Dulles over Formosa: V.S. blijven naar een vreedzame oplossing streven Kleine topconferenals besprekingen in Warschau geen resultaat hebben? Velen gingen in Zandvoort naar kokende zee kijken Opzienbarende concentraties aan de Chinese kust gemeld Laatste Amerikanen rond 17 oktober uit Libanon Broertjes nog steeds zoek Engelse oplichters in Bern gegrepen Stormwind raast langs Neêrlands kust WINTERMANTELS Tsjoe En-lai in november naar New York? Door elektrische stroorn gedood Gebouw in aanbouw ingestort Pekings dertiende ernstige ivaar- schuwingaan de Amerikanen Toestand in Beiroet thans minder gespannen Haarl. Kleding Centrale Haagse en Amsterdamse juwelier voor tienduizenden opgelicht Sergeant in motor van straaljager gezogen Het weer. VAN SCHAIK HEROPENT De bijeenkomst, die de ambassadeurs van de Verenigde Staten en communistisch China gisteren te Warschau heb ben gehad, is niet de laatste bespreking geworden, die Zij aan de crisis rond Formosa hebben gewijd. In diplomatieke kringen was tevoren aangenomen, dat de standpunten van beide partijen zo ver uit elkaar lagen, dat verder overleg in Warschau nutteloos zou zijn. De Amerikaan Jacob Beam en de Chinees Wang Ping-nan zijn gisteren bijna twee uur bij elkaar geweest. Zij deelden na afloop niets mee over hetgeen zij besproken hadden, maar zij kondigden wel aan, dat zij elkaar dinsdag a.s. opnieuw zullen ontmoeten. Het hoofd van de nationalistisch-Chinese inlichtingen dienst op Quemoy, kolonel Loe Oh Ming, heeft gisteren melding gemaakt van een „opzienbarende concentratie" van communistische strijdkrachten aan de kust tegenover de eilanden. Volgens hem zouden er nu kanonnen van Russi sche makelij van kaliber 203 en 212 in stelling worden gebracht. In totaal zou er 250.000 man in het kustgebied zijn samengetrokken. Dit meldt Reuter. Kikvorsmannen te hulp gekomen Prachtige collectie Betaling vanaf f 2.- per week Jansstraat 63 - Haarlem Ernstig ongeval op vliegbasis £>ee MORRIS ifyforeyot/tfu#/ DUFFEL MONTYCOATS 49 50 Koudere nacht Het weer in Europa VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 3002' Ondertussen wordt van verschillende kanten gewerkt aan andere vormen van overleg, indien het beraad te Warschau definitief zou mislukken. De Amerikanen zijn voorstanders van het inschakelen van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties. Maar daar voelt nationalistisch China niets voor. Het vreest, dat de volkerenorganisatie een oplossing zal nastreven, die de regering van Tsjang-Kai-sjek vroeg of laat toch berooft van haar souvereiniteit over de eilanden voor de Chinese kust. Volgens United Press stelt de Britse regering, met steun van enkele andere landen uit het Geme nebest, met name Indië, pogingen in het werk om de Amerikaans-Chinese besprekingen te verleggen naar een „kleine topconferentie" in de Verenig de Staten of Europa. In dit kader zou ook de ontmoeting tussen de minis ters Lloyd en Gromyko passen, die woensdagavond heeft plaats gehad en een onderhoud tussen Lloyd en Dulles van gisteravond. Reuter verneemt zelfs „uit gewoonlijk welingelichte bron" op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te New York, dat er een toenemende kans bestaat, dat de premier van communistisch China, Tsjoe En-lai zal worden uitgenodigd naar New York te komen. Hij zou dan besprekingen over de toestand in het Verre Oosten voeren met de'minister Dulles, Lloyd, Gromyko en Couve de Murville. De besprekingen zouden in november plaats hebben. Intussen wordt het steeds duidelij ker, dat de Verenigde Staten niet zo lichtvaardig tot ,het toepassen van ge weld zullen overgaan als aanvankelijk wel werd gemeend. United Press In ternational verneemt in Taipeh, dat Amerika noch nationalistisch China zul len overgaan tot het bombarderen van doelen op het Chinese vasteland, zo lang de communisten geen bombarde menten uitvoeren of willen landen op üe "handen voor de kust. