100.000 gulden méér subsidie voor Verbond voor Veilig Verkeer Bouw van 158 premie woningen in Santpoort cognac Senaat V.U. geschokt over ontgroeningspraktijken Ontgroeningspraktijken trekken opnieuw de aandacht REM Y MARTIN KRUISWIMmroSEL 1 1 T ex tielmagazi j n uitgebrand Voorlopig nog weinig kans voor woningwethouw Schorsing voor bestuur van het corps In verhouding tot bevolkingsaanwas stijging van aantal verkeersslachtoffers De memoires van prinses Wilhelmina In Haaksbergen Overval op winkelier Twee jaar geëist Zetel van de N.I.A.M. wordt overgeplaatst naar Indonesië Ook het KRUISBEELD moet verdwijnen uit de Poolse scholen Luchtslag boven de Straat van Formosa GEMEENTERAAD VAN VELSEN In Groningen Roofovervallers gegrepen Nieuwe stationshalte Zeeweg te IJmuiden WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 PAGINA Hoge Raad Poging tot moord te Weidum Kotter met machineschade wordt naar IJmuiden gesleept Toelating van Rood-China niet op de V.N.-agenda Katholieke Illustratie Zeer oude uit het beste Cognac-gebied V.S.O.P. by MARTtt* Hoge huren Sportterrein in Oud-IJmuiden Waterstanden 30 jaar ervaring Telefunken Radioverkoop en Reparatie KROUWELS - Koninginneweg 6 Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag 15. Het is alsof de zwerver weet wat het beeldje een moment bij Eric teweeg bracht. Hij glimlacht en neemt het kleine bronzen paardje uit Eric's hand. „Ik zie grote daden voor U, o Heer van het Noorden," prevelt hij afwezig. „Daden en gebeurtenissen, waar gé op dit moment geen begrip van hebt. Gij zijt een vorst in Uw land, maar gij zult Uw eigen glans overstralen." De Noorman knikt glimlachend en klopt de zwerver op de schouder. „Ge weet vriendelijke dingen te zeggen en op een manier of je net zelf gelooft. Ga nu eerst rusten. Je kunt hier blijven zolang je wilt. Nog nimmer .werd hier een dakloze zwerver de deur gewezen. En maak je geen zorgen meer over Attilla's krijgers. Daar zullen mijn mannen zich wei mee bemoeien." De volgende morgen in alle vroegte doet Eric Svein en Thorfinn uitgeleide bij de poort. Met vijftig krijgers zullen zij de bossen uitkammen. De trek op Thorfinn's gezicht verraadt, dat deze niet van plan is met lege handen terug te keren. Als de laatste ruiter in een stof wolk verdwenen is, wandelt Eric op zijn gemak langs de hoge kust naar de plaats, waar men bezig is de grote, nieuwe burcht te bouwen. En dan staat hij opeens als aan de grond genageld. Ver beneden hem, over het rimpelloze water van het fjord, nadert een Drakenschip. De schuit ligt scheef in het water, het zeil is gescheurd, aan boord vertonen zich slechts enkele krijgers. Is dit een van de schepen, die hij uitzond om Winonah te halen? De minister van verkeer en water staat, mr, J. Algera, heeft dinsdagavond te Amsterdam aan het diner van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat aan de vooravond van de jaarvergadering w-erd gehouden, meegedeeld, dat de subsidie aan het Verbond voor 1959 250.000 gulden zal bedragen. Dat is 100.000 gulden meer dan in 1958. (Er was 350.000 gulden aangevraagd). Het wrrk van het verbond, hoewel niet concreet aanwijsbaar, heeft zeer goede resultaten. De algemene psycho logische invloed die van het verbond uitgaat op het verkeer werkt ertoe mee, dat maatregelen als de invoering van een maximumsnelheid mentaal worden geaccepteerd, aldus mr. Algera. De da ling van de cijfers der ongelukken in het verkeer met 20 pet. kwam volgens de minister op rekening van de invoe ring van de maximumsnelheid in de bebouwde kom. De algemene vergadering werd ge houden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. In zijn ooeningswoord zei de voor- litter, jhr. Th. Röell, dat het eigenlijke arbeidsterrein van het verbond: de oe- strijding van de verkeersonveiligheid, steeds grotere