Mr Boeiend overzicht van de internationale industrie Annie <S" naar de 100.000 liter Geen medewerking aan de verhoging van melkprijs Nederlands productiefste koe diep in het oog gekeken SPOTSPIEGEL Bruidsdronk in de nazomerwei Ook verdere huurverhoging niet aanvaardbaar VOORZITTER VAN HET N.V.V. Stakingsdreigingen bij General Motors en Chrysler Twee kinderen gewond door alarmpistool K.L.M. voor het eerst over de Pool rlELK- woelden Uitgifte rentespaar- brieven door de verbruikscoöperaties ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 Altijd gaat huidje (Van een verslaggever) ta e negende internationale show op het gebied J van de elektronica, de Firato, opent maandag in het R.A.I.-gebouw haar poorten. In de morgen uren is het gebouw gereserveerd voor de vakmensen, opdat die rustig zaken kunnen doen. In de middag en avonduren zal het lekenpubliek kunnen genieten van deze grootse uitstalling van produkten van het menselijk vernuft. De tentoonstelling is weer groter en fraaier dan de vorige. Men kan gerust zeggen dat men nergens in Europa een uitgebreider en veelzijdiger overzicht van de huidige stand van de techniek zal aantreffen. De Firato immers is de enige werkelijk internationale tentoonstelling op dit gebied. Daar mag met nadruk wel eens de aandacht op gevestigd worden. Het is immers zo, dat, terwijl Nederland een zeer voornaam producent op het gebied van de elektronica is, de Nederlandse markt toch voor iedereen openstaat en zelfs interessant is. Daarom komen hier op de tentoonstelling vrijwel alle fabrieken van de gehele wereld met hun collectie tezamen. Dat is niet het geval op de Duitse tentoonstelling, waar alleen de in Duitsland fabricerende firma's vertegen woordigd zijn. Het zelfde is het geval in Parijs en in Londen. Alleen in Zurich wordt een internationaal overzicht gegeven maar op een zeer bescheiden schaal. Zo is dus de jaarlijkse tentoonstelling in Amsterdam een centrum waar heel de wereld komt kijken hoe het er met de resultaten van de elektronische industrie voorstaat. Hi Fi „Koraalzee" keert vanmid dag van proefvlucht terug BEPERKING PRODUKTIE NIET OKITkÖME „F IR AT O" elektronische monstershow Er hangt met deze industrie nogal wat samen. Het zijn immers niet alleen radio's die men maakt. Men maakt zenders, mobilofoons, apparaten voor radiotelefonie, ja zelfs rekenmachines. Maar ook aan de fabricage van het eenvoudige radiotoestel voor huiselijk gebruik zit veel vast. Neem bijvoor beeld het vraagstuk van de vormge ving. Tot voor enige jaren vroeg het publiek om grote pompeuze toestellen. Dat is echter snel veranderd. Men heeft nu voorkeur voor apparaten die passen in het kleine, doch lichte milieu waar in men woont. De donkere hoogge- politoerde kast is aan het ver dwijnen om plaats te maken voor toe stellen met een eenvoudig uiterlijk in lichte kleuren. Zijn deze kasten van hout dan worden stoot- en brandbesten- dige lakken toegepast. Maar steeds meer worden kunststoffen gebruikt, die bij massafabricage aanzienlijk sneller en goedkoper te vervaardigen zijn. Er zijn op de tentoonstelling tientallen grote en kleine toestellen in prijzen van minder dan f 100 tot f 1000 in zacht contrasterende kleuren, er zijn juweel tjes bij van eenvoud, de gehele uitstal ling wijst er op dat men op het ge bied van vormgeving ook bepaald niet stilzit. Men kan het overigens zo stellen dat AM-toestellen praktisch gedegradeerd zijn tot „tweede toestel". AM-apparaten zijn het kleine toestel geworden, dat ondanks alle moderne voorzieningen toch zeer laag in prijs is. Het standaard- apparaat voor de huiskamer is een su per met AM en FM, met twee of drie of meer luidsprekers. De FM