Wethouder W. Bakker opent nieuwe oefenschool voor lichamelijk gehandicapten De Nederlandse Comedie met een doldrieste „OSCAR" w AVOND VAN ZUIVERE DANS IN SCHOUWBURG K.Z.C. opent hangar op het Langeveld bij Noordwijk Lang gekoesterde wens in vervulling gegaan Renault Dauphine In gebouw Gemeentelijke Genees- en Gezondheidkundige dienst, Haarlem Bert Schierbeek opent nieuwe seizoen van Galerie Espace Ongevallen ten gevolge van alcohol Voortreffelijk^ kluchtfiguur üan Ko üan Dijk Nederlands Ballet in Haarlem GARAGE DEN HOUT MAANDAG 29 SEPTEMBER 195& PAGINA 3 Films: Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem J. W. ter Avest won wisselbeker P.S.C.B. jjet schouwburgseizoen in Haar lem, nog nauwelijks begonnen, heeft zijn eerste ballet-opvoering reeds beleefd. Zaterdagavond danste er het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell een programma waarin enige noviteiten voor Haarlem waren op genomen. De zaal was vrijwel geheel gevuld, hetgeen zeker ook toe te schrijven is aan de opkomst der abonnementhou ders die een voorstelling kregen ge presenteerd van werkelijke dans kunst in oude en nieuwe stijl waarin geen enkel pantomimeballet voor kwam. Werd dit ons bespaard, het divertissement is ons niet onthou den als laatste nummer ging het, uit het vorige seizoen bekende „De grillen van Cupido en de balletmees- ter", een suite van dansjes voor ver schillende nationaliteiten, elk door een paar in typerende klederdracht parodiërend gedanst. Het publiek heeft zich er zeer mee vermaakt en de kleurige amoureuze verwarring aan het slot met de plotselinge ver starring in een zotte algemene ara besk bracht een ovatie teweeg uit de zaal waarin toch wel de dankbaar heid voor de gehele avond tot uiting kwam. Winter waterpolo- competitie Aanwinsten r.-k. leeszaal - TWEE GEWONDEN BIJ AANRIJDING Verkopingen in Haarlem M. Lindthout verlaat met pensioen dienst openbare werken Het jubileum van de St.-Liduina- parochie Beurs van Amsterdam R.-k. harmonie St.-Bavo concerteert in Maria Stichting „Oud-Heemstede-Benne- broek" ging naar Utrecht OVERVEEN J. P. A. Luijnenburg benoemd tot notaris in Bloemendaal Zonnige zomerse dag Nederlander in Duitsland verongelukt Aannemer bij steek partij zwaar gewond Veiling collectie- Regnault De nieuwe oefenschool voor lichame lijk gehandicapten, in het souterrain van het gebouw van de Haarlemse Ge meentelijke Genees- en Gezondheidkun dige Dienst aan de Nieuwe Gracht is zaterdagmiddag in het bijzijn van tal rijke genodigden officieel geopend door Wethouder W. C. Bakker. De oefen school beoogt vooral de dragers van prothesen op medische indicatie te hel pen bij het gebruik van hun hulpmid delen. De thans twaalf en een half jaar bestaande Haarlemse afdeling van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, die de oefenschool gesticht heeft, levert daarmede een nieuwe bijdrage aan de verwerkelijking van haar streven: de revalidatie van allen, die een lichame lijke handicap hebben. Het „zichzelf le ren redden", de doelstelling der revali datie, houdt zowel een lichamelijk als een geestelijk proces in. Behalve het le ren omgaan met speciale hulpmidde len (prothesen, wagentjes, etc.) moet de invalide er op voorbereid worden zo veel mogelijk gewoon mee te doen in het maatschappelijk leven. Dr. J. P. W. A. van Braam Houck- geest, de voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederland se Invalidenbond, verwelkomde behalve wethouder Bakker onder meer ook de vertegenwoordigers van de gemeente besturen der randgemeenten om Haar lem: burgemeester mr. G. C. van der Willigen, van Haarlemmermeer, drs. J. Visser, burgemeester van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, wethouder J. C. De tentoonstellingszaal voor vooruit strevende kunst, de Galerie Es pace aan het Klein Heiligland, is haar derde seizoen ingegaan met een tentoonstelling genaamd „Klein For maat" waar bescheiden werk te zien is van zes schilders en schilderessen en twee beeldhouwers. De schrijver Bert Schierbeek leidde zaterdagmiddag de tentoonstelling in door enkele losse ge dachten over de vijanden van de „mo derne kunst" in korte