Morgen Universiteitszondag De parochiële inzameling wordt gereorganiseerd Bijdrage van 12 cent per katholiek moet een gulden per jaar worden Bedrijfsdirecteur Bach verlaat de K.L.M. Schrijven van H. Vader De plaats van het ziekenhuis in de gezondheidszorg Pleidooi voor inschakeling de huisarts van Straks „Texel-dekblad"? Bodem van het eiland zeer geschikt voor tabak MISLUKTE REDDING Een katholieke nationale en Europese plicht In het belang van de maatschappij en van mijzelf9 Verkoop- en service organisatie klaar Oostenrijkse mijn werkers gaan korter werken VERDACHTEN VAN ROOFOVERVAL BEKENNEN Belgische grens dicht voor sla Bestuilrderen pauselijk onderscheiden Hongaars president oefent zelfkritiek ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 D AF-personenauto „Niet zo tijdelijke" belasting van invloed op de prijs ra j =1' De vertaling van dit schrijven luidt: Wij hebben niet belangstelling kennis genomen van de actie, die in Nederland op verzoek van het Episcopaat wordt ondernomen om aan het katholiek Hoger Onderwijs de financiële steun te verzekeren, die het nodig heeft. Van ganser harte moedigen Wij dit initiatief aan en Wij wensen diegenen van Onze zonen geluk, die zich wijden aan een zaak van zo groot belang voor het leven der Kerk en voor haar culturele glans in hun dierbare vaderland. Bij gelegenheid van de aanstaande inzameling op „Universiteits zondag" vormen Wij de wens, dat de Nederlandse katholieken, getrouw aan hun traditie van edelmoedigheid, de oproep van het Nationale Comité (Hoger Onderwijs Fonds), dat tot dit doel is opgericht, met vrijgevigheid zullen beantwoorden en gaarne schenken Wij aan de voortreffelijke voorzitter van dit comité, aan zijn mede werkers en aan alle schenkers, als onderpand van Onze vaderlijke zorg, Onze Apostolische Zegen. Gegeven op het Vaticaan, 1 Pius P.P. XII augustus 1958. Nederlandse militair verongelukt in Duitsland Algemeen kapittel van de paters der H.H. Harten Nieuwe algemeen overste fraters Maristen Ziekenhuis en overheid Zielzorg in het ziekenhuis De rijkssubsidie aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen bedraagt 90% van de investerings- en exploitatie kosten. In de kosten van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg wordt voor 70% voorzien door rijkssubsidie. De ontbrekende bedragen, die op drie mil joen gulden per jaar gesteld worden, moeten door het katholieke volksdeel worden opgebracht. Dit betekent, dat iedere katholiek kinderen en non-pascanten in begrepen jaarlijks een gulden moet bijdragen voor de instandhouding en noodzakelijke uitbreiding van het katholiek hoger onderwijs. De gemiddelde bijdrage per katholiek per jaar bedraagt echter slechts 12 cent. In 1957 bedroeg de opbrengst van de jaarlijkse inzame ling door de parochiële comité's van de Sint Radboud- stichting 574.723,-. Vergeleken met de opbrengst in 1947 kon weliswaar een stijging van 69% geboekt wor den (per katholiek een stijging van 39%), maar het to tale resultaat houdt geen gelijke tred met de ontwikke ling van het katholiek hoger onderwijs. De verleden jaar door het Episcopaat opgerichte Stichting Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs (directeur J. F. E. M. Aghina, Koningslaan 24, Utrecht) wil daarom nieuwe methoden toepassen in de bestaande organisa tie der parochiële comité's en bovendien nieuwe bron nen aanboren. De huidige inzamelingsmethode van de parochiële comité's heeft het bezwaar, dat een centrale administra tie ontbreekt. De comité's dragen het geld af zonder specificatie, zodat men niet weet hoeveel giften (en hoe groot elk) per parochie binnenkomen en er geen blijvende binding met de schen kers tot stand gebracht kan worden. Met ingang van morgen Universi teitszondag zal een