Haarlemse K.V.P.-fractie in recollectie bijeen Model-actie Uitbundig besluit van jubileum van „Sint Christoffel" „Spotgeesten te gast in de Haarlemse schouwburg Hartelijk afscheid van oud wethouder A. J. M. Angenent Nachtfeest met cabaret en dans Acrobatiek op Loutjes hoofd Eerste paal voor 241 woningen in de grond T. A. F. Toorens hoofdstationschef geïnstalleerd Vrolijke voorstelling van Noel Cowards stuk door het Rotterdams Toneel H. Schumacher en P. Bergman kregen Pro Ecclesia toegeze igd Inbreker tegen ivil en dank Sanctus Bavo99 heeft 24 groenen Films: Hout en Plantsoenen won toernooi van Haarlemse politie- reservisten Slot van gouden middenstandsfeest In uitbreidingsplan Parkwijk in Haarlem Op station Haarlem Zilveren penning van Heemstede voor Dirk Kikkert Plantsoen op het Roemer Visscherplein Ook in Heemstede voortaan hijsbalken in flatgebouwen Zondag inauguratie Deelnemers aan dah lia-wandeltocht zagen vrijwel geen dahlia's LEIDSE RAAD K.V.P.-raadsfractie distancieert. zich van Van Dijk MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem De 110 woningen in Noord Vragen aan B. en W. over model-actie Met gehuurde auto over de kop RENAULT FREGATE TRANSFLUÏDE SLECHTS STUREN EN GAS GEVEN Mr. C. Briët overleden Dronken automobilist slingerde over de weg Diner-dansant Ten onrechte verdacht Haarlemse Discoclub breidt uit Beurs van Amsterdam In de kapel van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo is de nieuwe katholie ke raadsfractie in Haarlem gistermor gen bijeen gekomen om Gods beste ze gen af te smeken voor de komende zit tingsperiode. Mgr. C. van Trigt droeg een H. Mis op, tijdens welke hij in een korte predicatie de roeping van het raadslidmaatschap belichtte. De katho lieke afgevaardigde is gekozen door zijn kiezers, maar tegelijkertijd geroepen De „model-actie" van de ongeveer vijftig arbeiders, die betrokken zijn bij de bouw van 110 woningwetwoningen voor „Sint Bavo-noord" op de hoek van de Delftlaan en de Rijksstraat weg, is een trieste zaak. De arbeiders hebben laten weten, dat hun actie be slist niet gericht is tegen de aan nemer bij wie zij in dienst zijn, maar vooral tegen de beginselen van de onlangs in het bouwbedrijf aanvaar de Collectieve Arbeidsovereenkomst. Een kans, dat door deze en soortge lijke acties, hier en elders, de C.A.O. gewijzigd zal worden in de door de arbeiders voorgestane zin, is hoogst twijfelachtig. Wat dat betreft zou deze modelactie dus nog een hele tijd kunnen voortduren. In haar gevolgen is de actie al even triest. Men heeft vernomen, dat de arbeidsproduktiviteit met vijftig pro cent gedaald is als gevolg van de model-actie. Dat betekent in feite een aanzienlijke vertraging van het ge reedkomen van de woningen. En waar het hier woningwetwoningen betreft, die dus vooral bedoeld zijn voor de huisvesting van arbeiders, moet men constateren, dat een actie van arbeiders tot gevolg zal hebben, dat een aantal andere arbeiders voor lopig nog onder primitieve omstan digheden zullen moeten wonep. Het katholieke gemeenteraadslid A. Rood heeft B. en W. thans ge vraagd bemiddeling te willen over wegen. De heer Rood komt zelf uit arbeiderskringen en weet dus wel, dat een dergelijke bemiddeling in een arbeidsconflict niet op de eerste plaats de taak is van de politieke autoriteiten. Wanneer hij toch bemid deling door B. en W. suggereert mag men dus aannemen, dat hij van be middeling door de daarvoor geëigen de instanties, de sociale organisaties, weinig heil verwacht. Niet ten on rechte, want de bouwvakarbeiders blijken in toenemende mate hun heil te gaan zoeken bij een nieuw opge richte organisatie, buiten de officiële vakorganisaties om: de onafhankelijke bond. Deze bond steunt hen in hun actie tegen de C.A.O. De invloed van de officiële vakorganisaties schijnt aanzienlijk verminderd te zijn. Zonder partij te willen kiezen in het eigenlijke conflict, moet men toch wel stellen, dat een Collectieve Arbeids Overeenkomst het resultaat is van gezamenlijk overleg. En wan neer die eenmaal aanvaard is, dan dient men er zich aan te houden. Wanneer men toch bezwaren heeft, dan dient het overleg heropend te worden. Acties als thans in Haarlem noord ontketend zijn, verdienen daarom alleen al te worden afge keurd. Dat als gevolg daarvan de woningwetbouw opnieuw in het ge drang dreigt te komen, is bij de hui dige woningnood een reden temeer. Mogen de betrokken arbeiders spoe dig de weg van het over- leg kiezen om het door hen N H C boogde doel te bereiken. l— CINEMA-PALACE: Place Pi,,,.,,,, zonde, volw. 2, 4.15. 7, 9.15 uu^ Plein der FRANS HALS: Klopjacht, is - 9.15 uur. 1 Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Onteerd moederschap, volw.; 2, 4 l5 7. 