„Gebruik tegen Nieuw-Guinea mag niet worden verondersteld'' Minister Cals komt spoedig met zijn raamwet niet voldaan over de van zaken met de bezitsvorming Senaat Zaak Marie Elisabeth Boll voor Internationale Hof Het spookpaard Sherman Adams Chefarine 4 Dr. Drees antivoordt prof. Gerbrandy Wijzigingen komen tegemoet aan de reeds geopperde bezwaren Kunstsubsidies nog beperkt Monumentenzorg vijf ton meer Groeiend aantal studenten Eindelijk enig schot bij onderwijs? Voogdij geschil tussen Nederland en Zweden over Nederlands meisje De wapenleveranties aan Indonesië ONDER DE STOOKOLIE Raad voor de kunst bestudeert normen JEUGDSPAARWET Honderd hoogleraren in beraad Restauratie Nieuwe Kerk Meer geld voor kunst opdrachten Commissie spreiding H.O. kan aan het werk voor beurzen Hogere subsidies voor balletten PAGINA 7 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 BETER EN SNELLER Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Dhr. G. P. Philipsen te Amsterdam schrijft: Kort geleden verspeelde ik tijdens een vlucht elf jonge duiven, waarvan er na enkele dagen twee terugkwamen, geheel onder de stookolie. Op één van deze twee duiven was ik zeer gesteld en door mij werd alle mogelijke moeite gedaan om de stookolie te verwijderen. Een bad van petroleum en een bad van spiritus had alleen tot gevolg, dat ik de gehele staart uittrok. Ongeveer vier weken na dit voorval kwam ik in gesprek met een Duitse dui- venliefhebber aan wie ik o.a. mijn erva ring met de stookolie vertelde. Deze Duitse sportvriend vertelde mij, dat hij in een sportblad gelezen had, dat stook olie gemakkelijk te verwijderen was met „Pril", een synthetisch-afwasmiddel van de Persilfabrieken. Direct na het onderhoud heb ik mij een pakje aangeschaft. Van het afwas- middel heb ik een sopje gemaakt van warm water, dat zo warm was. dat ik mijn handen erin kon houden. De duif heb ik toen met mijn hand door het sop geslagen. Het resultaat was werkelijk verbluf fend. "n het sop bleef een dikke bry ach ter; de duif heb ik met lauwwarm wa ter afgespoeld en thans vliegt hij weer volkomen normaal. Ik neem aan, dat ook andere duiven- liefhebbers duiven in het hok krijgen met stookolie en, net zoals ik, niet we ten wat zij moeten doen. Ongetwijfeld zal mijn ervaring hun van nut kunnen zijn. (Dit Ingezonden Stuk stond in het Nederlands Postduiven Orgaan. Ja, dat is Pril ten voeten uit. „Pril ontspant het water" kwam bij de ervaring van de Heer Philipsen wel duidelijk naar voren. Dat doet Pril ook in Uw afwas- water. Hoe vet Uw afwas ook mag zijn, het vliegt eraf als U Pril gebruikt en alles wordt weer blinkend schoon. Dir. P.) al dit laatste bezwaar, dat gedeeld werd door het protestants-christelijk en neu traal bijzonder onderwijs schijnt aan vankelijk zwaar te hebben geteld. Zo als reeds eerder is gemeld heeft minis ter Cals in zijn voorontwerp nogal wat wijzigingen aangebracht, waarbij er ook naar gestreefd is het genoemde be zwaar van het bijzonder onderwijs te ondervangen. Naar verluidt staat men echter in anti-revolutionaire kring waar een half jaar geleden stemmen klonken, die voorspelden, dat er rond de raamwet wel eens een nieuwe school strijd zou kunnen ontstaan nog steeds zeer kritisch tegenover de opzet van de minister. Van de vele andere kwesties, die me de in verband met het rapport van de Werkgroep Inspectie (het z.g. Bilder- berg-rapport) bij de gesprekken over de raamwet naar voren komen, blijft onder meer de aandacht trekken de vorming van een brugklasse met gelijk leerplan voor verschillende typen van voortgezet onderwijs. Zoals bekend, was in het oorspronkelijke wetsontwerp deze brugklasse uit het Bilderberg-rapport niet overgenomen. In de gewijzigde versie van het wetsontwerp zou de brugklas-gedachte wel verwerkt zijn, doch vermoedelijk wordt wat de unifor miteit aangaat een beperking aange bracht in die zin, dat het Latijn in de eerste klas van het gymnasium ge handhaafd kan blijven. Volgens het Bilderberg-rapport zou de brugklasse (voor voorbereidend wetenschappelijk, hoger algemeen voortgezet- en middel baar algemeen voortgezet onderwijs) geen Latijn omvatten, wel: Nederlands, Frans, Engels, geschiedenis, aardrijks kunde, biologie, algebra, rekenen, mu ziek, tekenen, handenarbeid en licha melijke opvoeding. Sherman Adams heeft in een toespraak voor de Amerikaanse radio en televisie medegedeeld, dat hij is afgetreden als naaste medewerker van president Eisen hower. President Eisenhower (links) vergezelt hier Adams te Newport op Rhode Island naar zijn vliegtuig na een bespreking welke zij daar hadden gehouden, kort voordat Adams zijn toespraak hield. 