zinnen uit te werken. Als er moderne kunst bestaat, dan bestaat ze bij de - >-(jmaking van de per soonlijkheid, met welke middelen dit dan ook geschiedt. Als zij vijanden heeft, dan zijn dit mensen die in feite de vrijmaking niet wensen omdat het bestaande voor hen een eindfase is. Ze maken op mij dezelfde indruk, aldus Schierbeek, als de metselaar die tot de architect zei: ik heb nu veertig jaar duizend stenen per dag gelegd; ik wou dat de wereld klaar was. Deze mensen die denken of wensen dat de wereld klaar is zijn net zo moe als die metselaar, maar zuurder. Hun wereld is klaar, maar de wereld is nog steeds in wording. Er bestaan eigenlijk geen vijanden van de moderne kunst omdat er geen moderne kunst bestaat. Er be staat alleen maar kunst die een voort durend streven is van de mens naar integratie, dat is: eenwording met het zijn. Kunst nu is de neerslag van het proces van eenwording. In feite is kunst het leven zelf en evenzeer een sprong in het duister. Deze moet ge waagd worden. Slechts een der middelen tot zijsbe nadering is de schilderkunst, de kun stenaar moet zich in zijn werk identifi- >en. Hebben de vijanden van de mo dern,, kunst er bezwaar tegen dat de wijze met nieuwe middelen deelneemt kunstenaar die Qp een persoonlijke aan het proces van de zijnsbenadering dan staat dat hun vrij. Met een gelukwens a'an de Galerie bij de aanvang van het derde seizoen, te vens een gelukwens voor degenen die er hun werk hangen, besloot spr. zijn beschouwelijke toespraak. INBRAAK In de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in een vil la aan de Ruijsdaelweg te Overveen. Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Omdat de bewoners op vakantie zijn, is de omvang van de buit nog niet vast gesteld kunnen worden. Heimweh, 18 jaar; a. de opera. CINEMA-PALACE 4.15, 7, 9.15 uur, FRANS HALS: Het spook van 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Pal Joey, de nachtclubartist, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXORDe slavinnen van Carthago, 18 j. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma.: My man Godfrey a. 1.1 8.15 uur. Wo. en do.: Dial „M" for murder, 18 j. 8.15 uur. REMBRANDT: De circusheid, a. 1. (tweede week); 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Dreiging, 18 j.: 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: The lady-killer, 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Wo. en do.: Kind hearts and coronets, 18 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 30 september Stadsschouwburg, Haarlem, 8 uur: Gala voorstelling t.g.v. het veertigjarig bestaan van de schouwburg, te geven door de Ne derlandse Comedie. Opgevoerd wordt het koningsdrama „Richard II" van William Shakespeare. Regie: Douglas Seale. Grote Kerk, Haarlem, 8 uur: Orgelbe speling door Piet Kee. Programma: Werken van Bach, Sweelinck, Pachelbel. Minerva-theater, Heemstede, 8 uur: Eer ste avond wereldreizigersserie. Anthony van Kampen spreekt over „Groenland". BEVALLEN van een ZOON: E. Plai- zier-Ruijgh, M. c. G. Stavenuiter-Vro- Itjk, P. H. van der Westen-Brinkman, G. Aarsen-Schild. BEVALLEN van een DOCHTER: P. W. Baas-de Waal, w. van Rumpt-de Mooy, P. H. van der Westen-Brinkman, M. j. Oudman-Cornelisse, L. C. M. Stuij-Lemmens. GEHUWD: W. C. Esselman en C. M. W. Eichholtz, J. B. M. Benner en E. S. Vis, T. Stolvoort en E. Gelaudie. OVERLEDEN: J. Ott, 81 j. Leidse- vaart, A. P. Daams, 68 j. Ged. Schalk- burgergracht, A. J. Vos, 31 uren, Span jaardslaan, A. E. Calvelage-de Mol, 68 j. van 't Hoffstraat, C. J. Engels-El- fring, 46 j. Barendsestraat, S. J. Heu- gens, 82 j„ Nagtzaamstraat. Corver. van Heemstede, mr. H. B. Wildt Meyboom. die optrad als waar nemend wethouder van Bloemendaal. Voorts waren vertegenwoordigers aan wezig van het ziekenfondswezen en van instanties voor ziektekosten-regelingen, van het Roode Kruis, van de stichting ,,Ex Animo", van de Haarlemse Socia le Raad, van de Bond van Ouders van Spastische Kinderen, van de stichting Samenwerkende Kruisverenigingen in Noord-Holland en van het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Invali denbond. Het gemeentebestuur van