Scherpe brief van Khroesjtsjev aan Eisenhower Op aanval met kernwapens op China volgt gelijke vergelding Japan: Quemoy en Matsu horen bij Peking h koop vóór Verfrissing Vermist Utrechts jongetje blijkt in de bossen bij Austerlitz te zijn vermoord Barricade op fietspad: „om Weinig perspectief Verhouding met heeft dieptepunt Indonesië bereikt a.u.b. géén 1 oktober Grote razzia van Finse douane en politie Dader legt volledige bekentenis af een grapje uit te halen Soustelle vliegt naar Algiers Het weer CITROEN DANSEN in „Die Raeckse" Omgekomen Ameri kaanse piloten worden naar V.S. vervoerd Poging tot sabotage aan Franse slagschip Jean Bart'' Beschikken Algerijnen over kikvorsmannen? In Corsica NEDERLANDER VERDRONKEN Verdwijning na 25 maanden opgehelderd 2 matrozen de daders Jongen en oude man werden de dupe JU. y*: WÊÊÈmmwmm MINISTER LUNS ee MORRIS '6eforet/ouóui// Onbestendig en regen Het weer in Europa ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30017 In een van de scherpste brieven, die hij ooit aan president Eisenhower van de Verenigde Staten geschreven heeft, heeft de Russische premier, Khroesjtsjev, gewaarschuwd dat een aanval op communistisch China tot vergelding met kern wapens en een wereldoorlog zou leiden, aldus meldt U.P.I. „Nucleaire chantage met betrekking tot de Chinese volks republiek, maakt ons noch de Chinese volksrepubliek be vreesd. Zij, die plannen koesteren voor een atoomaanval op de Chinese volksrepubliek, dienen niet te vergeten, dat niet alleen de Verenigde Staten, maar ook de andere partij atoom- en waterstofwapens en ook de geëigende middelen om ze te bestemder plaats te brengen, bezit. En indien zulk een aanval gedaan wordt op de Chinese volksrepubliek, zal de agressor onmiddellijk met deze zelfde middelen worden teruggeslagen," zo schreef de Russische premier en hij voegde hier aan toe, dat als een oorlog tegen communistisch China begonnen zou worden, hierdoor een wereldoorlog veroorzaakt wordt. 19.30—23.30 uur. Entree 1.50. 30.000 liter Nederlandse jenever in beslag genomen Vliegtuigincident in Rusland „Niets bekendover elf andere inzittenden Vraag deskundig advies aan de jwoelier-horloger JONGETJE OVERREDEN Sociaal commentaar WÏÊmÊÊÊÊÉÊÊm FALCON REGENJASSEN Onstandvastig weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red lümuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. Advertentie De beslissing om een eind te maken aan het produceren van vaak niet meer te verwerken verslagendie de Tweede Kamer aan de behandeling van de begrotingshoofdstukken voor af liet gaan, is een van die bemoedi gende tekenen van gezond inzicht in eigen gebreken, die men slechts kan toejuichen. Het is hoogstens te betreu ren, dat het de regering moest zijn die het initiatief heeft genomen om de prop der ondoelmatige conventies door te steken. Een parlement dat loert op iedere ondoelmatigheid bij de overheid, had fouten in eigen boezem allang moeten ontdekken. Inmiddels verwacht iedereen dat dit niet alleen een bezuinigingsmaatregel zal betekenen, mede met het oog op de drukkosten en het werk van vele ambtenaren om alles te beantwoorden, maar ook dat de openbare debatten een weldadige verfrissing zullen on dergaan. Wij zijn daar eerlijk gezegd nog zo zeker niet van. Het zal er maar van afhangen of de Kamerleden zich ook mondeling zullen weten te beper ken. Er wordt nu wel tijd gewonnen, zodat de begrotingen misschien vóór Kerstmis alle afgehandeld kunnen worden, maar het zal nog tot de le den moeten doordringen dat men niet meer moet vervallen in het in tele gramstijl voorlezen van lange waslijs ten van verlangens, zoals de laatste jaren soms het geval was. Ook zal de voorzitter eventuele spraakwaterstro men terdege moeten indammen, an ders herhaalt zich wat eerst schrifte lijk gebeurde in de mondelinge be raadslagingen. De Kamer zal nu spontaan voor de dag kunnen komen met zaken die voor volk en regering nieuw zijn. Het kabi net, dat zich bereid heeft verklaard de proef te nemen, zou het daarbij wel eens moeilijker kunnen krijgen dan