CENTRUM Sparrenheuvel wordt gerestaureerd Ir. P. C. Tirion houdt zijn benoeming tot wethouder in beraad Merck, Sharp Dohme gaat uitbreiden A. van Wingerde benoemd tot gemeentesecretaris Agenda voor Haarlem en omöevInË GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Geen kleuters in Tinholthuis Renault Dauphine TELEVISIE VAN DEN BERG Produktie van nieuw preparaat ter hand genomen NAAIMACHINES Afscheid kapelaan J. C. van Klink Kandidaat van K.V.P. door meerderheid weggestemd Vader werd over hek gesmeten Alarm over bom in postzak Twee jaar voor overval GARAGE DEN HOUT GEMEENTERAAD HEEMSTEDE BREIWOL VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 Tinholt-collectie Burgerlijke Stand Haarlem In beraad R.-k. Metaalbewerkers' bond St.-Eloy Afscheid van voorzitter G. G. Zweeres Nozems in Amsterdam ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Katholieke Grafische Bond en Receptie deken W. Zijlstra Onderzoek in A'darn Gratis patroon en onderricht „Wollana" - Tempeliersstraat 68 Films: I oneel Muziek Diversen T entoonstellingen Beurs van New York Bekwaam Niet algemeen Spaarregeling OVER VEEN Auto's botsten op Brouwerskolkweg S k-pliikp onypt wptH in Met de aantekening „tegen" van de heer W. vanderLaan (V.V.D.) heeft de gemeenteraad van Bloemendaal in de donderdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller gehouden openbare raadsvergadering besloten medewerking te verlenen aan de res tauratie van het katholieke centrum Sparrenheuvel. Het uit de Napoleontische tijd daterende bouwwerk verkeert in een zeer vervallen staat en voor de restauratie zal ten minste 162.000,- nodig zijn, zoals wij woensdag reeds berichtten. De heer Van der Laan wilde het gebouw van de monumentenlijst afvoeren; het paste volgens hem niet meer in de omgeving tussen een in Byzantijnse stijl opgetrokken kerkgebouw en een aantal winkels aan de andere zijde. Het enige nuttige achtte hij de slopershamer te hanteren en er geen geld meer voor opknappen aan te be steden. Zjjn fractiegenote, mevrouw M. C. Fahrenfort-Meuf- f e 1 s was een heel andere mening toegedaan. Zij verheugde zich over de mogelijkheid van herstel, en zag Sparrenheuvel als een der weinige uit vroe gere tijden overgebleven gebouwen in de gemeente en als een bekroning van de fraaie basalttaluds der Mollaan, van waar af men Sparrenhouvel aan de frontzijde ziet. De heer F. K. FIJEN (K.V.P.) zei, dat het bestuur van de Bispinck-stich- ting, die eigenaar van Sparrenheuvel is, er belangrijke bedragen voor over heeft Sparrenheuvel in zijn t>ude glorie te herstellen. Daarvoor moet men geld lenen, want het Rijk komt pas in 1964 met de te verlenen subsidie af. Na de tweede wereldoorlog is het gebouw voor allerlei doeleinden ge bruikt en daarvan heeft het veel te lijden gehad. De heren MR. J. W. DE JONG SCHOUWENBURG (C.H.) en P. J. KAPTEIJN (Arb.) waren de me ning toegedaan, dat de gemeente Bloe mendaal best de gedragslijn van het Rijk kan volgen, die immers het meest betaalt. Dit wordt niet gedaan alvorens een grondig onderzoek naar de mogelijkheden van herstel in te stellen. Wethouder MEJ. M. E. NOLTE (K.V.P.) gaf in antwoord op een vraag van mevrouw G. POLAK-BREDEN- HORST (Arb.) te kennen dat na de restauratie in Sparrenheuvel een wijk zuster van het Wit-Gele Kruis komt, een Sociaal werkster, een bibliotheek en dat het verder als onderkomen voor de jeugdwerk is bestemd. De huidige kleuterschool het gebouw is ten enenmale als kleuterschool ongeschikt zal naar een andere huisvesting moeten omzien. De voorzitter kon nog vertellen, dat Spa'rrenheuvel reeds in 1921 op de door de Rijks monumentencommissie opge stelde lijst van Nederlandse monu- inenten van geschiedenis en kunst is geplaatst. De overbrenging van de Tinholtcol- lectie naar elders staat nog op losse schroeven. Reden hiervoor is, dat de raad gisteren niet tot overeenstemming kon komen om een krediet te verle nen voor het treffen van voorzieningen in de oude bollenschuur aan de Vrij- burghlaan om daar de christelijke