Algerijnen in Parijs in actie Toeriste vindt een tijdbom op de Eiffeltoren Communistische rel bij de Simca-auto fabrieken Kritiek Directeur van Aldermaston gaf „niet thuis" generaal De Gaulle met Hitler en Mussolini Nieuw interview achterhaalt de excuses van radio-Moskou Ook Eerste Kamer aanvaardt de Jeugd spaar wet Op 1 oktober wordt de eerste spaarder op feestelijke wijze ontvangen Prinses Liliane bij Congolezen „.,.w.rsn 1111 yVVL I Ififtl I LLITIÜllI IL wUUIIMIll "STSïïïSCM* PUBLICATIE IN HAMBURGS WEEKBLAD Khroesjtsjev vergelijkt Adenauer en Vergiftiging door methylalcohol in België Het weer- POKKENEPIDEMIE OP INDONESISCH EILAND Waardevolle misdrukken op postkantoor WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 o 82sfe JAARGANG No. 30020 Een bom met een lading van twee kilo dynamiet is gisteren volgens U.P.I. op de derde etage van de Eiffeltoren in een toilet gevonden. Er was een ontstekingsklok in de bom, die was afgesteld op 7 uur 's morgens, maar het mechanisme was defect en men kon het moordwerktuig onschadelijk maken. Vermoed wordt, dat de Algerijnse terroristen de helse machine in de Eiffeltoren geplaatst hebben. De politie is onmiddellijk een uitvoerig onderzoek begonnen. Het ver trek, waar de bom was neergelegd, bevindt zich dicht bij de trap die leidt naar de televisiestudio boven in de toren. ALARM bij Pan- American Airways anonieme waarschuwing rp!?e eenfctaherlÜnse heeft gist<r" lee MORRIS (jeforei/wiïug/ NOORSE SPORTTRUIEN 29.50 Plaatselijk enkele buien Het weer in Europa - - Britten brengen kern wapen tot ontploffing Malaria weldra bedwongen? Door met algemene stemmen de jeugdspaarwet aan te nemen heeft de Eerste Kamer haar tevredenheid getoond met dit „begin van de eerste concrete maatregelen der bezitsvorming," waarvan staatssecretaris drs. Schmelzer sprak. Op 1 oktober zal met enig feestelijk vertoon de eerste spaarder worden ontvangen. Drs. Schmelzer vertelde het een en ander over de propaganda die de overheid in overleg met de spaarinstellingen zal gaan voeren om aan de moge lijkheden op dit punt voor de jeugd algemene bekendheid te geven. Men zal de eerste die een spaarovereenkomst komt sluiten ter verkrijging van de premie van 10 pet., nog die zelfde avond voor T.V. en radio interviewen. Er worden brochures verspreid en advertenties geplaatst. Het bedrag van ongeveer 50.000 dat de overheid hieraan besteedt is een spierinkje om een kabeljauw te vangen, aldus de staatssecre taris, die mededeelde dat hij deze zaak heeft voorbereid o.m. met een onderzoek van de rijkspsychologische dienst, met name onder de arbeidersjeugd. De jeugdspaarwet kort en bondig «■>x« wv<i Op de plaatsen in Parijs, waar politie mannen de wacht moeten houden, zijn In verband met de voortdurende aan vallen van Algerijnen, waarbij reeds vele politiemannen werden gedood of gewond, betonnen schermen geplaatst, waarachter de posten zich in geval van gevaar kunnen verschuilen. Men ziet hier een agent achter zijn beschutting bij het politiebureau aan de Place Saint Sulpice. m datoriileme waarschuwing ont- rf'o Pan Lwn verkeersvliegtuig van de Pan-American Airwavs een moord zou worden sepie^1™3^ t het desbetreffende toestel daarna in Oost- Duitsland zou landen. Men nam eeen halve maatregelen. Alle 26 vluchten van Pan-Am kregen een rechercheur mee en op Tempelhof werden uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Enkele vliegers hadden de schrik /o te pakken dat zij zich in de cockpit opsloten en zelfs de stewardessen niet bij zich toe lieten. De voorzorgen zijn de gehele dag van kracht gebleven. Er gebeurde niets. De grote vakcentrales zijn niet mals in hun kritiek op de regering. Aanlei ding daartoe is de in de Troonrede ge