Nieuwe FOKKER favoriet in Alaska Rector van universiteit van Jena over zijn vlucht Verhoging telefoontarieven zou niet nodig zijn geweest Malaise in de zeescheepvaart Kruiswoordraadsel Roemloos einde van een vermaarde zender F-27 eerste schroef turbine-vliegtuig voor de Verenigde Staten Straaljagers van Y.S. beschieten dorp op Malta Hervormingen brengen de universiteit onder controle van de partij De voorlichting van de P.T.T. is - voorzichtig gezegd - beschamend Goedkope vlaggen9 betekenen een acuut gevaar Elektronenfornuis in Nederland Brutale geldroof in Parijs Brandweerschool in Amsterdam Rijtempo in de bebouwde kom Pijnlijke vergissing Scheepvaartverkeer in Amsterdam-Rijnkanaal blijft groeien Buiklanding van straaljager op Schiphol REACTIE KAMER VAN KOOPHANDEL In West-Europa dreigt „fiscale concurrentie*' Gestolen „madonna" is terecht KORT GEDING OVER EEN KERKGEBOUW Keizersgraf in China ontdekt Maximumsnelheid voor bromfietsers nog te hoog Linda Manez gast bij Nederlands Ballet Nederlandse kunst in Engeland DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 PAGINA In 1957 meer dan 40 miljoen ton geregistreerd Joh. Oberman overleden Aardappelen gaar in vier minuten - - - - - rivier - deel van kachel 14. „De legende van de zeven paardjes?" herhaalt Eric niet begrijpend, terwijl hij het hoofd schudt. „Heeft dat iets met je komst hier te maken? Wat is dat dan wel voor een legende?" De zwerver kijkt peinzend voor zich uit. „Zeven bronzen paardjes zijn er, verspreid over de wereld. Ze zijn oud, honderden jaren, ja wellicht duizenden jaren oud. Hij, die er in slaagt, alle zeven paardjes bijeen te brengen, zal over onbeperkte macht beschikken en de wereld aan zijn voeten hebben. Zo wil het de legende. Men kan er van denken wat men wil, maar ik weet het doet er niet toe hoè dat Attilla de Hun er drie bezit. En sedert dat moment heeft hij nog geen slag verloren, kan geen pijl, geen zwaard van zijn tegenstander hem wonden en voegt hij de ene verovering bij de andere. Het toeval wil," vervolgt de zwerver, na een kort ogenblik van stilte, „dat ik sedert mijn geboorte in het bezit ben van één der paardjes. Daarom werd ik door Attilla's krijgers nagejaagd van hof tot hof. Nergens vond ik rust, ner gens hechtte men geloof aan mijn waarschuwingen. Tot het lot mij hier heen voerde. En hier, dat voel ik, heb ik mijn doel bereikt." Bevreemd kijkt Eric de zwerver aan. „En," brengt Svein Langtand in het midden, „over die paardjes gesproken, heb je ook een beetje macht zogezegd, als je één paardje hebt? Niet dat ik zo'n legende geloof, hoor, maar het is een aardig verhaaltje." De zwerver glimlacht om Svein's hebberige ge zicht. „Het is niet belangrijk of jij of ik het geloven, Attilla gelooft het. En ik weet, dat gij, o, Heer van het Noorden, mijn waarschuwing ter harte genomen hebt. Daarmee is mijn doel bereikt." Weer blijkt de onbekende Eric's onuitgesproken vraag geweten te hebben, en het wordt de Noorman vreemd te moede, als de zwerver opeens zijn hand onder zijn mantel steekt. „Ge wenst het paardje te zien, hier is het," prevelt hij. Het is een klein, onooglijk beeldje en Eric aarzelt even voor hij het aanneemt. De ogen van de man zijn strak op hem gericht en de Noorman schrikt, want op het moment, dat hij het beeldje in zijn hand voelt, is het even, of al zijn vingers tintelen en een ijskoude prikkeling zijn arm verlamt. In het stadje Fairbanks in Alaska wacht men met spanning op de afleve ring van de eerste toestellen van het type Fokker F 27. welke door de F .w- childfabrieken te Hagerstown, in