RADJAH van ROEMBATI stamt uit een geslacht van zeerovers jï| De kunst van het varen in een water gelopen prauw vol Lord Liverpool - verft kinderstoel - met gemak en 6ETALAC PusnCKBF BLOEDARMOEDE (0 sar-sra*. sari."» TRAIT AL 3 „Vrije Algerijnse regering55 reeds in Caïro in functie Franse regering thans in een onaangename positie REIS ROND NIEUW-GUINEA tJP Pracht handen Stuntvliegen boven Loosdrecht fö£m»r*en ™e Vliegbevoegclheid twee jaar kwijt Prof. Ruygers adviseur der K.A. NIEUWE ZORG VOOR DE GAULLE ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 fS||i s t SPliH -*** 'N Tube95ct Hamea-Gelei (300 eerstejaars in Eindhoven Bruynzeel Spaanplatenfabriek in Suriname geopend Geen audiëntie radjah van Roembati if "óhter "voor zitter van de plaatselijke coöperatie ra 'n van Ceta-Bever „Bloedarmoede" kan betekenen: te weinig rode bloedcellen, of: te weinig rode kleurstof Uw haar - vrij van roos - met anti-roos Vraag TEAITAL 3 Nieuw luchtvaartbedrijf op Zestienhoven „St.-Adelbert" zoekt ruimer onderdak ver» m BHHHHBB838& In Roembati hurken de oude huizen om de nieuwe missigit op het smalle strand. Het dreigende oerwoud overwoekert de kampong. Advertentie Het It de Hanwnelli die 't 'm doet Het aantal eerstejaars studenten in Eind hoven bedraagt thans 267. Verwacht wordt dat het nog tot 300 zal toenemen, dat is ruim 50 meer dan vorig jaar. Het aantal eerstejaars meisjesstudenten is tweemaal zo groot als vorig jaar. Het zijn er nu name lijk twee. Door een druk op een knop heeft gouverneur J. van Tilburg van Suri name vrijdagochtend het zeer moderne en tot grote hoogte gemechaniseerde bedrijf voor het vervaardigen van spaanplaten van de firma Bruynzeel te Paramaribo, in werking gesteld. De genen, die bij deze gelegenheid het woord voerden, o.a. de Gouverneur en de minister van opbouw, dr. ir. F. Essed, prezen het initiatief en het grote doorzettingsvermogen van de firma Bruynzeel. Deze fabriek kan worden gerekend tot de beste op haar gebied ter wereld. Bruynzeel is in Suriname tot een begrip geworden, dat uit de Surinaamse economie niet meer is weg te denken, aldus de voorzitter van de vereniging „Surinaams bedrijfsleven", mr. C. C. de Rooy, die voorts zeide, dat dit bedrijf medewerkt aan de ver breding van de economische basis van Suriname en voor het land deviezen inbrengt. ,,Dit is nu een klassiek voorbeeld van roekeloze waaghalzerij, waardoor een ongeluk is veroorzaakt en waardoor men sen het leven zouden kunnen hebben verliezen". Dit zei de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer in de zaak tegen een vlieger, welke de raad voor de lucht vaart vrijdag in Den Haag behandelde. De vlieger gaf 4 juni van dit jaar een tolvlucht, volgens getuigen en getuigendeskundigen, ingezet op te lage hoogte en beëindigd op te lage hoogte. Deze „stunt" ondernam de vlieger bo ven de Loosdrechtse plassen, waar die dag vele zeilboten voeren. Het vliegtuig, een Tiger Moth, van de nationale lucht- vaartschool, kwam in het water te recht en werd zwaar beschadigd. De vlieger en zijn passagier raakten licht gewond. „Deze vlieger, voor wiens handelin gen en houding ik geen goed woord kan vinden, heeft nodeloos het leven van zijn passagier en zeilers op de plas in gevaar gebracht. Ik betwijfel zeer of deze man de mentaliteit van en de ge schiktheid voor een vlieger bezit. Voor dat hij ging vliegen heeft hij twee gla zen bier gedronken. Dit is onjuist en tegen de vliegers-erecode. Dit is nu al de zevende maal dat hij ter verant woording is geroepen. Ik vorder daar om dat tegen hem de maximum tucht maatregel wordt genomen: ontneming van de vliegbevoegdheid voor twee jaar", aldus de heer Backer. Uitspraak 17 oktober. Mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, heeft de benoeming goedgekeurd van prof. dr. H. C. M. G. Ruygers tot wetenschappelijk adviseur van het lan delijk centrum voor Katholieke Actie ten behoeve van het werk voor huwelijk en gezin. Prof. Ruygers is pas teruggekeerd uit de Ver. Staten en heeft zich met in gang van 15 september voorlopig geves tigd in het Vormingscentrum van de Katholieke Actie De Horstink, Konin gin Wilhelminalaan 12, Amersfoort. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, zal woensdag in verband met zijn vormreis geen audiëntie verlenen. Er was een Chinese bruiloft in Fak- fak. Een dergelijk feest brengt ex tra charterplanes in de lucht, is aanleiding tot het slachten van hele koei en, kortom, heeft een omvang welke wij in Nederland alleen uit de verre histo rie kennen. Dagenlang aten we in de pa- sangrahan nog rundvlees en tenslotte had vrijwel iedereen een lichte dysen terie, hetwelk een lastige situatie is in een verblijf voor velen met slechts een enkel toilet. Om zeven uur stonden mijn reisge noot C. en ik aan de Haven, waar een tweetal prauwen onze komst verbeidde, elk bemand met twee roeiers. C. had twee secondanten bij zich in de perso nen van een andere onderwijsman P. en een Menadonese hoofdschoolopziener. Met een onverbeterlijke hulpvaardig- heid heeft de laatste voor zijn chef gezopgcj. Rustig. ü£p hij,naar de beide prauwen toe, bekeek ze met kenners oog en koos er een uit. Daar ging hij met zijn beschermeling in zitten, aan P. en mij de andere prauw latende. Er kraakte iets, toen ik instapte en al gauw bleek, dat een bamboe van een der bei de vlerken beschadigd was. Het is vreemd, maar de prauwen in dit land schijnen op heel bepaalde lieden be rekend te zijn: als P. of ik ons in een prauw neerlieten, kraakte er altijd iets. Onze roeiers zetten de dajong stevig in het water en voort ging het. Toen we enkele tientallen meters van de kant verwijderd waren, plensde er een tropische bui omlaag, zo een waarbij in een halve dag evenveel water valt als in Nederland in een half jaar. boven dien stond er nogal wat wind en plot seling liep de degelijke prauw van on ze buren vol. Dan zakt zo'n ding zover, dat van de inzittenden alleen de borstbeelden boven water steken. Het is ongevaar lijk. zolang de crew rustig blijft, buur.",-., in dit opzicht hebben mijn dprscheirtpers zich buitengewoon on- ven ze door' hAis stenen beelden dre- j. rpeen Toen „Water in de stromen- voet aan wal^* in de baai maal precies even natace* alte enig schoon goed aangetrokken did net als de prauwen niet op onZe' ver houdingen berekend bleek. Maar de uitreiking van diploma s, de plechtig heid waarvoor we gekomen waren, is door ons bad nog schoner geworden. De resident heeft gesproken, een pas geslaagde goeroe voerde het woord in het Nederlands, een Keie#e normalist eveneens. Toen zijn we van de weer omstuit ook maar aan het redevoeren geslagen. Het is klaarblijkelijk te ^re- hisch geweest, want na afloop nodigde he directeur van de zendings-ODO mij uit om dezelfde speech een week later bij hem te komen afsteken. Dan had hij diploma-uitreiken. In de pasangrahan terugkomende lag daar het stereotiepe bericht, dat ik niet niet 't vliegtuig mee kon. De besproken Plaats was nodig voor een politieman, die overgeplaatst werd naar Steenkool. Hr werd besloten dat C. en zijn staf nil) zouden meenemen met het bootje w&armee zij verder voeren. Toen we 's middags meenden te gaan tourageren, kwam de onverbeterlijke Menadonees met een voorraad levens middelen aanstappen. Dat was voor vier man, de afrekening kwam wel. De volgende morgen stapten we aan boord van de Maro, een klein re sidentiebootje dat ons naar Roem bati zou brengen aan de McCluergolf. Met een gangetje van zeven knopen draaiden we de baai uit en koersten naar het westen. Veel comfort is er niet aan boord van zo'n scheepje. Je kunt op de motorkast gaan zitten of op het voordek gaan liggen, dit laatste met biet meer dan twee man tegelijk. Klei ne vliegende vissen scheerden over het ivater Van tijd tot tijd dook een school "°lfünen op, zwemmend in een lange rij eh elk op de beurt even uit het water ^ippend. Het lijkt op een lange zee- 'ang, die voorbij kronkelt. Scholen klei ne vissen spartelden vlak aan de opper- vlakte en maakten een gedruis, dat bo- yen onze dieselmotor te horen