Lerarentekort zal nog aan zienlijk toenemen AMPHORA Meer aandacht voor de KERNPHYSICA Groter Louwvolume voor voortgezet onderwijs De nieuwe voorschriften voor de bromfietsen Meisje met een dolkmes in de rug gestoken Katholieke Actie lanceert een driemaandelijks tijdschrift Oorlogsmonument verhuist Niscafé Behoedzaamheid bij stichting van nieuwe scholen en afdelingen Zuiver wetenschappelijk onderzoek geen luxe Is de demping in Alkmaar niet uitvoerbaar P.T.T. verhoogt telegramtarieven Vier jaar tegen verdachte geëist Kamerlingh Onnes-medaille Brommer van zijn buurman in brand gestoken Dodelijke val van zes meter hoge steiger Niet zitten te zitten EEN FRAAI [zo zacht, zo vol Winkelier steelt in hotels serviezen bij elkaar OOK ONDERWIJS MOET ZICH BEPERKEN De nieuwe keurings eisen voor bromfietsen K.N.M.V. wendt zich tot de minister Alleen voor aantal landen huiten Europa Gelukkige dertien honderdvijftig gulden Het dodelijke ongeluk op de Amelandse reddingboot Benoeming in het aartsbisdom Nederlands gratie verzoek voor Wilson Philips-laboratorium onderscheiden Dader aangehouden Nederlander in België verongelukt Leni Verstegen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 195b PAGINA 3 Recept Schrik en inspanning voor schipper te veel Heerlijke recepten. Vier gewonden •Voetsteunen Het befaamde gedenkteken op de Luneburger beide bij het Duitse plaatsje Lune- burg, dat werd opgericht op de plaats waar veldmaarschalk Montgomery in 1945 de Duitse capitulatie aanvaardde, is in kratten geplaatst om te worden over gebracht naar de Engelse militaire akademie van Sandhurst. Dat betekent het einde van de functie, welke Adolf Henkemann hier had als bewaker. Men ziet hier de bewaker, die nogal eens moest optreden tegen vernielers, met zijn hond bij het ingepakte monument. De overbrenging geschiedt op voorstel van Montgomery zelf. (Van onze onderwijsredacteur) In 1959 mag bij het gewoon lager onderwijs een daling van het aantal leerlingen worden verwacht. Bij het B.L.O. en het U.L.O. moet men ech ter nog rekening houden met een stij ging van het leerlingental. Wat de be hoefte aan onderwijzers betreft zal er dus het komend jaar, over de gehele lijn bezien, nog geen verbetering in de situatie optreden, maar over enkele jaren valt die verbetering wel te ver wachten. Aldus minister Cals in zijn Memorie van Toelichting bü de Onder wijsbegroting. De bewindsman hoopt, dat de Staten-Generaal het wetsontwerp tot verlaging van de leerlingenschaal spoedig zullen aanvaarden; hij kan dan met die verlaging rekening houden bij Advertentie DOUWE EGBERTS Ook ia tins van 250 gram Een 62-jarige Apeldoornse winkelier is door de politie gearresteerd wegens het plegen van een zeer groot aantal diefstallen, hoofdzakelijk in restaurants, café's en hotels. De man is voorgeleid voor de officier van justitie te Zutfen en ingesloten. De man is al eerder voorwaardelijk veroordeeld wegens diefstal van choco lade en andere artikelen uit een vitrine in een restaurant. Een hotelier te Apeldoorn maakte de politie erop attent, dat men na elk be zoek van de man telkens kleinigheden miste. Dit was voor de politie aanlei ding een onderzoek in de winkel van verdachte in te stellen. Zij vond daar allerlei gestolen artikelen, zoals 60 roomkannetjes, 30 koppen en schotels, stapels borden, 10 asbakken, 10 peper en zoutstelletjes, juskommen, lepels, vorken, dienbladen en een grote hoe veelheid tijdschriften. Verdachte bekende dat hij de laatste drie jaar deze artikelen had weggeno men in hotels en restaurants te Apel doorn, Amsterdam, Groningen, Haag en in Duitsland. het bepalen van het toekomstige