voogdij- Zweden Behandeling geschil met begonnen mm. Koningin brengt morgen bij K.N.S.M. door Témoignage Chretien progressief geacht te ZIEN EN PROEVEN OP VOEDING EN HYGIËNE Kruiswoordraadsel 'oorman Onveranderd f1.50 interim-dividend Om de toekomst van het Nederlandse meisje Maria Elisabeth Boll Eisen van Conan Doyle ontvankelijk H.M. de Koningin aan de Amsterdamse waterkant Amsterdamse scheepvaart en haven uitvoerig besproken Gelieve druiven niet te plukken In RAI-gebouw te Amsterdam Meisje opgelicht r\ i kT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 PAGINA Koninklijke In Drachten Tent van IJsrevue door zware storm vernield Twee militairen plegen 23 inbraken Op heterdaad betrapt Nederlander omgekomen in Italië Bromfietser verongelukt De vergoeding voor Kamerleden Schoolgezondheidszorg Katholiek instituut opgericht - 95 Hoofdredacteur trekt zich terug Regie-opleiding voor amateurtoneel Ridder Oranje-Nassau Ex-zeeman gearresteerd Katholieke filmprijs voor „De oude man en de zee" Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 17. Hoewel er met Winonah en haar kleine troepje dus niets bijzonders aan de hand is en zij kennelijk nog steeds op Harragh verblijven, zijn de berichten, die Eric's mannen meebrengen, onrustbarend genoeg. Snél keert hij met de aanvoerder en zijn handjevol mannen naar de burcht terug om de uitzending van een nieuwe vloot te regelen. De Noorman heeft echter nauwelijks de deur van zijn werkvertrek gesloten, of deze vliegt weer open en Svein Langtand stapt dreunend binnen, een angstige gevangene voor zich uitduwend. „Een hebben we er, de ander is dood," gromt de Sakser voldaan. Maar Eric heeft op dit moment wel belangrijker zaken aan het hoofd. Kort beveelt hij, de gevangene voorlopig op te sluiten, waarna hij Svein en Thorfinn op de hoogte brengt. „Zoek acht honderd van mijn beste krijgers uit, breng twintig snelle schepen in gereedheid en zend een boodschap naar Erwin en de Skalde. Ik zal zelf de vloot aanvoeren. Wij vertrekken zo spoedig mogelijk!" „Dat wordt weer ouderwets," knort de Sakser. Terwijl hij met Thorfinn haastig het vertrek verlaat, roept Eric de gevangene bij zich. Voor hij evenwel de kans krijgt de man aan de tand te voelen, knerst de deur open, en treedt de zwerver binnen. „Er staan grote dingen te gebeuren," mompelt hij, als hij wankelend op de gevangene toeschuift. Zonder te weten waarom laat Eric de man begaan. Ergens heeft hij een vreemde sympathie voor de onbekende met zijn aapje. Bovendien kan deze bij de ondervraging hem nog van nut zijn. De gevangene gromt een verwensing en rukt aan zijn boeien. „Schurk," snauwt hij, „ge meent veilig te zijn, maar Attilla's macht is onbegrensd. Uw woorden zullen mijn dood betekenen, maar het zal U niet redden. Na mij zullen anderen komen, en wat óns mislukte, zal hun gelukken!" „Attilla is machtig, het is waar helaas," lispelt de zwerver met een raadselachtige glimlach, „maar ge zult ontdekken, wat machtiger is dan alle zwaarden van Attilla, en daarom wens ik slechts, dat ge zult leven. Want als ge dan leeft, zult ge gestorven zijn." Verbijsterd heeft Eric toegeluisterd. Pas later zou hij de waarheid van deze geheimzinnige woorden begrijpen. De raad van commissarissen en de di recteuren van de Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij heb ben besloten tot uitkering van een on veranderd interimdividend over het boekjaar 1958 van f 1,50 per aandeel van f 20. In totaal werd over 1957 f 5 (25%) betaald. Het slotdividend ad f 3,50 werd eveneens uitgekeerd over de nieuw Uitgegeven aandelen. Shell Transport and Trading Com pany heeft een eveneens onveranderd interimdividend van 1 shilling gedecla reerd. „Een catastrofe" noemt Ernst Baier, de directeur van