omvang begint aan te nemen, naarmate de intensivering van het verkeer verder voortschrijdt. Het boek, dat, zoals gemeld, dit na jaar van de hand van prinses Wilhel mina zal verschijnen onder de titel „Eenzaam maar niet alleen", is verlucht met een vijftigtal foto's, waarvan ver scheidene nog nooit zijn gepubliceerd, en met tien reprodukties van tekeningen en schilderijen van prinses Wilhelmina, om vat 450 bladzijden. De tien hoofdstukken hebben respectievelijk tot titel: 1. In leiding, 2. Vader en moeder, 3. Mijn jeugdjaren, 4. Het begin van de nieuwe eeuw, 5. De eerste wereldoorlog, 6. Tus sen de oorlogen, 7. De tweede wereld oorlog, 8. De bevrijding, 9. Daarna en 10. Wachtte mjj nog een taak? Het omslag-ontwerp is getekend door prof. C. T. Roelofsz van de rijksacade mie van beeldende kunsten te Amster dam. De typografische verzorging is in handen van de heer Th. Kurpershoek- uit Amsterdam. De uitgever zegt in zijn toelichting op het boek o.m. dat de prinses begint met de beschrijving van het milieu en de persoonlijkheid van haar ouders en met haar jeugdherinneringen. Het werk draagt een bijzonder persoonlijk karak ter, waar het de lezers iets verhaalt over de laatste jaren van Koningin Emma en Prins Hendrik en over ons Koninklijk gezin en waar het de over wegingen betreft, die geleid hebben tot haar abdicatie. Het verhaal geeft een indruk van de brede belangstelling, de werkkracht en de toewijding, waarmee Wilhelmina haar taak als vorstin heeft vervuld, in het bijzonder in het hoofdstuk over de tweede wereldoorlog, de Londense periode. De Hoge Raad behandelde dinsdag een beroep van een man te Weidum, die wegens poging tot moord op een zekere Starkenburg door de rechtbank te Leeuwarden tot 12 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, welk vonnis door het Hof te Leeuwarden werd vernietigd. Het Hof gaf hem 10 jaar met ter be schikking stelling van de regering. Hij zou met een rattendodend middel ge tracht hebben zijn slachtoffer, die met hem in een verzorgingshuis woonde, van het leven te beroven. Namens re- quirant was verschenen mr. J. Th. Buiel uit Leeuwarden die een vijftal middelen van cassatie toelichtte. Hij betoogde o.m. dat hier van opzet en voorbedachte rade geen sprake is geweest omdat ver dachte, die zeer gedeprimeerd was, zichzelf van het leven wilde beroven maar alvorens dit te doen het door hem uitgekozen middel op een ander wilde proberen. De procureur-generaal zal op 20 ok tober conclusie nemen. Een zware brand, die vanmorgen heeft gewoed in het grondstoffenmagazijn van de N. V. Textielmaatschappij „Haaksbergen" te Haaksbergen, heeft een schade van een half miljoen gul den veroorzaakt. Een grote voorraad katoen en wol is in vlammen opgegaan en het gebouw zelf is volkomen ver woest. De brand werd vanmorgen om streeks vier uur ontdekt door perso neelsleden, die onmiddellijk de brand weer waarschuwden. Deze riep de as sistentie in van de Enschedese brand weer. Met man en macht werd ervoor gezorgd, dat een aangrenzend magazijn, alsmede de nabijgelegen spinnerij werd behouden. Aan blussing van het maga zijn, waarin zich wol en katoen be vonden, viel evenwel niet te denken. Het vuur vond gretig voedsel in de aan wezige voorraden. Een enorme rook kolom steeg uit het brandende ge bouw op. Na enkele uren stortten de muren van het gebouw in, doordat de balen katoen en wol die tengevolge van het bluswater waren uitgezet, druk op de muren uitoefenden. Een opper vlakte van circa 600 vierkante meter stond in vlam. Het personeel en vele omwonenden hebben geholpen bij het blussen van deze brand. Het zal vermoe delijk nog geruime tijd duren voor dat de nablussingswerkzaamheden zijn geëindigd. Het bedrijf was tegen brand schade verzekerd. Verwacht wordt, dat er bij de aflevering van de produkten geen