Besprekingen in Warschau weinig hoopgevend Strijd in Libanon weer opgelaaid Studenten slaags met de Utrechtse politie Rechterschroef sloeg bij uitvoeren van de landing plotseling achteruit Situatie slechts te redden door een diplomatiek wonder Falangisten bevreesd dat de regering het land aan de V.A.R. zal uitleveren 4neW$ De crisis van Formosa Het Koninklijk Paar bezoekt Amsterdam Hotel des Indes overgenomen Een eerstejaars met hersenschudding naar ziekenhuis Irak dankt Britse legeradviseurs af Noodlottig defect of verkeerde manoeuvre Soustelle kondigt optreden tegen de communisten aan Twee broertjes zoek in Haarlem Het weer. Hevige regenval in Engeland In Djakarta Lancering „Polaris"- raket is mislukt TIEN DODEN BI} GEVECHTEN Het vliegtuigongeluk hij Abadan Minister Staf: toestel was luchtwaardig Speurtocht op grote schaal door politie tee MORRIS 'êeforeyot/óty/ Afnemende wind Het weer in Europa Evelyn TIiiïiiiiiiv ELEGANTE TASSEN EN BY0UX DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 o 82sfe JAARGANG No. 30021 Libanon heeft een nieuwe regering en premier is, ondanks voorspellingen van het tegendeel, Rasjid Karami geworden, de man, die tijdens de opstand de verzetsbeweging in Tripoli heeft geleid. In 1955 is Karami ook enkele maanden eerste minister geweest. Formeel is hij partijloos, maar vorig jaar was hij de enige Libanese politicus, die te Moskou de viering van de veertigste verjaardag van de Russische revolutie heeft bijgewoond. De regering, die hij heeft gevormd en die bij decreet van president Sjehab is goedgekeurd, telt drie Mohammedanen, vier christenen en één Droeze. De Mo hammedanen zijn Karami zelf, de minister van financiën, Naja, en de minister van onderwijs en gezondheid, Safied- din. De ministers van buitenlandse zaken, Takia, arbeid en justitie, Soda, economische zaken en voorlichting, Heloe, en openbare werken, Brad, zijn christenen. De enige Droe ze, Majjar, beheert de portefeuille van landbouw en P.T.T. HAARMELUSINE HOEDEN f 25.— Alléén vrijdag en zaterdag (Van onze Haagse redactie) Een foutieve stand van de regulateurschroef van de stuurboord-(rechter) motor is de oorzaak geweest van het ongeluk met de Martin Mariner vlieg- boot, die op de thuisreis vanuit Biak (Niemv-Guinea) bij Abadan neer stortte. Bij de landing moeten de verstelbare bladen van deze schroef plot seling de „achteruit-stand" hebben aangenomen, zodat zij het toestel in ze kere zin naar achteren duwden, terwijl de linker propeller de vliegboot naar voren bleef trekken. Daardoor werd een enorme wringende kracht op het toestel uitgeoefend. De rechtervleugel en de neus werden steil naar beneden geforceerd en het toestel stortte neer, waarna het onmiddellijk in brand vloog. De 10 inzittenden kwam daarbij om het leven. De olielekkage, die de aanleiding was tot de landing, had zich voorgedaan in de bakboordsmotor, zodat deze geen verband met het ongeluk kan hebben gehad. Falcon Harris Tweedjassen Bi] Iedere jas een passende tas Hevige regenval heeft in Engeland de Crouch buiten haar oevers doen treden. Het plaatsje Wickford in het Engelse graafschap Essex kampt nu voor de tweede maal in drie weken met ern stige overstromingen, welke het water op sommige plaatsen in de straten tot bijna twee-en-een-halve meter hebben doen stijgen. Vele gedeelten van Zuid- Engeland hadden eveneens van over stromingen te lijden. Vandaag komen in Warschau weer de ambassadeurs van Amerika en communistisch China byeen om te spreken over een oplossing van de ern stige crisis rond Formosa. De situatie is echter zo, dat er thans wel een diplomatiek wonder voor nodig is om de partijen nog tot elkaar te brengen, zo verneemt Reuter. Aan Amerikaanse zijde is men bereid tot het einde van deze week op dat wonder te wachten. Heeft het zich dan nog niet vol trokken of althans aangekondigd, dan legt de regering der Verenigde Sta ten het probleem voor aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. In New York zelf hebben gisteravond langdurige