1 dat in de miljoener i.ota is neergelegd over de mogelijkheid voor de overheid om oor de vele honderden miljoenen die nodig zullen zijn, dekking te vin den op de kapitaalmarkt, lijkt mij voorshands slechts dan gerechtvaardigd indien het bedrijfsleven gedeeltelijk verstek zou laten gaan bij zijn gebrui kelijk beroep op de kapitaalmarkt, dat de laatste jaren gemiddeld fl miljard per jaar heeft bedragen." Daarbf, wist de heer v. Campen nauwelijks wat meer bedenkelijk was: geen evenwicht tus sen besparingen en investeringen en derhalve wederom financiering van overheidsuitgaven gedeeltelijk met in flatoire middelen, dan wel dat het be drijfsleven aanmerkelijk zou moeten bezuinigen op zijn investeringen met dienovereenkomstig minder beroep op de kapitaalmarkt, dit alles echter ten nadele van de toekomstige werkgele genheid. De heer v. Hulst (CH) bezag de bezitsvorming uit de filosofische hoek en trok conclusies uit huidige romans, waarin hij niets meer van het ideaal van persoonlijk bezit vond. Drs. Schmelzer moest hem gelijk geven wat Frangoise Sagan betreft, maar weersprak zijn bewering ten aanzien van Arthur v. Schendel. Hij citeerde het lot van diens „Maneschijn" dat spreekt van de verrukkingen van het eigen huis met alle illusies van een schone tuin en een geliefde aange bedene. De Kamer luisterde geamu seerd naar deze kleine idylle in een langdradig debat. De bijdrage van de PvdA aan het debat bleef beperkt tot opmerkingen van de heer De Rijk, die constateerde dat een zeer groot deel van ons volk belangstelling heeft voor bezitsvorming en bezitsspreiding, maar dat het juiste waardeoordeel over bezit nog vaak ont breekt. Men ziet dan niet in dat per soonlijk bezit thans veel meer een func tionele waarde heeft dan vroeger, in die zin dat het niet meer de enige ga rantie is tegen de economische gevol gen van het leven, en dat het moet die nen tot ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid. Drs. Schmelzer herinnerde aan wat De Nieuwe Koers allemaal over zijn jeugdspaarwet heeft verteld. Hij ver telde dat hij in dit gezelschap jeugdige socialisten eens een debat heeft gevoerd dat hem toch de goede hoop gaf dat deze jongelieden nog eens ooit een echte nieuwe koers zullen vinden. Minister Struycken is de heer v. Lies hout niet tegemoet kunnen komen in zijn verlangen naar meei verscheiden heid in de spaarregelingen voor de ambtenaren van gemeenten en van het rijk. De regelingen voor de gemeenten moeten volgens de minister inzoverre in de pas lopen bij de algemene spaar regeling voor de rijksambtenaren, dat zij in hun geheel niet gunstiger mogen uitvallen. De heer v. Lieshout had er nogal bezwaar tegen dat de minister de zaak afdeed met een beroep op het ge organiseerd overleg. Hij wilde voor het parlement het recht opeisen om over dit alles een eigen mening te hebben en een eigen geluid te doen horen. Wat opdrachten, aankopen en pryzen op het gebied van de beeldende kun sten aangaat, meent minister Cals een verhoging tot. 50.000,- meer dan het vorig jaar, met achterwege te mogen laten. (Vervolg van pagina 1). weg tot verbetering van de positie van werknemers te geraken. Ook is al 12 jaar lang in het parlement gesproken over een herziening van de rechtsvorm van de onderneming, met het doel om de arbeiders meer te betrekken bij de bedrijven waarin zij werken, aldus de heer Ruppert. Mr. v. Campen (KVP) wees even eens op de samenhang tussen loonbe- leid en bezitsvorming. Dr. Schmelzer, die met zijn verdediging ook in de senaat een prettige indruk maakte, deelde mee dat er wel degelijk met minister Suurhoff over het inbouwen van de bezitsvorming in het loonbe- leid wordt onderhandeld. Het blijkt echter technisch zowel als psycholo gisch een weerbarstige materie te zijn. De plannen botsen o.m. tegen de sociale wetten die nog op stapel staan en het afschaffen van subsidie, waar over aan de SER advies is gevraagd. Spreekt men over de mogelijkheid om arbeiders voortaan in de winst te doen delen en dit in de rechtspositie van de onderneming vast te leggen, dan moet de overheid juist vermijden om al te dirigistisch op te