K.A.B. noemt adviesaanvrage de S.E.R. aan perspectiefloos Vernietigend oordeel over de regeringspolitiek Matador" (met atoomkop) in stelling ter verdediging van Formosa n Sherman Adams treedt af Eisenhower aanvaardt ontslag van adviseur m Aantal verkeersslachtoffers is met bijna 19% gedaald Generaal Sjehab aanvaardt het Libanese presidentschap Rennes begroet De Gaulle SCHERPE KRITIEK OP INHOUD VAN TROONREDE Christelijk Nationaal Vakverbond milder in zijn uitlatingen Liet ex-assistent van Adenauer zich omkopen? Mislukte overval op oude boer in Haarlemmermeer Is of wordt Montgomery katholiek Tussen twee tanks bekneld Prinses Wilhel- miiia schrijft mémoires Vrachtauto rijdt door na botsing Maximum snelheid voor bromfietsen in bebouwde kom straks 30 km? Moeilijkheden verwacht van de zijde der Falangisten Het weer. &eitsSfe°-economische Produktl" Dr. Hans Kilb in arrest Bejaarde man na aanrijding overleden DADERS GEPAKT? Arbeider gedood Binnenkort verschijnt: „Eenzaam maar niet alleen" WEGENS GEVOERDE LASTERCAMPAGNE Teil onder stroom VROUW AAN DE DOOD ONTSNAPT Na invoering maximum snelheid MET MINIMUM AAN HARTET.TJKHF.in ce MORRIS before you fay/ Toenemende hans op regen Het weer in Europa DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 Telefoon 5790 Directie: 7. W. Boerrigter en 82ste JAARGANG No. 30019 Zowel de troonrede als de adviesaanvrage van de regering aan de S.E.R. inzake huurpolitiek, landbouwsubsidies, loon- stabilisatie, kinderbijslag, weduwen- en wezenverzekering enz. moeten worden gekenschetst als perspectiefloos en tegelijk fantasieloos. De in de troonrede en de adviesaan vrage vervatte suggesties laten praktisch geen ruimte voor een verdere verhoging van het reële inkomen van de Ne derlandse werknemers en zulks niet alleen voor het jaar 1959 maar, indien men van plan zou zijn op deze wijze door te gaan, ook voor de daarop volgende jaren. Men is er op regeringsniveau blijkbaar niet in geslaagd de vicieuze cirkel van te veel wensen in verhouding tot de beperkte produkti- viteitsstijging te doorbreken. Tot deze min of meer vernie tigende uitspraak kwam gisteren het dagelijks verbonds- bestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging op de te Utrecht gehouden bespreking van de inhoud van de jongste troonrede en de bedoelde adviesaanvrage. De vraag, welke maatregelen er nu in concreto moeten worden geno men om voor de werknemers de mogelijkheid open te houden tot een ver dere stijging van het reële inkomen, zal nader worden besproken in de op maandag 29 september te houden speciale vergadering van het volledige Verbondsbestuur van de K.A.B. Ook het Christelijk Nationaal Vakverbond sprak zich gisteren in een buitengewone verbondsraadsvergadering over troonrede en adviesaanvrage uit. Inzake de laatstgenoemde aange legenheid stelde de verbondsraad dat de regering terecht aan de S.E.R. advies heeft gevraagd, doch er wel mee aan de late kant is geweest. Het moet betwijfeld worden, aldus het C.N.V. of de S.E.R. nu redelijkerwijze in staat zal zijn het advies voor 1 december gereed te hebben. De huren Het melkprobleem mmmm Inzittende van personen' wagen ernstig gewond Sherman Adams heeft gisteravond meegedeeld, dat hij is afgetreden als persoonlijk assistent van president Eisenhower. Adams heeft in een toe spraak voor radio en televisie gezegd, dat er een lastercampagne tegen hem is gevoerd. Men had hem beschuldigd van pogingen invloed uit te oefenen op besluiten van regeringsbureaus. Adams gold meer dan vijf jaar als de „éminence grise" van het Witte Huis. „De beste manier om een ein de aan die aanvallen te maken," aldus Adams, „is het doel weg te nemen." Dit melden Reuter en U.P.I. Veulen-lederen jassen 159.50 Meer wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon! Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v, RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per, maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De regering aldus de K.A.B. bouwt ten onrechte haar sociale poli tiek op de gedachte, dat praktisch on aantastbaar zouden zijn: de wijze van verwezenlijking van een aantal sociale en andere desiderata, zoals deze in de loop van de laatste jaren naar voren zijn gebracht, alsmede de berekeningen van het centraal planbureau inzake de gemiddelde toeneming van het nationa- .fe inkomen per hoofd van de bevolking ^„gevolge van de te verwachten alge- ™^ri«roduktiviteitsstiiging (de zoge- Het v°k:<'n Van dit uit gangspunt zou l" 'met de uitge breidheid van de huidige iyst van socja_ ie en andere verlangens (hean komt neer op plm. JU a 35 Procent van de loonsom) en de beperktheid van (,e normale produktiviteitsstijgmg (hoog stens 3 procent per jaar) ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat de Nederlandse werknemers nog enige jaren zouden moeten wachten voordat afgezien van de zogenaamde autonome verbe teringen verlangens zouden kunnen worden gerealiseerd, die een reële ver hoging van het werknemersinkomen be ogen. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. meent nochtans dat er tenminste twee verschillende wegen zijn aan te geven, waarlangs de aanval op dit pessimisti sche toekomstbeeld kan worden ingezet. In de eerste plaats de weg van het se rieus opsporen van die onderdelen van de lijst van verlangens, die geheel of ten dele op andere wijze kunnen worden ver wezenlijkt dan door beslag te leggen op een deel van de makro-economische Produktiviteitsstijging. In de tweede plaats door het bedenken van middelen met behulp waarvan de produktiviteits stijging belangrijk hoger zou kunnen uitkomen dan het planbureau op grond van makro-economische berekeningen meent te mogen verwachten. Met betrekking tot de passage in de adviesaanvrage aan de S.E.R. inzake het vraagstuk van de huren wijst de K.A.B. er op, dat de wijze waarop de regering deze zaak thans stelt er een is van zonder meer aanlopen achter feiten, die zij zelf niet in de hand ge houden heeft. Het zou volgens het da gelijks verbondsbestuur in dit ver hand interessant zijn om van de laat ste acht a negen jaren een overzicht te maken van het verschil tussen het huurpeil van vooroorlogse woningen en naoorlogse nieuwbouw vóór en na een bepaalde huurverhoging. Men zou dan tot de ontdekking komen, dat in meer dan één geval het verschil in huurpeil enige tijd na een bepaalde huurverhoging groter was dan vóór de huurverhoging. Het dagelijks ver bondsbestuur is dan ook van oordeel, dat met een huurverhoging zonder meer niet veel van het huurvraag- stuk wordt opgelost. Het vraagstuk zal naar de mening van het bestuur eerst dan nader tot een oplossing kunnen worden ge bracht, indien men de moed heeft zich af te vragen wat nu precies de oorzaak is van het feit, dat thans, eind 1958. na vier huurverhogingen de af stand tussen rendabele huren voor nieuwe woningen en de feitelijke hu ren van bestaande woningen nog zo groot is, dat alle nadelen van ver schillende huurniveaus, zoals weerge geven in het advies van de S.E.R. van 1952, zijn blijven bestaan. Als belangrijkste oorzaak wijst het dageljjks verbondsbestuur van de K.A.B. op de stijging van de bouw prijzen. Over