Onderwijsstelsel in Amerika wordt gewijzigd Vele Amerikanen leren nooit goed lezen Rembrandts V aandeldrager in Den Haag gerestaureerd REINAERD-feesten in Hulst Khroesjtsjev maakt zich zorgen over „dictatuur" van generaal De Gaulle Franse premier op tournée voor zijn grondwet Les in aanpassing aan het leven Spectaculaire stoet door de van de Vos Pianofabriek jubileert Rijk en G.U. van Amsterdam Geen financiële' basis voor 1959 Communistisch partijbureau bestormd Algerijnen in Frankrijk actief MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 PAGINA WH ■fcs'il Drukke receptie bij afscheid dr. Hubach Concertgebouworkest tijgt naar Groningen Nog geen exploitatie bijdrage voor 1959 Bij V.H.M.O. 10 pet. meer leerlingen Amerikaan hoog leraar te Leiden Zeventiende~~ëeuwfeest van St.-Laurentius Mgr. Van Dodewaard bij feesten te Alkmaar Kerkenbouw bisdom Rotterdam Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft in een gesprek met het partijblad Pravda gezegd, dat in het Frankrijk van De Gaulle het fascisme dreigt. Vriendschap tussen „de Franse reactionairen en de Westduitse wraakgierigen" noemde hij „de weg naar een oorlog". Dit melden Reuter en U.P.I. Het plan voor de dictatuur van een man, aldus Khroesjtsjev, heeft het vestigen van een regime van terreur en wraakneming ten doel en de afschaffing van de vrijheden dié de burgerlijke democratie nog toestaat. Alle hoop, dat De Gaulle de fascistische putsch-leiders in Algerije zou kun nen onderdrukken, is volgens Khroesjtsjev de bodem ingeslagen. Minister Struvcken Plan Wilsveen een constructieve basis VOOr studie Aanhoudende terreur Ambonezen worden ingeschreven In gemeentelijke bevolkingsregisters Drs. A. Mous ceremo- niarius van coadjutor Examens tin P™agazr 0p,ende- In 1913 wlrS Ridder Oranje-Nassau 13 De onbekende poogt overeind te komen en terwijl het aapje vanaf de schouder van zijn meester wijsgerig toekijkt reikt Eric de man de helpende hand. „Gij zijt ziek," zegt hij zacht, „ge deeder beter aan te rusten. Mijn heelmeesterMet een gebaar onderbreekt de m- dringer hem en sloft naar een der zetels brj de haard. e i mens weet wanneer hij sterven gaat," mompelt hij glimlachend. „Nooit te vroeg, nooit te laat." Hij drinkt gulzig van de beker wijn, die Ene hem in schenkt en stoort zich niet aan de nieuwsgierige, onderzoekende blik van Eric en zijn twee vrienden. „De vragen, die ge in Uw hoofd hebt, zal ik beantwoorden," zegt hij, als hij de beker tot de laatste druppel leegge dronken heeft. „De mensen, die ik gedood heb, waren een Gotenkrijger en een Hun uit het leger van Attilla. Het was noodweer, want ze be dreigden mijn leven." Verbijsterd kijkt Eric de man aan. Hoe kan deze weten, dat hij hem dit inderdaad had willen vragen? De zwerver glim lacht, alsof hij Eric's geringste gedachte raden kan en de Noorman voelt zich een beetje onbehaaglijk worden onder de starende, doordringende blik van diens donkere ogen. „Niet alleen mijn leven bedreigden deze rovers van Attilla, ook dat van U, van allen hier in het Westen, vervolgt de man plotseling. „De toestand is ernstig, o, heer van het Noorden. „Jawel, maar waarom achtervolgen Attilla's krijgers dan juist jou, hele maal tot in Noorwegen? En waarom zoek je je toevlucht bij mij. is Eric's wederwoord. De man buigt zich wat voorover en zijn blikken glijden langzaam van de een naar de ander. Hij klopt veelbetekenend tegen zijn borst en hoest pijnlijk. „Om het paardje, het bronzen paardje. Kent gij niet de legende van de zeven paardjes?" LOS ANGELES, september I zijn er hier meerdere boeken in de han- A v <i staat Sinds I del» die gegadigden willen leren sneller e^onder^s