ORANJE zonder zijn „dertigers tegen Belgische club-combinatie Zullen de jongeren in de voetsporen van hun voorgangers treden? VLAAMSE REBELLIE De Russische ploeg weer veruit favoriet R.-K. Sportschool Amsterdam opent in januari a.s. CAPTAIN BAKKER STAAKT DE STRIJD NU IS HET HERFST Van Dam en Dame DE OPSTELLINGEN Nederland kan nu met Euwe en Donner verder komen In november installatie van het stichtingsbestuur Nog drie Nederlanders zonder strafpunten en schijven ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 PAGINA 4 55 Biljarten in Antwerpen Van de Pol verslaat Spanjaard Domingo 10.000 valse kaartjes bij Italiaanse voetbalmatch Schaak-Olympiade in München Internationale motorzesdaagse BELGIË Vanderstappen Devogelaere Thellin Hanon Storme Mathonet Piters Jurion Stockman Houf Paeschen Scheidsrechter 0 Zsott (Hongarije) Moulijn v.d. Linden Kruiver v. Wissen v.d. Kuil Klaassens v.d. Hart Notermans Kraay Wiersma De Munck NEDERLAND Recordverbetering Poging van Campbell met Bluebird mislukt NederlandBelgië Parlementariërs gaan weer voetballen In vier races: Amerikaans zeiljacht veruit superieur Ria van Kuik tweede in Londen Estafette-races op Zandvoorts Circuit Nederlandse schilderijen naar Warschau Finse atleten zorgen voor een sensatie Verrassende overwinningen in Engeland ii abcdefgh. WÊ IIS "Ui 9 E oM? Sl, 4728-231 48x31; 48. 36x20 32'27. 31x22i 50- 23-18 22xl3l D(Van onze sportredactie) e „Hel van Deurne" verwacht ons weer. Het voetbalseizoen is weliswaar nauwelijks aan de gang de competitie rolt in België zelfs nog maar drie weken maar zoiets is de laatste jaren geen beletsel meer om op internationaal niveau in actie te komen. De verwachtingen zijn zelfs hooggespannen. Wie namelijk herinnert zich niet dat Oranje's laatste bezoek aan de Antwerpse „Bosuil", zoals onze zuiderburen het stadion van Deurne noemen, een eclatante overwinning heeft opgeleverd? Met niet minder dan 7—2 werd er gewonnen; Oranje's grootste na-oorlogse triomf op de Belgen. Maar, sinds de dertiende april is er heel wat veranderd. De Belgen waren voldoende geschrokken om zich te realiseren, dat zij hun voorbereidingen op een andere leest moesten schoeien en w de met de overwinning vergulde Nederlanders, juichen al lang niet me„ zo hard, nu de nationale ploeg op de triomf tegen België een nederlaag tegen Turkije en een armzalig gelijk spel tegen Noorwegen heeft laten volgen. Wij juichen nog minder nu Wilkes opnieuw emplooi heeft ge vonden onder de Spaanse zon en wij zijn zelfs lichtelijk in een paniek stemming beland nu ook Lenstra niet van de partij zal zijn, omdat hij zondag j.I. geblesseerd is geraakt. Het is ons slechts tot troost, dat de Belgen ook niet gelukkig zijn met hun nationale ploeg, die feitelijk weinig meer is dan een combinatie van twee clubteams, aangevuld met twee „buitenstaanders". En zo ziet ge, dat er in enkele maanden tijds toch weer voldoende is gebeurd om aan de vooravond van de „derby der lage landen te kunnen beweren, dat er geen enkele zekerheid over het resultaat bestaat. hij ten onrechte de reputatie heeft een uitstekend clubspeler, maar onge schikt voor een vertegenwoordigend elftal te zijn. Van der Linden is op grond van zijn prestaties bij DOS één der beste en talentvolste jonge aan vallers van het Nederlandse voetbal en het zou dus verheugend zijn als hij nu de kans aangreep om zich ook als een kracht van betekenis voor het Ne derlands elftal op te werpen. Len stra's blessure betekent, dat Van Wis sen zijn zo goed als zekere plaats in de middenlinie heeft moeten verrui len voor die in de voorhoede. Met Kruiver als middenvoor en met Van der Kuil en Moulijn op de vleugels heeft het Nederlands elftal nu een bij zonder jeugdige aanvalslinie, een voorhoede der toekomst zelfs als de proef tegen de Belgen zal mislukken. Intussen mag niet over het hoofd ge zien worden, dat de jongste triomf die het Nederlands elftal heeft behaald te gen België. 