Voskuilen: technische de schermen in het Henk achter Huis aan Wilsonsplein Televisie op komst voor laatkomers man y Prof. dr. beeld L. Rogier retoucheert van Koning Willem II het DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W T 380 volt door zijn hand voor een nieuwe lichtinstallatie Toneelmeester Bij Kaart H VEERTIG JAAR HAARLEMSE SCHOUWBURG N.V. Oord in Grote Houtstraat heropend De bouw van het r.-k. gymnasium gegund Open décor Portretten door mevrouw Koemans Man zonder gaven van hoofdmaar met grote gaven van hart Slachtoffer van intriganten ?,bli".a.™ (JXÏ) In „De Ark" Op 5 oktober BOEIEND BETOOG VOOR „GELOOF EN WETENSCHAP' ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Als alles goed gaat, kunnen de laatkomers in de Haar lemse schouwburg binnen afzienbare tijd het eerste bedrijf van het stuk, dat gespeeld wordt, in de foyer zien via de televisie-monitor. Dat betekent, dat de deu ren gesloten worden zodra de voorstelling begonnen is, en dat men geen hinderlijk geloop meer krijgt in de schouwburgzaal gedurende de eerste tien, vijftien minu ten. En vanavond al zullen de bezoekers van de foyers na de pauze naar de zaal terug worden geroepen door een aantrekkelijk en melodieus pauze-signaal via de luidspreker, inplaats van door het schorre belletje. Dat zijn zo de tekenen, dat de Haarlemse schouwburg met zijn tijd meegaat, ook in technisch opzicht. En ach ter al die vernieuwingen mag men tien tegen één het vindingrijke brein zien van toneelmeester Henk Vos kuilen. De toneelmeester is op 23 oktober 25 jaar aan het Huis aan het Wilsonsplein verbonden. In intieme kring is het jubileum al gevierd, en de Haarlemse ama teurspelers gaan het binnenkort nog eens dunnetjes overdoen. Over de primeur van Haarlemde bedrijfstelevisie in de schouwburg ten behoeve van de lichttechnicus, is de laatste weken al veel geschreven. Ook dat is weer een idee van Voskuilen, uitgewerkt samen met deskundigen van Philips en gestimuleerd door directeur Herman Deinum. Die bedrijfstelevisie was nodig geworden, om dat door het aanbrengen van de nieuwe lichtinstallatie, de lichtcabine in een zodanige hoek kwam te liggen, dat de belichter geen uitzicht meer had op het toneel. En die nieuwe belichtingsinstallatie moest er nodig komen. Henk Voskuilen, die nu 25 jaar als chef-belichter op treedt, heeft er eigenlijk 25 jaar lang voor gevochten. Toen hij in 1933 aan het Wilsonsplein kwam, na een jaar improviseren in de Jansschouwburg, trof hij een ontstellend gammele en onvolledige installatie aan. De ideale zonwering Fa. 1. P. SENFT ZN. Ultra-moderne platen zaak met zelfbediening In Driehuis NOOITGEDAGT gereedschap Drie gouden klooster jubilea in Haarlemse Mariastichting Vriendschappelijk voetbal in Haarlem Pastoe is als een open boek In een strak omlijnd en boeiend betoog en op de bijna zakelijke toon van de objectieve historicus heeft prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen, gisteravond voor „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse stadsschouwburg de persoon van Koning Willem II ge tekend. Eerder zou men moeten spreken van een her-tekenen, omdat uit het professorale betoog de figuur van de „populaire en ridderlijke" koning in andere lijnen te voorschijn kwam dan waarmee hij tot nu toe voorgesteld werd. De lezing van prof. Rogier is een uitstekende inzet geworden van het nieuwe seizoen, dat „Geloof en Wetenschap" is ingegaan en dat evenals in voorgaande jaren het geval was een zorgvuldig samengesteld en af wisselend programma biedt. 