het melkprobleem, ten aanzien waarvan de regering overweegt de con sumenten-subsidies op melk af te schaf fen, zegt het dagelijks bestuur van de K.A.B., dat de regering dit doet op grond van het motief dat de prjjssubsi- dies tot zeer grote hoogte zijn gestegen. Dit laatste acht het bestuur van de K.A.B. juist, maar ook hier ontbreekt volgens de K.A.B. wederom een analyse van de oorzaak. Een dergelijke analyse zou uitwijzen, aldus de K.A.B., dat deze grote stijging bepaald niet in de eerste en ook met in de tweede plaats te wijten is aan de consumentensubsidies, doch veeleer aan de producentensubsidies die zijn °Pgrelopen tot plusminus 450 miljoen gulden. Deze grote subsidielast is mede rnnhfrzaakt door het volkomen ave- tror, Urx?eeren in het afgelopen jaar d.erlamlse melkproduktie op de wereldzinvelsituatie. (Vervolg op pagina 4) Dr. Hans Kilb, van 1951 tot februari 1958 persoonlijk assistent van bonds kanselier Adenauer en sedertdien in dienst van Euratom in Brussel, bevindt zich in arrest. Dit meldt UPI. De of ficier van justitie in Bonn heeft dit oe- vestigd en ook een woordvoerder van de Westduitse bondsregering heeft het meegedeeld. Dr. Kilb ls volgens de officier van justitie te Bonn gearresteerd op ver denking zich te hebben laten omkopen. Bijzonderheden worden niet gegeven, zulks „in het belang van het onder zoek". Kilb is geboren 15 mei 1910 en was van 1945 tot 1948 rechter, daarop "■ut 1951 persoonlijk assistent van de Westduitse staatssecretaris voor het economisch herstel. De arrestatie wordt m verband gebracht met een perscam pagne der laatste dagen, waarin het "aat over auto's, die door een Zuidduitse autofirma aan hooggeplaatste functiona rissen min of meer gratis ten gebruike zouden zijn gegeven. Gistermiddag is de 76-jarige heer J. Danker uit Yerseke door een personen auto aangereden toen hij plotseling per rijwiel de Zanddijk bij Yerseke over stak. Het slachtoffer werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd, waar hij kort daarop is overleden. miiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rechercheurs van de gemeentepolitie van Haarlemmermeer en de hoofdste delijke centrale recherche hebben van nacht in de binnenstad van Amsterdam twee rondzwervende mannen, resp. 22 en 31 jaar oud, aangehouden, omdat tegen hen het vermoeden is gerezen dat zij in de nacht van zondag op maandag omstreeks een uur een overval hebben gepleegd op de 58-jarige landbouwer M. G. Breure in Haarlemmermeer on der de Lijnden. De twee mannen zijn bekenden van de politie. Zij hebben nog niet bekend. De overval mislukte, om dat de heer Breure nog juist, door op een bel te drukken, het echtpaar Dek ker, dat in een tot woning omgebouw de schuur woont, kon waarschuwen. Toen de 23-jarige Arie Dekker de wo ning binnenkwam, was er van de over vallers geen spoor meer te bekennen. De heer Breure verklaarde dat hij twee mannen had zien binnenkomen, van wie er één zei, dat zjj geld kwa men halen. Toen de landbouwer vroeg hoeveel, trof een vuistslag hem opzij tegen zjjn hoofd. Daardoor ontstond een schaafwond van ongeveer zes centime ter. ,,Sla hem maar bewusteloos", hoorde uij nog zeggen. Het belletje had inmiddels de heer Dekker gewaar schuwd en toen de overvallers bemerk ten, dat er alarm geslagen was, vlucht ten zij weg, zonder enig geldelijk voor deel van hun nachtelijke escapade. De telefoonlijn hadden zij echter al door gesneden, waardoor bij de naaste buur, de heer C. J. Baars, de politie moest worden gebeld. Politiehonden werden nog ingezet, maar het leverde geen resultaat op. De