Ook in de naaste toekomst is behoedzaamheid geboden in het economisch beleid Primaat van Polen protesteert tegen wijze van distributie van geschenkzendingr ren Zoveel mogelijk taken in mede bewind aan PJB.O.-organen De „Utrecht Winston Churchill weigerde in 1943 een telegram van Stalin aan te nemen I Internationale haar-mode gepresenteerd Geen aanleiding voor verruimende maatregelen Indonesië stelt verkiezingen uit Kcitoenmodc in Londen Verpleegster in Uganda Twee klassieke voorbeelden Drie bejaarden in het verkeer omgekomen Arts J. G. A. Honig overleden MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 PAGINA i. MINISTER ZIJLSTRA Minister Zijlstra meent dat het economisch beleid in de naaste toekomst gekenmerkt moet worden door behoed zaamheid. De minister stelt in de toelichting op zijn begro ting de vraag „of de voorspoedige resultaten van de redres- seringspolitiek, die de laatste maanden werden bereikt op de weg naar het herstel van het betalingsbalans-evenwicht en binnenlandse monetaire evenwicht, thans al niet het ogen blik hebben doen aanbreken voor het wederom ruim baan maken voor de in onze economie aanwezige expansieve krachten". Hij laat daarop een waarschuwing volgen tegen een onderschatting van de nog steeds in onze economie latent aanwezige inflatoire impulsen en evenzeer tegen overdreven pessimisme ten aanzien van de definitieve krachten, die uitgaan van de weifelende conjunctuur. Djuanda: voor hoog stens 12 maanden s Besluit van de regering Minister Struycken niet pessimistisch over huidige stand in de P.B.O. 99 Politie te Nijmegen doet goede vangst Benoemingen bisdom Haarlem v Annie Jaspers Focks H.H. WIJDINGEN Pioniersarbeid in Gelderland Het Instuif-werk Bestuurderen bezinnen zich op apostolaat en methodiek Kaderdag te Utrecht C.P.N. gaat strijden tegen pessimisme in eigen rijen Meer subsidie voor het vreemdelingenverkeer (Van onze Haagse redactie) Bemoedigend acht prof. Zijlstra in dit verband dat de West-Europese eco nomie voorshands en ook al bij een eer dere gelegenheid betrekkelijk goed be stand is gebleken tegen inzinkingen in de Amerikaanse conjunctuur. De deflatoire uitwerking van de aar zeling in de conjunctuur lijkt de be windsman vooralsnog beperkt, zodat op grond hiervan geen aanleiding behoeft te bestaan tot compenserende, beste- dingsverruimende maatregelen. Het net to nationale inkomen, de consumptie en de arbeidsproduktiviteit vertonen de nei ging tot stabilisatie na een aanvankelij ke lichte teruggang, In de betalingsba lans is een zeker evenwicht bereikt, maar ook niet meer dan dat, terwijl ons land nog voor grotere internatio nale verplichtingen staat. Er is weinig manoeuvreerruimte als gevolg van de nauwe binding van onze economie met die in het buitenland. Dit alles brengt prof. Zijlstra tot zijn uitspraak, dat het zaak lijkt behoedzaamheid te betrach ten, met name ten aanzien van maat regelen die op welke wijze dan ook be- stedingsverruimend zouden kunnen werken. Voor wat de prijsontwikkeling betreft wijzen verschillende omstandigheden op een terugkeer naar meer normale ver houdingen. De minister heeft het daar om verantwoord geacht de prijsvor ming meer aan de werking van de con currentie over te laten. Dit geldt ech ter alleen voor die sectoren, waar de concurrentie voldoende werkzaam is. Voorzover dit niet het geval is blijft vooroverleg met de overheid over prijs verhogingen in ieder geval noodzake lijk. Volgens prof. Zijlstra is in verschil lende bedrijfstakken het gevaar aan wezig dat de ondernemers door geza menlijke regeling of uitsluiting van me- öedingihg de moeilijkheden van een ver minderde orderportefeuille