Nederland niet meer foutloos Het actiecomité zal zuster Blauwhof rehabiliteren Coleman Autoherberg langs de weg Prof. Oud spreekt vertrouwen uit in de P.B.O. Het spookpaard Kans op oorlog kleiner Internationale motorzesdaagse Captain Bakker in Garmisch door pech achtervolgd Leden der kruisvereniging moeten zich kunnen uitspreken Motoresto Bunnik de primeur Mits iedere keuromanieen dwang worden vermeden Blauw Wit speelt met Bela Vista Coleman Oliehaarden VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1956 PAGINA 9 Blessure van Kusters F or tuna vraagt om onderzoek van KNVB Voetbalcrack Hanappi buigt zijn hoofd Hockey pro gramma Duitser Hary nog altijd zeer snel Ski-kampioenschappen in Val d'Isere Examens Biljarten jn Antwerpen Rudolf niet opgewassen tegen Domingo V oetbalpro gramma I £•000*000gezinnen verkozenWARMTE behagelijke warmte, zuinige warmte dus Coleman warmte Het Wit-Gele Kruisconflict te Gilze Aan Amsterdam Arnhem-route Nieuw werk van Igor Strawinsky Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS Generaal Norstad Brazilianen met liefst 60 verslagen Het is gebeurd: op de vierde dag van de 33e internationale motorzes daagse heeft het Nederlandse Vaasteam strafpunten opgelopen en is daardoor eigenlijk uitgeschakeld voor de zilveren Vaas. De pechvogel van deze zonnige don derdag eindelijk hebben de rijders dan toch de zon gezien was captain Ton Bakker. In de tweede ronde kreeg h(j moeilijkheden met zijn rem. Weliswaar zag de man uit Wassenaar kans in acht minuten nieuwe rem schoenen te monteren doch om het tijd verlies goed te maken moest hij veel risico's nemen, te veel. Bakker maakte een val en beschadigde daarbij zijn ont steking. Drie kwartier lang heeft de Nederlandse captain daarna moeten „sleutelen" en uiteraard zag hij geen kans deze 45 kostbare minuten achter stand geheel in te lopen. Het kostte hem 41 strafpunten. Nog een Nederlander liep strafpunten op, dat was Aaltink, die voor de vierde maal een lekke band kreeg. Acht straf punten werden op zijn lijst bijgeschre ven zodat zijn totaal thans 20 is. Nog steeds is het zilver dus binnen zijn bereik al nadert hij de grens 25 strafpunten bedenkelijk. Advertentie Van Nelle bestellen! De vereniging „Fortuna" heeft het bestuur van de KNVB verzocht, een on derzoek in te stellen naar het gebeurde in de wedstrijd SHSFortuna, waarin de aanvoerder van SHS bij de scheids rechter protesteerde tegen de vervan ging van de geblesseerde speler Kusters door Notermans. Hoewel de scheidsrechter zijn toe stemming voor deze vervanging gaf, weigerde de aanvoerder van Fortuna, op grond van de houding van de aan voerder van SHS en het publiek, de invaller aan het spel te laten deel nemen. Naar aanleiding van dit verzoek heeft het bestuur van de KNVB een onder zoek gelast. Inmiddels is omtrent deze zaak reeds een rapport ontvangen van de scheids rechter Klaas Schipper en van de bondsarts dr. A. A. M. F. Pannekoek, die heeft verklaard, dat Kusters ten gevolge van de opgelopen blessure voorlopig niet kan spelen. De Oostenrijkse voetbalcrack Ger hard Hanappi heeft eieren voor zijn geld gekozen. Hij heeft zich schriftelijk bij de voetbalbond verontschuldigd en maakt nu een goede kans om tegen Frankrijk opgesteld te worden. Onlangs heeft Hanappi geweigerd tegen Joegoslavië te spelen, omdat hij als rechtsback was opgesteld, hoewel zijn vaste plaats rechtshalf is. Maar nu heeft hij geschreven: „Ik heb spijt van mijn niet-correcte optreden. Ik reali seer mij dat mijn weigering een blun der was." Als zaterdag in de competitie zijn vorm goed is, zal Hanappi op 5 oktober tegen Frankrijk opgesteld worden, zo heeft een lid van de keuze-commissie na ontvangst van de brief verklaard. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! HEREN, Westen: HHIJCBe Fair, SCHC—Laren, BMHC—Kampong, Delft- se Studenten—TOGO. Zuiden: HMHC Breda, HTCC—Push, EMHC—MC VenloTilburg. Oosten: Zutphen Union, WageningenDKS, Nijmegen Arnhem, BullyZwolle. Noorden: GCHC—Groningen, HMCHVA, Mep- pelLHC, GHBSGroninger Studen ten. DAMES, Westen: Alliance—Be Fair, KievitenRBC, BDHCGooi, Groen Geel—TOGO. Zuiden: Breda—HMHC, Push—'s-Hertogenbosch, Oranje Zwart— EMHC, Venlo GirlsForward. Oosten: DeventerUnion, WageningenDKS, NijmegenQuick, PWZwolle. Noor den: GCHC—Groningen, HMC—HVA, Meppel—LHC, GHBS—Hurry Up. Zeven Vaas-teams zijn nu nog zon der strafpunten, Oostenrijk A. Tsjecho- slowakije A en B, Polen A en B, Zwe den en Duitsland. De strijd om de international trophy, de hoofdprijs van deze zes daagse, gaat nog steeds tussen de teams van Italië, Tsjechoslowakije en West- Duitsland. Vijf Nederlandse rijders hebben het goud nog binnen hun bereik: Muller, Van Dobben, Den Haan, Van Omme ren en Plevier. Arie Vrolijk die op de eerste dag een strafpunt opliep en daar na foutloosheeft gereden, heeft zijn kansen op het zilver aanmerkelijk ver groot, door ook op deze zware vierde dag voortreffelijk te rijden. Ondanks het zonnige weer is het wederom een moeilijke dag geweest voor de 166 deel nemers die 's ochtends bij een bewolk te hemel van start gingen: voor acht werd het de laatste dag, zodat vrijdag nog 158 rijders mogen vertrekken, van wie er 138 zonder strafpunten. Dan zal wederom het traject van don derdag moeten worden afgelegd, alleen in omgekeerde richting en de delen die er dit maal uit waren gelaten zullen vrijdag wel moeten worden ge reden. Opnieuw wordt dan het hoge a- gemiddelde aangehouden. In weerwil van die prachtige weerrapporten die overigens een ieder in Garmisch met schrik vervullen, want als de rap porten gunstig zijn placht het weer de laatste dagen zich daar niets van aan, te trekken kan het dus vrijdag weer moeilijk worden. Een vreemde en trieste gewaarwor ding had op deze vierde dag de Engels man Martin. Dinsdag moest deze rij der van het Britse Trophy-team de strijd staken omdat zijn ontsteking de fect was geraakt. Toen Martin ander halve dag later zijn machine uit het Pare Fermé haalde, even de bougie schoonmaakte en één trap op de kick- starter gaf liep zijn motor meteen weer, Mooi en regelmatig Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! De Europese kampioen Armin Hary (Duitsland) heeft tijdens nationale wed strijden in Gladbeck tweemaal het Europese record op de 100 yards ge ëvenaard. Het record staat sedert 11 augustus 1957 op naam van zijn land genoot Manfred Germar met 9.5 sec. In de 4 x 100 yards estafette kwamen de lopers van Bayer Leverkussen Kluck, Naujoks, Poehler en Hary tot 41.2 sec. Imponerend was de discusworp van Kriemhild Hausmann die 52.10 meter bereikte. De nationale ski-kampioenschappen, die worden georganiseerd door de Ne derlandse Ski Vereniging, zullen dit seizoen te Val d'Isere (Zd.-Fr.) worden gehouden tussen 7 en 10 januari. De „Lage-landen-wedstrijd", die kort daar op wordt gehouden en waarvoor skiërs uit Engeland, België, Denemarken en Nederland kunnen inschrijven, vindt eveneens te Val d'Isere plaats. De Nederlandse jeugdkampioenschap pen staan voor vrijdag 2 januari op het programma en wel in Kitzbuhe in Oostenrijk. AMSTERDAM, 25 sept. Bevorderd tot arts: mej. L. Duyzend, J. L. Levine, J. V. A. Joubert, H. K. L. Nielsen, J. A. M. van Wijck, W. J. van Doorenmaalen en T. Somogyi (Amsterdam). Artsexamen le ged.: mevr. S. R. de Haan-Koekoek (Abcoude), F. C. Wilder- vanck, J. F. Geurtsen (Hilversum), J. van Vliet (Amsterdam) en J. W. Doeff (Leiden) ROTTERDAM, 25 sept. Kand. econ.: mevr. M. A. Krabbe-Victorie, Ridder kerk, mej. F. J. Lievaart, Den Haag, M. Spits, Rotterdam, C. A. J. Herkströter, Voorschoten, F. van Gelder, Dordrecht, J. H. Th. de Jong, Den Haag en P. J. E. Lefebvre, Haarlem. Doet. econ. A. A. Oskam, Rotterdam en D. Steenbeek, Amsterdam. LEIDEN, 25 sept. Doet. Ned recht: M. Slooter te Rotterdam. Cand. F wis- en natuurkunde mej. J. M. Berkhout te Hillegom, H. J. V. H. Geise en P. R. Avis, beiden te Leiden, cand. K wis- en natuurkunde: E. Hennipman te Leider dorp, cand. K wis- en natuurkunde: mej. H. M. Engels te Leiden, S. Boels- ma te Leiden; cand. A wis- en natuur kunde: G. de Zeeuw te Leiden, cand. L wis- en natuurkunde: L. J. A. van Wersch te Leiden; doet. biologie: C. v. d. Hoek te Leiden; doet. scheikunde: J. B. 1*1. Laauwen te Rotterdam; doet. rechten (vrije studierichting)C. H. Pe terson te Illinois (U.S.A.). Donderdagmiddag is het internatio nale Pentathlon biljarttoernooi te Ant werpen voortgezet. De Spanjaard Do mingo versloeg de Duitser Rudolf met 7 tegen 3 wedstrijdpunten. De gedetailleerde uitslagen: Libre Domingo 200 1 200 200.