was. Vah tijd tot tijd sprong een tenggiri, een soort tonijn, boven de golven, schit terde even in het zonlicht en dook weer terug in zijn element. .De stuurman van ons bootje sneed uit de pit van een palm een model van een haring, bond er een grote haak en een plukje rode wol bovenop en smeet net geval aan een sterke lijn overboord. Het duurde niet zo heel lang of een tlinke tenggiri beet toe, rukte wanho- P'g aan de Hjn, sprong hoog boven water uit en zwom in grote bogen ?aast ons bootje. Met stevige slagen naaide de stuurman de lijn binnen, maar voorlopig had hij geen kans: het dier was veel te wild. Pas toen na geruime tpd de vis uitgeput raakte, kon hij bin nen boord worden gehaald. M. stond, al klaar met een bijl, die hij de hemel weet waar op de kop had getikt en tik te de tenggiri een paar keer op de kop. Het dier mat van kop tot staart ander halve meter. Die morgen had ik het vissersgebed gebeden: „Heer, laat mij vandaag zo'n grote vis vangen, dat ik niet behoef te liegen." Welnu, het gebed was verhoord. Tegen de middag draaide ons bootje om kaap Roembati en daar lag in de stralende zon de residentie van de rad- jah. De voorvaderen van de radjah wa ren zeerovers. In de 17e eeuw hebben zij zich hier gevestigd. Rondom de rui me missigit ligt de kampong aan de schilderachtige baai, door het oerwoud schier in het water gedrukt. Een prauw tje bracht ons aan de wal, waar de stokoude radjah en de goeroe ons op wachtten. Nadat P. zich overtuigd had, dat er op deze zendingsschool 34 kinderen zaten, n.l. 33 Islamieten en 1 Protestant het kind van de goeroe nadat deze kinderen naar leeftijd, naar sekse, naar landaard en naar leerjaar waren inge deeld, nadat geconstateerd was dat een touw van tien meter en een zakje zand van 1 kg onder de zelf vervaar digde leermiddelen voorkwamen, kwam er een tweetal boeken op de proppen. In het ene moesten de voorbereidingen der lessen staan. Dat klopte. In het andere werd opgeschreven, welke lessen de goeroe had behandeld en hoe ver hij gekomen was. Dit boek was wonderlijk genoeg een halve week voor. Toen ik er op wees, dat twee kinde ren uit hetzelfde gezin drie maanden in leeftijd verschilden, hetgeen mij een overtreding van de biologische wetten leek, werd mij zonder de geringste ja lousie medegedeeld, dat de profeet meer vrouwen toestond aan een en dezelfde man. We liepen de smalle rug op, welke in Kaap Roembati eindigt en zagen, dat hij tevens als begraafplaats diende. De oude radjah draaide zich naar Mek ka, strekte het zenige lijf op de warme bodem uit en begon zijn gebeden. On dertussen haalden wij een paar oude koeien uit de sloot en genoten van het prachtige uitzicht over de baai rechts, over de zee links. We moesten wach ten op de Pool, het residentiebootje van Sorong. Want hier in Roembati waren we juist over de grens van het Fak- fakse, de Maro kon ons niet verder ge leiden. Na een poosje stond de radjah op, ije ons en ging het in de tropen verteifUike'iike middagdutje doen. Men van 'gemeen, dat sommige radjahs bruiken erfel«ke macht mis- niet al t»vJn hun onderdanen tegen tiewezeif noga^wat'^i^J1 Ondertussen had de vrouw van de goeroe, de njora, een smakelijk maal voor ons gereed gemaakt, waarbij een zoon van een tjaar of drie, met een knaap van een kip in zpn ar men geklemd, heen en weer door de kamer liep en zich hogelijk, verbaas de over onze aanwezigheid. De Mena donees bleef in de deuropening zitten om op de komst van de Pool te let ten. Een tijdje later klonk een scheeps- fluit door de baai, hetwelk ons als klaroengeschal in de oren klonk, net was de Pool. We hebben onze victualiën aan boord gebracht en zijn dwars over de McCluer- folf gevaren. We hebben in Temina- oean de framboesia-expeditie van dr. de Vries aan boord genomen. We hebben in Konda een stel schoolkinderen horen zingen: „Alle Menschen werden Brü- der" uit de Negende van Beethoven, driestemmig in het Maleis. De Kaiboes- rivier bleek even kronkelig en even mod derig als de meeste stromen van Nieuw- Guinea in hun