Niloc brengt DES op de rand van nederlaag: 7-7 Verschrikkelijke veldslag om een strafschop Motorzesdaagse brengt veel moeilijkheden De Jong sterke leider in strijd om damtitel van Noord-Holland Het spookpaard SHBH Hypnose NSU presenteert „Sport-Prinz Goed begin van ADO (54) Damcompetitie ingedeeld HOOFDKLASSE Slecht-weer-gemiddelde voor velen nog te zwaar op modderwegen strafpuntloos Van de Pol start met nederlaag Maximale winst uit 3 partijen 1 gggg DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 COMPETITIE HANDBAL De ontplofte granaat op spoorlijn Zwolle- Amersfoort Krijgsraad acht het onderzoek onvolledig De ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje „Economy-class" bij K.L.M. een succes Tweemaal per week vlucht AmsterdamMoskou Herstel van Sagitta m mJmm- WKSm rnamm VAAS-TEAM NOG «onaÏ Tróphy.^'^r1 om de Biljart-pentathlon Damesvoetbal Schermwedstrij den koninklijke landmacht IJSHOCKEYCONFLICT VAN DE BAAN Irene Jansen naar Europees toernooi Obstakels voor de zee scheepvaart worden opgeruimd Rosewall officieus prof-kampioen Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS In Schiedam BRAND IN WIJN- HANDEL (Van onze handbalmedewerker) Hoewel de handbalcompetitie zich nog In een pril stadium bevindt en het trekken van versterkkende conclusies dan ook zeer speculatief moet worden genoemd, is het lijkt ons bijna aan geen twijfel onderhevig, dat de hoofdklasse heren een spectaculair verloop belooft. Na twee wedstrijdzon dagen namelijk is geen enkele ploeg meer zonder puntenverlies; óók kam pioen DES nietdie na de krappe zege (14-15) vorige week op Olympia ditmaal met een puntenverdeling tegen het strijdvaardige Niloc genoegen moest nemen. Opvallend is voorts het ietwat verrassende herstel van Blauw Wit, al kostte het de Amsterdammers heel wat moeite om Aalsmeer de eerste ne derlaag toe te brengen. Bij de dames is de Haagse titelhou der Hygiëa wederom met een zege gaan strijken, hetgeen in de lijn lag, aange zien Zeeland Sport ditmaal als tegen stander in het veld stond. Ook WLC en Zeeburg behaalden opnieuw volle winst. AOG kon in de eerste klasse, dis trict West A, geen bewijs van moge lijk herstel leveren, daar de aangewe zen arbiter verstek liet gaan. In 2 B startte ADO uitstekend, door tegen Concordia op de volle buit beslag te leggen. Zeeburg en Athene hebben in de hoofdklasse dames elkaar weinig toege geven. Na spannende strijd toonde de Amsterdamse ploeg zich juist iets schotvaardiger: 5-4. In Arnhem heeft UDI vergeefse pogingen in het werk gesteld, om PSV naar het tweede plan te verwijzen. De Eindhovense dames lieten er geen twijfel over bestaan, Wie de beter spelende ploeg vormde (3-8). hetgeen Hygiëa eveneens de monstreerde tegen Zeeland Sport, dat met 9"3 duidelijk hoewel niet deprime rend werd overklast. WLC nestelde zich in de kopgroep, door ditmaal via Niloc (met 5-3) maximale winst te bemachtigen. De stand is nu: Hygiëa 2 4 PSV 2 2 WLC 2 4 Niloc 2 0 Zeeburg 2 4 UDI 2 0 Athene 2 2 Zeeland Sp. 2 0 Het meest opvallende resultaat in Advertentie Van Nelle bestellen! ,,Op bepaalde punten is het onderzoek onvolledig gebleken. Er zullen nadere Verhoren moeten volgen." Dat was het Oordeel van de krijgsraad te velde oost dat door de president mr. H. de Graaff Werd uitgesproken nadat het college zich had teruggetrokken voor beraad in een van de kamers van het officiers- paviljoen in het kamp Oldebroek. Op 4 februari j.l. ontplofte een granaat juist langs de spoorlijn tussen de stations Wezep en Oldenbroek, op een plaats, waar twee minuten tevoren de stamp volle sneltrein Zwolle-Amersfoort voor bijreed. Het had een ramp kunnen zijn, maar nu bleven de gevolgen beperkt tot wat vernielde ruiten en een door ploegde groentetuin. Het treinverkeer werd gestremd doordat een scherf de elektrische bovenleiding doorsneed. Wat was de oorzaak? Werd de granaat afgeschoten uit een Stuk geschut dat verkeerd gericht stond? Zo ja, dan was een 28-jarige wachtmeester le klasse hij de 108e af- Vling artillerie uit 't Harde alleen ver- -;.V.