De Spaanse intellectuelen zijn bevreesd voor „verstiering" van hun land Dit is de stier die Manolete gedood heeft Geen werk los voor N.R.U. ftto&Z -iï£S®£' SWP4"» ASPRO Lichte muziek op zwarte schijven M' Internationaal dezelfde ver keerstekens voor voetgangers Zeer hoge huren in Bonn Communistisch einddoel blijft de wereldoverheersing T Reünie Radiomusici Wandelend mannetje in rood en groen op oversteekplaatsen Veiligheid laat stopzetting van proef explosies niet toe 'I r 2 'ASPRO'5-eti... U tiert fit.' Wens van verkeerscongres in Kopenhagen Grote opdracht in Irak voor Nederlands bedrijf Minister Luns over internationale situatie Vrouwelijke „jeugd- tandverzorgers" Televisieprijs Prins Bernhard Fonds ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 PAGINA 8 1 99 99' CROOT TEKORT AAN WONINGEN «®r ver* Pee Wee Hunt Art Pepper Honky Tonk s «m m. (Van onze correspondent in Spanje) In het voorbije jaar zijn er aan de Spaanse Rivièra, de Costa Bra va, tachtig nieuwe hotels gebouwd. Eén daarvan munt uit door een uitzonder lijk fraaie ligging, edele en robuste ar chitectuur, maar vooral door een onge kende luxe. Het is gebouwd voor de meest verwende toerist, voor de kapi taalkrachtige buitenlander voor wie geen verschil tussen een briefje van honderd en van duizend bestaat, omdat het beide tenslotte maar bankbiljetten zijn. In de bar van dat bijzondere ho tel zijn ditmaal niet, zoals aan de Cos ta Brava te doen gebruikelijk is, aan de visserij ontleende motieven geschil derd, maar een reproduktie van enkele taferelen van „Het stierengevecht" van Goya. Het moet gezegd: niet slecht! Maar alsof dat nog niet vol doende was, hangt er midden tussen deze taferelen een heuse stierenkop, waarvan de horens venijnig vooruitste ken. Ook daar zouden de Spanjaarden nog wel vrede mee hebben, temeer daar, zoals vermeld, de reproduktie van „hun" Goya en „hun" stierenge vecht niet slecht is. Maar naast het zwarte stierenhoofd hangt een bordje, waarop tot lering of vermaak van de verwende toerist staat vermeld dat de ze zelfde stier en deze zelfde horens niemand minder dan de grootste stie renvechter aller tijden, Manolete, heb ben gedood! En „verflamengoëd", want naast beel den uit het stierengevecht kent de sou venir-industrie nog een ander waar merk om de echtheid van Spanje aan te duiden, de flamengo zingende en dansende Sevillaanse schone. En zowel de flamengo als het stierengevecht zijn twee zo eigen zaken voor de Spanjaard, dat men ze niet aan de toeristenindus trie mag versjacheren. Daarnaast hand haaft de weldenkende Spanjaard zijn bezwaren tegen de verwording van zijn stranden en badplaatsen, tegen het er gerlijk vertoon van, zoals hij het noemt, Engelse oude vrijsters, die zich aan de Costa Brava durven vertonen in een tenue, of gebrek aan tenue, waarvoor zij zich in hun eigen badkamer nog zou den moeten schamen. De vreemdeling wil nog eens schamper lachen over de Spaanse „preutsheid" en hij wordt boos, wanneer de Guardia Civil hem bevel geeft zich ordentelijk aan te kle den of anders van de straat te verdwij nen. De Spanjaard is voorzeker niet preuts, integendeel, hij leeft in dit op zicht bijzonder gemakkelijk, maar hij weet het verschil tussen fatsoen en on fatsoen, tussen wat behoorlijk is en wat dat per se niet is. Overigens groeit het toerisme in Spanje gestaag, ondanks de sombere vooruitzichten in het voorjaar, toen de wereld door de grootste spannin gen werd geplaagd. Het zag er naar uit dat vooral de Fransen, die bijna Manolete En dat gaat niet. Dat is niet alleen onbehoorlijk, dat is weinig minder dan lijnrechte heiligschennis. De directie van dit luxe hotel die als wij goed zijn geïnformeerd Nederlands is dient te weten dat Manolete voor de Spanjaarden een