kleu terschool in onder te brengen. Het aanhouden van dit voorstel geschiedde pas na een zeer uitvoerige discussie, waarin het om de principiële kwestie ging of Bloemendaal moet meewerken onderdak voor de school te vinden. De kleuters zijn door de Duitse bezetters uit hun oorspronkelijk gebouw een villa aan de Bloemenaaaiseweg ver dreven en hebben na de oorlog huisves- N verkregen in het Hervormd wijk- gebouw „irene>> aan de Elswoutslaan. Dit gebouw zou nu voor i november moeten woruen verlaten. Wethouder mej. DR. ^°lte antwoordde op een vraag van naar fractiegenoot de heer FIJEN (K.V.P.) dat ne school in Bloemendaal is gevestigd. Het school bestuur heeft in juni van dit jaar een verzoek om medewerking voor het stichten van een schoolgebouw inge_ diend. Deze aanvrage kon niet in be handeling worden genomen, omdat aan de aanvrage één kieuterouder ontbrak. Er waren maar negenentwintig m plaats van de vereiste dertig handte keningen. De wethouder zei reeds vijl jaar bezig te zijn de school onderdak te brengen in een eigen gebouw. Mevrouw FAHRENFORT - MEUF- FELS (V.V.D.) bestreed de juistheid bijna tienduizend gulden te voteren voor voorzieningen aan een op invallen staande oude bollenschuur, het Tinholt huis. Zij had nagegaan, dat van de 42 kinaeren teilenae schooi 95 pet der leerlingen afkomstig was uit het Ramp- laankwartier, gemeente Haarlem Zij geloofde, dat er bij een verplaatsing van de schooi naar net nnhoithuis dooi de grote afstand niet veel kleuters de school zoucen blijven ken. Bovendien vreesde zfj moeilijkhe den tussen de dan in 't Tinholthuis on der te brengen christelijke kleuterschool en de reeds over het benedengedeelte van dit gebouw beschikkende Wethou der Rohling openbare kleuterschool. Spreekster wilde eerst een zekerheid dat bijvoorbeeld ten minste dertig kin- Advertentie Dagproduktie thans: 1400 stuks. Prijs verlaagd van f 5995.tot f 5745. Vraagt U eens géheel vrijblijvend nadere inlichtingen en/of proefrit bij Telefoon 12138 en 15056 BEVALLEN van een ZOON: L. M. Beringen-van Roon; M. G. M. Vos-Soen; G. Lanser-Spaargaren, J. A. ten Broek-van der Veek; A. van Delden- Paap; P. G. Smit-van der Kleij; M. van Essen-Martinissen. BEVALLEN van een DOCHTER: M. A. C. van Rijn-Blok: J. Kars-de Vogel; J. J. Ravenhorst-Smit; M. E. Schuch- hard-Zwart. GEHUWD: A. Wesselius en J. E. S. Landwehr; A. J. C. de Vries en R. van Westrhenen; G. van Brussel en T. Pus; F. F. Schansman en M. B. Verwoerdt. OVERLEDEN: J Dijkman, 61 j. Ha- zepaterslaan, H. W. Thenu, 61 j. Raaf- Straat. deren de christelijke school zouden blij ven bezoeken als deze in het Tinholt huis zou zijn gevestigd, alvorens zij haar goedkeuring aan het voorstel kon geven. In dit opzicht vond zij veel steun bij haar fractiegenoten. Bij de verkoop van grond in het plan Bovenweg aan tien spaarders van het Bouwfonds van Ned. Gemeenten lieten de heren mr. DE JONG SCHOUWEN BURG en VAN LENNEP (beiden c. h.) de aantekening „tegen" maken. Niet omdat zij bezwaar tegen de kopees hadden, maar omdat zij het onjuist von den, dat nog verder tegen de oorspron- Advertentie Wanneer U wenst: le klas antenne, ruime keuze, eigen T.V. service dienst, gemakkelijke betaling, dan koopt ook U bij Televisie- en Radio-Specialisten ZIJLSTRAAT 87 - Tel. 11110 kelijke opzet werd ingegaan, waarbij was bepaald dat de te bouwen huizen zouden aansluiten bij de reeds be staande bebouwing. Daar is weinig van terechtgekomen. De voorzitter be aamde dit. Er zijn te veel huizen op te weinig grond gebouwd. Het cachet van de omgeving is daarmee wel enigs zins verloren gegaan, doch hij meen de dat door beplanting weer voldoende begroeiing zou terug komen. Wel heeft men op deze wijze kunnen voorzien in een dringende behoefte aan woonruim te. De raad werd begonnen met de in stallatie tot raadslid van ir. P. C. TIRION (V.V.D.), die op 2 september wegens verblijf in het buitenland niet aanwezig was. De voorzitter merkte ver volgens op, dat de benoeming tot wet houder van ir. Tirion op 2 