treden. Zoiets kan volgens de staatssecretaris alleen maar gezond groeien als het uit de maatschappij zelf naar voren komt. Wel wil de regering het wen selijke daarvan blijven aanmoedigen o.m. bij het loonbeleid en ook op fis caal terrein. Over de mogelijkheden voor het toe nemen van duurzaam bezit onder ons volk in het algemeen was de staats secretaris nog meer gereserveerd. „Het is duidelijk dat men geen illusies moet koesteren nu wij in een situatie ver keren van een zekere welvaartsstil stand." De heer v. Campen (KVP) nam op dit punt minder een blad voor de mond en zei dat de miljoenennota de be duchtheid, waarvan de Kamer al in de stukken blijk had gegeven met betrek king tot de verhouding tussen bespra- ringen en de hoognodige investeringen, nog had doen toenemen. De heer v. Campen zei letterlijk: „Het optimisme (Van onze onderwijsredacteur) Op de begroting voor dit jaar was een bedrag van rond 11,4 miljoen gul den uitgetrokken voor studiebeurzen en een bedrag van bijna 9 miljoen gulden voor renteloze voorschotten aan stude renden bij diverse takken van onderwijs. Op de Onderwijsbegroting voor 1959 zijn deze bedragen verhoogd tot respectie velijk 12.342.500,- en 10.097.000,-. Mi nister Cals acht het billijk, dat het maximum bedrag voor een toelage a fonds perdu verhoogd wordt tot 2400,-. Het aantal promotietoelagen wordt voor het komend jaar geschat op 220. Hier voor is een bedrag van 268.000,- nodig. De thans beschikbare middelen voor Monumentenzorg zijn onvoldoende om de behoefte voor de lopende restaura ties te dekken. De minister van O. K. en W. acht het dan ook noodzakelijk de ze post met 500.000,- te verhogen. Tot de monumenten die in bouwval lige staat verkeren behoort de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Voor het herstel van constructieve gebreken wordt een bedrag van 2.500.000,- vereist, voor een totale restauratie 5 tot 5,5 miljoen. Op grond van het nationale karakter van deze kerk heeft de minister een af zonderlijk artikel opgevoerd, om de mo gelijkheid te scheppen dat het herstel onmiddellijk zal worden aangevat. Als rijksbijdrage in de uitvoering van de eerste etappe is in 1959 een bedrag van 500.000,- uitgetrokken. Zowel het Nederlands Ballet als het Ballet der Lage Landen ontvangen, zo blijkt uit de begroting van O. K. en W. een verhoogd subsidie, dat de ballet groepen mede in staat moet stellen hun leden een bepaald minimumsalaris te garanderen. Adoertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I 0e 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpl ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen en doei werkelijk wonderenm n De Memorie van Toelichting bij de Onderwijsbegroting brengt de mede deling, dat wanneer er op het laat ste moment niet nog weer eens een kink in de kabel komt het wetsont werp op het voortgezet onderwijs bin nenkort zal worden ingediend. Soort gelijke aankondigingen zijn er al eer der geweest, maar het schijnt er nu toch werkelijk van te komen. Voor- en tegenstanders van het wetsontwerp kunnen zich hierover eendrachtig ver heugen. Reeds bij voorbaat tekenen zich allerlei meningsverschillen af over hoofd- en detailpunten in deze raamwet, maar alle geïnteresseerden zijn er bij gebaat van het stadium, waarin al maar gediscussieerd wordt övyxetgeen minister Ceils van plan zou zy™) »o snel mogelijk over te gaan naar het stagiUm, waarin concreet ge sproken kan worden over hetgeen de minister van plan is. De bewindsman deelt mee, dat de achterstand in andere werkzaamhe den, die hier en daar op zijn departe ment is ontstaan tengevolge van de voorbereiding van dit wetsontwerp, waarschijnlijk spoedig weggewerkt zal kunnen worden. De raamwet, die men wel het ministeriële levenswerk van mr. Cals mag noemen, moet dus wel een zware last hebben gelegd op het departement. Zou dit ook de verkla ring geven voor het feit, dat het mi nisterie zich in de Troonrede slechts mager heeft gepresenteerd? Men treurt in onderwijskringen niet over het ontbreken van een of andere obli gate aan O., K. en W. gewijde passage, doch wel viel het op, dat de benade ring van de onderwijsbelangen nogal negatief was. De verklaring, dat het uitgavenpeil de gevolgen van de in vesteringen onder meer voor het on derwijs ondervindt, wekte enigszins de indruk alsof men het onderwijs alleen ma.ar als een noodzakelijk kwaad zoiets als