dane mededeling, dat de regering aan de Sociaal Economische Raad advies heeft gevraagd omtrent de subsidies op de melk en de huurpolitiek. Het is begrijpelijk dat de vakcentrales zich met deze de levensstandaard van de werknemers nauw rakendepro blemen bezig houden en zich daarover een oordeel vormen. De recente kri tiek op de regering ziet echter over het hoofd, dat er een door de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie in het leven geroepen instantie is, waarin alle maatschappelijke groe peringen vertegenwoordigd zijn. welke tot taak heeft de regering te advise ren omtrent sociaal-economische vraagstukken: de S.E.R. In de S.E.R. zullen de vertegen woordigers van de vakcentrales met die van de andere maatschappelijke groeperingen om de tafel moeten gaan zitten om te trachten tot een welover wogen advies aan de regering te ko men, waarbij de belangen van het ge hele Nederlandse volk in het oog wor den gehouden. Het lijkt daarom minder passend om reeds nu publiekelijk en in forse ter men zijn standpunt bekend te maken over kwesties welke nog het onder werp moeten vormen van een breed en intern beraad. Een dergelijke han delwijze kan funest worden voor de positie van de S.E.R., het top-orgaan van de vooral van katholieke zijde zo sterk gepropageerde publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie. Het is de verdienste van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, dat het bij het bepalen van zijn aanvankelijk standpunt terzake er duidelijk van ge tuigd heeft, zijn positie bij de aanvang van het ongetwijfeld moeilijke beraad in de S.E.R. te onderkennen. Een buitenlandse toeriste vond het vreemde voorwerp. Op dat ogenblik was de derde omloop van de toren vol be zoekers. Twee employé's droegen de helse machine daarom snel naar de vierde etage, waar hij niet zoveel schade zou hebben aangericht als hij geëxplo deerd zou zijn. Het toilet op de derde etage, waar de bom gevonden werd, grenst aan het postkantoor en is daarvan slechts door een dun muurtje gescheiden. In een Parijse voorstad heeft zich gisteren een incident voorgedaan, waarvan men aanneemt dat het door communisten veroorzaakt is. Voor de Simca-autofabrleken, een bolwerk van anti-communistische vakbonden, kwam het tot gevechten tussen arbei ders en betogers, die o.a. leuzen rie pen als „het fascisme krijgt geen kans" en „niet voor De Gaulle". Vijf mensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Drie van hen hadden kogelwonden. De betogers, die voor het merendeel van motorhelmen waren voorzien, arri veerden plotseling en in een gesloten groep voor de nog gesloten fabriek, waar een groep arbeiders stond te wachten. Zonder verdere aanleiding sloegen ze er vervolgens op in. Zij maakten daarbij gebruik van gummi knuppels en andere slagwapens, terwijl uit de gewonden die door kogels zijn getroffen blijkt, dat de daders van de overval ook met vuurwapens waren uitgerust. Toen de gealarmeerde politie arriveerde hadden de aanvallers zich reeds uit de voeten gemaakt. De politie heeft achteraf nog twee mannen gear resteerd, waarvan zij aanneemt dat zij deel hebben uitgemaakt van de knok ploeg. De twee arrestanten waren lid van de communistische partij. Men neemt aan dat de hele groep uit com munisten bestond, die op deze manier hebben wilen ageren tegen De Gaulle. Bi' een vuurgevecht tussen politie en Algerpnse terroristen in de Parijse voorstad Boulogne zijn gisternacht drie Algerijnen om het leven gekomen. Een politieman werd gewond. De Algerijnen openden met machine pistolen het vuur op een patrouilleren de politiewagen. De inzittende politie mannen beantwoordden het vuur en doodden twee Algerijnen. De derde Al gerijn werd later neergeschoten, meldt Reuter. Henri Maillot, voorzitter van de Cor- ®ïP?anse commissie van openbaar wel- un en een ver familielid van generaal -*®y"e, is maandagavond gewond Mainn?e^eersch°ten van onbekenden, cl Hol?