ontvangst is zeer gevoelig geworden door ver beterde inschakelingen, door een extra versterking. Met de huidige apparaten kan men zelfs in het westen onder gun stige omstandigheden zeer regel matig FM-ontvangst krijgen. Transistors Een belangrijke ontwikkeling is het Verder opdringen van de transistor, de halfgeleiders, de germaniumdioden. Zij gaan de draagbare radio en de auto radio's voor een goed deel beheersen. De voordelen zijn o.m. een geringer stroomverbruiken, n.l. een derde of minder dan bij een „oud" toestel, ver der een groter uithoudingsvermogen dan _an buizen, een lichter gewicht en een steniï,Rrc omvang. De draagbare toe- zijn, tot "tl" dan ook' 20 klein als ?e staat. Een grote prestaties in de toepassing grote vooruitgang is Daarbij wordt vri"w^dr"kte bedrading, denstelsel van het to*®! *°™Plete dra" een geïsoleerde plaat gepe^tvo"" ln duidelijk dat daardoor breuken ïïf 'S dere moeilijkheden tot een minimum reduceerd worden. Geeft gedrukte bedrading meer ze kerheid en minder slijtage, momenteel liggen de kosten nog hoger dan van de conservatieve bedrading. In Enge land wordt reeds 50 pet van de toe stellen met gedrukte bedrading gele verd, op het continent zet met name Telefunken er vaart achter, daar is feeds voor 84 pet overgeschakeld op de nieuwe wijze van bedrading. Stereo lijkheden ontsloten om beeldkwaliteit en comfort van de toe stellen nog verder op te voeren. Een aantal van deze ver beteringen vindt men universeel en zon der prijsverhoging toegepast, andere moeten extra be taald worden. Zo is er nu de visuele con trole op de afstem ming en de vol-auto- matische afstemming. Alle fabrieken ko men dan ook met series in verschil lende prijsklassen. Het aantal typen is dan ook sterk toe genomen, er zijn se ries met tien en meer toestellen. De keuze ligt thans dus niet teer uitslui tend bij de beeld grootte en de voor keur voor tafel- of staand model, doch is mede afhankelijk van uitrusting, com fort. luxe en uiter aard prijs. Een zeer belang rijke veel ingevoer de verbetering is dat de toestellen uitgerust zijn met vertikaal chassis, dat meestal draai- of omklapbaar is. De oudere TV-toestellen zijn voor de leverancier en de eigenaar een bron van ellende wanneer er iets aan mankeert. Slaat een kleine zekering door dan moet het toestel gehaald worden en goeddeels gedemonteerd. Halen en brengen met de bestelwagen 'kost echter veel tijd en geld. Met een omklapbaar chassis kan de monteur direct bij alle be langrijke onderdelen, die dus thuis ge repareerd of vervangen kunnen worden. Ook bij de fabricage heeft een verticaal chassis veel voordelen, zodat er alles voor en niets tegen te zeggen is, dan alleen dat de produktie erop omgescha keld moet worden. De toestellen wor den er ook veel handzamer door, men kan concluderen dat deze verbetering, economisch gezien een van de belang rijkste nieuwigheden van de Firato is. Men kan met recht nu verwachten dat de TV-toestellen evenals dat met de radio's gebeurd is, snel goedkoper zul len worden. Natuurlijk niet met hon derden guldens tegelijk, maar wel ge stadig en onophoudelijk. Ook de zelfbouwers zullen op de Fira to veel vinden dat hen interesseert. Op twee punten in de zaal vinden zij centra, midden in de grote zaal is er zelfs een „Maak het zelf"-hal ingericht. Het grote succes van de Pionier bouw doos, welke een kleine transistor-radio bevat, welke door jongens en meisjes van een jaar of elf gemaakt kan wor den, is aanleiding geweest een serie bouwdozen volgens een uitbreidingssys teem uit te brengen. Voor iedereen is in deze hal wel iets te vinden, want men kan alles ook los verkrijgen. Meni ge oude radio knapt erg op door er eens