Sherman Adams, b De „De enige die werkelijk weet wat ik probeer te-doen" J3ames.'tr.e.hu'"17 SER kaatst terug I 1 A' Meer automatische camera's Nog snellere films LUISTEREN naar KHOKHLOV o Oud M.V.D.-0 de ondergang van thans profeet van het communisme PHOTOKINA1958 GEOPEND IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje Urker kotter liep op een mijn Raacl voor de Scheep vaart: verkeerde route genomen JOURNALISTEN BIJ QUEMOY VERMIST Perfectionering in de kleur Arrestaties in verband met methylalcohol - vergiftiging in België Uienprijzen weer iets gestegen ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 PAGINA 9 - oabyderm-zeep De Antilliaanse kabinets formatie De automatische camera's voor de amateur trekken het meest de aan dacht op de Photokina 1958, die van daag in Keulen geopend is. Twee jaar geleden werd op de grootscheepse in ternationale tentoonstelling voor fo tografie en cinematografie de Agfa Automatic 66, een 6 bij 6-camera ge lanceerd, waarbij alle handelingen, die men bij een klasse-camera tot dusverre moest verrichten tot één handgreep zijn beperkt, dus vrijwel geheel automatisch verlopen. Op deze weg is de industrie verder gegaaner zijn nu verschillende merken klein- beeldeamera's verschenen die op soortgelijke wijze geautoriseerd zijn. Bovendien heeft Agfa na Bell and Howell een smalfilmcamera gecon strueerd, die op eendere wijze auto matisch is gemaakt: men hoeft nu slechts in te stellen op de ge voeligheid van de film, de ingebouw de belichtingsmeter (een nieuw soort belichtingsmeter) regelt verder de diafragma-opening, die nodig is voor de aanwezige lichtsterkte. Het appa raat is in het komende voorjaar alleen leverbaar met fix-focus (scherptediepte 19 cm-oneindig). ZWARE MISHANDELING EISENHOWER'S „ONMISBARE ASSISTENT AFGETREDEN Eisenhower heeft zich deze week genoodzaakt gezien een mede werker te laten heengaan, die hij, volgens zijn eigen woorden, feite lijk niet kon missen. Het aftreden van de 59-jarige Sherman Adams, die sinds januari 1933 de titel had van „Persoonlijk Assistent van de President", is een zware slag voor de Amerikaanse regering. Adams was immers een van de machtigste leden van Eisenhowers team. Hij is ten val gekomen, omdat hij giften had aangenomen van een zakenman, Bernard Goldfine, die gunsten van de regering wilde verkrijgen. Sinds juni van dit jaar, toen de affaire- Goldfine aan het licht kwam, is er voortdurend druk op Adams uitge oefend om heen te gaan, en nadat de Republikeinen enkele weken geleden in Maine een nederlaag leden, gingen er ook van Republikeinse zijde steeds meer stemmen op die bet af treden eisten van de in opspraak ge komen naaste medewerker van de president. Toen Adams tenslotte jongstleden maandag de president zijn onslag aanbood, verklaarde hij uitdrukkelijk „niets verkeerds" gedaan te hebben. Sherman Adams is een echte zoon van New England, het noord oostelijk deel van de Verenigde Staten. Een van zijn voorvaderen, Elenry Adams, emigreerde in het midden van de 17e eeuw naar Amerika en vestigde zich in Massa chusetts, en Sherman Adams zelf werd in Vermont geboren, terwijl hij het grootste deel van zijn leven in New Hampshire heeft doorgebracht. Hoewel hij geen directe afstammeling is van de tweede en de zesde presi dent van de Verenigde Staten, zijn naamgenoten, is hij wel een telg van het zelfde geslacht dat deze twee grote historische figuren voortbracht. Portretten van John Adams en John Quincy Adams hingen dan ook aan de wand van zijn werkkamer in het Witte Huis. Sherman Adams heeft zich voor Eisenhower bijzonder verdienstelijk ge maakt in de verkiezingscampagne van Adver tentie ,7 SER heeft de advies-aanvrage EG - 'iy van de regering ontvangen had zeer breed geïnterpreteerd. De Raad gaat nuniet alleen advies uit brengen over het subsidiebeleid maar ook over een aantal sociale desiderata