9.15 uur. LUXOR: EI Hakim, 18 j. (tweede week); 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ariane, 18 jaar. Ma. en di.: The man with the golden arm, volw.; 8.15 uur. Wo. en do.; Hoffmann's vertellingen, 18 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: De circusheid, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. do.: De stroper, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO; Heerser over leven en dood, str. volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 23 september Stadsschouwburg, Haarlem, 2 uur: Opera gezelschap Forum met een voorstelling voor middelbare scholen van „II matrimo- nio segreto" Het verzwegen huwelijk. Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: To neelgroep Theater met „Een moordverhaal", een blijspel van Arthur Watkyn, dat ge speeld wordt onder regie van Cruys Voor- bergh, m.m.v. onder anderen van Pe- ronne Kosang, Cruys Voorhergh, Johan Walhain en Gerard Hartkamp. Een bijzon der aardig thriiler-achtig blijspel over een man, die een moord beraamt aan de hand van een door zijn buurman geschreven de tective-roman. Grote Kerk, Haarlem, 8 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Programma- Werken van César Franck. Woensdag 24 september Geb. St. Bavo, Haarlem, 7.30 uur: Ont spanningsavond Algemene Bond van Ouden van Dagen. De Leeuwerik, Haarlem, 8 uur: Openings avond Katholiek Vrouwengilde, afd. Haar- lem. Boekenroode, Aerdenhout, 8 uur: Lezing voor het Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld over het onderwerp „Twee culturen In het H. Land", BEVALLEN: C. J. de Keizer-de Rest, z.; J. A. Steffens-Mars, z.; J. H. W. Jansen-Stiphout, z.- J. E. Rouwendal- Ettekoven, z.; M. M. Derkx-Giling, z.; A. M. Meijer-Ligthart, z.; E. B. Sand- mann-Tijmstra, z.; C. Weber-Hoogen- dijk. d.C. J. de Keizer-de Reet, d.; J. M. P. Pol-Hofstee, d.; E. M. van der Vooren-de Vos, d. ONDERTROUWD: M. Meijboom en T. Logmans; J. Mesdag en J. E. Ber- kelbach van der Sprenkel. GEHUWD: F. P. M. Janssen en E. P. M. van der Spek; H. Reerink en Y. T. Stelma. OVERLEDEN: N. J. J. Koolbergen, 8 mnd., Kamperlaan; A. C. L. A. Bank, 68 j., Hazepaterslaan; L. Reits- ma, 87 j„ Faradaystraat. door God om de belangen van de ge meenschap te behartigen op basis van zijn katholieke beginselen, aldus mgr. Van Trigt. Hij noemde dit dan ook een soort apostolaat, dat het raadslid een geheel eigen verantwoordelijkheid geeft. Op die woorden sloot de nieuwe frac tievoorzitter, de heer W. van Liemt, la ter aan, toen de raadsleden zich ver enigden rond het ontbijt. Zelden, aldus de fractievoorzitter, gaat het uitsluitend om principiële belangen, maar waar men met materiële zaken te doen heeft, moet men toch vaak op de achtergrond steeds het beginsel blijven zien. Hij leg de de nadruk op een positief-christelijk raadslidmaatschap, dat dus niet zozeer tegen bepaalde stromingen in de raad moet, zijn, maar dat positief het eigen ideaal uitdraagt. De heer Van Liemt ontvouwde ver volgens een plan om de fractieleden meer dan tot nu toe het geval was, in een sfeer van onderlinge vriendschap samen te brengen. Met name stelde hij voor om in het komende zittingsjaar en kele informele fractievergaderingen te beleggen. Tijdens deze bijeenkomsten kunnen niet-fractieleden of fractieleden dan worden uitgenodigd om iets te ver tellen over hun werk, voor zover dat voor een katholiek raadslid van belang kan zijn. De voorzitter wilde hiermee bereiken, dat de noodzakelijk gespecialiseerde raadsleden ook enig in zicht krijgen in de andere vraagstuk ken, die ongetwijfeld tijdens hun raads lidmaatschap aan de orde zullen ko men. De vice-voorzitter van de fractie, de heer A. van der Veldt, nam de gelegenheid te baat om namens de fractieleden, die in de raad zijn te ruggekeerd, een woord van afscheid te spreken tot de heren Balm en An genent, die het onbijt mede bijwoon den. Hij sprak woorden van 'lof en waardering en deed die bij de heer Angenent. die 13 iaar wethouder is ge weest namens de K.V.P., vergezeld gaan van een tweetal grammofoonpla ten met balletmuziek, als souvenir. De heer Angenent dankte voor dit ge schenk en sprak de wens uit, dat het de K.V.P.-fractie in de komende zit tingsperiode voor de wind moge gaan. Nadat de heer Balm nog bedankt had voor de kameraadschappelijke samen werking in de oude fractie en nadat het nieuwe raadslid Vos de aanwezigen had bedankt voor de hartelijke wijze, waarop men ,,de nieuwen" tegemoet getreden was, nam drs. F. Vissers het woord om een en ander te vertellen over de groei en de komende stormachtige ontwikke ling van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. Op een maquette toonde hjj die groei aan en tijdens een excursie door de nieuwe gedeelten van het ziekenhuis lichtte hij zijn uiteenzetting nader toe. En daarmee had voorzitter Van Liemt in feite zjjn eerste informele fractiebij eenkomst reeds gerealiseerd. Het gemeenteraadslid A. Rood (K.V.P.) heeft B. en W. verzocht de volgende schriftelijke vragen te willen beantwoorden: 1. Is het Burgemeester en Wethou ders bekend, dat bij de bouw van 110 woningen voor de r.