72 dus, de triomf van Len stra en Wilkes de „dertigers" is geweest. Zij hehben toen in Deurne een schitterende demonstratie gegeven van wat Nederlands grootste na-oorlogse voetballers in hun mars hadden. Zij hebben de Belgische verdedigers tot fi guranten gedegradeerd en de „hel" omgetoverd in een walhalla. Zij hebben toen de overwinning goeddeels bereikt en nu ze alle twee dus afwezig zijn, zullen de Belgen zich ongetwijfeld mo reel gesterkt voelen, waardoor ook gro tere tegenstand verwacht mag worden- Men mag daarom beslist niet bjj voor baat aannemen, dat Oranje als zekere winnaar naar Antwerpen gaat. Men mag wel hopen op een succesje, in het vertrouwen, dat de defensie hecht zai zijn, dat de kanthalves Notermans en Klaassens altijd betrouwbare krachten zijn geweest en dat er in de voorhoede niet de momenteel in goede vorm ste kende vleugelspelers Van der Kuil en Moulijn en met het nieuwe binnentrio voldoende talent schuilt. De grote vraag is natuurlijk of de jongeren in derdaad in de voetsporen van hun voor gangers zullen treden. Vlamingen geprikkeld Het is de moeite waard om de tegen stander van morgen van het Neder lands elftal wat nader te beschouwen. Uit de samenstelling van het Belgische elftal blijkt namelijk, dat onze zuider buren voor heel wat problemen zaten toen zij aan het formeren begonnen. Werkelijk uitblinkers heeft men er ken nelijk niet. De Belgen hebben namelijk twee forse grepen gedaan in de club teams, die momenteel het meest tot de verbeelding spreken: Standard Luik, de kampioensclub, en Anderlecht, de be faamde Brusselse club, die tot nu toe fraaie resultaten heeft geboekt in de competitiewedstrijden. Van Standard Luik, dat enkele weken geleden een op merkelijk resultaat boekte door de Schotse kampioensploeg met. niet min der dan 51 te verslaan, zijn vjjf spe lers gekozen en van Anderlecht vier. Dat negental is aangevuld met twee an deren, waaronder één Vlaming. Het ge volg is, dat heel Vlaanderen nu op zijn kop staat. Altijd is er een soort Vlaams- Waals evenwicht geweest in het Belgi sche elftal, soms zelfs deed men een concessie aan de kwaliteit om dat even wicht toch maar te bewaren. Nu, met de ploeg van tien Walen en één Vla ming, hebben de Vlaamse kranten het genresteerd om hun lezers op verkapte wijze op te wekken, maar niet naar de wedstrijd te gaan en geen kaartje te kopen N? iiism Kraay: nieuwe verdediger. Te Antwerpen is vrijdagmiddag het in ternationale pentathlontoernooi voort gezet met het spelen van de partijen tussen Van de Pol (Ned.) en de Span jaard Domingo. Onze ladngenoot won met 7 tegen 3 wedstrijdpunten. Libre Van de Pol Domingo 47/2 Van de Pol Domingo Bandstoten Van de Pol Domingo 71/2 Domingo Van de Pol Driebanden Domingo Van de Pol Bij belangrijke wedstrijden van hun clubs in het Olympisch stadion te Ro me kregen officials van Lazio en Roma de indruk dat het stadion meer toe schouwers bevatte dan men op grond van het aantal verkochte plaatsbewij zen zou mogen verwachten. Er werd een onderzoek ingesteld en het recht vaardigde die indruk volkomen. Naar schatting 10.000 bezoekers waren het stadion binnengekomen op valse plaats bewijzen die zij voor een prikje ge kocht hadden. Het verlies voor de twee clubs werd op 15 miljoen lire geraamd 200 4 153 50.00 133 4 96 32.25 150 2 114 75 27 2 19 13.50 50 6 20 8.33 19 6 5 3.16 100 9 32 11.11 54 9 23 6 20 26 3 0.769 20 26 4 0.769 De Munck; weer verkozen boven Pieters Graafland. Toen woensdagavond de kandidaten voor het Oranjeteam voor de laatste trainingsbijeenkomst in het stadion De Vliert waren, heerste er bepaald