die in de brief genoemd werden en eveneens over kwesties die er niet in genoemd werden. Op het eerste ge zicht zou men zeggen, dat de politieke controversen welke de heer Twijnstra niet in de SER wil halen nu wel de finitief binnengehaald zijn. Bij nader inzien lijkt dat echter niet juist te zijn. De regering wilde een uitspraak hebben over de huren en de melk- subsidies tegen de achtergrond van het begrotingstekort. Met andere woorden, de regering wilde primair van de subsidies af met de uitgespro ken bedoeling om dat budgettaire te kort weg te werken. Door deze prio riteiten te stellen en daarbij vaag te blijven over de vraag of melkprijs- verhoging en huurverhoging door loonsverhogingen gecompenseerd zou den mogen worden plaatste zij het be drijfsleven voor de politieke contro versen welke over de huren bestaan en over het landbouwbeleid dreigen te ontstaan. Dit gevaar heeft de SER nu van zich afgeschoven door te zeggen: ik bekijk het gehele beleid, afstand nemend van prioriteiten die de regering gesteld heeft, los van het actuele begrotings tekort en bovendien ervan uitgaand, dat er met de lonen en prijzen iets ge beuren kan zo dat na bestudering van ae economische situatie mocht blijken. Dat de Raad hiermee de onmiddel lijk dreigende politieke strijd buiten de deur gehouden heeft wordt nog duidelijker als men bedenkt, dat de SER zich niet verplicht heeft om vóór 1 december met een interim-advies te komen. Als de Raad zoiets doet kan men gezien de onrustige situatie waarin de brief is opgesteld gerede lijk aannemen, dat dit interim-advies er inderdaad niet zal komen en te vens, dat het uitgebreide advies waar over men zich nu buigt zeker niet op korte termijn te verwachten is. Dat wil zeggen, dat de regering bij de be paling van haar beleid voor het be grotingsjaar 1959 van de SER geen gouvernementele bijstand meer kan verwachten. De SER heeft de politieke bal teruggekaatst, zodat het de komen de maanden in kabinet en parlemen' interessanter belooft te worden dan het er sinds lange tijd geweest is. De eerste politieke uiting die daarop duidt is er inmiddels al. Mr. Vrolijk tweede kamerlid voor de Partij van de Arbeid, heeft tijdens een rede ver klaard, dat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer volkomen achter het standpunt van het NVV staat. Het ka binet kan aan de slag. Sherman Adams, die ruim vijf-en-een-half jaar Persoonlijk Assistent van president Eisenhower is geweest. Links mevrouw Adams en rechts mevrouw Goldwyn, de echtgenote van de bekende Amerikaanse filmmagnaat. De foto werd gemaakt bij een filmpremière in New York. 1952. Tijdens de Conventie in Chicago, toen de Republikeinen hun kandidaat moesten aanwijzen, was Adams (sinds 1949 gouverneur van New Hampshire) de leider van de beweging die de can- didatuur van „Ike" steunde tegenover die van Taft, en toen Eisenhower als overwinnaar uit de Republikeinse strijd te voorschijn trad, werd Adams zijn voornaamste adviseur bij de finale van de competitie om het presidentschap. Zijn grote overwinning op Stevenson had Eisenhower mede aan de steun van de gouverneur van New Hampshire te danken. Toen de Republikeinse kandidaat in november 1952 tot president gekozen was, liet hij Adams al spoedig bij zich komen. „Je moet maar met mij m ;e gaan naar het Witte Huis," zei de pre sident-elect tot zijn trouwe medewer ker: „You be down there at my right hand." is Eisenhowers „rechterhand" heeft Adams gedurende ruim vijf en een half jaar de dagelijkse lei ding gehad over de staf van het Witte Huis, en in zekere zin was hij de „be drijfsleider" van de regering. Met uit zondering van de voornaamste minis ters kon niemand een onderhoud met Eisenhower krijgen vóór Adams zijn toestemming had gegeven, en alle staatsstukken en brieven, die voor de president bestemd waren, moesten eerst diens Persoonlijke Assistent