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren ln New y rk, tijdens een toespraak tot do Amerikaanse Raad voor Handel en industrie voor het Ver re Oosten een mteressante samen vatting van het standpunt der Verenig de Staten gegeven, <<WV zullen blijven streven naar een vreedzame oplossing en wij zullen ons door de houding Van de tegenpartij niet laten ontmoedigen. Maar aan de andere kant zullen wij ook niet zwichten voor dreiging met geweid of onze instemming betuigen met op lossingen, die in wezen een gevaar voor de vrede betekenen", aldus Dul les. De Amerikaanse minister wees erop, dat een regeling, die alleen betrekking heeft op de kusteilanden, irreëel zou zijn. De communisten eisen Formosa zelf op en wensen de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit het weste lijk gebied van de Stille Oceaan. Hij zei daarop letterlijk: „Gezien de ze bedreigingen van communistische zijde en het extremistische standpunt dat zij thans openlijk huldigen, zou het roekeloos zijn om een actie te be ginnen, die, voor zover we kunnen na gaan, niet tot vrede zou leiden, maar onze vrienden in de vrije wereld en bondgenoten in het gebied zelf zou ontmoedigen en onze vijanden tot nog onbedachtzamer stappen zou ver leiden". Dulles verklaarde van mening te zijn, dat do nationalistische eilanden voor de Chinese kust voor nationalistisch Chi na eenzelfde betekenis hebben als Berlijn voor het westen. Ook Berlijn is militair onverdedigbaar. Desondanks heeft men een oorlog geriskeerd, om dat men de stad niet wilde opgeven. Door nu de Chinese kusteilanden te veroveren hopen de communisten vol gens Dulles het prestige van de natio nalistische regering zo te verzwakken dat zjj Formosa met een staatsgreep kunnen nemen. Toch blijven zij verkla ren, dat zij Formosa zo nodig openlijk met geweld zullen nemen. Een Amerikaanse erkenning van het communistisch-Chinese regime zou hun van groot nut zijn bij het uit voeren van hun Aziatische politiek. Het gezag van de regering op For mosa zou er bijvoorbeeld ernstig door ondermijnd worden en Chinese ge meenschappen in andere Aziatische landen zouden zich politiek in toene mende mate door de communisten laten leiden en een werktuig worden „bij het omverwerpen van ons nu vriendschappelijk gezinde regerin gen". Naar aanleiding van recente verkla ringen van president Eisenhower en de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Foster Dulles verklaarde de Britse minister Selwyn Lloyd gis teren in de Algemene Vergadering der V.N.: „Wij verwelkomen de verzoe ningsgezinde wijze, waarop de Ameri kaanse regering de toestand behandelt en wij keuren de heftige en uitdagen de taal, die door communistisch-Chine se en Russische woordvoerders is ge bruikt. ernstig af. De Britse regering moet, bij het be palen van haar standpunt, rekening houden met de houding van partijen in de afgelopen tien jaar. En dan denken wij direct aan de grote bijdrage van het Amerikaanse volk voor het welzijn van de wereld, door West-Europa en de meeste landen ter wereld in het alge meen, economische hulp te verle nen". HÜ voegde hieraan toe: „Wij herin neren ons de leiding, die de Verenigde Staten hebben gegeven bij de behan deling van de Koreaanse crisis en de reusachtige opofferingen, die zij zich toen hebben getroost om een veilig heidsstelsel in het leven te roepen, waarbinnen de verschillende landen kunnen pogen hun eigen nationale le ven, vrij van de vrees voor een aan val, te leiden. Wij hebben van hen, die thans hun wtond vol hebben van „Amerikaanse agressie" in het Verre Oosten, iets der gelijks njet aanschouwd", aldus de Britse minister van buitenlandse za ken. De zware storm trok donderdag tal rijke nieuwsgierigen naar de Zandvoort- se boulevards. Zij moesten het geweld van de elementen en een -ijdende zandstorm trotseren maar konden ge nieten van het imposante schouwspel dat de kokende, met schuim bedekte zee bood. Met het oog op het hoge water, dat 's middags werd verwacht, waar schuwde de Zandvoortse politie in de morgenuren de strandexploitanten, er voor te zorgen dat hun stoelen en ander materiaal tijdig tot op veilige afstand van de zee werd gebracht. De meeste strandhuurders waren daar al mee be zig, maar de politie verwonderde er zich over, dat sommige strandbedrijven ge