nieuwe buizen in te zetten. Men kan dat gemakkelijk zelf doen. In de voor lichtingsstands kan men trouwens over ieder onderwerp alle mogelijke inlich tingen krygen. Het behoeft geen betoog, dat er op een tentoonstelling a]s deze ook veel ingewikkelde technische apparatuur te zien is, zoals elektronische meetappara- Realisatie van stereofonische gram mofoonplaten drukt haar stempel zo wel op de nieuwe radio's als op de weer gevers. Ook zijn er op de tentoonstel ling enkele stereo-bandrecorders te z'en, toestellen die in de V.S. reeds ®nige jaren in de handel waren. Vrij wel alle radiomerken hebben enkele voor stereoweergave geschikte appara ten. Telefunken en Grundig brengen haast hun gewone serie zelfs een spe ciale stereoserie. Met apparaten van dit genre, uitgerust met een twee kanalen versterker kunnen zowel grammofoon opnamen met stereo als stereo geluids banden worden afgespeeld. Na het in drukken van een toets wordt het toestel weer monauraal, d.w.z. dat het weer via een kanaal werkt. In het algemeen zijn de stereovoorzieningen alleen in de gro te combinatiemeubels aanwezig. Er zjjn echter ook complete bi-kanaal ver sterkers aanwezig, hetzij voor zelfstan dig gebruik in grammofoon, hetzij om hiermee een bestaande radio en gram- hiofooncombinatie te „stereofoniseren". Op de Firato is een groot aantal stereo-opnamen te beluisteren. De pla- V klinken over het geheel byzonder goed. Zij zullen eerst na de tentoonstel- *hg in de winkels verkrijgbaar zijn. Zoals in Amerika en Engeland is ook *h ons land een stijgende belangstelling voor Hi Fi (high fidelity), d.i. een zo Volmaakt mogelijke weergave, door hi'ddel van los geplaatste luidsprekers Afzonderlijk voor hoge en voor lage tonen. Er zijn daarvoor aantrekkelijke en niet zo dure uitvoeringen te zien, er zijn ook zeer dure maar dan ook Werkelijk volmaakte apparaten. Naast de bestaande menaurale installaties doen 9P de Firato ook stereo-apparaten hun intrede. Ook dringt de Hi Fi techniek steeds verder door in de radioappara tuur. De meeste duurdere toestellen 2on nu van Hi Fi-klasse. Televisie .sr}Glle ontplooiing van de televisie techniek heeft meerdere nieuwe moge- tuur. Voor de leek is dat niet zo aan trekkelijk, maar op het gebied van de telecommunicatie zal hij toch verba zingwekkende zaken kunnen bewonde ren, zoals draadloze oproep- en alarm systemen, die in veel bedrijven wor den toegepast. Ook de mobilofoon komt er erg in. Daarnaast zijn er prachtige systemen voor radiotelefonie voor de kustvaart. Ook is het de moeite waard zich eens te verdiepen in heden daagse wonderen als het echolood en radar. Tenslotte de antennes. Ook op dit ge bied is er veel nieuws. Alleen al de installatie van het R.A.I.-gebouw zelf is de moeite waard. Op één antenne zijn daar tweehonderd toestellen aan gesloten. Op aanschouwelijke wijze krijgt men te zien hoe een en ander werkt. De versterkers staan in de demon stratiestand zelf. Daarvandaan loopt een net van ongeveer twee en een halve kilometer kabels naar de andere stands. Een nieuweling op dit gebied, Polynorm, toont antennemasten van zeer eenvoudige en vernuftige con structie. Opvallend is trouwens dat men vooral streeft naar een eenvoudige mon tage. Ook het trillingprobleem heeft de volle aandacht. Veel antennes zyn daar naast van een corosiebestendige alu- miniumlcgering vervaardigd. In zijn „Gedenkschriften van de Woudschoolmeester" vertelt Peter Rosegger van twee herdersjongens, hoog op de Alm, die elke morgen als twee dartele kalveren hun ontbijt kre gen toegediend van moeder de koe zelf, langs de meest directe weg. Dit is nu iets waar wij ons, hoezeer ook geneigd tot elk culinair avontuur, tot