begin worden gemaakt met de poging om tot een kern van een centrale administratie te ko men. In de katholieke pers worden advertenties gepubliceerd met invulfor- mulieren, die men verzocht wordt uit te knippen, in te vullen en op te zen den. De collectanten van de parochiële comité's zullen bovendien in de komen de week dergelijke formulieren aan huis aanbieden, met het vezoek zich tot een vaste jaarlijkse donatie te verbin den. Ter gelegenheid van Universiteits zondag zal de bisschop van 's-Her- togenbosch, mgr. W. P. A. M. Mut- saerts, morgen in de Sint Jan een pontificale H. Mis celebreren, tij dens welke zijn coadjutor, mgr. W. M. Bekkers, een door de K.R.O. uit te zenden predikatie zal houden over het katholiek hoger onderwijs. In de namiddag zal de heer J. A. Middel huis, voorzitter van de K.A.B., een radiorede houden over de democra tisering van het hoger onderwijs. Bo vendien zal zondag door de K.R.O. een ronde tafel-gesprek worden uit gezonden, waaraan zullen deelnemen prof. dr. L. J. Rogier uit Nijmegen, prof. J. Waterink van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, de heer J. Maenen, voorzitter van de K.A.B. in Limburg, mej. M. Bongaerts, sena- trix van het Nijmeegs Studentencorps, en de heer F. J. E. M. Aghina, directeur van het Hoger Onderwijs Het besluit om de capaciteit van de '""duktie van de D.A.F.-personenwa- gen verdubbelen tot 50.000 wagens per jaar h„eit ZOals bekend, met zich meegebracht, de wagen niet in ok- tober-november va„ (llt jaar in serje- produktie zal komen a0ch eerst in het voorjaar 1959. De verkoop. en servjce_ organisatie in Nederland voor <te D.a.F. 600 is intussen praktisch gereed. Onge veer 135 dealers zullen ieder de ver koop en service in hun rayon ter hand nemen. Zodra de produktie aanloopt, zullen zij successievelijk bevoorraad worden met voorraad- en demonstrar tiewagens en met onderdelen. Ofschoon in die landen, waar D.A.F. eigen verkoopkantoren heeft zoals Bel gië, Duitsland en Zweden, de verkoop via deze eigen verkooporganisaties zal lopen, zijn de meeste onderhandelingen met gegadigden voor het importeur schap in andere landen nog niet defi nitief afgesloten, zodat nog geen volledi ge lijst van verkoop- en service-steun punten in Europa of daarbuiten ver strekt kan worden. Bovendien is de ver wachting, dat tijdens de komende in ternationale automobiel tentoonstelling in Parijs en Londen, waar de D.A.F.- personenwagen wordt geëxposeerd, nog vele nieuwe contacten met de interna tionale autohandel gelegd zullen wor den. Meer in het bijzonder worden de exportkansen naar de Verenigde Sta ten momenteel zorgvuldig bestudeerd. Nu uit de „miljarden-nota" van de minister van financiën, die aan de Sta ten Generaal is overgelegd, zo zegt het bedrijf, is gebleken, dat het „tijdelij ke" karakter van de nieuwe verhoging van de omzetbelasting niet zo tijdelijk is als aanvankelijk in de bedoeling scheen te liggen, zal op het moment dat de D.A.F. 6Ó0 in de verkoop komt deze extra omzetbelasting boven op de P'ijs komen. Per 1 oktober gaan ongeveer 60.000 Oostenrijkse mijnwerkers 45 uur per week werken i.p.v. 48 uur, zo is door de commissie voor lonen en prijzen in Wenen bekend gemaakt. Het loon blijft onveranderd ongeveer 2200 schilling per maand voor en ervaren mijnwer ker, ongeveer 1800 voor een onervaren mijnwerker. De verkorting van de werkweek voor de mijnwerkers betekent een nieuwe stap in het streven naar een algemene werkweek van 45 uur. Eerder dit jaar ging het personeel van de elektriciteits-, automobiel- olie-industrieën al korter werken. In vakbondskringen hoopt men binnen enkele jaren een werkweek van 45 uur In alle takken van industrie en handel te bereiken. Fonds te Utrecht, het geheel onder leiding van Anton van Duinkerken. De K.R.O.