pogen af te Wentelen op hun afnemers. In het or deninesbeleid moeten daarom doortas tendheid en behoedzaamheid samen- eaan Uit de toelichting blijkt dat het noodzakelijk wordt geacht de prijs- kartels, die na een voorlopig onderzoek werden gehandhaafd, opnieuw te be zien en met name na te gaan of de be trokken kartelprijzen op de juiste wijze zijn aangepast wanneer zich een da ling in de grondstoffenprijzen heeft voor gedaan. Tenslotte zal in het verband van de Wet op de Economische mededin ging, die nu spoedig in werking zal treden, door de daarvoor aangewezen commissie advies worden uitgebracht over een drietal soorten kartels, t.w. rechtspraakregelingen, toelatingsrege- lingen en regelingen tot wering van be- paalde bedrijfsvormen. De algemene verkiezingen die vol gend jaar in september in Indonesië zou den worden gehouden, zijn uitgesteld aldus meldt U.P.I. Premier Djuanda, die dit in het parlement bekend heeft gemaakt, verklaarde dat het uitstel, dat „hoogstens twaalf maanden" zal bedra gen, noodzakelijk was geworden door „de op enkele plaatsen opgetreden sto ringen" en doordat de verbindingen sinds 1955 (toen voor het laatst alge mene verkiezingen werden gehouden) slechter geworden zijn. Onder deze omstandigheden kan de regering geen eerlijke, vrije en geheime verkiezingen garanderen, zoals de voor lopige grondwet eist. De regering is van oordeel, aldus Djuanda, dat het huidige parlement in functie dient te blijven tot dat het door een nieuw vervangen kan worden. De aankondiging van Djuanda werd vooral door de communisten met veel teleurstelling ontvangen. De communis ten waren hun verkiezingscampagne min of meer al begonnen en zij waren van mening, dat zij op het ogenblik veel meer aanhangers hebben dan in 1955, Op kasteel „De Hooge Vuursche" in Baarn heeft zaterdag en zondag een internationale presentatie van coiffures en mode plaatsgevonden. De presentanten kwamen van modehuizen uit Frankrijk, Denemarken, Luxemburg, Duitsland, Zwitser land en Nederland. Dat er veel te zien was, bewijst deze groeps-opname wel (Van onze Haagse redactie) Minister Struycken heeft er bij zijn ambtgenoten op aangedrongen zoveel mogelijk, taken in medebewind op te dragen aan organen van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Ook heeft hij gevraagd om bij het plegen van advies met Het bedrijfsleven de voorkeur te geven aan contact met de bedrijfslichamen en tenslotte om bij dit overleg naast de werkgeversorganisa ties ook de werknemers in te schake- Gedenkboeken van jubilerende instel lingen, organisaties en maatschappijen plegen afschuwelijk vervelend te zijn. Wie de veelal fraai uitgevoerde wer ken uit beleefdheid even doorbladert, stuit gewoonlijk op de plechtige con- terfeitsels van vroegere directeuren en andere hoge heren in degelijke zwarte pakken. Foto's van gebouwen, waar in men begon en waarin men nu werkt, behoren er bij om te laten zien hoe al les gegroeid is. Kiekjes van het vroe gere personeel, stijf opgeprikt in de marmeren hal, ontbreken evenmin als de onvermijdelijke statistieken en ta bellen. De ontvanger zet het boek zuch tend in de kast, met het vage voorne men er op 'n verloren zondagmiddag nog 'eens ooit in te kijken, maar hij zou ook onmiddellijk kunnen doen wat zijn erfgenamen na hem zeker niet zullen nalaten: in de prullenmand er mee. De N.V. Levensverzekerings maatschappij „Utrecht", die dezer da gen haar 75-jarig bestaan viert, heeft dit onvermijdelijk lot van gedenkboe ken onderkend en besloot daarom, geen fon- aan een dergelijke uitgave weg te ff1®1- Om haar relaties echter toch i,,„f. aftbaars te kunnen aanbieden, hee" .directie aan mr. E. Elias