Rede in de V.N.-Assemblée Mr. LUNS: „Roofzucht van Indonesië bederft klimaat van de hulpverlening59 Nederland draagt in 1959 aan technische bijstand 14 miljoen in conver teerbare valuta bij Broertjes nog niet gevonden JAPAN getroffen door wervelstorm De hevigste sinds jaren Scooter door auto gegrepen Premier Oe Noe van Birma geeft de teugels uit handen Versterkte twijfel 3 C z TROPENKLEDING 15 Vrachtauto rijdt in op personen wagen ge MORRIS 'ieforepoe/fop/ Het weer. Morgen Van Gogh over Noordpool Prinses Irene geïnstalleerd Amerikanen vuren raket met kunstmaan af De chef van de generale staf, generaal Ne Win, volgt hem op m c m ■B Z w SBog P*5>8 3 m c m ■0 Eén dode en één zwaar gewonde 303 doden en 1.286 vermisten Jong echtpaar vrijwel op slag dood Douglas-Home gewond naar Engeland terug m MOEILIJKHEDEN IN REGERINGSPARTIJ Russische kippen nut"- ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30023 De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren de aandacht van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gevestigd op de rechts- schendxngen, die de Indonesische regering jegens Nederland heeft begaan, en op de consequenties, die dergelijke daden in het algemeen moeten hebben voor de hulpverlening aan in ontwikkeling achtergebleven gebieden.-In Indonesië heb ben bijna 40.000 Nederlanders hun huizen moeten verlaten en er is voor een waarde van ongeveer vijf miljard gulden aan eigendommen van particuliere Nederlandse firma's en personen afgenomen. „Deze berovingen hebben natuurlijk mijn land ernstige economische en financiële schade toege bracht", aldus minister Luns. „Maar dat is niet de enige reden waarom ik er hier melding van maak. Een van de andere reden is, dat in de gemeenschap van landen bedreven onrecht het wezen van het internationale recht aantast en vrede en veiligheid ondermijnt". Dit melden ANP en UPI. Suède Dames/Herenjasjes Zonnige perioden Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Japan is gisteren getroffen door de hevigste wervelstorm, die men daar in 24 jaar heeft meegemaakt. Volgens U.P.l. zijn windstoten geconstateerd met een snelheid van meer dan 200 km per uur. De storm ging gepaard met wolkbreu ken. Sinds in Japan weerkundige waarnemingen worden gedaan dat was in 1876 heeft het in Tokio nog nooit zo hevig geregend als gisteren. Het gevolg is geweest, dat op tal van plaatsen in het land aardverschuivingen zijn opge treden, palen van het elektrisch hoogspanningsnet zijn om gevallen en overstromingen hebben plaats gehad. Ofschoon men de storm tijdig heeft zien aankomen, is het aantal slachtoffers zeer groot. Volgens de jongste berichten zijn er 303 doden, 1.286 vermisten en 1.943 gewonden. In Birma, een van de Aziatische landen die tot dusver met de meeste overtuiging de politiek van het neutralisme hebben verdedigd, is een crisis ingetreden. Terwijl Birmaanse troepen de voornaamste punten in Rangoon bezet hielden, heeft premier Oe Noe gistermorgen een besluit getekend, waarbij hij het bestuur van het land met ingang van 28 oktober a.s. over draagt aan de chef van de generale staf, generaal Ne Win. Dit melden A.F.P. en Reuter. Sociaal commentaar N 0 «S: y ff ss £-• N pSg CO «r: co W UJ W o "4 2, a a PT "i* m IA (0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Mr. Luns herinnerde aan de Neder landse bijdrage tot het instellen van het speciale fonds voor steun aan onderont wikkelde gebieden, dat begin volgend jaar zijn werkzaamheden zal beginnen. ,,Het onrecht, dat Indonesië ons heeft aangedaan heeft geen wijziging ge bracht in ons standpunt jegens de noodzaak van hulpverlening aan in ont wikkeling achtergebleven gebieden". „Het is echter duidelijk", aldus de Nederlandse minister, „dat zowel in ternationaal als nationaal economi sche samenwerking niet blijvend kan zijn zonder een minimum aan goed gefundeerd vertrouwen, in politiek en in economisch opzicht. Indien lan den, die steun behoeven, hier afbre ken wat elders is opgebouwd, dan brengt een dergelijke houding het concept van collectieve welvaart, waarvoor Nederland in het verle den zo herhaaldelijk en krachtig heeft gepleit, in gevaar". Mr. Luns zei: „Het is daarom, dat ik zeer bezorgd ben over de slechte ge volgen voor de zaak van internationale ^-tand, die mijn regering zo warm steunt wil deze zaak tot bloei komen, dan ïs h., noodzakelijk, dat de landen nacrt nun rechten ook hun verplich tingen Slomer, en hun onderlinge af hankelijkheid evenzeer in het OOg hou den als hun onafhankelijkheid. Het ge ven van de juiste vorm en uitdruk. king aan deze onderlinge afhankelijk heid zou men een van de voornaamste doelstellingen van de V.N. kunnen noe men. Deze doelstelling kan slechts wor den bereikt, indien de consequenties ,Tan onderlinge afhankelijkheid loyaal worden aanvaard". Minister Luns eelde in zijn rede ver der mee, dat Nederland het oprichten van een V.N.