benedenloop en het oer woud was alomtegenwoordig. De onvolprezen Menadonees zorgde voor de maaltijden: havermout zo dik gekookt, dat ze van de randen van het bord afweek en de crackers er droog op bleven liggen. Maar het was voedzaam en dat niet het minst door de machi neolie, die we er duidelijk bovenuit proefden. Na drie maaltijden begonnen de borden aardig schoon te worden. Tegen de schemer kwamen we in Se- get, waar de klappertorren als vogels sjirpten in de avondstilte. Het silhouet van een prauw tekende zich af tegen de rosse hemel en het vuurtje op het achterdek wierp grillige schaduwen en lichtstrepen op de inzittenden. Juist voor het donker stapten we in en gleden Straat Sele door. Overal la gen eilanden en in het begin vreest, ieder, dat de Papoeastuurman ergens tegenaan zal varen. Geen nood, zij heb ben katte-ogen. Tegen de morgen wer den we wakker en lagen in de havan van Sorong. A. B. H. De radjah van Roembati heeft zich hier in de zeventiende eeuw gevestigd als zeerover. De baai is volkomen van de zee afgesloten en biedt een veilige schuilplaats. Elke paal dekt een Mohammedaans graf. Advertentie (Van onze medische medewerker) Bloedarmoede is een hoor de leek veel gebruikt woord en een door de medicus in derdaad nogal eens ge stelde diagnose. Door de leek wordt het woord echter vaak verkeerd be grepen en gebruikt. Dit is begrijpelijk omdat er verschillende soorten bloedarmoede bestaan, ben dot jle f ts gemeen heb ben dat z« de kenmerkende symp- huTn vflneH00raaïfn Ervoor men de hulp van de dokter mroeDt Jn ?etZ™+di? volgcnde kroniek zal ning Bloed heeft" ee^zef^g^comph- bloed moet verrichten. Een van de voornaamste hiervan is de functie van transporteur van velerlei belangrijke stoffen: voedingsstoffen en zuurstof naar alle lichaamsdelen, afvalstoffen naar de uitscheidingsorganen. Alle voedingsstoffen die wij nuttigen komen in min of meer gewijzigde vorm in het bloed voor, opgelost of zwevend als het wat grótere deeltjes betreft. Met scheikundige bepalingen kunnen wij vrij veel te weten komen over de samenstelling van het bloed. Met de gewone microscoop kunnen wij er echter niets van te zien krijgen. Dit lukt wel met de veel grotere witte en rode bloedlichaampjes of bloedcel len. U moet zich overigens niet al te veel voorstellen van de grootte van die bloedlichaampjes. In één kubieke mil limeter bloed, een hokje van 1 mm lang, breed en hoog, kunnep wij er wel 5 miljoen tellen. U zult wel willen geloven dat er vernuftige methoden en apparaatjes bestaan die de onderzoe ker, arts of analyste, ervan ontslaan om telkenmale een paar miljoen cel len te tellen. Van die 5 miljoen per mm3 bestaat veruit het grootste deel uit rode bloedlichaampjes; er zijn slechts enkele duizenden witte bloed lichaampjes op de miljoenen rode. Al leen bij sommige ziekten gaat het aantal de 10.000 per mm3 ver te boven, maar daarover willen wij het nu niet hebben. De witte bloedlichaampjes hebben een geheel andere functie dan de rode. Deze laatste verzorgen onder meer het zuurstoftransport: van de longen wordt dit onmisbare element via de bloedvaten door het gehele lichaam Van bloedarmoede nu spreken wij In de geneeskunde wanneer er te weinig rode bloedcellen of wan neer er te weinig hemoglobine is. Kan dat dan? Is er een discrepantie moge lijk tussen het aantal bloedlichaam pjes en de hoeveelheid hemoglobine? Voor het inzicht in de oorzaken en dientengevolge de behandeling van de verschillende soorten bloedarmoede is het een belangrijke vraag. Zij die me nen dat elke bloedarmoede te genezen gebracht naar alle weefsels die er naar behoefte van gebruiken. De witte bloedcellen zijn de soldaat jes die het lichaam verdedigen tegen ongewenste indringers, die onze ge zondheid belagen, met name schade lijke bacteriën. De witte en rode bloedcellen worden daarom afzonder lijk geteld. Hun aantallen en hun be tekenis voor de gezondheid lopen zo zeer uiteen dat het geen zin heeft ze samen te tellen. Het zuurstoftransport door de rode bloedlichaampjes is