™,ÏLeen vriend van hem werden onder vuur genomen, terwijl zij bezig waren met het aanbrengen van plak katen voor het aanstaande referendum. Hun wonden zijn niet van ernstige aard. In België hebben zich volgens A.F.P. ernstige gevallen van vergiftiging door methylalcohol (houtgeest of houtalco hol, die o.m. wordt gebruikt voor het bereiden van kleurstoffen en het on drinkbaar maken van spiritus) voorge daan, die tot nu toe aan zeven perso nen het leven hebben gekost, terwijl meer dan 20 personen na het gebruik van deze alcohol ziek zijn geworden. De doden zijn drie Noorse zeelieden, drie mannelijke inwoners van Antwer pen en een 38-jarige Belgische vrouw. De politie laat op gezette tijdstippen de bevolking via de radio waarschuwen geen alcoholische dranken te gebrui ken, waarvan de herkomst twijfelach tig is. De politie is erin geslaagd een hoe veelheid van honderden liters houtgeest, die in clandestiene distilleerderijen was gemaakt, te achterhalen.Een twaalftal personen is gearresteerd. Mannen en vrouwen, die in Engeland een campagne voeren tegen de atoombewapening, onder leiding van dr. Donald Soper (geheel links) zitten hier voor de hekken van de hoofdingang van het onderzoekcentrum voor atoombewa pening te Aldermaston in het graafschap Berkshire. Op de omheining hebben zij spandoeken bevestigd, waarop te lezen staat, dat zij de directeur, Sir William Penney, wensen te spreken. Dat verzoek werd gedaan nadat de supporters van de campagne negen weken buiten de hekken hadden gepost met spandoeken. De directeur bleek evenwel niet aanwezig te zijn miiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiimi Advertentie Radio-Moskou heeft gisteren gepoogd, zo meldt U.P.I., de onaangename indruk te verzachten, die in Frankrijk is gewekt door het interview dat premier Khroesjtsjev aan de „Pravda" heeft toegestaan. In dat interview verklaarde de Russische regeringsleider, dat generaal De Gaulle geen kans heeft gezien de fascistisch getinte krachten in zijn land het hoofd te bie den. Khroesjtsjev verklaarde verder, dat het ontwerp voor een nieuwe Franse grondwet de vestiging van een op wraakneming en terreur gerichte dictatuur van één man beoogt. In Parijs werd dit interview van Khroesj tsjev beschouwd ais een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk. Radio-Moskou zei gisteravond, dat Khroesjtsjevs interview niet gericht was tot de Franse kiezers, maar tot de Russische lezers. Maar ter wijl dit schamele excuus de ether inging, publiceerde het Hamburgse week blad „Die Zeit" alweer een nieuwe reeks beledigende opmerkingen van de Russische regerings- en partijleider. Khroesjtsjev antwoordde op vragen, die de Moskouse correspondent van het Hamburgse blad hem tevoren schriftelijk had gesteld. Daarbij vergeleek hij de huidige regeringsleiders van West-Duitsland en Frankrijk, Adenauer en De Gaulle, met Hitier en Mussolini. Met name de recente ontmoeting tus sen generaal De Gaulle en bondskanse lier Adenauer deed Khroesjtsjev den ken aan „een andere ontmoeting in het verleden", zei hjj. „We denken aan de ontmoeting Hit- ler-Mussolini in 1934, die leidde tot een overeenkomst tussen de twee dictators tegen de democratische vrijheid der Europese volkeren." „De vorming van de as Rome-Berlijn, die het gevolg van deze ontmoeting was, bracht Europa op de rand van de Twee de Wereldoorlog." In Frankrijk is volgens Khroesjtsjev een bittere strijd gaande tussen aanhan gers van „de republikeinse orde en ex treme imperialistische kringen, die de