pas seren. Ook gebeurde het vaak dat Eisenhower iemand die hem een be paald voorstel deed, opdroeg eerst eens met Adams te praten, en vóór de pre sident een stuk ondertekende dat hem werd voorgelegd placht hij te controle ren of het document voorzien was van de notitie ,,O.K.,S.A." Miste Eisenho wer die aantekening dan vroeg hij: „Heeft Adams het goedgekeurd?" én bleek dit niet het geval te zijn dan ging het papier eerst aar de Persoonlijke Assistent. Adams was nauwkeurig op de hoog te van de opvattingen van zijn chef, en hij kon die opvattingen duidelijk nauwkeurig weergeven. Robert J. Donovan zegt in zijn biografie van Eisenhower x)Adams is bruusk in zijn optreden, alsof hij zijn beslissin gen neemt als een machine, maar de ondertoon van dit optreden is warm, charmant en vol humor. Over zijn ge strengheid is veel geschreven, maar sinds de eerste moeilijke maanden in het Witte Huis is hij heel wat milder geworden." De correspondent van de New York Times in Washington, Arthur Krock, heeft een paar dagen geleden echter een heel wat minder gunstig oordeel gegeven over de manier van doen van Adams. Krock schreef, dat Adams door zijn optreden heel wat mensen heeft gekwetst, hetgeen hem soms duur te staan kwam. De corres pondent van de N.Y. Times verweet Eisenhowers assistent ook, dat hij zien placht te onttrekken aan verho ren door het Congres en dat hp de pers op een afstand hield, terwijl vooral zijn arrogant optreden hem ve le vijanden bezorgde. Adams kreeg, wegens zijn onverzet telijkheid, de bijnaam „De rots", maar anderen, die constateerden hoe hij voortdurend het doelwit was van scher pe kritiek, noemden hem „de zondebok van het Witte Huis en in het zuiden van de V.S. spraken de Democraten smalend van „Ike s Yankee lieutenant". Een typisch voorbeeld van de machtspositie die Adams bekleed de, geeft het volgende voorval: Eens toen twee ministers het niet eens konden worden over de benoeming van een voorzitter van een commissie, die hen beiden van advies moest dienen, kregen zij van Adams te horen, dat zp gauw to. een akkoord moesten komen, omdat hij anders zelf de beslissing zou nemen. „We moeten de president er niet mee lastig vallen", zei Adams, „hij is bezig de wereld voor een oorlog te sparen." Officieel had Adams niet de taak om n politieke kwesties besluiten te ne men. Het nemen van beleidsmaatrege len was voorbehouden aan de president en diens ministers, maar in feite heeft Adams vooral in de binnenlandse poli tiek heel wat te vertellen gehad. (Met de buitenlandse politiek liet hij zich weinig in, al was hij aanwezig bij alle bijeenkomsten van het kabinet en de Nat'onale Veiligheidsraad). Adams beleefde zijn glorietijd ge durende de tweede ziekte van Eisen hower, in 1956, toen de president ge durende 115 dagen niet in het Witte Huis verscheen en Adams door zijn chef belast werd met de behartiging van de lopende zaken. „Sherman Adams is de enige die werkelijk weet, wat ik probeer te doen", zo heeft Eisenhower eens ge zegd, en aan een functionaris van het Witte Huis vertelde hij, bij een andere gelegenheid, dat het besef dat Adams hem assisteerde hem in staat stelde 's nachts goed te slapen. De welinge lichte Amerikaanse politieke commen tator Joseph Alsop achtte zich drie maanden geleden dan ook gerechtigd tot de krasse uitspraak: „Nog nooit is een president zo afhankelijk geweest van een ondergeschiktealspresident Eisenhower nu van Adams", en de „co lumnist" voegde er aan toe: „Sommi ge van hen die het kunnen weten be togen zelfs dat de gezondheid van de president de extra-spanning niet zal kunnen weerstaan als Sherman Adams (ten gevolge van de affaire-Goldfine) het Witte Huis moet verlaten." Nu is dit ogenblik aangebroken, en we kun nen slechts hopen dat de door Alsop geciteerde sombere voorspelling niet vervuld wordt. H. Br. Doordat de motorkotter „Klaasje" UK 