mogelijk, doordat zij hemoglobine bevatten. Hemoglobi ne is de rode kleurstof, die deze bloed cellen en daardoor het bloed als ge heel zijn kenmerkende kleur geeft. Van hemoglobine is de scheikundige samenstelling nauwkeurig bekend. Daardoor weten wij, dat het ijzer be vat. Een bekende klank, zult u zeggen: bloed en ijzer zijn immers begrippen die de leek graag in één adem noemt en zoals wij zullen zien soms terecht maar ook niet zelden ten onrechte. is met ijzer in welke vorm dan ook, zullen leren dat dit lang niet altijd op gaat. Er zijn zelfs vormen van bloedar moede, waarbij het ijzergehalte van het bloed hoger is dan normaal, zodat een ieder zal begrijpen dat toediening van extra ijzer hier volkomen zinloos is. Het komt er op neer, dat de hoe veelheid hemoglobine van de rode bloedcel te groot of te klein kan zijn met als gevolg dat de rode cel te donker of te licht van kleur is. Dit is onder het microscoop te zien. Het hemoglobi- negehalte kan ook nauwkeurig be paald worden en in getallen uitgedrukt, bijvoorbeeld in percenten van de nor male waarde. Normaal ligt het hemo- globinegehalte tussen 80 en 100 pet.; bij de man doorgaans wat hoger dan bjj de vrouw. De grens tussen normaal en abnormaal is niet scherp te trekken zoals zo vaak in de geneeskunde. Volgende week over enkele oorza ken en de hieruit voortvloeiende soms geheel verschillende behande lingsmethoden. ST. Advertentie Traital 3 bevat het pas-ontdekte apefium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. (Van onze Parijse correspondent! Gistermiddag is, zoals we gisteren reeds in een deel van onze edities heb ben gemeld, te Cairo en tegelijkertijd te Tunis en te Rabat, zoals reeds sinds enige dagen te verstaan werd gegeven dat het gebeuren zou, tegenover de pers de formatie bekendgemaakt van een „voorlopige regering der Algerijnse Republiek". Op het gebouw te Caïro waar deze instelling voorlopig haar bu reaus zal houden, rees tegelijkertijd de Algerijnse vlag. „Minister-president" is de bekende Algerijnse opstandelingen leider Ferhat Abbas, voormalig apothe ker, een der vice-presidenten is Ben Bella, gewezen adjudant in het Franse leger, die gevangen zit in de Parijse Santé: op 22 oktober '56 onderschepte d Franse luchtmacht in de vlucht het vliegtuig waarmede hij en vier andere Algerijnse nationalistische leiders als gasten van de Sultan van Marokko van Rabat naar Tunis vlogen. Hoewel de Franse regering naar buiten toe voorgeeft weinig onder de indruk te zijn van de gebeurtenis op zichzelf alleen maar een veran dering van naam van het zogenaam de comité voor coördinatie en tenuit voerlegging" wordt toch niet ver heeld, dat op het diplomatieke plan de gevolgen hoogst onaangenaam zou den kunnen zijn. Op de eerste inter nationale erkenningen, die de „Al gerijnse regering" reeds onmiddellijk beeft kunnen noteren die door de V.A.R., Marokko, Tunesië, Libië, Je men en Irak zullen ongetwijfeld spoedig andere volgen, naar men ver wacht uit de Arabisch sprekende we reld, uit Zuid-Amerika, van achter het ijzeren gordijn en mogelijk zelfs uit West-Europa; men heeft Noorwe gen en IJsland genoemd, maar deze landen hebben een mogelijke erken ning reeds tegengesproken. Parijs zal zich verplicht zien de erkenning uit te leggen als minstens een onvriend schappelijke daad, die het voortzetten van normale diplomatieke betrekkin gen ten zeerste zou bemoeilijken. Doch vooral de verwachte officiële erkenningen van de regering der Alge rijnse Republiek door Marokko en Tune sië baren generaal De Gaulles regering grote zorg. Zjj zou dit bijzonder moei lijk over haar kant kunnen laten gaan, tot grote schade mogelijkerwijs van de aanzienlijke belangen die Frankrijk nog in beide landen heeft. Er wordt ook her innerd aan de aanzienlijke concessies militaire evacuaties die de regering- De Gaulle in de afgelopen maanden aan de beide voormalige protectoraten en hun gevoelig nationalisme heeft ge daan, teneinde weer normale goede be trekkingen met hen te krijgen. Voor Parijs zijn overigens