licen tie gebouwd, binnenkort zullen worden afgeleverd aan enkele kleinere lucht vaartmaatschappijen, die de verbin dingen van Seattle (Washington) met de uitgestrekte gebieden van de nieuwe staat Alaska onderhouden. De F 27 is nl. de eerste schoefturbine. machine, die in de Verenigde Staten is gebouwd en door Amerikaanse maat schappijen voor de korte en middenaf standen zullen worden gebruikt. West Coast Airlines, een maatschappij, die een luchtnet tussen 44 steden in de sta ten van Washington. Oregon en Idaho exploiteert, zou de primeur krijgen van de F 27, maar op het laaste ogenblik Donderdag j.l. hebben straaljagers, af komstig van het Amerikaanse vliegdek- schip „Forrestal" dat deel uitmaakt van de Amerikaanse zesde vloot in de Mid dellandse Zee, bij vergissing een klein vissersdorp op noordelijk Malta met machinegeweervuur aangevallen. Acht maal kwamen de straaljagers laag vliegend op het dorpje af. mitraillerend terwijl de angstige bevolking dekking zocht. Kort na de aanval landde een Engelse helikopter met ziekenverplegers en draagbaren, maar er bleken geen slachtoffers te zijn. De Amerikaanse marine heeft thans een verklaring uitgegeven waarin zij haar verontschuldigingen aanbiedt. Het was de bedoeling geweest doelen te beschieten op een schietterrein, gelegen op een naburig eilandje. Men vergiste zich echter. Verklaard wordt dat een artillerie-officier bovendien toestem ming had moeten vragen en radiografisch contact had moeten opnemen met een nabij gelegen radiostation van de Engelse marine. Men heeft dit nagelaten, en desondanks is de oefening uitgevoerd op het verkeerde doel. (Van onze Haagse redactie) Het scheepvaartverkeer in het Am sterdam-Rijnkanaal blijft nog steeds gestadig toenemen. Uit een overzicht, «lat minister Algera in de toelichting op zijn nieuwe begroting heeft laten opnemen, blijkt dat in 1957 bij Amster dam (Zeeburg) een totaal laadvermo gen van 40,7 miljoen ton werd geregis treerd. Dit is vergeleken met 1955 een stijging van 8,3 miljoen ton. De vaarweg blijft in een steeds groei ende behoefte te voldoen en het nut van de eemeakte investeringen is daar mee duidelijk bewezen, aldus mr. Al gera. Opmerkelijk is ook de verkeers- stijging in het Eemskanaal en het Twentekanaal: daarentegen is het ver keer langs de Drents-Overijsselse kana len sterk gedaald. Uit de cijfers hüjkt verder dat bij na van het totale binnenscheep- vaartverkeer werd verzorgd door schepen tot 600 ton. Volgens de mi nister maant deze ontwikkeling tot bijzondere voorzichtigheid bij het op stellen van plannen tot verbetering van de waterverbindingen. Een bedrag van 1,5 miljoen gulden is ep de nieuwe begroting geraamd voor de keersluis bij Zeeburg ter vervanging van de oude schutsluis. 100.000 gulden ls nodig voor de voorbereiding van de bouw van een tweede sluis bij Wyk bij Duurstede. (Van een. verslaggever) Zaterdagmiddag omstreeks vier uur heeft een inviieger van de Fokker-fa brieken met een Hunter-straaljager, waarvan het landingsgestel weigerde uit te klappen, een geslaagde buiklanding gemaakt. De brandweer, die zoals ge bruikelijk te hulp snelde, behoefde niet in te grijpen.' Enkele honderden bezoe kers. die ondanks de wat straffe wind het dakterras op Schiphol bevolkten, za gen de vlieger de noodlanding op de grasmat naast baan 27 uitvoeren. Ook van een grote groep familieleden van Fokker-personeel, op bezoek bij de vliegtuigfabriek, hebben enkelen het on geluk dat op vrij grote afstand van Fokker plaatsvond zien gebeuren. zijn er moeilijkheden ontsaan over de arbeidsvoorwaarden der vliegers. Het