vertraging zal ontstaan. In het stormweer dat thans op de Noordzee heerst, heeft de Katwijkse motorkotter Kw 21 „Arendje Jacobs" op de visgronden ter hoogte van de Wad den-eilanden machineschade opgelopen. De kotter is op sleeptouw genomen door de Kw 30 „Rein", welke ondanks het slechte weer met windkracht 8, tegen de avond de haven van Umuiden hoopt ts bereiken. De ongevallen-statistieken geven in verhouding tot de toeneming van het verkeer in vele landen een relatieve afname van het aantal verkeersslacht offers te zien. Voor ons land gaat zulks eveneens op waneer men het aantal doden in relatie brengt tot de omvang van het motorvoertuigenpark. In ver houding tot de bevolkingsaanwas blijkt er echter geenszins sprake te zijn van een relatieve afname, doch van een relatieve stijging van het aantal doden bü verkeersongevallen: in 1947 een dode per 10.078 inwoners, in 1957 een per 6.181 inwoners. Het aantal ongevallen blijft ontstellend en roept, zo zei de heer Roell, tot dubbele waakzaamheid en tot nog grotere inspanning. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek is vanmorgen voor de rechtbank te Rotterdam geëist tegen een 26-jarige chauffeur, omdat hij een roofoverval gepleegd had op een bejaarde winkelier aan de Oranjeboomstraat. Het gebeurde op 26 juli j.l., veertien dagen nadat verdachte uit de gevangenis was ont slagen, naar de president, mr. Ch. J. Enschede, opmerkte. „Je hebt wel 6.000,- zei hij tegen me toen hij 's avonds om een uur of 10 de winkel inkwam", vertelde de 61 jaar oude winkelier als getuige. „Toen sloeg hij me op mijn oog en duwde me tegen de grond, waardoor ik versuft raakte. Ondertussen moet hij het geld dat in de winkel was ongeveer honderd gulden hebben gepakt". De president hield verdachte voor, dat hij bij zijn laatste straf een kans gekregen heeft met een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De reclassering zag er nu ook geen gat meer in. De verdediger, mr. J. C. Ledeboer, vroeg clementie. De zetel van de n.v. Nederlands Indi sche Aardolie Maatschappij zal vanuit Nederland kunnen worden verplaatst naar Indonesië, indien de Staten-Gene- raal een daartoe door de regering inge diend wetsontwerp goedkeuren. In de toelichting herinnert de regering aan de historie van de maatschappij die in 1921 werd opgericht. De helft van de aandelen en de beslissende stem in de raad van beheer kwamen toen in handen van de minister van koloniën. Deze bevoegd heid is later overgegaan op.de Indone sische Republiek. De houder van de an dere helft van de aandelen, de Bataafse Petroleum Maatschappij is van mening, dat het gewenst is het bedrijf geheel in de Indonesische rechtssfeer te doen over gaan. Daartoe dient de wettelijke bepa ling, dat de zetel van de maatschappij in Nederland is gevestigd, te worden ge wijzigd. Volgens een besluit van de Poolse mi nister van onderwijs moeten uit alle schoollokalen en openbare lokaliteiten de kruisbeelden verwijderd worden, al dus meldt het K.N.P. Dit is de tweede maatregel van de Poolse regering in deze maand. Per 1 september is aan alle kloosterlingen verboden godsdienst onderricht op de scholen te geven. Het aantal leerkrachten verminderde hier door met 2300. Het nationalistisch Chinese ministerie van defensie heeft vandaag in een of ficiële verklaring bekendgemaakt, dat bij een luchtgevecht boven de Straat van Formosa elf communistische straal jagers van het type MIG-17 zijn neer geschoten, terwijl zes andere bescha digd werden. In totaal hebben een hon derdtal communistische vliegtuigen aan de luchtslag deelgenomen. Over natio nalistische verliezen werd niets mede gedeeld. Bij voorgaande gevechten heeft r' nationalistische luchtmacht in totaal elf straaljagers van communistisch Chi na neergeschoten. De laatste luchtslag heeft zich in de vroege