-'lf'lült, omdat hij de veihgheids- offioier w* De auditeur-militair, mr. T. Deen, was^aarvan overtuigd en eis te twee maanden hechtenis. De raadsman, kolonel f. l le Fèvre de Montigny, kwa™ ee" fel pleidooi van meer dan een uur tot een geheel andere slotsom: het rampzalige pro_ jectiel kon onmogelijk de derde granaat zijn die uit de 18-inch houwitser werd afgevuurd. Mocht de krijgsraadin de overlegde stukken nog geen bewijs voor zijn stelling vinden en niet tot vrp- spraak komen, dan zouden ook de an dere schuldigen terecht moeten staan, want de wachtmeester was niet de eni ge. Advertentie de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't Schrijnend vuur te blussen op het mo ment dat de eerste steekvlam zich doet Voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker ook. De K.L.M., die in het afgelopen jaar de invloed van de economische recessie heeft ondergaan, verwacht dat in 1959 een geleidelijke verbetering zal intre den. De invoering van de „economy class", die een succes blijkt te zijn, vormt in deze verwachtingen een be langrijke factor, ZO blijkt uit de toelich ting van minister Algera op zijn begro ting voor 1959. ïn het lijnennet zullen zich weinig veranderingen voordoen. De dienst op Moskou wordt tot een twee maal wekelijks uitgebreid terwijl eind 1958 een aanvang wordt gemaakt met een tweemaal wekelijkse dienst Amster- dam-Tokio via de Noordpool. Mr. Algera zegt het te betreuren, dat bij de Britse regering zo weinig be grip blijkt te bestaan voor de wens van de K.L.M. om haar vroegere dien sten op Djakarta thans in Singapore haar eindpunt te laten vinden. Niette min vertrouwt de regering dat 1 et overleg, dat .hierover wordt gevoerd, tenslotte tot een bevredigend resultaat zal leiden. De minister noemt de hui dige toestand echter een voorbeeld van de restrictieve politiek, die nog steeds in de meeste landen heerst. de hoofdklasse heren is vanzelfspre kend het gelijke spel (7-7) van DES tegen Niloc. Dat het in deze wed strijd aan spanning allerminst heeft ontbroken blijkt uit het feit, dat de Amsterdammers enige malen een voor sprong hebben bezeten en de laatste pas in de slotfase moesten prijsgeven. Door dit resultaat delen beide ploe gen thans de eerste plaats, gevolgd door liefst vijf teams met twee pun ten. Van hen vestigde Blauw Wit het meest de aandacht op zich vanwege zijn herstel tegen Aalsmeer (9-8) dat met deze conclusie dus reeds als „vol waardig" geldt. Ook UDI-PSV was een krachtmeting tussen gelijkwaardigen, die eindigde met een zege (8-7) voor de oostelijken, terwijl Hellas en Olym pia hun supporters lange tijd in het onzekere lieten, wie als winnaar zou finishen. De Olympianen waren tenslot te de gelukkigen: 13-14. De stand: Niloc 2 3 Olympia 2 2 DES 2 3 UDI 2 2 PSV 2 2 Blauw Wit 2 2 Aalsmeer 2 2 Hellas 2 0 Doordat in de eerste klasse van het district West A de aangewezen scheids rechter voor de wedstrijd AOG-AVA niet kwam opdagen, besloten beide partijen tot het spelen van een vriend schappelijke ontmoeting die in een pun tenverdeling (2-2) eindigde, een re sultaat, waarmee de Alkmaarse dames in competitieverband geen slecht fi guur zouden hebben geslagen. Sagitta herstelde zich ten koste van HHC (3-0), terwijl Athleta en Amstel hun succes, geboekt op de eerste dag, prolongeer den met een overwinning op respec tievelijk JHC en DSG. De uitslag was gelijkluidend: 2-1. Hier is de stand: Amstel 2 4 JHC 1 0 Athleta 2 4 AOG 1 0 AVA 1 2 Vriendschap 1 0 HHC 2 2 DSG 2 0 Sagitta 2 2 Bij ADO-Concordia in 