5 y j, ij y§S|| s Neomist in parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten Inauguratie „Sanctus Bavo" Toneelmeester Henk Voskuilen heeft de touwtjes van het technisch toneelbedrijf stevig in handen. Hij knutselde wat met oude lantaarn koppen waarbij hij op eigen houtje lenzen bestelde tot schrik en veront waardiging van de toenmalige directeur en zijn werk bleek zo deugdelijk, dat de toen gemaakte schijnwerpers pas nu de nieuwe installatie in gebruik geno men gaat worden, vervangen zullen worden. Maar die schijnwerpers maak ten destijds nog geen nieuwe installatie. De zaak was zo wrak, dat Voskuilen in 1938, tijdens een voorstelling ter gele genheid van het 25-jarig toneeljubileum van Albert van Dalsum, bij het bedie nen van een weerstand plotseling een stroom door zijn hand kreeg van 380 volt. Hij zag nog kans om de anderen te waarschuwen, die onmiddellijk de stroom uitschakelden, zodat hij de weer stand kon loslaten, maar hij moest der- zaten te spelen! Enfin, men kreeg toe stemming om een tweedehands instal latie te kopen, maar het geld was slechts toereikend voor een apparatuur met minimale capaciteit, zodat na vijf jaar de installatie al niet meer toerei ken^ was. Men heeft het er niettemin tot nu toe mee moeten doen. Dat het publiek daar vrijwel nooit iets van ge merkt heeft, is zo kan men veilig be weren te danken aan Voskuilen en zijn team van handige medewerkers. In 1940 werd Voskuilen benoemd tot toneelmeester, waardoor hjj naast zijn functie als chef-belichter ook nog de tien weken lang met een verbrande j zorg had voor een goede gang van za- 11 1 TI /v4 li'JinIpnM Ir, yirtr* Een rtn Vlot tnnool titof Viq4 topVinJeoViQ hand blijven lopen. Het lidteken is nog te zien. Toen begreep de gemeente eindelijk, dat er iets gebeuren moest. Openbare Werken stelde voor om de bestaande installatie met een stuk gaas te bevei ligen, „zodat die mensen er niet meer met hun handen tussen kunnen komen". Alsof „die mensen" zomaar voor hun plezier met de gevaarlijke apparatuur Advb. ntie Qtt>tfONmö handelsmerk aluminium jaloezieën) Dekoratie!. Duurzaam ea Praktisch. Nassaulaan 76 - Tel. 10743 - Haarlem Gistermorgen heeft de heer Oord jr. In een uitvoerige toespraak de ge schiedenis verteld van de grammofoon- platenzaak G. M. Oord n.v. aan de Grote Houtstraat. Hij deed dat als een hommage aan het adres van zijn vader, die de zaak van de grond af heeft opge bouwd en nu kort na zijn zeventigste verjaardag het bedrijf herbouwd heeft zien worden en heropend als „Eu ropa's mooiste grammofoonplatenzaak". Inderdaad is het totaal verbouwde pand een lustoord geworden voor de platen- enthousiast, zowel op klassiek terrein, als op populair gebied. Het is een ultra moderne zaak geworden waar de klant met recht koning genoemd mag worden. De klant kan zelf zijn keuze maken. Hij kan de plaat horen, die hjj graag horen wil in één van de ongeveer dertig luistercellen, die in de zaak zijn aange bracht. En wanneer hjj zijn keuze heeft gemaakt, kan hp zelf zijn plaat „uit het vak" nemen. Hij kan zich daarbij bo vendien laten bijstaan door een char mante jongedame, die als deskundige mag gelden. Zo treft men op de „klas sieke" afdeling jongedames, die een conservatoriumopleiding hebben ge volgd. Dat er een enorme keuze is, is natuurlijk duidelijk. Het opmerkelijkse van de verbouwing is wel, dat de n.v. G. M. Oord nu voor- al grammofoonplatenhandel is geworden, terwijl voorheen de nadruk vooral viel op de verkoop van radio- en televisie