Het avontuur aanvaard Little Rock spreekt zich uit voor rassenscheiding Autobus glijdt van dijk Diefstal uit Rijks museum Arbeiderswoning is voor de arbeider vaak onbetaalbaar Dodencijfer in Japan stijgt Tsjang Kai Sjek houdt voet bij stuk Geen concessies, desnoods vechten we het alleen uit VERWACHTINGEN ZIJN VERRE OVERTROFFEN DE GAULLE krijgt massaal votum van vertrouwen op zijn grondwet IN FRANKRIJK ZELF BIJNA 80 ACHTER PREMIER Amerikaans straallesvliegtuig verongelukt Communisme moet beduidend deel van aanhang verloren hebben Het weer. Een der vermiste broertjes ge vonden ~&ee MORRIS 'êeforeyoe/óufl! Met 19.470 tegen 7.565 stemmen School weldra particulier instituut Chauffeur en veertien passagiers licht gewond Gouden penningen en ketens uit 17e eeuiv CONGRES NATION Al.F WONINGRAAD Tweede-Kamerlid Bommer (P.v.d.A.) Kleine huiseigenaar moet verdwijnen Na de stormramp Praten in Warschau heeft geen zin Vijf-jarige Theo Ver- zijlbergh verdronken in het Spaarne ■'M'-MÊ: Falcon Harris Tweedjassen PARIJS, hedenmorgen. Bevreemding en beduchtheid zijn indertijd geuit dat Frank rijk een grondwet en staatsinstellingen zou krijgen, welke generaal De Gaulle en zijn regering erdoor zouden halen dank zij een meerderheid van ja-stemmen, waarin die uit Frans zwart Afrika ongeveer 15 miljoen stemgerechtig den tegen 28 miljoen in het moederland de doorslag zou den geven. Het referendum heeft gisteren plaats gehad en in het moederland zelf, „France Métropolitaine", heeft 79,25 procent van de opgekomen kiezers zich uitgesproken voor aanvaarden van de nieuwe grondwet van De Gaulle. Het is niet overdreven van een ware vloedgolf te spreken, te meer waar de deelname aan het referendum ongewoon groot mag heten. Wat erbij op het spel stond heeft derhalve ondanks de kalmte en zelfs schijnbare onverschilligheid, door de bevolking ten toon gespreid tijdens de voorafgegane campagne, de wijdverbreide belangstelling genoten. De „vloedgolf" laat ook aanzienlijk achter zich hetgeen gezaghebbend opinie-onderzoek en officiële taxaties als maximaal te verwachten percen tages ja-stemmen in het Franse moederland gelanceerd hadden: 65 tot 70 procent. De minister van Informatie en opperorganisator der regerings- propaganda in de aangelegenheid, de heer Jacques Soustelle, heeft dan ook triomfantelijk kunnen vaststellen, dat zijn schattingen „bedeesd" waren geneest. Zuidelijke wind Het weer in Europa In het Amsterdamse Bos MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30024 Charles de Gaulle bij het uitbrengen van zijn stem. Frankrijk gaat een nieuwe toekomst tegemoet. De Fransen hebben gisteren definitief afgerekend met de Vierde Republiek, en zij hebben al hun hoop gesteld op een nieuwe staatsinrichting. De uitslag van het referendum heeft De Gaulle's stoutste verwachtingen overtroffen. Zijn landgenoten hebben hem hei volste vertrouwen geschon ken, en hij kan zich nu volledig con centreren op de grote taak die hem nog wacht. De hele natie is kennelijk verlan gend naar een grondige vernieuwing van de politieke verhoudingen zoals die in het verleden bestonden. Men is tot het besef gekomen, dat het zo niet langer ging, en men heeft het avon- *~fmr met De Gaulle aangedurfd. Hoe du '^antuur verloopt, zal vooral be paald worden hoor het persoonlijk op treden van de premier, die een onge kende machtspositie bekleedt. Maar als De Gaulle met evenveel wijsheid en zelfbeheersing te werk gaat als in de afgelopen vier maanden, is er goede hoop dat Frankrijk betere tijden zal beleven. Het is bijzonder verheugend, dat de Fransen gisteren in zo groten getale naar de stembus zijn getrokken. Zij hebben kennelijk beseft welk een his torische beslissing zij te nemen had den, en de politieke belangstelling van de massa bleek veel groter dan die welke in het verleden bij algemene verkiezingen getoond werd. Als het er werkelijk op aan komt, zo schijnen de Fransen te hebben willen zeggen, we ten wij wat onze plicht is; en het kwam er gisteren op aan, want slechts een aanvaarding van de nieuwe grondwet kon de natie van de chaos redden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 (Van onze Parijse correspondent) De officiële uitslag voor Frankrijk en Corsica, die vanmorgen bekend is gemaakt luidt: 