— Rudolf 58 1 58 58.— 47/2 Domingo 150 7 58 21.42 Rudolf 150 7 67 21.42 Bandstoten Rudolf 50 12 io 4.16 Domingo 38 12 8 3.16 71/2 Domingo 100 5 52 20. Rudolf 63 5 35 12.60 Driebanden Domingo 20 25 4 0.800 Rudolf 13 25 4 0.520 TWEEDE DIVISIE B: Be Quick—01- denzaal, Enschedese BoysVelocitas. KNVB-BEKER: Tussenronde (semi- profclubs)SVV—DHC, AGOW—NEC, ONAVSV, Zwolse BoysRigtersbleek. Tussenronde (amateurclubs): PHHen gelo. WEST I DERDE KLASSE B: ZW— HSV, EgmondiaRKEDO. VIERDE KLASSE B: de Rijp—St. George. D: ASV/ArsenalRODA. H: Zwaluwen VooruitDEV. WEST II DERDE KLASSE A: WP— TYBB. VIERDE KLASSE A: DOSR— Concordia H. Advertentie Met een enorme schaar hebben de Engelse artiesten Heather Sears en Terry Thomas, zoals deze foto laat zien de bekende, nu geheel verbouwde, Shepperton Studio's in Middlesexopengeknipt. De verbouwing van alle vier de grote tonelen heeft de studio's tot de modernste ter wereld gemaakt. De kosten van het werk, dat Shepperton in staat stelt alle mogelijke soorten accomodatie voor de televisie te bieden, bedragen rond drie miljoen gulden. veroverden de wereldmarkt door het technisch af zijn het ideale dubbel warmte- spreidingssysteem Frontale stralingswarmte gekoppeld aan gelijkmatige warmte-circulatie in eik deel van de kamer - ook en vooral over de vloer en langs de ramen. de stijlvolle moderne uitvoering in kleurrijke schakering met o.a. kook plaat en Yichtbaar vlammenspel. het uniek zuinige verbrandingssysteem door de beroemde Coleman lage trekbrander de sterke service door fabrieken overal ter wereld (ook in Nederland) de lage prijzen: 'n Coieman topklasser reeds vanaf f 335.-. E*n tfvAruuJct ée^rifl üt céiatïëek Bij elke goede handelaar verkrijgbaar. MARKT Co. (IMP.) LTD.. KEIZERSGRACHT 691. AMSTERDAM De herberg langs de weg is zo oud als de weg. De Romeinen kenden hun tabernis vinaria" aan het kruispunt van heirbanen, waar de reiziger een glas wijn kon gebruiken; zo heeft er een ter plaatse van Heerlen ge staan. De tabernis werd taveerne, waar de reiskoets tot rust kwam. De diligence wisselde van paarden aan de uitspanning of wachtte bij het veer huis. De spoorwegstations kregen wachtkamers en restaurants. Tot in onze tijd de autoweg en het snelver keer een pleisterplaats vroegen, het eerst het vrachtvervoer, maar spoe dig ook het personenverkeer. Zo ont stonden in Amerika de luxueuze mo tels, kreeg Duitsland zijn „Raststat- ten", Engeland de „roadhouses", Spanje de „paradores". Nederland, met zijn betrekkelijk korte afstanden, zorgde voor het beroepsvervoer en stichtte voor het personeel de „pleis terplaats", zoals zij officieel heet. De eerste motels volgden en thans heeft het particulier initiatief een nieuwe naam en nieuw begrip gecreëerd: het Motoresto, de eerste Nederlandse personenauto-herberg voor snelver keer, die tegen het voorjaar te Bun- nik, onder de rook van Utrecht, zal verrijzen aan autoweg no. 12 van het R'rrKswegenplanAmsterdam-Arnhem. Burgemeester E. v. d. Weijer van Bunnik heeft donderdag de eerste spa de in de grond gestoken en daarmee een begin gemaakt met de bouw van Moto resto Bunnik, dat verrijzen gaat op het terrein van de frisdrankenfabriek „Vrumona", bij deze gelegenheid ver tegenwoordigd door haar directeur mr. C. Becht. Architect A. Vogel uit Am sterdam heeft het ontwerp gemaakt, dat een aantrekkelijk café-restaurant omvat en verder het motel-gedeelte. De rooilijn bevindt zich op 50 meter