Haven van IJmuiden moet groter worden Voor tankers van 45.000 tot 100.000 ton agenda THEATER speelt uitstekend comedie in ,,'n Moordverhaal" Boeiende lezingencyclus over problemen in en rond huwelijk De Haarlemse beurs in het Krelagehuis H Sparrenheuvel in Bloemendaal wordt gerestaureerd „St.-Joannes de Deo" slaat zijn vleugels uit Cursus „Toneel regie" voor leerkrachten Overrompelende thriller onder regie van Crays Voorbergh Dit seizoen weer Meesterserie WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 AMSTERDAMMERS GINGEN KIJKEN Haarlemse Sportraad Plannen tot aanleg van honkbalveld in studie Jaarverslag 1957 laat somber geluid horen Boom-Ruyrok N.V. zestig jaar Films: ATS;.— Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem B. en W. vragen bij drage in kosten van f 20.000 Aanwinst voor Frans Halsmuseum '•-ï AUTO'S zonder chauffeur K.A.V. kring Oost Afscheid na 22 jaar Pastoor G. Goes ridder Oranje-Nassau Faillissement HAUTE COIFFURE MOLENDIJK DAMESKAPPER JJet „Moordverhaal", dat de toneel groep Theater gisteravond in de Haarlemse schouwburg voor het voetlicht bracht, is eigenlijk niet na te vertellen. Een brave burgerman, compleet met streepjesbroek en zwart colbert, dreigt wegens een eens begane misstap gechanteerd te wor den door een gladde Zuid-Amerikaan. Tezelfdertijd komt een buurjongen, die in Oxford gestudeerd heeft en op het punt staat naar West-Afrika te vertrekken, hem vragen of hij zijn moordverhaal eens wil lezen, zijn de buut als detective-schrijver. De bur german leert uit het geschrift de per fecte moord, tracht die toe te passen op de Zuid-Amerikaan, schrikt op het laatste moment voor zijn eigen daad terug, wordt niettemin ver dacht, maar ziet zijn onschuld ten slotte toch bewezen. ZANDVOORT 7 GEESTELIJKE WEDEROPBOUW In het Concertgebouw JAN SMETERLIN geeft op 14 oktober een recital Twee gewonden bij aanrijding in Haarlem Haarlemse Disco Club in nieuwe omgeving Kerstvakantie Afscheid van kapelaan Van Klink in Overveen I.v.m. benoeming te Uithoorn Mendel College viert het eerste lustrum Puck speelt Verliefde Dwaashedenvan Regnard Nederlandse Orkeststichting Voorzitter Reinalda neemt afscheid Winnaars Sportprijsvraag Beurs van Amsterdam a.v.A. Beurs van New York Een gezelschap vooraanstaande Am sterdamse autoriteiten, onder wie bur gemeester mr. G. van Hall heeft maan dag een bezoek gebracht aan het open luchtlaboratorium van het Waterloop kundig Laboratorium, in de N.-O. Pol der. Daar ligt in een van de proef velden een schaalmodel van de nieuwe havenhoofden van IJmuiden zoals men zich voorstelt, dat deze binnen afzien bare tijd zullen worden. De toegang tot de haven zal geschikt gemaakt worden voor tankers van 45.000, 60.000 en zelfs van 100.000 ton. Twee jaar geleden lag op dezelfde plaats een model van de bestaande ha- In kringen van de Haarlemse Sport raad zjjn plannen naar voren gebracht aangaande de aanleg van een specifiek honkbalveld in de Spaarnestad. In het jaarverslag over 1957 wordt melding ge maakt van het feit, dat een commis sie de mogelijkheid in studie heeft van de aanleg van een dergelijk veld, maar bij nadere informatie is ons gebleken, dat Haarlem het voorlopig zonder moet stellen. De benodigde gelden zijn vooralsnog niet aanwezig en er is nog geen terrein ge vonden waarop het veld zou kunnen Worden geprojecteerd. Onmogelijk acht men de aanleg van een honkbalveld niet. Het jaarverslag laat over het alge meen een somber geluid horen, vooral waar het betreft gelegenheden tot ac tieve sportbeoefening. Aan burgemees ter en wethouders is reeds advies uit gebracht over de grote noodzaak van de bouw van een zweminrichting aan de Planetenlaan in noord. Voor de zaal sporten kon men niet de beschikking krijgen over de grote hal staande op terreinen van de voormalige Holland- Nautic. De beschikbare zaalruimte is zelfs kleiner geworden door het uitval len van de gymnastiekzaal van de stadsdoelen. Waar het betreft het aantal