ochtenduren in een kwartier tijds afgespeeld. Ook dit jaar zal de kwestie van de toelating van communistisch China niet op de agenda van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties staan. Ze ven landen onder leiding van Indië heb ben vastberaden pogingen ondernomen een afwijzend advies van de agenda commissie ongedaan te maken. Maar na twee dagen debatteren heeft de Al gemene Vergadering gisteravond be sloten de kwestie wederom voor de tijd van een jaar aan te houden. Toch blijken de stemverhoudingen zich sinds vorig jaar ten gunste van het Indische denk beeld gewijzigd te hebben. Vorig jaar werd plaatsing van dit punt op de agen da verworpen met 48 tegen 27 stemmen bij 7 onthoudingen. Ditmaal was de stemverhouding 41 tegen 29 stemmen bjj 11 onthoudingen. Drie pagina's foto's, waarvan een in kleur, zijn in het nummer van deze week gewijd aan de marmergroeven van Carrara, waar sinds de oudheid de beroemde witte marmer wordt gewon nen. Een medewerker schrijft een artikel over de bekende Amerikaanse acteur Charles Laughton, die met zijn voorlezingen uit de bijbel en de klas sieken in de Verenigde Staten een enorm succes heeft; Pater Bernard Eerden levert een interessante bijdrage over de diamantontginningen in de om geving van Tarkwa, in Afrika, waar jonge meisjes en vrouwen tegen een schandelijk laag loon zeer zware ar beid verrichten. De karakteristiek der week handelt ditmaal over de Ameri kaanse admiraal John Thach, die tot taak heeft een systeem te ontwikkelen, waardoor men het hoofd zal kunnen bieden aan eventuele aanvallen door onderzeeërs. Rogier van Aerde heeft aangezeten aan het gildemaal, dat de Haarlemse middenstand aanrichtte, en brengt over dit festijn een rijk geïllus treerde reportage. J. W. Hofwijk heeft niets dan lof voor het medische pio niersteam, bestaande uit twee Norber tijnen en een lekenechtpaar, dat in Centraal-India een jungleziekenhuis gaat oprichten. Verder is er een causerie van Eric van der Steen over het fan tastische verhaal „De wonderlijke O", het nieuwste produkt van de Ameri kaanse humorist James Thurber. R. Kalkhoven wijdt een met kleurenfoto's verlucht artikel aan de beroemde clown Charley Rivel. Het korte verhaal „Duel te Mont Lipaux" is van R. C. Hutschin- son. Jan Cottaar levert zijn wekelijkse bijdrage over sport. De gemeenteraad van Velsen heeft tijdens zjjn gisteravond onder voorzit terschap van de burgemeester, mr. M. M. Kwint, gehouden vergadering met algemene stemmen het voorstel aangenomen tot de bouw van 158 premie woningen in Santpoort-Noord. Daartoe werd tevens een geldlening van 2.135.000 aangegaan tegen een rente van 4,25 procent met een geldgever, die onbekend wenst te blijven. Van verschillende zijden werd betreurd, dat er voorshands nog geen kans is op woningwetbouw in de gemeente. Wethouder R. Verbeek (P.v.d.A.) deelde mede weinig hoop te hebben, dat er in de toekomst nog woningwethuizen gebouwd zullen kunnen worden met een huur van vijftien gulden per week. Bij de toewijzing van woningwethuizen zal echter nu er in de gemeente ook meer woningen komen voor beter gesitueerden voortaan rekening gehouden worden met het inkomen van de woning zoekenden. Daardoor wordt voorkomen, dat woningwethuizen (min of meer noodgedwongen) bewoond worden door hen, die ook een hogere huur kun nen betalen. Advertentie De Papen en de Calvinisten de groe nen van resp. de Amsterdamse R. K. Studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" en van het Corps van de Vrije Universiteit hebben maandagavond onder donder en bliksem op het Mu seumplein in Amsterdam de traditionele veldslag geleverd om een vat lier. De Papen hebben, evenals in vele voor gaande jaren, het onderspit moeten delven. Hun tegenstanders hebben de zelfde avond nog de inhoud van het veroverde vat