het „IJsballet Maxi und Ernst Baier", de ramp, die zijn ballet gistermiddag in Drachten heeft getrof fen. Tengevolge van de zware zuidwes terstorm is de grote tent, die plaats biedt aan drieduizend personen, voor een groot gedeelte vernield. Met gevaar voor eigen leven heeft het personeel van het ijsballet getracht nog te redden wat er te redden valt De schade wordt geschat op ruim drie ton. Het ijsballet had woensdagavond in Drachten een eerste voorstelling gege ven. Er zouden nog vier of vijf van der gelijke voorstellingen volgen en hoewel het ijsballet tegen stormschade is ver zekerd, blijft het ontberen van de re cette gedurende een aantal dagen een grote strop. Het ballet zal moeten afzien van het geven van verdere voorstellingen in Drachten. De tweede speeltent verkeert in goede staat. Zij zal worden opgebouwd in Sneek, Alkmaar en Den Haag. De Enschedese politie heeft gistermor gen vroeg in de stadswijk WaJhofspark twee militairen van de vliegbasis Twente op heterdaad kunnen betrappen bij het plegen van een inbraak. Het wa ren een negentienjarige Hagenaar en een twintigjarige Arnhemmer. Zij wer den bij hun inbraakpoging ontdekt door een agent van politie, maar gingen er, ondanks waarschuwingsschoten, van door. De agent "roeg telefonisch assis tentie, waarop de gehele wijk werd af gezet en doorzocht. De twee militairen, die oorspronkelijk in Nijmegen gele gerd zijn geweest en eerst anderhalve maand in Enschede vertoefden, wer den achter een huis in het struikgewas gevonden en gearresteerd. Zij bleken de laatste maand in Enschede 23 inbra ken te hebben gepleegd. Hun gezamen lijke buit bedroeg evenwel niet meer dan 750 gulden. Bij een auto-ongeluk in Italië, op de weg van Milaan naar Bologna, is de 45-jarige heer J. Kleibergen uit 's-Gra- venhage om het leven gekomen. Zijn 40-jarige echtgenote werd ernstig ge wond. In het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage is overleden de 28-jarige F. Abels uit Den Haag die woensdag avond op de hoek Moerweg-Troelstra- kade in aanrijding was gekomen met een motorrijwiel. A. verleende volgens de politie geen voorrang. Hij kreeg een hersenschudding en vermoedelijk een linkerbovenbeenfractuur. Ook de motor rijder werd gewond. Hij kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn naar huis gaan. (Van onze Haagse redactie) Wanneer in de praktik blijkt dat een hogere schadeloosstelling noodzakelijk Is voor een goede vervulling van het Kamerlidmaatschap, dan mag een ver hoging niet zonder meer achterwege blijven uit overwegingen van conjunc turele aard. Dit zegt de regering in haar antwoord op de bezwaren, die door (slechts en kele) Tweede Kamerleden tegen de voor genomen verhoging zijn ingebracht. Op de vraag of het tijdstip gunstig of on gunstig is, kan verschillend worden ge oordeeld, al naar gelang men de na druk legt op de belangen van de indivi duele Kamerleden dan wel op de al gemene economische en financiële si tuatie, aldus minister Struycken. Hij voegt er echter aan toe, dat de fi nanciële overwegingen wel hebben ge leid tot een vertraging bij de indiening der ontwerpen, doch dat hij een ver der uitstel ongewenst acht. Tegelijk met zijn antwoord heeft de minister nog eni ge wijzigingen van ondergeschikt be lang aangebracht in de reisvergoedln- gen voor kamerleden die een eigen auto bezitten. Met als inzet de toekomst en verdere opvoeding van het dertienjarige Neder landse meisje Marie Elisabeth Boll, heeft prof. I. Kisch, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, don- dag voor het internationale hof van Adrian Conan Doyle, erfgenaam van de bekende schrijver sir Arthur Conan Doyle, heeft van zijn raadsman in Mos kou bericht ontvangen dat de president van de Moskouse rechtbank zijn