sport terreinen kan de Sportraad evenmin een gunstig verslag uitbrengen. Welis waar kwam het Van der Aartsportpark gereed, maar het tekort blijft aanzien lijk. Men verwacht bij de Sportraad nog meer moeilijkheden, wanneer de ar beidstijd zal worden verkort en een vijf daagse werkweek wordt Ingesteld. Het bekende drukkers-uitgeversbedrijf Boom-Ruygrok n.v. te Haarlem viert morgen zijn 60-jarig bestaan. In 1939 is een fusie ontstaan van de vroegere druk kerij-uitgeverij J. A. Boom n.v. en de drukkerij Ruygrok Co. Na de fusie werden de aandelen van het samenge voegde bedrijf ter beurze in Amsterdam genoteerd. Het jubilerende bedrijf zal ter herin nering aan zijn zestigjarig bestaan een herinneringsalbum uitgeven onder de titel ,Toen en thans'' De n.v. Boom- Ruygrók heeft ongeveer 200 werknemers '"•■nst. Frans hals: Klopjacht. 18 3.; 2.30, 7_ 9.15 uur. LIDOOnteerd moederschap, volw.j z, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: El Hakim, 18 J. (tweede week); 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Hoffmann's vertellingen, 18 JJ 8.15 uur. REMBRANDT: De circusheid, a. l.J 2, 4.15, 7, 9.15 uur. R0XYDe stroper, 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Heerser over leven en dood, str. volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Woensdag 24 september Geb. St. Bavo, Haarlem, 7.30 uur: Ont spanningsavond Algemene Bond van Ouden van Dagen. De Leeuwerik, Haarlem, 8 uur: Openings avond Katholiek Vrouwengilde, afd. Haar lem. Boekenroode, Aerdenhout, 8 uur: Lezing voor het Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld over het onderwerp „Twee culturen in het H. Land". Donderdag 25 september Raadhuis, Heemstede: Openbare verga dering van de raad der gemeente Heem stede. Raadhuis, Hoofddorp, 9.30 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Haarlemmermeer. Grote Kerk, Haarlem, 3 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Programma: Wer ken van Bach, De Grigny, Tournemire, Peeters en Bartelink. Geb. St.-Bavo, Haarlem, 7.30 uur: Ont spanningsavond Algemene Bond van Ouden van Dagen. Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Het Haarlems Toneel-Ensemble met „De privé- secretaresse". BEVALLEN van een zoon: G. Hel- minck-de Vlaming, A. M. Aalsma-Bras- penning, E. M. van der Westen-Ver- meulen, M. A. Bartelsman-Venema, M. Meesters-van der Waal, J. G. Meek- Zuiderduijn, F. Bent-Masdorp. BEVALLEN van een dochter: W. Krijgsman-Bosman, G. Helminck-de Vlaming, A. Blankers-van de Burgt, A. M. Soomer-van den Eijnden, M. R. Sluijter-Huis in 't Veld, C. M. van der Horst-Klooster, A. C. van Dijk-van Riel, C. Grannetia-Rusman, p. van Dijk-van der Graaf. OVERLEDEN: H. Rütgers, 93 jaar, Crayenesterlaan; N. van Bakel, 80'jaar, Vosmaerstraat; A. H. H. Wille, 74 jaar, Kleverparkweg. ONDERTROUWD: J. Bol en H. J. Ruigrok, P. de Wit en B. A. Bor, C. Ket en H. P. Berendsen, D. I. Blonk en J. van der Wijst, J. Been en E. B. Philippo, E. van Duijn en B. Brokaar. GEHUWD: P. C. van Warmerdam en M. E. Koelemij, Y. Scheepstra en M. Kaper, F. G. M. Koek en F. Santing, F. J. Broertjes en J. M. E. de Mooij. venmond, waarin stroomproeven e.d. werden genomen. Mede dank zij de be langrijke stroommetingen die dit jaar vóór IJmuiden werden verricht, is men thans gekomen tot een model, dat in de richting wijst waarin de nieuwe haven hoofden gebouwd zullen worden. Daar bij is men tot de conclusie gekomen, dat het geen aanbeveling verdient de twee hoofden van gelijke lengte te ma ken, wijl daarbij de zandaanslïbbing te sterk zóu worden. Op het ogenblik werkt men dus met een model waarbij de Zuiderpier verder in zee is uitgebouwd dan de Noorderpier; met dit model neemt men stroom- en verzandingsproe- ven die gevolgd zullen worden door proeven met radiografisch bestuurde scheepsmodellen om eventuele nautische problemen in de houw van de nieuwe pie>en te kunnen betrekken. Men streeft naar een oplossing die het mogelijk zal maken in een