nationale held is, meer nog, een niet-gecanoniseerde hei lige, die door de wrede speling van het lot. dat de Spanjaarden nu eenmaal al tijd achtervolgt, gestorven is in de eni ge sacrale plaats die er naast de kerk in Spanje bestaat, de arena. De direc tie dient te weten dat de sterfdag van Manolete een nationale rouwdag is, tijdens welke duizenden bloemen op het graf van de held gaan leggen of Mis sen voor de zielerust van hun idool la ten opdragen! De directie dient te we ten dat Manolete nog steeds geen op volger heeft, zelfs Luis Dominguin niet, dat hij waarschijnlijk ongeëvenaard zal blijven. Welnu, men hangt niet het por tret van de beul van een nationale held of een heilige in zjjn huiskamer, laat staan in een bar, ook niet als daar voornamelijk verwende toeristen ko men en zeker niet met het beulswapen, hier de horens, erbij. Dit heeft de maat doen overlopen en een van de bekendste Catalaanse dichters en essayisten, José Maria de Sagarra, is dan ook in zijn pen ge klommen om namens velen duidelijk te maken dat het toerisme een zaak van gewicht voor Spanje is, waarvan alle Spanjaarden zullen kunnen pro fiteren, maar dat de wereld zijn toe risten mag houden, wanneer voor hun gerief de Spaanse eredienst, het stie rengevecht, verkwanseld moet wor den. Want met De Sagarra betreuren zeer velen het dat vooral in Madrid, Barcelona en Sevilla het edele stie rengevecht weinig meer dan een aan gelegenheid voor de toeristen is ge worden. Daardoor lijdt de corrida on noemelijk veel schade, omdat het een gebeurtenis voor Spanjaarden is en niet voor „sentimentele Engelsen en Duitsers". Toen Goya zijn „Tauro- maquia" schilderde, was dat anders. Toen waren de kansen tussen stier en rejo..eador r.og gelijk. Toen storm- pepe Ortiz, een torero uit Madrid, wordt hier door een jonge stier op de horens de de stier regelrecht uit zijn stal op genomen. Het liep ditmaal gelukkig goed af, maar het had ook anders kunnen zijn. de te paard gezeten vechter af, die maar moest zien hoe hij een edel ein de aan dit drieste brok leven maak te. En elke stier nam, voordat hij zijn fiere dood stierf, minstens vijf of zes paarden voor zijn rekening en niet zelden een rejoneador. Dat was tenminste nog een schouwspel, voor de Spanjaarden alleen, een nationaal feest, van een naakte schoonheid, vrij van buitenlandse invloeden. de Pyreneeën niet zouden overschrij den. Maar na een schuchter begin in mei, is het aantal toeristen gestaag toegenomen en overtreft zelfs alle verwachtingen. In 1948 kwamen niet meer dan 200.000 vreemdelingen Spanje binnen. In 1951 was dit aantal reeds gestegen tot een miljoen. En voor dit jaar gaan de ver wachtingen tot 4 miljoen, daar het vo rige jaar de drie miljoen reeds werd bereikt. In de eerste tien dagen van de maand augustus noteerde mer aan de grenspost La Junquera meer dan 25.000 auto's van buitenlanders. In 1949 registreerde men aan dezelfde post slechts 20.000 auto's in het ganse jaar. Gedurende de eerste dagen van deze maand passeerde elke twee seconden een buitenlandse wagen de grenspost. Dit gestegen toerisme heeft een grote activiteit in de Spaanse hotellerie opge roepen. Het vorige jaar telde Spanje 2160 officiële hotels en pensions met 104.793 kamers. Dit aantal ondervindt thans een grote uitbreiding, mede door de steu van de Direccion general de Turismo, die via een systeem van ho telkrediet de hotelbouw stimuleert. In de helft van het aantal vreemdelin-11951 telde dit instituut aanvragen tot o I een bedrag van 25 miljoen pesetas. Dit gen dat Spanje bezoekt uitmaken, ja^r zjjn <je2e aanvragen reeds opgelo- door de moeilijkheden in eigen land. pen tot 450 miljoen. Alleen aan de Cos ta Brava werden in de loop van dit jaar 80 nieuwe hotels gebouwd en