2 B had het er aanvankelijk de schijn van, dat de Haarlemse dames onder de voet zou den worden gelopen. Even voor de rust leidde de thuisclub namelijk royaal met 4-0. Toen bracht Concordia de score iets „terug" (4-1) en zette dit herstel na de hervatting met goed spel zó ener giek doordat de stand in korte tijd 4-3 werd, waarna tegen het einde zelfs halve winst mogelijk leek: 4-4. Ten slotte bracht ADO's midvoor met een afstandsschot nog juist de uitslag op 5-4. In deze klasse bewees DWS zijn kracht, door ditmaal Lynden aan de kant te zetten (2-5). VZV stuurde zij het met heel wat moeite debu tant Kruisster puntloos huiswaarts: 6-4, en Tonegido toonde zich verre de meer dere van Foresters, getuige de cijfers 1-5. De stand luidt: DWS 2 4 Tonegido 2 4 ADO 1 2 VZV 2 2 Concordia Kruisster Lynden Foresters 2 2 1 0 2 0 2 0 De uitslagen zijn: Dames 2e klasse A: LarenBlauw Wit 0-2; Niloc 2—BSV 2-2; UD—Tavenu 2-5; Attila—Spirit 1-1. 2e klasse B: LyndenDWS 2-5; ADOConcordia 5-4; VZVKruisster 6-4; Foresters Tonegido 1-5. Heren 2e klasse A: Vriendschap HHC 7-7; Zndv. MeeuwenLynden 6-10; Unitas—SSVU 6-8; Attila—Tonido 6-5. 2e klasse B: LarenAchilles 7-7; Con cordia 2Amersfoort 7-5; Aalsmeer 2—HOC 9-7. Tweeëntwintig krijten de, schoppende en krab bende vrouwspersonen in voetbaltenue vlo gen op elkaar in. Het van de Angles met haar was een spectaculaire, dodelijk, knerpende schot, maar verschrikkelijke was doorgebroken. Met De sterke Russische heren-atletiekploeg, welke op de Europese kampioenschappen in Stockholm met zoveel medailles ging strijken, is tijdens tweedaagse wed strijden te Augsburg met 115-105 verslagen door Duitsland. Op de 5.000 meter zorgde Muller voor een stukje vuurwerk door zich 200 meter voor het einde zo onweerstaanbaar naar voren te werken, dat de Russen het nakijken hadden. We zien Muller op de bovenste foto (midden) in opmars naar de zege. Sjoekof (Rusland), die tweede werd, loopt achter hem. Links zien we de Rus Alexander Artynuk, die als derde eindigde. De finish van de finale 1500 meter, welke, op verrassende wijze werd gewonnen door de Duitsers Brenner (links), op de onderste foto. Ostach (rechts) werd tweede en derde de Rus Pip in. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! (Van onze dammedewerker) De hoofdklasse damcompetitie voor het seizoen 1958-1959 werd aldus inge deeld voor de afdeling Noord-Holland: Groep A: Jozeph Blankenaar A uit Amsterdam, Gezellig Samenzijn B uit Amsterdam, Damclub Zaandam, St. Canisius uit Wilnis, D.W.W. uit Wormer- veer, Damclub Oostzaan, D.S.T.O. uit Amsterdam en C.D.A. uit Amsterdam. Groep B: Gezellig Samenzijn A uit Amsterdam, Het Oosten uit Haarlem, Damlust uit Zuid-Seharwoude, Damclub, St. Bavo uit Heemstede, D.D.D. uit Alk maar en Jozeph Blankemaar B uit Am sterdam. De competitie start deze week. De uitslagen van de maandagavond voor de Engelse league gespeelde wed strijden, luiden: Eerste Divisie: Preston Leicester 31, Tweede Divisie: Bris tol RoversDerby 21. hrvmin" ifr'V!,tionalf! motorzesdaagse is ,i„„ .„.Va.lm Zilveren Vaas en de g0Udder en m st 1? str«d tegen regen, modder en mist. Op ne pPrstf» dae- reeds is het „onmogelijke" van de 214 deelnemers gevraagd. Zondagmiddag was het in Garmisch- Partenkirchen gaan regenen en maandagmiddag regen de het nogWonder boven wonder bleken de motoren, die s-nachts in een onoverdekt pare ferme hadden gestaan, weinig van de stortbuien te ^hebben ge leden. De rjjders hadden één troost: Op deze eerste dag werd het lagere b-gemiddelde het „slecht weer-ge- middelde" aangehouden. Toch is deze eerste dag voor het enige Nederlandse Vaas-team, dat deelneemt zeer goed verlopen. Bak ker, Mullêr en de debutanten Van Dobben en Den Haan zorgden ervoor dat dit team zonder strafpunten bleef. Niet alle