geen opgewekte stemming. Men zag er een bedrukt kijkende Kuys, die voor het eerst sinds lange tijd niet werd geko zen en nu als reserve langs de lijn zal nale ploeg waardig is. Men zag er voorts een diep teleurgestelde Lenstra, zitten. Men zag er een sombere Rijvers, die maar al te goed weet op dit ogen blik ver van zijn topvorm te zijn en daardoor geen verkiezing in de natio- Lenstra's recordpoging Abe Lenstra was bijzonder gebrand op de wedstrijd tegen de Belgen en op de ontmoetingen, die in het nabije ver schiet liggen: in oktober tegen Dene marken en in november tegen Zwitser land. De Friese Enschedeër weet, dat het einde van zijn interland-carrière menselijkerwijs gesproken elke dag kan komen ai troost hij zich dan met de gedachte, dat Stanley Matthews nog in ternationaal was toen hij zijn tweeën veertigste verjaardag vierde. En. Len stra wil voor hij definitief wordt toege laten tot de club van de oud-internatio- nais eerst nog Nederlands topscorer al ler tijden worden om zo zijn uitzonder lijke klasse ook voor de historie te la ten vastleggen. Hii deelt het record thans met Bakhuys (30 doelpunten), Voorhoede der toekomst In het nieuwe Oranjeteam zal Kraay, die tegen Noorwegen heeft ge debuteerd, de plaats van Kuys inne men en die verandering zal eerder een versterking dan een verzwakking van de defensie zijn. Rijvers viert zijn rentree dus niet als opvolger van een andere „Grote Man", Wilkes, maar heeft de eer van Van der Linden moeten la ten. De jonge aanvoerder van DOS speelde al één keer voor het Neder lands elftal, namelijk in de winter van 1957 in Madrid tegen Spanje. Dat de buut was geen succes, maar kon het moeilijk zijn. want de Spanjaarden waren veel te sterk voor het Neder lands elftal. Van der Linden krijgt nu een nieuwe kans om aan te tonen, dat Captain Bakker uitgevallen; Vrolijk, Van Ommeren, Plevier en Aaltink be straft. Dat was voor de Nederlanders de balans van de vijfde e.n zwaarste dag van de 33e internationale motor- zesdaagse. Men kan het echter nauwelijks een trieste balans noemen, want de moei lijkheden waren zeer groot. Het doorzet tingsvermogen van de Nederlanders was opnieuw bewonderenswaardig. De drie overgebleven rijders van het Nederlandse vaas-team Muller, als mede de debutanten Van Dobben en Den Haan hebben zich wederom ge handhaafd en hielden het goud binnen hun bereik. Vijftien uitvallers leverde deze voor laatste dag op, zodat zaterdag slechts 143 deelnemers mogen starten. De pech bleef de Nederlandse captain achtervolgen. Ai direct na de start in het Skistadion van Garmisch-Parten- kirchen bleek zijn Maico, ten gevolge van een val van donderdag, niet harder dan 40 km p. uur te kunnen rijden. Dat maakte de Nederlander in feite kans loos en spoedig moest Bakker de strijd dan ook staken. Een kabelbreuk bleek later oorzaak te zijn geweest van alle moeilijkheden. Van Ommeren was ook ai niet geluk kig. Hij kreeg een lekke band juist toen hij in de Isar-bedding reed. Pas 3 km verder kon de man uit Amby het natte element verlaten en toen was de scha de aan zijn velg zo groot dat hij kort daarop alweer een lekke band had. Van Ommeren raakte aanzienlijk ten achter op het rij-schema, maar kwam nog juist binnen de tijdslimiet in het Ski-stadion terug. Een ongeregelde ontsteking, opgelopen bij een val, maakte dat ook Aris Plevier zijn kansen op het goud verspeelde. Vro lijk liep een kleine 25 strafpunten op bij de steile klim van de .Hochkopf en het moeilijke terrein was er tenslotte oor zaak van dat Gerrit Aaltink einde lijk eens geen lekke band zijn straf punten-.,saldo" verhoogd zag tot onge veer 60. Italië handhaafde een traditie. Vrjjdag was het Franco Sani, die het traditio nele ene strafpunt, dat de Italianen sinds jaren op de voorlaatste