-k. Woningbouw vereniging „Sint Bavo-noord", aan nemer de heer J. Bakker te Zaan dam, door de bij deze bouw betrok ken arbeiders een z.g. „model-actie" is begonnen uit protest' tegen de toe passing van de nieuwe CAO voor de bouwvakken? 2. Zjjn Burgemeester en Wethou ders niet van mening, dat een zodani ge actie de bouw van dit project ern stig kan schaden en zou uw college willen overwegen of bemiddeling zij nerzijds kan worden aangeboden, ten einde dit conflict te doen beëindigen? In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half twee was een 25-jarige autobestuurder uit Haarlem zo onfor tuinlijk om komende uit de richting strand op de zeeweg te Overveen in een gevaarlijke bocht over de kop te gaan, vermoedelijk als gevolg van een te hoge snelheid. De auto werd zwaar beschadigd fn1 voor onderzoek door de politie beslag genomen. De bestuurder en gommede"inzittende' een -^-jarige Hilie- letsei bekwamen nagenoeg geen e auto was in Hillegom gehuurd. De dienst Hout en plantsoenen heeft zaterdag het voetbaltoernooi gewonnen dat werd gehouden door de vereniging van Politie Reservisten Haarlem. Hel toernooi was een onderdeel van de fes tiviteiten ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de vereniging. De wedstrijden werden gehouden op het voetbalveld van Openbare Werken aan de Slaperdijk. In de eerste ontmoeting zegevierde de dienst van Hout en Plantsoenen reeds met 1-0 over de Beroepspolitie Haarlem. In de finale werd met 3-1 ge wonnen vah de Reservepolitie Haar lem, welk team daarvoor met 5-0 zege vierde over het elftal van de Vrijwilli- gepolitie Amsterdam. De verliezersron de, tussen Beroepspolitie -Haarlem n V rfj willige-politie Amsterdam werd door de Haarlemmers met een overtui gende overwinning verslagen (6-1). Uiteindelijk kwamen alle vier korps elftallen in het bezit van prijzen. Hout en Plantsoenen verwierf de beker als eerste prijs, de Reservepolitie Haar lem een lauwerkrans als tweede, de Beroepspolitie Haarlem de derde prijs in de vorm van een standaard met inscriptie en tenslotte was er een lau wertak voor nummer vier: de Reser visten der Amsterdamse politie. Een door (ie heer J. van den Berg van Hout en Plantsoenen beschikbaar gestelde medaille voor het elftal, dat de meeste doelpunten maakte, kwam in het bezit y®5 - "e Haarlemse beroepsmensen. Zij hadden evenals hun plaatselijke colle ga s reservisten in de beide wedstrij den zes doelpunten gemaakt. Het ne men van yq'f strafschoppen bracht hier de beslissing. De oud-adjudant J. van Zul, voorzitter van de V.P.R.H. heeft met een toepasselijk woord in de voor avond de prijzen uitgereikt. Voor de aanvang van het toernooi had hij reeds een woord van welkom gesproken. Advertentie Probeert U het eens, geheel vrijblijvend. GARAGE DEN HOUT Tel. 12138, en 15056 Het gouden feest van de Haarlemse katholieke, middenstand is achter de rug. De feestelingen kunnen op een ge slaagde feestviering terugzien: de os aan het spit in De Doelen, het plechtig hoogtij in de kathedraal, het feestelijk ontbijt en de receptie en tenslotte za terdagnacht het nachtfeest, dat een ein de moest maken aan de viering. Om twaalf uur kwamen de middenstanders met honderden sameii in het Rem- brandttheater aan de Grote Markt om te genieten van een cabaret-program ma, dat wel heel duidelijk gedragen werd door niemand minder dan Hetty Blok, de onvergetelijke Sjaan van de familie Doorsnee. Maar verder trof men in het geva rieerde programma de uitstekende mi me Rob van Reyn aan, die zich in den lande, maar ook in het buitenland door zijn parodistisch talent steeds meer op de voorgrond stelt. De student Hans van den Bergh praatte met een enigs zins tekort aan begrip van zijn publiek, de nummers aan elkaar. Frans en Fiet Koster, Carmen Emanuels, Diddo Re- nout en Anton Dijkman vulden het door Joop Hulsman samengestelde program ma aan. Het hoogtepunt van het nachtelijke slotfeest lag uiteraard bij de reünie van jonge en oude middenstanders, die daartoe in de vele zalen van café-res taurant Brinkmann bijeenkwamen voor een drankje en een dansje. Dit nachte lijke bal stond onder leiding van de heer W. Schroder. Het duurde wel even eer ieder een plaatsje gevonden had, maar toen men zich van zijn natje en droogje verzekerd had en eenmaal de polonaise was ingezet, kwam men al gauw in de stemming. Meer dan eens klaterde uit een groepje een hartelijke lach op en het was zo gezellig als men het zelf maakte. Tegen vijf uur werd eindelijk het feest opgebroken en dat er slechts weinigen eerder waren weg gegaan, bewijst wel, hoezeer men zich op zijn gemak voelde. Vandaag is op de Algemene Begraaf plaats te Heemstede in stilte ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. C. Briët, oud-president