Eisenhower stuurt scherpe nota van premier Khroesjtsjev terug Dreigementen van Peking doen voor die van het Kremlin niet onder Flink gebaar Historische vlucht van de K.L.M. over de Noordpool „Wegens onbeheerste en agressieve woorden" BETONNEN REUS GROEIT jeehlesi Diplomatiek duel tussen twee staatslieden met vakantie MONTGOMERY GEHULDIGD De Koraalzeelegde meer dan de halve omtrek van de aarde af Bliksem in ivissel en spoorbomen Weer vechtpartij in de Jordaan K.A.B. en C.N.V. bepalen hun houding Nederlandse bij autobotsing in Spanje gedood Het weer. Personenauto door trein gegrepen Ontsnapte gevangene meldt zich aan Hypnose per telefoon Russisch stoomschip van plastic 1 jood will Bijna zeven miljoen voor B.V.D. BUITENGEWOON MOOIE VLIEGTOCHT In Noord-Holland Dertien agenten nodig voor één arrestatie Melkprijs en huur verhoging Middelhuis: nieuwe lasten niet eenzijdig op werknemers Haar man zwaar gewond Tïlburgse musicus DRIE JAAR VOOR SPIONAGE ee MORRIS before you Enkele buien Het weer in Europa MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 o 82ste JAARGANG No. 30018 President Eisenhower heeft geweigerd de uitzonderlijk scherpe nota, die premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie vrijdag met betrekking tot de crisis rond Formosa tot hem had gericht, te aanvaarden. In opdracht van het Witte Huis heeft een koerier van de Amerikaanse ambassade te Mos kou het document gistermiddag aan het Russische ministerie van buitenlandse zaken geretourneerd. De Amerikaanse president heeft in een naderhand uitgegeven verklaring gezegd, dat de Russische nota „vol valse beschuldigingen zit en is gesteld in onbeheerste en agressieve bewoordingen". De nota vertoont volgens de president „een persoonlijk karakter en bevat ontoelaatbare dreigementen". Dit alles maakt de nota „onder de bestaande internationale gebruiken onaanvaardbaar". Om het roken af te leren STURKA SPORTKLEDING - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Als de Russische regering met het Westen van gedachten wil wisselen over de mogelijkheden om de span ningen in de wereld te verminderen, dient zij zich te onthouden van bele digende uitdrukkingen als die welke gebruikt werden in het jongste schrij ven van Khroesjtsjev aan Eisenhower. De Amerikaanse president heeft tot nog toe steeds de beleefdheid gehad om zelfs op de meest onheuse brieven van Boelganin en diens opvolger te antwoorden, hoewel hij wellicht eer der aanleiding had kunnen vinden om een brief te weigeren. Maar nu was voor Eisenhower de maat vol. Zijn besluit om Khroesjtsjevs nota van vrijdag niet te accepteren moet de wereld duidelijk maken, dat Amerika zich niet door de Sovjet-Unie laat in timideren en dat men van een ge sprek tussen Oost en West op de eer ste plaats moet eisen, dat het op enig niveau staat. Met scheldpartijen kun nen de moeilijkheden niet opgelost worden. Dat de Russen bitter weinig waarde hechten aan een beschaafd diploma tiek verkeer, blijkt niet alleen uit de gewraakte nota, maar ook uit hun eerste reactie op Eisenhowers unieke stap. Als een regering vroeger een no ta stuurde zoalsAmerika nu ont vangen heeft, betekende dat een oor logsverklaring. Maar voor de Sovjet regering is dit de gewone toon van conversatie, en van de weigering van de Amerikaanse president om op deze manier te corresponderen is Moskou kennelijk niet onder de indruk geko men. Khroesjtsjev zal Eisenhowers lesje niet ter harte nemen, want daar toe ontbreekt hem de innerlijke be schaving. Maar de niet-communisti- sche wereld kan Eisenhower slechts prijzen om zijn flinke gebaar. mm Khroesjtsjev had in zijn nota gezegd, dat de Sovjet-Unie een aanval op de Chinese volksrepubliek zou beschouwen als een aanval op zichzelf en voorts, dat, indien een dergelijke aanval met kernwapens zou worden uitgevoerd, hij met gelijke munt zou worden terugbetaald. De Russische premier merk- De Amerikaanse vice-consul te Nicosia op Cyprus John T. Wentworth is, toen hij in zijn tuin liep t wandelen, neerge schoten door sluipschutters, die waarschijnlijk tot de EOKA behoren. De toestand van de heer Wentworth is ernstig. Hier ziet men Britse veiligheidstroepen een scoo