een duizendtal bungalow Dat is de zonzij de van het toerisme. De schaduwzijde is de uitbuiting en de vercommerciali sering hier gesignaleerd als de „ver- stiering" van het Spaanse karakter. En dat zou een onherstelbare ramp zjjn. Advertentie f A DDF i«tereavond8u VflnRh zondag 2en8u. De radiomusici, die georganiseerd zijn in de Nederlandse Toonkunstenaars- bond hebben, op een speciaal belegde spoedbijeenkomst, vrijdagavond beslo ten noch voor de Nederlandse Radio Unie noch voor een van de omroep organisaties in welke vorm ook zoge naamde losse werkzaamheden te ver richten. Dit besluit wordt met ingang van 1 oktober van kracht. Het besluit heeft niet alleen betrekking op radiomusici, die in vaste dienst zijn en bijverdiensten genieten, maar ook op de losse mede werkers, die incidenteel optreden en daarin hun bestaan moeten vinden. Naar van de zijde der radiomusici wordt vernomen is de oorzaak, het zich niet houden van de kant der Neder landse Radio Unie en de omroepver enigingen aan de afspraken, die zijn gemaakt tussen commissarissen van de N.R.U.- en een vertegenwoordiging van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond inzake de honoraria, die voor losse medewerking werden vastgesteld. Deze vaststelling geschiedde op 29 november 1957. Men tekent van de kant der radiomu sici geen bezwaren aan tegen het bedrag der honoraria, maar wel tegen het feit, dat, aldus de radiomusici, de NRU-ver- tegenwoordigers nieuwe regelingen zou den hebben getroffen na de eerder over eengekomen afspraak. Voorheen, aldus de musici, stond de periode, waarin de losse werkzaamheden werden verricht vast. Volgens de nieuwe regeling is de werkperiode op losse schroeven komen te staan en hiermede kan men zich niet akkoord verklaren. Het besluit van de radiomusici kan van grote invloed zijn op de verschillende winterprogramma's der omroepverenigingen. Deze program ma's beginnen half oktober. (Van onze radioredacteur Volgens een afspraak tussen de onderhandelende commissaris van de NRU en de Nederlandse toonkunste naarshond gemaakt in november 1957 zouden de tarieven voor losse mede werking verhoogd worden. Er bleef echter een geschilpunt n.l. dat men van de zijde van de NRU voor dat be drag een onbeperkte opnamemogelijk heid wilde. Voor vaste medewerkers maakt het niet veel uit of er veel of weinig werk verzet moet worden. Los se medewerkers worden echter gedu peerd wanneer men in eenzelfde tijd meer opnamen maakt. De musici in vaste dienst verklaren zich thans so lidair met de losse medewerkers. Van 1 oktober af gaan de laatsten dus voor een bepaald bedrag slechts een bepaalde prestatie leveren. Het ver schil van mening gaat niet over de tarieven zelf. Wel echter om de po gingen van de omroep om voor het zelfde geld meer opnamen te krijgen. 'V Advertentie Neem 'ASPRO' en U voelt U opknappen. 'ASPRO' brengt onmid dellijk verlichting en Irriteert Uw maag niet. Er is een nieuw boek over Jazz ver schenen. Neen, niet een min of meer wetenschappelijk historisch over zicht van de jazz, evenmin een zwaar wichtige muziek-theoretische beschou wing en helemaal niet een gecompli ceerd encyclopedische veelheid van be schrijvingen over zoveel stijlen en nog meer scholen en nog veel meer afzon derlijke instrumentalisten hoe dank baar materiaal dit soort publikaties ook moge zijn maar een gezellige en ge zonde verzameling van een zestal arti kelen, essays zo men wil, waarin een aantal aparte aspecten van de Jazz aan een beschouwing worden onderworpen. Dat doen overigens niet alleen de schrijvers van de hoofdstukken, maar ook een aantal fotografen en tekenaars, die voor een karakteristieke garnering der artikelen hebben zorg gedragen. „Zes over Jazz" heet het boek, een puur Nederlandse