van de weg en de entourage zal zo veel mogelijk het landelijk aspect be houden, het groen van kersen- en ap pelbongerds en van nieuwe aanplant, en verder de aanleg van hagen en gazons voor de oplopende terrassen, die plaats bieden aan 120 tot 150 bezoekers. Men zal hier goed en beschut kunnen zit ten, alles op het Zuiden; weg en par keerterrein buiten het gezichtsveld. Het project wordt in twee gedeelten uitgevoerd, te beginnen met het eigen lijke Motoresto, het café-restaurant, berekend voor 220 gasten, dat links de meer vertierige ruimte bevat en rechts een rustige eetgelegenheid, elk met ei gen sfeer. Achter de hal met verkoop kiosk is een lounge geprojecteerd, voor wie buiten het va et vient een bespre king, een conferentie wil houden. Er is ook gelegenheid voor besloten bijeen komst; met schuifwanden wordt dit mo gelijk gemaakt. De directie komt in han den van de heer H. F. Tuinema, di recteur van het Centraal Hotel aan het Leidsebosje te Amsterdam. Van de er varingen met het café-restaurant zal het moment afhangen, waarop het twee de deel van het project, het motel, in uitvoering komt. Dit zal van het café- restaurant uit via een receptie bereik baar zijn en uiteindelijk 56 kamers bevatten van 2 a 4 bedden. Tenslotte is in het plan een modern benzine- en servicestation opgenomen. In overleg met Rijkswaterstaat, Pro vinciale Waterstaat en de gemeente Bunnik is een bevredigende oplossing ge vonden voor een rechtstreekse afrit van de grote weg, voorzien van een dui delijke bewegwijzering. Dit geldt voor het verkeer uit de richting Arnhem; van de kant van Utrecht is een om weg van 1500 meter nodig, voor Neder landse begrippen misschien wat veel, voor buitenlanders echter niet. De te rugrit gaat langs een verbindingsweg, die uitkomt op de provinciale weg, vanwaar men onmiddellijk weer de gro te weg bereikt. Van de druk bereden Nederlandse autowegen is stellig het traject Utrecht-Arnhem, dat straks aansluiting geeft op het Duitse autowe gennet, het meest geëigend voor een instituut als dit. Het verkeer is zeer frequent, meer dan 3,2 millioen motor rijtuigen per jaar, een aantal dat nog jaarlijks met 10 pet. toeneemt, maar de situatie heeft er juist hier meer dan elders behoefte aan, het is n.l. een voor Nederland vrij lang en „taai" tra ject. Men hoopt het café-restaurant in de tweede helft van april te kunnen openen. Advertentie Van Nelle bestellen! Igor Strawinsky heeft dinsdagavond te Venetië de eerste uitvoering gediri geerd van zijn jongste werk „Threni, id est lamentationes Jeremiae prophetae", voor solisten, koor en orkest. Het werk werd uitgevoerd door het koor en orkest van de Noordduitse radio te Hamburg. In Venetië wordt op het ogenblik het 21ste internationale festival van heden daagse muziek gehouden (A.F.P.). In Gilze, waar het Wit-Gele Kruis conflict nog altijd het gesprek van de dag vormt, worden voorbereidingen ge troffen om de oneervol ontslagen wijk- kraamverpleegster zuster Blauwhof, die dinsdag van vakantie terugkeert, een feestelijke ontvangst te bereiden. Voorts staat al va: dat zij haar prak tijk per 1 oktober op de oude voet zal gaan voortzetten: het actiecomité staat er borg voor dat iedereen die haar hulp inroept evenals vroeger kosteloos ge holpen zal worden, zo vernemen wü van de geroyeerde medische adviseur dokter De Steenhuysen-Piters. Het is vooral het ontslag van de po pulaire zuster dat de gemoederen in beweging heeft gebracht, maar ook de aanval die de pastoor maandagavond op dokter De Steenhuysen-Piters heeft gvdaan heeft bij velen kwaad bloed gezet. Dokter De Steenhuysen-Piters zelf is niet van plan deze woorden te nemen. Letterlijk zei de pastoor: „Dok ter De Steenhuysen-Piters, die in te genstelling tot dokter Hoeks (zijn voor ganger, red. en de andere artsen in de omgeving nooit iets belangeloos heeft gedaan voor Gilze en zjjn huis gezinnen ook dat weet een ieder wil nu voorgeven op de bres te staan voor Gilze en zijn huisgezinnen", waar op hij liet