terrijder aanhouden voor het huis van de vice-consul. Zaterdagavond om ongeveer tien mi nuten over elf is op de met knipper lichten beveiligde spooroverweg in de lijn Utrecht-Arnhem, tussen Maars- bergen en De Klomp, een personen auto gegrepen door trein nr. 1345, die te 22.45 uur uit Utrecht was vertrokken. De enige inzittende van de kleine wa gen, de bestuurder, kwam om het leven. Vanmorgen heeft zich aan het politie bureau Huygenspark te 's-Gravenhage de man gemeld, die de vorige week uij het gebouw van de rechtbank aan de Jan van Nassaustraat had weten te ont snappen. Bijzonder snel vordert op het ogenblik de bouw van de nieuwe radiotoren- Lopik, welke met inbegrip van de televisiezendantenne en de antennemast 300 tot 350 meter hoog zal worden. Het betonnen gevaarte, waaraan men op 8 sept. begon te bouwen, vordert dagelijks dank zij de methode Van glijbekisting gemiddeld ongeveer 5 meter en heeft nu reeds een hoogte van meer dan 60 meter bereikt. De toren zal in 4960 voltooid zijn en in gebruik worden genomen. In Torquay in Zuid-Engeland, heeft de hypnotiseur Henry Blythe een Praktijk geopend voor telefonische behandeling van mensen die het roken willen afleren. Blythe beweert dat hij feeds duizenden mensen door hypnose van het roken heeft genezen. In de Sovjet-Unie zal volgende maand ®e* eerste stoomschip ter wereld dat geheel van plastic is gemaakt, te water worden gelaten, aldus meldt radio-Mos- kou Het zal een gewicht hebben van f- 1° ton aan vracht kunnen ver- rivleron staat zi'n zeer ondiepe radio bevaren, aldus de Russische Advertentie BINNENVERINGBED het besle bed Hazet-Fabrleken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte middensector te op, dat de Sovjet-Unie teleurgesteld is over de wijze, waarop Eisenhower zijn presidentschap heeft vervuld en dat de huidige Amerikaanse politiek tot een wereldoorlog leidt. Khroesjtsjev stelde voorts de eis, dat Amerika overgaat tot de erkenning van communistisch China en dat alle Amerikaan se strijdkrachten uit het gebied van Formosa worden teruggetrokken. Het officiële Russische persbureau Tass heeft een vrij gematigd commentaar gepubliceerd op de Amerikaanse stap. Uit het terugzenden van de Sovjet nota blijkt volgens Tass, dat Amerika niet bereid is naar de stem van rede te luisteren. Nochtans zal de Sovjet-regering door gaan de waarheid uit te spreken, ook als deze de tegenpartij niet aangenaam in de oren klinkt. Het communistische persbureau „Nieuw China" spreekt echter van een „gewetenloze daad" van Eisenhower en verwijt hem alle inter nationale hoffelijkheid te negeren. UPI verneemt, dat de Amerikaanse rege ring deze week een nieuwe politieke verklaring met betrekking tot Formosa zal publiceren. Daarin zullen niet al leen de communistische argumenten uitvoerig worden bestreden, maar ook denkbeelden worden geopperd voor een vreedzame oplossing van het probleem. De Amerikaanse president heeft giste ren een halt uur lang geconfereerd met de Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd. In westelijke diplomatieke kringen te Washington is men volgens Reuter al gemeen van oordeel, dat president Eisenhower geen andere keus had dan de nota terug te zenden. Men zei, dat Khroesjtsjev een „welverdiende repri mande" is gegeven. Diplomaten en Amerikaanse ambtenaren in Washing ton zijn het erover eens, dat Khroesj tsjevs nota was gesteld in bewoordin- gen, die scherper zyn dan in enig ander diplomatiek stuk sedert de Tweede We reldoorlog, ook scherper dan de dreig brieven die premier Boelganin tijdens de Suez-crisis aan Engeland en Frank rijk zond. Volgens UPI ziet men te Washing ton in het gebaar van Eisenhower tevens een bewjjs, dat het Amerikaan se staatshoofd heeft willen demonstre ren, dat de Verenigde Staten zo no dig ook bereid zijn om te vechten en dat de huidige Amerikaanse hou ding geen bluf is. Het opmerkelijke van dit diplomatieke duel is, dat het wordt uitgestreden door twee staatslieden, die officieel met va kantie zijn. Eisenhower vertoeft sinds W te Newport op Rhode Island iJl, oesjtS'iev houdt zich volgens de laatste berichten op in zijn vuia bij Jalta op de Krim. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, zei giste- -V/thet voor zover hij wist de eer ste keer is, dat Amerika weigert een Russische nota te aanvaarden. In een tweede verklaring die de Ame rikaanse president zaterdag heeft uit gegeven, wordt gezegd, dat het stand punt van de Sovjet-regering „grotesk en gevaarlijk" is. „Slechts in een we reld, waarin alle waarden worden ver draaid, kan men de Verenigde Staten van agressie beschuldigen, wanneer de ze een vriendschappelijk gezinde rege ring steunen bij haar defensie, en alleen in zo een wereld kan men zeggen, dat de Sovjet-Unie vrede wil, wanneer zij het communistische regime in China hulp toezegt bij haar pogingen door ge weld gebied te verkrijgen, waar het nim mer gezag heeft uitgeoefend". De Ver enigde Staten streven „naar een vreed zame oplossing voor de moeilijkheden in de Straat van Formosa door de be sprekingen der ambassadeurs in War schau. Het is echter niet eenvoudig te onderhandelen, terwijl de Sovjet-Unie dreigementen uit". De Sovjet-Unie staat met haar drei gementen overigens niet alleen. De mi nister van buitenlandse zaken van com munistisch China, Tsjen Ji, heeft zater dag in Peking een verklaring uitgege ven, waarin hij zegt, dat 600 miljoen Chinezen bereid zijn de Quemoy- en Matsoe-eilanden te heroveren en dat geen macht ter wereld hen kan tegen houden. Het kernpunt is niet een zo genaamde wapenstilstand, aldus Tsjen Ji, want het Chinese volk zal zich niet laten afbrengen van zijn taak om Tsjang Kai-sjek en zijn bandieten uit te roeien, hoeveel bloed daarvoor ook ver goten moet worden. Het kernpunt is, dat de Amerikaanse imperialisten Chi nees grondgebied bezet houden en dat zij zo spoedig mogelijk ook in hun eigen belang uit het gebied van For mosa moeten verdwijnen. Veldmaarschalk Montgomery heeft de militaire dienst vaarwel gezegd. Tijdens een plechtigheid in het hoofdkwartier van SHAPE in Rocquencourt (Frankrijk) ontving hij uit handen van generaal Norstad een oorkonde namens de landen van de N.A.V.O. als blijk van waardering voor hetgeen Monty" als plaatsver vangend opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten heeft gedaan. Voor de Binnenlandse Veiligheids dienst is op de begroting van Binnen landse Zaken voor 1959 een bedrag van ƒ6.718.600 uitgetrokken. Minister Struy- cken meent dat de B.V.D. het komend jaar met dit bedrag kan volstaan. (Van onze verslaggever) Zaterdagmiddag tegen een uur is het K.L.M.-vIiegtuig „Koraalzee" op Schiphol geland na de eerste vlucht van een K.L.M.-vliegtuig over de Noordpool. Elf uur tevoren had de gezagvoerder A. K. Bosman het histo rische moment aan Schiphol gemeld dat het zich boven de Noordpool be vond. Het was tevens het hoogtepunt van een proefvlucht, die zeven dagen heeft geduurd en leidde van Los Angeles in de Verenigde Staten (waar de machine door de Douglasfabrieken was afgeleverd) via de Japanse hoofd stad, Anchorage in Alaska en Stavanger in Noorwegen naar Schiphol, een totaalafstand van 23.285 km, hetgeen langer is dan de halve omtrek van de aarde. Er werd een zuivere vliegtijd van 53 uur en 24 minuten geconstateerd en 93.000 liter brandstof verbruikt. Elke schroef van het viermotorig vliegtuig is 4.500.000 maal rond geweest .Op het moment, dut de „Koraalzee" zich boven de Noordpool bevond, stond de zon vjjf graden boven de horizon en bescheen een onmetelijk ijsvlak, dat slecht hier en daar was gebroken door zwart uitziende scheuren. En ondanks de afstand van bijna 5.000 km stond het vliegtuig toch in geregeld contact met de post „vluchtbeveiliging" op Schiphol. Een buitengewoon mooie vlucht is ook geweest over de machtige toppen van de Rocky Mountains naar Fair banks, dat bedoeld is als uitwijkhaven voor de K.L.M.