-televisie zal donderdag 9 oktober een life-reportage uitzenden over de universiteit van Nijmegen, waar in de nadruk zal vallen op de medi sche faculeit, meer in het bijzonder op de afdeling kindergeneeskunde. Zoals bekend, is de Stichting Cen traal Fonds voor Katholiek Hoger On derwijs georganiseerd in zes werkgroe pen, waarvan er vier zich bezighouden met het verwerven van financiële steun, resp. van „lichamen van de dode hand", in de vorm van schenkingen en legaten, van het bedrijfsleven en van particu lieren met hoge inkomens. Een andere werkgroep behartigt de algemene pro paganda en bereidt speciale acties voor. Bovendien is er een werkgroep de eerste en belangrijkste die de dioce sane en parochiële comité's omvat en als gecoördineerd geheel werkt met het centraal comité van de Sint Rad- boudstichting. In 1157 van de 1583 parochies be staan parochiële comité's, die samen ruim tienduizend leden omvatten. Het blijkt zeer moeilijk te zijn in de gro te steden werkelijk werkende comité's op te richten en in stand te houden, o.m. wegens de vlottende bevolking, het verzwakt parochiebewustzijn, het aan tal non-pascanten en de gemengde hu welijken. Ook in Limburg heeft een groot aantal parochies geen comité; het is moeilijk, mensen te vinden, die jaar lijks een huiscollecte willen houden. In het eerste jaar van bestaan van de stichting hebben alleen de werkgroe pen parcohiële comité, bedrijfsleven en speciale acties geld opgebracht. Laatst genoemde werkgroep heeft met de ver spreiding van de bisschoppelijke brief van 3 november 1957 een aanzienlijk werkkapitaal bijeengebracht, waarmee de stichting verdere werkzaamheden- voorbereidt. Tijdens een persconferentie is er van stichtingszijde met nadruk op gewezen, dat de bisschoppen van Nederland de financiering van het katholiek hoger on derwijs de hoogste urgentie hebben toe gekend na die van de kerkenbouw. De stichting motiveert dit met er op te wijzen, dat het voor het behoud van de christelijke levenswaarden van het hoog ste belang is, dat de uitkomsten van het zuiver wetenschappelijk onderzoek en de toepassingen hiervan getoetst worden aan de geopenbaarde waarheid. De Nederlandse katholieken hebben op wetenschappelijk gebied 'n achterstand in te halen; terwijl plm. 35 pet. van de bevolking katholiek is, bedraagt het per centage onder de academische studenten slechts 27. Met name op medisch ge bied ontstaat er steeds meer behoefte aan katholieke, wetenschappelijk ge schoolde specialisten. Waar het rijk een groot deel van de kosten van het katholiek hoger onder wijs financiert ook met belasting geld van niet-katholieken noemt de stichting het een nationale plicht van de katholieken om zelf het ontbreken de bedrag bijeen te brengen. Dit te meer omdat de r.-k. Universiteit moet uitgroeien tot een volledige universi teit met alle faculteiten. Om de groeien de bevolking bestaansmogelijkheid te verschaffen, moet Nederland steeds meer industrialiseren, waartoe ook we tenschappelijk gevormde leidinggeven den nodig zijn. In de opleiding en vorming van hen moeten de katholieken een evenredig aandeel leveren. Ten op zichte van het oosten heeft West-Euro pa de plicht, meer wetenschapsbeoefe naars op te leiden; tegen deze achter grond aldus de stichting is steun aan het katholiek hoger onderwijs ook een Europese plicht. De r.-k. Universiteit in 1923 begon nen met 27 hoogleraren en 189 studen ten telt thans 77 hoogleraren, 10 lectoren, 26 docenten en 2350 studen ten, o.w. 514 vrouwelijke. De Katholie ke Economische Hogeschool in 1927 begonnen met 5 hoogleraren en 28 studenten telt thans 16 hoogleraren, 11 lectoren, 3 docenten, 4 leeropdrachten en 706 studenten. In de Nijmeegse ver eniging van reünisten zijn 2698 afge studeerden verenigd, in die van Tilburg 964. IPC?