-vredesmacht voorstaat en verheugd is door de vooruitgang, die bij de organisatie van dit apparaat wordt gemaakt. Hij kondigde aan, dat Neder land voort zal gaan met aan te dringen op een veel grotere en meer uitgebrei de activiteit van de VN-gemeenschap In de economische en sociale sector. ,,Mijn delegatie lioopt, dat het uitge breide programma van technische by- stand geleidelij'k zal groeien tot een plafond van 40 miljoen dollar. Het spe ciale fonds zal, indien het financieel slaagt, een periode inluiden van over gang naar de veel grotere conceptie die de naam gekregen heeft van Sun- fed en die zal voorzien in een toevloed van geld naar de in ontwikkeling ach ter gebleven gebieden voor het finan cieren van een economische infrastruc tuur. Voor het jaar 1959 heeft de Ne derlandse regering besloten een bijdra ge te leveren van 14 miljoen gulden in converteerbare valuta". MINISTER LUNS Vrachtauto rijdt in op personenwagen Op de weg tussen Berlicum en 's- Hertogenbosch is gistermiddag een vrachtauto met aanhangwagen inge reden op een personenauto die, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Am stelveen, uit de richting 's-Hertogen- bosch kwam. De chauffeur van de per sonenwagen werd bij de botsing op slag gedood. De vrachtauto reed de Zuid-Wil lemsvaart in. De chauffeur moest ern stig gewond uit het water worden ge haald. De vrachtwagen, die een lading schelp kalk uit Katwijk aan Zee vervoerde, week van zijn rijbaan af tijdens het passeren van een andere vrachtauto. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting: tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koude nacht en ochtend met plaat selijk mist. Morgen overdag zonnige perioden en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid. Zondag: zon: 6.34-18.26. Maan: 18.31- 7.06. Maandag: zon: 6.30-18.24. Maan: 18.55- 8.09. Station Weer Helsinki zwaar bew. Stockholm licht bew. Oslo zwaar bew. Kopenhagen onbewolkt Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn tf'rankfurt München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. temp. gisteren 7 12 15 14 18 15 16 14 18 24 15 17 14 17 17 24 19 20 28 neersl. afgel. 24 uur 5 0.6 0 4 0 2 0.6 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 Advertentie Zijlstraat Haarlem iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiii Ondanks de vele pogingen daartoe zijn de 5-jarige Tom en de 7-jarige Theo Verzijlbergh uit Haarlem, die sedert woensdagmiddag worden vermist, nog niet gevonden. In het water van het Spaarne nabij de Herzogstraat is men gisteravond tot middernacht aan het dreggen geweest, doch zonder resultaat. De waterpolitie van Zaandam en die van Haarlem zijn ingerukt tot nader order. De tips stromen nog steeds bij de Haarlemse politie binnen, maar slechts één biedt enig houvast. De kinderen zouden namelijk woensdagmiddag om kwart over vijf voor het laatst gezien zijn nabij een metaalfabriek aan de Spaarndamseweg te Haarlem. Vandaag worden de naspeuringen voortgezet. Zondag u.s. zal van Schiphol niet een DC-7C van de SAS het eerste transport schilderijen van Vincent van Gogh over de Noordpool naar Tokio worden gevlogen. De collectie ter waarde van vijftien miljoen guden zal daar worden geëxposeerd in het Nationale Museum voor Moderne Kunst. Het eerste transport omvat negen kisten met schilderijen ter waarde van 5 Yi miljoen. De volgende transporten vertrekken 30 september, 3 oktober en 5 oktober. De schilderijen zijn afkom stig uit het museum Kröllèr Müller, het Rijksmuseum en het Gemeentemu seum in Den Haag. Begin van het vol gend jaar keren de kostbare werken weer naar Nederland terug. De Pool- route is de kortste verbinding tussen Amsterdam en Tokio. Advertentie Prinses Irene is gisteren geïnstalleerd als lid van het Utrechts Vrouwelijk Studentencorps. Temidden van haar medestudentes wacht zij hier het begin der plechtigheid af. Het aantal daklozen in Japan wordt op het ogenblik op 80.000 geschat. On- ongeveer 500.000 huizen staan volgens AFP