beleid. In het nieuwe begrotingsjaar moet in verband met de aanmelding van leer lingen, die in de eerste jaren na de oorlog werden geboren, gerekend wor den op een uitzonderlijk grote toeneming van de aantallen leerlingen bij het la ger nijverheidsonderwijs. In de begro ting wordt voorgesteld 43 scholen en cur sussen voor jongens en 16 scholen voor meisjes te subsidiëren op grond van de Nijverheidsonderwijswet. Voor het Nij verheidsonderwijs wordt ruim 20,6 mil joen gulden meer gevraagd dan voor dit jaar. Minister Cals zegt, dat er nog niet voldoende nauwkeurige gegevens be- prognose inzake orHR HRDL RDI. schikbaar zijn voor een verantwoorde prognose inzake de doorwerking van de geboortetop in het v.h.m.o., maar dat het wel waarschijnlijk is, dat in de eerst komende jaren het lerarentekort nog aanzienlijk zal toenemen. Men moet dan ook behoedzaam te werk gaan bü het stichten van nieuwe scholen en afde lingen. Evenals in het jaar daarvoor is in het cursusjaar 1957-1958 de ge middelde klassebezetting minder geste gen dan het aantal leerlingen. Er zijn 370 klassen meer gevormd dan no dig geweest zou zijn bij de stijging van het klassegemiddelde volgens de ge maakte prognose. Mede in verband hier mede zijn op de begroting niet meer dan 23 nieuwe VHMO-scholen en af delingen opgenomen. De kosten van de afdeling VHMO stijgen in de nieu we begroting met een bedrag van rond De sterke groei van het onderwijs in vrijwel alle sectoren dwingt tot uitbrei ding van het aantal functionarissen bij het Rijksschooltoezicht. Zich beperkend tot de allerdringendste voorzieningen heeft de bewindsman het aantal inspec teurs voor het VHMO van 12 op 15 ge bracht. Het aantal inspecteurs bij het hoger, uitgebreid lager en lager tech nisch onderwijs wil de minister op 14 brengen. Voorts ligt het in de bedoe ling, dat het middenstandsonderwijs een eigen inspecteur krijgt. De begroting van O.K. en W. stelt voor wat het katholieke V.H.M.O. be treft de volgende nieuwe subsidies in het vooruitzicht: afd. h.b.s.-A van het lyceum Pius X te Amsterdam, afd. m. m.s. aan de h.b.s. te Boxmeer, h.b.s.- B te Deurne en Emmen, afd. gymnasi um aan de h.b.s. te Geleen, gymnasi um „Hageveld" te Heemstede, afd. m. m.s. aan het lyceum te Hoorn, afd. AAN DE H.B.S.gB te Oudenbosch, gymnasium „Missiehuis-Driehuis" te Velsen, h.b.s.-A aan het St. Maartens- college te Voorburg, gymnasium te Zenderen en handelsavondschool zetting van driejarige cursus) te Ve- ght (Van onze onderwijsredacteur) De dringende noodzaak tot beper king der overheidsuitgaven veroor zaakt vertraging bij het verwezen lijken van de doelstelling, dat het Nederlandse volk in al zijn geledin gen zoveel mogelijk moet kunnen deel hebben aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetènschappen. Aldus deelt minister Cals „zeer tot zijn leedwezen" mee in de Memorie van Toelichting bij zijn begroting. De begroting voor het dienstjaar 1959 vertoont een minder grote stijging dan in enkele vooraf gaande jaren. De verklaring hiervoor ligt niet alleen in de beperkingen, die aangebracht moesten worden. Een tweede oorzaak is, dat de raming voor het lager onderwijs in de vorige begroting te hoog is geweest. Tegen over een eindcijfer voor de gehele dienst van rond f 1.184.158.000 voor 1958 staat voor het komend jaar een bedrag van rond f 1.257.640.000. De verhoging van het eindcijfer der be groting is ook dit keer vooral een gevolg van de toeneming van het aantal leerlingen, de oprichting van nieuwe scholen en uitbreiding van de uitgaven voor hoger onderwijs en wetenschappen. In het bouwprogramma voor 1959 is ten behoeve van 't