in de V .S^staat^sinds met meer begrip te jezen 0ok de H Kusïand zijn eerste Spoetnik de lucht in zond, in het middelpunt der belangstelling. En in de van hoog tot laag diepgewortelde en zelfgenoeg zame overtuiging, dat het Amerikaan se onderwijssysteem het beste ter we reld was, is sindsdien een lichtelijke deuk gekomen. Maandenlang stonden bijna dagelijks artikelen in de kranten, die de opinies weergaven van de meest uiteenlopende personen, die direct of zijdelings bjj het onderwijs zijn betrok ken. Leerlingen en leraren, ouders en ambtenaren van het departement van onderwijs, doktoren en geestelijken, al len voelden zich gedrongen om pro of contra het tegenwoordige stelsel te spreken en de weg te wijzen, die vol gens hen tot een hogere efficiency in het onderwijs moet leiden. Een enkele wil terug naar de eenmansscholen, waar in plattelandsplaatsjes een ge tergde en opgejaagde onderwijzer aan meerdere klassen in één lokaal placht les te geven, en die men juist hoopte zo ongeveer te hebben opgeruimd en vervangen door moderne streekscholen. Talrijk zijn de stemmen die opgaan voor de terugkeer van een meer effec tief strafsysteem, ja zelfs van lichame lijke straffen om zo een betere discipli ne te kunnen handhaven en de luie en niet geïnteresseerde leerlingen toch tot enig werken aan te sporen. Er zijn er, die speciale faciliteiten wensen voor de begaafde studenten, (hier heet ieder, die iets leert, vanaf nimmiiiiiiiiimiimiiiiiiiuiiiiMuiimiiiiiiiiiiMininiHiiHiiM de kleuterklasse tot de universiteit „stu dent") terwijl anderen dit verontwaar digd als on-democratisch afwijzen. Leer lingen vinden, dat de onderwijzers maar eerst eens de hand in eigen boe zem moeten steken en ouders klagen, dat hun arme telgen toch al geestelijk te zwaar belast worden. Wie heeft ge lijk en wat moet er veranderd worden? Want verandering moet er komen, daarover zijn allen het wel eens. Om een indruk te krijgen van de ver schillen in het onderwijs hier en in Ne derland had ik het voorrecht verschillen de scholen hier in Los Angeles te kun nen bezoeken. Evenals bij ons beginnen de meeste kinderen hier hun schoolloop baan met zes jaar, hoewel de wet op de leerplicht acht jaar als uiterste grens vaststelt. Waar de gelegenheid bestaat gaan de meeste kleintjes van 5 jaar naar de „kindergarten", de kleuter klas. van waar zij t.z.t. naar de eerste van de zes klassen van de elementary, de lagere school gaan. Een groot ver schil met Nederland is, dat in Califor- nië. en in vele andere staten, de open bare scholen een twee-semester sys teem hebben, d.w.z. dat elk half jaar een nieuwe klas begint, één in septem ber en één in februari en er dus ook twee maal per jaar overgang en eind examen is. Op de lagere school vormen de drie R's de hoofdschotel, reading, lezen, (v.)riting, schrijven en (a)rithmetics, rekenen. Vooral het leren lezen interes seerde mij, daar men hier vaak de klacht hoort uiten, dat de doorsnee Amerikaan te langzaam, te moeizaam leest en een commissie van onderzoek onlangs zelfs beweerde, dat vele Ame rikanen die een college bezocht hebben nog op het leespeil staan van een zesde- klasser. Waarschijnlijk om die reden kranten geven nu en dan een serie ar tikelen met diezelfde bedoeling. Dat er verscheidene leerlingen van de Lagere School moeite hebben met lezen blijkt ook uit het bestaan van z.g. „lees-kli- nieken", die uitsluitend tot taak hebben kinderen met leesmoeiljjkheden buiten de school voort te helpen. Het Amerikaanse kind leert lezen in woorden, bijv. cat, dog sit. Het leert dus een woordbeeld ineens her kennen. In een volgende les zal het deze woorden in meervoudsvorm krij gen: cats enz. Hierbij leert het dan tegelijk de letter s afzonderlijk ken nen. Het is niet te verwonderen, dat een dergelijke methode snel lezen niet in de hand werkt. Aan de andere kant is dit wellicht de enige manier om kleine kinderen een taal te leren le zen als het Engels met een spelling, die vaak totaal afwijkt van de uit spraak. De rekenles in de zesde-klas gaf mij de overtuiging, dat onze L.S. in dit opzicht de Amerikaanse zeker enige jaren vooruit is. Een belangrijk, bij ons on bekend vak voor de wat grotere kinde ren is life-adjustment", aanpassing aan het leven. Daarbij mogen zij pro blemen uit eigen leven en familie voor leggen en bespreken. Hierbij hoorde ik o.a. de onderwijzeres de kinderen op het hart drukken papa niet alleen te be schouwen als de man die het geld thuis brengt en verder niet mee telt, want dat hij, al lijkt het vaak anders, toch de baas in huis is. Een, bij ons naar ik meen onbeken de figuur is de oude rot in het onder- wijsvak, die is aangewezen om op ver schillende scholen de nieuwelingen met raad en daad bij te staan en hen de fij ne knepen van het vak in de praktijk bij te brengen. Een volgende keer hoop ik u iets over de „high school", de Amerikaanse Mid delbare School, te vertellen. H. L. B. Tot 11 oktober a.s. is in de tweede Rem- brandtzaal van het Mauritshuis de „Vaandeldrager" van Rembrandt uit het jaar 1636 tentoongesteld. Dit in Neder land onbekende schilderij al in de tweede helft van de 18e eeuw bevond het zich in het buitenland behoort tot de verzameling van Baron Elie de Rothschild te Parijs en werd op zijn verzoek door de restaurator van het Mauritshuis, de heer J. C. Traas, ge reinigd. De vaandrig draagt de trekken van Rembrandt zelf. Bijzonder fors en zeker staat de figuur in zijn Hongaars aandoend uniform met hermelijnen dol man voor de toeschouwer. ':v.' v> Te Utrecht zijn zaterdag in het huwelijk getreden mr. J. M. Jonkman, zoon van m.r. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en mej. S. C. Ganne uit Utrecht. In het bijzijn van zijn ouders, overhandigt de bruidegom het fraaie bruidsboeket aan zijn bruid. Reinaerd zou Reinaerd niet wezen als zelfs zijn trouwe Hulstenaren niet ui verwarring had gebracht, in dreigen de ongelegenheid. Na een allesbeloven- de, stralende morgen begon zondagmid dag de hemel te betrekken en op het uur, dat de Reinaerd-stoet, moeizaam voorbereid en kostbaar geënsceneerd, de Hulster stede in zou gaan, regende het pijpestelen. Het moment van vertrek werd in arren moede een half uur, drie kwartier vertraagd; eerst toen deed Reinaerd hierboven zijn woordje; het werd plotseling droog, de lucht brak en de zon kwam door. De duizenden be langstellenden uit Hulst en wijde om geving, uit heel het Reinaerd-land en van over de Schelde, stroomden naar het hart der stad en de stoet trok uit. Een zeer verzorgde, spectaculaire stoet, die in een veertiental groepen en wa- fenscènes hoogtepunten uit het dieren- pos gestalte gaf. Het ligt in onze bedoeling od deze feestelijke gebeurtenis, die zich aan staande zondag herhaalt, uitvoerig terug te komen. Wij volstaan dan ook voor vandaag met het succes vast te stel len van de bonte, levendig acterende stoet, die een traditie belooft te wor den, een hoogtepunt van de Reinaerd- cultus der laatste jaren, die in het land van de Vos is Opgebloeid: in Hulst, zijn uitverkoren stad, in St. Niklaas, in Gent, en heel het land van Waes. Het vossenfeest werd 's middags in gezet met een concert op het nieuwe carillon in de toren van de Basiliek, verzorgd door de beiaardier van Lo keren, de heer Gustaaf Drossens. Na afloop van de stoet hield het gemeente bestuur