volgen dat de arts zijn eigen inzichten zou willen doorzetten in het nadeel van moeder en gezin. Vele aanwezigen reageerden op deze woorden met afkeurende en veront waardigde uitroepen en toen de voor zitter van het actiecomité, de heer Bonenkamp, hierna uiting gaf aan zijn spijt dat de pastoor zo beledigend had gesproken met name aan het adres van de genoemde arts, werd algemeen geapplaudisseerd. De vergadering, die door de burgemeester wegens dreigen de verstoring van de openbare orde geschorst werd, is van het begin tot het einde opgenomen op de band, die dokter De Steenhuysen-Piters voor ons heeft afgedraaid. Daarbij bleek dat het verloop verhoudingsgewijs vrij rustig is geweest. De schorsing was doorgesto ken kaart om het niet op stemming te laten aankomen, zo meent dokter De Steenhuysen-Piters. Dokter Aussems, medisch directeur van de provinciale bond, werd tijdens zjjn uitvoerig betoog slechts eenmaal zwaar geïnterrumpeerd, namelijk toen hij overleg in klein comité voor stelde om de moeilijkheden uit te pra ten en daarna een algemene verga dering langs wettige weg. „Onze weg is wettig", zei voorzitter Bonen- kamp toen het rumoer was verstomd waarna een luid applaus volgde. Dok ter Aussems kon daarna rustig uit spreken waarna de voorzitter op merkte dat de tijd om te praten z.i. voorbij was en dat het hem het beste leek het bestuur aan de kant te zetten. De pastoor, die hierna het woord kreeg, en die dokter De Steenhuy sen-Piters tot zesmaal toe met name noemde, werd enkele malen door af keurend en verontwaardigd geroep onderbroken, maar van gejouw is op de bandopname niets te beluisteren. Ook hij kreeg de kans zijn toespraak tot het einde toe uit te spreken en pas nadat hij met het Wit-Gele Kruis- bestuur de vergadering had verlaten, werd b el tot schorsing gegeven. De invoering van de nieuwe kraam hulpregeling die de aanleiding werd tot het conflict heeft nooit de in stemming gehad van dokter De Steen huysen-Piters: op de bestuursvergade ring waarop daartoe besloten werd en die hij voortijdig moest verlaten, heeft hij, naar hij ons meedeelt, duidelijk doen uitkomen, dat hij het er niet mee eens was. Niettemin schreef het be- Advertentie Van Nelle bestellen! (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Oud heeft op de algemene le denvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers vandaag een beschouwing gewijd aan de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Hij ver dedigde de opvatting, dat deze slechts uit de groei van onderop ware levens kracht zal kunnen putten. Prof. Oud had alle begrip voor het zelfbestuur, Advertentie Van Nelle bestellen! 32) „Was deze hoogte eigenlijk niet een beetje te veel. ehfreule? Ik meen, dat de freule, verdraaid, alles is hier freule eYen moeite had om „Och weineen, Ma Belle kan heel wat zwaardere opstakels aan, maar ze is een beetjeeen aanstel ster, de jongedame. Sjef, zet eens even die achterste boom ook op. Ja, en zet ze dan beide iets hoger," roept Jetje Hangst overmoedig. De zon valt op haar geheven, warm overbloosd gezichtje en Pieter Au- guste Perquin denkt, dat ze zo werkelijk heel aan trekkelijk is. Ze heeft zo iets triomfantelijks, zelf verzekerds. Waar heeft hjj die uitdrukking meer ge zien? Wacht eens, hij weet het al, het portret in de eetzaal. Het portret van de tweede vrouw van Rei- noud Hangst, de opvolgster van de Italiaanse Chia- ra. Hjj heeft een gevoel, dat ook Claire Hangst die gelijkenis is opgevallen; met sombere ogen staart ze naar de figuur daar boven op de vos. Weer klinkt gejuich en bravo-geroep, Jetje Hangst heeft spelenderwjjze ook deze barrière geno men. Claire Hangst's dunne vingers strelen ner veus Manou's zilveren pels. „Claire, kindje, zou je niet wat gaan rusten? Je ziet zo smalletjes? Je bent nu eenmaal niet van jjzer, zoals onze Jetje," klinkt Leontine Hangst's be zorgde stem. Claire Hangst schiet overeind alsof ze door een wesp gestoken wordt, een felle blos overtrekt haar bleek gezichtje. „Neen, wel bedankt voor je bezorgdheid, maar ik voel me uitstekend. Ik heb er niet de minste be hoefte aan te gaan rusten, zegt ze afwijzend. Haar schoonzuster kijkt een beetje gekwetst. „Maar je rust anders s middags toch altijd? En dokter Dézentjé....