uitgave, welke bij de uit geverij Heijnis te Zaandijk een typo grafisch uitzonderlijk fraaie gestalte kreeg. Het boek is samengesteld door Phono grams publiciteitschef Rolf ten Kate, een van onze vaderlandse jazzcritici van het eerste uur, die behalve zijn „intro" tot het boek ook het laatste hoofdstuk voor zijn rekening nam, dat onder de titel „Jazzfacetten" de lezer confronteert met interessante en geestige informaties en anecdotes over de Jazz- aar onder generaal Primo de Ri vera kwam de grote verande ring, toen deze voorschreef dat de paarden van de picadores in het vervolg met een soort matrassen moes- er worden afgeschermd. En daarmee kwam hij tegemoet aan de over „af schuwelijke wreedheid" schreeuwende Duitsers en Engelsen. Eigenlijk ziet De Sagarra in deze maatregel het begin van de ondergang van de corrida. En het gelijk is aan zijn kant. Want de arena's van Barcelona, Madrid en Se villa zijr tegenwoordig alleen nog maar bevolkt met toeristen. En welke mata dor of toreador zal zjjn leven in de waagschaal stellen voor nieuwsgierige buitenlanders? Hoe kan Luis Domin- guis uitgroeien tot een andere Manole te wanneer hij het vuur en de ontroer de geestdrift van een Spaans publiek mist? En is het niet de stier onwaardig dat zijn prachtige gestalte wordt misbruikt voor miljoenen, volkomen waardeloze prullen, 'die als souvenirs in bijna alle winkels liggen? Durft men de stier, dat monument van vlees en bloed, niet uit beelden in zo iets verderfelijks als plas tic? Ten behoeve van de toerist raakt Spanje „verstierd", zo meent men. Twee conclusies konden slechts wor den getrokken uit een forumdiscussie der zeshonderd deelnemers aan de in ternationale verkeerstechnische leer gang te Kopenhagen na urenlange be schouwingen over voetgangersvraag stukken. De ene is, dat het nog steeds onmogelijk is gebleken de voetgangers tegen zichzelf en andere verkeer af doende te beschermen. De tweede is, dat het dringend noodzakelijk is inter nationaal dezelfde verkeerstekens en verkeerslichten voor voetgangers te gaan gebruiken. De algemene opinie was om zo syste matisch mogelijk overal ter wereld de regelingen voor voetgangers eenvoudig en consequent te houden. Dit ook met het oog op het rijdende verkeer, dat in verwarring komt door reeksen van verschillende, dikwijls in een voor hen vreemde taal geschreven aanwijzingen bij oversteekplaatsen e.d. Tal van sprekers bevalen bij door (Van onze correspondent in Bonn» Het is voornamelijk een gevolg van de aanwezig heid van zovele buiten landers, dat van de ge hele deelstaat Noord- Rijnland-Westfalen de dichtstbevolkte provincie der Bondsrepubliek in Bonn en Bad Godesberg de hoogste huren worden betaald. In Bad Godes berg, dat als „Kleine Re- sidenz" tegen de Bonds- hoofdstad aan is gegroeid, maar dat nog als aparte gemeente met 60.000 zie len voortbestaat, is het zelfs nog iets duurder wonen dan in Bonn zelf. Bad Godesberg is het do micilie van vele buiten landse diplomaten, die er zeer dure ambtswonin gen bewonen of er hun gezantschappen en am bassades hebben, welker hoge huren (2000 mark per maand is er nog niets bijzonders) het gemid delde huurpeil uiteraard sterk ten nadele van de stedelijke woonreputatie omhoog jagen. De directeur van het centrale kantoor voor de woont (2.58) het kleinst Dit komt o.m. daardoor, statistiek in Bonn heeft dat de vele buitenlanders vastgesteld, dat de huur- in de Bondshoofdstad aan der in Bad Godesberg voor een woning gemid- deld 75.60 mark per maand betaalt. Daarop volgt de huurder in Bonn met gemiddeld 70.10 mark per maand' en op de derde plaats die in de landshoofdstad Düsseldorf met gemid deld 66.11 mark per maand. maand. Vergelijkender- de woningen hoge eisen stellen en meestal ver schoond blijven