van Hulst een ontvangst in de burgerzaal van het stadhuis, waar bur gemeester Lockefeer de Reinaerd-vor- sers en Reinaerd-vrienden uit Neder land en Vlaanderen begroette. De heer J. H. Stolte, voorzitter van het Reinaerd. comité, dankte voor de ontvangst en be tuigde zijn erkentelijkheid jegens al de medewerkers, in het bijzonder de heer C. Verdonschot, die wagens en costuums heeft ontworpen. Jan Vaes te Breda, die de figuren gestalte gaf, mevr. Will- Vaes te BTeda en Janus Nuyten te Antwerpen, die de suggestieve dieren- koppen schilderden. Mr. J. van WInckel uit Lokeren bood burgemeester Lockefeer een foto-portret van Reinaerd aan, dat de burgemeester na ampele overwe- giTg besloot ir de raadzaal te han gen. En eindelijk sprak de heer W. Col sen voorzitter van het optocht-co mité, die nog eens duidelijk de pro loog reciteerde, welke de priester-dich ter Anton van Wiiaerode uit St Ni klaas speciaal voor deze stoet heeft vervaardigd. 's Avonds gaven de Stedelijke Har monie van Hulst, de Kon. Harmonie St Caecilia van Lokeren en de Kon. Harmonie „Trouw aan Kunst" van Moer- beke-Waes, samen 146 uitvoerenden on der leiding van de heer A. v. d. Broeck een concert op de Markt. Dr. J. Chr. Hubach, hoofd van de afdeling vliegkeuringen van de sticnung Nationaal Luchtvaart Geneeskundig centrum te Soesterberg heeft zaterdag middag bij zijn afscheid van de dienst een receptie gehouden in het officiers- casino aan de Kampweg. Meer dan 200 personen uit de kringen van militaire en burgerluchtvaart, alsook vele burger, lijke autoriteiten hebben aan de receptie deelgenomen. Prins Bernhard liet zich vertegenwoordigen door commodore H. rG. Holz. Het Concertgebouworkest is zater dagavond voor het eerst in Groningen geweest. Het concert dat autoriteiten, genodigden en vele noordelijke belang stellenden geboden werd onder directie van Eduard van Beinum en met solis tische medewerking van de pianist Ge rard Hengeveld is een muzikaal hoog- fvr1* ^worden, ook al was de samen stelling van het programma misschien wat traditioneel. Geboeid hebben de WporS1^Ö1^bers geluisterd naar al lereerst de Ouverture ,,Euryanthe van rarH ^ei"* Virtu°os speelde Ge- nfannr?nnrlf.rna het Concert VOOr piano en orkest in g kl. t. op. 25 van F. Mendelssohn-Bartholdy, daarbij magnifiek ondersteund door het orkest Het stuk vertoont fragmenten Van bï zondere schoonheid, iS pianistisch zeer dankbaar geschreven en daarom wel licht gekozen. Immers het concert was een geschenk aan Groningen van de ju bilerende pianofabriek Alb. Hahn tei gelegenheid van het gouden bestaans- feest van deze oudste pianofabriek in ons land. Naar aanleiding van het voorlopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende voorlopige subsidieregeling voor de kosten van huisvesting van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam zegt de minis ter van onderwijs o.a., dat de commis sie, welke onder voorzitterschap van de heer s'Jacob een nieuwe regeling voor de subsidiëring van de bijzondere instellingen van Hoger Onderwijs heeft voorbereid, met haar arbeid nagenoeg gereed is gekomen en dat de door deze commissie ontworpen nieuwe subsidie regeling bereids voor de commissie in zake een wettelijke regeling in het door haar opgestelde nieuwe ontwerp is in gepast. In dat wetsontwerp zal uiteraard een nauwkeurig omschreven regeling voor de subsidiëring van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam worden op genomen, die dan op haar mérites kan worden beoordeeld. De regering heeft bij de opstelling van de rijksbegroting voor het dienst jaar 1959 zeer nadrukkelijk overwogen onafhankelijk van deze wettelijke rege ling een