van de Arron dissementsrechtbank te Amsterdam, die vrijdag op 72-jarige leeftijd te Haar lem overleed. Mr. Briët werd 12 juli 1886 te Gorin- chem geboren. Hij doorliep het gymna sium te Leiden en promoveerde in 1911 aan de universiteit aldaar. Van 1912 tot 1916 was hij griffier van het Kantonge recht te Bergum (Fr.) en van 1916 tot 1921 substituut-griffier van de Arron dissementsrechtbank te Amsterdam, waar hij in 1921 rechter werd. In 1933 volgde zijn benoeming tot vice-presi dent en in 1952 tot president van de Amsterdamse rechtbank. Op 70-jarige leeftijd, in 1956, trad hij af. De over ledene was ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw en oud-lid van het college van curatoren der gymna sia te Haarlem. Om kwart over tien zaterdagavond verscheen in het politiebureau aan de Smedestraat te Haarlem een man, die opgewonden vertelde, dat door Haar lem een auto slingerend zijn weg zocht. De man had vanaf Uitgeest achter de wagen gereden en gezien, dat het voer tuig nu links van de weg reed, dan rechts op een tegelpad. In de Schouten- steeg vond de speurende politie de be wuste auto. De bestuurder, een 32-ja- rige vertegenwoordiger uit IJmuiden, kroop bij het zien van de politieman nen op de achterbank om een en ander te verdoezelen. Maar de politie trapte daar niet in en nam de onder invloed verkeerde vertegenwoordiger mee. De auto werd in beslag genomen, de be stuurder werd het rijbewijs ontnomen en werd zelf ingesloten. HERSENSCHUDDING Tijdens een oefenwedstrijd is zondagmorgen een 15- jarige wielrenner in het Van der Art- sportpark in Haarlem-noord in een bocht zo ongelukkig komen te vallen, dat hy een hersenschudding en enkele schaafwonden opliep. Hij is in het zie kenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. INBRAAK Zondagavond heeft een onbekende een ruit verbroken van een slijterij aan het Spaarne te Haarlem. Er wordt een fles likeur vermist. Haarlemmers die zaterdagmiddag de Grote Markt passeerden werden daar vergast op een fraai staaltje acroba tiek van de 19-jarige Hans Krum, die met zijn buik op het hoofd van het standbeeld van Lourens Janszoon Cos- ter liggend zich in velerlei bochten wrong. Het was geen weddenschap of een stunt zoals velen vermoed zullen hebben; integendeel, de jongeman zeer nauwgezet in zijn opvattingen voerde een niet alledaagse opdracht uit. Zijn vader, een bloemist, had van een jubilerende Haarlemse drukkerij opdracht gekregen een krans te ma ken, die om het hoofd .van Loutje, de vader van de boekdrukkunst, zou wor den gehangen. Hans was evenwel geen expert in het schatten van maten en derhalve beklom hij het twaalf meter hoge standbeeld om met een duimstok de maten van het hoofd op te nemen. De Algemene Politie Verordening van Haarlem verbiedt echter dergelijke klauterpartijen en de jongeman kwam terecht in het bureau, maar de zaak werd met een berisping afgedaan. In het uitbreidingsplan Parkwijk in Haarlem-oost zal morgen om negen uur 's morgens de eerste paal worden geslagen voor de bouw van 241 wonin gen, 25 garages en vijf bedrijfsruimten. Bij de plechtigheid zullen diverse leden van het gemeentebestuur Bouw en Wo ningtoezicht en Volkshuisvesting aan wezig zijn. De woningen worden gebouwd voor de Haarlemse Woningstichting „Vooruit gang" en de Woningstichting „Het Oos ten", welke instellingen binnen afzien bare tijd gezamenlijk de nieuwe stich ting „Haarlem" zullen vormen. In een der wachtkamers op het twee de perron Is dezer dagen de nieuwe hoofdstationschef van Haarlem de heer T. A. F. Toorens geïnstalleerd. Hij volgt als zodanig de in mei van dit jaar overleden chef A. P. Avegaart op. De installatie werd verricht door de in specteur van het district Amsterdam van de N.S. mr. W. J. Uhlenbeck. Bfj de plechtigheid waren tal van functio narissen van het Haarlemse station aanwezig, onder wie de heer G. J. Ras, die vanaf mei de functie van hoofdsta tionschef had waargenomen. De nieuwe stationschef werd op 18 november 1900 in Riel (N.B.) geboren en volgde na de H.B.S. een opleiding tot stationsbeambte. Hij was werkzaam op de stations in Zwolle, Beverwijk, Venlo, Maastricht, Santpoort, Valken burg en keerde als adjunct-hoofdsta tionschef naar Zwolle terug. Na het overlijden van de heer Ave- gaart kwam zijn benoeming tot hoofd stationschef in Haarlem af. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer G. J. Ras, die later van mr. Uhlenbeck hulde mocht ontvangen voor zijn vele verdiensten in de periode waarin hij de belangen van het Haar lemse station had behartigd. De heer Uhlenbeck schetste in zijn toespraak de plaats die Haarlem inneemt in het spoorwegwezen, daarbij de nadruk leg gen op het feit, dat het niet altijd even gemakkelijk is de vaak gehaaste reizi gers van dienst te zijn. Hij bracht daar om alle lof voor het werk van leiding en personeel van het station. Mr. Uhlenbeck zei voorts ervan overtuigd te zijn dat de heer Toorens de goede verstandhoudingen zal bewaren niet al leen met zijn naaste med'ewerkers maar ook met de zusterondernemingen van de N.S. Aan het slot van zjjn rede heet te hij de heer Toorens van harte wel kom in het district Amsterdam. De heer Ras sprak de wens uit in goed on derling begrip met de nieuwe chef te mogen samenwerken. De heer Toorens gaf van zjjn kant te kennen dat hij zijn taak ernstig zou opvatten en zou trachten alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de ver standhouding tussen eenieder die met de spoorwegen een relatie onder houdt te bestendigen. Velen maakten na het officiële gedeelte van de bij eenkomst van de gelegenheid gebruik om persoonlijk met de heer Toorens kennis te maken. Noel Cowards blijspel „Blithe Spi rit" zal voorlopig nog wel jaar lijks op het repertoire der toneel gezelschappen terugkeren. De ene keer onder de titel „Spotgeesten", zoals dit weekeinde in de Haarlemse schouw burg, waar het Rotterdams Toneel het stuk kwam spelen, de andere keer on der de naam „Ik 2ie ik zie wat jij met ziet zoals het enkele jaren geleden heette. Het is een voortreffelijk blijspel, dat de draak steekt met het algemeen Engelse tijdverdrijf, het spiritisme. Het voert een paar kostelijke personages ten tonele en beschikt over een reeks spitse, hier en daar ondeugende dialo gen. Kortom: het stuk heeft alle moge lijkheden om het publiek te bekoren. In de voorstelling die het Rotterdams Toneel ervan heeft gegeven, is de vol le nadruk gelegd op het amuse ment. Ton I.utz heeft de opvoering ge regisseerd in een vlotte, quasi-natuurljj- ke stijl. Het enige bezwaar dat men te gen deze „Spotgeesten" kon hebben, was dat men of door gebrek aan tekst kennis het stuk is vóór de vakanties al voor het eerst uitgebracht of om dat men moeite had met de speelse tekst, iets te traag speelde. Doet men dat, dan komt een van de zwakste zij den van Noel Coward bloot liggen: zijn gevoel voor spitsheid dat, eenmaal in een sprankelende dialoog op gang ge bracht, van geen ophouden meer weet en tenslotte helemaal vergeet, dat het een handeling op gang moet houden. Jan Prent had een aardig, modern ka merdécor ontworpen voor deze voor stelling. De vlotte, en zelfs hier en daar zeer spitse vertaling was van de hand van Alfred Kossmann. In „Spotgeesten" laat Noel Coward een schrijver geconfronteerd worden met de geest van zijn overleden eerste vrouw. Natuurlijk wordt zijn tweede vrouw jaloers, temeer daar zij haar „geestelijke" rivale kan horen noch Z1en- He geest is zo op de schrijver ge steld dat zij hem poogt te vermoorden om hem ook in het geestenrijk te heb ben, maar het toeval wil, dat de twee de vrouw het slachtoffer wordt. Met veel PUn en moeite slaagt de schrijver er met behulp van een spiritistisch me dium een kordate tante, die onder haar flinkheid haar onbekwaamheid verbergt en van een mediamiek dienstmeisje in, de geesten te laten ver dwijnen. Het mooist getypeerd was naar mijn smaak het kordate medium door Coba Kelling. Zij had er kennelijk zelf plezier in een dwaze vrouw op de planken te zetten, die haar leven gewijd heeft aan het verkopen van spiritisme. Charmant als altijd was Ann Hasekamp als schrij vers tweede vrouw Ruth, een kolderie ke mengeling van eigengereidheid en verontwaardigde kinderlijkheid. Lia Dorana was prachtig „nevelig" als schrijvers eerste vrouw: speels en min ziek. Steye van Brandenberg speelde de schrijver en hij deed dat zo wonderlijk vrijmoedig en genoeglijk, dat men er voortdurend veel plezier aan beleefde. Thera Verheugen typeerde een vreemd, rennend dienstmeisje en Trees van der Donck en Peter Holland brach ten een wat overdadig militair dokters echtpaar. J. W. v. d. V. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de afdeling Haarlem en om streken van de Katholieke Vereniging van Handelsvertegenwoordigers, Han delsagenten en Verzekeringsinspec teurs, „St.-Christoffel" hebben de se cretaris van de vereniging, de heer H. Schumacher, en het ere-lid P. Berg man, zondagmiddag de toezegging ge kregen, dat zfj binnenkort een pause lijke onderscheiding zullen ontvangen en worden begiftigd met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Potifice. De ken W. N. Zijlstra van Haarlem deed de toezegging tijdens een receptie, die gehouden werd in restaurant Lion d'Or te Haarlem. Deken Zijlstra maakte melding van de onderscheidingen in een gloedvolle speech, waarin hij na een woord van fe licitatie de plaats van de vereniging en haar leden belichtte. „Men mag deze categorie mensen niet onderschatten in de samenleving, want door het feit, dat zij vele contacten leggen, kunnen zij de maatschappij op gunstige of ongunstige wijze beïnvloeden". Het was voor deken Zijlstra derhal ve een tot verheugenis stemmende we tenschap, dat men in de kringen van St. Christoffel „bereid is als moderne apostelen de christelijke mentaliteit te beïnvloeden en haar te verbreiden". Tenslotte zwaaide de deken de heren Bergman en Schumacher lof toe voor het vele werk, dat zjj intern voor St.