en A. Duif te In het Savoy-hotel in Londen heeft een groep Franse katoenweverijen en mode ontwerpers een show gehouden. Op deze foto ziet men een fraaie avondjapon van een der leden van de „Etablissements Boussac" (die een kwart van de Franse katoen-mode ateliers vertegenwoordigen) bestaande uit stroken katoenen popelme. De enige onderbreking wordt gevormd door een turquoise sjerp, die de verhoogde taille accentueert. De creatie is van Marina Nicolaides. De politie te Nijmegen heeft een 22- jarige en een 23-jarige los-arbeider uit Nijmegen ter beschikking van de offi cier van justitie in Arnhem gesteld. De gearresteerden hebben bekend verschil lende inbraken, diefstallen en plunde ringen van auto's op hun geweten te hebben. Zij werden op heterdaad betrapt toen zij uit de kelder van een cafetaria aan de Houtstraat te Nijmegen enige gebraden kippen stalen. Tevens beken den zij dezelfde avond ingebroken te hebben bij V. en D. op de Groote Markt waar zij voor ruim duizend gulden aan goederen stalen. gevraagd, een bloemlezing samen te stellen, die een overzicht geeft van 75 jaar Nederlandse humor in geschrift en beeid. Waarom de directie nu uitgerekend de humor als onderwerp gekozen heeft? Levensverzekering en humor staan dichter bij elkaar dan men wellicht geneigd is te veronderstellen. Van hu- mor naar lachen is maar één stap je. Lachen is gezond. Gezonde men sen worden oud. Oude mensen zijn voordelig voor een levensverzekering. Ver gezocht? Wat doet het er eigenlijk toe, als het boek maar aardig is en gelezen wordt. De „Utrecht" heeft ove rigens inderdaad voordelig gewerkt in de afgelopen driekwart eeuw. De maat schappij heeft thans 450 man personeel en 170 inspecteurs. Het verzekerd ka pitaal bedraagt ruim twee milliard gulden, o.a. belegd in 120 boerderijen honderden huizen en winkels, effec ten, hypotheken en 2500 ha. vrucht baar land in Noord-Brabant, reeds in 1898 aangekocht en nadien door de Ned. Heide maatschappij ontgonnen. Er staan bijkantoren in Brussel, Parijs en Kopenhagen en in tal van Nederland se steden. Omstreeks de eeuwwisseling werd aan de Leidseweg te Utrecht het nieuwe hoofdkwartier gebouwd, toen een architectonische bezienswaardig heid, nu alleen nog maar pompeus. Het gebouw ging een halve eeuw ge leden voor heel modern door, met centrale verwarming en elektrisch licht. „De accumulatorenbatterij is in staat 160 gloeilampen gelijktijdig van stroom te voorzien", schreef een plaat- selyk blad .et kennelijke trots. De „Utrecht" is 75 jaar geleden ont staan uit een in 1847 opgericht be grafenisfonds, dat de moraliserende naam ,,Let Op Uw Einde" droeg en binnen 25 jaar het grootste fonds op dit gebied m Nederland was. De ver zekerden, die op hun einde gelet had den, dat tenslotte kwam, werden begraven; een agent van de „Utrecht behangen met een zilveren plaat op zwart fluweel en zilveren tres sen, liep met waardige tred voor de stoet uit. In de loop der jaren ont wikkelde zich een nieuwe verzekerings- vorm en werd naast het begrafenis fonds in 1883 de „Utrecht" opgericht, welke maatschappij tien jaar later de portefeuille van het oude fonds over nam. Hoe modern het nieuwe hoofd kantoor ook was, de klerken moesten aanvankelijk nog schrijven aan ho ge lessenaars; zo hoog, dat de zitkruk voor de jongste bedienden ontoereikend was en zij aan de lessenaars moes ten staan. Nu staan er comfortabele stalen bureaux en de tinnen inktko kers hebben plaats gemaakt voor elek trische schrijf- en rekenmachines. Vol gend jaar hoopt de „Utr.echt" een elek tronische reken- en administratiema- chine in gebruik te nemen, die in één seconde 1300 optellingen of aftrek