het parlement. Spontaan verweer ls echter, wanneer het lukt, een uit stekend middel om een debat levend te maken, zoals de bekende vragen uurtjes op donderdagmiddag bewijzen. Voor de representatie van het par lement, die voor dit hoge college van staat van onnoemelijk groter betekenis is dan voor welk lichaam in de maat schappij ook, lijkt deze verfrissing een «ts des tijds. Khroesjtsjev zei, dat de Sovjet-Unie veel hoop had gesteld op Eisenhower, toen deze werd gekozen. Doch Eisen howers politiek als president heeft die gevoelens echter grotendeels doen ver dwijnen. De naam van Eisenhower is verbonden aan de zich op de rand van een oorlog bewegende politiek van de minister van buitenlandse zaken, Dul les. De Russische premier zei, dat zijn regering de hernieuwing van het ge sprek tussen de Verenigde Staten en communistisch China verwelkomt en hij sprak de hoop uit, dat de Verenigde Staten in de onderhandelingen uitein delijk een redelijke en realistische hou ding zullen aannemen. De premier drong er op aan de regering van de Chinese volksrepubliek te erkennen en die republiek toe te laten tot de Ver enigde Naties. De inmenging in de in terne zaken van China moet eens en voor ajftjjd ophouden, de Amerikaanse vloot moet zich uit de Straat van For mosa terugtrekken en de Amerikaan se militairen moeten Formosa verlaten. Zonder dit kan er geen duurzame vre de in het Verre Oosten zijn en kan er voor communistisch China geen andere weg openstaan dan strijdkrachten te verdrijven van het eigen gebied, waarop een springplank gebouwd wordt voor een aanval op de Chinese volksrepu bliek. Wij staan volledig aan de kant van de Chinese regering en wij hebben laar politiek gesteund en zulle: die blijven steunen, aldus Khroesj tsjev, wiens brief van tien kantjes gis termiddag door de plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Wasi- li Koeznetsov, aan de Amerikaanse zaakgelastigde, Richard Davis, werd overhandigd. Een verrassend bericht uit Tokio sug gereert, dat Groot-Brittannië Amerika niet langer steunt in zijn politiek betref fende het Verre Oosten. De Japanse «V.nister van buitenlandse zaken, Auchiro Fujiyama en zijn Britse ambt- vr,r°i0- Selwyn Lloyd, zijn op een be- r.™8' d'e zij donderdag in New Vork do ot de conclusie gekomen, dat mu&chy"r^nden e" Matsu bij com" ben beSll?ma behoren en zij heb- oefenen on dpgevamelij'k druk uit te «Smmt t» Verenigde Staten dit pp„dnn^ hprinhf nVaarden" ^US Werd vandaag bericht d°°r het Japanse blad „Mainichi Fujiyama, nam dit besluit wel wetend, dat het scherp gekritiseerd zou worden door invloedrijke kringen in de liberaal-democratische partij van premier Nobusuke Kishi, zo staat ver der in het bericht, dat in grote opmaak verscheen. De Britsche liberalen hebben giste ren op hun congres te Torquay een resolutie aangenomen, waarin toelating van China tot de V.N., neutralisatie van Formosa en erkenning van het feit, dat de kust- ei landen deel uitmaken van het Chi nese vasteland, worden geëist. John Foster Dulles, heeft de toestand in het Verre Oosten gisteren uiterst ern stig en zeer gevaarlijk genoemd, nog ernstiger dan hij donderdag in zijn rede in de Algemene Vergadering der V.N. wilde laten uitkomen. Aan een lunch, die hem gisteren te New York door de vereniging van correspondenten bij de V.N. werd aangeboden, sprak hij de hoop uit, dat het oorlogsgevaar zal wor den overwonnen. Hij geloofde, dat dit zal gebeuren, maar men kan er niet absoluut zeker van zijn. Over de Chi nees-Amerikaanse ambassadeursbe sprekingen te Warschau zei hij, dat het beste wat men ervan kan verwachten een oplossing van bepaalde praktische problemen zou kunnen zijn, maar geen overeenstemming over beginselkwes ties. Dulles is zich bewust van de wens van de bondgenoten der V.S., dat de crisis in het Verre Oosten niet tot een oorlog zal leiden. Enige landen hebben hun standpunt reeds kenbaar gemaakt, maar hp wist niets van enige diploma tieke tussenkomst. Advertentie VANAF HEDEN ZONDAGS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimii Finse