ziet er naar uit, dat Northern Conso lidated Airlines de primeur van West Coast zal afsnoepen, waarvoor boven dien de kansen sterk zijn gestegen nu er dezer dagen een overeenkomst is getekend tussen de directie van deze maatschappij en een delegatie van de Amerikaanse vliegersorganisatie over de loon- en arbeidsvoorwaarden. Nort hern Consolidated heeft 19 vliegers in dienst en in de nieuwe overeenkomst staat, dat zij een toelage krijgen voor het vliegen met de F 27. Piloten met acht jaar dienst ontvangen een maand salaris van 1600 dollar met een arbeids tijd van 80 uren in die periode, waarbij gerekend is met het feit, dat zij de helft van deze uren des nachts vliegen en de andere helft bij daglicht. Bij het bepalen van de lonen worden behalve de diensttijd van de piloot ook de snelheid en het gewicht van het toestel als factor aangenomen. Het aan tal luchtvaartmaatschappijen, die ver bindingen met Alaska de grootste staat van de Verenigde Staten on derhoudt, is zeer groot. Van hen hebben Northern Consolidated Airlines en Wien Alaska Airlines resp. 6 en 3 Fokkers F 27 besteld. De snelere, zeer comfortabele en gro tere schroefturbinevliegtuigen zullen belangrijk bijdragen in de verdere ex ploratie van dit onmetelijke gebied, waar men volledig op de luchtvaart is aangewezen bij een totaal gebrek aan wegen, terwijl gedurende de winter de zee en de rivieren gedurende vele maan den zijn bevroren en de scheepvaart hier dan geen toegang heeft. Te Bussum is gisteren op 71-jarige leeftijd overleden dt heer J. Oberman, oud-resident van Borneo, met de titu laire rang van gouverneur, en oud consul-generaal van IJsland. Johannes Oberman was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, offi cier in de orde van Oranje-Nassau en commande.ur in de orde van de IJs- landsche Falck. Maandag is een begin gemaakt met het slopen van het zendstation Huizen. Onlangs werd het gehele zenderpark aan een firma voor de sloop verkocht en op deze foto's ziet men een der oude zendmasten roemloos ten onder gaan. ,,Het voorzichtig uitdrukkend menen wjj te moeten zeggen, dat de voor lichting, die de directie van de PTT aan de minister heeft gegeven, bescha mend is". Met deze veroordeling heeft het bestuur van de Kamer van Koop handel voor Hollands Noorderkwartier gereageerd op de verhoging van de telefoontarieven, en daarmee op de brief van de minister van verkeer en waterstaat, die deze heeft gezonden als antwoord op een adres van de geza menlijke Kamers van Koophandel. De vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier, mr. C. P. Eecen, verklaar de, dat, hoewel in de ministeriele brief geen der door de Kamers teberde ge brachte argumenten was ontzenuwd, men aanvankelijk, nu de verhoging van de telefoontarieven toch was doorgezet, er het zwijgen had willen toe doen. De publikatie van de exploitatie-uitkomsten van de P.T.T. was echter aanleiding om er nog eens op terug tè komen. (Van onze Haagse redactie) De vrachtenmarkt van de zeescheep vaart heeft zich in het afgelopen jaar niet kunnen herstellen van de hevige terugslag, die zich reeds daarvoor open baarde. Eerder werd deze nog geaccen tueerd, zodat van een malaise in de zee scheepvaart moet worden gesproken, zo zegt minister Algera in de toelichting op zijn begroting. Op 1 juli van dit jaar was ca 13 mil joen ton aan merendeels oudere sche pen opgelegd. Tegen de verwachting in is er echter nog geen sprake van slo pen. Gezien de toch ontstellend lage vrachtcijfers, wijst het achterwege blij ven van sloop erop, dat bij het bedrijfs leven de hoop