Haarlem bracht dr. van Braam Houckgeest dank voor de verleende medewerking en sub sidie en voor het ter beschikking stel len en doen inrichten van de zaal. Een speciaal woord van dank richtte hij ook tot de directeur van de Haarlemse G.G. en G.D., dokter D. Heijmans en zijn staf voor alle medewerking. De oefen school als programmapunt van de Al gemene Nederlandse Invalidenbond, moet gezien worden als een onderdeel van het revalidatie-streven. Andere ele menten zijn het ter beschikking stellen van wagentjes, van andere hulpmidde len en het medisch zwemmen. Een en ander is thans in Haarlem gerealiseerd, al wil dat niet zeggen, aldus spreker, dat daarmee het doel van de bond be reikt is. De ervaring leert, dat zeer velen niet het volle profijt uit hun prothe sen kunnen trekken bij gebrek aan oefening of voorlichting. Oefenen on der deskundige leiding thans in Haarlem mogelijk kan daarin ver betering brengen. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de gehandicapte, de medicus en de prothesebouwer in de school overleg kunnen plegen, zo dat ongemakken en onvolkomenheden van de prothesen weggenomen kun nen worden. Wethouder Bakker wenste de afdeling Haarlem van de Invalidenbond aller eerst geluk met haar koperen jubileum en getuigde van de belangstelling van B. en W. voor de revalidatie van de ge handicapte mens. Door oefeningen kun nen invaliden veel hun zelfvertrouwen terug krijgen en veelal opnieuw een plaats in het maatschappelijk leven ver vullen. De wethouder bracht dank aan het bedrijfsleven, dat in vele gevallen een plaats inruimt voor invaliden. ,,De maatschappij is dus toch niet zo vijan dig, als invaliden meestal denken," al dus de wethouder. Met het doorknippen van een lint opende de Haarlemse wethouder W. C. Bakker zaterdagmiddag in het gebouw van de Gemeentelijke Genees- en Gezondheid- kundige Dienst de nieuwe oefenschool voor lichamelijk gehandicapten, gesticht door de afdeling Haarlem van de Alge mene Nederlandse Invalidenbond. Met een sleutelbeen fractuur, een lin- keronderbeenbreuk en een hersenschud ding is zaterdagavond een 30-jarige schilder uit Haarlem in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De man reed op zijn bromfiets door de Cronjéstraat en vloog, vermoedelijk als gevolg van het gebruik van alcoholhou dende drank, nabij de Kloosterstraat te gen een lichtmast. De bromfiets en de kop van de lichtmast werden be schadigd. Omstreeks 1 uur in de nacht van za terdag op zondag heeft de Haarlemse politie een wielrijder aangehouden, om dat hij in kennelijke staat van dronken schap verkeerde. De man was een half uur tevoren met een fiets tegen een personenauto gereden op de Ri viervismarkt en was daarna met een bus naar het station gereden. Daar wachtte hem een agent, die hem naar het bureau bracht. De fiets werd later van de Riviervismarkt naar het bureau aan de Smedestraat gebracht. Enige tijd nadien vervoegde zich aan het bureau een 54-jarige mon teur. die verklaarde, dat zijn fiets, wel ke hij voor een café in de Lange Veer- straat had geparkeerd, verdwenen was. Na onderzoek bleek, dat de aan- De heer J. W. ter Avest uit Vogelen zang is zaterdagmiddag winnaar gewor den van de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Politie Sportclub Bloe mendaal voor de beste schutter onder de donateurs van deze vereniging. De heer Ter Avest onttroonde daarmee de heer J. T. J. M. Franken uit Bloemen daal, die twee jaar achtereen beker houder is geweest. De heer Ter Avest was reeds een keer eerder in het bezit van de beker, evenals de heer C. M. Reinders Folmer. De schietwedstrijden op pistool en geweer werden gehouden op de mili taire schietbanen aan de Zeeweg in Overveen; na afloop werd in het er te genover gelegen paviljoen ,,Het Witte Huis" de prijsuitreiking gehouden door de voorzitter van de P.S.C.B., inspec teur J. L. de Rave. De organisatie was in handen van de heer A. A. Schouten, secretaris P.S.C.B. De volledige uitslagen en resultaten der winnaars, die in het bezit kwamen van lauwertakken en kransen, luiden: Personeel pistool: 1. C. M. Reinders Fol mer, 48 pnt.; 2. J. ter Avest, 41 pnt. Vrije baan pistool: 1. C. Pupert, 54 pnt.: 2. j. F. T. M. Franken, 49 pnt. Pistool snelvuur: 1. W. F. van Dijk jr., 40 pnt. in 9.5 sec. Personeel geweer: 1. J. F. T. M. Franken. 