Prachtig succes van DEM- atletiek f St.-Theresiaschool de eerste houder van bisschopsbeker Ledental van r.-k. E.H.B.O, in Heemstede gedaald 11 t wpym De winterdienst van de Neder landse Spoorwegen Te m po annen op de maan FPTT7] UIT KENNEMERLAND GOES HIELD FRUITCORSO TELEVISIE KAASENBROOD BOEKH. ENGELS FRANS PO AT Va I Beverivijkse meisjeskampioen Goede voetbal- resultaten Schip sloeg om en zonk Somber geluid in jaarvergadering MO ÉSi Wijzigingen zijn voornamelijk van regionale betekenis Voorlopig geen plaats Roggeveen „KEYSER" CHRYSOSTOMUS Raad voor Scheepvaart SCHOOLATLETIEK IN HAARI.F.M Deken Zijlstra-beker voor Triniteitslyceum Minister Zijlstra streeft naar Benelux- verdragen Met ingang van 28 september Duits „experiment" op het strand Nederlandse troepen in Duitsland ARBEIDSONGEVAL HOOGOVENS DE A VONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE door HER GÉ 61 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 PAGINA 4 D.E.M. in actie in Amsterdam De nieuwe ambassadeur te Londen Helena Brouwer- Robert anthonius berbée J. Berbée E. C. BerbéeSchilder HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Handel met Oost-Europa Auto raakte vast in het zand W. G. W. LOGGERS Eerst halen 'n 10 maanden betalen INST, 20% KORTING VLOT SPREKEN IN HET OPENBAAR Na het behaalde kampioenschap van de damesatletiekploeg van D.E.M., vo rige week in Den Bosch tijdens de wed strijden van de N.K.S., heeft de meis- jesploeg van deze Beverwijkse ver eniging voor een nieuw en groot succes De goede resultaten van de wedstrij den, die de clnbs uit Beverwijk en om geving blijkens de verslagen op de sportpagina's hebben bereikt, zijn ook behaald door de verenigingen, waar van het verslag hieronder volgt. Alcmaria Victrix-Beverwijk, 2-4. In geen jaren heeft Beverwijk een zo goede wedstrijd gespeeld. Een wed strijd, die vooral voor rust op hoog peil stond. Het begin was voor de thuisclub. Door een fout van de gebroeders Min- neboo kon de uitvoer van Alcmaria on gehinderd scoren. Vijf minuten later maakte Waanders de stand gelijk. Alc maria moest alle zeilen bij zetten, maar Kick Minneboo vergrootte het Bever- wijk-overwicht, waarop Gerrits zelfs tot 1-3 ging. Kort voor rust weifelde doel man Raap even en zag zich gepas seerd, 2-3. In de tweede helft bezorgde Springer een juichend Beverwijk een veilige zege, 2-4. Always-Forward-CSV Het was in Castricum zondag of alle doelen wa ren afgesloten. Evenals bij Vitesse ook hier een blanke stand. Niettemin een pittige wedstrijd, die eindigde met een applaus van vriend en vijand voor de wjjze, waarop de Castricummer-doel- man de Heer een bal uit zijn doel wist te houden. Kinheim-St. Pancratius, 3-1. Verdien de overwinning voor de Velsen-noorders hoewel de bezoekers reeds na 15 mi nuten spelen voor stonden. Van Wel maakte vlak voor rust gelijk. In de tweede helft ging het er om, wie zou win nen. Het duurde even voordat Kinheim het heft in handen nam en door twee doelpunten van Demmers een goede overwinning wist te bereiken. WH-IEV, 2-4. Ook IEV zorgde voor een Velsen-noordse overwinning, door zich heel de wedstrijd de sterkste te tonen. Wijker en J. de Reus scoorden voor rust, waarna de rechtsbinnen van de gastheren een tegenpunt maakte. Na de rust wisten J. de Reus en H. de Reus de overwinning veilig te stellen, waarna kort voor het einde WH de achterstand verkleinde. VDO-Terrasvogels, 3-1. In Uithoorn heeft Terrasvogels geen winst kunnen