eerste stadium de beide hoofden en vooral het zuider hoofd zo ver in zee uit te bou wen, dat de havenmond gemakkelijk schepen tot 70.000 tn zal kunnen toe laten, waarbij dan indien dit wense lijk blijkt in een tweede stadium beide havenhoofden verder zullen kun nen worden uitgebouwd tot een zee diepte die zo groc' dat ook 100.U00 tons schepen IJmuiden zullen kunnen binnenvaren. Men verwacht, dat men in het voor jaar 1959 zekerheid verkregen zal heb ben omtrent de voor beide hoofden te kiezen vorm en richting. Intussen is men bij de Rijkswaterstaat reeds bezig met het maken van de nodige bereke ningen voor de bouw van nieuwe ha venhoofden, zodat men met de uitvoe ring hiervan een begin zal kunnen ma ken zodra de modelproeven in de Noord-Oost Polder een definitief uit sluitsel hebben gegeven. Toen burgemeester Van Hall bij de toelichting door ir. Bijker de vraag stelde of, wanneer er plannen zouden bestaan voor het vestigen in Amster dam van een bedrijf dat zeer grote tankers zou aantrekken, de verbetering van de IJmuider havenmond zijn be slag zou kunnen verkrijgen binnen de tijd die gemoeid zou zijn met het bou wen van zulk een bedrijf, was het ant woord van de zijde van de Rijkswater staat, dat men voor de bouw van nieuwe havenhoofden zeker niet meer hoeft te denken aan een periode van „vele" ja ren zoals dit het geval was toen omstreeks 1860 de thans bestaande ha venhoofden werden gebouwd maar aan een periode van „enkele" jaren. Wil de Rijkswaterstaat in het a.s. voorjaar tot een verantwoorde en de finitieve conclusie omtrent de vorm van de nieuwe havenhoofden komen, dan zal er in de komende maanden nog heel wat werk verzet moeten worden. Amsterdam heeft door di' bezoek dui delijk -aten blijken dat de hoofdstad een oplossing van het onderhavige vraagstuk een belang van de aller eerste orde acht. Het bestuur van de Bispinckstichting heeft het college van B. en W. van Bloemendaal verzocht een deel van de restauratiekosten van „Sparrenheuvel" aan de Bloemendaalseweg voor zijn re kening te nemen. Sparrenheuvel komt voor op de lijst van Nederlandse Monu menten van Geschiedenis en Kunst, zo als deze door de Rijksmonumentencom missie is samengesteld. Het huis, van oorsprong een buiten verblijf, werd gebouwd omstreeks 1800 en kan bogen op bijzonder aantrekke lijke architectonische hoedanigheden. De Napoleontische stijl met een vrij sterk op de Lodewijk XVI-stijl teruggrij pend karakter komt in ons land weinig voor, zodat het gebouw van historische betekenis is. De ligging van het gebouw aan de statige Mollaan accentueert daarbij de betekenis van dit voormalige buitenhuis en B. en W. menen daarom dat het behoud van Sparrenheuvel voor het nageslacht gewettigd is. Het Rijk heeft zich in beginsel bereid verklaard zeventig procent van de geraamde kos ten van de restauratie voor haar reke ning te nemen. Het college van Bloe mendaal heeft bepaald, dat zijn bijdrage van tien procent in de totale restau- I ratiekosten een bedrag van 20.000 niet te boven zal gaan. Vermoedelijk zal de provincie een bijdrage van vijftien per cent bereid zijn te verlenen. Het werk zal in twee etappes worden uitgevoerd. Om verder verval te voorkomen zal eerst het dak worden hersteld. Hiervoor zijn de kosten geraamd op 41.290. De overige voorzieningen zullen vermoede lijk 121.560 vragen. Tezamen een be drag van 162.850. Het Rijk houdt er echter rekening mee, dat de restauratie wel eens een bedrag van 200.000 zou kunnen vergen. B. en W. verzoeken de raad met het voorstel akkoord te gaan. Het Poppenhuis, oorspronkelijk af komstig uit het bezit van de families Ploos en Blaauw, sedert 1953 in bruik leen gegeven aan het Frans Halsmu seum te Haarlem, is met steun van de Vereeniging R.embrandt door de ge meente aangekocht. Door deze aankoop is het museum in het bezit gekomen van een voor ons land uniek stuk, om dat het een beeld geeft van een woon huis omstreeks 1750, met zijn volledige inventaris, bestaande