onderwijs een bouw volume tot een bedrag van 210 miljoen gulden opgenomen. Dit betekent een stijging van 20 miljoen gulden ten opzich te van het jaar 1958 en van 60 miljoen gulden vergeleken met 1957. Met dit bouwvolume zal meer dan voorheen gebouwd kunnen worden voor het voortgezet onderwijs, dat zo dringend om scholen verlegen zit. Vóór de be handeling van de begroting komt er een nota inzake het bouwv'ume voor het onderwijs, waarin het bouwprogram ma 1959 uitvoerig toegelicht zal wor den. Uit verschillende voorzieningen en be dragen die in de begrotingsstukken ge noemd worden blijkt, dat de natuurwe tenschappen en wel met name de kernfysica en de kernenergie meer aan dacht krijgen dan voorheen. Daarnaast echter zegt de bewindsman het van het grootste belang te achten, dat ook de aandacht voor de overige takken van wetenschap in het bijzonder voor de geesteswetenschappen niet verzwakt: alleen een evenredige verdeling van de belangstelling kan leiden tot een harmo nische ontwikkeling van de wetenschap en het hoger onderwijs in het algemeen. Bij de bepaling van het subsidiebe drag voor de organisatie Z.W.O. heeft Mr. Cals zich op het standpunt ge steld dat het zuiver wetenschappe- lük onderzoek zeer bepaald niet mag Het zoveel deining veroorzakende dempingsplan van Alkmaars grachten is praktisch niet uitvoerbaar. Dit is de mening van een deskundige, vervat in een rapport aan B. en W., zo meldt Het Vrije Volk. Er is namelijk een niveauverschil tus sen het westelijk en oostelijk deel van de binnenstad, dat niet minder dan ruim twee meter bedraagt. Heeft men bij het opstellen van het plan geen dwarsprofiel van de stad ge maakt, vraagt deze deskundige zich af. Het oostelijke stadsgedeelte is name lijk zo laag, dat dit hele gebied bij een flinke plensbui onder water zou komen te staan. Men zou dit bij demi-S van de grach- te - alleen kunnen voorkomen door het gehele oostelijke stadsdeel af te breken en een meter op te hogen Met ingang van 1 oktober a.s. moet iedere kromnets voorzien zijn van een gele plaat üb x 6 cm) met afgeronde hoeken, bevestigd boven het voorwiel in de lengterichting. Bij sommige merken is het niet mogelijk de plaat op deze manier aan te brengen omdat het mo tortje boven het voorwiel is gemonteerd. Dan mag ter weerszijden van het mo tortje een geel vlak worden aangebracht, b.v. met gele verf. Scherpe delen aan de voorzijde van de bromfiets kunnen bij aanrijdingen verwondingen veroor zaken. Daarom wordt aangeraden liever geen stevig metalen plaatje aan te bren gen, doch één dat van zeer buigzaam materiaal is gemaakt. Op het gele plaatje mag geen op schrift, handelsmerk of iets dergelijks, in afwijkende kleur voorkomen. Eveneens is het met ingang van 1 ok tober verboden op bromfietsen passa giers in de zogenaamde „amazone-zit" mee te voeren, waarbij dus beide benen zich aan één kant van het voertuig be vinden. Bromfietspassagiers dienen voortaan schrijlings te zitten. Er mag op een bromfiets slechts één passagier wor den vervoerd, en dan nog slechts wan neer er behoorlijke voetsteunen aanwe zig zijn. zn Amazone zn verboden gele ploot I6x6cm 't liefst voi» tttf buigzaam- dus zacht-materiaal zo moet iet OiBHOEKBEHD De koninklijke Nederlandse motorrij ders vereniging heeft zich tot de minis ter van verkeer en waterstaat gewend met het verzoek zo snel mogelijk een inventarisatie van het Nederlandse bromfietsenpark te doen maken. De nu bij particulieren en handelaren voor handen bromfietsen zouden dan van dat bij invoering van nieuwe voor een keur moeten worden voorzien, schriften de volgens de oude voor waardoor zij op de weg kunnen