toestellen. Men komt het pand binnen door een grote etalage, die samen met de ontvangsthal de hele oppervlakte beslaat van de vroegere zaak. Daar achter liggen in drie etages de verschil lende afdelingen: de populaire muziek in het souterrain, de klassieken in het midden en boven de radio- en tv-appa- raten. Het is een moderne zaak gewor den, waarin veel met hout en glas ge werkt is, waarin men frisse kleuren heeft gebruikt. In de ontvangsthal treft men bovendien nog een twaalftal luister automaten, waar men door het indruk ken van de grammofoonplaat de twaalf tophits van het moment kan beluisteren. ken op het toneel, wat het technische gedeelte betreft. Hij kreeg de leiding over het technisch personeel en wist het tot een hecht team om te vormen, waar iedere gebruiker van de stadsschouw burg nu met lof en waardering over spreekt. De nieuwe functie bracht voor al in de eerste jaren na de oorlog een prachtige, maar zware tijd, toen „Co- media" optrad als vaste bespeler van het Huis aan het Wilsonplein. Er is veel goed werk verzet in die periode, en Vos kuilen denkt er met een zeker heimwee aan terug. De wereld van het toneel was Vos kuilen nooit helemaal vreemd. Zijn va der was en is in Amersfoort zijn ge boorteplaats een vermaard amateur speler, die nog onlangs ter gelegenheid van zijn 45-jarig toneeljubileum ge huldigd is en koninklijk onderscheiden. De kleine Henk werd al het toneel op gesleept, toen hij nog pas anderhalf jaar oud was. Vijf jaar later ging hij samen met zjjn vader voordragen en liedjes zingen. Na een tijdje bij het amateur toneel gespeeld te hebben, ontdekte hij dat zijn belangstelling eigenlijk uitging naar de technische kant van het thea ter. Op achttienjarige leeftijd kwam hij in de Amersfoortse schouwburg „Ami- citia" de belichtingsman helpen en zo kon het gebeuren, dat hij een belang rijk aandeel kreeg in het succes van een première, die Willem van der Veer in Amersfoort uitbracht. In de rest van ?tin vrije tijd trad hij op als operateur in een bioscoop. Op aanraden van de vermaarde to- neelspecient Ko de Haas, die nu in de zelfde functie optreedt bij de toneel groep „Theater', solliciteerde Voskui len in 1932 bp Kaart in de Jansschouw burg. Hij werd aangenomen. De eerste avond de beste ging „Zomerzotheid" door een gezelschap van Cees Laseur. Om half acht 's avonds was men nog bezig om via de beroemde dansvloer een auto het toneel op te rijden. Maar het lukte, en Voskuil werd aangenomen. De rest van het personeel werd op staan de voet ontslagen'. Een jaar later kwam de plaats van elektricien vacant aan het Wilsonsplein, en Voskuilen had intussen al zoveel levenswijsheid opge daan, dat hij wel begreep, dat hij hij Kaart weg moest, wilde hij zijn gezin tenminste kunnen onderhouden. De beroepsgezelschappen kunnen het met de Haarlemse toneelmeester best vinden. Menig acteur of actrice, die te Terwijl aan de bouw van het nieuwe broederhuis bij het missiehuis te Drie huis de laatste hand wordt gelegd, wor den reeds de voorbereidende grondwerk zaamheden getroffen voor de bouw van het nieuwe gymnasium met gymnas tieklokaal en bijbehorende ruimten. Na de op 8 september gehouden openbare aanbesteding is de bouw gegund aan de laagste inschrijver, de Amsterdam se Ballast Maatschappij. Deze werkte reeds aan het broedershuis en verzorgt ook de verbouwing van een gedeelte van het missiehuis zelf. Het volgend jaar komt de andere helft van het mis siehuis aan de beurt. Het missiehuis zal dan uitsluitend internaat worden. De