heer Breure staat „ls rijk bekend. Hij leidt evenwel een vrij sober leven en bemoeit zich niet veel met de om geving. Ook gaf hij geen gehoor aan waarschuwingen van zijn collega's, dat hij wat vertrouwder personeel in dienst moest nemen. Tot nog toe bestond het arbeidersvolk uit personen van minder betrouwbaar allooi. De indringers zijn waarschijnlijk door het raam van de huiskamer binnenge komen. De Britse Montgomery, die de laat ste dagen gehuldigd is in verband met zijn afscheid uit de actieve dienst, gaat binnenkort naar Rome, waar hij door de H. Vader in audiëntie zal worden ontvangen. Daar er geen bijzondere re den bestaat voor zulk een bezoek dui ken de oude geruchten weer op, dat Montgomery katholiek wil worden. Som migen beweren zelfs dat Montgomery het al geworden is, maar dat hij dit als een persoonlijke aangelegenheid voor zich houdt. Gedurende de vele jaren, dat hij mili tair was, heeft hij herhaaldelijk de Paus bezocht. Bij geen enkel bezoek aan Ro me sloeg hij dit over. Montgomery stamt uit een oer-protestantse familie uit Noord-Ierland. Zijn vader was domi nee. Gedurende zijn studiejaren was hij zeer bevriend met de thans overleden mgr. Ronald Knox, wiens vader Angli caans bisschop was. Bij de Drentse tank- en apparaten- fabriek „Drenta op het industrieterrein te Emmen heeft gistermiddag een be drijfsongeval plaats gehad, waarbij de 34-jarige Ch. van Woud uit Emmen om het leven is gekomen. De man raak te tussen twee tanks bekneld. Hij was gehuwd en laat een vrouw en twee kin deren achter. Berlijn De Brandenburger Tor, die op de grens tussen Oost- en West- Berlijn staat, is door de communisten weer voorzien van de godin der over winning, staande in een Romeinse zege kar, die daar in 1791 is geplaatst. Van daag worden ook nog de vier paarden op de poort gehesen. Aan de speer van de godin ontbreken echter het IJzeren Kruis en de Pruisische adelaar. S) Oï—y.- flF J Op elk uur van de dag en de nacht zijn de nationalistisch-Chinese troepen op Formosa paraat om elke eventuele aanval van communistisch China op het eiland te kunnen pareren. Hier ziet men twee leden van de nationalistische luchtmacht en rechtsCaptain John Carroll van de Amerikaanse luchtmacht ergens op Formosa bij een geleid projektiel van het type „Matador". Dit projektiel, dat in staat is een atoomkop te voeren, staat gereed om, zo nodig, direct te worden gelan ceerd. De „Matador", die een afstand van ongeveer 1000 km kan afleggen in ongeveer een uur tijd, zou kunnen worden gebruikt tegen communistische doelen op de kust van het continent tegenover Formosa. De particulier secretaresse van Prin ses Wilhelmina deelt mede: Dit najaar zal van de hand van Prinses Wilhelmi na een boek verschijnen onder de titel „Eenzaam maar niet alleen". In dit ge schrift heeft de prinses weergegeven haar levensloop en die van het Neder landse volk tijdens haar leven, in het licht van haar geloofsovertuiging. Het boek zal verschijnen bij de uitge verij W. ten Have n.v. te Amsterdam. Omstreeks half 4 gistermiddag heeft op de rijksweg no. 4 ter hoogte van het „Groene kerkje" te Oegstgeest een aanrijding plaats gehad tussen een vrachtauto en een personenauto, voor zien van een Frans kenteken. De per sonenauto kwam in een bermsloot te recht tengevolge waarvan een inzittende dame ernstig werd gewond. De vracht auto is na de aanrijding doorgereden in de richting Den Haag. De groepscommandant der rijkspolitie te Oegstgeest \a?rzoekt ieder die inlich tingen over dit ongeval kan geven, zich met hem (telefoon 20360 netnummer 