96 op 2 juni van dit jaar ten noor den van Terschelling door een verbo den zone voer liep het schip op een mijn en werd volledig vernield. Voor de raad voor de scheepvaart, Is de schipper van de kotter als betrokke ne gehoord. Hij vertelde dat de hele Ur ker vloot (ongeveer zestig schepen) de route door het Noordgat had genomen omdat deze vijftien mijl korter is dan die door de „Stortemelk". Het bevaren van het water ten noorden van Ter schelling wordt streng afgeraden we gens mijnengevaar. De schipper vertel de dat alle Urkers altijd die route na men om sneller bij de visgronden te zjjn. In zijn woonplaats neemt men al gemeen aan dat de mijn, die vlak bij zijn schip ontplofte er nooit had gelegen. De hoofdinspecteur van de scheep vaart, de heer J. Metz, die meende dat de schipper door de verwoesting van zijn eigen vaartuig al voldoende was ge straft stelde voor met een berisping te volstaan. De dreun was zo hevig dat alle drie zoons van de schipper werden gewond. Een brak zelfs beide benen en een an der werd overboord geslingerd. Het schip werd geheel ontzet en maakte water: met grote moeite kon het naar Urk terugkeren. De raad was van oordeel dat de UK 96 de meer noordelijke vaargeul, die voor de scheepvaart is aangewezen had moeten nemen, de schipper verklaarde niet geweten te hebben dat deze korte route voor ae scheepvaart verboden was. Alle Urkers varen ook nu nog door het Noordgat. De heer Metz vond dat vele vissers het niet zo nauw nemen met het mijnengevaar. Hij achtte de schipper zelf verantwoordelijk voor het ongeluk, maar legde er de nadruk op dat hij deel uitmaakte van een groep en dat alle schippers eigenlijk onjuist gehandeld hebben. Een nationalistisch-Chinees amfibie vaartuig, dat, met een aantal journa listen aan boord, munitie op Quemoy aan land wilde brengen, is door de hoge golfslag gekapseisd. Dit meldt U.P.I. Volgens de voorlopige berichten wor den een Japanse en drie nationalistisch- Chinese journalisten vermist. Een Ja panse journalist zag kans naar de kust van Quemoy te zwemmen en een Ko- reaan werd enkele uren later door een marinevaartuig opgepikt. De Antilliaanse kabinetsformateur Isa (Democratische Partij) die de op dracht kreeg een parlementair kabinet op brede basis te vormen, is daarin niet geslaagd. Hij gaf de opdracht te rug. De heer Isa is thans verzocht een kabinet te vormen dat het vertrouwen geniet van de meerderheid der Antil liaanse staten. x) „Eisenhower. The Inside Story" by Robert J. Donovan. Harper and Brothers, Publishers. New York. Een proeve van wat met de nieuwste zeer snelle films mogelijk is: de vijf jonge lieden werden gefotografeerd in een geheel donker gemaakte kamer bij het licht van de vijf lucifers. Belichtingstijd één vijftigste seconde bij diafragma 5,6. Advertentie (Van een redacteur) p het ogenblik vertoeft in Nederland een blonde korte man, wiens naam ongeveer vier jaar geleden voorkwam op de voor pagina's van alle westelijke kranten. Het is Niko lai Khokhlov, destijds kapitein van de geheime Russische staatspolitie en thans bestrijder van het communisme, auteur en propagandist. Hij houdt hier lezingen over zijn vroegere en over zijn tegenwoordige werk. De concrete aanleiding voor zijn bezoek is de verschijning van de Nederlandse vertaling van een boek, dat hij in het Russisch heeft geschreven en dat hier „Recht op eigen geweten" heet. „Ik ben geen uitgever", zegt hij, „en ik heb er geen flauwe notie van, hoe je de verkoop van zo'n boek moet stimuleren." Als hij er inderdaad geen flauwe notie van heeft, dan moeten wij toch vaststellen, dat hij erover spreekt met een argeloosheid, die bij het geraffineerde af is. De manier, waarop hij b.v. bepaalde cate gorieën potentiële lezers de weg verspert „Wie in mijn boek sensationele onthullingen over het leven van een spion hoopt aan te treffen, komt bedrogen uit" <joet