bestaat, dat de expan sie binnen afzienbare tijd weer zal in zetten. Minister Algera vraagt zich ech ter af of men wel mag verwachten, dat de oudere schepen hiervan zullen pro fiteren. Er zijn veel nieuwe schepen in aanbouw en deze zijn over het alge meen op een lager vrachtenniveau ren dabel te maken. Inmiddels is in de moeilijke vrach tenmarkt het gevaar van de goedko pe vlaggen" veel acuter geworden Sanering en vernieuwing van de vlo ten van de traditionele scheepvaart- landen is daardoor volgens de be windsman eens te meer noodzake lijk. De reders onder goedkope vlag hebben uit onbelaste winsten een re serve kunnen vormen en kunnen ook gemakkelijk tot loonsverlaging over gaan. Het is voor hen mogelijk een meer opportunistische en elastische politiek te voeren. Minister Algera beziet dit alles met zorg. Enige van de Westeuropese lan den (Engeland, Denemarken en W. Duitsland) zijn er ook toe overgegaan bijzondere fiscale faciliteiten aan de eigen scheepvaart toe te kennen. De be windsman noemt dit bedenkelijk, omdat de maritieme landen in Europa op deze wijze gemakkelijk in een onderlinge concurrentie op fiscaal gebied kunnen geraken. De O.E.E.S. zal aan dit ver schijnsel de grootste aandacht dienen te schenken, zo besluit de minister. Mr. Eecen herinnerde eraan, dat de minister in februari 1957, ondanks de nog in te voeren tariefsverhogingen, een verlies van rond 17 miljoen voorspel de over 1957. In september van datzelf de jaar, nadat de tariefsverandering was ingevoerd, werd het tekort op 2,8 miljoen geraamd, welk tekort evenwel nagenoeg kon worden gedekt met de nadien wederom opgelegde verhoging van het tarief. TJit het jaarverslag van de PTT over 1957 concludeerde de heer Eecen nu, dat de geëffectueerde tariefsverhogin gen te rigoureus zijn geweest, en dat de actie van de Kamers niet zonder reden is gevoerd. Immers, uit de cij fers blijkt, dat in 1957 een winst is behaald van 17,1 miljoen, terwijl het jaar volgens de begroting zonder ver lies of winst zou zijn afgesloten. Stelt men hiertegenover, dat de tariefsver hogingen tot een bedrag van naar schat ting 38 miljoen in de hogere op brengst hebben bijgedragen, dan bete kent dit, dat over 1957 met de helft der verhogingen had kunnen worden volstaan. Mr. Eecen nam aan, dat ook de voor 1958 geraamde winst ad 7,5 miljoen aanmerkelijk overschreden zal worden, zodat de mening bij het bestuur heeft postgevat, dat de vorig jaar ingevoer de tariefsverhogingen niet in dezelfde omvang voor 1958 hadden behoeven te gelden. In elk geval was het bepaald onnodig om per 1 juli nog een verho ging van de telefoontarieven door te zetten. In het licht van bovenstaande feiten noemde mr. Eecen de voorlich ting van de PTT-directie aan de minis ter beschamend. Uit de A.N.V.V.-etalage te Keulen werd, zoals bekend, half augustus een antiek beeld gestolen. Deze diefstal is thans opgelost. Het gestolen voorwerp, nat een ,,H. Barbara" blijkt te zijn en geen „madonna", zoals was gemeld, is inmiddels terecht. f,,^an„het Y®r(iwenen beeld was een foto gemaakt. Een Münchener anti- Z1]n vakblad de afbeel ding onder ogen en kwam tot de ont dekking, dat hij in het bezit was van het gestolen beeld. Hij had het enige weken tevoren gekocht van een verza melaar, die „in geldnood" zat. De anti quair stelde onmiddellijk de plaatse- l\jke politie van zjjn ontdekking in ken nis. Rest nu nog de dader (s) op te sporen. Voor de president van de Amster damse rechtbank is vanmorgen een kort geding gevoerd tussen Ds. Bik tegen het kerkgenootschap der zeven dedagsadventisten in Nederland, dat