-" „Ik heb gistermiddag ai evenmin gerust. En het bevalt mij uitstekend. Hoe wonderlijk, dat jij daar niets van gemerkt hebt, Leontine," voegt ze er een beetje scherp aan toe. Eva Blaeke lacht spottend. „Ja, mjjn lieve Leontine, dat mag werkelijk aan de balk geschreven, bn ik, die er al die jaren van overtuigd was, dat op Ter Weem zelfs geen vlieg kon geboren worden of sterven zonder jouw medewe ten. Je valt mij tegen, meisje." „Het spijt mi), Eva, dat je mjj dan al die tijd zo overschat hebt. Maar dat is niet mijn schuld, je was altijd nogal extreem in je oordeel over je mede mensen," antwoordt Leontine Hangst. Vijandig zien ze elkaar aan. Claire Hangst staat op, de grijze kat hangt als een stola om haar schouders. „Wat ga je doen?" vraagt Leontine. „Een eindje lopen. „Zou je wel Maar Claire Hangst luistert niet. Zonder rechts of links te zien, steekt ze de wei over en verdwijnt door het hek, dat toegang geeft tot de weg, die naar Weemeroyen leidt. „Ik had toch. liever niet dat ze zo alleenbe gint Leontine Hangst. „In 's hemelsnaam, Leontine, kun je nu iemand nooit met rust laten? Je smoort dat arme vrouw- je onder je voortdurende waakzame zorgen," zeg Eva Blaeke wrevelig. „Laat ik je mogen verzekeren, dat zo iets hele maal niet in mij bedoeling ligt, Eva," zegt freule Hangst coel. „Zou je niet liever eens willen beden ken, dat ik mijn redenen wel kan hebben om lie ver niet te willen, dat Claire alleen uitgaat?" „Natuurlijk, jij doet nooit iets zonder daar een goede reden voor te hebben. Dat de uitkomst wel eens heel anders is dan je bedoeld en verwacht had, daar kan men jou moeilijk een verwijt van maken nietwaar? Het is alleen maar jammer voor diegenen die er de misère van moeten dragen." „Eva! Ik kan je verzekeren.Nu ja wat geeft het ook, ik heb al zo vaak geprobeerd je uit te leggen wat er toen eigenlijk gebeurd is. Kan je die oude, kinderachtige historie nu niet laten rusten? Werke lijk, ik heb ernstige redenen om liever niet te zien, dat Claire alleen naar Weemeroyen gaat. Toe, wil jij haar niet achterna gaan en „Neen, dank je, Leontine, ik ben je loopmeisje niet. Die functie heb ik eens van mijn leven vervuld, ik ambieer haar geen tweede maal. Kom. ik geloof, dat ik maar eens naar binnen ga." „Wil ik proberen of mevrouw mijn gezelschap accepteert op haar wandeling, freule?" biedt Pieter Auguste aan. Leontine Hangst ziet hem aam als iemand, die plot seling ontwaakt uit een trance: „Het is heel vriendelijk van u, mijnheer Perquin. Ontzettend vriendelijk. Maar ik geloof niet, dat mpn schoonzusterIk had gehoopt, dat EvaMpn schoonzusje schijnt namelijk voor haar sympathie te voelen. Ik voor mij geloof wel niet, dat de omgang met een zo nerveus en overdreven persoontje als Eva Blaeke nu juist het ware is voor Claire, maar in dit bijzondere geval „Mevrouw Blaeke schijnt een grief tegen u te hebben? Ik hoop niet, dat ik onbescheiden ben, maar waar zijzelf haar gevoelens niet onder stoe len of banken steekt „Volstrekt niet, mijnheer Perquin. Als Eva's ge voelens voor mij een geheim zijn, dan toch in allen gevalle een publiek geheim. Het klinkt bijna onge lofelijk, maar de oorzaak van haar antipathie ligt in een kinderachtige geschiedenis uit onze kost schooltijd. Eva geraakte in moeilijkheden, niets ern stigs, denkt u dat vooral niet en ze kwam bij mij om raad. Ik heb haar toen geraden naar mijn beste weten. Dat de gevolgen van het opvolgen van die raad heel anders waren dan ik had gewild, dat is mijn schuld niet, tenminste niet bewust. Ik ben maar drie jaar ouder dan Eva en was toen ook nog bijna een kind. Hoe had ik kunnen voorzienNu ja, het was een storm in een glas water, maar Eva heeft haar rancune al die jaren zorgvuldig gekoesterd. Eva