bedijking of brandweer accepteert. In zijn Memorie van Toe lichting uit minister Cals zich geluk kig positiever: hij citeert nog eens zijn eigen uitspraak van vijf jaar geleden, namelijk dat hij wil bevorderen, dat het Nederlandse volk in al zijn gele dingen zoveel mogelijk kan deelheb ben aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Bij deze leuze blijft het niet: men kan constateren, dat de besparingen niet gezocht zijn in de onderwijssector, dat de bewindsman er naar streeft de cul tuur niet terecht te laten komen in de hoek, waar de slagen vallen, en dat hij bijvoorbeeld ook het zuiver wetenschappelijk onderzoek niet als een luxe wil zien. Toch zou men een begroting van ruim 1% miljard gulden de op een na grootste uit de rij nog wel met wat meer élan gepresenteerd willen zien. Juist het laatste jaar is er van vele zijd.en op gewezen, dat ons land wil het internationaal meekomen goed en beter onderwijs nodig heeft. De mi nister weet dit zeker zo goed als zijn opponenten hij heeft zelfs eens een uitspraak aangehaald, waarin onder wijs een „diepte-investering in het kwadraat" werd genoemd doch in zijn Memorie van Toelichting vindt men van deze gedachte weinig of niets terug. Dit maakt een wat matte in druk, ook al is het begrotingscijfer op zichzelf zeker niet onbevredigend. Maar misschien heeft de bewindsman zijn overtuigingskracht bewaard voor het grote legislatieve werk, dat nu spoedig moet komen. We wachten af. wonaeren Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro». strijd zijn met dit tractaat. Zweden is van mening dat de beslissing van de voogdijraad geen zuivere voogdijbeslis sing is geweest. Het tractaat zou daarom niet van toepassing zijn. Gezinsvoogdij Marie Elisabeth is immers geplaatst in het gezin van de Zweedse grootou ders zou met onder het tractaat vallen. Over de zaak zal nu door het Inter nationale Hof moeten worden be slist. Krijgt Zweden ongelijk, dan zal worden gevraagd het meisje in kwestie aan de invloedssfeer van de familie Lindwall te ontrekken en het te plaatsen in een neutraal Zweeds milieu. Marie Elisabeth Boll heeft uit de aard der zaak de Nederlandse nationaliteit. een aanval van razernij verscheurd en is daar na in een aan trance grenzende bewusteloosheid ge vallenMaar nog eens, ik ben geen psychiater. Ik ben op dat terrein wel haast een even grote leek als u. En zoals ik al zei, ik heb de verant woordelijkheid. Als het eens niet bij honden en kat ten blijft, danEn kan iemand dat garanderen?" „Niemand natuurlijk, dokter. Maar die kleine kat is niets overkomen. Die is gezond en wel terug ge vonden. Apropos, vertelt u mij eens, hoe wist u dat mevrouw Hangst's kat zoek was?" Dokter Bitter glimlacht even. ,,Och, je weet hier in Weemeroyen dadelijk alles wat op het Huis gebeurt. Mijn huishoudster kwam vanmorgen met het verhaal. Zij moet tante zeg gen tegen Stien Grefkens uit De Gekroonde Hengst en Stien ,,Heet die oude juffrouw Grefkens? Is ze dan fa milie van een van de stalknechten op Ter Weem?" ,,0, van Sjef! Ja, ze is zijn moeder. En er ge beurt niet zoveel op het Huis dat zij niet dalijk weet en door haar het hele dorp." „Die geschiedenis met die hond „Neen, daar is ze gelukkig niet meer van te we ten gekomen dan heel de buitenwacht, baron Hangst niet uitgezonderd, er van weet. OfZiet u, ik heb zo het gevoel, dat ze er wel meer van weet, maar dat is natuurlijk malligheid. Het bestaat een voudig niet. Freule Hangst heeft dat zaakje alleen geredderd. Niemand kan er van weten, behalve zij en ik." „Ze is een wonderlijk type, die oude vrouw. Waar om koestert ze toch zo'n haat tegen mevrouw Hangst?" „Daar zijn verschillende redenen voor. Stien Gref kens is het kindermeisje geweest van freule Hangst. En later haar rechterhand, toen ze na de dood van haar eerste man weer een tijd op Ter Weem terug kwam. En ook na haar tweede huwelijk heeft ze altijd een, hoe zal ik het zeggen, een uitzonderings positie ingenomen, ja, een uitzonderingspositie in genomen. Na het huwelijk van haar broer nam freu le Leontine natuurlijk niet meer de eerste plaats in op het Huis en dat had zijn terugslag op de positie van de oude vrouw. Ze was toen voor de tweede maal weduwe en weer op Ter Weem, maar ze is met ruzie weggegaan en gaan inwonen bij haar dochter, die met de kastelein van De Gekroonde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7