nauwelijks onder voor de geheimzinnige procedure, waarmee de belang stelling voor „The Seven Pillars of Wisdom" is gescherpt. „Recht op eigen geweten" is in de eer ste plaats geschreven voor Russische lezers en in het boek ontbreken derhalve de geduldige expla- naties en verklarende toelichtingen, die anders in een boek over de Sovjet-Unie voorkomen. Het zijn geen echte memoires en evenmin is het een spionageverhaal. Het is de beschrijving van een menselijk conflict, tussen het individu en het Sovjet-systeem. Een onderdaan van de Sovjet-Unie of van enig ander communistisch land, die overloopt naar het westen Khokhlov zegt, dat hij eigenlijk niet had willen overlopen; men heeft een poging van hem om steun te vinden voor ondergronds werk in de Sovjet-Unie verkeerd uitgelegd blijft een persoon van gewicht, zolang hij in staat is waarde volle inlichtingen over het reilen en zeilen van het Sovjet-systeem te verstrekken. Khokhlov had waardevolle inlichtingen. Zelfs de Nederlandse inlichtingendienst heeft daar vol gens hem van geprofiteerd. Hij is namelijk in 1951 onder een valse - naam eens in Amsterdam geweest en in 1956 na zijn vlucht dus heeft hij in New York aan Nederlandse inlichtingen mensen enkele nuttige tips kunnen geven over wat hij in '51 in Nederland van het Sovjet-appa raat heeft gemerkt. Maar eens komt aan de inlichtingenstroom een einde. Soms rekt de overloper de maanden van zijn "rendabiliteit door na eerst alle feiten uit de eerste hand te hebben meegedeeld waar nemingen van anderen voor te dragen. Maar ook dan daagt onherroepelijk het punt op, waar de westelijke interesse zich van hem afwendt en hij terugzinkt tot de status van gewoon emigrant. Het is een proces, dat vol frustratie-mogelijkheden zit en men mag het zo'n „overloper" niet euvel duiden, wanneer blijkt, dat hij van zijn avontuur zekere wrokgevoelens heeft overgehouden. Khokhlov is uit zijn avonturen ook niet hele maal irenisch te voorschijn gekomen. Ofschoon de Amerikaanse regering hem de onontbeerlijke identiteitspapieren heeft verstrekt, maakt Khokh lov geen geheim van zijn geringschatting voor die takken van de Amerikaanse inlichtingendienst, waar hij mee te maken heeft gehad. En ook spreekt hij met een zeker misprijzen over die organisaties in de ontmoedigende veelheid van anti-communistische emigrantenbewegingen, die zich te intiem met de Amerikaanse schatkist heb ben gelieerd. NIKOLAI KHOKHLOV Maar desondanks maakt hij niet de indruk van een querulant. Dat komt waarschijn lijk, omdat hij voldoende aperceptiever- mogen en vermoedelijk moet men zeggen: ook voldoende idealisme bezit om zich een nieuwe taak te scheppen in of in relatie met de N.T.S. Hij profeteert nu de ondergang van het com munisme. De N.T.S. (Narodna Troedavoj Sojoez) is een organisatie van Russische emigranten. Zij ont vangt óók Amerikaanse gelden, maar zij bewaart afstand tot haar begunstigers. Het geld, dat zij ontvangt, zegt Khokhlov, is „money without strings attached". Het bijzondere van de N.T.S. is niet, dat zij anti-communistisch is, maar dat zij een alternatief voor het communisme biedt. De organisatie is namelijk een „Arbeiders-unie op solidaristische grondslag". Dat solidarisme is de filosofie, die Khokhlov en zijn geestverwanten in de plaats van het communisme willen stellen. Het is ruimer van opzet dan het solidarisme, dat b.v. Léon Bourgeois in de vorige eeuw propageerde. Khokh lov en de zijnen zien er een soort socialisme zon der klassenstrijd in en zij bouwen voort op ge dachten, die al tientallen jaren geleden door Russische wijsgeren zijn geopperd. Ook als men een „socialisme zonder klassen strijd" een contradictio in terminis zou willen achten, dan blijft toch het feit, dat de N.T.S. na de ineenstorting van het communisme in geen geval een herstel van het kapitalisme wenst. Khokhlov spreekt over die