als het kakelen van een grote boosaardige kip. Pieter Auguste Perquin komt plotseling tot de ontdekking, dat hij altijd gruwelijk het land aan kip pen heeft gehad. Akelige, stomme, onsympatieke, kwaadsprekende beesten. „Ikke? In de gevaangenis? Doar zouen ze op het Huis nog wel een woordje over te zeggen hebben. Da verstoadege gij zo niet." „Wat bedoel je daar mee?" Maar de oude vrouw doet net alsof ze hem niet hoort. Met een boosaardig glimlachje kijkt ze fi naal door hem heen. Perquin concludeert, dat de charmes van de trou we oudgediende in de literatuur schromelijk worden overdreven. Je zult daar gezegend zijn met zo'n oude tante, die zich aanmatigt de meest dolle en beledigende dingen ongestraft te mogen zeggen, om dat ze je als baby de nodige schone luiers heeft ondergedaanKriegel gaat hij op zoek naar het huis van de dokter. Het blijkt een vri) groot en heel oud huis te zijn. De bouwstijl heeft iets kerkelijks met de kleine ronde door pilasters gescheiden raambogen. Perquin herin nert zich vaag dat in de middeleeuwen hier ergens een rijke abdij heeft gestaan. Waarschijnlijk is het doktershuis een overblijfsel. Ai met al eer de woon plaats van een alchimist dan een zo hypercorrect, kleurloos manneke als dokter Hieronymus Bitter. „Spreekuur van een tot twee." Het is nu klokslag twee. Met een beetje geluk Ja de dokter is thuis, het spreekuur nog niet af gelopen, hoort hjj van de stevige boerendeern, die de deur opent. „Wil meneer maor efkes waachte?" (Wordt vervolgd) Ook het ten aanzien van deze pas sage door de woordvoerder van de jongeren de heer Augustinus inge diende amendement, om de heer En sinck niet alleen te verzoeken zijn voorzittersfunctie neer te leggen maar ook zijn raadslidmaatschap, heeft de vergadering aangenomen. De stemverhouding was hierbij 61 stemmen voor, 31 tegen en 9 onthou dingen, waaronder de leden van het statenkringbestuur. Deze aldus geamendeerde motie zal ter kennis worden gebracht van de le den van de K.V.P.-fractie in de raad van Maastricht. Buiten de reeds geciteerde passage ten aanzien van de fractie voorzitter van de K.V.P. in de raad van Maastricht, wordt in de motie nog ge steld, dat de vergadering er haar ern stige verontrusting en teleurstelling over uitspreekt, dat In de K.V.P.-fractie zo'n grote verdeeldheid heerst over de re cente wethoudersverkiezingen. Voorts, aldus de motie, distancieert de verga dering zich geheel van het fractiebeleid en keurt zij het uit verschillende publi- katies bekend geworden beleid van de fractievoorzitter op de laatstgehouden fractievergaderingen, doch in het bij zonder de rede van deze voorzitter, uit gesproken op de laatste raadszitting van 9 september, ten zeerste af. Verscheidene sprekers critiseerden het beroep op het geweten en de ver klaring over een en ander later op de tweede raadsvergadering door fractie voorzitter Ensinck afgelegd. Volgens him mening dienen er maatregelen te gen de heer Ensinck te worden geno men, omdat zijn beleid de partij scha de heeft berokkend. Enkele aanwezigen voerden hiertegen in, dat het nemen vim maatregelen moet -worden geba seerd op een grondig onderzoek, waar bij de heer Ensinck dient te worden ge hoord. Ook wilden zij een uitspraak van het statenkringbestuur verkrijgen of het beroep op het geweten al dan niet terecht is gedaan. Ook werd de houding van de Lim burgse kringvoorzitter van de K.V.P. de heer J. Joosten gekritiseerd, die op een K.V.P.-fractievergadering de Maastrichtse K.V.P.-leden heeft gead viseerd, na overleg met de landelijke K.V.P.-voorzitter mr. Van Doorn, de P.v.d.A. niet buiten het college van B. en W. te sluiten. De heer Joosten, aldus de leden van het statenkringbestuur, had hierover met het statenkring bestuur contact moeten opnemen. (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer binnenkort ook de Eerste Kamer hiermede akkoord gaat, zal niet alleen het onder invloed verkeren van alcohol voor weggebruikers die een voertuig besturen strafbaar zijn, maar in het algemeen een te groot februik van alle verdovende middelen. !r zjjn reeds ongelukken voorgekomen door een overmatig gebruik van pervi- tine, waarvan het gebruik neg niet wettelijk was verboden. Een andere wijziging in de verkeers- wetgeving, waartoe de Kamer z.h.s. kon besluiten, was dat de periode van inhouding van een rijbewijs in minde ring zal worden gebracht op de feitelijke duur der ontzegging van rijbevoegd heid door de rechter. Tenslotte werden de bepalingen voor het organiseren van motorwedstrijden vereenvoudigd. De heer Jos Maenen (K.V.P.) wees daarbij op de omslach tige regeling en de administratieve rompslomp die voorheen hebben be staan omdat van alle provinciale bestu ren afzonderlijk vergunningen moesten worden verkregen en bovendien nog van het rijk. Minister Algera heeft medegedeeld, dat de raadsadviseur van het departe ment van justitie mr. A. Belinfante de opdracht heeft gekregen de verkeers regelingen tot een goed hanteerbare wet om te bouwen. Manchester United, de ploeg die op 6 februari bij de vliegramp van Mün- chen een groot aantal van zijn promi nente spelers verloor, heeft donderdag Quixall gecontracteerd. Quixall. die 24 jaar is, speelde vijf maal voor het Engelse elftal en was binnenspeler van Sheffield Wednesday. De transfersom is ongeveer 45.000 pond sterling (rond de 450.000 gulden). Dit is het hoogste bedrag, dat een Engelse club ooit voor een speler heeft betaald. Het oude „record" bedroeg 35.000 pond, het bedrag dat Tottenham moest beta len voor Cliff Jones. Op de tweede dag van de wereld- kampioenscahappen voor tennisprofs, hebben de Australir Sedgman en de Amerikaan Gonzales donderdagavond de halve finales bereikt. In de kwart-finales won Sedgman met 36. 108. 62. 64 van Segura uit Ecuador; terwijl Gonzales de Frans man Remy versloeg met 62, 6—8,4—6, 6—2, 6—1. In de halve finales van het dubbel spel wonnen de Australiër Hoad en de Amerikaan Trabert met 75, 60 van Sedgman en Rosewall. De „revanche"-wedstrijd achter grote motoren, heeft donderdagavond in Zü rich op de Oerlikon-baan deeelfde uit slag geleverd als bij de finale der we reldkampioenschappen: 1. Bucher, Zwit- serl.) 72.015 km in 1 uur; 2. Timoner, Spanje, op 10 meter; 3. Wagtmans, Ned., op 1 ronde. Cyprus —De Amerikaanse vice-con sul op dit eiland is gisteren drie maal beschoten door Cypriotische rebellen. Hij is in niet ernstige toestand in een Brits ziekenhuis opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7