kingen maakt, 83 vermenigvuldigingen of 61 delingen uitvoert, alles met ge tallen tot tien cijfers. Dit alles en nog veel meer zou men hebben kunnen lezen in een gedenkboek. Interessant weliswaar, maar geef ons toch de humor maar. len, indien voor de betrokken bedrijfs tak nog geen bedrijfslichaam is inge steld. Deze drie punten zijn door de re gering in beginsel als basis voor haar handelen aanvaard, aldus zegt de be windsman van binnenlandse zaken n.a.v. zijn begroting. Uit de toelichting van mr. Struycken blijkt niettemin dat zijn oordeel over de huidige stand van zaken in de P.B.O. niet onverdeeld gunstig is. Hij zegt „zich niet aan pessimisme te willen overgeven". Enige tientallen publiek rechtelijke bedrijfslichamen functione ren op bevredigende wijze en niet zel den zelfs meer dan dat. Naast de maat schappelijke en internationale ontwik keling geeft mede de omstandigheid, dat de bestaande bedrijfslichamen zich consolideren en hun weg weten te vin den, aanleiding te mogen verwachten dat „op de duur een verbetering in de toestand zal intreden". Tenslotte meent de minister, gezien de gang van zaken l'j de benoeming van nieuwe besturen, dat de aanwijzing van tot benoeming ge- re "htigde organisaties voortaan voor on bepaalde tijd kan geschieden. Voor de aanvang van elke nieuwe zittingsperio de zal aan de S.E.R. advies worden ge vraagd of wijziging dient te worden aan gebracht in de geldende lijst van aan gewezen organisaties. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot assistent aan de parochie van St. Bavo te Heem stede drs. A. Th, Mous, die tevens op dracht heeft ontvangen mgr. dr. J. van Dodewaard ter zijde te staan, in het bijzonder als caeremoniarius. Tot kapelaan ';e Zaandam is benoemd G. F. Ruepert en te Uithoorn J. C. van Klink, die kapelaan was te Overveen. Het secretariaat van kardinaal Wys- zynski, primaat van Polen, heeft een verklaring uitgegeven over de span ning, welke tussen Kerk en Staat ont staan is met betrekking tot de distri butie van geschenkzendingen, die de kardinaal uit het buitenland worden aangeboden. Met name wordt in deze verklaring vastgesteld, dat de Poolse regering de burgerlijke rechten van de kardinaal schendt en het Poolse volk aanzienlijke hulp onthoudt, aldus meldt het K.N.P. Vastgesteld wordt in de eerste plaats, dat de regering in Warschau op 10 maart begonnen is met het heffen van invoerrechten op geschenkzendingen uit Amerika. Voorts vestigt de verklaring er de aandacht op, dat de regering ge poogd heeft de kerkelijke liefdadig- heidsarbeid via kanalen van de open bare instellingen te leiden, zulks in strjjd met de overeenkomst tussen Kerk en Staat in 1950 gesloten. Sinds 10 r. aart heeft het communis tisch regiem, aldus de verklaring, systematisch geweigerd de geschonken pakketten aan de kardinaal te doen toe komen, zelfs al werden de invoerrech ten betaald. Dit acht de kardinaal een schending van zijn persoonlijke rechten als burger. In de opslagplaatsen van de haven Gdynia liggen voor twee miljoen gulden aan goederen tevergeefs op hun bestemming te wachten, goederen, die door de Amerikaanse bisschoppen via hun hulporganisaties geschonken zijn. Ten overvloede stelt het aartsbisdom vast, dat het Poolse episcopaat tot op heden steeds geweigerd heeft zijn lief dadigheidswerk te doen opgaan in het door de regering gecontroleerde Pool se Comité voor Sociale Bijstand, aldus het K.N.P. I iiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Met een chartervliegtuig van de Raptim vertrekt aan het ein de van deze maand mej. Annie Jaspers Focks uit Amersfoort naar Uganda (Brits Oost Afrika) om als verpleegster in het zie