is nu eenmaal erg geëxalteerd." Wordt vervolgd). dat onder toezicht van de overheid door deze wet aan het bedrijfsleven is ge geven. Spreker gaf de ontwikkeling op dit gebied weer vanaf de eerste rechts opvattingen die ten tijde van de Romei nen in ons werelddeel heersten. Toen was het private recht uitsluitend een zaak van de burger zelf. De overheid heeft echter altijd op de een of andere manier in de private rechtsverhoudin gen ingegrepen. Kernpunten in de ont wikkeling naar meer overheidsbe moeiingen zag prof. Oud in het ont staan van het collectieve contract en het verbindend verklaren daarvan door de overheid. Hij wees in dit verband op de invloed die is uitgegaan van het ontstaan van de organisaties van werk gevers en werknemers en het belang rijk maatschappelijke winstpunt van het aanvaarden van beide zijden van het overleg na de strijdverhouding die aanvankelijk domineerde. Prof. Oud wees er voorts op dat het bedrijfsleven de taken van de centrale overheid voor een gedeelte is gaan overnemen, zoals blijkt uit de mogelijk heid die men heeft tot het wijzigen van de arbeidsduur, het invoeren van de bedrijfsvereniging met een belangrijke taak op het gebied van de sociale ver zekeringen en het aanvaarden van de bedrijfsradenwet. Na de oorlog komt dan de P.B.O. en prof. Oud stelt daarbij voorop, dat een goede bedrijfsorganisatie een stap ver der moet zijn op de weg naar meer vrijheid. Iedere dwang of forceren acht hij uit den boze. Ook moeten de be- drijfsgenoten het gevoel hebben, dat de regelingen die daarbij getroffen wor den „de zaak dichter bij huis brengen". Deze regelingen, die zij zelf treffen, moeten in hun oog de voorkeur hebben boven die van de overheid. Tevens moet het bedrijfsleven een wijze matiging betrachten en zich wachten voor „keu romanie". Prof. Oud besloot zijn rede met een citaat van Thorbecke over de vrijheid, die hij in zijn tijd voorstelde als per spectief: „om te doen, niet om te rus ten. Het is niet een oude orde die be houd, het is een nieuwe maatschappij die voltooiing vraagt". Hij sprak zijn goed vertrouwen uit in de verdere ontwikkeling van nieuwe vormen van maatschappelijke werk zaamheid, waarbij een zelfbesturend bedrijfsleven in zijn beide componen ten van in vrijheid georganiseerde werk gevers en werknemers zijn weg zal we ten te vinden. stuur aan de provinciale bond dat de drie medische adviseurs volledig ach ter het voorstel stonden. De aanneming van het voorstel door de algemene ver gadering waarop precies 63 leden ver schenen inclusief het bestuur, was for meel juist maar het actie-comité acht het voorstel onvoldoende bekend ge maakt. De agenda vermeldde alleen: „Voorstel vaststelling regeling vergoe ding kraamhulp". Men had de leden behoorlijk moeten uiteenzetten waar het hier om ging, te weten afschaffing van de kosteloze .'ijkkraamhulp en subsidie voor de interne hulp tot maxi maal 20.-. Voor de aanvullend ver zekerden, die behalve 55.- ook nog f 25.- krijgen als ze interne hulp ne men, werd deze hulp door het subsidie geheel kosteloos terwijl de wijkkraam- hulp 25.- ging kosten welk bedrag men beslist niet gewoon was aan zus ter Blauwhof toe te stoppen. In het request dat namens 195 onder tekenaars door het actie-comité werd overhandigd aan de secretaris, werd niet gevraagd om een vergadering na 1 oktober maar binnen 14 dagen; wei werd in het stuk te kennen gegeven, ds t men na 1 oktober een stemming wenste, na een behoorlijke voorlich ting van de leden. Volgens de statuten moet het bestuur op verzoek van 20 leden een vergadering beleggen; het bleef dus in gebreke. De statuten, die nog van 1919 dateren, voorzien echter niet in het bijeenroepen van een ver gadering door de leden zeil ingeval het bestuur weigerachtig blijft. Dit kan wel volgens de modelstatuten van de pro vinciale bond. Het ontslag op staande voet van zus ter Blauwhof is haar gegeven „wegens ernstig wangedrag" nadat zij, opgeroe pen op een bestuursvergadering, waar bij de medische