natie op de weg naar het fascisme wen sen te leiden". Uit het communiqué van kanselier Adenauer en premier De Gaulle kan men zien, dat zij de andere naties van ae Europese gemeenschap in hun za ken willen betrekken, aldus Khroesj tsjev, die deze gemeenschap een „af deling van het agressieve NATO-blok" noemde. West-Duitsland beschuldigde hij van „blinde vijandigheid tegenover de so cialistische landen", omdat het het Oost- duitse regime niet wenst te erkennen. De kwestie van Duitslands hereni ging is een probleem dat alleen door West- en Oost-Duitsland opgelost kan worden, verklaarde hij. Indien West- Duitsland -afziet van „zijn oorlogsvoor bereidingen" dan zal dit beide Duitse staten helpen in het doen van „prak tische stappen" tot herstel van Duits lands eenheid. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting: tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) „JNNN bewolkt met plaatselijk nf"J'.en- Iets lagere tempera- Matige tot krachtige en langs wind en toe harde westelijke Zon: 6.29-18.34. Maan: 17.24-3.54. max. neersi Weer temp. afgel gisteren 24 uur regen 13 0.3 mist 15 1 geheel bew. zwaar bew. 16 0 licht bew. 18 regen 17 24 zwaar bew. 19 17 motregen 15 6 regen 19 0.1 onbewolkt 25 0 geheel bew. 16 0.2 regen 18 4 geheel bew. 16 1 zwaar bew. 18 0 regenbui 20 0 half bew. 23 0 zwaar bew. 18 0.1 zwaar bew. 21 0 Station Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn r'rankfurt München Zürich Genève Locarno Wonen Innsbruck Op het Kerstmis-eiland in de Stille Oceaan hebben de Engelsen gisteren met succes een licht kernwapen tot ontploffing gebracht. Het wapen hing aan een ballon, aldus meldt Reuter. Het was de 21ste kernontploffing, die Engeland heeft teweeggebracht en de vierde van de lopende serie, die op 22 augustus is begonnen en die men zo spoedig mogelijk ten einde wil brengen. Volgens de dagbladen in Djakarta zouden op het eiland Butung, nabij de zuidelijkste punt van Celebes, 500 perso nen zijn omgekomen als gevolg van een pokkenepidemie. Het Rode Kruis ter plaatse heeft een beroep gedaan op Djakarta om vaccin en medicijnen te zenden, aldus meldt Reuter. De commissie voor de malariabe strijding van de Wereldgezondheids organisatie, die te Lissabon de nieuwste methoden om malaria te bestrijden heeft bestudeerd, heeft voorspeld dat deze ziekte na de komende vijftien jaar niet meer in Europa of op het Amerikaanse vasteland zal voorkomen. De staatssecretaris heeft voorts de toezegging gedaan dat hij rekening zou houden met verlangens waaraan o.a. de heer v. Lieshout (KVP) uitdrukking gaf, om af te zien van het vaststellen van een minimuminlage van f5.— per keer. Er zijn spaarinstellingen die dit gaarne in een algemene maatregel van bestuur door de overheid hadden zien vastgelegd. Drs. Schmelzer voelde ech ter wel voor het standpunt dat door de heer Ruppert (AR) mede werd onder steund, om ook lagere bedragen toe te laten. Al was er tevredenheid, zoals uit het aanvaarden met algemene stemmen bleek, allerminst was de Kamer vol daan over de gang van zaken met de bezitsvorming in het algemeen. De heer De Wilde (WD) vergeleek het wets ontwerp met een spruitje in cellofaan verpakt. Er zit iets in maar er is veel te veel politiek rumoer over gemaakt. In de eerste plaats zal het bedrijfs leven de bezitsvorming tot werkelijk heid moeten maken, aldus mr. Regout (KVP), die wees op de mogelijkheden om via loonvoorwaarden in deze rich ting verder te werken. Waar blijven de voor de hand liggende belastingfacili teiten voor spaarpremies om het on dernemingssparen aan te moedigen? De heer Ruppert vroeg naar resulta ten van het aangekondigde onderzoek naar een loonbeleid dat veel meer op bezitsvorming is gericht. Er is vaak ge