ineenstorting van het communisme als over een proces, dat al be gonnen is en waarvan de tekenen overal merkbaar zijn. Het duidelijkst is daarbij de ontwikkeling van de Sovjet-literatuur. Een schrijver in de Sovjet-Unie geniet de voortdurende belangstel ling van de staat. Hij heeft zijn inkomen, zijn auto en zijn datsja, maar hij heeft ook zijn ver antwoordelijkheden jegens het regime. Zolang hij maar schrijft, dat het Sovjet-systeem voortreffe lijk en iedereen happy is, heeft hij geen moeilijk heden te duchten. De laatste tijd echter ziet men herhaaldelijk, dat Sovjet-auteurs kritiek op het systeem leveren. Doedintsev hekelt de bureaucra tie; Pasternak schrijft, dat de Russische revolutie een onmenselijke onderneming, een misdaad was. Waarom schrijven zij zo? Dergelijke geschriften komen alleen tot stand, omdat de schrijvers in de Sovjet-samenleving nieuwe krachten ontwaren, krachten, die hen niet alleen inspireren, maar die hen zelfs dwingen in een kritische geest te schrij ven. Het morele alibi van het Sovjet-systeem be gint in Russische ogen barsten en scheuren te vertonen. Het geestelijk verzet tegen het com munisme is zo sterk, aldus Khokhlov, dat de auteurs, die zo schrijven, niet eens vervolgd wor den. Ten tijde van Stalin zou zoiets ondenkbaar zijn geweest, Het is een uitermate levendige causeur, deze Khokhlov, een man met acteursgaven en een rap werkend brein. Het is ook een kleurrijke figuur. Hij is in 1922 geboren. Toen in 1941 Moskou ge vaar liep door de Duitsers te worden veroverd, werd een groep jongelui gevormd, die voorbe stemd was als een soort „maquis"-organisatie in de hoofdstad achter te blijven. Khokhlov behoor- de tot de uitverkorenen. Het is waarschijnlijk zij geluk, dat de Duitsers Moskou nooit hebben bezet, want de organisatie was zo amateuristisch opgezet, dat de hele stad van het plan wist. Maar in ieder geval had Khokhlov, toen nog een vurig Komsomol, zijn weg naar de inlichtin gendienst gevonden. Hij werd opgeleid voor par- tisanenwerk achter de Duitse linies. Hij moet tot de categorie „veelbelovende leerlingen" hebben behoord, want hij vertelt, dat hij heeft deelgeno men aan het liquideren van de Duitse Gauleiter Kube in Minsk. Na de oorlog voerde hij als kapitein van de geheime staatspolitie een afwisselend bestaan. Hij reisde onder allerlei namen en in tal van ver mommingen door Europa, werkte bij het Rus sische hoofdkwartier in Roemenië en Oost-Duits- land en vatte ondertussen een grondige aversie tegen het communisme op. Eind 1954 verwittigde hij een der leiders van de N.T.S. in Frankfort ervan, dat deze op het punt stond te worden ver moord Meer dan'een tip was het niet. Khokhlo\ wilde blijk geven van zijn sympathie voor de organisatie en haar denkbeelden. Eigenlijk had hij willen terugkeren om deel te nemen aan hei ondergrondse verzet in Rusland. De inspirerende figuur bij dit alles was zijn vrouw, wier bese voor zedelijke normen haar altijd had gewaar schuwd tegen de frauduleuze aspecten van he communisme. Maar de Amerikaanse inlichtingen dienst, aldus Khokhlov, kreeg lucht van zijn ver blijf in West-Duitsland en door een verkeerd behandeling van de zaak werd het hem niet a) leen onmogelijk gemaakt naar de Sovjet-Uni' terug te keren, maar ging zelfs de kans voorbi om zijn vrouw en kind in veiligheid te brenger Sinds 1954 heeft hij van zijn gezin niets mee vernomen. Met deze camera's komt de industrie tegemoet aan die amateurs, die wel betere foto's willen maken dan met de boxcamera's mogelijk is, maar opzien tegen de vrij ingewikkeld lijkende ma nipulaties, die men met eer. beter toe stel moet verrichten. Bovendien spreekt hier de toenemende liefhebberij voor de kleuren-fotografie een nadrukkelijk woord mee. Daar komt het immers veei meer op een nauwkeurige belich ting aan dan bij de zwart-wit film, die nogal wat speelruimte laat. De