ploegen waren zo gelukkig. In de strijd om de „International Tro phy", de „hoofdprijs" van deze zes daagse, liepen de Zweden reeds straf punten op, en dat lot trof, naar alle waarschijnlijkheid althans, ook Oost- Duitsland. Slechts West-Duitsland, dat de trofee verdedigt, Tsjecho-Slowakije, Italië en Groot-Brittannië hielden de strafpuntenlijsten blanco. Van de 18 Vaas-teams hebben er vijf Engeland a en b, Spanje a en b als mede Italië a één of meer rijders verloren, waardoor de ploegen in fei te kansloos zijn geworden. Het Duit se a-team liep voorts strafpunten op. Ondanks dat „slecht-weer-gemiddel- l- het strafpunten geregend en ook het aantal uitvallers was zeer hoog. Tenminste voor 29 deelnemers was de ze eerste dag van de zesdaagse tevens de laatste. Het vrouwelijke element verdween ook al op de eerste dag: voor Olga Revelos, de enige vrouwelijke deel nemer, bleek het traject te zwaar. De steile, glibberige hellingen en de „droge Isar-bedding, waarin toch nog altijd zon twee decimeter regen water stond, zijn er ook oorzaak van geweest dat twee Nederlandse indi viduele ryders de strijd hebben moe ten staken. Posthumus kreeg in de eerste ronde van 190 km moeilijkhe den met de carburateur en Van Ewijk kwam in de tweede ronde ten val Een lichte voetblessure maakte dat ook hij werd uitgeschakeld. Bijzonder tevreden was Van Omme ren, de slechtweerrijder, die juist nu in zijn element was en als enige Neder landse individuele deelnemer straf puntloos bleef. Plevier kreeg 10 straf punten en Aaltink en Vrolijk zagen zich door pech van het „goud" beroofd. Vrolijk wilde voor de start nog gauw zijn zwaardere terreinbanden monteren, liep hierbij een lekke band op en verspeelde kostbare minuten. Altink kreeg ook al last van een leeglopende band. Toen la ter een hond zijn pad kruiste had ook hij de kans op het goud verspeeld. Advertentie Van Nelle bestellen! Maandagmiddag is te Antwerpen een begin gemaakt met een internationaal pantathlon-biljarttoernooi waaraan de Nederlander Van de Pol, de Westduitser Lütgehetman, de Spanjaard Domingo en de Belgen Vervest en Van Hassel deel nemen. De eerste partij ging tussen Van de Pol en Vervest. De gedetailleerde uit slag was: Libre: Van de Pol Vervest Kader 47/2: Vervest Van de Pol Bandstoten: Vervest Van de Pol Kader 71/2: Vervest Van de Pol Driebanden: Vervest Van de Pol 200 200 150 34 2 191 100 2 109 100 2 148 2 34 50 6 45 6 25 22 75 17 8,33 7,50 100 3 1 100 100 1 3 3 20 33 16 33 0,606 0,483 veldslag, die nog ver schrikkelijker werd toen de 350 meest manne lijke toeschouwers over het hekje rond het veld sprongen om zich met onheilspellende geestdrift in het krijgsgewoel te storten. De onontwarbare kluwen bewoog zich een tiental minuten over het veld, terwijl de graspollen door de lucht vlogen en links en rechts de strie men van vurige nagels en de blauwe plekken van uitschietende vuisten en ellebogen op de gezich ten, de armen en de be de bal aan haar schoen strijd" tegen de lieftalli- Het zal tot in de eeu- ge Handy Angles. Maar wigheid de vraag blijven Pamela Aston, de onweer- wat de Darlaston Ladies staanbare aanvalsleidster hem in het oor hebben gefluisterd, toen zij het kleine fluitistje in haar midden namen. Alleen het resultaat van het onder houd was duidelijk: de strafschop voor de Handy Angles werd gewijzigd in een vrije schop voor de verdediging van Darlas ton Ladies. Even bleef het vreemd stil in de gelederen van de Angles, toen, als was een sirene gaan loeien, brak de hel los en begon een van de wildste tone len, ooit op een Engels voetbalveld gezien, zich te ontwikkelen. „Wij spelen nooit meer tegen Darlaston". zeiden de moegestreden Angles na afloop. „De Angles zullen eerst excuus moeten aanbie den", vonden de blauwge- knepen Darlaston