in het water. Honderden huizen zijn geheel verwoest. Voor zover thans valt na te gaan is Yokohama het zwaarst ge troffen. Daar zijn volgens een voorlo pige telling veertig doden te betreuren. De Japanse raad voor de veiligheid ter zee had met het oog op de nadering van de wervelstorm alle grote buiten landse vracht- en passagiersschepen in de havens van Tokio en Yokohama gelast zee te kiezen. Het peil in de vele kanalen en rivieren steeg toen ai snel en huisvrouwen werd aangeraden voor enkele dagen voedsel en drinkwa ter in voorraad te nemen. Een leger van 16.000 politieagenten en brandweer lieden en 20.000 spoorwegmannen werd in gereedheid gehouden om aan alle rampen zoveel mogelijk het hoofd te bie den. Alle binnenlandse luchtverbindin- gen en veerdiensten werden gestaakt. De Amerikaanse marine heeft giste ren op de lanceerbasis van Kaap Ca naveral een Vanguard-raket afgevuurd met de bedoeling om een volledig uit geruste kunstmaan, die ongeveer 9.75 kilogram weegt, in een baan om de aarde te brengen. Volgens de eerste controle hebben de motoren van de drie raketdelen normaal gewerkt. Tien dagen geleden heeft deze zelfde raket een valse start gehad. Het gevaarte bl«ef toen echter voor belangrijke be schadiging gespaard. Direct na de lan cering van gisteren heeft men signalen van de kunstmaan opgevangen, maar zij waren tamelijk zwak en herhaalden zich niet. Men kan derhalve nog niet vaststellen, of de kuntmaan in haar baan rond de aarde is gekomen of niet. Het kan nog wel twee dagen duren, voordat men op dit punt zekerheid be zit. Het is de zevende keer, dat een Vanguard-raket is afgevuurd. Van de zes overige lanceringen zjjn er niet minder dan vijf mislukt. In maart is een kleine kunstmaan van ongeveer anderhalve kilo, uitgerust met twee ra diozenders, door een Vanguard-raket in een baan om de aarde gebracht. De kunstmaan, die gisteren de ruim te is ingegaan, is uitgerust met instru menten voor het bestuderen van de be weging vein de aarde in de ruimte, een bandrecorder voor het opnemen van de metingen en een zender om signalen naar de aarde te seinen. Verder is er een apparaat in de kunstmaan voor het verkrjjgen van gegevens over het wolkendek boven de aarde. Te Delft is gisteravond op de pro vinciale weg naar Den Haag-West een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een echtpaar uit Delft vrijwel op slag werd gedooden een autobestuurder uit Den Haag ernstig werd gewond. De slacht offers zyn de 27-jarige F. C. Etienne en zijn 25-jarige echtgenote J. C. Turken burg. Zy waren anderhalf jaar getrouwd en hadden een baby van zes maanden. Te omstreeks half negen reed de heer Etienne op zijn scooter, met zijn vrouw op de duo, in de richting Den Haag. Nog onder de gemeente Delft kwam hun een personenauto tegemoet. Plotseling maakte de bestuurder van de personen auto een scherpe bocht naar links en 1-eed de scooter in de flank aan. Deze werd in de berm geduwd en geheel vernield. De berijder en zijn duopassa- giere moeten vrijwel op slag dood zijn geweest. De personenauto reed nog enige meters door en kwam toen in bot sing met een vrachtauto, bestuurd door een fruithandelaar uit Den Haag. De bestuurder van de personenwagen moest ernstig gewond naar het St. Hippolytus ziekenhuis te Delft worden overge bracht. Zowel de personen- als de vrachtauto werden zwaar beschadigd. De Brit Robert Oouglas-Home, die zo als bekend gedongen heeft naar de hand van prinses Margaretha van Zweden, zou gisteren in het geheim uit Kenia naar Engeland zijn teruggekeerd, omdat men vermoedt dat hij bij een ongeluk een breuk in zjjn halswervel heeft op gelopen, zo meldt de „Daily Mail". Het ongeluk zou gebeurd zijn bij een zwempartijtje in Kenia, waar hij ver toefde om de geschiedenis met prinses Margaretha te vergeten. De 26-jarige Douglas Home zou bij het duiken tegen het hoofd van een meisje zijn gebotst. In de Franse legerbasis Meknes in Marokko hebben de militairen reeds hun stemmen uitgebracht over de nieuwe Franse grondwet. Zoals men weet zijn ook de Algerijnen op het platteland gisteren reeds ter stembus gegaan. Een opmerke lijk groot percentage der kiesgerechtigden, volgens de eerste berichten rond 90 procent bracht zijn stem uit. De steden en het Franse moederland stemmen zondag. Oe Noe zei, dat hij in november al gemene verkiezingen had willen hou den, maar met het oog op de toestand in het land was hij tot de slotsom ge komen, dat dergelijke