heel verlaten blekpn te zijn, hoewel elke Zandvoorter kon voorzien dat het 's middags op het strand zou gaan „spannen". Omstreeks half drie had de zee de hoogste stand bereikt en spoelde op sommige plaatsen tot aan de voet van de duinreep. Enkele strand-exploitanten hadden hun rieten stoelen rond hun bedrijf gebonden om hun consumptie tent te beschermen tegen de wind, maar vooral tegen de veel gevaarlijker zand- verschuivingen. Hier en daar had het zand een hoogte van bijna twee meter bereikt. De genomen voorzorgsmaat regelen bleken voldoende te zijn. Bij de hoogste waterstand was de wind pal west. De watermassa die men verwacht te als de wind naar het noorden zou zijn gedraaid, kwam eerst opzetten toen het getfj reeds was afgenomen. Op de Boulevard sneuvelden enkel ruiten van terras-afscheidingen. Een strandtentje van een kindertehuis werd van het strand afgeworpen en kwam 50 meter landinwaarts in de Thorbeckestraat terecht. Omstreeks half vijf gistermiddag is te Maastricht de 38-jarige vertegenwoor diger J. Braeken in de kelder onder de winkel, welke door zijn echtgenote wordt gedreven, doipr elektrische stroom ge dood. De politie onderzoekt onder wel ke omstandigheden dit ongeval heeft plaats gehad. Koortsachtig graven brandweerlieden in de puinhopen van een in aanbouw zijnd nieuw gebouw in de buitenwijken van Rome op zoek naar drie werklieden die bedolven werden toen het gebouw plotseling in elkaar stortte. Zes andere arbeiders werden ernstig gewond door vallend puin. Volgens de politie zijn er aanwijzingen, dat bij de bouw slecht cement is gebruikt. Een beeld van de kokende zee bij de pier te IJmuiden. De storm, welke Nederland duidelijk maakt, dat het met de herfst nu echt menens is, heeft vooral aan de Waddenkust dreigend de vuisten gebald. Een bunker bij het badplaatsje De Koog op Texel kwam geheel vrij in het kol kende water te staan, nadat het omringende duin was weggespoeld. Naar United Press International in betrouwbare kringen te Beiroet ver neemt, zal de evacuatie van Libanon door de Amerikaanse strijdkrachten omstreeks 17 oktober zijn voltooid. De Amerikaanse ambassadeur in Bei roet McClintock en de opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.S. in het gebied, admiraal Holloway, hebben gisteren met president Sjehab over de kwestie gesproken. Een van de belangrijkste problemen met betrekking tot de ontruiming is de vraag, of er voldoende schepen aanwezig zijn om de troepen voor de gestelde datum van Libanon naar elders te brengen. augustus, toen het communis, tische bombardement op de eilanden be gon, zouden er een infanteriedivisie, drie artilleriedivisies, een luchtdoeldi- visie en vier divisies militaire politie m het kustgebied zijn aangekomen. De communistische vlootstrijdkrachten in de haven van Amoy zouden negen ka nonneerboten en twaalf tot zestien tor- pedoboten omvatten. Bovendien zou er in de omgeving een raketdivisie zjjn ge legerd. Er zjjn echter nog geen raket ten afgevuurd. Kolonel Loe wilde niet zeggen of de nationalisten de afgelopen dagen de be schikking over even zware kanonnen als de communisten hebben gekregen. Hij zei wel, dat de nationalistische batte rijen om taktische redenen minder vuur den dan de communistische kanonnen. Volgens radio Peking hebben giste ren acht Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen het luchtruim van communis tisch China geschonden. De schen ding zou hebben plaats gehad in het gebied van Quemoy. In een andere uitzending van radio Peking werd gezegd, dat twee Ameri kaanse schepen inbreuk hebben ge maakt op de territoriale wateren van communistisch China. In verband met de beweerde schen dingen van het Chinese grondgebied en luchtruim heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Peking „zijn dertien de ernstige waarschuwing gegeven te gen deze Amerikaanse militaire uitda gingen," aldus meldt U.P.I. tiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nog steeds is men in Haarlem op zoek naar de twee broertjes Tom en Theo Verzijlbergh, die sinds dinsdag middag spoorloos verdwenen zijn. Alle pogingen, die men