- Christoffel hadden verricht en voor hun verdiensten naar buiten in het belang van de katholieke zaak. Vele woorden werden nog gesproken en vele handen werden nog gedrukt. Er bestond een onverwacht grote be langstelling zowel van geestelijke als van wereldlijke zijde. Aanwezig wa ren onder meer de officiaal van het Bisdom Haarlem, mgr. C. G. van Trigt, pastoor A. P. Louwe en pastoor S. Mol met zijn kapelaans, de algemeen voor zitter van St. Christoffel, de heer P. J. de Graaff uit Utrecht, afgevaardigden van de afdelingsbesturen in Amsterdam, 's-Gravenhage en Alkmaar represen tanten van de r.-k. Middenstandsvereni ging in Haarlem, deHaarlemse afde ling van de Werknemende Middenstand, de organisatie van handels- kantoor- en winkelpersoneel, de r.-k. Bond van Melkhandelaren St.-Jozef en de r.-k. Metaalbewerkersbond St.-Eloy. Voorzit ter J. G. Boos toonde zich diep onder de indruk van de grote belangstelling die St. Christoffel van diverse zijden mocht ondervinden. Hij bracht een woord van dank aan de aanwezigen en wenste de onderscheiden leden geluk. Na de receptie maakten bestuur, feestcommissie en genodigden een rondrit door Zuid-Kennemerland. In restaurant Lian d'Or heerste 's- avonds een uitbundige, ongedwongen stemming, waarbij de gezelligheid hoog tij vierde, toen de voorzitter van het feestcomité, de heer J. J. F. Viehoff met een toespraak het culminatiepunt van de jubileumviering, een diner-dan sant, inluidde. Hjj verwelkomde daar bijzonderlijk de heer A. J. M. Angenent, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging en oud-wethouder van Haarlem, de heer Van Donselaar, vertegenwoordiger van de Werknemende Middenstand en de algemeen-voc^zitter, de heer P. J. de Graaff uit Utrecht. Spreker memo reerde in sumiere termen de importan tie van het bestaan van de vereniging, daarbij mede aandacht schenkend aan de activiteiten, die de organisatie heeft ontplooid ten dienste van de leden. Van het grootste belang achtte de heer Vie hoff evenwel de hechte band, die be staat tussen de vereniging en de leden en tussen de ieden onderling. „Wij mo gen trots zjjn op onze organisatie, want zij heeft in de afgelopen vijftig jaar in de lang niet eenvoudige en vaak gewij zigde maatschappelijke structuur voor treffelijk werk verricht". De obers hadden de aanzittenden reeds voorzien van een „Petits Hors d'Oeuvre", toen de heer J. B. Paag- man als tafel-president het sein gaf tot het diner, dat tot het midder nachtelijk uur zou duren. Er werd uit bundig feestgevierd, gelachen, ge zongen, van de tafelwijn genipt, er werden toasts uitgebracht en diverse speeches gehouden, blijken van waar dering voor het werk van de vere niging en woorden van gelukwens. Een bijzonder cachet kreeg de avond voor de heren H. Schumacher, H. van der Zee, A. G. J. Chabot, J. J. G. Jansenuis en L. J. Samson, die voor hun vele verdiensten een oorkon de ontvingen waarin zij benoemd wer den tot ere-lid van St.-Christoffel. De heer G. Abelink gaf een résumé van de vijftig bestaansjaren van de vereniging de heer Van Donselaar be titelde de organisatie als „een gouden parel aan de kroon van de Werknemen de Middenstand" en de heer De Graaff, algemeen-voorzitter, bracht namens het hoofdbestuur dank uit voor de steun van de Haarlemse afdeling ten aanzien van de verrichtingen van St.-Christof fel in nationaal verband. „Het werk van de vakbeweging is moeilijk, maar u bent een stuwkracht geweest. Ik hoop De Haarlemse politie werd zondag morgen om half vijf gealarmeerd door een vrouw, die verklaarde, dat zij haar tas, inhoudende enkele honderden gul dens en een paspoort miste.. Zij zei in de binnenstad ruzie te hebben gekregen met haar echtgenoot, reden waarom zij op de Grote Markt een taxi nam en al leen naar huis reed. Thuis bemerkte zij, dat zij de tas niet bij zich had. De taxi chauffeur werd opgespoord en tot zijn verbazing aan een intensief verhoor on derworpen. Alle pogingen van de politie waren evenwel tot mislukken gedoemd, want later bleek dat de vrouw de tas met inhoud naast de wastafel in haar slaapkamer had gezet. 'daarom, dat wij over tien jaar bij uw diamanten jubileum mogen zeg gen, dat uw afdeling door een groei in het ledental in geest en daadkracht in nog groter mate heeft meegewerkt aan het streven van St.