van in woning. In Bonn is ook het aantal „eenpersoons-ge zinnen" (29 procent) het grootst. Dat is te danken aan het feit, dat er in de Bondshoofdstad zovele ongehuwde ambtenaren en ambtenaressen werk zaam zijn. Ook de woningnood is in Bonn het grootst. Reeds in 1947 bereikte de tegenwoordige voor verkeerslichten beschermde over steekplaatsen gebruik van een wande lend mannetje in rood en groen aan. Een Amerikaan vertelde, dat vreem delingen de opschriften „Walk" en „Don't walk" bij kruispunten wel eens voor straatnamen aanzien. De mededeling van het hoofd van de Utrechtse verkeerspolitie de heer B. W. Quist. dat in zjjn stad groene knip perlichten op oversteekplaatsen worden gebruikt teneinde voetgangers voor af slaand verkeer te waarschuwen, vond geen algemeen gunstige beoordeling. Groen betekent „veilig" naar veler me ning en daarom was men bevreesd voor verwarring, hoewel de heer Quist zei, dat zjjn systeem geen aanleiding tot misverstand geeft. De regering van Irak heeft aan een Nederlandse maatschappij de opdracht gegeven voor het maken van een om vangrijk drainageproject, gelegen in een moerassig gebied ongeveer 150 km. ten noordwesten van Basrah. Na interna tionale aanbesteding, waaraan ook En gelse, Franse, Duitse en Amerikaanse maatschappijen deelnamen, werd de uit voering opgedragen aan de laagste in schrijver, het Hollandsch Aannemers bedrijf Zanen Verstoep n.v., voor een bedrag van 11.500.000. Het werk moet binnen 3 jaar voltooid zijn en zal worden verricht met cutter zuigers, draglines, scrapers en bulldo zers. Al dit materieel is in Irak aanwe zig daar de Nederlandse firma reeds sinds 1954 aldaar werkzaam is. Het project valt binnen het kader van een grootscheeps ontwikkelings programma voor Irak. Voor de uitvoe ring van dit omvangrijke programma zijn buitenlandse deskundigen en inge- nieursbureaux, waaronder ook het Ne derlandse adviesbureau Nedeco, aange- 1 j uciiaxiu&c au vicouui Call xicuclU) adiigc* ;op fj h°°fdstad yan trokken voor het voorbereiden en uit- Westduitsland alweer de bevolkingsstand van vóór de oorlog. De be wijze betalen de huurders volkingsaanwas is echter in steden als Aken, Es sen en Solingen slechts 58.44, 51.45 en 42.69 mark per maand. In Bonn is we) het ge middelde aantal kamers (3.55) het grootst en het gemiddelde aantal perso nen, dat een huis be- in de na-oorlogse jaren zeer sterk geweest en op het ogenblik komt men naar ruwe schatting nog altijd 10.000 woningen te kort. Ook dit heeft uiter aard invloed op de hoog te van de gemiddelde huurprijs. werken van de talloze projecten, die beogen van Irak een modern land te maken. Het stoffelijk overschot van de componist dr. Ralph Vaughan Williams is vrijdag bijgezet in Westminster Abbey. Een speciale afgevaardigde van ko ningin Elizabeth woonde de plechtige heid bij. Een kort herdenkingsconcert door het London Philharmonic Orches tra ging vooraf. Het „revisionisme" in de communis tische landen is niet alleen kenmerkend voor de interne verhoudingen in de communistische wereld, doch ook voor de buitenlandse politiek van het Sov jet-blok. Voor wat betreft de interne verhoudingen wordt het blijkbaar nodig geacht voort te gaan met de onderdruk king van de krachten, welke in de z.g. „liberalisatie-periode" tot ontwikkeling waren gekomen. Vandaar o.m. de terechtstelling in Hongarije en het con flict met Joegoslavië. In de buitenlandse politiek wordt geen verwatering van de communistische ideo logie geduld en dient Iedere commu nist te streven naar verwezenlijking van de communistische doelstellingen, het geen alleen door de vestiging van de communistische wereldorde kan worden bereikt. Het zou een gevaarlijke vergis sing zijn te nemen, dat deze uiteinde lijke doelstelling