A.B.M. heeft voor de bouw van het gymnasium met gymnastiekzaal inge schreven voor 608.000,-. Architect is de heer J. Strik uit Boxtel. elfder ure ontdekte dat er iets niet in orde was, vond in Voskuilen een ver trouwde en vindingrijke hulp. En als er gelachen kan worden, is Voskuilen er eveneens bij. Zoals die keer, dat Han Bentz van den Berg een lege kist het toneel op moest brengen en op het laatste ogenblik tot zijn schrik bemerk te, dat iemand lees: Voskuilen zijn kist vol met zware loden gewichten had gelegd. Of Cor Ruys, die een boeket bloemen moest krijgen om die ijlings achter zijn rug te verbergen, en tot zijn schik op een avond een grote bloemen mand kreeg. Hij moest zich uit de si tuatie redden door de mand ijlings in de schoorsteen te verbergen en er breed uit voor te gaan staan. De Haarlemse toneelmeester heeft zich die avond best geamuseerd. En dat de Haarlemse amateurs hem niet graag zouden missen, blijkt wel uit de huldiging die ze hem willen bereiden. Voskuilen is ongelooflijk vindingrijk. Maar daarbij is hij behulpzaam en heeft hij volop plezier in zijn werk: het gaat hem om het toneel, of het nu door ama teurs of door beroepsmensen wordt ge speeld. Hij hoopt alleen, dat de ama teurs hem eens wat meer kans zullen geven om zijn fantasie te laten werken. „Altijd maar die kamerdecors! Laat ze eens een open decor improviseren". Het toneel heeft hem te pakken, en hij wil dat anderen er even vol van zjjn. Dat ze ook iets nieuws willen, dat ze mee gaan met hun tijd. Intussen is hij de ko ning te rijk, dat hij school heeft ge maakt, want onlangs werd zijn zoon Ge rard bij „Theater" tot inspeciënt be noemd. Advertentie al bijna 100 jaar bekend iiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De schilderes mevr. L. Koemans- Peletier heeft ruim twintig por tretten bijeengebracht in de ten toonstellingszaal van De Ark die daar ter bezichtiging blijven tot 4 oktober. Het is alleszins serieus en vakbekwaam werk waarin nagestreefd werd de ge lijkenis geen geweld aan te doen ten gunste van de artistieke allure. In ver band daarmee willen wij enige aanteke ningen maken. Wjj menen namelijk dat onze tijd over de schilderkunstige middelen beschikt waarmee de totaliteit van een mens getekend kan worden, ook zonder de ge lijkenis te schaden. De gelijkenis wordl immers niet uitsluitend bereikt door de gelaatshuid zo nauwkeurig mogelijk in haar nuances van licht en kleur te co- piëren in verf. Buiten het oeuvre van de exposante zijn daartoe talrijke rijkge schilderde voorbeelden aan te wijzen. Maar daar hoeft mevr. Koemans zich niet aan te storen. Wel ter zake is dat binnen haar eigen oeuvre in enkele doe ken het evenwicht tussen schilderen en documenteren is verlegd in de richting van de persoonlijke interpretatie en dat deze werken in zeggingskracht boven de overige uitstreven. Van die overige zou men dan moeten zeggen dat de plichtmatige documentatie op de ambachtelijke beheersing steunt, maar het vrjj-uit schilderen belemmert. Niet als portret opgezette koppen ver tonen de schilderlust reeds vanuit de eerste opzet. De ideale situatie zou zijn dat het portretmatige zó moeiteloos wordt be handeld dat het schilderlustige vrij kan doorbreken, waarmee tevens het ge schilderd „portret" op een hoger plan komt. De portretten in de collectie die ons zeer hebben geboeid zijn aangege ven met de nummers 5, 6 en 9. De in roodaarde getekende baby-portretjes zijn, transparant en spontaan, aanwijzingen voor de mogelijkheden van direkte