september ten onrechte was geschied. Bij Konink lijk Besluit van 19 oktober 1863 is be paald, dat een afwezig niet geïnstal leerd raadslid niet tot wethouder ge kozen kan worden. Bij de benoeming van een derde wethouder werden veer tien van de vijftien stemmen (een stem blanco) op ir. Tirion uitgebracht. Hij verzocht wegens bijzondere omstandig heden zijn benoeming in beraad te mo gen houden. „Dat mag", zei de voor zitter, „maar u dient na drie dagen, dus uiterlijk zondag, uw besluit bekend te maken". Conform het voorstel van B. en W. besloot de 'raad voor ruim twaalf jaar met een rente van 4,75 pet. een geld lening van 47.000 aan te gaan met de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeen ten. Mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) vroeg bij de rondvraag om een huis aan huis te verspreiden papier, waarop althans de nieuwe telefoonnummers (die men in de telefoongids niet kan vinden en bij informatie te veel tijd vragen) van politie en brandweer zouden zijn ver meld. De voorzitter antwoordde dat de ze nummers via pers en advertenties uitvoerig ter kennis van het publiek wa ren gebracht. Tijdens de gisteravond in gebouw Sint Bavo te Haarlem gehouden bijzondere ledenvergadering van de plaatselijke af deling van de Nederlandse katholieke Metaalbewerkersbond Sint Eloy werd de heer G. van Bakkum met algeme ne stemmen gekozen tot voorzitter. Het enige punt van de agenda was de ver kiezing van een nieuwe voorzitter. De heer G. C. Zweeres, die de vergadering voor het laatst als voorzitter leidde, werd, eveneens bij acclamatie, benoemd tot lid van verdienste. In zijn afscheidstoespraak zei de heer Zweeres, dat hij altijd met ge noegen zijn taak bij Sint Eloy vervuld heeft en dat hij zeer dankbaar is voor de medewerking, welke hij van alle kanten mocht ontvangen. Onder grote bijval overhandigde hij tenslotte de voorzittershamer aan de heer van Bak kum. Deze sprak vervolgens zijn dank uit aan de vergadering voor het ver trouwen in hem gesteld. De penningmeester, de heer J. Kart- koorn, wees er in een toespraak op, dat de heer Zweeres als voorzitter uit het goede hout gesneden is. In het bijzon der prees hjj het werk, door de scheiden de voorzitter voor de jeugdafdeling ver richt. Als stoffelijk blijk van waarde ring ontving de heer Zweeres na zijn benoeming tot lid van verdienste een flitslamp. Mevrouw Zweeres werd te vens betrokken in de hulde en vereerd met een ruiker bloemen. De heer P. Zijm, districtsbestuurder van Sint Eloy, prees eveneens het werk van de heer Zweeres, niet alleen in Sint Eloy, maar ook bij de firma Beynes en in de bedrijfskemen. Tenslotte dank te de heer Zweeres de verschillende sprekers en de anderen voor hun grote belangstelling. Het Amerikaanse pharmaceutische bedrijf van Merck, Sharp Dohme in de Waarderpolder gaat uitbreiden. Ruim een jaar na de opening blijkt de omzet zozeer te zijn toegenomen, dat een uit breiding; van de produktiecapaciteit dringend noodzakelijk is. Bovendien gaat men nu de produktie ter hand ne men van een nieuw preparaat, Chlotri- de genaamd, dat in sterke mate vocht onttrekt aan het lichaam en dus een belangrijk middel kan zijn in de strijd tegen oedeem. Merck, Sharp Dohme zal in deze uitbreiding uit eigen mid delen een bedrag van 3,3 miljoen gul den investeren. Men denkt in december met de bouw te kunnen beginnen, zo dat met de produktie van de chlotride in maart een begin kan worden ge maakt. Men hoopt dan met deze pro duktie in juni of juli op volle toeren te kunnen draaien. De uitbreiding van het fabriekscom plex in de Waarderpolder omvat de bouw van een groot magazijn in twee verdiepingen achter het hoofdgebouw, een extra koeltoren, een nieuwe werk plaats voor de onderhoudsdienst en een opslagplaats voor chemicaliën in veer tien tanks van ieder 40 m3. De chlotri- deproduktie vindt plaats in een be staand gebouw. De daar thans onder gebrachte werkplaats komt in een nieuw gebouw. Het nieuw te bouwen- magazjjn wordt zoveel doenlijk in glas °Pgetrokken. Aan de voorzijde worden oaar kantoorruimten en een cantine- "'mprojectiezaal voor circa honderd personen in ondergebracht, terwijl de acnterzijde geheel als magazijn dienst gav-i.