soldaat gemaakt. De Groningse recherche heeft twee ingezetenen van de stad aangehouden, een 27-jarige stuurman en zijn broer, een 25-jarige grondwerker, die zich aan beroving van een 23-jarige jongeman uit de provincie hadden schuldig ge maakt. Het tweetal heeft inmiddels be kend de beroving te hebben gepleegd. Het misdrijf was zondag gepleegd. De jongeman uit de provincie was naar de stad Groningen getrokken en aan het station had hij zich voorzien van twee gidsen, twee duistere figuren, die hem meenamen de stad in. Na een cafe bezocht te hebben zijn ze met hem naar het Hoornse Diep gegaan. Hier overvielen ze hem, sloegen hem bewus teloos en beroofden hem van zijn porte feuille met 180. Toen het slachtoffer weer bijkwam snelde hij naar de politie, die er thans in geslaagd is de daders te pakken. De senaat der Vrije Universiteit te Amsterdam heeft alle leden van de civitas academica met een schrüven in kennis gesteld van zyn besluit, de senaat en de novitiaatscommissie van het studentenkorps te berispen en te schorsen in alle rechten als student wegens „verschillende niet te loochenen laakbare handelingen in de groentyd", waarover de senaat diep geschokt is. De rector corporis en de praeses van de novitiaatscommissie worden ge schorst voor de duur van vier weken, de overige senaatsleden en leden van de novitiaatscommissie voor twee weken. De senaat zal zich bovendien tot 1 november a.s. niet doen vertegenwoor digen bij officiële ontvangsten van het korps en de senaat zal bij zijn officiële plechtigheden geen afvaardiging van het korps ontvangen. De nieuw aangekomen studenten kunnen een beroep doen op de rector- magnificus wanneer zich de verboden handelingen voordoen, zoals elke vorm van het ontgroenen waarin lichamelijke of geestelijke afmatting of vernedering een rol speelt, alsmede het scheppen van situaties die gevaar voor lichame lijk en geestelijk letsel meebrengen. De opmerkelijke maatregel van de Senaat van de Vrije Universiteit te Am sterdam vestigt nog eens de aandacht op de ontgroening, die door voorkomen de excessen de laatste jaren groeiende antipathie wekt, niet alleen buiten de studentenkringen overigens. Lichame lijk letsel van ernstige aard schynt ove rigens in de huidige ontgroeningstijd nauwelijks voorgekomen. Een bericht in een van de ochtend bladen over drie ernstig gewonden bü de ontgroening in Groningen wordt in de noordeiyke universiteitsstad met klem tegengesproken, zowel door de studentenverenigingen als door dr. J. van Bruggen, die juist om excessen te gen te gaan, opdracht heeft nauwlet tend op de ontgroeningspraktyken toe te zien. By een der verenigingen heeft een student een gekneusd stuitbeen op gelopen, een ander is aan het been ge blesseerd. Rotterdam heeft zich geërgerd aan het driest optreden van ouderejaars studenten, die de groenen tydens een vechtpartij onder handen namen met gebluste kalk. De aspirant-studenten werden zelfs tot op straat met het goedje, dat in pakken in de tuin klaar stond in verband met verbouwings werkzaamheden aan het sociëteitsge bouw, nagesmeten. Aanvankeiyk on dervond memand last van de kalk maar later achtten enkelen het raad zaam zich in het oogziekenhuis onder behandeling te laten stellen. Niemand liep echter biyvend letsel op. De ontgroening te Utrecht heeft de laatste jaren geen moeiiykheden opge leverd. De Senaat heeft er weliswaar geen directe bemoeienis mee, maar volgt de gang van zaken op een afstand. Er is momenteel geen enkele reden om in te grypen zoals te Amsterdam is ge schied. Op straat merkt het publiek heel weinig van de ontgroening. Irt Leiden kan men de ontgroening weliswaar pittig noemen, maar ernstige gevolgen heeft men daar niet opge merkt. Over misbruiken in Nymegen is niets bekend geworden. De senaat spreekt in zijn schrijven