no titie welke mevr. Koemans-Peletier ten dienste staan. /L. T. Zondag 5 oktober viert zuster Antonie uit de Mariastichting te Haarlem haar goude.n kloosterjubiieum. Zuster Anto nie is van 1938 tot 1946 overste ge weest en heeft de zustergemeenschap derhalve door de moeilijke oorlogsja ren heen geleid. Samen met haar vie ren ook zuster Bathildis, het hoofd van de keuken, en zuster Gratia, die in de wasserij werkt, haar gouden klooster- leest. Zuster Engelbertis, die hoofd is van de kinderafdeling, en zuster Aagatha, die werkzaam is in de verpleging, vie ren op 5 oktober haar zilveren kloos- terfeest. Omdat al deze zusters in de loop van hun leven vaak met het pu bliek in contact zijn geweest en vele vrienden en bekenden hebben, wordt er op zaterdag 4 oktober te harer ere in de Mariastichting een receptie gehou den, 's middags van 3 tot 5 uur. Zon dag 5 oktober vindt de eigenlijke vie ring in intieme kring plaats, en deze wordt 's ochtends om 9 uur begonnen met een hoogmis in de kapel van het ziekenhuis. In tegenstelling tot een eerder gepu bliceerd bericht delen wij mede, dat de vriendschappelijke voetbalwedstrijd tus sen Geel Wit en Onze Gezellen zondag gespeeld wordt op het trerein aan de Van Oosten de Bruynstraat te Haarlem. Aanvang twaalf uur. Op het terrein aan de Schalkwijker- weg spelen Ripperda en de tweede klas- ser Purmersteyn morgen een vriend schappelijke wedstrijd. De ontmoeting begint om half drie. Advertentie UMl Pastoe meubelen zijn eerlijk, eenvoudig, strak en zuiver van lijn. Juist daarom laten zij ruimte aan de fantasie. U schrijft er het verhaal van Uw eigen leven mee. Mogen wij U onze geïllustreerde meubel- folderFXj.gratis toezenden? Pastoe - Rots oord 3 - Utrecht. Toonkamers: Rotterdam - Groot handelsgebouw - naast ingang D - stationszijde. Amsterdam - Prinsen gracht 679 - bij Leidsestr. Utrecht - Catharijnesingel 34. weest van de drie koningen die Neder land gehad heeft. Bij vele gebreken heeft hij zeer veel goede dingen gedaan in een niet imposante tijd (18151840) van dommelige meelzakken en jan sa- lies. Hij zat boordevol initiatieven in tegenstelling tot zijn zoon, die bijvoor beeld voor de stoomvaart onverschillig bleef en geen belangstelling had voor handel en nijverheid. Met enkele forse streken duidde prof. Rogier aan, hoe er in de negentiende eeuw geen decennium is geweest zo vol onrust, felle critiek, malcontentie maar ook vol goeddeels geslaagde hervor mingspogingen als de periode van 1840- 1850, de tijd dus, die de regering van Willem II (najaar 1840-voorjaar 1849) vrjjwel geheel omsluit. In tien jaar tijd werd een afstand afgelegd, die op ve lerlei terrein in zekere zin een volsla gen ommekeer bracht. In 1840 is Ne derland een zeer zwakke parlementai re staat, waarin de permanente minis ter van justitie, Van Maanen, meer optredend als rijkskanselier onder Wil lem I, gestreefd heeft naar een soort politie-staat: afbraak van de vrijheden van drukpers, vereniging en godsdienst (vervolging van de Afgescheidenen). In dat jaar staat Nederland voor een staatsbankroet, is de handel in verval en veroorzaakt een catastrofale werk loosheid een verregaande verpaupering (een vijfde van de Nederlanders leeft van de bedeling). Tien jaar later is Thorbecke dank zij de grondwetsher ziening van 1848 bezig met zijn orga nieke wetgeving, waardoor Nederland een werkelijke parlementaire staat wordt. Dan ook saneert Van Hali's lands financiën, biedt o.a. de stoom vaart expansie aan de handel en is het werkloosheidscijfer