wezen op de mogelijkheid om met ver mijding van overbesteding langs deze (Vervolg op pagina 7) De jeugdspaarwet is bestemd voor jongens en meisjes van 15 tot 20 jaar, voor ex-militairen tot 23 jaar. Dat wil zeggen dat men op die leeftijd de overeenkomst sluit. Men kan dan in totaal 9 jaar - ex-militairen 10 jaar - blijven sparen. Na tenminste zes jaar sparen waarbij een minimum van f 30 per jaar en een maximum van f 200 per jaar kan worden gestort, ontstaat het recht op een premie van 10 pet. van de overheid over het gehele spaartegoed daarbij inbegrepen de gekweekte spaargeldrente. Bij een eventueel huwelijk kan de uitkering reeds na drie jaar en bij overlijden van een van de ouders al na één jaar geschieden. In ieder geval wordt de overeen komst beëindigd aan het eind van het kalenderjaar waarin men 29 jaar wordt. In Tervueren heeft prinses Liliane van België een bezoek gebracht aan het centrum, waar de Congolese families die naar België kwamen voor medewer king aan de Expo, een onderdak hebben gevonden. Hier drukt de prinses de Congolese die de leiding heeft van de kinderbewaarplaats de hand, terwijl de donkere kleuters rustig hun spel voortzetten. (Van een verslaggever) De heer B. A. Berendsen (68 jaar) uit Sloten hoopt dinsdag met de aan koop van een vel postzegels van vier cent een buitenlands vakantiereisje te hebben gekocht. Van de honderd ge kochte postzegels waren er namelijk tien misdrukken, en dat komt bij onze PTT, die doorgaans onberispelijk door de Haarlemse drukkerij Joh. Enschede en Zonen wordt bediend, zo zelden voor, dat de filatelisten er zeker als havikken op af zullen schieten. Er is al een bod voor 2000 gulden binnen. Enkele dagen in de week werkt de heer Berendsen op een Amsterdams makelaarskantoor. Hij moest gisteren op het hoofdpostkantoor postzegels ko pen, enkele vellen van honderd stuks. Even later op het makelaarskantoor vertelde de juffrouw van de admini stratie, die de postzegels in ontvangst genomen had, dat er een vel met hon derd postzegels van vier cent niet de gebruikelijke volmaaktheid toonde. „Aan welk loket hebt u ze gekocht?" vroeg de juffrouw, „ik zal ze wel te rugbrengen." Maar de heer Berendsen schoot op dat moment een gebeurtenis uit vroe ger jaren te binnen. Hij had eens een cent gevonden, waarin niet de waarde was geslagen. Voor deze muntersfout had een ambtenaar van het ministerie van financiën hem twaalf en halve gulden geboden. Op het vel postzegels dat de juffrouw hem nu toonde, was de linker rij postzegels maar voor de helft be drukt. „Brengt u ze maar niet terug, ik wil ze wel kopen," zei de heer Berendsen, die er veel meer in zag dan de juffrouw. Ze vond het best. De heer Berendsen, die wel weet dat postzegelwaarden van onberekenbare factoren afhankelijk zijn, durfde er toch al voorzichtig op te hopen dat er voor zijn vrouw en hem wel een vakantiereisje zou overschieten. Vanmorgen was in zijn eenzaam huis in de Noorderakerpolder al een stapel tje post binnengekomen van mensen die over zijn avontuur gehoord had den. Een filatelist bood hem 2000 gul den voor het gehele vel van honderd zegels. De heer Berendsen wacht nog even met toehappen. Misdrukken als die hij nu in zijn bezit heeft gekregen, komen in ons land nauwelijks meer voor. Bij de drukker worden alle vel len gecontroleerd. Op het postkantoor volgt een tweede controle. En nu is er toch een vel door de mazen van het net geslipt; van zoiets moeten de fila telisten het toch hebben. „Ik verkoop alleen het gehele vel. Het is zo een veel te aardig gezicht, met die halve rij zegels." - Munirii ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- liös NIFIIWF HAARIFMSCHF COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1