aan de studenten de verwachting uit, dat „de ernstige overweging van zijn besluit de weg zal banen tot het weg nemen van wat aan de waarachtige christelijke geest in het studentenleven in het algemeen en in het studenten korps in het bijzonder in de weg staat". De senaat van het corps was niet be reid op deze, nogal opzienbarende be slissing, commentaar te geven. Ondanks het besluit zal de ontgroening normaal doorgang vinden. Nader vernemen wij nog dat bij de Vrye Universiteit de senaat van de uni versiteit een directe verantwoordelijk heid heeft voor de daden van het stu dentencorps. Ouders van een tweetal groenen, die klacfiten hadden over de behandeling van hun zoon tydens de ont groening, hadden zich dan ook direct tot de senaat van de V.U. gewend. De heer W. N. Koopman (K.V.P.), een der nieuwe raadsleden, hield zy'n maiden-speech over het na ampele discussie unaniem aanvaar de voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van grond in Santpoort. Die grond, eigendom van de Gebroeders Nyssen, is nodig voor de aanleg van een gedeelte van de geprojecteerde randweg om Santpoort, dat aansluiting zal geven op de Sant- poortse Dreef. Onderhandelingen tus sen de gemeente en de eigenaren over de betreffende grondstrook hebben niet tot het door Velsen gewenste resultaat geleid, zodat het tot een onteigening moest komen. Van meer dan één kant kreeg de heer Koopman lof toege zwaaid voor het weldoorwrochte betoog, dat hy naar aanleiding van deze kwes tie hield. Hü kwam met eigen cyfers, die afweken van die in het voorstel. Zijns inziens waren de uitgangspunten van de gemeente bü de berekening niet juist en was er sprake van een ver schillende waardering door de gemeen te en door Rijkswaterstaat, waarmede de Gebroeders Nyssen eerder in een onteigeningskwestie inzake dezelfde soort grond te maken hadden. Een deel van het gebouwen-complex zal byvoor- beeld onrendabel achter biyven. ,,De taak van een gemeentebestuur" al dus de heer Koopman ,,is het aanzien van de gemeente hoog te hou den by iedereen, die leeft; ook bü hen, die grond aan de gemeenschap moeten afstaan, die eerst met Rykswaterstaat in aanraking zijn gekomen en daaren boven aan talryke arbeiders werk ver schaffen." Wethouder Verbeek (P.v.d.A.), die de heer Koopman (K.V.P.) be antwoordde, meende, dat Rijkswater staat te veel geld heeft betaald voor de betreffende grond. B. en W. zyn bij hun waardering niet onredelijk geweest, zo meende de wethouder. De heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) viel wethouder Verbeek by, niet alleen wat het standpunt inza ke de waardering van de grond be treft, maar ook met betrekking tot de waardering voor de wyze waarop een nieuw raadslid in een uitzonderiyk in gewikkelde materie is gedoken. De heer N u y e n s (K.V.P.) verklaarde ten slotte dat /.i.in tractie zich met het voor- stel van het college kon verenigen. Bij de uitvoerige discussies over het voorstel tot de bouw van de 158 wonin gen in Santpoort-noord nabü de Valcken- hoeflaan en het Burgemeester Weerts- ptantsoen (zoals reeds uitvoeriger be richt 80 maisonnettes en 78 étage-wo ningen, te bouwen door Bredero's Bouwbedryf) werden talrüke vragen gesteld. Zo wilde de heer H. J. Lips (A.R.) weten of het juist is, dat zestien woningen het met één trappenhuis moe ten stellen en of dat niet gevaarlük bij brand is. Wethouder Verbeek (P.v.d.A.) legde uit, dat de woningen toegankelyk zyn via een soort étage straatjes of galeryen, die prettiger zijn dan trappenhuizen. Aan de eventuele ge horigheid van de flats, waarnaar de heer Lips (A.R.) eveneens gevraagd had, is alle aandacht besteed. Tussen de flats komen dikke, poreuze en sterk geluiddempende muren uit een bepaald soort blokken. De wethouder was ook optimistisch wat het regelen van het onderhoud der