eis tot vergoeding van 2.33.377 roebels wegens derving van auteursrechten, ontvanke lijk heeft verklaard. Deze eis tot schadevergoeding, welke namens Conan Doyle is ingesteld tegen de Russische staatsuitgeverij en het mi nisterie van kuituur, spruit voort uit het feit dat de Russische uitgevers van de boeken van sir Arthur Conan Doyle auteursrechten hebben betaald. .Het is nog niet bekend wanneer de eis in behandeling zal worden genomen. Hangende een beslissing in deze is Co nan Doyle's raadsman teruggekeerd naar de Verenigde Staten. (Van onze onderwijsredacteur) Beraad in katholieke kring heeft er toe geleid, dat kortgeleden is opge richt een katholiek nationaal instituut voor schoolgezondheidszorg, waarin onderwijs en gezondheidszorg paritair vertegenwoordigd zijn. De thans bestaande schoolgezond heidszorg geniet waardering zowel van de zijde der ouders als van de kant der school, doch men is tot het inzicht ge komen, dat de inhoud van het werk en de organisatievorm beter aangepast dienen te worden aan de voortschrij dende maatschappelijke veranderingen. Het nieuwe instituut zal o.m. trachten de verdere ontwikkeling van de school gezondheidszorg in goede banen te lei den. In opdracht van -het R.-k. centraal bureau voor onderwjjs en opvoeding en het centrum voor staatkundige vorming heeft reeds enige tijd geleden een com missie onder voorzitterschap van drs. C. J. M. H. Souren deze materie in studie genomen. Het rapport van deze commissie, waarin een plan wordt ont- worpe: voor een geleidelijke overgang naar een beter bij de Nederlandse maatschappelijke structuur passende gezondheidszorg voor de schoolgaande jeugd, zal binnenkort verschijnen. Het katholiek nationaal instituut voor de schoolgezondheidszorg zal vermoe delijk zijn bureau krijgen in Utrecht. justitie de Nederlandse belangen be pleit in een voogdijgeschil met Zweden. Voor de zitting bestond veel belang stelling. Onder de aanwezigen waren de vader van het meisje, dat in het middelpunt van het geschil staat, de Nederlandse reder Johannes Boll (di rect belanghebbende in deze zaak) en mr. Jonkman, voorzitter van de Eer ste Kamer. Het hof begon de zitting met de in stallatie van twee rechters ad hoc die voor deze zaak in het college worden opgenomen. In het hof had een Neder landse noch een Zweedse rechter zit ting. Beide landen maakten gebruik van hun recht voor deze gelegenheid een rechter ad hoe te benoemen. De Zweedse regering koos mr. F. Sterzei, de Nederlandse regering had prof. J. Offerhaus, hoogleraar in het internatio nale privaatrecht aan de universiteit van Amsterdam, gevraagd zitting te ne men in het internationale hof. Beide rechters legden een verklaring af en werden daarna door de president van het hoi, dr. M. Klaestad (Noorwegen) geïnstalleerd verklaard. De nu dertienjarige Marie L. Boll werd in 1954, zoals bekend, onder, wat men in Nederland zou noemen, gezins voogdij geplaatst door de Zweedse autoriteiten, niettegenstaande het feit dat de voogdij door Nederlanders werd uitgeoefend. De Nederlandse regering heeft de zaak tegen Zweden aanhangig gemaakt omdat zij van oordeel is dat dit land het voogdijverdrag van 1902, bij welk verdrag Nederland en Zweden partijen zijn, heeft geschonden. Deze mening heeft prof. Kisch in zijn pleidooi naar voren gebracht. Hij zei dat de Zweedse maatregel niet in overeenstemming is met de verplichtingen die Zweden door de conventie van 1902 op zich heeft genomen. Zweden heeft de verplichting de gezinsvoogdij-maatregel te beëin digen, aldus prof. Kisch. De Nederlandse pleiter ging de feiten na. Het meisje wordt beschouwd haar domicilie te hebben in Dordrecht. De voogdes is van mening dat het kind uit het gezin waar het nu onder voogdij staat, dat van de Zweedse grootouders van het meisje, moet worden verwijderd. (Van een verslaggever) In het gezelschap van drie K.N.S.M.