een kerkgebouw bezit aan de Keizersgracht. Dit gebouw was zowel aan Ds. Bik als aan de Ned. Hervormde gemeente ter beschikking gesteld tegen een zekere vergoeding voor godsdienstoefeningen op zondagmorgen. De Ned. Hervormde Gemeente trok zich terug en daarop heeft de eigenaresse van de kerk ook Ds. Bik de beschikking over de kerk opgezegd per drie maanden. Ds. Bik was hiermede niet tevreden en heeft nu aan de president van de Amster damse rechtbank gevraagd de eigena resse van de kerk te bevelen om hem. zondagsmorgens weer toe te laten ten einde er een kerkdienst te kunnen hou den. Hij stelt dat hem de beschikking over de kerk is ontnomen omdat de eigenaresse een hogere huur wil heb ben, maar dit wordt door de eigenaresse ontkend, die bovendien stelt dat er in het geheel geen schriftelijk contract met Ds. Bik bestaat, slechts is er een mon delinge overeenkomst. De president zal maahd'ag a.s. uitspraak doen. Dr. Josef Hamel, de rector van de universiteit van Jena, die kortgeleden naar het westen is gevlucht, heeft in een interview met „U.S. News and World rapport", een onafhankelijk week blad. dat in Washington wordt gepubli ceerd, uiteengezet, waarom hij de wijk heeft genomen. U.P.I. geeft daar de volgende citaten uit. ,,In de tijd, dat ik aan het hoofd van de universiteit stond", zei hij, ,,is er een „hervorming" tot stand gekomen, die vertegenwoordigers van de communistische partij, van de communistische jeugdorganisatie cn van de vakbonden in de raad van bestuur bracht. Zij zitten daar niet alleen als raadgevers, maar als men sen, die besluiten kunnen nemen en doordrijven. Op die manier is de macht overgegaan naar de commu nistische partij, die alles te zeggen heeft, ook in universiteitszaken." „Nu wordt er een andere „hervor ming" voorbereid, die wordt geleid Op de middenstandstentoonstelling „Meteoor", die begin oktober in Hengelo zal worden gehouden, wordt onder meer een elektronc ïfornuis van het Duitse fabrikaat Neff gedemonstreerd. Met dit fornuis geschiedt het koken, bakken en braden zonder water of vet in enkele minuten. Dezer dagen is dit fornuis in het voorlichtingsgebouw „Electra" van de N.V. Elektriciteitsfa briek IJsselcentrale te Pengelo gede monstreerd. Het Neff-elektronenfornuis bevat geen verwarmingselementen, maar een zen der. die microgolven in een daartoe ge schikte ruimte uitzendt. Deze zender zet de wisselstroomgolven van het elektri citeitsnet, die een golflengte hebben van 6000 km, om in golven met een golf lengte van 12,5 cm. (2.400.000.000 tril lingen per seconde). Alle elektronen in de onder het bereik van deze micro golven liggende stoffen, in dit geval levensmiddelen, worden door de golven in trilling gezet, hetgeen verhitting ten gevolge heeft. Stoffen die zeer weinig elektronen bevatten blijven dus koud, zoals glas, papier en plastic. Zo doet zich het verschijnsel voor dat aardap pelen, in het fornuis gebracht in de papieren zak, waarin de groentehande laar ze afleverde, binnen enige minuten een temperatuur van 100 graden Celsius hebben, terwijl het papier koud blijft. Aardappelen zijn in het fornuis in 4 minuten gaar, pudding is in 1 minuut klaar, cake is in 2,5 minuut gebakken en vlees en wild (uitgezonderd bief stuk) zijn in 6 tot 7 minuten gereed. De prijs van het fornuis bedraagt thans f 10.000,-. doch het ligt in de bedoeling een kleiner apparaat in de handel te brengen, dat ongeveer f 3500,- zal kos- ten. In Nederland is nog slechts een elektronenfornuis van Oostenrijks fa brikaat iri gebruik in een hotel te Utrecht. Op de Boulevard Rochechouart te