boeken. Voor rust stonden de Santpoor ters reeds met 1-0 achter. Toen het 2-0 mas geworden na de hervatting, wist Rijke de eer te redden. USVU-Monnikendam 5-2. Een tech nisch iets beter spelend USVU startte tegen een enthousiast, agressief en fel spelend Monnikendam. Na 25 minuten spelen kon, na goed werk van Jan de Vries, Beentjes doel man de Graaf onhoudbaar passeren: 1-0. Geen vijf minuten later was de stand gelijk toen bij een voorzet van links Ursem de bal half raakte waar door midvoor Meijsen Bakkum geen kans gaf. Geen 20 seconden later stonden de gasten echter weer tegen een achter stand aan te kijken toen van de aftrap af uit een combinatie tussen Jan de Vries en Beentjes eerstgenoemde scoor de. In de tweede helft blunderde Beentjes bij een U-aanval maar hij revancheerde zich door bij een volgende aanval de bal netjes over doelman De Graaf te lepe len: 3-1. Nog konden de Monnikendam mers hopen op een voor hen gunstige uitslag", want bij een hoekschop op het U-doel was het rechtsbinnen De Boer die met een kopbal doelman Bakkum het nakijken gaf. Op het door de regen steeds gladder wordende veld bleken de Uitgeesters zich beter aan te passen als de gastheren waardoor een USVU- overwicht ontstond. Goed gelanceerd door Woudt bracht Beentjes de stand op 4-2, hierbij de uitgelopen doelman passerende. Het 5e doelpunt ontstond uit een aanval waaraan door de ge hele U-voorhoede werd deelgenomen. De maker hiervan was wederom Been tjes. Zeevogels-Uitgeest 8-0. Het leek er in het eerste kwartier niet op dat Uit geest zo'n overtuigende nederlaag te slikken zou krijgen. Er werd aardig ge combineerd, al strandde de aanval dan op de stugge Egmonder verdediging. Tij dens het verdere verloop van de wed strijd kwam echter overduidelijk tot uit drukking dat het spel te kort en te primitief en te brokkelig was om ge vaarlijk te kunnen zijn. zorggedragen. In Den Haag werden de Nederlandse clubkampioenschappen voor meisjes gehouden en tot veler ver rassing eindigde D.E.M. op schitteren de wijze op de eerste plaats. Zes zorg vuldig geselecteerde meisjesteams hebben prachtige strijd geleverd. Onder hen waren Celebes met o.a. de beken de Joke Bijleveld, THOR met Irene Roe ken, de Zaandamse vereniging Zaan land, de bekerhoudster, en Sagitta, die met niemand minder dan Fanny Blan- kers-Koen als leidster in de strijd kwam. Op de sportpagina treft u in het kort deze bijzondere prestatie vermeld. Was het vorige week het speerwer pen, dat D.E.M. tenslotte de zege bracht, ook nu vormde het resultaat in dit nummer de basis van de zege. Door een tweede plaats van Ank Smo- renberg (30.46 m) en een derde plaats van Alie Heijne (30,05 m) namen de Beverwijkse meisjes al direct een voor sprong. Wel kwam Celebes en later vooral Sagitta vlak achter D.E.M., doch naarmate de strijd vorderde kwam de overwinning in deze nationale kam pioenswedstrijd steeds meer in zicht. Zelfs een zeer twijfelachtige diskwali ficatie in het laatste nummer, de 4x 80 m estafette, kon daar geen veran dering in brengen Deze diskwalificatie kwam overigens nadat het eindresultaat reeds was opgemaakt. Zowel DEM als Sagitta hadden 40 punten, doch door een betere klassering in de diverse nummers kon de aanvoerster van de jonge, talentvolle DEM-ploeg de prachtige wisselbeker in ontvangst ne men. Zonder dit incident kwam DEM op een totaal van 44 punten, terwijl Sa gitta als tweede 39 punten behaalde. Op alle nummers hebben de DEM- meisjes zich