kenhuisje van Kampala te gaan werken en daarna een polikli niek in de buitenpost Mushanga te bezetten. Zij heeft hiertoe een contract voor vier jaar ge sloten met de Graal, de interna tionale beweging voor vrouwe lijk lekenapostolaat, die reeds meerdere verpleegsters naar Uganda heeft uitgezonden. Hoe zij er toe gekomen is? Langs een omweg. Nadat zij in 1951 aan de verpleegstersoplei ding in het St. Elisabeth-zieken- huis te Arnhem begonnen was, in 1954 haar diploma had be haald, vervolgens in het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Amersfoort „de kraam had gedaan" en in het St. Franciscus-ziekenhuis te Rotterdam de kinder aantekening had gehaald (1957), leerde zij een onderwijzeres kennen, die op Nieuw Guinea werkzaam was geweest. Dit bracht haar aan het denken en bet resultaat was, dat zij zich verleden jaar september aanmeldde bij het missionair vormingscentrum te Ubbergen. Terwijl haar missie-opleiding vorderde, veranderde de Amersfoortse ver pleegster van gedachte. Tenslotte trok Afrika haar meer dan Nieuw Guinea. „Het is nog maar een primitief ziekenhuisje in Kampala", vertelt zij ons. „Wanneer er een zieke wordt opgenomen blijft de familie rond het zieken huis bivakkeren en eten koken, ook voor de patiënt". Het is de bedoeling, dat mej. Jaspers Focks een jaar in het ziekenhuis werkt om te acclamati- seren. Daarna vertrekt zij naar de buitenpost Mushanga, waar momenteel de polikliniek in aanbouw is. Daar zal zij samenwerken met een inheemse verpleegster en met een Nederlandse (mej. Ans van Haeren uit Utrecht), die reeds in Kampala verblijft. Uit de brieven, die zij reeds van haar Utrechtse collega ontvangen heeft, weet mej. Jaspers Focks dat zij straks vooral geconfronteerd zal worden met hoge kindersterfte, slechte uoeding, malaria, wormziekte en bloedarmoede. „Ik heb het in Ubbergen allemaal wel geleerd, maar het zal toch wel een beetje anders zijn. Wij zullen er veel moeten improviseren, vooral op de buitenpost, waar slechts nu en dan een dokter komt. Ik geloof daarom, dat we heel anders zullen moeten werken dan hier in ons land: minder zelf doen en vooral de mensen leren wat zij moeten doen en laten". Mej. Jaspers Focks realiseert zich, dat het er eenzaam zal zijn. maar zij is er niet bang voor. Zij neemt boeken mee en in het ziekenhuis is een prachtige collectie platen. „Neem ook ten handwerkje mee", raadt haar bezorgde moeder aan, die meer tegen het vertrek opziet dan haar enige dochter zelf. De Laatste stelt zich er veel van voor. Het is mogelijk, dat wij de mensen ook een beetje leren naaien en koken en misschien komt er ook ivel sociaal xjüctïc bij En na vier jaar? „Dan zullen we wel weer zien. Ik denk voorlopig alleen maar aar het vertrek, samen met een inheemse verpleegster uit Uganda, die een poosje op de Tutenberg is geweest". Verwerping diplomatieke nota's komt zelden voor De perschef van het Witte Huis, Ja mes Hagerty, meent, dat de wei gering van president Eisenhower om de jongste brief van de Russische premier, Nikita Khroesjtsjev, in ont vangst te nemen het eerste voorbeeld van deze aard is uit de Amerikaanse geschiedenis. Het is zeker niet het eer ste voorbeeld uit de geschiedenis der diplomatie. Met betrekking tot de „ver werping van diplomatieke nota's" is echter een toelichting op haar plaats. Er bestaat een toenemende nei ging om van het „verwerpen" van een nota te spreken, als de ontvangende partjj slechts weigert in te stemmen met de daarin vervatte beweringen van een buitenlandse mogendheid. De stap van president Eisenhower echter illus treert op duidelpke wjjze de eigeniyke betekenis van het „verwerpen", name lijk het