17.666.828 ja-stemmen (79.25 procent)4.624.478 nee-stem men (20.75 procent). Er waren 26.606.948 stemgerechtigden. Daarvan hebben 22.595.703 van hun stemrecht gebruik gemaakt of 84.9 procent. Van het kiezerscorps heeft dus 15.1 procent niet gestemd. Interessant is in dit verband, dat bij de parlements verkiezingen van 1956 17.31 procent van het kiezerscorps niet was opgekomen. Er zijn gisteren 304.397 ongeldige stem men uitgebracht. De einduitslag voor Parijs luidt: 1.114.984 ja (77.6%) en 320.890 neen (22.3%). In de Parijse voorsteden werden I 867.073 ja- (68.13%) en 409.766 neen- stemmen (31.82%) uitgebracht. In de voorstad Ivry, een bekend communis tisch bolwerk, stemden 13.039 mensen vóór De Gaulle en 12.171 tegen hem. (Bij de verkiezingen van 1956 kregen de communisten 14.584 stemmen). In de voorstad Montreuil, waar in 1956 21.640 kiezers een communistische kandidaat I kozen, hebben ditmaal 26.151 kiezers ja en 17.473 neen gestemd. Te Marseille, de tweede stad van Frankrijk, hebben 242.887 kiezers zich Ook de president van de Franse repu- ^nndwpt tegen de nieuwe bliek, René Coty, ging zondag naar de grondwet verklaard. stembus. (Vervolg op pagina 3) Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met Plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust aanvanke lijk af en toe harde zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.38-18.22. Maan: 19.22-9.12. max neersi Station Weei temp afgei gisteren 24 uur Stockholm zwaar bew. 13 0 Oslo zwaar bew! 14 0 Kopenhagc half bew. 15 0 Londen regen 18 0.1 Amsterdam half bew. 18 0 Brussel zwaar bew. 21 0 Luxemburg zwaar bew. 17 0 Parijs zwaar bew. 22 0 Nice half bew. 25 0 Berlijn licht bew. 16 0 Frankfurt zwaar bew. 19 0 München licht bew. 16 0 Zürich mist 19 0 Genève mist 21 0 Locarno zwaar bew. 20 0 Wenen onbewolkt 16 0 Innsbruck licht bew. 22 0 Rome licht bew. 28 0 B'.i de volksstemming in Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas, hebben de tegenstanders van opheffing der rassenscheiding op de openbare scholen de overwinning behaald. 19.470 mensen hebben zich tegen de opheffing uitgesproken en 7.565 voor. Van de on geveer 40.000 stemgerechtigden waren naar schatting 8.000 negers, aldus meldt Reuter. Gouverneur Orval Faubus had het re ferendum uitgeschreven, nadat hjj de openbare middelbare school van Little Rock gesloten had, omdat het Opper ste Gerechtshof in Washington de op- heffing der rassenscheiding had gelast. De gouverneur is van plan de openbare school te laten exploiteren als particu liere school, die dan alleen voor blanke kinderen toegankelijk zal zijn. Hij ver klaarde, toen hij de uitslag van de volks stemming vernam, dat de school zeer spoedig, misschien vandaag nog, als particulier instituut zal opengaan. De regionale secretaris van de N.A.A.C.P., de Amerikaanse vereniging voor het bevorderen van de belangen der negers, heeft verklaard, dat het re ferendum onwettig is. De vereniging is van plan een uitspraak van het dis trictsgerechtshof te St.-Louis te vragen. Intussen heeft de schoolraad in Nor folk, Virginia, 17 negerleerlingen inge schreven voor de zes openbare middel bare scholen in de staat, die tot op he den alleen door blanke kinderen zijn be zocht. Als gevolg van de wetgeving van Virgina, die speciaal gericht is op het voorkomen van rassenintegratie, had i dit besluit van de schoolraad onmiddel lijke sluiting van de scholen tot gevolg. Enige uren voor het besluit van de schoolraad had e„n districtshof gewei gerd een uitstel van een jaar voor toe passing van de rassenintegratie te ver lenen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllliiillililliiiiiliiiiliniili Zondagmorgen omstreeks half twaalf is de zogenaamde „Bosbus" van het Ge meentelijk Vervoerbedrijf te Amster dam van de autoweg aan de zuidzijde van de Roeibaan in het Amsterdamse gegleden en op zijn kant op het on geveer drie meter lager gelegen fiets pad terecht gekomen. Wonder boven wonder liep geen van de ongeveer 25 passagiers ernstige verwondingen op. De chauffeur van de bus en een vrouwelijke passagier moes ten naar een ziekenhuis vervoerd wor den, maar konden enkele uren later naar huis terugkeren. Voorts kregen 13 passagiers zeer lichte verwondingen door glasscherven. Zij