-Christoffel. De redevoeringen tijdens de maaltijd bleven echter formaliteiten, want de bo ventoon voerde de feestviering, die zijn hoogtepunt bereikte na een ,,slot"-toe- spraak van voorzitter Boos. De nacht had reeds zijn intrede gedaan, toen met Caterina Valentes top-hit „Tippi-tippi- tipso" de voeten eerst goed van de vloer gingen en men dansend, lachend drinkend en grollen makend het feest voortzette tot diep in de nacht. Het werd een festijn, dat in alle kameraadschap en collegialiteit werd doorgebracht een bewijs van de vriendschap waarop tal van sprekers tijdens de officiële bij eenkomsten reeds zo uitdrukkelijk had den gewezen. Een 32-jarige veehouder uit Haarlem mermeer kwam vannacht om kwart voor twee tot de ontstellende ontdek king, dat de rijwielstalling, waar hij zijn fiets in bewaring had gegeven, gesloten was. Doordat in de treinenloop enige vertraging was ontstaan, kon hü niet voor één uur de sluitingstijd bij de rijwielbewaarder terug zijn. De noodzaak om thuis te komen noopte de men echter tot bellen, maar omdat hij geen antwoord kreeg begon hij aan de deur te rammelen. Hij deed zulks kenneliik zo krachtig, dat de deur openschoot. De veehouder stapte naar binnen en pakte zijn fiets, maar op nieuw ondervond hij tegenslag. De rij wielbewaker was wakker geworden en greep de man in zijn kraag. De po litie verscheen ter plaatse en de veehou der werd meegenomen naar het bu reau. Het hele verhaal gehoord hebben, zond de politie de mam heen. „Nu ga ik eerst de rijwielbewaarder betalen." was het laatste, dat de veehouder zei. B. en W. van Heemstede hebben de gemeenteraad voorgesteld de zilveren erepenning der gemeente Heemstede toe te kennen aan de heer Dirk Kik kert, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ontslag heeft moeten nemen als hoofd van de openbare lagere school aan de Dreef. De heer Kikkert is bijna 31 jaar hoofd ener openbare lagere school geweest. Op 1 november 1927 kwam hij in dienst van de gemeente Heemstede, toen hij benoemd werd tot hoofd van de open bare lagere school aan de Voorweg. Op 1 september 1929 werd hij in dezelfde functie overgeplaatst naar de Dreef- school. In de motivering van het voorstél, zeggen B. en W., dat de heer Kikkert aan het openbaar onderwijs in Heem stede zeer belangrijke diensten heeft be wezen door de wijze, waarop hij zijn taak heeft opgevat. Op grond hiervan acht het College een aanleiding aanwe zig om hem bij gelegenheid van zijn af scheid de bijzondere waardering van het gemeentebestuur te laten blijken. De plannen met betrekking tot de re organisatie van het Roemer Visscher plein in Heemstede moeten opnieuw gewijzigd worden. Nu het Heemsteeds station gereed is en men een duidelijk overzicht van de situatie ter plaatse heeft gekregen, wordt het wenselijk ge acht het hele middenterrein van het plein als plantsoen in te richten. De NZH heeft er een bushalte ingericht, zodat de bussen voortaan om het plant soen heen zullen rijden. Meer zuidelijk zal dan een parkeer plaats voor auto's worden aangelegd. Het Roemer Visscherplein zal door de ze oplossing een rustiger aspect krij gen, terwijl het uit estetisch en ver keerstechnisch oogpunt een aanzienlij ke verbetering ondergaat. De kosten van een en ander worden echter ge raamd op 13.650 en aangezien de raad voor dit doel al eens 3250 heeft gevo teerd vragen B. en W. de raad nu om 10.400. De toenemende bouw van flatwonin gen ook in Heemstede heeft B. en W. van Heemstede doen besluiten aan de raad een wijziging van de bouw- en woningverordening voor te leggen. In deze wijziging wordt het aanbrengen van een vaste constructie verplicht ge steld, waaraan desgewenst een hijsin stallatie kan worden bevestigd voor het binnen brengen van grotere huis raad-stukken. Deze vaste constructies moeten in voortdurende staat van be drijfsveiligheid en bruikbaarheid ver keren en de gebouwen moeten zo zijn ingericht, dat meubelen en huisraad ge makkelijk iedere woning van een flatge bouw en ieder woon- of slaapvertrek kan worden binnen gebracht. Indien een lift aanwezig is in het gebouw, moet deze bepaalde afmetingen hebben en moet de draagkracht aan zekere eisen vol doen. De bewoners worden verplicht om de toegang tot de vaste constructie voor de hijsinstallatie of tot de lift niet te belemmeren. Het is weer zover. Er wordt weer ontgroend. Vele ouderen zullen wel weer zorgelijke gezichten trekken en vele jon geren zullen wel weer hun schouders ophalen. Ze zouden eigenlijk eens een kijkje moeten gaan nemen bij de r.