douane en politie hebben, na een grote razzia in Bromarv, in totaal ongeveer 30.000 liter Nederlandse jene ver in beslag genomen, aldus meldt U.P.I. Het krachtig vocht lag in grote partijen op verscheidene plaatsen opge slagen en is eigendom van een uitge breid smokkelcomplot. De gehele partij die aan de Finse zuidkust in beslag is genomen, moet afkomstig zijn van een smokkelschip dat zich ergens in de Oostzee of de Finse Golf ophoudt. De kustwacht zoekt naar dit schip. Het onderzoek begon toen een vissers schuit onderschept werd die 8.000 liter jenever aan boord had. Vandaar leidde het spoor naar de bergplaatsen in Bromarv. Volgens de politie wijst alles op een groot complot met veel verte genwoordigers, smokkelaars en een krachtige centrale leiding. Tot dusver zijn nog geen arrestaties verricht. In een nota heeft de Russische re gering de Amerikanen laten weten, dat de stoffelijke overschotten van zes leden van de Amerikaanse luchtmacht, die gedood werden toen hun transportvlieg tuig 2 september in zuidwest-Rusland is verongelukt, nadat het door Russi sche jagers was opgevangen, naar Amerika zullen worden vervoerd, al dus meldt U.P.I. Tevens werd ver klaard, dat niets bekend was over de andere elf man, die aan boord van het vliegtuig waren. In de nota wordt de beschuldiging herhaald, dat het vlieg tuig het Russisch luchtruim geschon den heeft, doch ontkend werd, dat het vliegtuig door Russische vliegtuigen is opgevangen. 13 september heeft het State Department de Russen verzocht naar de elf vermisten te zoeken. Eerder hadden de Russen gemeld, dat zij zes lichamen gevonden hadden in het vlieg tuig. De nu van de Russen ontvangen nota, is een antwoord op de bood schap van 13 september. Een kikvorsman, naar aangenomen wordt een Noordafrikaanse terrorist, heeft gisteravond te Toulon een poging tot sabotage aan het Franse slagschip „Jean Bart" gedaan, aldus heeft vol gens Reuter de Franse marine meege deeld. Er werden granaten in het water geworpen, maar men heeft niemand kun nen vinden. Een tweede sabotagepo- gmg was gericht tegen een droogdok. De pogingen faalden doordat men thans scherp toezicht houdt wegens de om vang van het Noordafrikaanse terroris me aan de vooravond van het referen dum over de nieuwe grondwet. Er zijn in verband met de pogingen nog stren gere veiligheidsmaatregelen genomen en twee Noordafrikanen zijn in Tou lon tijdens een opsporingsactie van de politie aangehouden. Een Frans marinevaartuig heeft vrij dagmorgen het stoffelijk overschot van de Nederlander H. V. uit 's-Gravenhage geborgen voor de kust van Corsica. De heer Vroom was donderdag op diepzee- jacht gegaan en werd sindsdien ver mist. Gebleken is dat hij is verdronken. De heer Vroom was directeur van een Nederlands bungalowpark te Calvi op Corsica. De stoffelijke resten zijnt naar Calvi overgebracht. Advertentie 3 Ï.i3 JSSB Ook in Engeland heeft men proeven genomen met de flexibele olietanker van nylon. De „olieworst" is een ontwerp van prof. W. R. Hawthorne uit Cambridge en bestaat uit een binnenwerk van nylon, aan binnen- en buitenkant bespoten met synthetische rubber. De afmetingen zijn 30 x 1,5 meter en de capaciteit is even groot als die van de tanker op de achtergrond. De politie heeft thans de zekerheid, dat het verleden jaar verdwenen Utrechtse jongetje Wim de la Parra is vermoord en dat het onlangs in de bossen bij Austerlitz gevonden stoffelijk overschot het zijne is. Men ver moedde reeds onmiddellijk verband tussen de verdwijning en de vondst. De bevestiging werd donderdagavond verkregen, toen een 28-jarige ongehuw de Utrechtse arbeider een volledige bekentenis aflegde. In de namiddag van 22 juni 1957 heeft hij het achtjarig jongetje, dat op het Vreeburg uit de bioscoop kwam, op zijn bromfiets meegenomen. De dader kende het ventje, omdat hij werkte in Oog en Al, waar de familie De la Parra woonde. De officier van justitie, mr. H. W. Overbeek, die dit vrijdag in de namid dag op een persconferentie meedeelde, kan wat de toedracht van het misdrijf betreft, tot op heden