konden ter plaat se geholpen worden. Het vermoeden bestaat, dat de chauf feur voor een tegenligger heeft moeten uitwijken en toen in de zachte berm te recht is gekomen. Maar zekerheid hier omtrent heeft men nog niet, omdat de totaal overstuur geraakte chauffeur nog niet gehoord kon worden. De bosbus lijnnummer 30 rijdt alleen in de zomer op de zondagen van het Haarlemmermeerstation naar de startplaats van de roeibaan ten gerieve van de bezoekers van het Amster damse Bos. De bus is door twee takelwagens van het gemeentelijk ver voerbedrijf weer op de weg gehesen en bleek slechts licht beschadigd te zijn. Een T-33 lesvliegtuig met straalaan drijving van het op de vliegbasis Soes- terberg gelegerde 32e squadron van de Amerikaanse luchtmacht is zaterdagoch tend tijdens de start verongelukt. Het toestel, dat twee personen aan boord had, kwam, na even van de grond los te zijn geweest, met kracht op de baan terug, schoof een eind door, sloeg onder ste boven en vloog in brand. Een der inzittenden wist zelf uit het toestel te kruipen; de ander werd door leden van het grondpersoneel uit het brandende wrak gehaald. Beide vlie gers hebben slechts lichte verwondin gen opgelopen, ze zijn ter observatie in een ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. (Van een verslaggever) Uit het Rijksmuseum in Amsterdam zjjn zaterdagnacht enige gouden ketens met gouden herdenkingspenningen en een gouden beker gestolen. De diefstal is gepleegd op de afdeling Vaderlandse Geschiedenis. De vitrine waarin de penningen lagen uitgestald, is ingeslagen. Men moet aannemen dat de dader zich heeft laten insluiten. Hoe hij door het netwerk van veiligheidsmaatregelen heeft kunnen slippen, is vooralsnog een raadsel. De ketens en de beker behoren tot een serie kunstschatten uit de 17e eeuw. Zij zijn indertijd geslagen ter gedach tenis aan admirSal De Ruyter. Hoé groot de waarde is, die de ontvreemde voor werpen vertegenwoordigen, valt moei lijk te schatten. De goudwaarde is vrij klein. Niettemin zouden de historische kostbaarheden op een veiling waar schijnlijk nog altijd enkele duizenden guldens in totaal opgebracht hebben. Ze waren niet verzekerd. In de volkshuisvesting heeft men te kampen met het hoogst bedenkelijke verschijnsel, dat zelfs de woningwetwoningen voor een groot deel van de arbeiders onbetaalbaar zijn; nl. voor degenen, die beneden 100 per week verdienen. Dat zijn er bepaald heel wat. Zelfs voor arbeiders, die wél aan de 100 inkomsten per week komen, is het de vraag, of een huur van 20 per week een vijfde van het bruto inkomen dus redelijk kan worden geacht. Onze nieuwe woningen dreigen voor de arbeider onbereikbaar te gaan worden. Dit zei de voorzitter van de Nations- le Woningraad, de heer A. In 't Veld bij de opening van het jaarlijks congres van die organisatie in de Stadsschouw burg te Arnhem in aanwezigheid van ruim 700 afgevaardigden van gemeen ten en woningbouwverenigingen. Hij noemde het boven gesignaleerde ver schijnsel een beklemmend en bedenke lijk probleem. De heer In 't Veld is van mening, dat de periode van zoveel mo gelijk woningen voorbij is en dat men scherper zal moeten gaan toezien op wat er gebouwd wordt, daarbij rekening houdend met de ~>ositie en de belangen van de laagste inkomensklasse. Bij een nieuwe huurronde zal rekening moeten worden gehouden met de kwaliteit van de woningen en men zal niet meer moe ten uitgaan van een vast verhogings percentage. Spr. was niet direct voor stander van overheidsingrijpen op het punt van de kapitaalvoorziening in de woningbouw. Dit zou slechts aanvaard baar zijn', nadat alle andere middelen hebben gefaald. iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Te Tokio is van officiële zijde mede gedeeld dat de orkaan ,,Ida", die zoals gemeld het oostelijk deel van Japan heeft getroffen en er grote overstro mingen heeft veroorzaakt, volgens de tot nu toe beschikbare gegevens aan 343 personen het leven heeft gekost. Er zijn vorts 533 gewonden en 974 vermisten. Naar schatting hebben voorts 1.400 personen het leven verlo ren op het ten zuidwesten van Tokio gelegen schiereiland Izoe, dat het zwaarst werd getroffen. Volgens de bemanning van een hefschroefvliegtuig lijkt het erop, dat tenminste vijf dor pen op het