besprekingen over dezelfde kwestie plaats gehad tussen de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, Sehvyn Lloyd en Andrei Gromyko. Lloyd was door Gromyko uitgenodigd voor een diner in het gebouw, waar de Russische delegatie bij de Verenigde Naties haar hoofdkwartieren heeft. Hotel des Indes in Djakarta dat Ne derlands eigendom is, heeft de Indone sische raad voor toerisme vandaag over genomen, aldus meldt U.P.I. Het hotel, het grootste in Indonesië, stond sinds december vorig jaar onder militair toe zicht. Sultan Hamengkoe Boewono van Djokjakarta, hoofd van de raad van toe risme, sprak de hoop uit dat in het ho tel een groeiend aantal toeristen zal worden ondergebracht. Uit Makassar, Celebes, wordt gemeld dat aan twee daar verschijnende bladen door de militaire autoriteiten een defi nitief verschijningsverbod is opgelegd wegens het publiceren van „vijandige en in discrediet brengende berichten over de regering te Djakarta". Het zijn de „Bara" en de „Tjaja Timur". Het Indonesische parlement nam giste ren een wet aan tot de oprichting van een nationale planning-raad met grote bevoegdheden 's lands economie te rege len en te leiden. De raad zal reglemen ten opstellen inzake de wederopbouw, het toezicht daarop en een program ont werpen voor de nationale ontwikkeling. Een proef met een Polarisprojectiel de Amerikaanse marine is gis- mislukt. Het projectiel raakte uit dart »Men moest 43 seconden na de ITPI en Rem ^"lietigd. Dit is volgens ceerhasis te R ."Wedeeld op de lan ceerbasis te Kaap Canaveral in Flo- ricla. In de afgelopen nacht tussen half een en een uur is het tot een botsing gekomen tussen acht manschappen vin de Utrechtse politie en een honderd tal eerstejaarsstudenten van de studen tenvereniging Unitas te Utrecht. De student D. van L. uit Zeist werd wond. Hij kreeg een hersenschudding en is naar het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht overgebracht. Omstreeks half een vannacht werd in de sociëteit van Ünitas het verbroede ringsfeest gevierd. Traditiegetrouw werden de juist geïnstalleerde eerste jaars naar buiten gelokt. Daarna werd de deur van de sociëteit gebarricadeerd en moesten de eerstejaars maar zien dat ze binnen kwamen. De pogingen hiertoe gingen met het nodige lawaai gepaard. Omwonenden waarschuwden de politie. Er verscheen een surveillancewagen met twee agen ten die probeerden de orde te herstel len. Zij wilden dat de studenten de sociëteit binnengingen en niet buiten de nachtelijke rust verstoorden. Toen meraan niet direct gevolg werd gegeven trachtte de politie zich toegang te ver schaffen tot de sociëteit om de senaat te bewegen de eerstejaars naar binnen te halen. Volgens de lezing van de Utrechtse politie zou een der studenten toen een Advertentie ANEGANG 24-FRANKESTR.3 agent met een fietspompje te lijf wii. len gaan. Onmiddellijk werd assisten tie ingeroepen. In totaal acht agenten heDben toen de joelende groep uiteen gejaagd waarbij werd gebruik gemaakt van de wapenstok. Toen de rust hersteld was vond men, aldus de politie 25 meter van het strijd toneel de student D. van L. op de grond liggen. De politie kon niet mede- j11 verwondingen die deze student had opgelopen het gevolg wa- ren van slagen met de wapenstok. De senaat van Unitas heeft vannacht tal van studenten die bij de rel betrok ken waren gehoord. Naar aanleiding hiervan heeft de senaat het volgende medegedeeld: Terwijl omstreeks een uur vannacht tijdens het verbroede ringsfeest, dat jaatlijks na de afloop van het noviaat gevierd wordt, zojuist geïnstalleerde eerstejaars zich op straat bevonden om gezamenlijk volgens tradi tie de sociëteit binnen te ^ringen, is de Utrechtse politie op een naar de mening van de senaat niet verant woorde wijze opgetreden. Enkele per surveillance-wagen gear riveerde agenten sommeerden de eer stejaars binnen twee minuten in de sociëteit te verdwijnen. Enige seconden later sloegen de agenten zonder verdere waarschuwing met de knuppel op de eerstejaars in, die zich niet in de in