slechts afgaan op de verklaringen van de dader. Het jon getje zou onderweg bang zyn gewor den; toen het ging huilen, raakte de dader in paniekstemming en bracht hij het kind in de bossen door wurging om het leven. Het stoffelijk overschot liet hij achter. De volgende dag keerde de dader terug en begroef hij het; een kilo meter verder begroef hij de kleertjes. Toen het jongetje verleden jaar niet thuis kwam uit de bioscoop en de poli tie op de hoogte werd gesteld, had de laatste aanvankelijk geen enkel aan knopingspunt. Men dacht aan drie mo gelijkheden: verdrinking, misdrijf en ontvoering. Aan het laatste dacht voor al de vader, die in Indonesië bij de rechterlijke macht werkzaam is ge weest. Hij vreesde, dat zijn zoontje het slachtoffer van een wraakneming was geworden. Toen wandelaars in de bossen bij Aus terlitz 30 juli 1958 het stoffelijk over schot van een kind vonden, bedekt met bladeren, legde de politie onmiddellijk verband met de nog steeds niet opge helderde verdwijning. Het stoffelijk overschot verkeerde echter reeds in verregaande staat van ontbinding, zo dat de patholoog-anatoom slechts met enige waarschijnlijkheid kon vermoe den, dat het een jongetje betrof, negen a tien jaar oud en ongeveer een jaar geleden overleden. De omstandigheid, dat verleden jaar geen enkel ander kind van deze leeftijd was verdwenen, ver sterkte de politie in haar vermoeden, doch de vader vond geen enkel herken ningsteken bij confrontatie. Later werd in de omgeving een knoop gevonden, die door de moeder van Wim herkend 1 werd als mogelijk afkomstig van zijn bloesje. Er werd ook een band van een regenjas gevonden. De Utrechtse recherche en zedenpo litie, die in samenwerking met de rijks recherche, de rijkspolitie van Drieber- gen-Rjjsenburg en de gemeentepolitie van Zeist hef onderzoek tot een goed einde hebben gebracht, heeft in wijde kring nagegaan welke mensen in staat geacht zouden kunnen worden, een der gelijk misdrijf te plegen. Onder hen be vond zich ook de 28-jarige arbeider, die geen gevolg gaf aan de oproep, op het politiebureau te verschijnen, en daarom woensdagavond uit huis werd gehaald. Bij huiszoeking werd een regenjas ge vonden, die overeenkwam met de ge vonden band. De dader bleek de jas te hebben gekregen en de vorige eige naar herkende de band aan een her stelling. Men vond bovendien twee nauwkeurig bijgehouden zakagenda's 1957, waaruit de blaadjes van 22 juni (de dag waarop het kind verdween) bleken te zijn gescheurd. Nadat de dader had bekend, heeft de politie vrijdagmorgen op zijn aanwij zing de kleertjes van het kind gevon den, die door de ouders werden her kend. De dader is reeds verscheidene ke ren veroordeeld, o.a. ook wegens zeden delicten. De officier van justitie kon nog niet mededelen wanneer deze zaak zal worden behandeld. De abnormale per soonlijkheidsstructuur van de dader vergt eerst een uitgebreid onderzoek naar zijn geestvermogens. In een militair vliegtuig, dat van een zwaarbewaakt militair vliegveld even buiten Parijs is opgestegen, is de Franse minister van voorlichting, Jacques Soustelle, gisteren naar Algiers vertrok ken, aldus bericht U.P.I. Hij heeft een lijfwacht meegekregen en geldt momen teel, temidden van zijn collega's minis ters die ook bewaakt worden, als de zwaarst bewaakte man van Frankrijk. De Algerijnse verzetsbeweging loert op Soustelle die zich als gouverneur- generaal van Algerije weinig geliefd bij de opstandelingen heeft gemaakt maar men verwacht niet dat tijdens de tournee door Algerije een aanslag op Soustelle zal worden gepleegd. De koninklijke marechaussee in Den Helder heeft vrijdagavond twee marine- schepelingen, een van zeventien en een van een en twintig jaar, aangehouden wegens het veroorzaken van een ernstig ongeval. De matrozen, die op het Ma rinevliegveld de Kooy zijn gelegerd, waren enige dagen geleden zonder toe stemming van hun commandant gaan passagieren. Zij hadden in Den Helder een paar glazen bier gedronken en gin gen 's avonds Iaat te voet terug naar het enige kilometers buiten Den Helder gelegen