®?: O Tijdens start- en landingsoefeningen met tweemotorige „Scimitar"-vliegtuigen van het 803e squadron van de Britse marine-luchtvaartdienst op het dek van het Engelse vliegdekschip „Victorious" op de rede van Portsmouth, is commander J. J. Russell om het leven gekomen. Zijn vliegtuig stortte in zee toen het over het dek heenschoot, doordat de kabel, welke het vliegtuig aanvankelijk had afgeremd, knapte. Russell slaagde er niet in zijn cockpit open te breken om zich te redden. Een man, hangend onder aan een reddingshelikopter, deed een ver geefse poging het snel zinkende vliegtuig te bereiken om de piloot te redden. De heer J. A. Bach, bedrijfsdirecteur vluchtproduktie, zal op eigen verzoek op 1 november a.s. de dienst der K.L.M. verlaten, aldus meldt het A.X.P. Het ontslag zal de heer Bach, die sinds 1924 een grote staat van dienst in de luchtvaart heeft verworven en aan wie in mei 1955 de leiding van de vluchtproduktie werd toevertrouwd, op de meest eervolle wijze worden ver leend. Met ingang van 1 november is de heer J. J. Mulder, thans onderdirec teur, in de plaats van de heer Bach be noemd. Van de heer Bach heeft het A.N.P. nader vernomen dat hij, na lang be raad, tot de overtuiging is gekomen met het neerleggen van zijn functie zowel het belang van de K.L.M. als dat van hemzelf te dienen. De heer Bach stond al geruime tijd bloot aan kritiek van verschillende kanten. Uit zijn verklaring dat hij, na lang beraad, tot de overtuiging is ge komen het belang zowel van zichzelf De Stichting Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs heeft ter gelegenheid van Universiteitszondag een fraai gecalligrafeerd schrijven ontvangen, dat door Z.H. Paus Pius XII persoonlijk is ondertekend. De tekst van dit schrijven luidt: Nous avons pris connaissance avec intérêt de Faction entreprise aux Pays-Bas, a la demande de I Episcopat, pour assurer a I Enseignement supérieur catholique le soutien financier dont il a besoin. De grand coeur Nous encourageons cette initiative et félicitons ceux de Nos fils qui se dévouent a une cause si importante pour la vie de l'Eglise et son rayonnement culturel dans leur chère Patrie. A l'occasion de la prochaine collecte du „Dimanche universitaire Nous formons le voeu que les catholiques hollandais, fidèles a leur tradition de générosilé, répondent largement a l'appel du Comité National institué a eet ef/et, et volontiers Nous accordons au digne Président de ce Comité, a ses collaborateurs et a töus les donateurs, en gage de Noire patemelle sollicitude, Notre Bénédiction Apostolique. Du Vatican, le Ier aoüt 1958 Pius pp- Xll als de maatschappij te dienen door zijn functie neer te leggen, blijkt duidelijk dat hij tenslotte uit die kritiek de voor de hand liggende conclusie heeft getrokken. Wij geloven niet dat er verband moet worden gezocht tussen het ontslag van de heer Bach en de vliegersstaking. Ook de heer Bach heeft uiteraard een rol gespeeld in de ze kwestie, maar het ligt niet in zijn natuur om voor dit soort affaires uit de weg te gaan, althans niet op deze wijze. Evenmin moet er naar onze mening verband worden gelegd tussen het heengaan van de heer v. d. Ploeg en het ontslag van de heer Bach. Bei de ontslagen staan op zichzelf en heb ben een geheel andere achtergrond. Als men de levensbeschrijving van de heer Bach leest valt het op, dat hij verschillende vooraanstaande functies in de luchtvaart heeft bekleed, maar nooit gedurende lange tijd achter elkaar. De heer C. C. Küpfer, thans directie-secre taris by Fokker, heeft jaren geleden een boek over hem geschreven, dat als titel draagt „Een zwerver in het luchtruim". Wij geloven dat deze typering van de heer Bach door