dag plegen te „scoren", op zijn ljjst liet schrijven. Wel iswaar heeft de manager van de Azzurri protest aangetekend, doch dit protest is door de internationale jury afgewezen, zodat de strijd om de international tro phy, in eerste instantie, alleen nog gaat tussen Tsjecho-Slowakije en West-Duits- land, dat de trofee verleden jaar op de Tsjechen veroverde. Naar alle waarschijnlijkheid zijn voorts nog maar vijf vaas-teams zonder straf punten. Een lid van een Tsjechiiche ploeg kwam te laat bij een controle en ook een rijder van het Oostenrijkse A- team zou strafpunten hebben opgelopen. Polen A en B, Zweden, Duitsland en een Tsjechisch team zouden in dat ge val de voornaamste kanshebbers zijn voor de zo fel begeerde zilveren vaas. (Van onze sportredactie) Na een lange tyd van gedegen voor bereiding kan thans gezegd worden, dat te Amsterdam zal worden opge richt een r.-k. school voor sportleiders en dat de opening zal plaats vinden op 5 januari 1959. Met ingang van 1 sep tember j.I. is tot directeur van de school benoemd drs. H. Ras, leraar in de lichamelijke opvoeding aan de r.-k. kweekschool te Amsterdam. Een zelf standige stichting zal de school behe ren en in november zal de stichtingsak te verleden worden. Het initiatief voor de oprichting van de sportschool komt van het districts- bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond in Amsterdam. Het bestuur heeft vele maanden besteed aan uitwer king van een wetenschappelijk verant woorde opleiding op levensbeschouwe lijke grondslag en is er in die tnd bo vendien in geslaagd de financiële ba sis te vinden voor een zij het nog be scheiden begin. In november zal de „Stichting Katholieke Sportleidersschool Amsterdam" worden opgericht en zal het bestuur worden geïnstalleerd. Het ligt in de bedoeling om op 5 jan. ari a.s. te beginnen met drie op- Donald Campbell heeft in zijn race boot Bluebird, welke straalaandrijving heeft, een mislukte poging gedaan om het wereldsnelheidsrecord te water, dat met 239.07 mijl per uur op naam van hem en van deze boot staat, te bre ken. Het water van het Coniston-meer was nauwelijks gerimpeld, doch reeds de kleinste golven kunnen de Bluebird uit zijn koers zetten en daardoor was Camp- belle gedwongen de boot op ongeveer de helft van ijn geschatte topsnelheid te houden. Op de gemetc kilometer maakte hij op de heenweg een gemid delde van 125 mijl en op de terugweg een van 132 mijl. Het gemiddelde werd bekend gemaakt als 128,5 mijl per uur. Er zat beweging in het meer. Ik had een maximum van 200 mijl kunnen halen, maar een hogere snelheid was beslist onverantwoordelijk geweest. Spoe dig probeer ik het nog eens, aldus Campbell. leidingen: voetbal, gymnastiek en een combinatie basketball-volleybal. Intus sen is de directeur van de school, de heer Ras, reeds begonnen aan het sa menstellen van het leerprogramma aan de hand van door het bestuur van de Amsterdamse N.K.S. verstrekte lei draden en aan het aantrekken van do centen. Rond 8 november, de dag waarop het Beneluxparlement weer in Den Haag bijeenkomt, zal de voetbalwedstrijd tus sen Belgische en Nederlandse Kamer leden, die het vorige parlementaire jaar voor het eerst is gespeeld, worden her haald. De match wordt gespeeld in Den Haag. Men zit in Den Haag inmiddels niet stil. De Kamerleden hebben ingezien dat training een voorwaarde is ook op het sportveld de eer van het Neder landse parlement hooó' te houden. We kelijks, verenigen zij zich voor een gymnastiekles, die het vorig jaar is ingevoerd. Dit zal het selectieprobleem ongetwijfeld minder groot maken. Nu is het dan echt afgelopen met de zomer. En de herfst is eindelijk geko men. Het regent en de bladeren vallen van de bomen. Maar nu komen ook weer de gezellige avondjes. Avondjes