blijven, schriften goedgekeurde voertuigen nadat de door de minister voorgestelde reeds na viereneenhalf jaar van de weg maximum-snelheid van 30km en het moeten zijn verdwenen. De K.N.M.V. daaraan verbonden nieuwe keur voor meent, dat zeer veel van de nu in ge- Den I bromfietsen zijn ingevoerd. De bruik zijnde bromfietsen veel langer I K.N.M.V. acht het namelijk onbillijk, dan die tijd zullen meegaan. worden gezien als een luxe, die alleen in tijden van voorspoed op de voor grond mag treden, doch in tegendeel als het fundament voor de geestelij ke en materiële welvaart, dat juist in minder gemakkelijke perioden krach tig bevorderd moet worden. De reorganisatie van de departemen tale indeling zal in het komend jaar worden voortgezet, maar het zal slechts een zeer geleidelijke reorganisatie kun nen zijn vanwege het tekort aan perso neel. De minister vertrouwt, dat de achterstand, die hier en daar op zijn repartement verstrekt wordt, hetgeen bij de voorbereiding van de zg. raamwet voor het voortgezet onderwijs, in korte tijd weggewerkt zal kunnen worden. Hij streeft ernaar ingekomen stukken spoe diger te laten behandelen. Dit doel zal echter pas volledig bereikt kunnen wor den als de personeelsbezetting van het departement verstrekt wordt, hetgeen bij de huidige personeelsstop niet mogelijk is. (Van onze Haagse redacteur) Aangezien de buitenlandse telegraaf- maatschappijen hogere vergoedingen vragen, ziet P.T.T. zich genoodzaakt met ingang van 1 oktober a.s. de tele gramtarieven naar een aantal landen buiten Europa met bijna 20 procent te verhogen. Daar waar de woordprijs thans 81 cent is, wordt ze 98 cent en daar waar ze 98 cent is, gaat ze omhoog tot f 1,17. Ook de brieftelegrammen worden duurder. De minimumprijs van f 9,05 wordt verhoogd tot f 10,80 en de prijs van f 10,80 tot f 13, Mej. W. Smits uit 's Gravenhage belde maandag iedereen die moge lijk helpen kon op en vertelde dat zij 1350 gulden kwijt was. Vorige week vrijdag had haar verloofde het geld (om veiligheidsredenen) zolang in de prullenmand gestopt voordat het paar naar de Haagse kermis ging. Toen het gesprek zondag op het geld kwam. kwam mej. Smits tot de verschrikkelijke ontdekking dat het geld verdwenen was. Het huis vuil was in een wagen van de vuil- nis-afhaalmaatschappij terecht ge komen en via de Haagse reinigings dienst naar het plaatsje Wijster in Drente vervoerd waar men het ten nutte van de landbouwbemesting tot compost verwerkt. Mej. Smits kwam al gauw te we ten met welke wagen van de Haag se reinigingsdienst het kostbare huis vuil zaterdag was getransporteerd. Daarop ging ze naar Wijster waar zij de hele middag in het gestorte vuil naar het geld zocht. Tevergeefs. Gisterochtend echter heeft iemand van het personeel op het stortter- rein de 1350 gulden gevonden. Over twee maanden, dat is het plan, zal de dolgelukkige mej. Smits met haar verloofde trouwen. Als hij het huishoudgeld maar niet in een prullenmand verstopt Bij het ongeval op de Amelandse reddingboot „dr. H. W. van Rietschoten", waarbij maandag de redder Klaas Bruin om het leven kwam, heeft de schipper van deze reddingboot, Botte Neij, een shock gekregen. Hij trachtte de ver ongelukte Klaas Bruin uit de machine kamer naar buiten te dragen. De schrik en de inspanning zijn hem daarbij te veel geworden en hij moest bewusteloos worden weggebracht. De toestand van de schipper liet zich gisteren ernstig aanzien, maar is nu redelijk. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft benoemd tot assis tent van de H. Lebuïnusparochie te Deventer de weleerw. heer E. P. van Wijk. Advertentie Bij aankoop van een bus Nescafé ad 50 gram. Vraag Uw winkelier om inlichtingen over de Nescafé receptenboekjes. Vier jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering, luidde de eis van de offi cier van justitie, bij de rechtbank te 's Gravenhage in de zaak tegen een 21-jarige Haagse fabrieksarbeider, die terecht heeft gestaan terzake van po ging tot moord op zijn voormalige 15- jarig vriendinnetje. Op de late avond van 3 november van het vorig jaar stak hij het meisje op de Loosduinseweg een dolkmes in de rug en liep toen hard weg. Het meisje wandelde met haar moeder en had de jongeman niet zien aankomen. Zij werd levensgevaarlijk gewond en het mag een wonder heten, dat zij niet is overleden, aldus de officier van jus titie. De jongeman had tevoren reeds ge dreigd het meisje te zullen doden uit wraak over het feit, dat hij niet met haar mocht omgaan. Naar hijzelf later tegenover de politie toegaf, had hij de dolk drie dagen voor de steekpartij voor dit doel gekocht. Na zijn daad heeft hij de moeder van het meisje een brief doen toekomen, welke hij reeds voor de aanslag had geschreven en waarin hij de moordaanslag in bedekte ter men aankondigde. Uit al deze feiten leidde de officier de voorbedachte rade af. Hij sprak zelfs van „een academisch voorbeeld van een poging tot moord". Ter zitting werden buiten tegen woordigheid van de verdachte twee psychiaters gehoord. Dr. P. A. F. van der Spek achtte onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling noodzakelijk, omdat naar zijn mening de verdach te een gevaar voor de maatschappij oplevert. Dr. A. Hustinx vond, dat de verdachte wel in vrijheid een psychia trische behandeling kan ondergaan. De verdediger achtte de voorbedach- Een van de eerste openbare activi teiten van de onlangs opnieuw gestruc tureerde Katholieke Actie in Nederland is de uitgave van een nieuw tijdschrift, waarvan dezer dagen onder de veel zeggende titel „Ruimte" het eerste num mer verschijnt. De redactie wordt ge voerd door mr. L. C. Baas, landelijk voorzitter van de K.A., H. J. Santvoort en mr. L. M. Stallaert phil. drs. Zij noemen het nieuwe blad een „tijd schrift voor bestaansbeschrijving", dat zich in dienst stelt van de vele vragen, waarmee de hedendaagse mens wor stelt. „Ruimte" wil een praktische bij drage leveren tot de beantwoording, die op verborgen wijze in ieder mens aanwezig is, en dit aanwezige langs de weg van de beschrijving tot klaarheid brengen. De K.A. wil door dit blad zoals mr. Baas in een inleidend artikel be toogt een poging doen om samen met mensen, die eerlijk willen zoeken, ruim te te brengen. Drs. Stallaert, die in zijn artikel vooral op het fenomenologisch karakter van „Ruimte" wijst, gewaagt van een ononderbroken poging om alle aspecten van menselijke wetenschap en van menselijk leven terug te voeren tot hun verzoenende grond: de eenheid van derhalve aldus drs. Stallaert niet tot taak, kritiek te leveren op Kerk, staat of wetenschap. Het heeft geen ander doel dan te leiden naar een door leefd inzicht, dat geen afstand neemt tot het leven. Het blad zal vier keer per jaar in boekvorm (plm. 100 pag.) verschij nen en ook in de boekhandel verkrijg baar zpn. Uitgever is Paul Brand N.V. De Katholieke Actie heeft de start, ook financieel, mogelijk gemaakt en zal over twee jaar beslissen of „Ruim te" moet blijven bestaan; dit zal af-> hangen van het financieel rendement* Redactie en uitgever vertrouwen, dat het blad een brede verspreiding zal vinden, ondanks het feit, dat de stof behandeling zich op iets dieper niveau bevindt dan het platgetreden alledaag se, zoals het tijdens een persconferentie werd uitgedrukt. Het