01701) of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats in verbinding te stellen. Gedurende de tien minuten dat Adams sprak, heeft hij Bernard Goldfine niet genoemd. De giften van deze rijke in dustrieel, die met Adams bevriend is, zijn de aanleiding tot de campagne ge weest. Adams sprak alle beschuldigin gen tegen. Zijn onschuld was, zo zei hij, door een commissie van onderzoek van het Congres vastgesteld. „Niette min is de lastercampagne tot op de hui- diLe dag voortgezet door hen, die per soonlijk voordeel van mijn verdwijning uit het openbare leven verwachten. Men wil de regering en de president in moeilijkheden brengen," aldus Adams, die volkomen rustig scheen. President Eisenhower deelde Adams gisteravond mee, dat hij diens ontslag met „droef heid" aanvaardt. In een brief aan Adams schreef Eisenhower de omstan digheden, die tot de ontslagneming ge leid hebben, diep te betreuren. Enkele weken geleden zei de president nog op een persconferentie over zijn assistent: „I need him." Adams beschikte over aanzienlijke macht. Adams zelf gaf drie beweegredenen, waarom hij drie maanden geleden op het hoogtepunt van het geschil niet was afgetreden: omdat het niet in zijn aard lag voor tegenspoed uit de weg te gaan, voorts omdat zijn ontslag toen als een erkenning van gemaakte fou ten uitgelegd had kunnen worden en tenslotte omdat het een zware beslis sing was voor iemand, die het voor recht genoot een groot president te dienen. Adams zei zich evenwel rekenschap te hebben gegeven van de uitwerking die een nog langer aanblijven zou kun nen hebben. Gistermorgen heef', hij de president tijdens een bespreking zijn ontslag aangeboden, dat aanvaard is. SHERMAN ADAMS ■>-*vy >MMWMcaw Een grote menigte snelde toe om de hand te drukken van de Franse Premier Generaal Charles De Gaulle, toen hij op zijn reis door Frankrijk ter voorbereiding van de volksstemming over de grondwet op 28 september a.s. in de stad Rennes. de hoofdstad van Bretagne arriveerde bij de prefectuur. Waardig bleef de premier (rechts) boven het vriendelijke gedrang uittorenen. De tweeëndertigjarige mevrouw J. van A.-T., wonende aan het Spui in Den Haag, is maandagmiddag aan de dood ontsnapt. Zij was met de wekelijkse was bezig en verzette een teil met was goed. Er lag een elektrisch snoer op de grond. De rand van de teil sneed het snoer door en de teil kwam onder stroom te_ staan. Mevrouw van A. over leefde de schok maar kon de teil niet meer loslaten. Buren kwamen op haar gegil toelopen en wisten de stroom uit te schakelen. Mevrouw van A. werd on derzocht maar mankeerde niets. (Van onze Haagse redactie) Nu met de invoering van de maximum snelheid binnen de bebouwde kommen gedurende enige tp'd ervaring is opge daan, kan onomstotelijk het belang van deze maatregel voor de verkeersvei ligheid worden vastgesteld. Minister Al- gera constateert in de toelichting op zijn begroting een belangrijke daling van het aantal slachtoffers aan ver keersongevallen sinds 1 november 1957, de datum van invoering van de snel heidsbeperking. In gemeenten van 100.000 inwoners of meer was dit aantal over de eerste 7 maanden 7261, vergeleken met 9382 in de overeenkomstige periode van het jaar daarvoor, een vermindering met bijna 19 pet. De cjjfers van het aan tal doden, zwaargewonden en lichtge wonden vertonen een daling van resp. 33,6 pet, 15,7 pet en 21 pet. Inmiddels is de voorgenomen wijziging van het wegenverkeersreglement waar bij voor bromfietsen binnen de bebouw de kom een maximum snelheid van 30 km per uur wordt voorgeschreven, in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Vandaag