Ladies. (maat 44) kwam zij in het strafschopgebied van de Ladies. Voor zij echter aan de laatste machtige zwaai van haar linker been toe was kwam Bet ty Smith, gevreesd om haar tackle, op haar af en een tel later lag Pamela verschenen stMjdenden ter aarde. Knock out. De oorzaak van deze De scheidsrechter kwam gemengde veldslag? Het aangerend, fluitend en stond 1-0 voor de charman- met gestrekte wijsvinger te „Darlaston Ladies" in in de richting van de elf een „liefdadigheidswed- meter-stip. Vervest won deze partij dus met 9 te gen 1 wedstrijdpunten, wat hem 2 match- punten opleverde. De gedetailleerde uitslag van de twee de partij, waarin Van Hassel uitkwam tegen Domingo, was: Libre: Van Hassel Domingo Kader 47/2: Van Hassel Domingo Bandstoten: Van Hassel Domingo Kader 71/2: Van Hassel Domingo Driebanden: Vn Hassel Domingo Van Hassel wo, strijdpnt. Maandagavond zijn in Breda de jaar lijkse schermwedstrijden van de Ko ninklijke landmacht begonnen. Op de eerste dag werden de personele wed strijden op floret verwerkt. Winnaar werd majoor De Iongh. De eindklassering van de finale-poule was: 1. majoor De Iongh; 2. majoor Reep; 3. sergeant Gossieau; 4. le lt. Ritmeyer; 5. sergeant-majoor Dolmans; 6. wachtm. Beuker. 200 2 198 100 13 2 13 6,50 1'3 22 3 0,590 75 4 59 18,75 50 10 25 5 47 10 25 4,70 100 2 90 50 6 2 3 3 13 22 3 0,590 20 22 6 0,909 et 8 tegen 2 wed- (Van onze dammedewerker) Reeds na drie van de dertien te spe len ronden van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland heeft Wim de Jong zich van de overige deelnemers gedistanci- eerd. Na drie ronden prijkt hij onge slagen, met de volle huiten van 6 pun ten boven aan de ranglijst. De overige spelers bleven 2 of meer punten op hem achter. Een unieke start dus, waarmede deze uitzonderlijk begaafde dammer zich duidelijk kandidaat stelt voor de Noordhollandse damtitel en daarmede zijn rentree in het kampioenschap van Nederland. Zijn overwinningen waren weer van hetzelfde type, waarmede hij al zovele tegenstanders heeft overwonnen. Juist dat tikkeltje gesluierdheid in zijn speeltrant, die latente dreigingen weet te bewaren, waar andere dammers reeds tot krachtige akties besluiten, stempelde ook nu zijn partijen. De jeugdige Van der Vossen wist er geen raad op en evenmin De Vries uit Den Helder, een speler met veelbelovende mogelijkheden nochtans. Maar zelfs de opportunist Wim Beeke werd glansloos tot opgeven gedwongen, doodeenvoudig, omdat een stekelige oppositieschijf eensklaps tot wonderlijke aktie kwam. Een aktiviteit, die alleen de plichtmatig volhoudende Wim de Jong aan zijn schijven weet mee te geven. Het werd een der mooiste winstpartijen uit de eerste drie ronden van dit toernooi. De onberekenbare Ansems, die in speeltrant de Haarlemse leider het meest benaderde, was minder op dreef bij zijn akties. Juist Wim Beeke dreef hem tot een genadeloze va-banquepartij met een lang eind spel dat precies winst opleverde voor de Weespenaar. Maar Ansems liet zich niet ontmoedigen en klopte De Vries en Westerveld met veel over tuiging. Een buitengewoon geestige winst kwam van de hand van de Amster dammer Piet van Heerde, die invaller Mekken uit Alkmaar tot wanhoop bracht. Aanvankelijk leek het of de Alkmaarder een ren naar de damlijn mocht ondernemen. Juist toen hij zijn i aanloop nam bleek, door naar voren te slaan, dat Van Heerde een verleng stuk aan de slag had gemaakt. Er was voor Mekken geen weg meer terug zo dat hij doorhaalde. Helaas moest hij ervaren dat Van Heerde alles haar scherp had berekend, want na de toe gelaten slag kwam hijzelf op dreef. Een knetterende damslag met een wel iswaar moeilijk, doch winnend eind spel liet Van Heerde toen de winst punten. Grooteman en J. H. Beeke bleven bij het leidersgroepje door winstpartijen