gemeenschappelijke trappenhuizen betrett. De heer Lips (A.R.) had ook daarover gevraagd. In de praktyk levert het onderhoud ner gens ernstige moeiiykheden op, aldus meende de wethouder. Met de heer A. M. D i s s e 1 k ö- t e r (P.v.d.A-) was wethouder Ver beek (P.v.d.A.) het eens, dat de te bouwen woningen met goedkoop van huur zijn. Voor de maisonnettes moet men per week J -4.05 voor de portiek woningen 20.30 Detalen. Daarby komt, aldus de heer Disselköter (P.v. d.A.), dat het premie-woningen betreft met de grootte van woningwethuizen. Hy vroeg z|C" ai» of er wel gegadigden zullen komen niet die hoge huren. In verschillende gemeenten Staan derge- ïyke dure huizen leeg. \yat het laatste betreft maakte de wethouder zich geen zorgen. Er is in de gemeente ook be hoefte aan duurdere woningen dan de woningwethuizen al betreurde hy het met de heer Disselköter (p.v. d.A.) dat er nog weinig perspectief in de woningwetbouw is. Nu er echter ook duurdere woningen komen kan men de woningzoekenden, die een hogere huur redelijkerwys kunnen opbrengen, gaan uitsorteren. Op een vraag van de heer N. van T jr0^15 (V.V.D.) antwoordde de wethouder dat de woningen in een soort van systeembouw zullen worden uitge voerd. De huizen worden van bouw blokken vervaardigd, maar aan de bui tenkant met baksteen in traditionele bouw afgewerkt, een en ander volgens een eigen systeem van het bouwbe drijf, dat getoond heeft by eventuele te kortkomingen uiterst coulant te zyn en dat er daarenboven reeds veel ervaring elders mee heeft opgedaan. De heer J. Visser (A.R.) kreeg ten antwoord, dat aanbesteding de woningen nog maar duurder gemaakt zou hebben en dat het jammer is, dat er zo weinig uit zicht is voor de bouw van huizen voor de minder draagkrachtigen. De heer C. Spoor, het enige lid van de Pacifistisch Socialistische Par tij in de raad (en bijgevolg een nieuw lid) beperkte zich bij de discussie tot de mededeling, dat hij verontrust was over de kapitaals-positie van de ge meente. Hy zegde toe daarop by de be groting terug te zullen komen. Dit gaf de heer J. van Os van den A b e e le n (P.v.d.A.) aanleiding op te merken, dat hy niets begreep van het verband tussen de mededeling van de heer Spoor (P.S.P.) en het onder havige voorstel. Later legde de heer Spoor (P.S.P.) uit, dat hy eigenlyk een maiden-speech had willen houden om zijn visie op de gemeentelyke poli tiek uit te dragen, maar vernomen had, dat zulks niet gebruikelyk was. Hy ver klaarde met klem niemand persoonlyk te hebben willen aanvallen. Na enige vragen, die door wethou der H. d e Boer (P.v.d.A.) beant woord werden, besloot de raad een krediet van 29.040 beschikbaar te stel len voor de aanleg van een sportterrein aan de Dokweg in Oud-IJmuiden en met het Ryk een huurovereenkomst voor de grond aan te gaan van ƒ270 en ƒ530 per jaar voor de beide be treffende percelen gronds. De heer H. J. LIPS (A.TL) vond de huur hoog en de heer L. van H a m e- 1 e n (P.v.d.A.) was bang, dat de jeugd er niet na schooltijd op zou mogen spe len. Hij meende dat te moeten opmaken uit het huur-contract, maar wethouder De Boer (P.v.d.A.) verzekerde hem pertinent, dat de jeugd er na school wél op mag. De scholen in Oud- IJmuiden kunnen in tegenstelling tot die in andere delen der gemeente, niet beschikken over een schoolsportterrein. Er is daarenboven een schrikbarend tekort aan gymnastieklokalen. Ook is de jeugd in dat deel van de gemeente tot dusver nog verstoken van een ter rein voor actieve recreatie. Naar aanleiding van de vaststelling der bedragen, die de gemeente in gevolge de Lager Onderwyswet te be talen heeft aan byzondere scholen voor gewoon-, voortgezet gewoon-, en uitgebreid lager onderwys zegde wet houder De Boer (P.v.d.A.) de heer J. N u y e n s (K.V.P.) een onderzoek toe inzake de opheffing van een