tegemoetkoming te geven in bepaalde exploitatie-uitgaven van de universiteit. Het bleek echter niet mo gelijk daartoe over te gaan. Blijkens zo juist door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde cijfers telde het V.H.M.O. op 10 sep tember j.l. 143.300 leerlingen tegen 129.900 een jaar tevoren (toeneming 10 pet). Er zijn dus 13.400 leerlingen meer toegelaten dan er in het afgelo pen schooljaar vertrokken. Aldus deelt het ministerie van economische zaken mee. Het verschil in omvang van de ge boortegeneraties, waaruit de toegelate nen resp. vertrokkenen in hoofdzaak afkomstig waren (toegelatenen uit de generaties 1945 en 1946 met resp. 210.000 en 284.000 levendgeborenen, ver trokken uit de generaties 1939 en 1940 resp. 181.000 en 185.000 levendgebore nen), speelt hierbij uiteraard een be langrijke rol. Bovendien houde men in 't oog, dat de in 1958 vertrokken leer lingen bjj het V.H.M.O. kwamen in een periode waarin de belangstelling voor deze schoolsoort veel geringer was dan thans. Het aantal toegelatenen steeg met 16 pet van 28.800 tot 33.400. Daar ook het aantal 12- en 13-jarigen in 1958 t.o.v. 1957 met ruim 16 pet toenam, zou dit wijzen op een vrijwel gelijk blijvende belangstelling (d.i. het aantal toegela tenen per 1.000 12- en 13-jarigen) voor het V.H.M.O. Bij koninklijk besluit Is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leid- se universiteit prof. dr. John G. Kirk- wood, hoogleraar aan de Yale univer sity te New Haven, Connecticut V.S. Prof. Kirkwood, die op 30 mei 1907 te Gotebo in Oklahoma is geboren, is de vjjfde uit de reeks van vooraanstaande theoretische fysici die de z.g.n. „Lo- rentz-leerstoel" gaat bezetten. Hij zal theoretische natuurkunde doceren. Van 1938-1947 was hij Todd professor of chemistry aan de Cornell university. Van 1947-1951 Noyes professor of che mistry aan de California institute of technology. In 1957 visiting professor of mathematical physics aan de Prin ceton university. Sedert 1951 is hij Ster ling professor of chemistry aan de Yale university te New Haven. Prof. Kirkwood zal van 1 april 1959 tot en met 31 juli in Leiden verblijven. Ter gelegenheid van de viering van het zeventiende eeuwfeest van St.-Lau- rentius, de patroon van Alkmaar, heeft de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, dit weekeinde een bezoek aan Alkmaar ge bracht. De bisschop celebreerde zaterdag avond een pontificaal lof in de Sint Laurentiuskerk. Zondagmorgen droeg de bisschop een pontificale Hoogmis op en hield hij een korte toespraak. Des middags werd in „Het Gulden Vlies" een herdenkingsbijeenkomst gehouden, die door de bisschop werd bijgewoond. Prof. dr. J. J. M. Stiger uit War mond hield de feestrede. De bijeen komst werd ook bijgewoond door de burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema, de vertegenwoordiger van de abt van Egmond en epkele predikan ten uit Alkmaar. Het bisdom Rotterdam heeft de be groting opgesteld voor de kerkenbouw. Het daarop geregistreerde tekort be loopt een bedrag van 5.000.000. In 1959 zouden vijf kerken gebouwd moe ten worden en ongeveer zes noodker ken. De inkomsten van 1959 zijn echter al gebruikt voor de bouw van kerken in 1958. Het bisdom afdeling kerken bouw heeft nu aan een aantal paro chies een brief gestuurd, waarin o.m. wordt vermeld: Wij hebben gepoogd in 1958 te voorzien in de ergste nood op vele plaatsen van ons bisdom door de bouw van zes definitieve kerken en twaalf noodkerken. Het is mogelijk ge bleken dit orogramma te verwerkelij ken door de volgende factoren: 1) Enige definitieve kerken kwamen ten dele tot stand met behulp van her- bouwvergoedingen. 