retourneren aan de afzender van het document zelf. Dit komt maar zelden voor en de reden voor deze „ver werping" is meestal, dat het document is gesteld in een onbehooriyke taal, of dat het een grove inmenging inhoudt in de interne aangelegenheden van het ont vangende land, of beide. Een klassiek voorbeeld is de „ver werping" door de Britse regering van een Russisch protest naar aanleiding van de z.g. „Zinoviev-brief" in 1924. Zi- noniev was destijds secretaris-generaal van de Derde Internationale. Hij liet zich bp verschillende gelegenheden in het openbaar nogal smalend uit over het verschünsel van het democratisch socialisme. Tegeiykertyd echter erken de hy het nut van sociaal-democratische regeringen en partyen als voedingsbo dem voor de rode bacil van het commu- misme. Zinoviev liet zich bepaald niet geheimzinnig uit over zyn opvattingen en in 1923 en 1924 zette hy ze omstan dig uiteen in authentieke brieven aan Noorse, Duitse en Amerikaanse volge lingen van hem. In februari 1924 kwam in Engeland een Labour-regering aan het bewind, die al spoedig moeite had haar houding jegens de Sovjet-Unie in het Lagerhuis te verdedigen. Premier MacDonald schreef daarop algemene verkiezingen uit. vy'f dagen vóór de verkiezingen werd de tekst gepubli ceerd van een nieuwe „Zinoviev-brief", ditmaal gericht aan Engelse communis ten. Het resultaat van deze publikatie was, dat de Conservatieven een flinke meerderheid kregen. De Russische re gering betoogde, dat het hier om een vervalsing ging. Ramsay MacDonald verwierp het desbetreffende protest, omdat daarin bestraffing werd ge vraagd van personen, die in dienst of onder controle van de Britse regering zouden staan, hetgeen een inmenging in de interne aangelegenheden van Groot- Brittannië werd geacht. Korte tyd Ia- ter, toen Austen Chamberlain de porte feuille van buitenlandse zaken had overgenomen van Ramsay MacDonald, deelde hjj aan de Russische diplomaat Rakowski mee, dat hij geen spoor van het beledigende document had kunnen terugvinden in de archieven, die door de heer MacDonald waren achtergela ten, maar dat hij, Chamberlain, op de hoogte was van de gehele toedracht en dat hy niet van plan was terug te komen van de conclusie, dat de Britse rege ring een dergeiyk stuk niet kon aan vaarden. n oktober 1943, dus midden in de oorlog, „verwierp" Churchill een telegram van Stalin. De Russische dictator seinde Churchill op 13 oktober, dat hij niet tevreden was over de hoe veelheden militaire voorraden, die de Britse koopvaardy langs de noordelpke route in Rusland aanvoerde. Hij zag daarin „een weigering van de Britse re gering om de verplichtingen, die zy op zich genomen heeft, na te komen, en een soort dreigement gericht tegen de U.S.S.R." Verder beschuldigde Stalin de Bri se militairen, die in Archangel waren gelegerd, ervan, dat zij luierden en spioneerden. Churchill riep de Rus sische ambassadeur Goesev bij zich en liet hem de enveloppe met het telegram zien. Goesev herkende het telegram en zei, dat hy opdracht had gekregen het aan de Britse premier te overhandigen. Churchill zei daarop: „Ik ben niet be reid dit telegram aan te nemen." De Britse premier stond op en beduidde Goesev „op een vriendelijke manier", dat het onderhoud ten einde was. In de deuropening spraken zij nog over koetjes en kalfjes. „Ik gaf de heer Goesev ech ter geen gelegenheid om op de kwestie van de konvooien terug te komen of om mij de enveloppe opnieuw te overhan digen en geleidde hem al buigend naar buiten," aldus Sir Winston. H. J. N. Zondagmorgen omstreeks half twaalf is op de rpksweg 's Hertogenbosch-Nij- megen de 69-jarige Cornelis van Schaijk uit