thans slechts theore tische betekenis zou hebben. Dit zegt minister Luns in zijn be schouwing van de internationale toe stand ter gelegenheid van de begro ting 1959. De feiten bevestigen aldus mr. Luns, de dikwijls herhaalde verklaringen van communistische regeringsleiders, dat zij alles in het werk zullen stellen om de ondergang van het westen zoveel mogelijk te bespoedigen. De bewindsman komt in zijn beschou wingen verder o.m. tot de volgende con clusies: Elementaire veiligheidsoverwegingen blijven als voorwaarde voor een wer kelijke ontwapeningsovereenkomst stel len dat een militair evenwicht op la ger niveau tot stand wordt gebracht. De minister neigt ook tot de mening, dat de veiligheid van de wereld het niet toelaat zonder een effectief con trolestelsel tot onmiddellijke en definitie ve stopzetting van de proefexplosies over te gaan. In het midden-oosten hebben de Ame rikaanse en Britse regeringen volkomen terecht en in overeenstemming met het handvest der V.N. ingegrepen door op uitdrukkelijk verzoek van de wettige re- Minister Suurhoff denkt aan een opleiding van vrouwelijke „jeugd-tand- verzorgers", die onder verantwoor delijkheid van een tandarts, verschillende onderdelen van diens taak kunnen over nemen. De gezondheidsraad heeft hem daartoe geadviseerd om aan het tand artsentekort tegemoet te komen. De minister zegt in zijn (zeer korte) nota over het tandartsenvraagstuk aan de Tweede Kamer, dat de tandheelkun dige zorg voor kinderen zich in de meeste gevallen tot eenvoudige werk zaamheden bepaalt. In Nieuw-Zeeland zijn met soortgelijke „dental nurses" goede ervaringen opgedaan. Inschake ling van de tandtechnici in de tand heelkundige verzorging acht minister Suurhoff niet verantwoord. De be windsman heeft tenslotte zijn ambt genoot van O. K. en W. de vraag voor gelegd of een bekorting van de tand artsenopleiding verantwoord zou zijn. geringen van Libanon en Jordanië troe pen te zenden ter verzekering van de stabiliteit. Slechts aan een herhaald Russisch veto was het te wijten, dat de Veligheidsraad niet in staat was de voorwaarde v°or terugtrekken van deze troepen te scheppen. Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft besloten voorlopig voor de periode van drie jaar een televisieprijs in te stellen, pe pnjs zal betrekking hebben op die Nederlandse prestatie op televisie gebied, waarbij bijzonder fraai en doeltref fend gebruik is gemaakt van het nieuwe medium voor het verbreiden van enigerlei uiting van artistieke of van algemeen cul turele betekenis. Voor de beoordeling is een jury in het leven geroepen. De pr«s, groot f 2.000, zal voor het eerst worden uitgereikt op vrijdagavond 3 okto ber a.s. te Hilversum. 't 'W& lucht is. Hans Buter, Ed van der Elsken, Gerrit Schilp en Carel de Vogel vingen het beeld van de Jazz in hun camera's. Tekenaar Berg zette een aantal im pressies voor de gekleurde bladen in het boek op papier, terwijl cartoonist Frits Müller voor vele malle plaatjes zorgde. De sfeer van de Jazz wordt compleet gemaakt, wanneer men het achter in het boek „gemonteerde" 45 toerenplaatje aan de saffier van zijn draaitafel toever trouwt en, zo flit sen van Jazzmuziek beluisteren kan vanaf de beginperiode tot op de dag van vandaag. „Zes over Jazz" is als de echte, goede jazzmuziek, fris en levendig, kleur rijk, onderhoudend, pittig ook. Het is niet op de laatste plaats een oprecht boek, waarin, ook wanneer de kritiek aan de orde is, geen blad voor de mond wordt genomen, ook al had men in dit opzicht mogelijk een nog wel wat sterker geluid willen horen. muziek en wat tiaar zoal bij te pas komt. Ook de andere schrijvers dragen bekende namen. Paul Breman schreef het hoofdstuk „De bakermat van de jazz", ir. W. W. Eschauzier nam „De oude