dusver niet aan hebben gewaagd. Er is ook op de Prinsengracht zozeer geen gelegenheid voor. Van de week even wel op een vroege morgen zijn wij er na aan toe geweest, al is het op het beslissend moment toch maar een glas geworden, zij het speciaal voor ons gevuld, kersvers en schui mend, warm en wel. Het was in de Schermer wei, bij koesterende na jaarszon, Alkmaar in het verschiet. Bij de 'foto's: BOVEN: Een moderne „super" met radio, grammofoon, band recorder, veel luidsprekers, stereofonie enz. enz. MIDDEN: Veel TV-toestellen hebben thans een vertikaal chassis, dat reparaties veel eenvoudiger maakt. BENEDEN: De robot, een grapje van een Zwitsers ingenieur. Trouwe lezers raden het reeds: de koe Annie 8". Misschien zullen er zjjn, die zeggen: Schei uit over dat beest. Is er niets anders aan de orde om zich druk over te maken. De ruim tevaart, Quemoy, het begrotingstekort of zo. Wij kunnen alleen maar zeg gen, dat men Annie 8 niet mag onder schatten. Zij is een fenomeen, dat op het punt staat een unieke carrière met een uniek record te bekronen: de eer ste koe in Nederland, en uitzonderlijk ter wereld, met een levensproduktie van 100.000 liter melk. Als Annie het haalt, en daarover straks, zullen wij van die 100.000 liter er tenminste één persoonlijk geconsu meerd hebben, en dat is dan van de week gebeurd, als gast van veehou der P. Korver in de Schermer, die ontroerd bleek door onze belangstel ling voor zijn favoriete koe. U moogt een glas melk van haar komen drin ken, liet hij ons weten, als u wilt een Advertentie POEDER -ZALF'OLIE-ZEEP Df voorzitter van het N.V.V., de heer V' w- van Wingerden, heeft in zijn vrij dagavond gehouden radiotoespraak het standpunt van het N.V.V. bekend ge maakt met betrekking tot het advies, de regering aan de Sociaal Eco nomische Raad heeft gevraagd over een gehele of gedeeltelijke afschaffing van de consumentensubsidie op melk en een verdere huurverhoging, en voorts aan- dacnt besteed aan het regeringspro gramma. v ,rAls de regering er, aldus de heer van Wingerden, toe zou besluiten tot huurverhoging over te gaan en de sub sidie op melk af te schaffen zou dat betekenen, dat de werknemers in Ne derland nu reeds gedurende een paar Iaren geen enkele vermeerdering van hun welvaart hebben gezien, zij integendeel een stuk van hun wel vaart hebben moeten prijsgeven als gevolg van de bestedingsbeperking. En daar zou dan, na de verhoging van de suikerprijs, nu nog eens een verhoging van de melkprijs van 6 f ,P.?nt Per Rter bijkomen. Terwijl tegelpkertijd door middel van een huurverhoging de huiseigenaren in de gelegenheid zouden worden gesteld een deel van het nationale inkomen te consumeren, waarop de werkne mers na de offers, die zij de laatste jaren hebben gebracht beslist meer recht hebben dan de huiseigenaren, aldus de voorzitter van het N.V.V. Namens het N.V.V. kan ik, aldus de heer Van Wingerden verklaren, dat de regering voor de door haar noodzake lijk geachte maatregelen zoals om schreven in de adviesaanvragen aan de S.E.R. op onze medewerking niet behoeft te rekenen. Wij hebben in de afgelopen jaren on der moeilijke omstandigheden als lei ders van de vakbeweging beslissingen moeten nemen, waarmede onze leden soms grote moeite hadden om deze te begrijpen en te verstaan. Wij zijn voor die moeilijkheden, die we ook in eigen kring hadden, niet opzij gegaan, omdat wij het oog gericht hielden op het to taal van vraagstukken, waarbij wij ons steeds indachtig waren, dat het op een bepaald moment noodzakelijk kan zijn om offers te brengen om grotere na delen te voorkomen. Men zal ons misschien verwijten dat wij, terwijl de adviesaanvrage der re gering zelfs nog niet