uit meer dan 3000 stuks. Het geheel is uitgevoerd in op dracht van de in zijn tijd beroemde as- trologus dr. Ludeman. Advertentie Betrouwbare auto's vanaf f 22.50 per dag, 200 km vrij rijden. Speciale week- en maandtarieven. N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Houtplein 21 Telefoon 10338 Door de onthulling van een wandver siering is gisteren het nieuwe gedeelte van het ziekenhuis St. Johannes de Deo te Haarlem geopend. Links staat dr. A. A. Botter, die de wandversiering zojuist onthuld heeft; naast hem dr. F. Roo- denboog, die de versiering in een speech aanbood. Rechts op de foto de overste van het ziekenhuis broeder Philippus. Aan het einde van de openingsplech tigheid hield Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, een toespraak, waarin hij de nadruk legde op het grote belang van de samenwerking tussen de ziekenhuizen en de grote importantie van de samenwerking van twee religieuze or ganisaties. De bisschop noemde de uit breiding van het ziekenhuis van grote waarde, omdat de inrichting de enige is in Haarlem-noord. In de middaguren werd een diner gehouden, waaraan de medewerkers aan de bouw aanzaten, 's Avonds draaide de provinciaal-over ste een film over zijn reis naar Afrika, die hij maakte irr verband met de stich ting van een ziekenhuis in Tanganjika. Zoals deze model-kaart toont zullen de pieren voor IJmuiden een buitengewone uitbreiding moeten ondergaan (zie de sttpp eliijn) voordat de super-tankers ongehinderd de U-mond zullen kunnen binnenlopen. Vanmiddag is in de aula van de meis- jes-H.B.S. aan de Tempeliersstraat in Haarlem de cursus „Toneelregie ge start voor leraren en leraressen bp het voortgezet onderwijs in Haarlem, Zand- voort, Heemstede en Bloemendaal. De cursus is in het leven geroepen op initiatief van de subcommissie^ toneel van de commissie tot bevordering van de aesthetische vorming van de rijpere schooljeugd. Hij wordt gegeven door de N.A.T.U.-adviseurs Teunke en Arend Hauer. De eerste les van vanmiddag droeg het karakter van een oriënteringsbij eenkomst, waarop docenten en cursis ten gezamenlijk de lijn bespraken die men tijdens deze cursus volgen wil. Dit jaar zullen acht lessen gegeyen worden. De bijeenkomst van vanmiddag werd bijgewoond door vierentwintig leraren van in totaal zeventien scholen voor voortgezet ouderwijs. Onder de deel nemers bevonden zich opmerkelijk wei nig dames. De cursus is ontstaan uit de behoefte van verschillende leer krachten aan adviezen op het gebied van toneelregie, vooral met het oog op het schooltoneel. De subcommissie to neel heeft met het instellen van deze cursus het voorbeeld gevolgd van haar zustercommissie voor filmische vor ming, die al sedert drie jaren cursus sen voor leerkrachten organiseert om hen m te leiden in de filmkunst. De KAV kring Oost heeft het win- terseizoen ingezet met een bijeenkomst, waarop het programma tot en met december is vastgesteld. Voor het overige stond de avond in het teken van een lezing van de heer Pol over het ver zorgen van bloemen en planten. Uit een deskundige uiteenzetting bleek, dat men met enkele bloemen een fraai stukje kan maken. Het was een alleszins geslaag de avond. Pastoor G. Goes heeft dinsdagavond onder overweldigende belangstelling na 22 jaar in Castricum gewerkt te hebben afscheid genomen van de St. Pancratius- parochie in verband met het feit, dat mgr. J. P. Huibers hem emeritaat heeft verleend. Bij die gelegenheid is hij be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen van deze onder scheiding werden hem door de burge meester van Castricum, de heer C. F. Smeets opgespeld. E>e afscheidsviering begon met een plechtige Avondmis in de parochiekerk en werd vervolgd met een bijeenkomst in de grote veilinghal. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 23 september in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder firma Transport bedrijf De Verwachting, gevestigd en kantoorhoudende te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, en haar venno ten H. van Marsbergen en J. D. van Marsbergen, beiden wonende te Nieuw- Vennep gem. Haarlemmermeer. Rech- ter-Commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. Luijken, advocaat en procureur te Haarlem. Advertentie geen luxe prijzen Schoonheidssalon annex Parfumerie SANTPOORTERPLEIN I - HAARLEM Tel. 19706 Buslijnen 2 - 3 - 4 en 8 Maar in „Een moordverhaal" gebeurt veel meer. Eindeloos heeft de schrijver, Arthur Watkyn, gevarieerd op het the ma: moord, verdacht, onschuldig. Af en toe heeft hij zelfs te veel gevarieerd, vooral vanaf kort voor de pauze. Het wordt dan tè ingewikkeld, tè verward. Maar zijn vlotte dialoog, geestig en pun tig, houdt hij het hele stuk door knap vol en hij dient zijn gegeven bepaald ontwapenend op. Met een dergelijk stuk staat een gezel schap sterk. Maar wanneer - zoals gister avond het geval was - een fijnzinnig regisseur de voorstelling voorbereidt, en wanneer het stuk met élan en vakman schap gespeeld wordt, dan wordt de op voering ervan een genot. Cruys Voor bergh is zulk een fijnzinnig regisseur. Hij maakt zijn voorstelling ogenschijn lijk simpel, natuurlijk, maar een goed waarnemer ontdekt tal van kleine vond- sten en goed uitgewerkte details. Harry Wich had een eenvoudig kamerdecor ontworpen, dat fris van kleur was en door zijn eenvoud de handeling voor treffelijk onderstreepte. De vertaler werd in het programma helaas niet ge noemd. Cruys Voorbergh speelde zelf de brave burgerman, die noodgedwongen sluw wordt: de burgerlijke pendant van boe- rensluwheid. Hij deed dat voortreffelijk en tot in de uiterste details verzorgd. Behalve misschien ten tijde van „de moordtoen men te veel in de banale kluchtrichting trok. Peronne Hosang als zijn praatzieke echtgenote legde het er af en toe wel een beetje dik op, maar de schrijver had haar ook een weinig dankbare taak te vervullen gegeven. Johan Walhain als de buurjongen- schrijver, was voortreffelijk in zijn ver wachtingsvolle aarzelen, vooral in het derde bedrijf toen hij als eerste het echte moordverhaal doorzag. Bob Goed hart overtrok zijn Zuidamerikaan een beetje, maar had toch doorgaans een goede plastiek. Helaas was zijn verstaan baarheid verre te zoeken. Wim Hoddes was een sympathieke, wat te beweeglijke dokter en Piet van der Meulen het type van de gemoede lijke, niet te snuggere politie-inspecteur. Siem Vrom speelde de enigszins nozem achtige -zoon des huizes. Voortreffelijk weer was - zoals steeds - het kleine type- rinkje, dat Gerard Hartkamp op de plan ken bracht: de dove, babbelzieke kolo nel. Een uitstekende voorstelling dus, waarbij voortreffelijk comedie werd ge speeld en waarbij men graag de kleinere fouten en tekortkomingen vergeeft, om wille van het plezier dat men aan de voorstelling beleeft. J. W. v. d. V. In het komende seizoen zullen in Zandvoort weer een aantal bijzondere lezingen worden georganiseerd door het „Actiecomité voor geestelijke wederop bouw". Reeds het vorig jaar zijn dege nen, die samen het comité vormen bij zonder actief geweest en konden ver schillende activiteiten worden georgani seerd. Het gaat erom enige sprekers naar Zandvoort te halen, die over be langrijke onderwerpen op geestelijk ge bied een voorlichtende inleiding hou den. Dit soort avonden is voor ieder een van belang, zodat men met dit ini tiatief wel heel gelukkig mag zijn. De eerste cyclus, die van 8 oktober tot en met 12 november iedere woens dagavond om kwart over acht in het parochiehuis wordt gehouden, is spe ciaal bedoeld voor ouders en opvoeders, maar uiteraard zijn ook andere belang- Der traditie getrouw zal ook in het komende seizoen in de grote zaal van het Concertgebouw te Haarlem weder om een reeks van drie concerten ge geven worden onder de naam „Mees terserie". Het openingsconcert, dat op dinsdag 14 oktober zal plaatsvinden, wordt verzorgd door de wereldver maarde Poolse pianist Jan Smeterlin. Bekend