een van zijn beste vrien den bijzonder goed is getroffen. Zijn vlucht met de K.L.M. DC-7C van de Douglasfabrieken over de Noordpool naar Schiphol, waar de heer Bach pre cies een week geleden van terugkeerde, is kennelijk zijn afscheid van de K.L.M. geweest. De heer Bach, die in 1905 is geboren, is in 1924 zijn vliegerloopbaan begonnen te Soesterberg. Hij heeft verscheidene jaren in 't toenmalige Nederlandseh-Indië als marinevlieger gevlogen. In 1932 werd hij verkeersvlieger bij de K.N.I.L., later bij de K.L.M. In 1935 werd de heer Bach invlieger bij Koolhoven. In datzelfde jaar richtte hij met Frans Habnit het luchtvaartweekblad Vliegwereld op. Na de capitulatie begon de heer Bach aan de rijksuniversiteit te Utrecht met de studie voor tandarts. Hij slaagde voor het tandartsexamen en vestigde zich te 's-Gravenhage. Na de tweede wereld oorlog werd de heer Bach belast met de organisatie van een rijksluchtvaartschool. Deze school werd in 1946 opgericht en de heer Bach werd haar eerste directeur. In 1948 ging hij weer in militaire dienst, waar hij na enige tijd in de rang van generaal-majoor-vlieger directeur mate rieel luchtmacht werd. De heer Bach ging in 1955 weer naar de burgerlucht vaart, toen hij de leiding kreeg van de vluchtproduktiegroep van de K.L.M. De 21-jarige W. de M. en de 32-ja- rige H. P. M., die na een uitgebreid onderzoek in samenwerking met de cen trale recherche te Amsterdam door de rijkspolitie te Haarlemmermeer zijn ge arresteerd, verdacht van een overval op een alleenwonende 58-jarige landbou wer in de Haarlemmermeer in de nacht van zondag op maandag j.l., hebben thans bekend. Vrijdag is de 21-jarige dienstplichtige sergeant H. A. Garrelts uit Bellingwolde in Duitsland om het leven gekomen. Het slachtoffer bestuurde een jeep en kwam bij de noordelijke uitgang van het oefenterrein Sennelager in botsing met een militaire personenauto. Door de botsing werd G. uit de jeep geslin gerd. Hij liep een schedelbasisfractuur op waaraan hij overleed. Het slachtof fer, dat ongehuwd was diende bij het 44-ste bataljon infanterie, dat gele gerd is in Zuidlaren. Met ingang van a.s. maandag is de grens van België weer gesloten voor kropsla. De maatregel is door België genomen op grond van de prijsontwikke ling voor dit produkt op de eigen markt. De export van kropsla uit ons land is de laatste tijd niet meer van zeer grote betekenis, hoewel België wel tot de be langrijkste afnemers behoorde. Het algemeen kapittel van de paters der H. H. Harten te Rome heeft pater M. J. Bisschop, provinciaal van Ne derland, gekozen tot prior van het Moe derhuis m Rome. Tot raadsheren zijn gekozen pater A. Deussen, Duitsland, pater E. Gutierrez, Spanje die tevens econoom werd en pater N. B. Lava- nant, Frankrijk. Het vijftiende generaal kapittel der fraters Maristen te Turijn heeft broe der Charles Raphael, tot dusver gene raal assistent voor België, Nederland, Duitsland en Belgisch Congo, tot alge meen overste der Congregatie gekozen. (Van onze speciale verslaggever) De plaats van het ziekenhuis in het totaal van de medische verzorging is gisteren op de tweede dag van het driedaagse congres van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen te Nijme gen onderwerp geweest van veelzijdige behandeling en bespreking. Elf inlei ders hebben in zes discussiegroepen deze plaats aangeduid met betrekking tot de sociale gezondheidszorg, de over heid, de psycho-hygiënische gezond heidszorg, de maatschappelijke verzor ging en de zielzorg, terwijl in dit ver band ook de verhouding specialist huisarts ter sprake kwam. Dr. J. B. Stolte, geneesheer-direc teur van het Sint-Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg, betoogde, dat de huisarts zich ten onrechte gefrustreerd voelt