enigszins bestaande discrepantie tussen bijzonder en openbaar onder wys wat betreft de vergoeding van kosten voor ouderavonden. De heer J. G. Kolkman (Pv.d.A.) toonde zich verheugd over de tegemoet koming van ƒ1.000 in de koste", T; vernieuwing van interieur en meubilair van het korpsgebouw van het Leger des Heils. Hij wilde dat zien als een geschenk aan het Leger en wethouder A. de Jong (Prot. Chr.) zegde toe dat in overweging te zullen nemen, al merkte hy op, dat het m geen geval als een precedent beschouwd zou mo gen worden. Dokter A. J. van Le u- sen (P.v.d.A.) verklaarde niets van die samenspraak en van het verschil tus sen een tegemoetkoming en een ge schenk (beide m geld) te begrypen. Hy wenste B. en W. wat betreft de toe zegging van de wethouder gaarne alle wysheid toe, voor welke geste de voor zitter hem dank betuigde. By hamerslag werden de voorstellen goedgekeurd tot het aangaan van geld leningen, groot ƒ341.000 en 204.000 met ongenoemde geldgevers tegen even eens geheime voorwaarden; tot het ver lenen van een krediet van ƒ7.270 voo IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN AMSTERDAM de aankoop van grond met opstal aan de Voorplaats te Santpoort ten behoeve van het doortrekken van de Gladiolen- straat en de Fresiastraat; tot verkoop van ongeveer 2.000 m2 grond by de Wij- kermeerweg in Velsen-noord aan de N.V. H.I.M. a 15 per m2 (na het totstandkomen van de havenuitbreiding komt daarop een toeslag van 10,50 per m2 wegens waardevermeerdering) en twee andere gemeentelyke grondver- kopen aan particulieren. Ook de overige voorstellen, waarover wij reeds bericht hebben, werden zonder hoofdelyke stem ming aanvaard. Nederlandse Spoorwegen hebben gis teren te IJmuiden-Oost de nieuwe sta tionshalte Zeeweg in gebruik genomen. Tegelijkertijd is de oude spoorwegover gang van de Zeeweg gesloten en is een nieuwe overgang met halve overweg bomen en knipperlichten in gebruik ge nomen tussen de Zeeweg en de Water- loolaan. Het nieuwe haltegebouw is door ir. G. E. Leertouwer van het district Am sterdam van de Nederlandse Spoorwe gen overgedragen aan de chef van het station Velsen-IJmuiden, de heer M. A. Meeuwsen. Deze overdracht werd bygewoona door een groot aantal autoriteiten, on der wie de directeur van openbare wer ken te Velsen, ir. N. Dammers. Het haltegebouw, dat werd ontworpen door architect W. B. KIoos bestaat uit een ruimte voor het verkopen van kaartjes en een wachtkamer. IJMUIDEN. Woensdag 24 september. Hoog water 1.15 u. en 13.48 u. Laag water 9.09 u. en 21.32 u. Donderdag 25 september. Hoog water 2.09 u. en 14.33 u. Laag water 10.07 u. en 22.25 u. Advertentie Horizontaal: 1. hoofddeksel- 3. niet vast; 6. nagerecht; 8. graafdier; 10. ge groet (Lat.); 11. beletsel; 12. vernis; 14. gewicht (afk.)- 16. op deze wijze; 17. in orde (afk.); 18. meisjesnaam; jg lidwoord; 20. dun. heilige (afk)- 23 naar aanleiding van (afk.'- 25 lüchtstrSdkrachten (afk.); 26- be dorven: as. onp. voornaamw.; 30. bang- hartig; 31. deel v. d. romp; 32. plak* middel. yeTticaal; 1, plaats; 2. en andere 4. voorzetsel; 5. alleenspell vtce versa (afk.); 7. bedremmeld, ver legen; 9. zangnoot; 10. boom; 13. zuid vrucht; 15. schelle kreet; 16. telwoord; 20. werklust; 22. openbaar vervoermid del; 24. deel v. d. dag (afk.); 27. voeg woord; 29. op dit moment; 30. soor onderwijs (afk.). Horizontaal: 1. moderator; 2 evenaar, - ale- 3. leb, - draaien; 4. krul, - dille; 5. Huizen; 6. motto, - Andreas; 8. span, - lila; 9. rinoceros; 10. etter, - er, - 0.1.11. los, - uit, eka. Verticaal: 1. melk, - mossel- 2. over hoop, - To; 3. debuut, - arts; 4. en - litanie; 5. rad, - zon, - N.R.U.; 6 aarde duo; 7. trainer, - cel; 8. al, - teler- 9 rails -air- 10. lee, - eslook; 11 pen - Ob, - asla.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2