op respektievelijk Westerveld en Chattel- lon. Stahlberg kwam na zijn eerste winst niet verder dan twee remise partijen. De uitslagen zijn: H. v. d. Vossen—W. de Jong 0—2, J. K. de Vries—A. Grooteman afg., C. WesterveldC. de Bree 11, W. C. Beeke—J. H. Ansems 20, J. H. Beeke C. Chattellon 2—0, C. Chattellon—P. var. Heerde 11, C. de BreeJ. H. Beeke 11, A. GrootemanC. Wester veld 20, J. H. AnsemsJ. K. de Vries 20, W. de JongW. C. Beeke 20, Th. Tielrooij—H. v. d. Vossen 11, M. R. C. StahlbergJ. Mekken 11, P. van HeerdeJ. Mekken 20, H. v. d. Vos senM. R. C. Stahlberg 11, W. C. BeekeTh. Tielrooij 11, J. K. de VriesW. de Jong 02, C. Westerveld J. H. Ansems 02, J. H. BeekeA. Grooteman 11, C. ChattellonC. de Bree 11. De stand na de derde ronde is: W. de Jong 6 pnt, J. H. Ansems, J. H. Beeke en M. R. C. Stahlberg 4 pnt, A. Grooteman 3 pnt (uit 2), W. C. Beeke, C. de Bree en P. van Heerde 3 pnt, Th. Tielrooij 2 pnt (uit 2), C. Chattellon. en H. v. d. Vossen 2 pnt, J. Mekken 1 pnt (uit 2), C. Wester veld 1 pnt. en J. K. de Vries 0 pnt (uit 2). Het heeft er alle schijn van, dat bin nenkort op de Haagse overdekte kunst ijsbaan weer ijshockey gespeeld kan worden. Er is een nieuwe ijshockeyclub opgericht, die onder de naam „Haagse IJshockeystichting Hoky" op het ijs zal verschijnen met de instemming van de Nederlandse IJshockeybond en de direc tie van de Hoky. Voor het Europese springkampioen- schap amazones, dat van 5 t/m 12 oktober in Palermo wordt gehouden, heeft de Nederlandse Hippische Sport bond Irene Jansen met haar paard Adelboom als deelneemster aangewezen. De wetenschap, mijne vrienden, gaat ook al met reuze-schreden vooruit. Neem die hypnotiseur, de heer Henry Blythe uit Torquay, die U telefonisch en langs hypnotische weg het roken gaat afleren. Ge steld dat U dat wilt, wat ik, U kennende, niet waar schijnlijk acht. Hoe hypnotiseert de heer Blythe per telefoon? Door strak te kijken, zoals hypnotiseurs, meen ik, plegen te doen? Mogelijk. Maar ik blijf mij afvragen hoe zijn blik de patiënt zal bereiken. Zwijgt hij indringend, de heer Blythe? Ook mogelijk. Maar ik vraag mij dan weer af waarom wij hem zouden opbellen. De heer Blythe legt iets suggestief- dreigends in zijn stem en zegt dat U van roken long-kanker kan krijgen. De gewillige patiënt valt van schrik flauw. Bijgekomen steekt hij een sigaret op om bij te spijkeren. Neen, ik weet niet hoe de heer Bly the het klaar speelt. Ik zou hem na tuurlijk eens op kunnen bellen om de proef op de som te nemen. Maar ik wil niet van het roken af. Ik wil dat de heer Blythe er aan gaat. Aan het ro ken dan. En ik ben geen telefonische hypnotiseur noch een hypnotische te lefonist. Ik ben gewoon een roker. En als de heer Blythe mij nu eens opbelt? Wel, dan is het geen kwestie van hoe kom ik van het roken af: maar waarschijnlijk van: hoe kom ik van de heer Blythe af. Ach, de heer Blythe en ik zullen el kaar wel nooit ontmoeten. Maar ik zal hem eens een doosje klapsigaartjes sturen. Advertentie Van Nelle bestellen! In het komende jaar wordt voortge gaan met het opruimen van obstakels in de belangrijkste toegangswegen voor het zeescheepvaartverkeer. Hieronder is begrepen het ruimen van wrakken in de voor haven en mond van het Noord zeekanaal, in de mond van de Rotter damse waterweg en in de Westerschel- de. Op de begroting van Verkeer en Waterstaat wordt verder 800.000 aan gevraagd voor voorzieningen in de Rot terdamse waterweg onder Maassluis. In de oorlog werd hier een viertal sche pen tot zinken gebracht. Hoewel deze versperring reeds grotendeels is weg geruimd. zijn er toch nog resten over. Achter deze restanten heeft zich een diepe en omvangrijke trog in de bodem gevormd die hinderlijk en zelfs gevaar lijke stromingen veroorzaakt. Tenslotte wordt 2,1 miljoen gulden ge vraagd voor de voortzetting van de werkzaamheden in de Rotterdamse Wa terweg, waardoor dit vaarwater ge schikt wordt gemaakt voor schepen met een diepgang van 38-39 voet. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! De Australiër Ken Rosewall heeft te Parijs het herenenkelspel van de offi cieuze wereldkampioenschappen voor profs gewonnen. In de eindstrijd ver sloeg hij maandag zijn landgenoot Lewis Hoad, de oud-Wimbledonkam- pioen, met 3-6, 6-2, 6-4, 6-0. Gonzales legde beslag op de derde plaats door met 3-6, 6-3, 6-4 van de Australiër Sedgman tr winnen. v r-x-v*. vi, vy/r,-., -.y m Advertentie Van Nelle bestellen! - «aas 29) „Neen, dat was het niet. Die hond, die dode hond, zjj heeft hem daar gevonden, de freule. De kamer zag er uit als een slachthuis! Als een slachthuis zag de kamer er uit. En de barones lag bewusteloos, over dekt met bloed, op de grond. Freule Leontine is erg beheerst. Ze is resoluut en evenwichtig. Eerst heeft zij gedacht, aan een overval, een inbraak. Maar toen ze ontdekte, dat de barones, geen enkele verwonding had, dat het bloed op haar nachtkle ding en haar handen niet haar bloed was, ziet u, toen heeft zij begrepen. Ze heeft niet gegild, ze is niet flauw gevallen, freule Leontine. Ze heeft de overblijfselen van die ongelukkige hond bij elkaar gezocht en ze in een hoekje op het stalplem gede poneerd, zodat men zou denken, dat het dier daar aan zijn eind gekomen was. Ze heeft de kamer schoon gemaakt. Ze heeft het bed van de barones verschoond en haar zelf andere kleren aangetrok ken. Toen is ze er in geslaagd haar tot bewustzijn te brengen. Maar herinneren deed de barones zich niets, neen, herinneren deed zjj zich helemaal niets. Zij deed een wild, verward verhaal van het spook paard, dat zij weer zou hebben gezien. En ook van een hond, een hond, die de hele lange nacht gehuild had tot ze dacht er gek van te worden, gek! Freule Leontine heeft met haar gesproken, voor zichtig, o zo voorzichtig, maar besef van wat zij die nacht gedaan had, ziet u, dat had zij niet. „En toen op een gegeven ogenblik is het freule Hangst te machtig geworden. Ze heeft zeker het gevoel gehad, dat ze dit niet alleen dragen kon. Kn.Wacht, daar rij ik die zijweg voorbij, we zullen terug moetenKijkt u even uit? Het wil nog wel eens, dat er onverwacht een wagen uit komt, zo." ,,Wat zegt u? Of ze de zaak niet met de baron kon bespreken? Ja, natuurlijk, dat zou de meest logische weg geweest zijn. Het ging tenslotte om zon vrouw, dat wil ik graag toegeven, graag toe geven. Maar ziet u, er is één ding, dat u niet meet vergeten. De baron was nog maar een kind, toen hij wees werd. Freule Leontine is bijna vijftien jaar ouder. Zij is als een moeder voor hem ge weest, als een moeder. En die gewoonte van, tja, hoe moet ik dat nu zeggen, die gewoonte van te moeten, te willen beschermen, die is bij haar blij ven bestaan. In haar ogen is hij nog altijd het kleine broertje. En, och, hoe zal ik dat uitleggen." „Dat is niet nodig, dokter, ik begrijp het uitste kend. Haar broer is in haar ogen altijd iemand ge bleven, die bescherming, haar bescherming nodig heeft. Het is niet meer dan logisch, dat ze zich onmogelijk tot hem kon wenden, toen ze zelf be scherming, of tenminste hulp nodig had. Ze schijnt er zeker van geweest te zijn, die bij u wel te zul len vinden." Dokter Bitter kleurt, een vlekkerig rood, dat zich langzaam uitbreidt over gezicht en hals. „De meeste mensen schijnen te denken, dat een medicus zoiets is alsals een biechtvader." „Juist, heel juist," zegt Perquin opgewekt, ,,ze had natuurlijk ook naar pastoor Juckama kunnen gaan, maar haar vertrouwen in u was sterker Ze kwam dus bij u, omdat ze zich niet sterk ge noeg voelde alleen de last van haar ontdekking te dragen. En