volledig ingezet. Thea Pot ma kwam tot een nieuw clubrecord op de 60 m horden. In de finale van dit nummer kwam zij op de derde plaats in 10,1 sec. Marjan Thomas kwam op de 60 m. hardlopen B met 8,7 sec. in haar serie als vierde door de finish. De ze tijd was voor Ria Bruijns wel vol doende om zich in de finale te plaat sen. Zjj eindigde hierin als vijfde. Het zelfde geval deed zich voor op de 80 m. A, waar Bets Kuijs met 11,1 sec. juist een plaats tekort kwam. Thea Potma wist zich met deze tijd wel in de eind strijd te werken en ook zjj werd ten slotte vijfde. Het hoogspringen bracht de zege aan Marjan Thomas, die enke le bekwame hoogspringsters met 1,42 m. achter zich wist te laten. Ook het verspringen bracht DEM een aantal begeerde punten. Ria Bruyns werd vierde met 4,91 m. en Bets Kuijs vijf de met 4,90 m. De grootste winst werd evenwel be haald in de werpnummers. Corrie van Wijk deed zeer verdienstelijk werk. Bij het discuswerpen wist zij als tweede te eindigen achter Loes Boling van Sagit ta, die met 38,81 m. een nieuw Neder lands record tot stand bracht. De rijzi- §e DEM-atlete kwam tot 35,92 m., een ijzonder fraai resultaat. Lies Vink rangschikte zich tussen de besten en werd vijfde met 31,52 m. By het kogel stoten werd Corrie van Wijk eveneens tweede. Met een worp van 14,60 m. en andere worpen van ongeveer 14,50 m. kwam zij vlak achter Irene Roeken, die met een uitschieter van 14,91 m. op de eerste plaats kwam. Het estafette nummer moest dus nog de beslissing brengen. En die viel ten gunste van de Beverwijkse ploeg uit. De meisjes Ria Bruijns, Marjan Thomas, Thea Potma en Bets Kuijs brachten 42,1 sec. op de chronometers, hetgeen een nieuw club record zou hebben betekend, indien het bovenomschreven incident niet had plaatsgevonden. Met enkele leden heeft DEM deelge nomen aan regionale atletiekwed strijden in Amsterdam. Jos Riteco wist als tweede te eindigen bij de c-meisjes op het kogelstoten met een worp van 11,80 m. Op de 60 m. liet zij 9,1 sec. voor zich afdrukken. Agnes Besteman liep deze afstand in 9,5 sec. De tijden werden door harde wind ongunstig be- invloed. Bij de heren ging Cees van Duivenvoorde op de 1500 m. D als vier de door de finish. Zijn tijd van 4 min. 30,6 sec. betekende promotie naar de C-klasse. Co Adrichem-Beentjes liep een goede 800 m. Zn werd vierde in 2 mm. 23,7 sec. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Groot-Brittannië, baron A W. C. Bentinck van Schoonheten, is zater dag per vliegtuig uit Milaan te Londen aangekomen om daar zijn werkzaam heden op zich te nemen. Met blijdschap geven wfl kennis van de geboorte van onze zoon THEODOR JOHN ELLIS. G. J. Rouwendal J. E. Rouwendal Ettekoven Haarlem. 19 september 1958 Lorentzkade 354. Familieberichten uit andere bladen Geboren: Jan Jookin, Amsterdam; Esmrelda Mas- set, Amsterdam; Reinier M. Hettinga, Deventer. Getrouwd: D. S. Gor ter en W. J. Z. Willemse, Amsterdam; A. M. Laterveer en Zr. A. E. de Mol, Arnhem; A. J. Th. van Wely en J. W. Schuurbeque Boye, Rotter dam; C. J. Tromp Meesters, en G. A. Hudig, Rotterdam; Dr D. H. N. Wansink en C. Boeré, Leiden; J. B. E. Schel- tema en M. de Ferrante, Apeldoorn; Mr J. M. Jonk man en S. C. Canne, Utrecht; W. Dirkzwager en A. van Zoelen, Schiedam; Ir B. I. Bonga en M. Schmidig, Lu- zem. Overleden: J. de Groot. m.f 58 j., Diemen; J. A. Willinge Prins, m., 61 j., Den Haag; J. M. L. P. van der Vies, vr., Amsterdam; W. Graaf van Limburg Sti- rum. 