- directeuren is gisteren Koningin Ju liana de ruime, feestelijke ontvangst zaal van de 102-jarige scheepvaart maatschappij aan de Surinamekade in Amsterdam binnengetreden. De tweede dag van haar werkbezoek aan de hoofd stad was begonnen met een ontvangst van Euratom-leden in het Dampaleis. Direct daarna had zij zich naar het oostelijk havengebied begeven, terwijl Prins Bernhard zich naar Den Haag haastte om er een K.L.M.-vergadering bij te wonen. Hare Majesteit was ge kleed in een eenvoudig toilet, dat in De Westduitse minister van poste rijen Stücklen, heeft bondspresi dent' Heuss gisteren een album met weldadigheidspostzegels van de Westduitse posterijen overhandigd, die in de komende dagen zullen worden uitgegeven. Minister Stück len hoopt met de verkoop van deze zegels twee miljoen mark ter be schikking te krijgen voor weldadig heidsverenigingen. President Heuss ontdekte, toen hij de postzegels bekeek, een fout in de voorstelling van een meisje, dat drui ven oogst. Volgens de afbeelding plukt het meisje de druiven, maar de president maakte erop attent, dat druiven niet geplukt, maar met een schaar van de plant moeten worden geknipt, daar anders de wijnstok wordt beschadigd. Een deskundige, die bij de overhan diging aanwezig was, beaamde de opmerking van de president. Dit meldt DPA. Als jongeman heeft Heuss een boek over de wijnbouw in Duitsland geschreven. Tijdens de zitting van het Internationale Gerechtshof, inzake de voogdij over de 13-jarige Elizabeth Boll ziet men hier v.l.n.r.: mevrouw Boll, de tweede echtgenote van de heer Boll (midden) en rechts notaris Idema. DELFT, 24 sept Gepromoveerd: ir. J. Konijn en ir. B. v. Nooyen tot doctor in de technische wetenschappen; ir. Konijn op het proefschrift „Experiments on nu clides decaying by positionemissionand electroncapture", ir. van Nooyen: „Some methods in nuclear spectroscopy". Pro- motor was van beiden prof. dr. A. H. Wapstra. (Van onze verslaggeefster) Van 19-18 oktober wordt in de RAI te Amsterdam de tentoonstelling „Voeding en hygiëne" gehouden, ter gelegenheid van het feit dat het overheidstoezicht op levensmiddelen, bekend onder de naam Keuringsdienst van Waren, een eeuw bestaat. Ons land is verdeeld in 16 keuringsgebieden die ieder een eigen keuringsdienst hebben. Regelmatig kan men in de plaatselij ke krant de publikaties vinden van de hoeveelheden soorten voedsel die na onderzoek zijn afgekeurd. En als men die getallen leest is men de toeziende „engelbewaarder" die over ons eten waakt, dankbaar. In Amsterdam is, om slordigweg een getal te noemen, het eerste kwartaal van dit jaar, meer dan anderhalf duizend kilo vlees en vlees waren ondeugdelijk bevonden, waarbij o.a. vleespartijen die men met schade lijke chemicaliën een mooi rood kleurtje had gegeven. De instituten die ervoor ijveren, dat men niet alles slikt, die controleren, onderzoeken, voorlichten en weten schappelijk pluizen, zullen dan ook op deze tentoonstelling aanwezig zjjn. Maar verre in de meerderheid zullen de stands zijn, die de veelheid van voedings middelen laten zien, hun bereiding en de rol die de laboratoria bij de moder ne voedingsmiddelen spelen. Er zal een afdeling zijn voor zuivelprodukten, voor vlees, voor brood, voor vis, voor mar garine, voor suikerwerk en chocolade, voor pluimvee en eieren, voor fruit, groente, aardappelen en voor conser ven. Behalve talloze demonstraties en veelvuldige gelegenheid tot proeven, zelfs tot goedkope kennismaking met de wijn, zullen er levendige attracties zijn als een sprekende koe, een melk bar en een keuken waar men zuivel- recepten kan krijgen. Er wordt een bakkerij