omdat zjj de overtuiging had, dat u bereid zou worden gevonden, die met haar te dragen, nietwaar?" „IkzijJa, dat moet wel haar eerste ge dachte geweest 'zijn, daar ben ik van overtuigd. Ik ben er van overtuigd, mijnheer Perquin, dat zij „Veiligheid voor zichzelf en in de eerste plaats voor haar broer. Voor de goede naam van de Hang- sten van Ter Weem. De behoefte aanaan een zondebok, mijnheer Perquin." „En ze was overtuigd in u een willige zondebok te vinden?" Weer stijgt dokter Bitter die pijnlijke blos naar het gezicht. „Ik heb redenen om aan te nemen van ja, zegt hij moeilijk. En dan opeens laat hij er heftig op volgen. ,Maar ik weiger opnieuw teteIk ben geen kwajongen meer, ik ben een man, een oude man. Mijn schuld aan de Hangsten heb ik betaald, meer dan betaald. En Leontine, freule HangstNu ja, laten we er maar liever niet verder over spreken. Ik ben de enige nietIk bedoel een domme jongenonnozelIk wil zeggen, er is een leeftijd waarop iedereen in sprook jes gelooft. Draken doden en de prinses veroveren. Zijn alle sprookjes daar niet op gebaseerd. De kleer makerszoon, die de hand van de keizersdochter Nu ja, malligheid.... Dat is allemaal verleden tijd Maar mijn goede naam als medicus. En de veilig heid van anderenMensenlevensNeen, dat van mij te vragen, daartoe heeft niemand het recht, ook Leonook freule Hangst niet." „Wat is er eigenlijk gaande met mevrouw Hangst? Is u van mening, dat zij ongeneeslijk krankzinnig is?" De dokter schudt een beetje wrevelig het hoofd. „Ik ben geen psychiater, mijnheer Perquin, ik ben maar een doodgewone plattelandsdokter, ziede, een gewone plattelandsdokter. En gesteld dat ik een psychiater was, welke gegevens had ik dan nog voor mijn diagnose? Het verslag van freule Leon tine? Ze is zo duidelijk mogelijk geweest en ze drukt zich altijd helder uit. maar ze is toch moar 'ne leek. Hoe kan 'ne leek nu weten, wat van belang is? Dingen, die een buitenstaander van geen belang schijnen, kunnen juist beslissend zijn voor een dia gnose, vat ge." Het is hem aan te zien, hoe hij zich inspant om Dit is een nieuwe Duitse sportwagen: de N.S.U. Sport-Prinz, welke kortge- leden voor het eerst aan pers en pu bliek is getoond. De wagen, waarvoor de beroemde Italiaanse ontwerper Ber- tone de fraai-gelijnde carosserie ont wierp, is ontwikkeld uit de kleinere N.S.Ü.-Prinz. De 600 cc motor, met een vermogen van 30 p.k. en de stroomlijn zorgen ervoor, dat de nieuweling een snelheid van 135. kilometer per uur kan bereiken. De „Sport-Prinz" biedt plaats aan twee volwassenen en twee kinderen en loopt ongeveer 1 op 17. naar mij werd gedreven door de behoefte aantoch zo duidelijk mogelijk te zijn. Zijn spraak, tot aan „Aan steun." „Zo zou u het kunnen noemen. Maar later, later zijn er andere motieven mee gaan spelen." „Welke motieven?" nu toe een kleurloos, correct algemeen beschaafd, krijgt weer iets van de weke zangerigheid van het zuiden. (Wordt vervolgd) Bij de wijnhandel Hoogerwerff, Cha- bot en Visser, N.V., van Straalen, Mon sieur en Erkelens, gevestigd aan de Lage Haven 25 te Schiedam, is dins dagnacht om circa 2 uur brand uitge broken. De zolderruimten van dit oude branderspand stonden binnen enkele minuten in lichterlaaie, voornamelijk door 't verpakkingsmateriaal stro en flessenemballage dat hier lag opgesla gen. De Schiedamse brandweer rukte met groot materieel uit. Zij bestreed het vuur met acht stralen, die elk een capaciteit hebben van 1.000 liter per minuut. Om kwart over drie was zij het vuur meester. Daar het pand tevens een fictief entrepot voor wijn is, was de inspectie van de accijnzen gewaar schuwd. Hoofdverificateur H. J. B. Kruisman was spoedig ter plaatse om b(j ontruiming de nodige faciliteiten te verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7