68 j., Wassenaar; J. J. Oster, m., 78 j., Rotterdam; Dr J. Femhout, m., 76 j., Ermelo; J. van Dorp, m., 72 j., Gouda; J. M. L. Joosten, vr., 88 j., Haarlem; J. Th. van Beeck Calkoen, vr., 76 J., Naarden. z Gelieve geen geld of goede ren af te geven aan mün vrouw W. A. DOCTERKUIPER daar door mij niets wordt vergoed. A. DOCTER, Wardenaarstraat 36, Velsen (N.). VROUWENARTS PRAKTIJK HERVAT Na een langdurig, geduldig S^ragen ziekte, meer dere malen gesterkt door de genademiddelen onzer Moeder de H. Kerk, is heden overleden onze goede Vader Behuwd- en Grootvader, de Weledele Heer Weduwnaar van Geertruda Prins in de gezegende ouderdom van 84 jaar. Wij bevelen de ziel van onze dierbare ovedr^ene aan in Uwe H.H. Missen, gebeden en goede v. er ken opdat het Eeuwige Licht hem verlichte. Breezand: G. N. Berbée p a BerbeeMooyman en kinderen en kinderen Lisse: B. M. Dames—Berbée P. E. Dames en kinderen H. W. van der Voort—Berbée S. J. van der Voort en kind N. C. Berbée en kinderen Breezand: H. Berbée J. BerbéeSchilder en kinderen H. Berbée M. J. Berbéevan Lierop en kinderen Wassenaar: C. Berbée M. J. F. BerbéeVerdegaal Ten kinderen Lisse, 21 september 1958 Vuursteeglaan 10. De plechtige gezongen Uitvaart, voorafgegaan door twee stille H.H. Missen, zal gehouden wor den op donderdag 25 september a.s., des v.m. 9.30 uur in de parochiekerk van St. Agatha te Lisse, waarna bijzetting in het familiegraf op het kerkhof van de parochie. Rozenkransgebed des avonds om 8 uur, Vuur steeglaan 10. De Raad van de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar het om slaan en het vergaan van het 4.000 brt metende motorvrachtschip „Amor' in de vroege ochtend van 11 maart 1957 in de Middellandse Zee bij Kreta. De „Amor" had op Cyprus een ia- ding ijzerpiriet ingenomen. Op 10 maart 's avonds even na acht uur werd het weer slechter en begon het schip te slingeren. Toen de kapitein bemerkte, dat het schip bij het slingeren meer over bakboord bleef liggen liet hij ruim I openen. Toen bleek, dat het bo venste deel van de lading piriet een dikke brij was geworden, die bij net slingeren heen en weer schoof. Een samenloop van omstandigheden was, dat ook de machine ging weigeren. Kort na middernacht verliet de uit 32 koppen bestaande bemanning het schip, dat een slagzij van 45 graden had. En kele uren later sloeg de „Amor" om en verdween daarna in de diepte. De sloep met de bemanning werd tegen de och tend door een Italiaans schip opgepikt. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz.' zei over deze ramp, dat in mei 1957 naar aanleiding van het ongeval met de „Amor" gege vens zijn verschenen over het laden van piriet. Daarin staat onder meer, dat men zeer voorzichtig moet zijn met het vochtgehalte van piriet, dat tussen 2 en 8 proeent moet bedragen. De kern van de oorzaak van de ramp met de „Amor" acht de heer Metz dan ook het te grote vochtgehalte van het piriet. Mogelijk zou het schip gered zijn als de machine was blijven draaien, maar het uitvallen daarvan mag niet de oorzaak van de ramp genoemd wor den. De heer Metz zag geen aanleiding kapitein J. H. Holm uit Haarlem en de tweede boordwerktuigkundige M. J. de Boer uit Haarlem, die door de Raad werden gehoord, als betrokkenen aan te merken. „Er is geen ernstige kritiek mogelijk op de maatregelen, die de ka pitein heeft getroffen en ook zijn er geen bepaalde fouten in de machine kamer gemaakt", aldus, de heer Metz. De raad zal in deze zaak