+ fn' Merck. Sharp Dohme be schikt m de Waarderpolder nog over andere terreinen, terwijl het bedrijf ook nog grond in optie heeft, om desgewenst nog verder te kunnen uitbreiden. De plannen voor de nieuwe produktie komen van het^moederbedrijf in de Ver enigde Staten. Daar vandaan komen ook de resultaten van het laboratoriumon derzoek. Maar voor het overige wordt het Haarlemse bedrijf een volkomen zelfstandige chemische fabriek. De grondstoffen worden in Europa inge kocht en de produktie van de chlotride vindt van de eerste tot en met de laatste fase in Haarlem plaats. Tot nu toe vond een aantal produktiefasen in Amerika plaats, zodat Haarlem slechts hoefde af te werken in de ruimere zin des woords. Geleidelijk aan zal ook het personeel moeten worden uitgebreid. Men schat voorlopig vijftig nieuwe men- s-n te moeten aantrekken. Men heeft speciaal behoefte aan zeer gespeciali seerde arbeidskrachten, die men allen uit Haarlem hoopt te kunnen aantrek ken. De uitbreiding van het bedrijf is ont worpen door het Rotterdams architec tenbureau Maaskant, dat ook het Groot Handelsgebouw in Rotterdam heeft ontworpen. 98 procent van de benodigde apparatuur wordt uit Europese landen ingekocht, voor een goed deel uit Neder land. Het Amerikaanse bedrijf besteedt dit jaar 14 miljoen dollar, ofwel 7 pro cent van zfjn jaaromzet, aan laborato riumonderzoek. Advertentie Alle merken dus ruime keuze Tot grote spijt van de parochianen en vooral van hen die bij het jeugdwerk zijn betrokken heeft kapelaan J. C. van Klink zijn werk in de Overveense pa rochie moeten neerleggen wegens zijn benoeming te Uithoorn. Hoeveel be langrijk werk de kapelaan in het ene jaar van zijn werkzaamheid in Over- veen heeft verricht bleek uit het over zicht, dat pastoor Chr. ten Velthuys gaf tijdens een donderdagavond in het pa rochiehuis „Domi" aan het Zandvoor- terpad gehouden afscheidsbijeenkomst. Behalve vele tientallen parochianen, die de vertrekkende kapelaan de hand ter afscheid kwamen drukken, waren er de padvlndsters van de Jeanne d'Arc-groep om haar geestelijke ver zorger met een lied „uit te zingen". Pastoor Ten Velthuys roemde de ijver, waarmee kapelaan Van Klink het kerkelijk werk heeft verricht. Liefde kenmerkte hem; zorg voor de verkondi ging van Gods woord, persoonlijke lei ding en veelvuldig huisbezoek bij de zieken die niet naar de kerk konden ko men. Daarnaast heeft de kapelaan voor de jeugd gearbeid. Zijn aandacht voor de meisjes en jongens op de lagere school, zei pastoor Ten Veldhuys, moet wel heel groot zijn geweest, want hij kende al gauw een ieder bij de voor naam. Mede namens kapelaan Scholten en alle parochianen gaf de pastoor hem de beste wensen mee voor een goede toekomst. Namens de financiële commissie van het katholiek jeugdwerk in Overveen bood de heer C. Anink een geschenk on der enveloppe aan. Hoe moeilijk de mannelijke jeugd het zal hebben zonder de enthousiaste leiding van de kape laan werd naar voren gebracht door de heer B. Dechesne. Dinsdag 30 september houdt de Haar lemse afdeling van de Nederlandse Ka tholieke Grafische Bond een belangrij ke vergadering in Gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat. De voorzitter de heer C. van Wegen ziet zich genood zaakt wegens overdrukke werkzaamhe den zijn taak neer te leggen; ook de heer H. J. de Bont gaat hej bestuur verlaten. De heren G. Donker en N. J. Mense hebben zich bereid verklaard een candidatuur te aanvaarden. Na de bestuursverkiezing zal een voorzitter gekozen moeten worden; candidaat voor deze functie is de heer H. G. C. Essen- berg, tweede voorzitter. Het tweede deel van de avond zal de bekende schrijver Toon Kortooms spre ken over „Brabantse Humor". EXPOSillE. Vanaf zaterdag 27 sep tember tot en met zondag 19 oktober wordt ^r in kunstzaal „Ten Bruggen- Cate" te Haarlem (Reitzstraat 4) een tentoonstelling gehouden van schilderij en, aquarellen en tekeningen van O. C. R. L van Bennekom, Berna E. Braak man-Ten Bruggen-Cate en W. a. van der Kolk. p GEEN SPREEKUUR. Mejuffrouw dr. M Nolte wethouder te Bloemen daal, cal maandag geen spreekuur hou den. BRANDWEER. Woensdag 1 oktober is er in de Brandweerkazerne te Haar lem aan de Ged. Oude Gracht een bij zondere bijeenkomst, waarbij in tegen woordigheid van de burgemeester van Haarlem, twee corpsleden vanwege langdurige dienst gehuldigd zullen wor den. In de Stadsschouwburg in Haarlem zal op 29 september „Gieren op het veilig nest'" worden opgevoerd door de Plankiers van Naarden ten bate van het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht. Deken W. N. Zijlstra te Haarlem re- cipieert zaterdag 27 september ter ge enheid van zijn verjaardag van 10.30 '2 uur en van J718.30 uur. Priesters zijn in de gelegenheid tot gelukwensen van 12.15 tot IJ.15 uur. Na de nogal geruchtmakende aanhou ding van enige jongelui, die na donker in de omgeving van 't Oosterpark meis jes lastig vielen, schijnt bij 'n aantal no zems de mening te hebben postgevat, dat Algerjjnse methoden zich ook in Am sterdam voor navolging lenen. Gister avond wilden er enigen een meisje van dertien jaar aanschieten, dat in het Von delpark fietste. Haar vader reed ech ter achter haar. Hij sprong van zijn fiets om een van de jongens te grijpen. Het geboefte was echter op zijn hoede. Zij grepen met zijn vijven de man beet, sloegen hem en gooiden hem tenslotte over het prikkel draad. Dit kon allemaal gebeuren voordat er iemand tussen beide kwam. Toen eindelijk voetgangers te hulp kwa men namen de jongens de vlucht. De trieste gewoonte van halfzachte lieden om telefonisch alarm te slaan over bommen in vliegtuigen, begint ook in Nederland navolging te vinden. De politie van het hoofdbureau te Am sterdam werd vrijdag opgebeld met de mededeling dat er een bom of explo sieven zaten in een postzak, die juist was aangevoerd met een vliegtuig uit Londen. De postzak zou inmiddels op het hoofdpostkantoor zijn aangekomen. Snel werd een controle uitgeoefend op alle zakken. Er werd echter geen enke le ongerechtigheid gevonden. Advertentie De heer A. van Wingerde is benoemd tot gemeentesecretaris van Heemstede. Hij volgt de heer T. 31. Schelling op, die met pensioen gaat en aan wie op de meest eervolle wijze ontslag is ver leend met ingang van 1 januari van het volgend jaar. De benoeming van de heer Van Wingerde had plaats tijdens een gistermiddag gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Heem stede. Hij stond als nummer één op de voordracht van B. en W. De tweede kandidaat was mr. A. P. Punt, die ge meentesecretaris is in Losser. Een be roep van de fractieleider van de KVP, de heer Verhoeven op de raad om met hem en zijn zes fractiegenoten op de heer Punt te stemmen vond geen weerklank: er werden twaalf stemmen uitgebracht op de heer Van Wingerde en zeven op mr. Punt. Twee leden van de raad waren wegens vakantie afwe zig. Het voornaamste bezwaar van de KVP tegen de benoeming van de heer Van Wingerde gold diens leeftijd. Hij is thans zestig jaar en gaat dus over vijf jaar met pensioen. Zijn opvolger staat al klaar, zei de heer Verhoeven. Hij is de derde gemeentesecretaris, die in tijd van tien jaar in Heemstede werd be noemd. De tweede kandidaat is jonger en kan dus veel langer blijven, zo ging de heer Verhoeven verder. Ook het be noemen van top-functionarissen uit het eigen ambtenarenkorps leverde zijns inziens bezwaren op. Men krijgt op de secretarie de indruk, dat elke ambte naar, die maar over de nodige papieren beschikt, te gelegener tijd gegaran deerd benoemd wordt tot gemeente-se cretaris. Het is bovendien voor de con tinuïteit van de leiding niet bevorder lijk, wanneer uit de rangen steeds auto matisch een opvolging plaats heeft. Aan de capaciteiten van de betrokken kandidaat wilde de KVP-fractie niet twijfelen, maar het feit, dat hij al meer dan vijf en dertig jaar in