adviseurs niet waren uitgenodigd, tot twee keer toe weigerde de interne kraamhulp te bevorderen. Tijdens het voorafgaande verhoor „vol gens gestapo-methodes", aldus dokter De Steenhuysen-Piters. was haar o.a. ten laste gelegd dat zij in ongunstige zin over een van de artsen had ge praat. Uit de briefjes van het bestuur aan zuster Blauwhof, die eerst nog eindigen met „vriendelijk gegroet" maar later met „Het bestuur etc.", blijkt de slechte verhouding die tussen deze zuster en het bestuur was ge groeid. Volgens sommige leden was de nieuwe regeling waarbij op de exter ne hulp „een boete van 25.- werd gesteld" dan ook een middel om haar eruit te werken. De opperbevelhebber van de NATO in Europa, generaal Norstad, heeft giste ren op een bijeenkomst van zakenlie den in New Vork verklaard te gelo ven, dat de kans op -oorlog minder is geworden. „Ik kan me moeilijk een militaire toestand volgens de NATO- lijn indenken van waaruit men kan ver wachten dat agressie duidelijke winst kan opleveren", zo zei hij. Dat wil echter niet zeggen, dat de dreiging zelf verdwenen is; die is slechts tijdelijk latent, zo voegde de generaal hier vol gens Reuter aan toe. Norstad zei, dat voor de Russen de meest directe weg naar wereldmacht dwars door Polen, over de Duitse laag vlakte, naar Parijs en de kust van de Atlantische Oceaan ligt. Omdat deze di recte weg geblokkeerd is, vloeit de Sov jet-macht elders, deels in frustatie, deel door opportunisme. „Gisteren dook de gevaarlijke vreemdeling op in het Mid den-Oosten. Vandaag kletteren zijn wapens aan de Zuid-Chinese kust Mor gen zal men hem elders treffen, waar de gelegenheid voor hem gunstig is. In West-Europa heeft de uitbreidings- drang van de Sovjet-Unie echter geen centimeter terrein gewonnen. Volgens Norstad staan Frankrijk en Duitsland in het middelpunt van het bondgenootschap. „Als zij krachtig zijn en elkander vertrouwen, zal het bond genootschap daar sterk zijn waar kracht het meest nodig is", zo besloot de op perbevelhebber. (Van een verslaggever) Hopenlijk heeft de Braziliaanse ere- divisieploeg Bela Vista meer van Amsterdam gezien, dan enkel maar het helverlichte Olympisch Stadion. Zou dit niet het geval zjjn, dan zul len de Zuidamerikaanse gasten wel een bar slechte herinnering van hun bezoek aan ons land overhouden. Met liefst 60 moesten zij namelijk gisterenavond in het kille stadion ten aanschouwe van slechts 3500 toe schouwers, in Blauw-Wit hun meerde re erkennen. Gezien hun prestaties tegen Real Madrid (12) en tegen het stedelijk elftal van Kopenhagen (22), had men zo'n overtuigende nederlaag toch beslist niet ver wacht. Daar de Brazilianen echter met twee elftallen op tournee zijn, kunnen we verwachten, dat zij tegen Blauw Wit niet met de sterkste for matie in het strijdperk getreden zijn. Reeds na zes minuten wist Sparen- dam met hulp van linksbinnen Mul de score te openen. Dit was het enige ech te doelpunt van de eerste helft, want de andere twee, v.d. Berg in de vijf tiende minuut en Bosklopper in de tweeëntwintigste minuut, waren grove fouten van de Braziliaanse backs. Na de thee was het al niet veel beter. Nauwelijks enkele minuten na de af trap vergrootte v.d. Berg de voorsprong tot 40. Het enige, dat in de tweede helft van de Braziliaanse voorhoede viel te vermelden, was een goed opgezette aanval in de vijfender tigste minuut, die eindigde met een keihard schot tegen de bovenlat, waar na de bal loodrecht voor de voeten van de verbaasde doelman Koper te recht kwam. Vijf minuten later sjouw de linksback Royé de bal naar voren en besloot zijn solo met een keiharde, onhoudbare kogel. Haverkamp tenslot te bracht vier minuten voor het einde de stand op 60. Indonesië In de Indonesische Staatscourant is de wet op de dienst plicht afgekondigd. Personen tussen 18 en 40 jaar kunnen nu worden opgeroe pen voor een eerste en een speciale oefening bij een van de drie onderde len van de strijdkrachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9