gevoeligheid van de films is, na het verschijnen van Kodak Trix, II- ford HPS, Agfa Ultra en andere van gelijke snelheid, nog verder opge voerd. De Kodak Royal Pan-X was al bekend, nu verschijnt ook de Agfa-record in kleinbeed de 6 x 9, nog iets sneller volgens de aankon diging: bij het licht van één lucifer kan men bij f 4,5 belichten op één vijftigste seconde. Echt een film voor de reportage. Het kleurenmateriaal blijkt geen op zienbarend nieuws op te leveren. Dat de gevoeligheid allerwege wordt opge voerd tot een snelheid, die overeen komt met het zwart-wit-materiaal, dat voor de zomermaanden wordt aange raden (1710 din.) is immers geen nieuws meer. De uitstekende resulta ten, die er mee te bereiken zijn kan men duidelijk constateren. Kodak lan ceert zijn kleuren-negatieffilm Koda- color, waarmede een krachtige kleur- weergave blijkt te bereiken. De vergro tingen naar kleurendiapositieven gaat Kodak in drie formaten leveren. Agfa bereidt eveneens vergrotingen recht streeks van kleurendia's voor, voorals nog alleen in het formaat 9 bij 13. Van Agfa is nieuw „e kleuren-negatieffilm „CN14", die bijzonder fijnkorrelig wordt genoemd. De ontwikkeling blijkt hier dus te gaan in de richting van grotere gevoeligheid en/of fijnere kor rel en grote kleurbetrauwbaarheid. Op het gebied van de smalfilm camera is ons. behalve de bovenge noemde Agfa Movematic opgevallen een nieuwe Bolex B8L. waarbij de be lichtingsmeter achter het objectief is aangebracht: hjj springt weg. als men het opname-mechanisme in werking stelt. Dit heeft, zoals men zal begrij pen, het voordeel dat ook uitsluitend het licht gemeten wordt, dat door de lens naar binnen valt. Het meeste opzien lijkt ons evenwel te zullen baren een Japanse smalfilm- camera met drie objectieven voor een zeer lage prijs, "oor de amateur een welkome verschijning. Er werd trouwens van de zijde van de Duitse industrie met voldoening geconstateerd, dat de prijzen enigs zins dalen de nieuwe automatische kleinbeeldcamera van Agfa is een stuk lager in prijs dan de 6x6. Dit werd toegeschreven aan grote afna me en efficiëntere werkwijze. Er zijn 52 stand»- op de Photokina. Ge zamenlijk beslaan zjj een oppervlakte van 66.000 m2; verdeeld over acht hal len. De Duitse industrie alleen al laat 276 fototoestellen -ien, waarvan 41 nieu we modellen. Bovendien zijn er nog achttien foto-exposities. Daaruit blijkt wel. dat het bovenstaande slechts sum miere details geeft, zij het dan details, die opvallen. Er zal gelegenheid zijn om op andere zaken nog terug te ko men. Vannacht heeft een 44-jarige behan ger bij een vechtpartij op het Loenense- plein te 's-Gravenhage een 37-jarige man zwaar mishandeld. Hij kreeg met een behangersmes een snee in het gezicht van oor tot oog en bovendien een steek in de hals. De dader is aangehouden. Het slacht offer is naar het ziekenhuis Zuidwsj overgebracht van waar hij later huis waarts kon keren. Uit Brussel meldt A.F.P., dat twaalf personen in hechtenis zijn genomen In verband met de methylalcoholvergifti ging, die in België aan acht mensen het leven heeft gekost. Er bestaat nog steeds groot gevaar, dat 900 kg suiker bonen, waarin vergiftigde likeur is ver werkt, verkocht zijn aan winkels. Door midde'. van pers en radio wor den van tijd tot tijd waarschuwingen tot het publiek gericht. De grote vraag naar uien. gevoegd bi) een iets afgenomen aanbod, is er de oor zaak van dat de prijs van dit produkt de laatste dagen een lichte verbetering heeft ondergaan. De exportgeschikte middelkwaliteit welke enkele weken ge leden niet meer opbracht dan 6 cent per kg wordt thans weer verkocht voor 7 tot 8 cent per kg. en de prijs welke voor het produkt landsgewas wordt be taald ligt rond 5 a 6 cent p r kg, nadat enkele weken geleden niet meer werd betaald dan 3 tot 4 cent per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9