-k. Studentenvereniging „Sanctus Bavo" in de Waag, waar de groentijd zaterdag- avond zijn hoogtepunt bereikte. Wanneer j er gegroend wordt, zoals Sanctus Bavo j dat doet. dan is dat alleen maar goed voor de jongens en meisjes, die de grens j naar de zelfstandigheid willen overschrij- den. Dat blijkt trouwens ook door andere 1 studenten erkend te worden, want de I praeses van de Leidse katholieke studentenvereniging „Sanctus Augusti- nus" heeft zich zelfs verwaardigd om naar Haarlem te komen, om te kijken hoe het hier gaat. Voor „Sanctus Bavo" is dat een winst punt, want een vereniging van spoor studenten, een studentenvereniging :n een stad die geen universiteitsstad is, wordt door de echte studentencorpora en verenigingen nauwelijks au sérieux genomen. „Sanctus Bavo" begint nu echter mee te tellen. De praeses van de Delftse katholieke studenten, in „Sanctus Vergillius" verdiend, heeft met de praeses van „Sanctus Bavo" wil len overleggen hoe men ten opzichte van een bepaald groen moest handelen, die van beide verenigingen lid was. Dat is ook allemaal niet zo onbegrij pelijk. Sanctus Bavo heeft dit jaar niet minder dan 24 groenen, onder wie zeven vrouwelijke. Dat is een verrassend groot aantal als men bedenkt, dat de Am sterdamse katholieke studentenvereni ging „Sanctus Thomas" slechts 60 groe nen heeft dit jaar. Sanctus Bavo begint meer en meer een- eigen stijl te ontwik kelen, die in het studentenleven wordt gewaardeerd. En de groenen moeten in stijl worden opgevoed. Volgende week zondag vindt de officiële inauguratie plaats. De Haarlemse Discoclub gaat morgen een hoogtepunt in haar nog korte be staan vieren. Door de grote aanwas van leden is het namelijk onmogelijk ge worden avonden te houden in de huis kamer en derhalvê heeft men besloten de bijeenkomsten voortaan te organi seren in de aula van het Laurens Cos- ter Lyceum aan de Raaks te Haarlem. Om aan de eerste officiële avond een bijzonder cachet te geven wordt een opname gedraaid van Cherubini's opera „Medea". waarin o.m. gezongen wordt door de Italiaanse sopraan Maria Me- neghini-Callas. De Haarlemse Disco club, die zich ten doel stelt de keuze van de leden bij de aankoop van pla ten te doen beantwoorden aan de door hen gestelde eisen, brengt met dit werk een primeur, omdat de opname, in juni van dit jaar in de Scala van Milaan gemaakt, nog uitsluitend in Amerika in de handel is. Voor de derde maal zijn dit week einde van Hillegom uit dahlia-wandel tochten gehouden. De parcoursen wer den uitgezet door de plaatselijke V.V.V. in samenwerking met de Noord-Hol landss Wandelsportbond, die deze toch. ten verder organiseerde. Er kon tien, vijftien en op zondag tevens over vijf entwintig kilometer worden gewahdeïd. In totaal hebben 403 wandelaars, 140 op zaterdag en 263 op zondag, aan de tocht deelgenomen. Het was jammer voor de wandelaars dat de dah lia's die volgens deskundigen, zoals de aankondigingsfolder vermeldde, eind september nog op vele velden aanwe zig zouden zijn nagenoeg overal ver stek lieten gaan. Slechts hier en daar trof men langs het parcours nog wat dahlia's aan, maar bepaald opvallend was dit niet. Bovendien had de V.V.V. het zaterdag met de parcours-uitzëtting niet zo nauw genomen. Er namen verschillende groepen deel maar ook veel individuelen. Zaterdag startten er op de tien kilometer 77 ju nioren en 12 senioren, op de vijftien ki lometer 9 junioren en 42 senioren. Op zondag was het deelnemertal op de tien kilometer respectievelijk 85 en 11. op de vijftien kilometer 68 en 58. Toen werden voor de afstand van vijfentwin tig kilometer, die uiteraard slechts door senioren kan worden gelopen, 41 deel nemers genoteerd. Zij, die de tocht vol brachten, werden in het bezit gesteld van een medaille aan rood-wit-blauw lint. Namens de K.V.P.-fractie in de Leidse raad heeft de fractie-voorzitter, de heer P. C. A. ten Broek, vanmiddag in de Leidse raad verklaard, dat zijn fractie heeft besloten zich van de heer Van Dijk te distanciëren, zodat men geen verantwoordelijkheid aanvaardt voor hetgeen de heer Van Dijk zal zeggen of verrichten. Vorige week heeft de heer Van Dijk verklaard dat hij zich distan- cieerde van zijn fractiegenoten in de K.V.Pde heren De Bree en wethouder Menken. Hierop volgde zijn schorsing door het K.V.P.-afdelingsbestuur. Een en ander is een nasleep van de verkie zingsconflicten in de Leidse K.V.P. Mr. J. Drijber is in de raadszitting van hedenmiddag kandidaat gesteld voor de vijfde wethouderszetel in Lei den. De heer Drijber is lid van de V.V.D. Bij koninklijk besluit is aangewezen tot voorzitter van de raad voor de kin derbescherming te Haarlem de heer H. E. Ostendorf, lid van die raad. (Niet officiële koersen) vorig opening Slot 22/9 344 Ned 1953 344 Ned 1953 344 Ned 1956 93A 344 Ned 1948 8644 344 Ned 1950 86% 344 Ned 1954 88 344 Ned 1955 1 87H 3-344 Ned 1947 91,4, 3 Ned 62-64 bei fac 94ij inschr GrtbK 1946 3% 90 nji G Won houw 6 1091Ï Ned 'Handel Mil cen 175% A K.U 21644 Van BerRel s Patent CaJve-Delft cert 324 Van Geldei Kon Hoogovens cert 327 ir2 Unilever cert 406% Ned Kabel 289 Philips 346'i Kon Petroleum 170,70 .Amsterdam" Rubber 681 i Holl Amerika LIJd 14844 Kon Ned Stoomb Mb 149% Ned Scheepv Utile 130"8 K.L31 99.80 H V A Dell MJJ cert. 120.20 A'daro 2H'561 8534 A'dam '56 Q 943« A dam HI 943s Rentespaarbr. 113 U 92i| 91tf 04H 211% 405 346% 171.20 67 148 148% 129 119

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3