vliegveld. Om een collega van hen, die iedere morgen vroeg per bromfiets naar de Kooy gaat, te plagen, richtten zij op het fietspad een omvangrijke barricade op. Zij gebruikten daarvoor een handwagen en wat wegenbouwmateriaal, dat zij ter plaatse vonden. Enige tijd later reed hier een bromfiets tegen te pletter, be stuurd door de zestienjarige van den O. uit Den Helder, met op de duo de drie en zestigjarige S. B. Bij de botsing werd v. d. O. licht en de duopassagier vrij ernstig gewond. Deze kreeg een hersenschudding en enige hoofdwonden. De beide matrozen hebben inmiddels bekend de barricade te hebben opge richt om feen grapje uit te halen. Zij zijn voorlopig ingesloten in afwachting van een nader onderzoek. In Klazinaveen is een vijfjarig jon getje van het gezin Vinke door een auto gegrepen en op slag gedood. Het jonge tje, dat aan de berm speelde, stak plotseling voor een juist naderende auto de straat over. (Van een medewerker) I ieder, die belangstelling heeft voor de Troonrede, zal de neiging hebben dit stuk op de eerste plaats te be kijken op de punten, welke hem het naast staan. Zo heeft ons onderstrepend potlood vooral gedwaald langs die ali nea's, die betrekking hebben op de wel vaartspositie van de kleine man. Wij zijn destijds voorstander geweest van de bestedingsbeperking, omdat wij er stellig van overtuigd waren, dat het uit blijven van maatregelen, die de over- besteding zouden inperken, ons naar een periode van grote werkloosheid zou voe ren. Zo gezien begon voor ons de Troon rede derhalve met een gunstig geluid: ,,Het verstoorde evenwicht in onze na tionale economie is mede tengevolge van de getroffen maatregelen (benadruk, king door ons) in belangrijke mate hersteld. De goud- en deviezenreserves hebben een welkome versteviging on dergaan. Dat is dus een resultaat, waarop ieder die in Nederland aan de bestedingsbe perking heeft meegedaan trots mag zijn: het offer was niet vergeefs. Onze vakverenigingsleiders zullen wel op een heel bijzondere MM "MS wmmsm&y-: ■- ■>-■■■ Technici van de Britse luchtmacht hebben op de basis te Biggin Hill uit afval- materialen een raket gebouwd, die een belangrijke rol zal vervullen tijdens een demonstratie die op de basis zal worden gegeven. Er wordt dan een aanval geënsceneerd. Het hoogtepunt van de overval is de lancering van deze raket, die met behulp van een schietstoelmechanisme een dikke twintig meter de lucht in wordt geschoten. Rookwolken en vlammen zullen dan voor het „echte" effect zorgen. (Van onze Haagse redactie) De verhouding met Indonesië heeft een dieptepunt bereikt, zo zegt minis ter Luns in de toelichting op zijn be groting. De bewindsman ziet geen uit zicht op een verbetering in de nabije toekomst. „Zelfs de communistische landen in oost-Europa hebben in prin cipe steeds het recht op schadeloosstel ling voor genationaliseerde bezittingen erkend hetgeen in vele gevallen tot een schadeloosstellingsakkoord met de be trokken krediteurstaat heeft geleid", al dus de bewindsman. „De Indonesische regering heeft echter nog geen aanbod tot schadevergoeding gedaan." Hierop aansluitend heeft minister-pre sident dr. Drees in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Berkhouwer (V.V.D.) verklaard, dat de regering on langs de Indonesische regering formeel heeft gewezen op haar plicht tot rechts herstel en tot schadeloosstelling voor haar maatregelen tegen Nederlanders en Nederlandse bedrijven. De Neder landse regering meent in afwachting van het Indonesische antwoord zich te moeten onthouden van mededelingen omtrent hetgeen zij eventueel verder te gen deze maatregelen zal ondernemen, zo besluit dr. Drees. wijze tevreden, zijn met dit re sultaat, dachten we zo. Zij im mers stonden niet voor de taak. om door inkrimping van diensten of uitstel van verbouwingen mee te werken aan de bestedingsbeperking, maar zij moes ten tegen de georganiseerden zeggen: „mannen-broeders, de tijd van loonron. des, die jullie een ietwat grotere wel vaart kunnen brengen is, althans tijde lijk, voorbij. We moeten zelfs wat