Parijs is gisteren een auto van de Nationale handels- en industriebank (BNCI) door vier gemaskerde mannen, die met hun auto de bankwagen naar het trottoir dwongen, leeggeplunderd, aldus meldt U.P.I. De vier gemaskerde overvallers dwongen, toen zij de bankauto tot stop pen hadden gebracht, de chauffeur en een bewaker uit te stappen. De chauf feur sloegen zij bewusteloos. Terwijl enkelen hunner de voorbijgangers met machinepistolen onder schot hielden roofden de overigen acht zakken met in totaal 13.900.000 franc. Daarna spron gen de vier mannen in hun auto en reden weg. De Boulevard Rochechouart ligt in het noordoosten van Parijs, dicht bij Montmartre. Na opgravingen die twee jaar in be slag hebben genomen heeft men in Chi na op twintig meter diepte de graftombe van keizer Wang Li, een lid van de Mine-dynastie, teruggevonden. Behalve de stoffelijke resten van de keizer die m 1620 overleed en van zijn twee vrouwen bevatte het 8raI fabelachtige schatten in de vorm van zijde, staven goud en zil- riik met juwelen versierde orna menten van tin en porselein en kostbare 1 .uisvoorwerpen van goud, zilver en fade Dit meldt het communistische pers bureau „Nieuw China door de idee van het „democratische centralisme", en dat zal op beslissen de wijze de structuur van de universi teit veranderen. In de toekomst zullen de hoofden der faculteiten hun opvat tingen kenbaar moeten maken voor de „politieke raad", onafhankelijk van de faculteitsraad." Toen hem gevraagd werd om te ver klaren, waarom zovele leraren en dok toren uit Oost-Duitsland vluchten, zei de professor, dat dit in vele gevallen volgt uit de toenemende praktijk, reis vergunningen naar het westen te weige ren. „Jonge mensen, die in het westen studeren, krijgen ook niet langer toe stemming om hun ouders in de Sovjet zone op te zoeken. Vele ouders zijn bo vendien niet gesteld op het soort onder wijs, dat op het ogenblik in de oost zone aan hun kinderen gegeven wordt en dat is dus een van de ernstige rede nen, om naar het westen te gaan." Hamel zei voorts, dat de Oostduitse beloften over een betere behandeling voor de wetenschapsmensen „van wei nig betekenis zijn." In het algemeen wordt er nooit van de partijlijn afge weken en de kinderen van boeren en ar beiders hebben de voorkeur bij de toe lating tot de universiteiten. Maar slechts een gedeelte van de jongere generatie op de Oostduitse uni versiteiten is communistisch georiën teerd. Of de individuele student in ernst of alleen maar aan de buitenkant in het communisme gelooft is moeilijk uit te maken. „Men kan hiet in de ziel van een mens zien. De situatie is nu, in dat opzicht, precies dezelfde, als zij vroeger ook al eens in Duitsland is geweest. Op de vraag, hoe de sovjet-zone van Duitsland alle doktoren en professoren zou kunnen vervangen, die naar het westen zijn gegaan of nog zullen gaan, antwoordde Hamel: „De toenemende vlucht van doktoren naar het westen zou inderdaad de medische verzorging in de gebieden, die zij verlaten, in ge vaar kunnen brengen. Maar anderszins zou het communistische regiem van de vlucht van wijsgeren en historici kun nen profiteren. „Tenslotte zullen alleen zij, die poli tiek voor de communisten betrouwbaar zijn, in oost-Duitsland achterblijven". Dinsdag 30 september a.s. zal burge meester mr. G. van Hall van Amsterdam in de Lepelstraat de opening verrichten van een opleidingsschool voor bevel voerenden bij de brandweer. Deze school is gesticht door de Stichting Brand weeropleiding uitgaande van de Pro vinciale Brandweerhonden in de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Voor