middels door de oudejaars gebarrica deerde sociëteit konden begeven. Eer stejaars, die verward raakten tussen de voor de sociëteit geplaatste fietsen werden afgeranseld. Een van hen werd ongeveer 25 meter achterna gezeten en terwijl hij op de grond lag nog ge- slfgen. Hij werd vervoerd naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis, waar een hersenschudding werd gecon stateerd. Een lid van de novitiaatscom- missie, dat bij de agenten trachtte te bemiddelen, werd door vier van hen met de knuppel bewerkt. De senaat onderzoekt de zaak ver der en overweegt de te nemen maat regelen. Pe.?Heuwe regering komt op een kri tiek tydstip aan het bewind. In Beiroet is gisteravond weer een totaal uitgaans verbod van kracht geworden, nadat zich een reeks gevechten tussen ver schillende groepen burgers had voorge daan, waarby tien personen zijn gedood. Leden van de christelijke Falanx-par tij, die van het aan de macht komen van president Sjehab een overwinning van de oppositie vrezen vertonen op ve le plaatsen verzetsreacties. De ont voering van de journalist Foead Had- dad, die een fel tegenstander van de pan-Arabische beweging van Nasser is, wordt door hen opgevat als een aan wijzing, dat de gewezen rebellen bezig zijn Let land aan de Verenigde Arabi- sche Republiek uit te leveren. Zij wilden gisteren met alle geweld een algemene staking effectueren en dat bracht hen niet alleen in conflict met de oppositie, maar ook met het Libanese leger, dat ten tijde van de opstand over het algemeen veel lank moediger placht op te treden. Mili taire auto's met luidsprekers ver schenen op straat, die de bevolking ervoor waarschuwden dat er gescho ten zou worden op iedere burger, die op straat met een wapen gezien wordt. Tanks en pantserwagens reden langs de straten. Niet alleen tegen de Falanx treedt het leger overigens op Ook leden van Mohammedaanse extremistische groe pen, die zich gisteren in de gevechten mengden, werden door militairen met geweld verdreven. Volgens buitenlandse waarnemers zijn zowel de leiders van de Falanx als de vroegere rebellenleiders bereid de gevechten te staken. President Sjehab poogt, thans omstandigheden te schep pen, die hen in staat stellen aan dat verlangen uitvoering te geven. Ameri kaanse militairen hebben gisteren ex tra-wachtposten betrokken rondom de woning van de ambassadeur der Ver enigde Staten, bij de Amerikaanse uni versiteitsbibliotheek en in die stads wijken, waar veel Amerikanen wonen. De Iraakse regering heeft het con tract met een groep van vijftig Britse militairen, die als adviseur bij de Iraak se strijdkrachten werken, opgezegd. De betrokkenen hebben een maand gekre gen om hun vertrek voor te bereiden. D!' meldt Reuter. Brits-Iraakse besprekingen over de toekomst van de achthonderd Britse mi litairen op de luchtbasis Habbanija du ren nog voort. Naar in V.N.-kringen verluidt, zouden Indië en enige andere landen, die niet behoren tot een van beide wereldblok- ken, zich inspannen om te komen tot topbesprekingen tussen de V.S. en com munistisch China met het doel de ont spanning in het Verre Oosten te bevor deren. De gedelegeerde van Indië, Krisjna Menon, zou deze kwestie o.m. bespro ken hebben met de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Menon zou grote waarde hechten aan de invloed van Lloyd op zijn Ameri kaanse collega, Dulles. Hij zou gaarne zien dat er een ontmoeting mogelijk in Genève gearrangeerd werd tussen Dulles en premier Tsjoe En-Lai van communistisch China, omdat hij van mening is dat er geen werkelijke over eenkomst tussen Amerika en communis tisch China tot stand kan komen, als de onderhandelingen tussen beide lan den niet op een veel hoger niveau ge voerd worden dan tot nu toe. In gezaghebbende kringen te Was hington verklaart men, dat de Chine zen in Warschau bijzonder koppig en ontoegeeflijk zijn. De eisen, die door radio-Peking zijn omgeroepen, kunnen niet louter als propaganda-aanvallen, ter versterking van de diplomatieke druk op de Verenigde Staten, worden