door de ontwikkeling van de specialisa tie. Hij is en moet blijven de spil van de persoonlijke gezondheidszorg (cura tief en preventief), welke plaats door de specialist gerespecteerd moet wor den, evenals door het ziekenhuis, dat niet buiten zijn muren mag treden. Ook wanneer de patiënt in het ziekenhuis ligt, kan de huisarts een belangrijke taak vervullen, aldus directeur Stolte, die de wens uitte, dat door proefonder vindelijk onderzoek wordt nagegaan hoe de huisarts het best ingeschakeld kan worden bij de behandeling van de opgenomen patiënt. Ook dr. H. Festen uit Oisterwijk, voormalig huisarts, pleitte voor sa menwerking tussen specialist en huis arts. In het volwaardige ziekenhuis echter hoort z.i. de huisarts niet thuis als zelfstandig werker. Bij beide groepen moet het inzicht groeien, dat samenwerking in het belang is van de patiënt; de verantwoordelijk heid van specialist en huisarts eindigt niet op de drempel van ieders werk plaats. Op de vragen, die in dit ver band rijzen, geeft de organisatie van de artsen onvoldoende antwoord aldus dr. Festen omdat men zich in het verleden niet voldoende heeft kunnen losmaken van het groeps belang. Met betrekking tot de samenwerking tussen ziekenhuizen en kruisverenigin gen (sociale gezondheidszorg) merkte dr. H. van IJzeren, geneesheer-direc teur van het St.-Canisius Ziekenhuis te Nijmegen, op, dat er wel enig contact is op het gebied van de verpleging, doch dat een organisatorisch verband op het gebied van preventie en sociale zorg ontbreekt. Pleitend voor nauwere samenwerking tussen ziekenhuizen en kruisverenigingen, opperde dr. Van IJzeren de mogelijkheid om de polikli nieken van de ziekenhuizen te laten uitgroeien tot gezondheidscentra, waarin preventie, behandeling en so ciaal-medische zorg zouden kunnen sa menwerken. De taak van de zieken huizen zou daardoor veel ruimer wor den, georiënteerd op de werkelijke be langen van de volksgezondheid. Mr. J. de Vreeze, secretaris-generaal van het Wit-Gele Kruis en lid van de Tweede Kamer, behandelde de verhou ding tussen ziekenhuis en overheid. Er is dringend behoefte aan serieuze we tenschappelijke bewerking aan de vraagstukken, die zich hierbij voor doen. Spr. deed in dit verband een beroep op de r.-k. universiteit om mee te werken aan de vormgeving van het medisch en gezondheidsrecht. Wil de gezondheidszorg bevredigend functioneren dan moeten de maatschap pelijke organisatie? aan zelf-ordening van de overheid. Men overschatte de doen, bevorderd door en onder toezicht mogelijkheden niet om bij wet bevre digende regelingen te treffen, aldus mr. De Vreeze. Een wettelijk vergunnings stelsel voor oprichting en uitbrei ding van ziekenhuizen naar de maat staf van behoefte is slechts aanneme lijk indien kan worden aangetoond, dat het algemeen belang dit dwingend voorschrijft en wettelijke normen aan vaardbaar kunnen worden geformu leerd en gehanteerd. Bijzonder groot was de belangstelling van de congressisten voor de discussie groep, die de zielzorg in het ziekenhuis tot onderwerp had. Rector A, H. Schlüt- ken van de R.-K. Ziekenverpleging te Hilversum, die het onderwerp inleidde ter discussie stelde, had vele colle ga's en een groot aantal religieuzen met ongelijke kappen onder zijn gehoor, toen hij betoogde, dat de taak van de rector aanvankelijk gericht op de religieuze communiteit van het zieken- lllllllllllillllllilllliillillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tijdens de slotzitting van het congres, dat de Vereniging van katholieke zieken huizen ter gelegenheid van haar 25-ja- rig bestaan te Nijmegen heeft gehou den, heeft de bisschop-coadjutor van 's Hertogenbosch. mgr. W. M. Bekkers, hedenmorgen medegedeeld, dat Z. H. de Paus aan twee bestuursleden een ho ge onderscheiding heeft verleend. De voorzitter van de vereniging, de heer Jos Maenen (voorzitter van het bestuur van het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen en lid van de Tweede Ka mer) is benoemd tot commandeur in de orde van Sint Sylvester, de heer F. J. van Aalst (penningmeester van de vereniging en economisch adjunct-di recteur van het St.