als een van de grootste ver tolkers van Frederic Chopins onster felijke muziek, zal de kunstenaar ook dit jaar weer enkele van de schoonste bladzijden van zijn landgenoot ten ge hore brengen: wij noemen o.a. de So nate met de treurmars, de Etudes op. 10 en enkele Mazurka's. Op dinsdag 25 november volgt het op treden van het duo Herman Krebbers- Robert Weisz. Ook dit duo heeft allengs zijn roem in onze stad bevestigd, zo dat dit enkele optreden in dit seizoen een hoogtepunt zal zijn in het muzi kale leven. Evenals vorig jaar zal de fenomenale meesterpianist Hans Rich- ter-Haaser voor het slot van deze serie zorgen en wel op dinsdag 20 januari. Een 18-jarige Haarlemse jongen en een zeven-jarig meisje liepen gistermid dag verwondingen op bij een aanrijding die gebeurde op de hoek van de Ver- spronckweg en de Santpoorterstraat. De jongen die op een bromfiets reed, zat grapjes te maken met twee meisjes die in de bus zaten en zag daardoor niet, dat de bus rechtsaf sloeg. Hij liep een gecompliceerde beenbreuk en ernstige vleeswonden op. Doordat de chauffeur van de bus een klap hoorde, stopte hij onmiddellijk als gevolg waarvan een zeven-jarig meisje met haar gezicht te gen de buis van een bank sloeg. Zij brak twee tanden. De Haarlemse Disco Club heeft gister avond haar eerste bijeenkomst gehouden in een nieuwe omgeving, de aula van het Lourens Costerlyceum aan de Raaks. Het betekende een belangrijke stap vooruit in het nog korte bestaan van de vereniging, want in enkele maanden is het ledental dermate gestegen, dat het niet meer mogelijk bleek de bijeenkom sten in de huiskamers te organiseren. De Discoclub stelt zich ten doel tijdens twee wekelijkse bijeenkomsten nieuw uitge komen grammofoonplaten - klassieke en serieuze jazzmuziek - te behandelen en de leden een inzicht te geven in de gram- mofoonplatenmarkt. Men hoopt daardoor de leden van dienst te zijn bij de keuze van hun grammofoonmuziek. Ter gelegenheid van het feit, dat het gisteren de eerste avond was die in het lyceum gehouden werd, had het bestuur voor een uniek programma gezorgd door de eerste en enige opname te draaien van Cherubini's opera Medea, waarin onder meer gezongen wordt door de Italiaanse sopraan Maria Meneghini- Callas. De voorzitter van de club, de H. J. Valk, hield daarbij een inleiding en belichtte de doelstelling van de ver eniging. Om onderwijs-organisatorische redenen hebben B. en W. van Haarlem de kerst vakantie voor de gemeentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs nader vastgesteld van 22 de cember 1958 tot en met 5 januari 1959. stellenden welkom. Op 8 oktober komt pater Leopold Verhagen speciaal voor de ouders spreken over „Godsdienstbe leving in ons gezin", waarbij hij o.m. aandacht zal schenken aan de daad werkelijke belangstelling die de ouders behoren te hebben voor de godsdienst beleving in gezinsverband, en aan de vrijheid die de kinderen in deze moeten hebben. Een week later, op 15 oktober spreekt de Haarlemse chirurg, dr. B. M. M. Delamarre in het bijzonder voor verloofden en belangstellende leeftijd genoten over het onderwerp: „Hoe groeien wij verantwoord naar de ont. moeting der geslachten?" Op 22 oktober komt de secretaris van het bisdom Rotterdam, dr. M. J. de Jong, voor gehuwden, en in het bijzon der voor de ouders van het groeiende gezin, spreken over de „godsdienstig- ïdeële zijde van het huwelijk". De Leid- se psycholoog, drs. P. J. Stolker, die in Zandvoort al geen onbekende meer is, komt op 29 oktober voor de ouders spre ken over „Puberteitscrisis van onze kinderen, vooral van de opgroeiende". Drs. Stolker zal daarbij de kwestie van de voorlichting aan de orde stellen en in verband daarmee de vragen behan delen wanneer de voorlichting dient plaats te vinden, door wie zij moet ge schieden en op welke wijze. Pater Leo pold Verhagen o.e.s.a. komt op 5 no vember terug, vooral voor verloofden en belangstellende leeftijdgenoten. Hij spreekt dan over „Christendom en de beleving van ons lichaam." De slot- avond van de cyclus wordt gehouden op 12 november, wanneer dr. Delamar re voor de gehuwden, en in het bijzon der voor de ouders van het groeiende gezin komt spreken over „Lichamelijk heid- en psychologie van het huwelijk". Daarbij zal hij aandacht besteden aan het katholieke standpunt ten aanzien van verschillende problemen, zoals de geboorteregeling. Hij zal deze kwesties ook van medisch standpunt uit bekij ken. De eerste cyclus van het „Actiecomi té voor geestelijke wederopbouw" biedt dus de mogelijkheid aan iedereen om zich te verdiepen in de dagelijkse pro blemen in en rond het huwelijk; vraag stukken waarmee ieder vroeg of laat te maken krijgt. De namen van de inlei ders zijn daarbij een waarborg voor de gedegenheid der behandeling. In verband met zijn benoeming te Uithoorn zal kapelaan J. C. van Klink donderdagavond afscheid nemen van de parochie van O.L.V. Onbevlekt Ontvan gen in Overveen. In het gebouw van DOMI aan het Zandvoorterpad wordt van acht tot negen uur een afscheids receptie gehouden. Rector, leraren, leerlingen en ouder* van de leerlingen hebben maandag het eerste lustrum van het Mendel College in Haarlem-noord gevierd. Het hoogte punt van het feest, dat in intieme kring gevierd werd, was het optreden van het toneelgezelschap Puck uit Amsterdam 's avonds in de aula van de school aan de Orionweg met het toneelspel „Ver liefde Dwaasheden" van de Franse auteur Jean-Franpois Regnard. Het programma van de feestelijkhe den in de ochtenduren viel letterlijk in het water. Er zou een massale pic-nic in de Kennemerduinen in Overveen ge houden worden, maar door de overvloe dige regenval werd dat gewijzigd in een filmvoorstelling in de aula van de school. Niettemin werd het een geslaag de viering van het vijf-jarig bestaan. Dat er op het Mendel College nog wen sen zijn kwam duidelijk naar voren in een toespraak vande leerling Qruun Schram, die hoopte, dat men het tien-jarig bestaan zou kunnen inzetten onder het gebeier van de klok van de schoolkapel. In de pauze van de toneel voorstelling kwamen de leraren in de lerarenkamer bijeen, waar op „hoger niveau" een terugblik werd geworpen op de voorbije vijf jaren. Bij de opening van het schooljaar heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de aula van de school een gedialogeerde H. Mis opgedragen als inzet van de lustrumviering. In een predikatie wees de bisschop op de taak van de oudere leerlingen bij de gods dienstige vorming ten aanzien van de jongeren. De voorzitter van de Nederlandse Or keststichting tot beheer van het Con certgebouworkest, de heer M. A Rei nalda, heeft zich om gezondheidsrede nen genoodzaakt gezien zijn functie neer te leggen. Maandag heeft de heer Reinal da in het Concertgebouw in de kring van bestuursleden en leden van het or kest afscheid genomen, waarbij hij werd toegesproken door de vice-voorzitter der stichting, mr. W. F. Schokking, de voor zitter der vereniging het Concertgebouw orkest, de heer M. Haitjema en door mr. A. de Roos, die sprak namens gemeente lijke en rijksoverheid. (Zondag 21 september) le prijs f 10.D. Nijssen, Graaf Willem- straat 30, Haarlem, 7 pt. 2e prijs f 7.50: H. Eijking, Oosterweg 16, Heemskerk, 7 pt. 3e prijs f 2.50: H. Gieske, Brouwersvaart 72, Haarlem. 4e prijs f 2.50: A. Schreurs. Venneperstraat 37, Nieuw-Vennep. 5e prijs f 2.50: H. Koelemeijer, Lindelaan 7, Heemstede. (Niet offlclBe koersen) 3% Neö 1953 3*4 Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3% Ned 1980 3(1 Ned 1954 3V, Ned 1955 1 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 Del fac. Inscbr Grtbk 1946 3% BJ4.G. Won.bouw 6 Ned Handel Mij cert A.KU Van BerRel s Patent Caive-Delft cert. Van Gelder Kon Hoogoven* cert Unilever cert Ned Kabel PtilJipe Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Ljjn Kon Ned Stoom b. MO Ned Scheepv Unie KO^M Dell MO- cert A dam 2% '561 A'dam '56 A dam ill Rentespaarbr vorig opening Slot 24/9 93ii 83% 92tf 93 86 86 74 8734, 87% 91% 914 94ft 94 H 1097e 176 211% 21274 321 190% 320 40074 40274 279 3431474 345 169.70 171.20 67 6714 I4454 145*4 144 5 4 146 12874 12874 98.20 104*4 118.30 118 8574 93-, 93^ U37a Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.LA4. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Stand. Oil NJ. Tidewater U.S. Steel 22'9 53*1 48% 57% 65% 46% 95% 25% 38% 37% 45% 81 60% 54% 49% 57% 24% 78% Stemming: 23/9 53% 48% 58% 65% 47% 94% 26% 38% 37', 60% 45% 81% 55% 50% 57% 24 78% vast et wordt minder met de dahlia's. Het seizoen loopt ten einde en het minder gunstige weer van de laatste dagen doet aan de nog reste rende bloemen geen goed. Toch was er maandag nog prima kwaliteit te bewon deren en werden er zelfs nog enkele ge tuigschriften I. klasse en van Verdien ste toegekend. De „Eerste klassers" wa ren te vinden in de inzending van de fa. Bruidegom te Baarn waarvan dec. Lavengro mauve, en de pompons Cla rity, citroengeel, Pom of Pomps, rood en de lila Daphne, het getuigschrift kre gen toegekend. Een tweetal zaailingen, n.l. dec. 1150 en s.c. 1139, beide geel, werden met „Verdienste" bekroond. Voorts vielen in deze stand nog op c. Vin Rouge, Grand Style, rose en de oranjerode Oh Boy' en de purperen p. Sublime. Ook K. Maarse Dz., jr., Aalsmeer, bracht nog een flink aantal favorieten waarvan wjj noteerden de semi-cactus- sen Goliath, vleesrose, Pinnacle, oran jerood, de oranje-zalmkleurige septem ber Glory, Orient Express in oranje, Max II, oranje, geel gepunt. Sunmaid, eveneens oranje, de rose Up tot date en Snapschot, en in het lila genre Se- norca, Celesta en Loyalty. Pomp. Paul is citroengeel en p. Richard, mauve. Voorts vroegen een drietal dec. de aan dacht en wel de gloeiend scharlaken Vi vo, de lilarose Susan en de witte Vir ginal. N. J. v. Oosten, Den Haag, bracht naast de bekende dec. Saffier en de lichtpurperen Magenta Queen, een mooie donkerpaarse halskraag onder de naam Electra naar voren, alsmede een iets lichtere zaailing. Een mooi tintje heeft s.c. La Paix. zeer licht mauve, terwijl verder de aandacht vroegen de merkwaardig getinte Pon- tiac. rose met paars geschaduwd, s.c. Nocturne, bisschopsviolet, White Excel lent, c. Schiller, purperrood, de citroen gele s.c. Caesar en de lilarose Perfect. C. Geerlings, Heemstede, liet wederom een groot bloemstuk van de lichtlila zeer houdbare s.c. Gladys zien en J. v! d. Boom, Tilburg, kreeg op een mooie donkerrose dec. zaailing nr. 88 „Ver dienste". Dit getuigschrift werd ook toege kend aan een dec. zaailing nr. 13, oranjerood, best en stevig van vorm, van Anth. Nuyens „Flora" te Limmen. De gemengde opstelling van de uitstekende pompons Magnificat, rood, tezamen met de licht lilarose Sweet Harmony, was zeer fraai. Voorts vielen op dec. Flira's Beauty, scharla ken, Purple Joy, Polar Bear en de mau ve nr. 44, alsmede de violetrose s.c. Flo ra's Melody. Bü W. de Ruyter, Oegstgeest, vielen ons ditmaal bijzonder op de fraaie dec. Couronne d'Or, goudbrons, de scharla ken Apollo en een mooie zalmkleurige s.c. Orley. A. N. Kops, Hillegom, bracht de mahoniebruine c. Nautilus verdienstelijk naar voren temidden van een aantal zaailingen onder nummer. Ook Ludwig Co., Hillegom, mocht er nog zijn met zijn bloemen waarvan wij ditmaal noteerden de s.c. Romeo, rose, Belmonte, lilarose, en Radiance, rose, de donkere dec. Royal Cromson, de donkerrode p. Flamboyant en de vleesrose s.c. Ludwigs Pride. Eén gladiolus gaf nog acte de pré- sence en wel de gloeiend scharlaiken Flaming Arrow van A. J. Turnhout, te Noordwvjk. P. v. Hensbergen, Hillegom, liet nogmaals het fraaie gewas Cata- nanche coerulea major zien, die wjj vo rige week reeds uitvoerig beschreven, en P. Drost te Lisse, de langzamerhand welbekende maar steeds aantrekkelijke Zephyran thes robusta en Haemanthus multiflorus (Habranthus robustus) syn. Zephyranthus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5