opgevat. De Amerikaanse ambassadeur in Warschau, Jacob Beam, heeft op dracht om als voorwaarde voor elke regeling een bestand te eisen. Maar de communisten willen hun kanonnen al leen het zwijgen opleggen, als tevoren vaststaat, dat de nationalistische troe pen Quemoy zullen ontruimen en de Amerikanen hun machtspositie in het gebied van Formosa volledig prijsge ven. Ondanks dit alles zijn er in Washing ton geen tekenen, die erop wijzen, dat de Verenigde Staten bereid zijn door het gebruik van militaire middelen communistisch China te dwingen tot een afzien van geweld in het gebied van Formosa. Er zijn doorlopend geruchten, dat Amerika van plan zou zijn zijn eigen luchtmacht opdracht te geven de communistische artillerie-opstellingen tegenover Quemoy te bombarderen of om de nationalistische luchtmacht toe te staan dit te doen. Maar de Ameri kaanse minister van defensie, McElroy, verklaarde gisteravond, dat de Verenig de Staten dit nu juist niet wensen. „Laten wp de besprekingen in War schau een kans geven", zei hij. In Amerikaanse luchtmachtkringen wordt, volgens U.P.I., over het alge meen wel geloof gehecht aan de be richten over opzienbarende nationalis- tisch-Chinese overwinningen in de lucht tegen de communistische Migs-17. H. M. de Koningin en Prins Bernhard zijn gisteren in Amsterdam aangekomen voor een vierdaags bezoek aan de stad. Hier inspecteren zij de erewacht van de verbindingsdienst der Koninklijke Marine voor het paleis op de Dam. De juiste toedracht van het ongeluk wordt door minister Staf uiteengezet in zijn antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Ritmeester (V.V.D.) De deskundigen, die een onderzoek hebben ingesteld zijn zeer positief in hun me ning, dat uitsluitend de voortijdige „ach- teruif'-werking van de stuurboord- schroef het noodlottig ongeval heeft ver oorzaakt, aldus de minister. Ir. Staf verklaart, dat reeds sinds ja ren de vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst op Nieuw Guinea voor groot onderhoud naar Nederland wor- In Thurn (West-Duitsland) is Berthold Schenk graaf von Stauffenberg in het huwelijk getreden met Mechteld gravin Goetz Krafft von Bentzel Steinau und Hohenau. Men ziet hier het bruidspaar bij het verlaten van de slotkapel van het kasteel te Thurn. Graaf von Stauffenberg is de zoon van kolonel Klaus Schenk graaf von Stauffenberg, die in 1944 na een mislukte aanslag op Hitier werd geëxecuteerd. De jonge graaf is officier in het Westduitse leger. den gezonden. Wanneer zij de reis aan vangen zijn zij in goede staat en volledig luchtwaardig. Dit was ook het geval met de bewuste Mariner, die voor het vertrek volledig werd geïnspecteerd en schriftelijk vlieggereed werd verklaard. Desondanks deden zich op het eerste gedeelte van de reis tot Abadan een aantal onverwachte bedrijfsstoringen voor. In verschillende gevallen moest reparatiemateriaal uit Nederland wor den overgezonden, waardoor grote ver traging optrad. Op 22 juli vertrok het toestel echter uit Abadan onder com mando van een Itn.t.z.-vlieger, die als expert op dit type bekend stond. Korte tijd na het vertrek werd hoge olietempe- ratuur in de bakboordsmotor geconsta teerd als gevolg van weersomstandig heden, die tevoren niet bekend waren en de vlieger besloot terug te keren. Na de landing telegrafeerde hij om nieuwe motoren, omdat de goede motor na het defect overbelast was geweest. Deze nieuwe motoren werden uit Ne derland overgestuurd en door een spe ciale technische ploeg gemonteerd. Het toestel was daarna weer luchtwaardig. „Het wordt uitgesloten geacht," al dus ir. Staf, „dat de commandant zou zijn opgestegen als het toestel niet vlieggereed was. Ook de technische ploeg die mede is verongelukt zou het vliegtuig zeker niet hebben overgedra gen, indien zij dit niet luchtwaardig had geoordeeld." Desondanks deed zich na het vertrek de genoemde olielekkage voor, waarop werd besloten opnieuw terug te keren. Bij de voorbereidingen voor de landing gebeurde niets abnormaals, totdat op 100 