Heemstede werkzaam is behoefde naar de mening van de heer Verhoeven geen rol te spe len. Onlangs heeft hij de benoeming van een schoolhoofd in Heemstede de zeventienjarige diensttijd van een aan die school verbonden onderwijzer ook geen rol gespeeld. Niet hij, maar een buitenstaander werd in de vacature be noemd. Ook het feit dat de heer Van Winger de geen academische titel bezit, vond de heer Verhoeven een bezwaar. Hij Heimweh, 18 jaar; 2, CINEMA-PALACE: 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALSHet spook van de opera, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Pal Joey, de nachtclubartist, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De slavinnen van Carthago. 18 j. 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Za. en zo.: Theehuis voor To- biki, alle leeft.; 7 en 9.15 uur. Zo.: Rin-Tin-Tin, a. 1.; 2, 4.15 uur. Ma.: My man Godfrey, a. 1.; 8.15 uur. Wo. en do.: Dial „M" for murder, 18 j. 8.15 uur. REMBRANDT: De. circusheid, a. 1. (tweede week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. HOXY; De vleugels van de vloot, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Dreiging, 18 j.; 2.30, 7, 9-15 uur. STUDIO: The card. a. I.; 2.15, 7. 9.l'5 uur. Wo. en do.: Kind hearts and coronets, 18 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 27 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Het Nederlands Ballet o.l.v. Sonja Gaskell. Zondag 28 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: De Nederlandse Comedie met Oscar", een kluchtig blijspel van Claude Magnier. Pre mière voor Haarlem. Regie in handen van H- k Rigters. Dinsdag 30 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Gala voorstelling t.g.v. het veertigjarig bestaan van de schouwburg, te geven door de Ne derlandse Comedie. Opgevoerd wordt het koningsdrama „Richard II" van William Shakespeare. Regie: Douglas Seale. Woensdag 1 oktober Stadsschouwburg. Haarlem, 8 uur: Strikt zakelijk, toneelspel voor het r.-k. Militair Tehuis. Donderdag 2 oktober Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Ope ningsavond Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken. „Drie Eva's en een Adam". aPP Vrijdag 26 september Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: KAPITEIN H. C VAN LYSCHOTEN Concert door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest ol..v. Henri Arends voor de Heemsteedse Kunstkring. Soliste: Janine Andrade, viool. Zaterdag 27 september Grote Markt, Haarlem, 8.30 uur: Musical Show ter afsluiting van het zomerseizoen, rn.m.v. het tamboer- en hoornblazerskorps BATO. Harmonie Crescendo uit Haarlem en het Harmonie-orkest Haarlem. Maandag 29 september Grote Kerk, Haarlem, 3.30 uur: Beiaard bespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 30 september Grote Kerk, Haarlem, 8 uur: Orgelbe speling door Piet Kee. Programma: Werken van Bach, Sweelinck, Pachelbel. Woensdag 1 oktober Concertgebouw, Haarlem, 8 uur: Najaars- conceri door de Marinierskapel o.l.v. de kapitein der Mariniers, de directeur H. C. van Lijnschoten, t.g.v. het veertigjarig bestaan van het Marine Sanatorium Fonds. Programma: o.a. Eerste pianoconcert van Tsjaikowski. Vrijdag 26 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Ope ning seizoen Geloof en Wetenschap. Cau serie door prof. dr. L. J. Rogier uit Nij megen over ..Koning Willem ÏI". Raadhuis, Halfweg, 7.30 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Dinsdag 30 september Minerva-theater, Heemstede, 8 uur: Eer ste avond wereldreizigersserie. Anthony van Kampen spreekt over „Groenland". Donderdag 2 oktober Raadhuis, Hoofddorp, 2.30 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Haarlemmermeer. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid Geopend van 1017 uur: zon en feestdagen van 1316 uur Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp tn februari 1953 Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m Hals' meesterwerken) Geopend op werkdagen van 1017 uur; op zon en feestdagen van 1317 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1117 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy. Geopena do. van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur Zo van 1417 uur Kunstzaal „ln 't goede uur", KI Houtstraat Tot 1 oktober: Tekeningen en schetsen van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest van Lily van Cleeff. Dagelijks ge- opend van 1022 uur. Kunstzaal „De Ark", N Heiligland: Ten toonstelling portretten van L. Koemans- Peletier. Geop. van 914 en van 1922 uur; zo. van 1422 uur (tot 5 okt). Galerie Espace, KI. Heiligland: Tentoon stelling van schilderijen en plastieken van Cbapon, Frankot, Yvonne Kracht e.a Geop. op werkd. van 1117 uur (van 27 sept. tot 18 okt.). De heer A. van Wingerdedie gisteren tot gemeentesecretaris van Heemstede werd benoemd Hij werd 10 juni 1898 te Dubbel dam geborenNa ongeveer vijf jaar op de secretarie te Dordrecht gewerkt te hebbenkwam hij naar Heemstedewaar hij met ingang van 16 oktober 1920 tot adjunct-commies ten raadhuize benoemd werd. Hij doorliep de gebruikelijke rangen en werd tenslotte per 1 januari 1948 tot referendaris benoemd. De Utrechtse rechtbank heeft een 21- jarige los arbeider uit Utrecht die schuldig is aan een roofoverval, waar bij een bedrag van 500 werd buitge maakt, veroordeeld tot twee jaar met aftrek. Een 24-jarige opperman kreeg wegens heling van ongeveer 200 een jaar en drie maanden met aftrek. Beide verdachten hadden op de och tend van 12 juni het café van de f0- jarige H. van R. aan de Wittevrouwen- singel bezocht. Terwijl de opperman hem aan de praat hield, haalde de an der een ladekast leeg, die zich in een kamer achter de zaak bevond. Met een bedrag van vijfhonderd gulden wil de hij er vandoor gaan, maar omdat hij geld uit een jaszak verloor, be greep de caféhouder wat er was ge beurd. Er volgde een vechtpartij, waar bij de daders wistan te ontkomen. Nog dezelfde avond werd de los arbeider op het politiebureau vastgehouden, toen hij daar dronken aankwam. Anaconda Copper Bethlehem Stee) 'hrvslei Corp .eneraJ Electric ïeneral Motors •Cennepott Copper KJL M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel hoya) Dutch Rhell Unton OU Southern Pacific Southern Railway Stand Oil N.J. i inewatei S gtee) Stemming 24/9 25/9 54 54% 48 li 48% 58 >4 56% 66% 66% 48% 48% 95% 95% 26" 2 26% 38% 38% 37% 37 61 6(Hi 45 >,4 45 82 82% 55»/, 55% 50% 49% 57% 57»4 24 24% 79% 78% onregelmatig lager verweet het college inconsequen tie, want toen enkele jaren geleden een directeur van Openbare Werken moest worden benoemd kon alleen een kandi daat met een Delfts diploma genade vinden in de ogen van de meerderheid van het college van B. en W. en de raad. Aan het praatje, dat de heer Punt (die katholiek is, red.) alleen op de aanbevelingsbrief was geplaatst ter bevrediging van verlangens van een bepaalde bevolkingsgroep in Heemste de wenste hjj geen gehoor te geven. „Ik moet aannemen, dat B. en W. in derdaad de beste van de kandidaten hebben gekozen, die zich hebben aange meld." Tot degenen onder de raadsle den die twijfelden, zei hij, dat zij zich in dit geval beter van stemming zou den kunnen onthouden.. De heer P 1 i e s t e r (PC) liet zich over deze kwestie in ongeveer gelijke bewoordingen uit. Ook hjj vond het geen gelukkige situatie, wanneer een gemeente-secretaris uit het eigen ambtenarenkorps werd ge- recruteerd. Hij wilde graag weten of bij gelijke kansen van de twee kan didaten de voorkeur van het college was uitgegaan naar de eigen ambte naar. De woordvoerder van de Par tij van de Arbeid, mevrouw Van der Meulen zei. dat haar frac tie de voordracht van B. en W. steun de. De heer Van Wingerde is een zeer bekwaam ambtenaar met onge twijfeld de beste papieren. Bovendien kent hij Heemstede op een prik. Te gen een „maar" vijf jaren durend se cretaris-ambt van de heer Van Win gerde opperde zij geen enkel be zwaar. De tweede kandidaat is inder daad jonger, maar wie garandeert, dat hij langer dan vijf jaar blijft? De heer Rutgers (VVD) verklaarde, dat de argumenten van de heer Ver hoeven onvoldoende waren om het standpunt van de WD-fractle te doen wijzigen. De voorzitter lichtte het standpunt van B. en W. nader toe. De heer Van Wingerde stak met kop en schouders boven de andere kandidaten uit. Daar over was leder lid van het college het eens, zei de voorzitter. „Dat is niet waar", merkte wethouder Van Lent (KIT) op. In het college heerste niet de algemene mening, dat de heer Van Wingerde met kop en schouders boven andere kandidaten uitstak, zei de heer Van Lent. In ieder geval, zo vervolgde de voorzitter, was het voor het colle ge niet moeilijk geweest de heer Van Wingerde als nummer één op de aan beveling te plaatsen. Ten antwoord op de opmerking van de heer Pliester zei de voorzitter, dat het geenszins in de bedoeling ligt om iedere in de toekomst te benoemen top-functioniaris te recru- teren uit het eigen ambtenarenkorps. Daarna had de stemming plaats. Naar aanleiding van het voorstel om het Roemer Visscherplein te verande ren zei de heer Zegwaart (KVP), dat het situatieplan nu al voor de derde maal is gewijzigd. Hij laakte de han delwijze van het college, dat zijns In ziens gebrek aan inzicht had getoond. De technici verweet hij. dat zij tekort geschoten waren in hun advies aan het college. Dat kost de gemeente nu meer dan 10.000. De WD'er Scheer was het volkomen met de heer Zegwaart eens. De heer Van Lent gaf de fouten wel toe. Verder stelde de raad een kre diet van 64.000 beschikbaar voor de aankoop van terreinen van een wasse rij aan de Blekersvaart en voor het doortrekken van de Esdoomkade. Een motie van de heer Rutgers en de zijnen om de door B. en W. aan te trekken le den van de woonruimte-adviescommis sie niet te benoemen in de zogeheten vorderingscommissie leed schipbreuk. Er waren zeven voor- en twaalf tegen stemmers. Dit stokpaardje, dat in vroeger jaren door mr. Zeelenberg werd bereden, had geen beter „jockey" dan de heer Rutgers kunnen hebben. Omstandig juridisch verdedigde hjj de zienswijze van zijn fractie, maar de overige raadsleden hielden vast aan de praktische voordelen, die het be mannen van deze beide commissies door dezelfde mensen oplevert en in het verleden maar al te vaak heeft op geleverd. Tijdens de rondvraag wees de heer Hopstaken (KVP) op de gevaar lijke oversteekplaats op de Leidsevaart nabij het station. De voorzitter zegde een onderzoek toe. De heer Zegwaart pleitte voor een spaarregeling voor het gemeente-personeel zoals deze ook voor het rijkspersoneel in het leven is geroe pen. De betrokken wethouder, de heer Van W ij k (PC) deelde mede, dat de circulaire, die de minister onlangs heeft gezonden, op het ogenblik in stu die is. Het is niet onmogelijk, zo liet hij doorschemeren, dat de raad binnen kort een voorstel daaromtrent kan ver wachten. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed 6 A TEt JOSISST» AT HAARIEM Donderdagmiddag omstreeks sier uur zjjn op de Brouwerskolkweg een uit de richting Prins Bernhardbrug komen de vrachtauto van een koekfabriek, be stuurd door een chauffeur uit Amster dam en een uit tegenovergestelde rich ting komende personenauto, bestuurd door een inwoner uit Haarlem, met el kaar ln botsing gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de auto mobilist van de personenauto na het Èe- halen van twee ruiters niet gauw jp- noeg naar de rechter weghelft koa te rugkeren. Uit de andere richting nader de de vrachtauto. De weg maakt daar, ongeveer honderd meter voorbij de Brouwerskolkweg, een bocht, waardoor de beide bestuurders elkaar te laat heb ben opgemerkt. >e vrachtauto werd licht, de personenauto zwaar bescha digd. Beide wagens zijn voor een tech nisch onderzoek naar de werf van Pu blieke Werken vervoerd. De bestuurdeT van de personenauto en de medeinzit- tende, eveneens in Haarlem wonend, werden met verwondingen naar het Marinehospitaal overgebracht. waar zij vandaag nader door de politie zou den worden verhoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5