natuurlijk ook generlei termen aanwezig om Fer hat Abbas met zijn ploeg als regering te erkennen. Men kent onderscheiden tussen regeringen de facto en de jure, regeringen alleen de facto en regeringen alleen de jure. Wat er te Caïro gefor meerd is, zo heet het, is geen van drieën. Met name is het niet te be schouwen als een in ballingschap uit- feweken oorlogskabinet, daar het bij e strijd in Algerije niet gaat om een oorlog tussen Frankrijk en een andere buitenlandse mogendheid. PARIJS, hedenmorgen. In de Parijse politiek-joumalistieke commentaren wordt het te Caïro geno men initiatief evenals de ontketening van de Algerijnse terreur in Frankrijk zelf, veelal in verband gebracht met het aanstaande referendum over de Fran se grondwet, waarbij „ja" zeggen vol gens een verklaring van De Gaulle, van de zijde der Algerijnse stemmers ten minste, wil zeggen dat zij zich wensen te gedragen als „Fransen met een vol ledig aandeel". Het een zowel als het ander zou mede beogen de Mohamme daanse bevolking nog eens terdege bij te brengen, tegen de propaganda van het Franse leger in, dat de toe komst van Algerije nog altijd bij de „vrijheidsstrijders" ligt. Overwogen wordt echter ook de vraag of de uitroe ping van de „regering der Algerijn se Republiek" niet eveneens beoogt dui delijk te maken, waar de Franse rege ring de verlangde geldige gespreks partners moet zoeken voor een defini tieve vreedzame regeling van het con flict. Uit het feit dat de Algerijnse op standelingenleiders thans tot de forma tie van een „voorlopige regering" zijn kunnen geraken, zou men namelijk kunnen afleiden dat zij hun eigen inter ne rivaliteiten, onenigheden en onzeker heden tot op aanzienlijke hoogte heb ben overwonnen. En ,.Le Monde" stelt in het licht dat de als „premier" aan vaarde Ferhat Abbas door zekere waar nemers beschouwd wordt als een van de leiders van het Algerijns Bevrjjdings- front die het meest geporteerd zijn voor het openen van onderhandelingen met Frankrijk. Tot nog toe wijst evenwel niets erop dat men in Franse regerings kringen bereid zou raken om het Na tionaal Bevrijdingsfront resp. de voor lopige „Algerijnse regering" te aan vaarden als de enige geldige gespreks partners terzake van Algerije's toe komst, terwijl in ieder geval de prea label geëiste erkenning van Alge rije's recht op onafhankelijkheid wel uit gesloten blijft, meer uitgesloten dan ooit zolang Parijs door de opstand yan de 13de mei terzake van Algerije het ini tiatief te enenmale kwijt schijnt aan Algiers. (Van onze Rotterdamse redactie) De activiteit op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven breidt zich ge stadig uit. Weer heeft zich een nieuwe onderneming aangediend, die zich spe ciaal op het chartervervoer wil toeleg gen. Half oktober hoopt de n.v. König Air-Transport in oprichting drie Vi kings in de lucht te hebben, die de Engelse chartermaatschappij Continen tal zou willen beschikbaar stellen. Ook met andere ondernemingen worden nog besprekingen gevoerd, zo heeft de heer H. J. König, die optreedt als beherend vennoot, medegedeeld. Wellicht wordt de luchtvloot later nog uitgebreid met een Skymaster. De nieuwe onderne ming, die haar basis zal hebben op Zestienhoven en in Den Haag is geves tigd, wil zich vooral op toeristen en zakenlieden richten. De belangstelling voor de zondagmiddag- bijeenkomst op 29 september a s. van de Landdag van Sint Adelbert, tijdens welke prof. Rogier zal spreken over de culturele inertie onder de Nederlandse katholieken, is dermate groot, dat deze bijeenkomst niet, zoals aanvankelijk was aangekondigd, kan worden gehouden in de grote gehoorzaal van de medische faculteit te Nijmegen. De bijeenkomst zal nu worden belegd in de aula van het Canlsiuscollege: het aan- vangsuur blijft 13.30 uur. Omringd door zijn aanhangers maakt de leider van het Algerijnse Nationale BevrijdingsfrontFerhat Abbast de samenstelling bekend van een republikeinse Algerijnse regering in ballingschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5