Jazz" onder de loupe, Pi Scheffer doet een hoofdstuk open over „De swingperiode", Harm Mobach's liefde „De moderne Jazz" is het onderwerp van het volgende hoofdstuk, waarna Michiel, A. de Ruyter het vijftal arti kelen besluit met „De Jazz in Neder land" in haar ontstaan en ontwikkeling te volgen. Er staat veel in deze hoofdstukken, dat men ook in andere boeken over Jazz wel lezen kan. Men komt er bij het schrijven over de Jazz en met name over het ontstaan en de ont plooiing ervan nu eenmaal niet of nauwelijks onder uit, in herhalingeh te vervallen. Intussen zijn de auteurs er echter in geslaagd al deze bekende gegevens vanuit een sterk persoonlijke visie in een nieuwe en frisse tekst weer te geven. De hoofdstukken ge tuigen anderzijds van een gedegen kennis van zaken'1 van waaruit nieuwe en verbeterde gezichtspunten en me ningen in een klare taal en soepele stijl zijn vermoord. Spelen derwijs, mag men haast wel zeggen, zal het de lezer, voor wie „Zes over Jazz" het eerste boek over die muziek is, dat hij ter hand neemt, beginnen te dagen en wie in de Jazz thuis is zal uit het boek veel welkome aanvullingen op zijn kennis en inzicht kunnen puren. Is de sfeer van de Jazzmuziek reeds in de tekst gevat, ze wordt nog uit gediept en aangezet door het groot aantal markante foto's en suggestieve tekeningen, waarmee het boek ver- ot zover het boek. En dan nog dri» van de jongste jazzpublikaties op de plaat. Vooreerst mag dan de langspeler 33 toeren nr. T 984 van het merk Capitol wel worden genoemd, waarin een hele reeks Dixie- landmuziekjes zijn gegroefd van de betere soort. Maar het is dan ook het orkest van Pee Wee Hunt dat aan het werk is, een orkest met een heldere, gave jazztoon en met een bijzonder kwieke ritmiek. Pee Wee Hunt heeft zich deze keer eens geworpen op composities van Cole Porter, zoals: I love Paris, Don't fence me in, Easy to love, Anything goes, Night and Day en nog evenzoveel werkjes van Porter Ze komen er in Hunts Dixielandversie als n^euw uit zonder de stemming, de aparte teneur te missen, die Porter er oorspronkelijk in legde. Het doorgewinterde collectieve spel van Pee Wee's orkest klopt weer als een bus; daarnaast zijn herhaaldelijk rijk geïnspireerde chorus- sen te beluisteren, waarbij de individuele solisten, met name bij hun intona- Jalw ties, zich van het goede i iazzhout gesneden tonen. Een Dixielandplaat. waSr- naar men met genoegen luisteren zal en waarbij het desgewenst plezierig dansen is. Van welhaast tegenovergesteld ka rakter is het repertoire op de London-langspeler uit de LTZ-U Jazzserie, nr. 14038, in een uitvoering door het kwartet van de altsaxofonist Art Pepper, een vertegenwoordiger van de West Coast Jazz School. Wat men nu te horen krijgt is huiskamerjazz, rustig, afgewogen, bijna beschouwend soms. Toonkleuren, die modern zijn ge tint. Ze zijn niet altijd gemakkelijk te vatten; men moet er voor gaan zitten en dan nog zullen ze velen niet aan spreken. Veel van wat Pepper muzikaal te zeggen heeft, is mogelijk wei in het verstand op te vangen maar zal velen niet in het hart raken In andere num mers nochtans toont Pepper zich ee" lyrisch man en komen melodieën en variaties ^aar- °P wat gemakkelijker ch ook warmer in het gehoor te liggen. De langzame num mers op deze plaat hebben, ons het sterkst aangespro ken maar dat komt wellicht omdat wij persoonlijk geen keuze kunnen maken Vit die snelle en nogal nerveuze bob-achtige muziekjes, waarbij dan met name een saxofoon de leiding heeft. Wij kunnen daarvan zeker ook in Peppers geval het zo geheten technische aspect wel waarderen, soms zelfs bewonderen, doch overigens doet die instrumentvoering ons in muzikaal opzicht innerlijk niets of Volgend jaar op 9 juli is het 150 jaar