-Ignatius Ziekenhuis te Breda) werd ridder in dezelfde orde. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll huis is geëvolueerd tot die van wat men een „bedrijfsaalmoezenier" zou kunnen noemen. Zijn werkterrein moet zich uitstrekken over allen, die al of niet tijdelijk deel uitmaken van de ziekenhuisgemeenschap, dus ook over patiënten, staf, directie, leken- verplegenden, technisch en huishoude lijk personeel. Hij moet de inspirator zijn van de christelijke caritas, welke ook het technisch geëvolueerde ziekenhuis tot een specifiek katholieke instelling maakt. Het is de rector veelal niet mogelijk, met alle patiënten diep gaand persoonlijk contact te onder houden, maar hij kan wel alle mede werkers inspireren om in hun dage lijks werk de liefde Gods te manifes teren aan alle patiënten. De bereid heid van de leiding dit bleek dui delijk uit de discussie om een der gelijke taakvervulling mogelijk te maken, is hierbij een onmisbare voorwaarde. Met betrekking tot de parochiële ziel zorg merkte rector Schlütken op, dat er samenwerking moet zijn tussen de rector en de parochiegeestelijken, die hun parochianen in het ziekenhuis niet mogen vergeten en indien de patiënt dit wenst in de gelegenheid moeten worden gesteld, hun de laatste heilige sacramenten toe te dienen. Indien een patiënt speciale zorg van de recor be hoeft, dient de parochiegeestelijkheid de nodige inlichtingen te verstrekken. Nadat de congressisten de hele dag geluisterd en gediscussieerd hadden, waarbij een zeer hartelijke sfeer merk baar was, vonden zij in de late na middag enige afwisseling in de officiële ontvangst door het gemeentebestuur op het stadhuis en 's avonds bij de op voering van „Meneer Perrichon gaat op reis" door het gezelschap Ensem ble. Hedenmorgen heeft mgr. W. M. Bek kers in de St.-Jozefkerk een pontificale H. Mis opgedragen. Daarna sprak prof. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx O.P. uit Nijmegen tijdens de slotzitting over „Het katholieke ziekenhuis en de ka tholieke gezondheidszorg". Ook mgr. Bekkers en minister Suurhoff voerden het woord. _De president van Hongarije, Istvan Dobi, heeft gisteren te Boedapest ge zegd, dat het in 1956 tot een opstand in Hongarije is gekomen, omdat het par lement en de presidentiële raad niet voldoende kracht en volharding hebben getoond. Hü zei dit bij de opening van de laatste zitting van het parlement vóór de op 16 november te houden ver kiezingen. In zijn redevoering, waarin hij veel zelfkritiek liet horen, zei Dobi, dat „wij een les moeten leren uit onze dadenloosheid van voor de tegenrevolu- tie." Minister-president Münnich zei tot het parlement dat het onderzoek in de gevallen van „contrarevolutionaire mis dadige" activiteit nagenoeg afgelopen is. Amerika zal de 40.000 zielen tel lende bevolking van de Quemoy- en Matsoe-eilanden 180.000 ton medica menten, levensmiddelen en andere hulpgoederen ter beschikking stellen. (U.P.I.) ,4 J. A. BACH Als de verwachtingen worden be waarheid, en daar ziet het wel naar uit, zal de vakantieganger, die in de ko mende jaren naar Texel gaat, op dit eiland, behalve door de reeds alom be kende aantrekkelijkheden, getroffen worden door de „tabaksplantages". Immers, in samenwerking met, en gesteund door het tabakscentrum in Leersum, hebben enige landeigenaren op Texel dit jaar een vijftal proefvel den tabaksplanten aangelegd. Wij