-vliegtuigen in Alaska, hoewel het een uur verder gelegen An chorage de vaste landingsgelegenheid zal zijn. Dit is een typische Amerikaan se stad van 60.000 inwoners, dat snel groeit en het contactpunt vormt tussen Europa en het Verre Oosten. Nog nooit was er een Nederlands toestel geweest en de landing van de „Koraalzee" was dan ook een historisch feit, dat op pas sende wijze is gevierd door een uitge breid comité van ontvangst. Het rood- wit-blauw ontbrak niet en voor het mo tel, waar de bemanningsleden logeer den, hing een doek met de woorden „Welcome K.L.M". Op hun kamers waren prachtige bloemen neergezet met een Amerikaanse en een Nederlandse vlag erbij. De etappe van Ancnorage naar Sta vanger was langer dan die, welke na 1 november zal worden gevlogen als de etappe meer naar Groenland wordt verplaatst. Maar de gezagvoerder had op de proefvlucht besloten om over de Noordpool te vliegen om de be manningsleden vertrouwd te maken met de speciale instrumenten, welke voor het vliegen in dit gebied worden gebruikt. Gedurende de tocht van 15 uur over de Noordpool zijn dan ook alle bemanningsleden voortdurend in de weer geweest om in de praktijk het in de afgelopen maanden naarstig ver richte voorbereidend werk aan de prak tijk te toetsen. Trouwens, ook de pas sagiers zullen met bepaalde problemen te kampen hebben. De beide etappes: Amsterdam-Anchorage en Anchorage- Tokio, zjjn zeer lang, resp. 15 en 13 uur, en met de tussenlanding in An chorage is men. ongeveer 30 uur onder weg. De temperatuurverschillen zijn zeer groot: in Tokio ondraaglijk warm, in Anchorage een fris herfstweer, in Stavanger zware regenval met hevige rukwinden en op Schiphol weer rede lijk goed weer. Ook de tijdsverschillen zijn zeer groot. Als het in Amsterdam 12 uur is, is het in Anchorage elf uur vroeger en in Tokio de avond van de zelfde dag. Naar Tokio wordt een dag overgeslagen en naar Anchorage be leeft men twee dagen op één datum. Des zomers wordt het op de Noordpool niet donker en door de tijdsverschillen raakt het lichaam de normale cyclus der maaltijden en slaapuren kwijt. Maar de route over de pool is aan zienlijk korter dan via de gewone etap pes over zuid-Azië. Op 3 oktober wordt een tweede proef vlucht gemaakt, jok met de „Koraal zee" en vanaf 1 november zullen de K.L.M., de S.A.S. en de „Air France" gezamenlijk zes vluchten per week on- derhouaen tussen Tokio en resp. Am sterdam, Kopenhagen en Parijs. Het hevige onweer zondagavond bo ven het westen van het land heeft in Noord-Holland complicaties in de treinenloop ten gevolge gehad. In Uit geest ontstond ar na een blikseminslag een technische storing in de elektri sche verbindingen naar de seinhuizen e.d., waardoor een wissel niet meer bediend kon worden. Ernstige stagna ties ontstonden daardoor in het trein verkeer tussen Amsterdam en Alk maar. Krommenie en Beverwijk ble- vsn van 's avonds zeven tot tien van treinverkeer verstoken. De treinen van Amsterdam naar Alkmaar v.v. en van Alkmaar naar Haarlem v.v. reden met een vertraging van een half uur. Op het Centraal Station in Amsterdam kon men de reizigers naar het Noorden niet over de juiste situatie inlichten, waardoor de toestand nog verwarren der leek dan zjj al was. Het traject Amsterdam-Haarlem werd ook gestoord. De bliksem was om 19.10 uur in de bedieningsappara- tuur van de spoorbomen bij het sta tion Sloterdijk geslagen. De bomen konden niet meer gesloten worden. Met behulp van spoorwegpersoneel en politie kon het wegverkeer veilig door de gevaarlijke situatie geloodst worden. De treinen passeerden daarenboven de overgang zo voorzichtig mogelijk. Om streeks kwart voor acht kon men de bomen bij Sloterdijk met de hand be dienen en om negen uur had men het euvel volledig onder de knie. De trei nen kwamen doorgaans met een ver traging van tien minuten in Amsterdam of Haarlem aan. Dertien politiemannen zijn zaterdag nacht nodig geweest om een 38-jarige betonwerker in Amsterdam te kunnen arresteren. Even na een uur reed een autootje door de Prinsenstraat langs een aantal dronken lieden, die naar de kermis in de Jordaan waren geweest. De auto bestuurder hoorde plotseling een harde klap op het dak van zijn wagen en toen hij stopte bleek, dat door die klap zijn radio-antenne was gebroken. Op de vraag van de bestuurder of men nu zpn zin had, keerden de dronken lieden zich tegen hem. Hij werd mishandeld. Hierna trokken de aanvallers zich terug in een bar aan de Prinsenstraat. Toen de inmiddels gealarmeerde politie, die de betonwerker wegens mishande ling wilde arresteren, verscheen, onder vonden de agenten hevige tegenstand. De betonwerker werd bijgestaan door zijn vrienden, die de arrestatie tracht ten te verhinderen. Het draaide uit op een algemene vechtpartij, waarbij vier agenten met de gummiwapenstok harde tikken moesten uitdelen. Uiteindelijk gelukte het dertien agenten de beton werker naar het bureau aan de War moesstraat over te brengen, waar ij werd ingesloten. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. en de Verbondsraad van het C.N.V. zul len vandaag elk afzonderlijk bij eenkomen om een standpunt te bepalen over eventuele opheffing van de melk- subsidie en de huurverhoging, waarover de regering aan de S.E.R. advies ge vraagd heeft en waarop de voorzitter van het N.V.V., de heer van Wingerden, reeds commentaar geleverd heeft, waar uit blijkt, dat het socialistisch vakver bond er niet mee akkoord zal gaan, dat op de werknemers een nog zwaardere last gelegd wordt. De voorzitter van de K.A.B.. de heer Middelhuis, wilde niet vooruitlopen op de formulering van het standpunt door het dagelijks" bestuur. Hij verklaarde echter wel, dat verhoging van de melk prijs en van de huren niet te rijmen is met de rust op het loonfront en dat er tegen gewaakt moet worden, dat nieuwe lasten eenzijdig op de schouders van de werknemers zouden worden ge legd. Hoewel hij het juist acht. dat de rege ring aan de S.È.R. advies «- evraagd heeft, betreurt de heer Middelhuis, dat de regering nagelaten heeft zelf eniger lei visie op het probleem te geven. Ook het C.N V. acht het juist, dat aan de S.E.R. advies is gevraagd. Een defi nitief oordeel behoudt het hoofdbestuur zich nog voor tot na de vergadering van vandaag. Wel is reeds van C.N.V.-zijde verklaard, dat oplossing van het pro bleem van de melksubsidie en de huren niet mogelijk is wanneer de regering op het standpunt blijft staan, dat rust op het loongebied noodzakelijk is. Een ernstige autobotsing in de Spaanse plaats Casteldefells bij Barcelona heeft zondag het leven gekost aan de >1- jarige mevrouw M. Brackel-dc Bont uit Amsterdam. Zij was in Spanje op va kantie met haar echtgenoot dr. G. Bracket, een Amsterdamse accountant, die bij het ongeval zeer ernstig werd gewond. Een zware vrachtauto botste met grote kracht tegen een andere wagen, juist op het moment dat de Nederlandse auto met het echtpaar Brackel naderde. De vrachtauto schoof door de kracht van de botsing over de weg en duwde de Nederlandse wagen van de rijbaan op een lager gelegen kade. De vrachtwagen stortte eveneens van de weg, juist boven op de personenauto, die totaal werd ver nield. Uit Barcelona ontboden brand weerlieden hebben het echtpaar met snij branders uit de verwrongen delen van de auto moeten halen. De heer Brackel heeft een hersen schudding en een arm- <fn een been fractuur opgelopen, doch men hoopt zijn leven te kunnen behouden. Het Bossche gerechtshof heeft een Tilburgse musicus-vertegenwoordiger wegens spionage veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Het vonnis van de Bredase rechtbank luidde destijds vier jaar. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele regen- of onweersbuien, vooral in de kustprovincies, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. Zon 6.26—18.38 Maan 16.32—1.42 Randstoringen drongen geleidelijk verder in oostelijke richting door en ga ven het weer in West-Europa een ver anderlijk karakter, waarbij opklaringen afgewisseld werden door regen of re genbuien, welke plaatselijk vergezeld gingen van onweer. Het depressiegebied bij Schotland zal verder in betekenis afnemend naar Scandinavië trekken en in ons land komende 24 uur nog aan leiding geven tot enkele buien, vooral in de kustprovincies. max. neersl. Station Weer temp afgel. gisteren 24 uur Helsinki geheel bew. 12 1 Stockholm zwaar bew. Oslo geheel bew. 18 11 Kopenhagen regenbui 16 5 Londen half bew. 18 1 Amsterdam onweer 18 3 Brussel licht bew. 18 10 Luxemburg regenbui 17 4 Parijs half bew. 19 1 Berlijn half bew. 18 4 Frankfurt licht bew. 16 1 Müncken regen 23 12 Wenen regen 19 0.1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IDmuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v, RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT "ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1