geleden dat op initiatief en zelfs voor rekening van mr. Willem Jan baron van Dedem begonnen werd met het graven van de uiteraard naar hem genoemde Dedemsvaart. Dat glorieuze feit nu gaat men in 1959 wel degelijk vieren in de gemeente Aver- eest, waarvan het dorp Dedemsvaart deel uitmaakt. Hoe weet men nog niet precies, maar de commissies zijn in ieder geval aj benoemd. Overigens heeft men er dezer dagen dan al een voorproefje beleefd, zoal niet van de hemelse zaligheid dan toch wel van het feston dat op stapel wordt gezet. Ter 'nluidmg van {je herdenkings-evene- menten had men n.l. een reünie ge arrangeerd van al diegenen, die de naam van Dedem dragen of van wie de echtgenote of echtgenoot deze naam draagt of droeg. En het werd dus eigenlijk wel een familie-reünie, al kenden de 40 van Dedems baron nen en barnnessen al tezamen el kander dan niet allemaal. Maar de af stamming van die éne mr. Willem Jan baron van Dedem stond wel degelijk bij allen vast. Welnu, er werd van deze stamvader van de Dedemsvaart op de reünie een kras staal van doortastendheid verteld. Toen het kanaal destijds werd gegraven, staakten de arbeiders op er- gegeven moment. Zü bleven dat doen ook na een opwekkende toe spraak van baron van Dedem. Waar op deze zelf de spade greep en alleen ging graven. Hetgeen de arbeiders dermate ontroerde dat zij spontaan weer aan het werk togen. Ook verder werd deze reünie geken merkt door een bijzonder gezellige sfeer. Jhr. S. M. Snouck Hurgronje, burgemeester van Avereest, ontving zijn gasten op zijn stadhuis, bood hun een lunch aan en vertelde hun uitvoe rig over de vreugden en noden van zijn gemeente. En natuurlijk werd er ook een foto gemaakt, waarop de oud ste van Dedem. de 84-jarige F. A. ba ron van Dedem, uiteraard als voor naamste figuur paraisseerde. Uit dankbaarheid voor de vriendelijke ontvangst bood de familie van Dedem daarna, bij monde van baron van De dem, officier van justitie te Assen, aan de gemeente Avereest een ge brandschilderd raam aan, dat in het stadhuis aangebracht zal worden. De Dedemsvaart heeft Avereest na tuurlijk redelijke welvaart bezorgd. Maar niettemin kent de gemeente ook haar problemen, als daar zijn een grote behoefte aan meer mannen-in- dus.ne en een zeer bedenkelijk ver- trek-overschot, dat weer een ongun stige invloed heeft op de woning-toe wijzing. En verder haakt men in Avereest naar een ingrijpende verbe tering van de Dedemsvaart, met het oog op de scheepvaart en de ontwate ring; men verlangt naar een verbete ring van de provinciale weg langs het kanaal en naar de aanleg van de ont brekende schakel in rijksweg no. 36. En zo is er wel meer. Zou er wéér een van Dedem op staan om krachtig het initiatief te ne men? maar heel weinig. Als wij deze opmer king maken pleegt onze echtgenote te zeggen, dat het aan onze grijze haren ligt, die hier en daar onze overigens nog wel donkere haardos beginnen te „sieren" en erop heten te duiden, dat wij bezadigd beginnen te wezen en de vaart van de tijd en van de muziek van deze tijd niet zo fijntjes meer proeven. Wie zal het zeggen? Overigens hebben wij toch wel met smaak ge luisterd naar het 45 toerenplaatje van Lon don nrFL 1769 ofschoon wij er eerlij ksheidshal- ve meteen bij moeten bijzeggen, dat de twee nummers op dit plaatje te weten „Honky Tonk train Blues" en „At the woodchoppers ball" wat ons betreft minder la waaierig en ook minder rommelig had den kunnen worden uitgevoerd zon der dat daarbij iets te kort was gedaan aan het „Zet 'm op jongens", dat Hutch Davie and his Honky Tonkers kennelijk en overigens ook wel terecht heeft ge ïnspireerd. Een vinnig plaatje dus, waarmee men de buren wel geen ple zier zal doen FRÉDÉRIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8