2) De verdere financiering is bereikt: a) door de gewone inkomsten van 1958 d.i.: ƒ1.000.000; b) door het sluiten van de lening van 2.500.000; e) door de gewon? inkomsten van 1959 d.i.: 1.000.000. Dit brengt mede, dat voor de ver plichtingen, die voortvloeien uit de ker kenbouw van 1958, reeds beslag Is ge legd op de inkomsten van 1959. Dit heeft helaas tot gevolg, dat wij in 1959 geen enkele financiële basis hebben om toch tot kerkenbouw over te gaan. U begrijpt, dat wij deze onoverkome lijke situatie diep betreuren. Van onze kant begrijpen wij, dat er in uw paro chie waarschijnlijk problemen zullen ontstaan zowel door plaatsgebrek als door teleurstelling van de parochianen, indien met de bouw van uw parochie in 1959 niet begonnen kan worden, zo als u en wij hadden gehoopt. Wij mogen echter niet nalaten de onvermijdelijke consequenties te trekken uit de onloo chenbare financiële feiten. Wij zien nog geen mogelijkheid de financiering te verzorgen van de bouw van uw kerk in het komende jaar. Het is wellicht goed uw architect hiervan op de hoog te te stellen en hem te vragen bij de plannen voor uw kerk de uiterste so berheid na te streven." Men kan in het algemeen in het bis dom Rotterdam wat betreft de kerken bouw drie probleemgebieden onder scheiden. Het verstedelijkte gebied van de Randstad Holland: Dordrecht, Rot terdam, Schiedam, Vlaardmgen, Delft, 's-Gravenhage, Rijswijk, Voorburg, Voorschoten, Leidschendam, Leiden. Hier vinden de grote stadsuitbreidin gen plaats. De dorpen, die reeds een kerk bezitten, en de kleinere steden in de kom van Zuid-Holland (Gouda, Al phen, Gorinchem enz.). In deze plaat sen vindt veelal een bevolkingsgroei plaats, die de kerken te klein en de P rochies te groot maakt. Het d£*féo1- gebied van Zuid-Holland Dj- ^,aardi Al- landse eilanden. Krumpe vele plaat. blasserwaard enz.L zyn zich nu ka- ?holiektnrg!an vestigen, die vragen om een eigen kerk j e en om een zielzorger. Aan de behoefte aan kerken zal men in 1959 waarschijnlijk met kunnen vol doen. Er zal dan een achterstand ont staan. Een en ander deed hem denken aan de gebeurtenissen van 1933 in Duitsland. De Russische premier is evenwel van mening, dat de tegenwoordige interna tionale toestand niet gunstig is voor een herleving van het fascisme „als ge volg van de kracht van het socialisti sche kamp." Hij spreekt de hoop uit, dat het Franse volk „de beproeving met ere zal doorstaan." Generaal De Gaulle is zaterdag intus sen een „wervelwindtournee" door Frankrijk begonnen ter propagering van zijn nieuwe grondwet, die op 28 sep tember aan een volksstemming wordt onderworpen. In een toespraak in Rennes zei De Gaulle, dat Frankrijk zich „midden in een gevaarlijke wereld" bevindt. Hij wekte zijn toehoorders op de nieuwe grondwet met grote meerderheid te aanvaarden. Vóór zijn toespraak deelde De Gaulle een groep politici mee, dat er op het ogenblik geen politieke oplossing is voor het Algerijnse probleem. Onaf hankelijkheid voor Algerije noemde de Franse premier een oplossing die even dwaas was als integratie. Later reisde De Gaulle door naar Bordeaux, waar het zaterdagavond na zijn toespraak tot gevechten kwam tus sen voor- en tegenstanders van de nieuwe grondwet. Een twaalftal men sen werd met verwondingen in een ziekenhuis behandeld. Er werden tien arrestaties verricht.. Gisteren heeft ge neraal De Gaulle Straatsburg en Rij- sel bezocht. In Straatsburg, waar de regen bjj stromen neerviel, lieten tegen standers van de grondwet ballonnetjes met „non" op, doch hun kreten werden overstemd door toejuichingen toen de generaal voor het stadhuis de bevolking opriep met grote meerderheid voor de grondwet