in werking getoond en er zal vis voor directe consumptie gebakken worden in een pan van twee meter doorsnee. Men ziet een eiersorteerma- chine in werking, kip aan het spit ge braden, een slagerswinkel zoals die vroe ger was naast een modern vleesbedrijf. Een waterreinigingsmachine zal laten zien, hoe het water uit het Amstelka- naal gereinigd wordt tot geschikt drink water. Dit alles en veel meer staat gegroepeerd rondom akkers met oude gewassen en kruiden en nieuwe hoog waardige groentesoorten. Het zal een tentoonstelling zijn om te watertanden en om ook wat van op te steken. Een algemene vergadering van „vrien den van Témoignage Chrétien", het be kende Franse weekblad, bijeengeroepen, om over enkele geruchtmakende kwes ties te beraadslagen, aldus meldt het K.N.P. Hoewel de politieke richting van het blad niet op de agenda staat, speelt deze toch op de achtergrond. Op last van hun kloosteroversten heb ben pater Chaillet S.J., lid van de al gemene vergadering, en pater Laurent S.J.. censor, zich uit het blad moeten terugtrekken. De algemene vergadering moet nu een nieuwe censor aanwijzen, welke eventuele benoeming aan de goedkeuring der Franse bisschoppen is onderworpen. Het ontslag van de beide Jezuïeten is niet openlijk gemotiveerd, doch men meent begrepen te hebben, dat de sociëteit niet gemengd wil wor den, zelfs niet zijdelings, in de politieke discussies die „Témoignage Chrétien" met zijn progressieve artikelen telkens weer veroorzaakt. In ieder geval heeft het ontslag niet te maken met kwesties van leerstéllige aard. De tweede kwestie, die aan de orde komt, is de ontslagaanvrage van Geor ges Suffert, die nu vijf jaar hoofdredac teur is. Tevoren was hij voorzitter van de Franse federatie van katholieke stu denten. Men heeft tegen Suffert, dat De Nederlandse Amateur Toneel Unie begint in samenwerking met het Werk verband Katholiek Amateurtoneel op 29 en 30 september a.s. met de eerste se rie driejaarlijkse basis-opleidingen voor amateurregisseurs te Alkmaar, Deven ter, Den Haag en Leeuwarden. Voor de cursus te Alkmaar meldden zich 15, voor de cursussen te Deventer en Leeuwarden 20 en voor de cursus te 's-Gravenhage 30 deelnemers. Gedu rende drie jaren zullen de aankomende regisseurs onder meer onderricht ont vangen in de vakken: elementaire spel en regievorming, dramaturgie, bewe gingsleer, taalrhytmiek en melodiek, praktische regie, toneelaankleding, to neelbelichting en produktie. Het eerste cursusjaar zullen mevrouw Teunke Hauer-Mellema en de heren Arend Hauer, Johan Greeter, Karei Poons en Joop Spronck als docenten op treden. hij dikwijls de vraagstukken op te een zijdig politieke manier benadert, zelfs als kwestie overwegend godsdienstig waren. Een paar jaar geleden heeft kard. Gerlier, de aartsbisschop van Lyon, „Témoignage Chrétien" al ge waarschuwd, dat de hier gesignaleerde methode de geesten der lezers in ver warring brengt. Men meent in katholieke kringen in Frankrijk, dat de kwesties, die „Té moignage Chrétien" op te lossen krijgt, allerminst nieuw zijn. De wijzigingen in de politieke instellingen, die zich mo menteel voltrekken, hebben noch de fei telijke gegevens, noch de mogelijke op lossingen veranderd. kleur het steenrood het meest nabij kwam. Ze droeg een zwarte hoed. Een uitgebreid gezelschap van Amsterdam se reders, cargadoors, voorzitters van verenigingen en instellingen, die op scheepvaart en haven betrekking heb ben, werd aan de Koningin voorgesteld. In een rustig zitje genoot zij van koffie en een sigaret. "ïen van de directeuren van de K.N.S.M., jhr. H. van Lennep, sprak vervolgens over de inzinking, die de scheepvaart sinds een jaar moet ver duren, over de vlagdiscriminatie, waar in de V.S. het voorbeeld geeft en over de „goedkope vlag", waarmee het o zwaar concurreren is. Hij verklaarde, dat de scheepvaart de Europese vrij handelszone met hoop tegemoet zou zien, ware het niet, dat er een gevaar schuilt in de buitentarieven van douane rechten, die te hoog opgetrokken zou den kunnen worden. Tevens stipte hij nog de snelle groei aan van de vloten van achter het ijzeren gordijn. Wij ne men dit met beduchtheid waar, hoewel we niet kunnen voorspellen wat de ge volgen van deze ontwikkeling zullen zijn, aldus jhr. van Lennep. Uitvoerig liet de vorstin zich daarna door verschillende reders inlichten over verschillende problemen van de Am sterdamse scheepvaart. Burgemeester G. van Hall liep daarbij herhaaldelijk naar een aantal opgestelde kaarten om de ter sprake komende problemen te situeren. De gesprekken verliepen in heel rustige, bijna huiselijke sfeer. Men sprak zakelijk, maar dronk er genoeglijk zijn glaasje sherry bij. Na bijna een uur stond de vorstin op om zich aan boord van de „Oranje Nas sau" te begeven, die voor de ontvangst hal lag gemeerd. Zij onderhield zich even met de gezagvoerder P. Reitse- ma en de hoofdwerktuigkundige G. Ates. Zij had even gelegenheid om zich in een hut te verfrissen. Omstreeks half twee arriveerde Prins Bernhard bij de K.N.S.M. Het koninklijk echtpaar en de overige aanwezigen gebruikten de lunch in de ontvangsthal, waarna zowel de Koningin als de prins naar Amster dam Noord reden. In de middaguren brachten koningin Juliana en prins Bernhard een bezoek aan de Koninklijke zwavelzuurfabrie ken v/h Ketjen N.V. in Amsterdam noord. Daar werden de vorstelijke gas ten ontvangen door de directeuren de heren D. de Jong en ir. p_ jyj 'Van Doormaal. De twaalfjarige Liêsbeth Ketjen, vertegenwoordigster van de vijfde generatie Ketjen sedert de grond vesting van het bedrijf, bood de ko_ riingin bloemen aan. In de cantine werden de echtgenoten van de directeuren, de raad V£m com_ missarissen van de H.v. en de directeur van de American Gyanamid Company aan koningin en prins voorgesteld. Tijdens de rondgang over het fabrieks terrein werden de nieuwe fabriek voor de vervaardiging van een katalysator voor de aardolie-industrie, de reactor zaal, de modernste zwavelzuurfabriek van de N.V. en desemi-technische fa briek bezichtigd- um tien minuten over vier vertrok net koninklijk gezelschap voor een rondrit door Amsterdam noord van bijna een uur, waarna het vorstenpaar n?ar "et koninklijk paleis terugkeerde. De tweede bezoekdag was hiermede geemdigd. Dit charmante plaatje knipte de foto graaf bij het bezoek van H. M. de Koningin gistermiddag aan de etablisse menten van de K.N.S.M. in de Amster damse haven. Rechts een der K.N.S.M.- directeuren jhr. v. Lennep, links het K.N.S.M.-passagiersschip Oranje Nassau", Notaris mr. K. J. H. M. Weve is gis teren te Nijmegen gehuldigd wegens zijn veertigjarig jubileum als penning meester van een semi-officiële woning vereniging te Nijmegen, die in deze stad duizenden huizen exploiteert. De burge meester van Nijmegen deelde hem mede, dat Hare Majesteit de Koningin hem heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Van onze verslaggever) Uitgedost in een mooi kapiteinsuni form heeft een 28-jarige Groninger, een ex-zeeman zonder bekende woon- of verblijfplaats, maar meestal rondzwer vend in Amsterdam, enige vrouwen met huwelijksbeloften opgelicht voor bedra gen van f 100 en hoger. Hij is thans ge arresteerd en in het politiebureau Raam poort opgesloten. Een 22-jarig Amsterdams meisje heeft de zaak bij de politie aangebracht. Zij was niet de eerste en ook niet de laat ste van de slachtoffers. Het ging op de bekende manier: de oplichter maakte met zijn slechtoffer kennis in een café of op een terrasje, imponeerde hen met zijn mooie