schriftelijk uitspraak doen. De raad voor de scheepvaart heeft de 56-jarige kapitein van de „Telamon" vrijgesproken van schuld in de aanva ring op 21 mei j.l. met het Ameri kaanse tankschip ,,Esso Chattanooga" voor de ingang van Ambrose Channel. Het college van B. en W. van Delft heeft de gemeenteraad voorgesteld een aantal geldleningen aan te gaan tot een totaalbedrag van 1.058.400. Ruim twee ton zal worden gebruikt voor de financiering van de in 1958 te betalen kosten van restauratie van de scheve toren van de Oude Kerk. De St.-Theresiaschool uit Haarlem heeft bij de zaterdagmiddag door de Haarlemse vereniging „Holland" op het gemeentelijk sportterrein aan de Klever laan gehouden atletiekwedstrijden voor r.-k. scholen voor middelbaar, uit gebreid en voortgezet lager onderwijs, de „Mgr. J. P. Iluibers Beker" gewon nen. De meisjes veroverden een totaal van vierennegentig punten en bleven daarmee ver boven enige andere school. Het Triniteits Lyceum kreeg reglemen tair als beste jongensschool de „Deken W. N. Zijlstra Beker" toegewezen. De beker voor de beste persoonlijke pres tatie ging naar de dertien-jarige E. dè Vries van het Mendel College, van wege zijn goede verrichtingen op het nummer 60 meter hardlopen acht se conden en bij het cerspringen vijf meter 21 centimeter. Het was voor de wedstrijdcommissie overigens vrij moeilijk de prestatiebe ker toe te wijzen, omdat de verrichtin gen van de deelnemers veelal hoog la gen. Daarbij dient echter in aanmer king genomen te worden de omstandig heid, dat de wind uit een gunstige rich ting waaide. De resultaten van zaterdagmiddag waren: Meisjes, 13-14 jaar: 60 meter: M. Eldring, Theresiaschool, 9.1 sec.; verspringen:. M. Boutellier, Theresia school, 4,27 m.; hoogspringen: M. Gus- tenhoven, Luciaschool, 1.16 m.; kastie- balwerpen: Dietrich, Centr. VGLO, 47.89 m. Meisjes, 15-16 jaar: 80 meter: E. Jongenelen, Theresiasch., 10,7 sec.; verspringen: W. Donkel, Theresiasch., 4,17 m.; hoogspringen: A. Smit, There siasch., 1.14 m kastiebalwerpen: L. Spijker, Luciasch., 60.50 m. Jongens, 13-14 jaar: 60 meter: E. de Vries, Mendel College, 8,- sec.; ver springen: E. de Vries, Mendel Coll., 5,21 m; hoogspringen: H. van Vliet, St.- Jozef ULO, 1.37 m; kastiebalwerpen: H. van Vliet, Jozef ULO, 81.15 m. Jon gens, 15-16 jaar: 80 meter: van Bue- ren; Triniteits Lyceum, 10,- sec.; ver springen: Christiaanse, Trin. Lyc., 5,34 m; hoogspringen: Weyers, Trin. Lyc., 1.52 m; kastiebalwerpen: M. van Kesteren, St. Henricus ULO, 93,86 m. Meisjes, 4x80 meter estafette: St. Theresiaschool, 47,- sec. Jongens, 4 x 80 meter estafette: Triniteits Lyceum, 40,- sec. In de groep jongens en meisjes van 17-18 jaar en ouder, wier prestaties niet meetelden bij de rangschikking van de scholen, waren de resultaten. Vrijdagavond hebben de leden van de r.-k. Eerste Hulp Bij Ongelukken „De Barmhartige Samaritaan", afdeling Heemstede, zich bezonnen over wal het afgelopen jaar bracht en wat het ko mende jaar voor beloften inhoudt. Voor zitter N. M. Oud kon over het afgelo pen jaar, althans in groot verband, niet bepaald enthousiast zijn. De belangstel ling voor het E.H.B.O.-werk lijkt te ta nen. In de eerste helft van 1958 was een landelijke achteruitgang te consta teren van 4.000 E.H.B.O.-ers. Blijkbaar is er een keerpunt gekomen nu de gro te belangstelling van direct na de oor log terugloopt. Een ander belangrijk punt in de acti viteiten van het afgelopèn verenigings jaar was het akkoord dat werd bereikt met de B.B. waardoor deze binnen het E.H.B.O.