om te puzzelen en zo. Doe je best! De oplossing van de vorige puzzle was zo Horizontaal: 1 boot, 3 voet, 5 timmer man, 8 metselaar, 12 doel, 13 roer. Vertikaal: 1 Bart, 2 trom, 3 veer, 4 teen, 6 mot, 7 Mia, 8 mand, 9 stel, 10 leer, 11 raar. De prijswinnaars; le prijs: Cisca Schoorl, Oudaenstraat 29, Haarlem-N. 2e prijs: Hans Speet, Piet Heinstraat 70, IJmuiden-Oost. 3e prijs: Yvonne Wisman, Javalaan 68, Heemstede. Nieuwe inzendingen liefst oer brief kaart aan de redactie vai. dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs- vraag". Het Amerikaanse jacht „Columbia1 heeft de z.g. Amerika-beker, een trofee die sinds 1851 in handen is van de Ver enigde Staten, gewonnen. In de vierde en beslissende race uit de, reeks van ze ven het Amerikaanse jacht zegevier de driemaal in de voorgaande wedstrij den met groot verschil had de Engel se boot Sceptre" last met de zeilen. De Columbia ging met een voorsprong van duizend meter door de aankomstlijn. In alle vier races heeft het lichtere Amerikaanse jacht, met Briggs Cun ningham als schipper, zowel bij ruw weer en harde wind als bij rustige zee bewezen sneller te zyn dan de vier ton zwaardere Sceptre Tijdens de landenontmoeting tussen de heren atleten yan y-ngeiand en Finland in het White City stadion te Londen, die op de eerste dag eindigde in een ver rassende 6948 puntenvoorsprong voor de Seandinaviërs, kwamen twee Ne derlandse meisjes uit op enkele invita tienummers. Ria van Kuik werd tweede op de 200 meter in 25.2 sec. achter de Engelse Marianne Dew, die 0,1 seC sne]]er was dan de Nederlandse en Corrie van den Bosch werd op de 80 meter horden met groot verschil verslagen door Carol Quinton. Het Engelse meisje noteerde 11.2 sec., Corrie van den.Rosch ging q.4 sec. la ter door de finish. Zondag organiseert de Nederlandse Auto-rensj)ort erenigjng. op het circuit van Zaridvoort estafette-races y0or automobilisten. Deze vorm van auto- rensport is een noviteit voor Europa. Deskundigen e*l.. 'hebbers van de autosport zien dit experiment van de NAV waarvoor een behoorlijk aan tal deelnemers heeft ingeschreven met spanning tegemoet. De organisatoren hebben alles ge daan om de races voor het publiek en de renners zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De diverse teams zullen name lijk zó worden samengesteld, dat de totale rondetijden van elk team prak tisch gelijk zijn. Een en ander kan ech ter beïnvloed worden door het meer of minder snel wisselen van de ploegge noten en hun rijvaardigheid. De wedstrijden vangen 's middags om 12 uur aan. Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft een tiental schilderijen in bruikleen ver strekt aan het nationaal museum te War schau (Polen). Daar zal van half oktober tot half december een tentoonstelling worden gehouden van Nederlandse land schapskunst. Deze tentoonstelling staat onder auspiciën van het Nederlandse in stituut voor internationale culturele be trekkingen. Ongeveer 210 schakers, bij wie we reldkampioen Botwinnik, twee oud-we reldkampioenen (Smyslov en dr. Euwe), nog ruim 20 andere internationale groot meesters en een goede 40 internationa le meesters, zullen in de loop van maan dag 29 september uit alle delen van de wereld te München arriveren om daar voor hun land uit te komen in de grote wedstrijd om het wereldkam pioenschap voor landenploegen. Het aantal deelnemende landen, waaronder ook Nederland, zal vermoe delijk 35 bedragen, dat is een meer dan te Moskou 1956, waar de vorige schaak olympiade werd gehouden. Bij deze 35 landen bevinden zich alle finalisten (een eindgroep van 12 landen) i it Moskou 1956, t.w. de Sovjet-Unie, Joegoslavië, Hongarije, Argentinië, West-Duitsland, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Engeland, Zwitserland, Denemarken, Roemenië