in behandeling is genomen in de S.E.R.nu reeds een standpunt kenbaar maken. Maar de om standigheden dwingen ons tot spreken, omdat wjj aan onze leden voorlichting moeten geven omtrent het standpunt dat wij als vakbeweging in deze si tuatie moeten innemen en omdat wij de regering op een moment, waarop wel licht nog een andere koers mogelijk is, willen waarschuwen voor de gevolgen, zo besloot de voorzitter van het N.V.V. De United Automobile Workers Union, de vakvereniging der werkne mers in de Amerikaanse automobielbe drijven, heeft de directies van General Motors en Chrysler medegedeeld, dat vanaf dertig september in haar fabrie ken zal worden gestaakt, indien voor dien geen overeenstemming is bereikt over een nieuwe gemeenschappelijke arbeidsovereenkomst, waarover thans wordt onderhandeld. Een dergelijke overeenkomst is woens dag j.l. met Ford de derde van de drie grote Amerikaanse auto's vervaar digende maatschappijen bereikt, en kele uren voordat gestaakt zou zijn, in dien de onderhandelingen geen resultaat hadden opgeleverd. Een veertienjarige jongen in Huisdui nen bij Den Helder speelde met een alarmpistool en schoot dit toen vlak voor het gezicht van twee jongens af. De kinderen werden door de vlam die uit het wapen kwam, aan het gezicht gewond. De politie heeft dit pistool in beslag genomen. De kinderpolitie heeft de zaak in onderzoek en zal beslissen of er proces-verbaal zal worden opge maakt. emmer vol. Bescheiden als wjj zjjn, is het bij een enkel glas gebleven, gevoegd bij de ervaring, dat wij Neer- lands koebeest nummer één diep in het Juno-oog mochten kijken, het gro te, duistere spiegelei, mata sapi, met heel de peilloze diepte van het raadsel koe. Het speelde zich af op een schone nazomermorgen, rondom ons de pol der, boven ons de hemel. Annie 8 was voor de gelegenheid als een bruid bekranst: een feesthalster had zjj aan. met rode strikjes versierd. Zij schonk ons geen bruidstranen, maar ter plaat se de bruidsmelk, schuimend van le venskracht, warm van genegenheid. Wjj hebben er devotelijk aan genipt, een weldadige dronk, die ons de pol der proeven liet, de wind van over het duin, zoals die ons om de slapen streek, de goede sappen van de bo dem, de gulheid van de gulste aller vaderlandse koeien, Annie 8. Terug op de boerderij heeft veehouder Korver ons alles van Annie verteld, met de boeken en de stukken er bij. Annie heeft haar eerste jeugd achter de rug hoe zou ze anders naar óns hebben gekeken. Zii werd geboren op 13 maart 1941 en is dus 17 jaar oud, laten wij maar eerlijk zeggen: een matrone. Met bovendien nog een crisis achter de rug, een ontstoken rechterachterhoef, die in juni met am putatie van een klauw kon worden gecureerd. ,en weinig kreupel is zjj gebleven, maar dat gaat voorbij. An nie 8 is het teboven en haar produk tie bedraagt reeds weer zo'n 22 tot 24 liter per dag. Op 9 september was haar totaalcijfer 92.982 liter met een gemiddeld vetgehalte van 3.60 pet., be reikt in 15 actatie-perioden dat is van kalf tot kalf. Zij heeft het laatst ge- kalf op 2 maart van dit jaar; alle krachten worden thans gespaard voor de eind triomf: het record van 100.000 liter in 1959. Rivalen zijn er niet meer sinds een koe van veehouder P. J. Kos ter in Hoogkarspel, die het tot 97.025 liter bracht, dit voorjaar overleed. Dat gevaar bestaat natuurlijk ook voor Annie 8. Want met 17 jaar is men bepaald een zéér oude koe, al is er een geval bekend, waarop een koe 22 is geworden. Daarvan zijn dan ook de kaken en het klokgaaf gebit zorgvuldig bewaard. Annie 8, het kan nauwelijks anders, is van prima huize, regelrecht uit het bloed van de stal van Florentinus Groneman in Wierin- gerwaard, fokker