-verband zal samenwerken. De B.B.-ers zullen lid worden van de voor hen geëigende E.H.B.O.-vereniging. De lessen zullen in verband van deze ver eniging worden gegeven. Voor deze groep, maar blijkbaar ook voor de E.H.B.O.-ers is de nieuwe cursus voor het diploma Eerste Hulp In Oorlogstijd van groot belang. Vorig jaar werd de eerste cursus gegeven en dit jaar zal deze herhaald worden. De lessen op me disch terrein zullen door dokter van Bessem worden gegeven, de overige lessen door de heer M. M. Oud. Totaal zal de cursus zestien avonden in be slag nemen. Naast het wat sombere geluid van secretaris A. Warmerdam dat het le dental dit jaar iets teruggelopen was kon de penningmeesteresse melding maken van een kleine winst over 1957/ 58 waarmee althans een einde kwam aan een steeds weer interen op de be schikbare financiën. Wel bleek dat vooral de cursussen welke gratis zijn voor de deelnemers, een zware aderla ting voor de kas betekenen; aan de an dere kant kan het beschikbaar gestelde geld ook op geen betere manier worden benut. De bestuursverkiezing bracht mej. W. Vader op de plaats van mej. H. van Houten, die wegens vertrek moest af treden. Een van d,e vele facetten van het E.H.B.Ó.-werk is de opleiding tot Mal- theser helpster. Jonge vrouwen, die de ze opleiding volgen zullen nadien in staat zijn in noodtoestanden het Rode Kruis te helpen als verpleegster in zie kenhuizen en noodziekenhuizen. De cur sus die daarvoor op stapel staat zal de aanstaande wintermaanden in Heems kerk worden gegeven door dokter R. Mulder en zuster B. Roozen. Het ge heel wordt samen met de afdeling Haarlem georganiseerd. ONDERTROUWD: L. Lunsingh en J. M. van der Ham; R. S. Leeuwin en W. van Leeuwen; J. W. Leonhart en R. L. Bakker. GETROUWD: J. W. Kruup en J. Flo- ris; G. L. Brouwer en A. C. Knijnen- burg; R. R. de Boer en G. J. Paanak ker; J. M. Beusen en M. C. de Wijs; T. Th. Pérukel en B. M. van Bakel; G. J. Hoogland en E. van der Drift; J. J. van Uden en C. M. Ran. GEBOREN: A. F. H. Bergfeld en M. E. Th. van Houten, d.; G. Th. Leuven en A. Th. J. de Kok, z.; B. J. van Ewijk en H. C. van der Pols, z.; J. Trouwen en A. J. Huurman, d.; F. Peereboom en J. M. Gerrits, d.; J. Tabak en A. van Geelen, d.; J. C. H. M. Jansen en A. M. de Reus, d.. OVERLEDEN: A. Schnerr-van Ede van der Pais, 79 jr.; G. van Kampen, 80 jr.; J. W. A. de Ceuninck van Capel- le, 66 jr.. Jongens, 100 meter; 1. W. Beelen, Trin. Lyc., 11,5 sec.; 2. L. Mathot, Mendel j Coll., 11,6 sec.; 3. A. Francken, St. i Jozef ULO, 12,3 sec. 1000 meter: 1. J. Kiewiet, Trin. Lyc., 2 min. 44,9 sec.; 2. R. Overtoom, Mendel Coll., 3 min. 6,9 sec.3. C. Kenter, St.-Jozef ULO, 3 min. 15,9 sec. Verspringen: 1. M'. Adelaar, Mendel Coll., 6.30 m.; 2. P. Mascini Trin. Lyc., 5.69 m; 3. W. Beelen, Trin. Lyc., 5,63 m. Meisjes, 80 meter: 1. E. Vogel, The resiasch-, 10,6 sec.; verspringen: 1. E. Vogel, Theresiasch., 4,61 m.; 2 E. Wil- lems, Thereiasch., 3,32 m. De eindrangschikking der scholen was; Meisjes: 1. en houder bisschops- beker, St.-Theresiaschool, 94 punten; 2. St. Luciaschool, 58 p.; 3. Centrale VGLO, Haarlem-noord, 46 p. Jongens: 1. en houder Deken Zijlstrabeker; Tri niteits Lyceum, 50 punten; 2. Mendel College, 41 p.; 3. S t. Henricus ULO, 36 p.; 4. St.-Jeroen ULO, 30 p.; 5. St. Jozef ULO, 21 p.; 6. LTS, 20 p.; 7. Cen trale VGLO, Haarlem-noord, 12 p.; 8 en laatste, VGLO St.