heb ben een bezoek gebracht aan één van deze mensen, de heer Frans Stark in Oosterend. De heer Stark bezit daar een groot stuk grond, dat gedeeltelijk is benut voor de bouw van een aantal zomerhuisjes. In een van deze huisjes logeerde ook eens een functionaris van het tabakscentrum. Besloten werd een proef te nemen. De heer Stark wist er nog enkele collega's voor te interesse ren en dit jaar werd gestart. Het re sultaat mag worden gezien. Uiteraard was men zeer benieuwd naar de resul taten. Wij hebben dit nu gedeeltelijk ge zien. Planten met bladeren van tachtig cm lengte zijn geen uitzondering. Voor zo ver men nu reeds een oordeel kan uit spreken is de grond op Texel uitermate geschikt. De verbouw van tabak is voor de telers van dit veelgevraagde produkt zeer aantrekkelijk. Het is in de eerste plaats niet erg arbeidsintensief. On kruid verwijderen is bijna niet nodig. Slechts een- hooguit tweemaal als de plantjes nog klein zijn wordt er gewied. Daarna zorgen de planten ér met hun grote bladeren zelf voor, dat het on kruid geen kans meer krijgt. Insecten- bestrijding is ook niet nodig. De enige vijanden zijn eigenlijk slakken en dat is nog wel bij te houden. De planten gedijen zeer goed in ons klimaat. Zij kunnen een hoop verdra gen. Wind en zelfs stormen brengen over het algemeen geen ernstige schade toe. De buitenste rijen be schermen de andere. Hieraan kan men nog meewerken, door er hoog klimmende of opschietende gewassen om heen te planten. Hagelstormen, die het produkt wel kunnen beschadi gen komen op Texel praktisch niet voor. De teelt is toch heel anders dan wjj in de oorlog dachten. Men begint met te zaaien in een bak onder glas. Die bak gaat dan niet open voor de plantjes groot genoeg zijn. Dan worden ze uitge zet op regels en de planten gaan groeien. Binnen zes weken bereiken ze dan al een hoogte van een meter of meer. De planten worden wel goed na gekeken op bloemvorming. Treed die op, dan wordt de knop met een flink stuk van de top en de daar groeiende bladeren verwijderd. Zijtakken, de z.g. „dieven" worden eveneens radicaal verwijderd. Alles is erop gericht dat het blad zich zo goed mogelijk ontwikkelt. En dan is het wachten op de pluk. Deze geschiedt in drieën. Eerst de on derste bladeren. Het zandgoed. Als die rijp zjjn worden ze geplukt, op lijnen ge regen en te drogen gehangen. Een paar weken later volgt de tweede pluk. Het aardgoed. En dan, weer een paar we ken Tater, inmiddels is het half sep tember geworden, komt de derde en laatste pluk, die van het „beste goed". Men laat de grond dan braak liggen. De stelen worden uitgetrokken en in de grond gewerkt. Een soort groenbemes- ting. Het volgende jaar kan op dezelf de plaats geteelt worden. Men moet al leen zorgdragen voor een goede bemes ting, die echter op ieder veld verschil lend kan zijn. Dit alles geeft de eilandbewoners goeds moed. Onze zegsman zei zelfs, dat hij en met hem anderen, van plan is volgend jaar iedere beschikbare me ter grond vol met tabak te zetten. Een opbrengst van vijf- tot zevenduizend gulden per hectare kan met betrekke lijk weinig kosten worden bereikt Du re investeringen zijn niet nodig. Het zaad is niet duur en men gaat nu droogschuren bouwen, die ongeveer ze venhonderd gulden per stuk zullen kos ten, terwijl ze naar schatting tien jaar zullen mee kunnen. Het enthousiasme van deze pioniers heeft anderen ook al aangestoken. Het volgend jaar zal het landschap, vooral in de buurt van Oos terend, wel eens van tropische al lure kunnen zijn. En wie weet zal men binnen afzienbare tijd nog wel sigaren kunnen kopen met „Texel-dekblad" of zoiets. Het is intussen wel zeker dat er een markt zal zijn voor dit produkt van Texel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5