gedaald tot nul. Die gunstige ontwikkeling, aldus prof. Rogier, verzwaart de indruk als zou de persoon van Willem II beslis send zijn geweest en als zou zijn vader bij hem in de schaduw staan. Willem I is echter verreweg de grootste ge- i fc 'V - - anneer Broeder Prosper nog geleefd had, zou het van de week z ij n gloriedag geweest zijn, toen met veel broederlijk en zusterlijk vertoon de nieuwbouw van het ziekenhuis St. Joannes de Deo geopend werd. Hij zou met zijn fo totoestel rondgesjouwd hebben, met zijn brutale vriendelijkheid zou hij de ene prelaat na de andere „gescho ten" hebben, en zich wringend dood de dichte massa genodigden zou hij er op toegezien hebben, dat de „men- neer van de krant" voldoende geïn formeerd was. Hij was een uitste kende pers-chef, die desnoods zelf het nieuws creëerde om z ij n zie kenhuis in de publiciteit te brengen Ik heb hem dus op dat hoogtij ge mist, maar hij heeft uitstekende plaatsvervangers gekregen. Vermoe delijk zijn er in de hemel nu een stel engelen onder toezicht van een aarfsengel de refter aan het restau reren volgens de plannen van sera fijn Prosper of misschien ook is juist de eerste paal geheid van een hemelse aula, naar een Prosperiaans idee natuurlijk. Ik weet het niet, maar wel weet ik, dat hij aan zijn gouden box een telelens gemonteerd heeft om toch nog een paar „kiekies" van die drukte in het ziekenhuis te maken. En trots zal hij over enkele dagen met een foto de hemel rond lopen, waarop Broeder Philippus, de overste der broeders, en zuster Flo rentine, de overste der zusters, el kaar de hand drukken. Kijk, zal hij zeggen, dat kan nou alleen maar in Haarlem. Iedereen heeft de trots van broe der Prosper gedeeld. In vele toon aarden is die samenwerking van broeders en zusters reeds bezongen en ontelbare belangstellenden heb ben de nieuwbouw bewonderd waar mede „St. Joannes de Deo" zich tot een ziekenhuis van grote allure ge promoveerd heeft. De bewegelijke drs. Vissers en de ontstellend rusti ge dr. Garrer hebben met broeder Philippus als het Deo-triumviraat vele handen moeten schudden. En zij hebben, heel prudent zwijgend, bij zichzelf gedacht: „Komen jullie over tien jaar maar eens terug, dan zullen jullie pas wat zien in en rond de Deo". Ik schrijf hier nu brutaal over de „Deo", maar dat moet bijna een doodzonde zijn. Ik vermoed maar ik ben geen theoloog dat hier meer sprake is van een erfzonde, want se dert zeventig jaar is het begrip „Deo" zo van geslacht op geslacht overgegaan, dat een buschauffeur niet anders weet. In geschreven taal dient het echter „St. Joannes de Deo" te zijn. Dat moet een order geweest zijn van een overste van vóór de oorlog. In die jaren namelijk wer den er nog eigen koeien van het zie kenhuis geslacht en ter onderschei ding van de andere werden op het slachthuis de broederlijke koeien, omtrent de plaats waar de staart pleegt te hangen, bekalkt met de let ters DEO. Dat ging die overigens nimmer koeienerende overste te ver. erfst en regen, soms wat opge- sierd met wat zonneschijn, hebben dinsdag hun rentree gemaakt in stad en streek. De laatste vakantiegangers zijn nu werkelijk thuis gekomen en iedereen heeft zich de rug gekromd om gewapend met levertraan of vitamine het winter seizoen te „nemen". De uitnodigin gen voor vergaderingen stromen weer binnen, tonelisten en zangers bereiden zich met gloedvolle ernst voor op hun optreden, en ter redac tie zit iedereen te rekenen, of er nog een vrije avond voor hem zal overschieten. Maar niet getreurd. Volgende