eerste nummer is uitstekend ver zorgd en in een fraaie omslag gestoken. Uit de inhoudsopgave blijkt, dat niet alleen katholieken als medewerker zijn aangezocht. Men treft o.a. een bijdrage aan van de Lutherse theoloog dr. H. Schüssler over „persoonlijke godsont moeting en openbaringsgeloof". Peter het zijn, dat geen gesloten, maar een I Vos illustreerde de bijdragen zeer ver open mysterie is. „Ruimte" stelt zich I dienstelijk. te rade niet bewezen, evenmin als de opzet tot doden. Hij vroeg een korte veroordeling terzake van het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel en voorwaardelijke terbeschikkingstelling. In Ajn laatste woord ontkende de jonge man nogmaals de opzet te hebben gehad het meisje te doden. Ter vergadering van de Nederlandse orde van advocaten, dezer dagen gehou den te Rotterdam, is besloten de gou verneur van de staat Alabama om gratie te verzoeken voor de neger Wilson, die wegens afdreiging van 1.95 dlr ter dood is veroordeeld. Aan de gouverneur is nu een telegram gezonden waarin dit gratieverzoek is vervat. In Leiden is dinsdag het 25-jarig be staan gevierd van de Nederlandse ver eniging voor koeltechniek, die indertijd mede door prof. dr. H. Kamerlingh On nes is opgericht. Hoogtepunt van deze jubileumviering was de bijeenkomst in het Kamerlingh Onnes-laboratorium tij dens welke de gouden Kamerlingh On- nesmedaiile voor bijzondere verdiensten op het gebied van de koeltechniek werd uitgereikt aan het Philips' natuurkundig laboratorium te Eindhoven voor de con structie van een koud-gaskoelmachine. Het besluit tot deze toekenning werd reeds enige maanden geleden genomen. Het is voor het eerst, dat deze gouden medaille werd toegekend aan een groep wetenschappelijke werkers in plaats van aan een individuele onderzoeker. De voorzitter van de jubilerende vereni ging, prof. dr. L. Vahl wees in zijn toe spraak op het belang en het karakter van het groepswerk, dat zich in de laatste decennia sterk heeft ontwikkeld in de natuurwetenschappen en de tech niek. Dit groepswerk tast geenszins de betekenis van de individuele onderzoe kers aan, noch in het zuiver weten schappelijk onderzoek noch in het ge richte speurwerk. De Apeldoornse politie heeft een 59- jarige man aangehouden onder ver denking van het opzettelijk stichten van brand. Verdachte heeft de brom fiets van zijn overbuurman overgoten met petroleum en het vehikel ver volgens in brand gestoken. Blijkbaar heeft hij zich nogal geërgerd aan het lawaai, dat de brommer van zijn buur man maakte. Op zekere nacht dronk de man zich met een flink aantal glazen bier moed in en stapte vervolgens naar het schuur tje van de overburen, waar de brom mer gestald was. Hij zette de brom fiets buiten tegen een aldaar gepar keerde auto, in de mening verkerend dat dit een boom was er. bracht ver volgens zijn snode plannen ten uit voer. Daardoor liep ook de auto. die evenmin als de brommer tegen brand verzekerd was, grote schade op. Toen de politie de man thuis kwam inre kenen trof zij twee zo goed als nieuwe fietsen aan. die door verdachte in het centrum van Apeldoorn waren gesto len. De 46-jarige opperman W. B., Berg- hemseweg 46 te Oss, is dinsdag tijdens werkzaamheden aan het complex nieuw bouw in het plan Schadewijk te Oss dodelijk verongelukt. Hij stortte^ van een zes meter hoge steiger en kwam zo ongelukkig terecht dat hij kort najiien, op weg naar het ziekenhuis, aan zijn verwondingen is overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van zes kinderen. Maandagavond is een Nederlandse auto. komend uit Limburg, te Eupen in België geslipt en tegen een boom ge botst. Vijf van de