Berlicum by een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man, die op zijn fiets uit de richting Nijmegen kwam werd ter hoogte van de Berlicumseweg bij het oversteken door een luxe auto, eveneens komende uit de richting Ny- megen, gegrepen. De man was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het groot ziekengasthuis in Den Bosch overgebracht. Zaterdagmorgen is de 64-jarige land bouwer L. Katstra uit Witmarsum, die zonder op te letten met zijn rijwiel de weg overstak, door een auto gegre pen. Ook hy was op slag dood. Zondagmorgen ongeveer half twaalf i de 73-jarige A. C. Ederveen, toen hij bezig was op het pad langs de spoor lijn Arnhem-Ede bramen te plukken en ter hoogte van de Kema plotseling de spoorlijn overstak, door een passerende sneltrein gegrepen en zwaar gewond. Hij werd naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht, waar hij in de loop van de middag aan de bekomen verwon dingen is overleden. De trein had onge veer dertig minuten vertraging. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft zaterdag in de kapel van het Theologicum te Warmond de H. wijding van het Diaconaat toege diend aan de volgende theologanten van het bisdom Haarlem: J. W. Besemer, P. J. C. Boilerman, H. C. A. Brauti- gam, P J. J. van Duin, P. Koele- man, W. M. J. Luttikhuizen, J. H. van Ombergen, M. P. van Ophem, B. A. M. Peters, J. J. M. Postma, P. J. de Reus, H. J. G. Spruyt, A. C. Tim mer, P. J. C. M. v. d. Velden, J. Th. de Vries, J. L. Wenneker, A. H. J. Weyermars. Voorts aan de volgende theologanten van het bisdom Rotterdam: P. v. d. Bosch, G. J. M. Brenkman, H. M. F. Doove, J. J. I. v. Haaster, R. G. W. Huysmans, J. J. Kerklaan, A. A. M. v. d. Kolk, C. H. J. de Korte, C. J. de Leede, G. E. v. d. Logt, H. A. A. Mou- rits, G. L. M. Paardekooper, H. P. R. A. v. d. Plas, M. F. M. van Rooyen, Th. C. J. van Rooyen, G. J. J. M Toussaint, H. P. J. M. Verhoeven, H P. Warmerdam, J. A. Zaal, J. G. M Zuidgeest. Zaterdagmorgen overleed in het r.-k. ziekenhuis te Zevenaar, waar hy de laatste jaren werd verpleegd, dokter J. G. A. Honig, de Zevenaarse arts, die onverdroten pionierswerk heeft ver richt voor de t.b.c.-bestryding en het Stima onderzoek. Dokter Honig was een van Zevenaars meest geachte inwoners. Hy werd ge boren te Zevenaar op 9 juni 1872. Hy studeerde in Amsterdam en werd per 1 januari 1904 als opvolger van zyn va der tot gemeente-geneesheer van Ze venaar benoemd. In 1905 richtte hy al daar de vereniging voor Wijkverple ging „Ziekenzorg" op; door zijn toe doen werd reeds in 1913 een tuberculo- se-consultatie-bureau gesticht, ge volgd door een voor zuigelingen in 1916. Direct na zijn vestiging ih Zevenaar begon dokter Honig met het maken van plannen voor de bouw van een zieken huis, dat op 10 november 1908 geopend werd en destijds voor een model plat telands-ziekenhuis gold. Met 18 bedden begonnen was het reeds in 1918 tot 40 bedden uitgegroeid, terwijl na de laat ste verbouwing in de jaren 1955, 56 en 57 het ziekenhuis dermate is uitge breid en gemoderniseerd, dat het als streekziekenhuis dienst doet. Reeds sinds 1924 kent Zevenaar by het zieken huis ook een paviljoen voor mannelijke t.b.c. patiënten, waar in latere jaren een vrouwen- en kinderafdeling aan werd toegevoegd. Nu onlangs de ver bouwing en modernisering haar beslag kreeg, is er plaats voor in totaal 300 patiënten. Baanbrekend verrichtte dr. Honig als secretaris van de Gelderse vereniging tot bestrijding van de tuberculose. Hij werd spoedig bestuurslid, later voor zitter van de Nederlandse vereniging. Een respectabel aantal functies heeft hy bekleed en vele onderscheidingen ontvangen. Voor