week is het 3 oktober. Op zo'n dag verlies ik mijn Haarlems accent en komt de hutspot op tafel. Wie geeft op die vrij dag dispensatie voor klapstuk? Gril van hei lot Willem II was afhankelijk van de gril van het lot en heel zjjn leven was vol onberekenbaarheden. Twee jaar oud kwam hij in den vreemde terecht, van zjjn 14e tot 16e jaar was hij op de Ber- lijnse militaire academie en daarna werd zijn opvoeding voltooid in Enge land, waar hij Anglicaans geworden te Oxford eefi studentikoos leven, bekroond met ere-doctoraat, leidde. Zijn gouverneur getuigde van hem in 1808 als van „een vroeg bedorven, arbeids- schuwe jongen". Zijn militaire bravour kon hij met uit bundige onstuimigheid uitleven tijdens Wellington's tocht naar Spanje, waar hij zich verschillende onderscheidingen verwierf. Een rapport, door Wellington uitgebracht, tekende hem, die al te ge makkelijk in de omgang was, als een onstuimig en dapper man, die onbera den en licht mee te slepen was en die gauw het slachtoffer werd van intri ganten. Niemand heeft dan ook zo goed de kunst verstaan om zich te com- promiteren als Willem II, wiens verlo ving met de inspectueuze Charlotte af sprong op zijn lichtmisserijen. Anna Paulowna, een zuster van de Russische keizer, met wie hij in 1816 huwde was niet in staat haar onevenwichtige echt genoot te hervormen, wel heeft zij al les gedaan om de gevolgen af te rem mer De militaire roem. die hij bij Quatre Bras en Waterloo verwierf en waardoor hij als een jonge held op een stijgerend ros de geschie denis inreed, en de staat, die hij voerde (het kroonprinselijke hof te Brussel overschitterde alle Europese hoven) verleidden hem tot vele avon turen, als slachtoffer tevens van in triganten, die in zjjn paleis kind aan huis waren. Avonturen ISpOL op LaiVL. Zo was er het plan om Lodewijk XVIII van Frankrijk weg te werken en Willem II, toen nog kroonprins, op de Franse troon te zetten, met de bedoe ling tevens om België van Nederland af te scheiden en bij Frankrijk te voe gen, Prof. Rogier illustreerde zjjn be toog nog met enkele andere voorvallen en achtte het tekenend, dat men de kroonprins ervan verdacht betrokken te zijn bij een inbraak in zijn eigen pa leis waarbij voor enige miljoenen aan juwelen gestolen werd. Sprekend over de verhouding van de kroonprins tot zijn vader, Willem I, memoreerde prof. Rogier het ongedul dig verlangen van de zoon naar de ko ninklijke waardigheid. Zij speculaties op de Belgische troon, die ondanks alle door hem geïnspireerde schot schriften tegen zijn vader op niets uit liepen, brachten hem toch als de verlo ren zoon naar Nederland terug. Hij bleef niettemin een object van de „onderwereld", die met hem samen spande om Koning Willem I weg te werken. De verlopen jonkheer Andrin- ga de Kempenaer, die het beruchte, „Willem Kaaskop en Jetje Donder- mond" schreef, liep de deur bij hem plat. Was de kroonprins, aldus prof. Rogier, niet voor koning geboren, hij zou nooit op de troon gezet zijn. De va der zou, geen koning zijnde, een voor treffelijk bankdirecteur geworden zijn, de zoon zou niets betekend hebben, zelfs geen legerleider geworden zijn. Nief representatief De regeringsdaden van 1840 tot 1850 zijn daarom niet representatief voor Koning Willem II, die als kroonprins wegens de grondwet van 1848 afstand deed van zijn rechten op de troon (waarop zijn vader niet inging), naar het buitenland vertrok en pas te rugkeerde na de troonsafstand van zijn vader om de eed af te leggen op die zelfde grondwet. In