verkiezingen op dat tijdstip niet vrij kunnen zijn. Daar om had hij zich tot generaal Ne Win gewend met het verzoek verkiezingen voor te bereiden, die onder gunstiger omstandigheden en wel binnen een half jaar kunnen worden gehouden. Oe Noe heeft de generaal verzocht een nieuwe regering te vormen, maar daarin geen leden van de antifascisti sche vrijheidspartij op te nemen. Verder heeft hij generaal Ne Win gevraagd er op toe te zien, dat het leger geen ge welddaden begaat, dat alles in het werk wordt gesteld om de vrede in het land te herstellen en dat er op het gebied van de buitenlandse politiek een strikte neutraliteit in acht wordt genomen. De generaal, die in de Tweede Wereldoor log het verzet tegen de Japanners in zijn land heeft geleid, heeft de aanbeve lingen van de premier goedgekeurd. In juni van dit jaar zjjn vijftien mi nisters uit de regering van Oe Noe ge treden, omdat zij het met hem niet eens waren over de toekomst van de antifas cistische vrijheidspartij, die regerings partij is. Twee-en-twintig parlementaire secretarissen traden toen ook af. De tegenstanders van Oe Noe zeiden, dat hij het vertrouwen van de partij had verloren en zich trachtte te handhaven door steun te zoeken bij de communis- tisch-gezinde oppositie. Oe Noe heeft dus nu aan generaal Ne Win verzocht geen leden van de antifascistische vrij heidspartij in de nieuwe regering od te neme#. Radio-Moskou heeft vrijdag gemeld, dat door kippen bloot te stellen aan ultraviolette stralen het aantal eieren dat zij leggen, met ongeveer 25 procent toeneemt. Ook hebben ultra-violette stralen een gunstige uitwerking op de groei van kuikens. Er zij- op grote schaal proeven met bestraling genomen op kippenboerderijen in het gebied van Moskou. Gebruikmaking van deze stra ling kan in de plaats komen van de veel duurdere bijvoeding met levertraan en vitaminen, aldus Tass. Met ingang van hedenochtend is het gevarengebied nabij Christmas Island, waar de Britten kernproeven hebben ge houden, opgeheven en weer voor dc scheepvaart opengesteld. De kernproef van dinsdag j.l. was de laatste van een serie van vier die op 22 augustus begon, zo meldt Reuter. (Van een medewerker) Onze eerste indruk van de Troonre de, voorzover het de sociale ver wachtingen van het begonnen par lementaire jaar betreft,hebben we als weinig perspectiefvol gekwalificeerd. Dat de drie vakcentrales zich daarover op de een of andere manier hebben uit gesproken getuigt van de spanning, wel ke rond de rechtvaardige verdeling der welvaart in Nederland bestaat Een nadere bestudering van de be groting van sociale zaken heeft onze aanvankelijke mening helaas slechts kunnen bevestigen. De 29 pagina's tel lende Memorie van Toelichting op de ze begroting munt naar onze mening vooral uit door een grote mate van zwijgzaamheid op punten, waarvan wij zeker zjjn, dat het Nederlandse volk, en daaronder in bijzondere mate de werk nemers. vol belangstelling zijn. Er zijn bij de begroting van sociale zaken tal van vragen te stellen. Met voorbijgaan van de bemerkingen, die wjj vorige week reeds plaatsten met be trekking tot de spreiding van de wel vaart en de beloning voor de gebrachte consumptie-offers, dringt zich allereerst een vraag op naar de opvattingen van de betrokken minister, de heer Suur- hoff, aangaande de werkgelegenheid. De minister noemt de nog steeds dalen de vermindering van de werkgelegen heid niet bijzonder verontrustend, maar hij legt daarnaast een staat over van de geregistreerde arbeidsreserve (lees: werkloosheid) naar soort ingedeeld. We zien daarbij, dat voornamelijk de struc tuur- en de conjuctuur-werkloosheid in vergelijk met een jaar geleden zeer sterk zijn toegenomen. Bij monde van de K.V.P. is enige malen uitgesproken, dat een werkloosheidscijfer van 3 pet slechts dan aanvaardbaar zal zjjn, wan neer zich dit manifesteert in de sector van de wrijvingswerkloosheid. Zoals thans de verhoudingen liggen draaien we weliswaar om de 3 procent werk lozen. maar de structuur- en de conjunctuurwerk- ioosheid tezamen overtreffen de vingswerkloosheid in belangrijke mate. Bij de aangekondigde maatregelen om deze onjuiste verhouding te corrige ren komt de heer Suurhoff niet verder dan een program van aanvullende wer ken, welke zich in niet belangrijke ma- (Vervolg op pagina 11) Advertentie f P p >-S p N N 5? p. «d O O M P O O CU W M. CDv-P H M O I O O w P a ►t P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1