schiereiland Izoe door de overstroming geheel zijn weggevaagd. Men vreest dat het dodencijfer nog zal stijgen. Generalissimo Tsjang Kai Sjek van Formosa heeft op een persconferentie meegedeeld, dat zijn regering geen con cessies zal doen wat Quemoy en Matsoe betreft, aldus bericht Reuter. Onder be paalde omstandigheden, zei hij, zullen de nationalisten het Chinese vasteland bombarderen, maar dat kritieke moment is nog niet gekomen. Tsjang is van mening, dat de nationalisten zich op de eilanden voor de kust kunnen hand haven. Het was duidel(jk gebleken, dat de communisten met artillerie alleen de eilanden niet kunnen blokkeren. Bespre kingen met de communisten, zoals in Warschau, noemde hjj van geen bete kenis. De vraag of de nationalisten zul len toestaan dat de kwestie-Formosa door de V.N. wordt besproken, is in be raad, aldus Tsjang Kai Sjek. Zijn rege ring is van mening, dat de kwestie op het ogenblik niet dient te worden aan gesneden. Dat de Quemoy-eilanden zich kunnen handhaven, aldus president Tsjang, is volkomen te danken aan de nauwe samenwerking met de Verenigde Staten. Grondstrijdkrachten van de Amerikanen zouden evenwel niet aan de strijd om deze eilanden behoeven deel te nemen. Over de mogelijkheid van vergeldings- aanvallen op het vasteland zei Tsjang: „Wij zullen de beschieting (van de Quemoy-groep) niet altijd blijven ver duren. De levens van 130.000 mensen staan op het spel. Zo nodig zullen wij van ons recht tot vergeldingsmaatrege len tegen bases op het vasteland ge bruik maken. Ondanks de langdurige en zware beschietingen van de Quemoy- groep en de zware verliezen hebben wij tot nu toe onze zelfbeheersing bewaard. Ik geloof niet dat het juiste moment (voor een vergeldingsactie) al gekomen is. Ik ben er zeker van", zo vervolgde Tsjang, „dat de Amerikanen, hetzij op ■rond van ons verdrag tot wederzijdse verdediging, hetzij om humanitaire redenen, niet van hun beloften zullen terugkomen als het kritieke moment aanbreekt. Als het voor ons zuiver een kwestie van leven of dood is, zullen wij I het desnoods alleen doen". Tenslotte bepleitte de heer In 't Veld verbetering van oude wining- wetwoningen tegen een geringe huur verhoging. Wat betreft de positie en de toekomst van de woningbouwver enigingen wordt het langzamerhand tijd, de van 1900 daterende regeling eens te herzien, aldus de heer In 't Veld. In de middagvergadering betoogde het Tweede-Kamerlid de heer J. Bom mer, (P.v.d.A.), dat de kleine huisei genaar moet verdwijnen, omdat hij het kapitaal en de mentaliteit mist zijn wo ning tijdig af te schrijven en zodoende reserves te kweken voor onderhoud en tijdige vervanging van zijn woningbezit. Het bestaan van k-otten wijst daarop. Aan de vreselijke spanning waarin de jonge ouders Verzijlbergh uit Haar lem sinds woensdagmiddag geleefd hebben, is thans een einde gekomen. Vanmorgen om kwart voor tien is in het water van het Spaarne ter hoogte van de Friesche Varkensmarkt het lijkje boven komen drijven van de 5- jarige Theo Verzijlbergh. Onmiddellijk nadat iemand van de Haarlemse kisten- centrale aan de Friesche Varkensmarkt het lijkje midden in het :aarnewater h.J opgemerkt, is de ha ndienst met een vlet uitgevaren om het stoffelijk overschot te halen. De kinderpolitie heeft het vervolgens overgebracht naar het St. Elisabeths Gasthuis. De haven dienst heeft onmiddelijk ter plaatse het dreggingswerk weer ter hand genomen in de hoop ook het stoffelijk overschot van de 7-jarige Tom te vinden. Zaterdagavond om acht uur is een van de kikvorsmannen Vos samen met een beroepsduiker van een Rotterdamse bergingsfirma in het water van het Spaarne afgedaald. Zij zijn tot zondag ochtend half zes blijven zoeken, echter zonder resultaat. Hun onderzoek richtte zich vooral op het gedeelte van het Spaarne ter hoogte van de industrie- en woonschepenhavens. Zaterdagmorgen heeft de kinderpolitie samen met de politie van het afdelingsbureau Noord op verschillende plaatsen gedregd, 's Middags heeft men dit zoeken ge staakt. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umulden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: W Boerrigter en Mr. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uut 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1