werken had hij ech ter geen zin en leven kon hij niet meer. Het leven van Willem II is rijk aan verrassingen geweest. Ondanks, dat hij de gaven van hoofd miste, was hij bracht. PROF. DR. L. ROGIER populair, omdat hij vele gaven van hart had. Zjjn populariteit dankte hij mede aan zijn krijgsverrichtingen, zijn sportiviteit en zijn vele vrienden (in 9 jaar deelde hij de insteller van de lintjesregen meer onderscheidingen uit dan de twee andere koningen sa men in 70 jaar). Prof. Rogier maakte er echter moreel bezwaar tegen Wil lem II een ridderlijk man te noemen. Katholieks Natuurlijk bracht hij en hij deed dat tot slot de verhouding van Wil lem II tot de katholieken ter sprake. Willem II geniet nog steeds de reputa tie de katholieken begunstigd te heb ben, althans terwille geweest te zijn. In Brabant, waar hjj acht jaar overigens ook in bucolische sieren vertoefd heeft, gewaagt men nog van zjjn goedhartigheid en blijft het on juiste verhaal, dat de koning in ge wijde aarde begraven ligt en dat de kist in de Delftse grafkelder met keien ge vuld is. Het is echter niet juist uit de vriendschappelijke relatie van Willem II met de latere mgr. Zwijsen een ka tholieke sympathie te concluderen. De koning prees nu eenmaal uiterlijkhe den en wendde, zoals alle lieden met een overspannen gezagscrisis, het ge zicht naar het autocratische Rome. Aan de hand van enkele voorbeelden toonde prof. Rogier aan. dat Willem I niets onrechtmatigs heeft gedaan en dat Willem II, .voor zover er voordeel voor de katholieken te behalen viel, ze ker niet de initiatiefnemer is geweest. De onderwijs-pacificatie met name is misschien te danken geweest aan de invloed van Zwijsen, de vrijheid van on derwijs staat op naam van Thorbecke. Om zijn betoog niet in mineur af te sluiten, stelde prof. Rogier nog eens, dat Willem II vol zwakheid was, maar dat niet te ontkennen valt, dat in hem het aantrekkelijke beeld opkomt van de dolende ridder, een product van zijn tijd, een mens. geboren uit het huwe lijk van een stijve autocratische vader en een hoogst onbeduidende en uiterst zwakke moeder. Willem II heeft geen goede uitzet meegekregen, en alles we ten, doet alles vergeven. Het moet bo vendien niet prettig geweest zijn koning te worden in het land van Batavus Droogstoppel. Prof. Rogier werd op gedegen wij ze in- en uitgeleid door de voorzit ter, mr. dr. F. A. Bijvoet, die bij de aanvang onder meer mededeelde, dat de administrateur de heer A. J. Lingg, over enkele dagen inderdaad bereikbaar zal zijn onder telefoon nummer 14018. Pater Theo Ruigrok S.S.S, afkomstig uit de parochie van Onze Lieve Vrouw van VU Smarten en Sint Bavo in Haar lem-noord zal dinsdag 30 september uit handen van mgr. W. P. A. M. Mutsaerts bisschop van 's Hertogenbosch, de H. Priesterwijding ontvangen in de pa rochiekerk van het Allerheiligst Sa crament te Nijmegen. Pater Ruigrok zal zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen zondag 12 oktober, in de parochie kerk van Onze Lieve Vrouw van VII Smarten en in de Sinte Catharina-kleu- terschool in Haarlem-noord recipiëren 's middags van half drie tot vier uur. Zondag 28 september zal Sanctus Ba vo 24 nieuwe leden inaugureren. De plechtigheid, die om 20.00 uur begint, zal in de sociëteit de Waag geschieden. Na de inauguratie spreekt dr. B. Delf- gaauw over „De grondmotieven in de tegenstelling tussen Oost- en West-Euro pa". De verdere avond zal op vrolijke en traditionele wijze worden doorge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3