tot nu toe onderno men heeft om de kinderen te vinden, zijn vruchteloos gebleven. Van verschil lende kanten kwamen tips binnen van mensen die meenden dat zij de jon gens gezien hadden. Op een ervan is de politie nader ingegaan. Een man van een scheepswerfje aan de Spaam- damseweg verklaarde namelijk, dat hij de jongens omstreeks vijf uur heeft gezien. Zij zouden op balken gespeeld hebben, die daar in het water lagen. De vermissing van de twee jongens heeft in de omgeving van het Don kere Spaarne, waar het vier kinderen tellende gezin Verzijlbergh woont, grote ontsteltenis verwekt. Het me deleven met het gezin, dat erg ge zien is, is zeer groot. Men verbaast zich over het verhaal als zouden de jongens geregeld op dekschuiten spe len, een gerucht dat volgens de om wonenden in strijd is met de waar heid. Ook de mededeling, dat jongens uit de speeltuin op het Phoenixterrein zjjn weggelopen, blijkt misverstanden te hebben opgeroepen. Ieder kind, dat lid is van de speeltuin, kan er vrij in- en uitlopen. Blijkens onze laatste informaties zijn de vader en moeder van de jon gens woensdagmiddag in de kerk aan het Spaarne geweest, waar een hun ner kinderen door mgr. J. van Dode- waard gevormd werd. Gedurende die tijd zouden de jongens in de speeltuin spelen. Vermoedelijk hebben zij om streeks vier uur de tuin op eigen ge legenheid verlaten en zijn zij er sa men op uitgetrokken. De politie heeft nu assistentie gekre gen van de drie gebroeders Vos, die zich geheel belangeloos ter beschikking hebben gesteld om als kikvorsmannen naar de broertjes Verzijlbergh te zoeken. Gisteravond reeds hebben zij ondanks het verbod van de politie in verband met de gevaarlijke storm gekleed in hun zwembroek gezocht in het water rond het gemaal bij Spaarndam. Van morgen waren zij weer present om aan de Spaarndamseweg te gaan zoeken. Zij zouden de beschikking krijgen over een duikerpak van de brandweer, maar dat bleek op het laatste moment onklaar. Vanmiddag zouden de gebroeders Vos opnieuw een poging wagen. Er is nu een duikerpak uit Duitsland besteld, dat vanmiddag of morgen zou arriveren. Uiteraard hebben verschil lende telepathen zich tot de politie gewend met inlichtingen, maar de politie hecht daar weinig waarde aan. Slechts in één geval is de politie gaan zoeken op aanwijzingen, die de vader van de vermiste jongens gekregen heeft van een zich noemende helderziende. Maar ook deze inlichtingen bleken waardeloos. Amerika De Amerikaanse lucht macht heeft met goed gevolg een ge leid projectiel van het type „Bomarc" gelanceerd. De „Bomarc" wordt ge bruikt ais afweer tegen vijandelijke ra ketten. Bij deze proef achterhaalde de „Bomarc" een doel, dat op 14.400 me ter hoogte met een snelheid van 1600 km per uur vloog. (Rtr.-UPI). In Beiroet is het gisteren rustig ge weest. Nergens kwam het tot schiet partijen; wel dromden opstandige groe pen hier en daar samen. Het verbod van de regering om wapens te dragen en het bevel aan de troepen om zonder verwijl te schieten op burgers, die in het bezit van wapens blijken te zijn, zijn waarschijnlijk niet vreemd aan deze rust. In een interview met Herbert Spen cer van UPI verklaarde de nieuwe Li banese premier, de voormalige rebel lenleider Rashid Karami gisteren, dat de nieuwe regering een buitenlandse politiek zal volgen zoals president Sje hab in het parlement heeft uiteengezet. Sjehab verklaarde in het parlement, dat Libanon zal streven naar nauwe sa menwerking met de Arabische landen, in het bijzonder met de Verenigde Ara bische Republiek. Karami zei dit na een bijeenkomst van het kabinet. De ministers begaven zich naar de vergaderplaats onder een zware bewaking van militairen. Na de kabinetsbijeenkomst had Kara mi een onderhoud met Saeb Salem, de leider van het verzet tegen de rege ring van Sjamoen in Beiroet. Salem heeft zijn volgelingen opgedragen geen wapens meer met zich te dragen gezien de bevelen die aan het leger zijn ge geven. Gemayel, de leider van de chris telijke Falanx in de hoofdstad, heeft zijn aanhangers eveneens aangespoord hun wapens thuis te laten in verband met de krachtige