en Israël. Nederland, dat toen dr. Euwe en Don ner miste, eindigde in 1956 in de twee de finale-groep op de 6e plaats, achter Oostenrijk, IJsland, Zweden, België en Finland. Dat was voor Nederlandse be grippen een pover resultaat. Ditmaal bestaat er echter een goede kans, dat het Nederlandse team, met Euwe en Donner, en verder met Prins, Van den Berg, Kramer en Roessel, tot een beter resultaat zal kunnen komen. Maar de concurrentie zal fel en de strijd hard zijn. Want naast de fina listen uit Spanje, die wij reeds noem den, zijn nu ook de Verenigde Staten en Spanje aanwezig. Vooral het team der Amerikanen, dat in 1954 en 1956 wegens geldgebrek van deelneming moest afzien en in het verleden niet minder dan viermaal achtereen de aan dit toernooi verbonden Hamilton-Russel- bokaal won, zal een duchtig woordje meespreken. Het bestaat uit 5 groot meesters (Reshevsky, Bisguier, Kash- dan en Rossolimo) en 1 meester (Lam- bardy, de wereldkampioen van de jeugd). Toch is het de vraag of het Amerikaanse team de sterrenploeg van de Sovjet-Unie (Botwinnik Symslov, Ke- res, Bronstein, Tal en Petrosian) se rieus zal kunnen bedreigen. Op papier althans zullen de Russen hun overwin ningen van 1952, 1954 en 1956 kunnen herhalen. Elk land treedt per wedstrijd met 4 man aan, doch de meeste landen ko men met 6 spelers, zodat men „ge dekt" is tegen ziekte,"vermoeidheid, uit vorm geraken, e.d. De deelnemende lan den zullen eerst uitkomen in vier paral- lelgroepen van ongeveer gelijke sterkte. In elk deze voorgroepen zullen plm. 9 landen uitkomen. De nos. 1-3 van elke voorgroep vormen samen de finale, de nos. 4-6 de eerste kwalificatiegroep, de nos. 7-9 de tweede kwalificatiegroep. Op de eerste dag van de landen atle tiekwedstrijd tussen de herenploegen van Engeland en Finland hebben de Seandinaviërs een verrassende punten- voorsprong van 6948 genomen. Van de elf nummers die werden verwerkt, won nen de Britten er slechts drie, name lijk door de Europese kampioen Mike Rawson op de 800 meter in 1 min. 58,8 sec., door Dave Segal die met 21,5 sec. over de 200 meter op de eerste plaats beslag legde en op de 4 x 100 meter es tafette door de zilveren ploeg van Stock holm in 41.- sec. De Finnen daarentegen zegevierden bij het discuswerpen (Fentti Repo 51.71 ï*1-), het speerwerpen (Mikko Paana- nen 74.35 m), het hinkstapspringen (Ka- n Rahkamo 15.36), de 3000 meter stee ple chase (Pertti Koivunen 8 min. 55 s?c-> ,?n het polsstokhoogspringen (Mat- ti Sutmen 4.26). Een sensatie waren de overwinningen van Olavi Vuorisalo op de 1500 m in 3 min. 44,2 sec. voor de Europese kampioen Brian Hewson, van Oswal Mildh op de 400 m horden in 52.4 sec. voor Tom Farrell en op de 5000 m de dubbele zege van Jorma Kakko (14 min. 07,8 sec.) die met zijn landgenoot Reiko Hoykinpuro, niet min der dan 10 meter voorsprong had op de Britse kampioen Stan Eldon. Een Londense specialist, sir Regi nald Jones, heeft aan de Australische tennisspeler Hoad een maand rust voor geschreven. Sir Reginald gaf echter als zijn mening dat Hoad bij een goede behandeling van zjjn rugaandoening over drie a vier weken weer fit zal zjjn en dat hij zijn tenniscarrière zal kunnen voortzetten. Probleem No. 76 van J. H. Swebilius Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kgl De3 Tel Tc6 Lc8 Lh2 Pd4 pion f3. Zwart: Kd5 Tg3 Ld7 Pc2 Pf6 pionnen b3 b5 c5 g2. Oplossing prijsprobleem september, probleem No. 70 van J. J. Ebben: 1. Df2! Een prachtige bewerking van het „Fleck-thema". Er zijn na de sleutelzet 6 matzetten mogelijk en toch is er op elke tegenzet van zwart slechts een matzet mogelijk. Een technisch snufje! Na loting is de prijs gewonnen door de heer W. J. Vroom te Amsterdam. Oplossing probleem Nó. 74 van J. J Rietveld: 1 De5:! met