te stemmen. Een speciaal mi litair vliegtuig moest gisteren ingescha keld worden om een droge uniform voor De Gaulle naar Straatsburg te bren gen, voor hjj zijn reis naar Rijssel voortzette. Het bestuur van de kleine, aan de radicale party verwante party van oud minister Franpois Mitterand, heeft za terdag met 38 tegen 15 stemmen beslo ten, op 28 september tegen de nieuwe grondwet te stemmen. Het communistische hoofdbureau van de Franse plaats Agen is zater dagavond bestormd door een menig te, waarin zich ook een aantal pas sagierende parachutisten bevonden. Drie communistische wachten moes ten in het ziekenhuis worden behan deld. De schade loopt in de duizen den. Laat in de avond verzamelde zich een menigte voor het gebouw. Een para chutist wierp toen een oefengranaat door een raam. De menigte drong het gebouw binnen, takelde drie communis ten die hen tegen trachtten te houden toe en wierp papieren en meubels uit de ramen. (Van onze Haagse redactie) Het nla„ Wilsveen" voor de ontwik keling van "de Haagse agglomeratie vnrmcle een „constructieve basis" voor de studie, die de minister van binnen landse zaken aan dit probleem heeft gewijd. De minister zegt dit in de toe lichting op zijn begroting, waarin het door G.S. van Zuid-Holland voorgesta ne „Plan Reüens" niet wordt genoemd. Het plan Reijens voorziet in de stich ting van een satellietstad onder Pijn- acker. Minister Struycken heeft, teza men met zpn ambtgenoot ir. Witte, een nota over het vraagstuk voorgelegd aan de raad voor ruimtelijke ordening uit de ministerraad Zodra hieromtrent ook door de ministerraad een beslissing zal zjjn genomen, zal de bewindsman de Staten-Generaal inlichten. In de Parijse voorstad I'Hay-Ies-Ro- ses hebben Algerijnen zaterdagnacht met machinepistolen een autobus van de politie beschoten. De politiemannen, die direct terugschoten, doodden twee aanvallers. Van de politiemannen werd niemand geraakt. Enige uren tevoren was de bus eveneens door twee Moham medanen onder vuur genomen. Toen kon een van de aanvallers aangehou den worden. Een 200 Algerijnen, die in Frankrijk zijn gearresteerd op verden king van terrorisme, zijn gisteren met twee vliegtuigen naar Algiers overge bracht, waar zij terecht zullen staan. Op het vliegveld Orly bij Parijs zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt om te beletten dat de Algerijnse natio nalisten, bij hun actie tegen de volks stemming over De Gaulles grondwet, bommen in vliegtuigen plaatsen. Portugal heeft de Franse regering volledige opheldering verzocht over de dood van drie Portugezen. De drie mannen, die sinds kort in Parijs ver toefden en het Frans nauwelijks mach tig waren, werden door de politie dood geschoten toen zij geen onmiddellijk ge volg gaven aan een bevel te stoppen. Men zag hen kennelijk voor Algerijnen aan. De ambassadeur van Portugal in Frankrijk heeft de hoop uitgesproken dat de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers schadeloos zullen worden mannen onschuldig waren, gesteld, wanneer blijkt, dat de drie Tijdens een inleiding, die drs. A. J- van Raai te, commissaris van Ambone" zenzorg, tijdens het weekeinde heeft gehouden op een conferentie van d£ stichting „Door de eeuwen trouw", heeft hij meegedeeld, dat aan het eind van dit jaar zal,worden begonnen.