-Gerardus Majel- la, 0 p. (Van onze Haagse redactie) Minister Zjjlstra streeft naar omzet ting van de handelsverdragen met Oosteuropese land-n in multilaterale Benelux-verdragen. Het voornaamste kenmerk zou moeten zijn dat de in het verkeer met de Benelux door deze lan den verdiende valuta in alle O.E.E.S.- landen kunnen worden aangewend. De minister ziet dit als een belang rijke stap in de richting van een volle dige convertibiliteit als gevolg waarvan de positie van de gulden en de Belgi sche franc in net internationale verkeer zal worden versterkt. Het handelsverkeer met Oost-Europa heeft zich de laatste jaren in voor ons land gunstige zin gewijzigd. De uitvoer is belangrijk gestegen, waartegenover het totale invoervolume uit dit gebied in niet onbelangrijke mate is gedaald. AJW&y I In Goes is een groot fruitcorso gehouden, verwierf met een totaal van 338 punten Het sprookje is: Deze praalwagen, getiteld Het sprookje", de eerste prijs, de zilveren wisselbeker. „Assepoester". De winterdienstregeling 1958-59 van de Nederlandse Spoorwegen, die zon dag 28 september zal worden ingevoerd en tot en met zaterdag 30 mei 1959 van kracht zal blijven, brengt geen bij zonder grote veranderingen in de trei nenloop. De wijzigingen zijn voorname lijk van regionale betekenis. Een belangrijke reisduurverkorting in de verhouding Den Heider-Den Haag- Rotterdam is verkregen door dat op werkdagen in de morgen uren een snel trein in beide richtingen tussen Alk maar en Haarlem is ingelegd. Zoals in de winterdienst gebruikelijk is zullen de volgende exprestremen van 28 september af niet op zon- en feest dagen, dus alleen op werkdagen rijden: Groningen v. 16.42, Leeuwarden v. 16.32, Den Haag ss a. 19.56; Rotterdam cs a. 19.43; Amsterdam (c.s.) v. 17.29, Groningen a. 20.01, Leeuwarden a. 20.02, Rotterdam c.s. v. 16.55, Den Haag ss v. 16.44 Enschede a. 19.41, Ensche de v. 17.03, Amsterdam cs a. 19.14. De gedurende de zomerdienst van Maassluis tot Hoek van Holland door getrokken treinen Maassluis v. 18.29- Hoek van Holland en Hoek van Holland af rijden (vertrek 19.21). Hier- weer tot het traject Rotterdam-Maas sluis beperkt. Door het vervallen van een internationale zomertrein kan trein 2175 Maassluis v. 19.31-Rotter- dam weer dagelijks van Hoek van Holland af rijden (vetrek 19.21). Hier mede vervalt de tot nu toe op zon dag geldende dienstregeling van de ze trein. Trein 2177, die op werkdagen te Hoek an Holland vertrekt om 19.47, zal van 29 september af in Maassluis beginnen (v. 20.01). In het Noorden is de samenstelling van terin 3878 Groningen v. 17.27 Delf zijl vergroot. Ter verkijging van een betere trein- verdeling op zon- en feestdagen wor den op het baanvak Groningen-Nieuwe Schans enkele andere treinen voor ver keer op die dagen aangewezen. Op het baanvak Leeuwarden-Sneek- Staveren wettigt de geringe bezetting de loop op zon- en feestdagen van de treinen 3941 Sneek v. 10.00-Leeuwarden en 3944 Leeuwarden v. 11.31 Sneek, niet meer, deze treinen zullen voor taan alleen op werkdagen rijden. Voor Expo-bezoekers is nog van be lang te weten, dat het viertal zgn. Be- neluxtreinen, dat normaal te Antwer pen eindigde en begon, doch in ver band met de Expo tot en met Brus sel reed. met ingang van 28 septem ber wederom slechts tot en van Ant werpen rijdt. Een Duitser, die zaterdag meende met zijn auto rustig over het strand te Wijk aan Zëe te kunnen rijden, heeft bij ^''j1 „experiment" ondervonden, dat het Hol landse zeestrand daarvoor niet ae ge schikte gelegenheid is. Bij de Relweg reed hij over de plan ken, daar gelegd voor de wagens die de installaties van het Noorderbad van het strand rijden. Omdat het laagwater was, kon hij met zijn auto langs de wa terlijn rijden. Toen hij evenwel bij de Zwaanstraat te Wijk aan Zee weer otn- hoog wilde, raakte hij muurvast m net zand. Na enige tijd heeft een der strand- exploitanten hem met hehMp van zyn jeep weer op do straat getrokken. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van defensie heeft naar aan leiding van het Nederlandse voorstel tijdelijk en in onderlinge afwisseling Nederlandse gevechtsgroepen voor oefe ningen in Duitsland te stationneren, verklaard, dat hieraan voorlopig niet gedacht hoeft te worden. Is het Neder landse voorstel gedaan wegens gebrgki aan oefenruimte voor Nederlandse strijdkrachten, ook de Westduitse Bonds- strijdkrachten hebben voor hun oefe ningen in de Bondsrepubliek te weinig ruimte, aldus het ministerie. De suggestie voorts, van de Neder landse regering, om Nederlandse en Westduitse militaire oefeningen geza menlijk te houden is in principe met instemming ontvangen, aldus de woord voerder van hef ministerie, doch er zal dit jaar geen sprake meer van kunnen zijn, daar het jaar 1958 reeds te ver i» gevorderd. Naar wij nader vernemen zijn de on derhandelingen over beide aangelegen heden, de stationnering van Nederlandse militaire onderdelen in West-Duitsland en de gezamenlijke oefeningen, nog in volle gang. Zaterdag zou men het centraal ma gazijn van Hoogovens verlaten met een lorrie, waarop een staalplaat lag. Ter wijl men langs een takel reed, bleef een haak daarvan toevallig onder de staal plaat haken. Direct daarna schoot deze weer los, maar trof in de zwaai de hulp bankwerker P. Oldenburg tegen het hoofd. Oldenburg, die in Beverwijk Woont, klaagde daarna over hoofdpijnen en is ter observatie in het R.K.Z. te Beverwijk opgenomen. N. C. J. Sleffelaar vrouwenarts PRAKTIJK HERVAT ARTS Bastiaansstraat 106 PRAKTIJK HERVAT vooi al uw verhuizingen en transporten open en gesloten wagens van 1 tot 20 ton. Haarlem Rozenstraat 13 Tel. 20020—12525. Het adres is en blijft GROTE HOUTSTR. 151 en SMEDESTRAAT 7 Keuze uit 6 wereldmerken Meubelen Bedden Dekens Karpetten Herenconfectie Damesconfectie Gordijnen Lakens Slopen Enz. enz. Ged. Oude Gracht 81 Haarlem - Tel. 11152 Opleid. „Associatie" examen. Aanv. 29 sept. Opl. „Associatie" ex. Handelscorr. 25 sept. Opl. „Associatie" ex. Handelscorr. 30 sept. Haarlem. Oude Gracht 71 Copyright by Uitgeverij Cauentiai Zie je dat daar backte rotsachtige puur. gen dat 't de r 'n grot is. Da'^/uist wat ik ook dacht... Dat moeten tve ran dichtbij bekijken. In orde Ik zal er Hallo, Wolff.Je vergist je niet. Da's inderdaad de ing. van 'n grot. ingang CHEM. WASSERIJ EN VERVERIJ °P Bl,e stoomgoederen mits gebracht en gehaald Soendaplein 57 Lorentzplein 25 (geen commerciële instell). Voorz.: Pater J. Baeten S.J. Instit. v. mondei, cursussen. in heel Nederland, waar vol doende belangstelling blijkt. Vraagt inlichtingen: Burg. Baumannlaan 53c, R'dam 8. De lessen vangen in okt. aan. zou ngjncj van heen gaan ...Gaat met me mee, kapitein Sapperdek Zerdorie, ik heb al heel wat aangehaald in m'n teven ...maar nog niet 't onderzoeken van maanarotten Waar zcu die ons heen roeren f. Vooruit. Ik draai m'n lamp aan kathedraal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4