de dreiging Pd4 mat. Voor degenen die een sleutelzet, waarbij geslagen wordt, niet kunnen waarderen, merken wij hierbij op dat er wel iets tegenover staat n.l. dame-offer en zelfpenning. De varianten zijn: Pc3, 2. Tc3:; Pb4:, 2. Tc3; Pf4, 2. Tc3; Pf6, 2. Db5; Le5:f, 2. Pe5: met mat. Oplossing probleem No. 75 van dr. P. Feenstra Kuiper: 1. Pd8! De vari anten zijn: Tc5:, 2. Db2; Td4, 2. Li4; Lf7:, 2. Pf7:; Ld7, 2. Pd7:; Lc6:, 2. Pc6:; g-paard speelt 2. Tf5 met mat. Heeft u nog even tijd een „partij" na te spelen tussen Gibaud met wit en Lazard met zwart? Gespeeld in Parijs. 1. d4 Pf6, 2. Pd2 e5 (Een va riant van het Budapester-gambiet.) 3. de5: Pg4, 4. h3??? (Hier had na tuurlijk Pgf3 gespeeld moeten wor den.) - Pe3! en wit geeft het op daar de dame verloren gaat of na fe3: mat volgt door Dh4. Ook meesters spelen niet altijd meesterlijk. Probleem No. 77 van W. A. Shlnkman. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste prijs Southern Trade Gazette. Probleem voor geoefende oplossers. No. 2293 van W. Lente te Koudekerke Wit; Kg2 Dg3 Tbl Th5 La7 Ld7 Pc2 Pionnen a3 d3 Zwart: Kb5 Dg5 Tb2 Lel Lc6 Phl Pionnen a4 a5 a6 d6 h6. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Fer- quin. Marnixkade 104 te Amsterdam. snel 21 47-42 hier was 31-26 kans- riiker geweest. 16-21; 22. 27x16 18-22; 23 28x17 12x21; 24. 16x27 23-29; 25. 34x23 19x26; 26. 30x19 14x23; zwart heeft wat ruimte gekregen. 27. 38-32 10-14; 28. 45-40 14-19; 29. 40-34 15-20" 30. 25x14 19x10; 31. 35-30 10-14- 32' 42-37 7-12; 33. 43-38 14-19: 34 49.49 9-14; 35. 30-24 19x30; 36. 34x25 4-9- 37. 39-34 12-18; 38. 33-29 13-iq- 3q' 38-33 18-22; 40. 27x18 23x12; 41 43-39 9-13; 42. 33-28 11-16; 43. 34-30 6-11 44. 39-34 16-21?? zwart mocht niet op 17 spelen maar dit is toch beslist een tout, ofschoon de weerlegging verrassend is 45. 30_24 i9x39; 46. 01. 20-15 en wit won gemakkelijk. Probleem voor beginners. No, 533 van P. J. Eype te Haarlem Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 oktober, a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36 - Heemstede. Oplossing van No. 2286 van dezelfde auteur Wit speelt naar: 29, 41, 19, 6, 1, 33, 40, 39 en wint. Een niet erg moeilijk stukje doch zeer fraai; de slag 1x33 is briljant! Het partijspel. De volgende partij werd gespeeld tussen twee hoofdklassers voor een onderlinge competitie. Deze partij verliep zoals zovele; na vrij goed openings- en middenspel heeft een der partijen een gering voordeeltje gekregen, hetwelk bij goed spel echter niet voldoende zou zijn ge weest om te winnen. Door een fout van de andere partij kwam er echter een leuke afwikkeling die winst bracht. 1. 32-28 18-23; 2. 33-29 23x32; 3. 37x28 19-24; 4. 39-33 14-19; 5. 41-37 20-25; 6. 29x20 25x14; 7. 37-32 12-18; 8. 46-41 15-20; 9. 41-37 7-12; 10. 44-39 10-15; 11. 34-30 20-24; 12. 10-34 18-23; 13. 31-27 12-18; 14. 30-25 17-21; 15. 34-30 1-7; 16. 50-44 7-12; 17. 44-40 2-7; 18. 40-34 21-26; hier moest zwart even oppassen, 15-20 of naar 17 spelen ging niet. 19. 37-31 26x37; 20. 42x31 5-10. Hier blijkt dat tempo voordeel niet altijd een absoluut voordeel is; zwart heeft moeilijk Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 533 en 534 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 oktober a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossing van No, 529 van G. J. Ritzen te Eygelshoven. 46-41, 22x31, 42-37, 31x42, 47x38, 36x47, 29-24, 47x20,. 25x1, 26-31 de beste, 16x7, 31-37, 7-2, nu dreigt op 37-41: 2-19 met winst en op 37-42: 15-20, 2-19 en 1x47, dus moet zwart' wel 5-10, 15x4, 37-41 of 42, 4-13, zwart naar 46, 47 of 48 en wit speelt 1-23, 29 of 34 en wint. Een heel mooi eindspel dat eigenlijk wel wat eenvoudig bewerkt is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4