uniform en nog veel mooiere praatjes als zou hij kapitein van een Groninger kustvaarder zijn, en vroeg om geld. Zijn ouders waren overleden, zo vertelde hij, zijn vrouw weggelopen in feite was hij gescheiden en de re der had nog steeds zijn geld in zijn be zit zodat de „kapitein" op zwart zaad zat. Hij bleek erg goed te kunnen huilen bij zijn verhalen en vertederde daarmede de harten van zijn slachtoffers, die hem grif geld „leenden", dat ze natuurlijk nooit terugzagenHet ging telkens om kleine bedragen, maar die kunnen oplopen en zo kreeg hij van vijf slacht offers, die aangifte bij de politie hebben gedaan, enige honderden guldens los. Waarschijnlijk is het aantal bedrogen meisjes en vrouwen groter maar niet ieder heeft de moed aangifte te doen. Drie van de slachtoffers wonen in Den Haag, twee in Amsterdam. Onder een ander vals voorwendsel heeft hij een zeeman een monsterboekje afhandig gemaakt, waarmede hij zich „legitimeerde". Hij is gearresteerd en nog enig geld is achterhaald. Het internationale katholieke film bureau (O.C.I.C.), dat van 22 tot 24 september te Brussel vergaderd heeft, heeft de filmprijs van het jaar toege kend aan John Sturgess' ,,De oude man en de zee". De commissie was van me ning, dat deze film een boodschap van blijmoedigheid heeft te geven aan de wereld door de serene en godsdienstige eenvoud in beproevingen. Ook de vriendschap tussen de oude man en het kind is een voorbeeld van oprechte menselijkheid. Horizontaal: 1. inhoudsmaat, 4. strem sel, 6. kunstmatige haardos, 10. jongens naam, 11. deel v. e. Franse ontkenning, 12. dubbelklank, 14. in orde (afk.), 15. Frans onp. voornaamw. 17. kwaad, 19. hoog gebouw, 21. Frans lidwoord, 22. meisjesnaam, 24. meisjesnaam, 25. brief aanhef (afk.), 26. deel v. h. hoofd, 27. onmeetbaar getal, 29. bekende motor races (afk.), 31. uitroep, 32. water in Brabant, 33. cirkel-, kogelvormig, 35. eerste mens, 37. schaakterm, 38. oor sprong, 40. stuk stof, 42. metaal, 45. kwastje, 49. zeepwater, 51. fris, 53. tegen, 56 het Romeins Imperium (afk.), 57. ge wicht (afk.), 58. titel (afk.), 60. zang- noot, 62. verbinding, 64. voorzetsel, 65. voorzetsel, 67. bijbelse naam, 69. grond toon, 70. steekwapen, 72. paardentuig 74. getij, 75. N.V. (Franse afk,), 76. fa milielid, 77. jongensnaam, 78, bestaat, 80. onze (Fr.), 81. hevig, 82. bovenaards wezen. Verticaal: 1. zetel, 2. maanstand (afk.), 3. jongensnaam, 4. onderricht, 5. meevaller, 7. bedorven, 8. klein persoon, 9. zuidvrucht, 11. vrucht, 13. Frans pers. voornaamw., 16. Nederland (afk.), 18. deel v. d. bijbel (afk.), 20. verbran dingsrest, 21, Chinese maat, 23. hoon, 26. onbehaard, 28. voorzetsel, 30. steun- draad. 31. klein plantje, 32. de somma van, 33. zonnegod, 34. zangnoot, 35. als eerder (afk.), 36. familielid, 37. voor zetsel, 39. ijle stof, 41. meelkost, 43. pers. voornaamw., 44. stuurs, pro deo (afk.), 46. verder, daarenboven, 47. bij belse naam, 48. bergplaats, 49. paar, 50. ons inziens iaiKj, £2. bolgewas, O** nummer (aiKj, 55. dubbelzout, 57. TUS- tig, 59. kleur, 6. dik touw, 63. Engels voorzetsel 64. windrichting (afk.), 66. rivier m Italië, 68. water in Friesland, I,, lnsect> 71. korenafval, 72. seconde, 73. laag, 75. heilige (afk.), 79. natuur- kundeterm (afk.). Horizontaal: 1. Gandhi, - vore, 2. rauw, - Clovis, 3. asteroide, 4. trans, - r.-k., 5. liga, - Pasen, 6. log, - kwestie, 7. Ob, - Elbe, 8. corvee, - h.e., 9. boogvenster, 10 deur, - tule, 11. snee, - sr., - kan. Verticaal: 1. grap, - lobbes, 2. aas, - lob, 3. nuttig, - code, 4. dwerg, - logee, 5. raak, - R.V.U., 6. icon, - wevers, 7. lispelen, 8. vod, - asbest, 9. overste - tuk, 10. R.I., - kei, - hela, 11. Est! - negeren. MMTiiWi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2