gaan verminderen. Geen zwarte lonen meer, geen toeslagje zus en geen extra'tje zo, even de pas inhouden en dan kunnen we weer vooruit." Ze kregen voor deze boodschap beslist geen bloemen aange boden van de mannen-broeders, maar. er is bij de arbeiders nog wel zoveel vertrouwen in hun leiders, dat er gere deneerd werd: nou vooruit dan maar, wij houden ons wel koest. Bovendien werd de belofte ingelost, dat voor meer deren van de allerkleinsten, enige loon- correcties plaats vonden, dus Of de werknemers, wier bijdrage in de bestedingsbeperking van strikt persoonlijke, aard was, ook trots op de aangehaalde zinsnede uit de Troonrede zullen zijn betwijfelen we. Vele duizenden moesten het een tijd met een werkloosheidsuitkering doen, alle anderen moesten met moeder de vrouw overleggen op welke posten van de huishoudelijke uitgaven bezuinigd kon worden. Het feit, dat nu de nationa le economie in belangrijke mate is her steld, zou voor hen alleen dan een troost zijn, indien zij de gevolgen daar van ook in hun portemonnaie zouden merken. Maar wat zegt de Troonrede vervolgens? „Er is ook in het komende jaar een zo stabiel mogelijk loonniveau noodzakelijk" en „In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet gestegen". Leg nu eens verbinding tus sen deze drie punten: 1. herstel van de nationale economie, 2. geen gestegen prijspeil, 3. stabiel loonniveau noodza kelijk. En lees dan wat tevens in de Troonrede wordt gezegd: „De grote spanningen, waaraan onze volkshuis houding was onderworpen, zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Daarmede is voor ons land de grondslag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van productie en welvaart." Ieder denkend mens moet dan wel de overtuiging krijgen, dat er aan deze redenering iets ontbreekt. Stijgt de wel vaart uitsluitend, omdat de nationale economie is hersteld, omdat onze beta lingsbalans weer klopt? Wij sluiten be slist niet onze ogen voor de noodzaak, ja zelfs voor de fundamentele voor waarde, zoals de Troonrede zegt. voor een evenwichtige economische ontwik- (Vervolg op pagina 9) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond t (opgemaakt te 11.15 uur) Tijdelijk enige regen, maar ook op klaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon: 6.23-18.43. Maan: 15.23 Maandag: Zon: 6.24-18.40. Maan: 16.01-0.31. Bolivia In financiële kringen in Bolivia doen geruchten de ronde dat tot een devaluatie zal worden overge gaan. Verschillende valutatransacties zijn reeds stopgezet. Naar verluidt zou er van de zijde van het I.M.F. op zijn aangedrongen om over te gaan tot devaluatie. Daarna zouden de mogelijk heden voor steun aan Bolivia in ver band met de verminderde opbrengsten van tin in overweging genomen kun nen worden. (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel de herfst eerst a.s. dinsdag officieel begint, zal gedurende het week einde het weer al belangrijk minder fraai zijn. Gisteren kwamen er nog flinke opklaringen voor, vooral in het oostelijke deel van ons land, waar de temperatuur in Limburg nog tot 22 gr. C. steeg. In de afgelopen nacht is een regenfront, dat boven Engeland lag, plotseling tot boven ons land doorgebro ken. Het wordt door een volgend front gevolgd, dat in de komende avond en nacht zal passeren. Zondag liggen wjj in wat koelere en onstabiele lucht, waarin naast opklaringen later ook bui en zijn te verwachten. De temperatuur blijft enkele graden lager en zal In het grootste deel van ons land mopgen tussen 16 en 18 gr. C. schommelen. max. oeersL Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki zwaar bew. 13 Stockholm onbewolkt 17 0 Oslo zwaar bew. 15 Of Kopenha£< zwaar bew. 14 0 Londen onbewolkt 20 10 Amsterdam regen 21 17 Brussel geheel bew. 23 6 Luxembur mist 18 0.1 Parijs zwaar bew. 22 0 Nice onbewolkt 24 0 Berlijn mist 18 0 r rankfuri mist 16 0.1 München mist 18 0 Zürich mist 18 0.2 Genève zwaar bew. 22 0 Locarno zwaar bew. 24 0 Wenen mist 20 0 Innsbruc" geheel bew. 22 0 Rome onbewolkt 30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1