de eerste cursus heeft het aantal aanmeldingen reeds het maximum overschreden. De opleiding zal in het bijzonder in gaan op de problemen van de brand bestrijding in de moderne elektro technische en chemische industrie, bij hoogbouw en nieuwe bouwsystemen en op de bediening van moderne brand- blusapparaten. In zijn antwoord op een begin juni j.l. aan hem gezonden protesttelegram be treffende de invoering van de maxi mumsnelheid van bromfieten in de be bouwde kom door de Nederlandse brom- fietsbond, zegt de minister van verkeer en waterstaat, dat de bestaande maxi mumsnelheid van 40 km per uur in stads- en dorpskernen in vele gevallen nog te hoog is, zodat het in het belang van de verkeersveiligheid gewenst is, deze te verlagen. De minister acht voorts het verschil in maximumsnelheid tussen motorrijder (50 km) en bromfiets (40 km) zo gering, dat dit menigmaal een aanleiding tot verkeersmoeilijkhe den vormt .Dat de verlaging voor brom fietsen enig technisch bezwaar zal ople veren is zeer goed mogelijk, doch dit zal naar de mening van de minister vrijwel uitsluitend het geval zijn bij die typen, die een aanmerkelijk hogere snelheid kunnen bereiken, maar met de ze uitstervende groep kan zijns inziens geen rekening worden gehouden. Hoe wel een lage maximum-snelheid ook voor sommige typen auto's en motor fietsen bezwaren oplevert, mag dit naar de overtuiging van de bewindsman geen reden vormen voor het niet uitvoeren van maatregelen, die een algemene ver langzaming van het rijtempo in de be bouwde kom beogen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse bromfietsbond verzocht de ter gisteren in Utrecht gehouden buitengewone ver gadering, aanwezigen de inhoud van dit schrijven met hun besturen te bespre ken en op korte termijn hun zienswijze dienaangaande te laten weten. Linda Manez zal gedurende het sei zoen 19581959 een aantal keren bij het Nederlands Ballet als gastsoliste optre den. Op dinsdag 23 september zal zfj voor de eerste maal optreden, in het gebouw voor kunsten en weten schappen te s-Gravenhage. Zij zal dan de prinses Aurora dansen in het ballet divertissement van de choreograaf Lev Ivanov op muziek van Peter Tsjai- kowsky. In Londen is een tentoonstelling ge opend van schilderijen, tekeningen en beeldhouwwerken van 19 moderne Ne derlandse kunstenaars. De kunstenaars zijn, met uitzondering van Karei Appel, in Engeland niet erg bekend. Hun wer ken, die merendeels in de afgelopen twee jaar zijn voltooid, zullen ook in zes plaatsen buiten Londen tentoonge steld worden. De hele tentoonstelling duurt drie weken. De commissie van advies voor de toekenning van de Professor van der Leeuwprijs in 1958 is als volgt samenge steld: J. Mul te Haarlem, lid en voorzit ter; mr. G. L. F. Landré te Amstelveen, lid; W. van Otterloo te Wassenaar, lid; en B. P. Wagemans te Voorburg, secre- Horizontaal: 1. geestelijk adviseur 2. equator biersoort CN 3. stremsel keren 4. schaafsel cO schermbloe- mige plant 5. gemeente in Noord-Holland 6. leus voegwoord (Fr.) in tij 7. dubbele klinker sO een apostel 8. koppel l> violetkleur 9. neushoorn 00 10. wondvocht daar lengtegraad ON 11. vrij vogel Laplands vaartuig rH Verticaal: 1. drank - weekdier 2. in de war - meisjesnaam 3. eerste op treden - geneesheer 4. voegwoord - wisselgebed 5. vlug - hemellichaam - overkoepe lingsorgaan omroepen 6. grond - zitting 7. oefenmeester - vertrekje 8. reeds - kweker 9. spoorstaven - houding 10. watering zilveruitje 11. schrijf behoefte Siberische

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2