houding van de rege ring. Karami betoogde, dat deze krachtige houding een nieuwe golf van geweld had voorkomen. Italië De Romeinse gemeenteraad heeft een jarenlang verzet van commu nistische en links-socialistische zijde overwonnen en heeft thans toestemming gegeven voor de bouw van een Hilton- hotel van 400 kamers. (UPI). Advertentie Advertentie Zie pagina 13 Door de aanhouding van twee Engel sen, de 43-jarige R. K. en de 48-jarige M. W. in de Zwitserse hoofdstad Bern is er licht gekomen in een tweetal op lichtingen, die in maart j.I. bij de Am sterdamse juwelier B. en een Haagse juwelier aan het Noordeinde zijn ge pleegd. De Amsterdamse juwelier aan het Rokin kreeg in maart bezoek van een Engels sprekende man van middelba re leeftijd, die een platina broche met 88 briljanten, een witgouden ring met 24 briljanten en enige oorclips kocht. De totale waarde, bedroeg ongeveer vijftienduizend gulden. Nadat hij een paspoort op naam van de Amerikaan Garvey had getoond, betaalde hij met een chèque op een bank in New York. Toen de juwelier de chèque bij een Ne derlandse bank te gelde had gemaakt, kreeg hij ongeveer een week later be richt dat de chèque ongedekt was. De heer Garvey had daar slechts een re kening van enkele tientallen dollars. Vrijwel hetzelfde was inmiddels ge schied met de juwelier van het Noord- einde in Den Haag. Bij onderzoek in Amerika bleek er inderdaad een heer Garvey te bestaan, die echter geheel onschuldig was aan et gebeuren. Hem was echter enige tijd tevoren zijn paspoort ontrold in de trein van Venetië naar Milaan. De oplichters moesten snel handelen. Nadat het chèqueboek onbruikbaar ge worden was omdat de naam Garvey en het signalement van de oplichters, die zich in de beste hotels plachten op te houden, aan alle banken en politie-in- stanties was doorgegeven, reisden de heren naar Londen terug en pleegden daar een inbraak in een bank. Met een nieuw chèqueboek reisden zij haastig naar Zwitserland terug om op dezelfde wijze daar juweliers op te lichten. Interpol had nu echter een duidelijk signalement. In 3ern liep er een tegen de_lamp, toen hij probeerde ongedekte chèques te verzilveren. De bankbedien de had juist iets gelezen over oplich ters, die zich van het paspoort van Garvey bedienden en van wie er een met de linkerhand zijn handtekening zette. Hij hield de Engelsman aan de praat totdat de politie -as verschenen. Zijn compagnon had men ook snel in de boeien. Een hunner had het gestolen paspoort van Garvey in zijn binnenzak. Men vermoedt dat zij met hun praktijken ve le tienduizenden guldens hebben binnen- gehald. De politie te Bern heeft haar collega's in Amsterdam op de hoogte gesteld. Er is geen twijfel meer dat de twee Engelsen ook de oplichtingen in Amsterdam en Den Haag hebben ge pleegd. Op de vliegbasis Woensdrecfct is gis- termidJ-.g de sergeant-elektricien F. W. Krinkels van de koninklijke lucht macht tijdens werkzaamheden aan een Gloster Meteor-straaljager van de jachtvliegopleiding in een motor gezo gen en ernstig gewond. Hij is opgeno men in het burgergasthuis te Bergen op Zoom. Naar de luchtmachtvoorlichtings, dienst thans meedelt, verkeert bet slachtoffer buiten levensgevaar. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar aanvankelijk ook nog hier en daar enkele buien in hoofdzaak in de kuststreken. Koude nacht, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Matige tot zwakke wind, aan vankelijk noordwestelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Zon: 6.33-18.29. Maan: 18.09-6.03. max aeersL Station Weet temp afgel. gisteren 24 uur Helsinki regen 14 3 Stockholm geheel bew. 15 4 Oslo zwaar bew. 12 0.3 Kopenhagc zwaar bew. 12 4 Londen onbewolkt 17 0 Amsterdam regen 16 4 Brussel licht bew. 17 1 Luxemburg zwaar bew. 13 2 Parijs licht bew. 18 0 Nice zwaar bew. 23 0 Berlijn regen 18 0.8 rankfurt zwaar bew. 21 0 München zwaar bew. 21 0 Zürich zwaar bew. 21 0 Genève onbewolkt 22 0 Locarno mist 22 0 Wenea zwaar bew. 23 1 Rome half bew. 27 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©beetle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1