de eerste maal werd zondag een kaderdag van de katholieke Instuifbe- weging gehouden waarvoor in Tivoli te Utrecht bestuurderen en verscheidene aalmoezeniers van de afdelingen bij een waren gekomen. Na een H. Mis opgedragen door prof. H. Weterman, landelijk aalmoezenier voor het Instuif- werk, begonnen de besprekingen die in hoofdzaak het apostolaat en de metho diek bö het instuifwerk tot onderwerp hadden. Na een kort openingswoord door de landelijk voorzitter de heer C. M. Es- ser leidde aalmoezenier C. Hageman het'eerste punt in. Hij schreef de grote groei van het instuifwerk toe aan het feit dat de instuif een open beweging is en geen gesloten kring. Het is de taak van de bestuurderen er voor te zorgen dat de jongelui die de instuiven bezoe ken er zich thuis voelen. Uit het betoog van de heer Kore- man. secretaris van het nationaal be stuur. bleek dat er thans 116 afdelin gen zpn met in totaal 20.000 leden. Spreker wees erop dat de Instuif een verantwoorde ontspanning moet bie den en zich niet in dansfeesten moet verliezen. In deze tijd van passief amusement is het zaak persoonlijke activiteiten op te roepen en te stimu leren. Deze stelling werd mede aan de hand van praktische voorbeelden en suggesties uitgewerkt door de heer F. Verhorst, lid van de programma ad vies commissie. Tiidens een forum, dat al deze kwes ties besprak, kwam ook de vraag naar voren of niet-katholieken tot de mstuif- avonden kunnen worden toegelaten. Zulks zou met het oog op de versprei ding van de katholieke gedachte raad zaam zijn. Toch is het beter er mee te wachten tot onze eigen katholieke groe pen inneriyk voldoende sterk zyn. In principe is er geen bezwaar tegen, zo meende prof. Weterman, maar het ver dient aanbeveling voorzichtig te zijn en in voorkomende gevallen vooreerst de aalmoezenier te raadplegen. Om een inzicht te geven m de goede mogeiykheden die er zyn om een m stuifavond te verzorgen, die °P beb?°I" liik peil staat, werd een non stop show gegeven, waaraan bekende artiesten belangeloos meewerkten. Het partijbestuur van de Communis tische partij Nederland heeft voor het partijcongres, dat eind december in Amsterdam zal worden gehouden, tijdens het afgelopen weekeinde richtlijnen op gesteld, waarin o.a. als basis voor de beraadslagingen wordt gesteld: het win nen van de Unievakbonden, het nog meer dan vroeger doordringen van de partij van de marxistisch-Leninistische beginselen en een onverzoenlijke strijd tegen het revisionisme. „Onverbiddelijk moeten alle pogingen tot het zaaien an pessimisme van de hand worden gewe zen", zo heet het verder. De ledenw er ving moet krachtig ter hand worden ge nomen en de strijd tegen de „kliek" van de geroyeerde leden Wagenaar, Brand- sen Gortzak enz. moet worden voortge zet „tot deze groep volledig uit het poli tieke leven zal zijn verdwenen". Ter- zelfdertijd acht men het noodzakelijk dat het congres stelling neemt tegen „sectarische bekrompenheid en dorre dogmatiek" bij het optreden van de C.P.N. onder de massa, in de propagan da en in het partijleven. Voor de be striding van de onkosten van het con gres zal een afzonderlijke geldinzame ling worden georganiseerd. De subsidie, die op de begroting van economische zaken voor het vreemde lingenverkeer is uitgetrokken, is verge leken met vorig ja r verhoogd met een bedrag van 100.000. Minister Zïlstra wil een grotere bïdrage leveren aan de versteviging van de propaganda voor de bevordering van het vreemdelingen verkeer. De minister is ook voorne mens de inspanningen op het gebied van Jaarbeursmanifestaties en ten toonstellingen te verhogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5