van internationale faam. Veehouder Korver kocht Annie als pink en thans is zij stammoeder van een gans geslacht van Annie's, in de nummering opgelopen tot 60. De een meer, de ander minder, maar alle maal aardend naar hun grandioze mater familias. gulheid als eerste deugd. De meest voorbeeldige dochter was Annie 12. Zij heeft zich helemaal weggegeven, vertelde ons de heer Kor ver. Zóveel melk produceerde zij, dat zij alle weerstand verloor. Een onge lukje aan de heup werd haar fataal. Zjj was 11 jaar en had in 8 lactatie- perioden een produktie bereikt van 58.592 lite De veehouderij is wel ty pisch matriarchaal georiënteerd, in zo'n gesprek wordt van de vaders- stieren amper gerept. Annie's meest ideale bruidegom is zekere Egbert 15 geweest. Verder is het allemaal erg prozaïsch: diepvries-K.I., als u het per se weten wilt, pardon, néé, niet de Katholieke Illustratie. Zoals gezegd, wij hebben die ochtend ettelijke glazen van Annie's blanke nec tar genoten, 't kostelijk produkt waar van wjj thans in Nederland te veel hebben. En wij hebben ons weer af gevraagd: waarom kunnen wij. zuivel- producenten bij uitnemendheid, geen melk krijgen, verzorgd als in Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, Amerika, melk, die een genotmiddel is, een deli catesse, die men niet slechts drinkt om „meer mans" te zijn, maar ook voor zijn plezier. Zonder de ontluistering in de fabriek, het miserabel pasteuri- seersmaakje. Melk met haar natuur lijk aroom, vers, koel en geurig, goed verpakt en tegen het licht beschermd. Het vetgehalte, waar men zich op blind staart, is hierbij niet beslissend, de verzorging, daar komt het op aan. Waarvoor hebben wij tenslotte de mooiste en beste koeien ter wereld, zoveel maal B-plus in het keurstam- boek. de hoogste waardering voor uiterlijk en hoedanigheden, met bij kans magische melktekens: huid en haar, uier en spenen, melkkuiltje, meikaderen, meikspiegel. Annie 8, om met haar te besluiten, bezit de eeuwi ge jeugd. Zij heeft de ereplaats tussen veehouder Korvers 62 dieren: bewaakt, .vertroeteld, getoiletteerd. Zjj maakt een goede kans op de 100.000. De „Koraalzee", het eerste KLM-toe- stel, dat een proefvlucht via de Noord pool heeft gemaakt en dat gisteravond voor deze tocht uit Alaska (V.S.) naar Nederland was vertrokken, bevond zich vanmorgen te 1.52 uur boven de geogra fische Noordpool. Er werd toen op een hoogte van vijfduizend meter en met een snelheid van 495 kilometer per uur ge vlogen. De hemel was bewolkt en er werd zwakke tegenwind ondervonden. De vluchtuitvoering was normaal. Na een tussenlanding bij de Noorse stad Sta- vanger wordt de „Koraalzee" vanmiddag om ongeveer kwart over een op Schip hol verwacht. (NADRUK VERBODEN) een Het bestuur van de Centrale der Ne derlandse Verbruikscoöperaties heeft be sloten tot de uitgifte van CO-OP rente- spaarbrieven in coupures van f 50.-. Deze spaarbrieven zijn primair be schikbaar voor leden en verbruikers van coöperatieve verbruiksverenigingen. Zij luiden aan toonder en zijn overdraag baar. Na 13 jaar worden zij met het dubbe le bedrag der nominale waarde afgelost, wat overeenkomt met een rentevergoe ding van nagenoeg 5)4 ook over de vervallen rente zelf. Tussentijdse aan bieding ter verzilvering is na 5 jaar mogelijk. De gelden der lening zullen worden gebruikt voor de financiering van nieu we winkelvestigingen, zelfbedienings winkels, bakkerijen e.d. De zuivelcrisis ten spijt willen wij u hierbij voorstellen: de koe trAnnie 8" van veehouder P. Korver in de Schermer. Zij is 17 jaar en zeer na toe aan een Produktie van 100.000 liter melk, een fenomeen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7