aanvaardt generaal Foead Sjehab het ambt van president van Li banon, Zijn voorganger, Camiiie Sja- moen, zal de installatie van Sjehab niet bijwonen. Hij wacht de komst van de generaal in het presidentiële paleis af en vertrekt onmiddellijk daarop naar een bergdorp in de buurt van Beiroet. Sja- moen heeft al eerder verklaard, dat hij de politieke strijd in Libanon aan het hoofd van een nieuwe partij, de „libera le nationalisten", zal voortzetten. De pre mier van de aftredende regering, Sami es-Solh, is zaterdag al naar Turkije uit geweken. Ook hij zal de strijd „ter be vrijding van Libanon" voortzetten, maar hij blijft daarbij in het buitenland ope reren. De conservatieve christelijke partij in Libanon, de Falanx, volgt de gebeurte nissen in het land met groeiende arg waan. De ontvoering van de journalist Foead Haddad schrijft zij toe aan bui tenlandse agenten, die handelen in op dracht van de regering der Verenigde Arabische Republiek. Het Libanese leger heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen; men acht de kans niet uitgesloten, dat de Falangis- tische leiders hun volgelingen niet in bedwang kunnen houden. Niet zozeer de ambtsaanvaarding door president Foead Sjehab, die zelf chris ten is, als wel de aanhoudende geruch ten, dat zij, die tot dusver de opstand in Libanon hebben geleid, belangrijke pos ten in de nieuwe regering zullen bekle den, dragen tot de onrust van de Falan gisten bij. Het onwettig opererende radiosta tion van de Falangisten, de „Stem van Libanon", heeft gisteren al gemeld, dat gestreefd wordt naar de vorming van een tegenregering, een „vrije Liba nese regering", die kan zorgen voor „het herstel van de gerechtigheid en die het land van de verraders zal zui veren". Voor het eerst zijn thans ook in de wij ken der Falangisten versperringen op geworpen en wachtposten uitgezet. Van buiten Beiroet zijn volgens UPI onge veer duizend gewapende aanhangers van de Falanx de hoofdstad binnengetrok ken. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM T&. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrjj zacht maar zwaarbewolkt weer met enige regen of motregen. Majige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussenzuid en zuidwest. Zon: 6.28-18.36. Maan: 16.59-2.48. Vandaag heeft de herfst officieel zijn entree gemaakt. Om 14.10 uur heden middag bereikte de zon het zogenaamde herfstpunt van de ecliptica. Dit bete kent dat de herfr' begonnen, het geen vandaag in het gehele land met zonnige perioden geschiedde. De laatste twee dagen zijn er tal van buien in ons land gevallen en wel vooral in de kustprovincies, vergezeld van onweer. Zowel gistermorgen als ook hedenmor gen viel er plaatselijk in Noord-Holland meer dan 30 mm regen. Een rug van hoge luchtdruk passeert met opklarin gen, maar een nieuwe depressie, die morgen Schotland bereikt, brengt ons weer in vochtige en iets warmere oce- aanlucht. De kans op enige regen wordt daarbij groter en ook neemt de bewol king weer toe. max oeersi. Station Weer temp afgel. gisteren 24 uur Helsinki geheel bew. 14 1 Stockholm motregen 16 24 Oslo regen 15 7 Kopenhager half bew. 17 0 Londen half bew. 17 2 Amsterdam licht bew. 16 23 Brussel regenbui 17 0 Luxemburg regen 15 5 Parijs zwaar bew. 19 0.5 Nice licht bew. 28 0 Berlijn geheel bew. 19 4 r rankfurt zwaar bew. 18 0.9 München regenbui 15 10 Züricb zwaar bew. 16 7 Genève licht bew. 18 7 Locarno onbewolkt 21 11 Wenen licht bew. 18 14 Innsbruck zwaar bew. 15 1 Rome zwaar bew. 28 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1