<met de msenryving van de Ambonezen in de gemeentelijke bevolkingsregisters, waarschijnlijk met als nationaliteit „Ambonees". Dit zal inhouden, dat bij de uitkering uit het gemeentefonds van de gemeenten ook rekening zal worden gehouden met het aantal Ambonezen, dat in de betreffende gemeente woont en dat zij aanspraken kunnen makg? op de diensten van de g^m^en^1i^Lrite stellingen. „De band met de gem et moet in de toekomst dikker en d'. s de staat dunner worden", z° zvpr.bii-jf v. Raalte. „Als inderdaad het^erblU van de Ambonezen in ons larJd de langdurige aard zal zijn, danzuhen Ambonezen zich steeds meer tot ue nm male Nederlandse instanties gaan ncn- ten." Over het vraagstuk van de zelfver- zorging zeide drs. van Raalte voorts noe dat getracht wordt de oude grie ven' onder de Ambonezen weg te ne men door het zoeken naar een nieuwe financiële regeling. Gedacht wordt aan het toekennen van pensioenrechten, waarvoor 900 van de 3000 Amboneze ge zinshoofden in aanmerking zouden ko men Besprekingen hierover zpn met de Amöonese organisaties gaande. De bisschop van Haarlem heeft drs. A. Th. Mous benoemd tot assistent in de 'parochie van St. Bavo ie Heem stede, terwijl hy hem tevens heeft op gedragen de nieuwe coadjutor tngr. ar. J. van Dodewaard ter züde ,te voornamelijk als ceremonianus. V Mous moet dus alle plechtigheden gelen waarby mgr. Van Dodew pontificeert. De nieuwe ceremoniarius is in 192? in Amsterdam geboren en in 1952 wera hij tot priester gewijd. Als kapelaan is hij verbonden 'geweest aan de van St. Pancratius in slotjen JivTf,'Tl dam). In 1954 kreeg hij opdracht om in Rome zijn studies voort te zetten m de kerkelijke geschiedenis. Thans bereidt hij zich voor op zijn proefschrift. aanehunhigmtee ™«ne? Na de pauze werd uitgevoerd B h kTa?^i!^eI!._e"- het.optreden van de Eerste symfonie;^et applaus van het scheidende functionaris als mens en als medicus. Dit deden -o.a. de brigade-ge neraal J. E. Brouwer, oud Adjunct in specteur van de militaire geneeskun dige dienst der koninkiyke luchtmacht de luitenant-generaal C. Giebel oud chef luchtmachtstaf en de heer J. J van Abspoel, namens de K.L.M. LEIDEN 20 sept. Doet. scheikunde mej J. v'. d. Berge te Leiden en P. Horst 's-Gravenhage. Kand. geschiede nis J B Kist Leiden, doet. farmacie mej. A. A. Herfst Leiden. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld ,,A con tribution to the chemistry of furoxanes and o-dinitroso compounds" R. o. Bu nks 's-Gravenhage. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Over structuur en eigenschappen van enige 1,2 dibroom- dekalines", J. A. v. d. Linden, te Voor schoten. Doctoraal Ned. recht mej. J. A. v: d. Dungen te Oegstgeest en O. W. E. Berg te Wassenaar. Doctoraal rech ten vrije studierichting F. A. M. Alting von Geusau te Utrecht. Kand. klass. letteren mej. E. J. M. R. Kriek te Lei den H. Henniphof Dordrecht. Doet. Ned. recht mei. J. Blitz te Leiden. C. F. Stork te Huizen (N.H.) en J. H. Geert- sema te "Wassenaar. enthousiaste publiek zwol telkens weer aan en duurde minuten. Er waren bloe men voor solist en dirigent. De jubilerende pianofabriok ^Al^ Hahn te Vries heeft met dl*-.c9 een bijzonder cultureel cachet Se&®ven aan het gouden bestaansfeest van aeze zaak. Wat kan men zich beter denken als jubileumgeschenk van een pianola- briek dan muziek? In de pauze werden de autoriteiten ontvangen door de directie van het ju- ouerende bedrüf. Des middags was er 9.e Doelen een druk bezochte htov ilk £ednjf is gesticht door de Voor F 'a Hrhn sr" die in november 1908 aan de Grote Markt te Groningen een groter pand m de Oude Ebbinee- eersto bej*rokken- Daar werden ook de eerste zelf gebouwde piano's afgeleverd. Omstreeks 1926 werd de fabriek overl geplaatst naar Vries in Drente, waar men meer mogeiykheden had. In 1952 werd opnieuw een detailzaak in Gro ningen geopend, thans aan het Here plein. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau W. M. W. Don te Vlaardingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2