meter van de landingsbaan het toe stel met een plotselinge ruk naar rechts draaide en neerstortte. Dit wees reeds op een niet juist functioneren van de stuurboordschroef, welk vermoeden bij het technisch onderzoek volledig werd bevestigd. Slechts één vraag blijft nu al deze feiten bekend zijn nog open en zij zal wel nooit worden beantwoord. Uit getuigenverklaringen in Abadan is ge bleken, dat de dag voor het vertrek aan het schakelmechanisme van de schroef waardoor de uitloop na de landing kan worden bekort is gewerkt. Men kan nu er geen overlevenden zijn slechts gissen of die werkzaamheden juist zijn verricht, dan wel of tijdens het naderen van de landingsbaan bfj het gereed maken van het schakelsysteem het mechanisme voortijdig door een per soonlijke handeling in werking is ge steld. De Franse minister van voorlichting, Jacques Soustelle, heeft gisteren ver klaard, dat de Fransen onmiddellijk na de volksstemming van zondag moeten optreden tegen de communisten, als zij willen voorkomen dat de vijfde repu bliek hetzelfde lot als de vierde onder gaat. De communistische party mag de nieuwe instellingen niet vergiftigen zo als zij met de vorige heeft gedaan, zo i zei hij volgens A.F.P. Sinds gisteravond tien uur is de Haar lemse Havendienst in samenwerking met de Rijkspolitie te water uit Zaandam in het Spaarne te Haarlem aan het dreg gen, op zoek naar de beide broertjes Tom (zeven jaar) en Theo (vijf jaar) Verzijlbergh nit Haarlem, die sinds gister middag vier uur vermist worden. Tot half drie vannacht heeft men onafge broken doorgezocht en vanmorgen zijn de pogingen voortgezet. Intussen zoekt de Haarlemse politie met speurhonden van de Rijkspolitie naar de beide knaap jes. De kinderen zyn gistermiddag na een ruzie met een buurjongetje uit de speel tuin op het Phoenixterrein weggelopen en sindsdien niet meer gezien. De poli tie heeft de hele omgeving afgekamd en zelfs heeft men allerlei pakhuizen open gebroken om na te gaan of de kinderen misschien by vergissing waren ingeslo ten. Tot nu toe zyn alle naspeuringen echter tevergeefs geweest. Toen men vernam, dat de kinderen vaak gezien zyn op de dekschuiten in de Nieuwe Gracht, heeft de Havendienst een nieu we motorboot ingezet om ook daar te zoeken. Tom Verzyibergh heeft zwart haar, donkere ogen en een opgezwollen rech terwang. Hij draagt een geel truitje met groene en bruine strepen, een donker bruine broek, grijze kousen en zwarte lakschoentjes. Hy is gekleed in een don kerblauw jack. Zpn broertje Theo is blond en heeft blauwe ogen. Hy draagt een groen broekje en een geruit blousje, een blauw jack, bruine schoenen en beige kousen. Hy mist twee voortanden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Langs de kust tot krachtige en in het binnen land tot matig afnemende noord- westeiyke wind. Zon: 6.31-18.3L Maan: 17.47-4.58. Vanmorgen wakkerde de wind langs onze kust tot storm uit het westen aan. Achter de depressie komt een noordwes terstorm voor, die in de nacht geleide- afneernt. Met de noordwesteiyke wind wordt onstabiele lucht aangevoerd waarin vooral boven zee buien tot ont wikkeling komen, die een eind het land binnendrijven. Met het verder wegtrek ken van de depressie neemt later ook de buiigheid af. Station max. oeersi. Weer temp af gei. gisteren 24 uur Stockholm regen 15 0.6 Oslo zwaar bew. 14 5 Kopenhagen zwaar bew. 15 11 Londen half bew. 18 0 Amsterdam regen 18 0.1 Brussel regen 21 0.5 Luxemburg half bew. 14 17 Partis onbewolkt 21 10 Grenoble licht bew. 24 0 Nice onbewolkt 24 0 BerltJn zwaar bew. 16 0 r rankfurt zwaar bew. 13 18 München zwaar bew. 16 4 Zürich zwaar bew. 18 1 Genève zwaar bew. 22 0 Locarno licht bew. 22 0 Wenen licht bew. 18 0.5 Innsbruck mist 16 0.6 Rome onbewolkt 29 0 Advertentie ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- üiscsii niciiuic HAARIFNKPHF milRANT =sfr MIlUWl nAAnLtlHoUIL UJUnANI Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. avortcjs tel. 21544. GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1