zeven inzittenden wer den gewond naar het ziekenhuis ge bracht. waar de bestuurder van de auto, de heer Henri Sillekens uit Roer mond, wiens borstkas was ingedrukt, dinsdagmorgen is overleden. Gewond werden de vrouw van de bestuurder, mevr. Anna Sillekens-Cox. de zwager van de heer Sillekens, de heer W. van de Ven, de vrouw van laatstgenoemde Pauline Cox en hun zoon Abe. De twee andere inzittenden, mevr. G. Munnich en haar kindje van zes maanden bleven ongedeerd. Binnenkort zal men het klei ne, frêle figuurtje van Leni Verstegen niet meer door de gangen van de KRO-studio zien lopen. Zij heeft ontslag gevraagd als hoofd van de afdeling School radio en gaat in Portugal wo nen. Het besluit heeft in het Hilversumse radiowereldje nog al wat opzien gebaard. Wie gaat er nu in hemelsnaam een prach tige baan, met pensioen en zo, opgeven om in een ver en vreemd land een nieuw bestaan op te bouwen? „Wat is het belangrijkste, wat ik ga doen of waarom ik het doe?", vraagt zij ons met een ondeugende twinkeling in haar ogen. Wij moeten toege ven dat het laatste het be langrijkste is. Zij beseft heel goed dat zij veel achterlaat, zij heeft in Hilversum heel prettig gewerkt en veel bereikt. ,rDe KRO heeft mij steeds al m'n vrijheid gelaten", betoogt zij met vuur, „maar men wordt steeds bedreigd door het gevaar van te verstarren. Het werken voor de schoolradio is grieze lig nauwkeurig, het onderwijs immers zal bij de minste fout niet nalaten kritiek uit te oefe nen. Als je de studio voor het eerst binnenkomt, voel je je als een ballon, zo vol ben je Maar met het werk loop je langzaam maar zeker leeg. je hebt geen om het aan te vullen. Je hebt een prachtige, verantwoordelijke taak, maar je hebt geen tijd om te leven". Leni Verstegen kwam van het onderwijs in 1946 bij de KRO, aanvanke lijk bij de vrouwenrubriek. In 1948 werd haar de leiding van de nieuwe afdeling Schoolradio opgedragen. De KRO-schoolradio heeft nog onlangs, bij het tweede lustrum,, in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Volstaan we met te vermelden dat men begon met honderd scholen en dat er nu 1500 scholen meedoen. De KRO-schoolradio wordt door zeker 60.000 kinderen gevolgd. Men begon met alleen geluid, daarna verstrekte men aanvullende teksten, die steeds meer en beter geïllustreerd werden. Toen ging men filmstrips vervaardigen en onlangs zagen wij de prachtige kleurendia's die men liet maken voor een cursus over de Nederlandse schilderkunst. Deze ontwikkeling overziende, begrijpt men wat meer var, het besluit van Leni Verstegen. ..Ja", zegt ze. „een verdere ontwikkeling is hier eigenlijk niet meer mogelijk. Of het zou schooltelevisie "uoe'er maar dat is een moeilijke zaak, die in ons land nog wel op zich zal laten wachten. Rest mij blijven zitten tot mijn pensioen. Maar ik uil met. :n:en te zitten. Ik houd niet van het polderland, waar je steeds kunt zien waar je terecht komt. Als ik mijn besluit nu niet genomen had zou ik het nooit meer gedaan hebben. Nu ben ik nog op een leeftijd om een nieuwe weg in te slaan". Leni Verstegen heeft contracten afgesloten voor publicaties op het gebied van het onderwijs en de journalistiek. Ook voor de KRO zal zij als tree lance blijven werken. Zij gaat naar Portugal als ..eerste etappe". .Ja, als eerste etappe. Ik weet niet of ik er blijf. Ik heb altijd graag in een zuide lijk land gewoond en Portugal is heerlijk." Het zijn allemaal frisse geluiden in deze op pensioen wachtende wereld. Maar de KRO zit ermee dat een van haar meest oorspronkelijke mede werkers niet in die wereld wil passen. ja,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3