44 pnt. 2. W. F. van Dijk jr., 42 pnt. Vrije baan geweer: 1. C. F. Hoeke. 43 pnt.; 2. J. W. ter Avest, 42 gehóuden wielrijder het rijwiel mee- pnt. Algemeen klassement: (beker-win- genomen had. naar): J. W. ter Avest, 86 pnt. anneer eenmaal de verdoving is uitgewoed, waarin men wordt gebracht door een voorstelling van „Oscar", zoals die gisteravond in de Haarlemse schouwburg werd gege ven door de Nederlandse Comedie, vraagt men zich af waarom men zich eigenlijk heeft laten beetnemen. Zo gaat het nu eenmaal: het feit op zich zelf is niet voldoende, wij willen ook nog het waarom weten. Ik geloof, dat we vooral verdoofd zijn door dat ver bazingwekkende, on-Nederlandse tem po, dat onze taal heel nieuwe mogelijk heden gaf. Dat tempo is misschien wel de grootste prestatie van de avond, om dat iedereen het zo bijzonder knap vol hield, van de eerste minuut tot de laat ste. Regisseur HenK Rigters heeft terecht alle troeven op dat hoge tempo gezet, want zonder dat zouden de feilen van het stuk maar al te duidelijk aan het licht zijn gekomen. Want hoewel „Os car" van degelijke kluchtmakelij is, moet men toch wel constateren, dat er van een Frans toneelschrijver meer es- Een avond overigens die veel van het publiek vergde. Men heeft het niet naar de ogen gezien: er werd op het slot nummer na gedanst in sobere maar zeer smaakvolle costuums en décors. Het publiek blijkt meer te kunnen verdra gen en waarderen dan men het door gaans wil toekennen; de stemming in de zaal heeft dit beaamd. Aanvankelijk stond het kennelijk wat onwennig te genover de concrete muziek van Pierre Henry die als basis diende voor „Le Cercle", een modern ballet van Maurice Béjart. Het drama dat het verzinne beeldde werd door muziek en beweging beklemmend opgeroepen. Het werd in symbolen gesteld van een gesloten ring (mannen) en een enkele mensfiguur (vrouw) die de ring wenst te doorbre ken, en als haar dit is gelukt de ring weer wil ontvluchten, hetgeen haar ein de betekent. Verdere illustratie was niet nodig, zonder nadere aanduiding bleef het non-figuratief, concreet als de mu ziek van Henry en het gebruik van de plastische expressie van het menselijk lichaam door de choreograaf. Men kon er vele ervaringen in doen belichamen. Slechts de duidelijke lief desscène in het middendeel was ontwor pen op een melodie van Bach. Het mannelijk deel van het corps trad als een gesloten formatie op waaruit zich slechts Aart Versteege als aanvoer der los maakte en zijn tegenspeelster was Willy de la Bye, sober gecostu- meerd in een zwarte tricot. Het was al lemaal consequent elementair: de man, de vrouw, het drama, constructief logisch en voelbaar groeiend naar de climax. Direct hierna werd het thema herhaald in meer lyrische toon door de uitvoe ring van het oudere „Dessins pour les six" van Taras door zes solisten uit de groep: een prachtige compositie van plastische beweging, dat evenzeer ont roerde als „l'lnvocation" van Lichine waarmee de avond begon. Het eerste deel daarvan waarin de vier vrouwen samendansten kwam niet geheel gaai over, de solisten Son ja van Beers en Pe- ter-Paul Zwartjes echter dansten de avond goed in en bij het slotdeel waarin het solistenpaar contrapunteerde tegen over de vier overige paren was men de aarzelende inzet wel geheel vergeten. De Invocation werd zeer transparant op gebouwd in voortdurende contradans van de soliste (n) tegenover continuo. De he le voorstelling werd trouwens geken merkt door het kantig markeren van fi guren en groepen hetgeen de beleving zeer verinnigde. En dat waar de vloer kennelijk het uitdansen belemmerde; knap om dat vol te houden! Het weerzien van Linda Manez, samen met Jaap Flier in „Le Cygne noir" van Ivanov leidde tot groot enthousiasme na elk deel. Het ballet werd virtuoos en met gemak gebracht: lichtvoetig, schijn baar moeiteloos in balans, ritme en fi guur, galant van voordracht. De korte solo van Jaap Flier was een vreugdevol le ontlading van mannelijke kracht in de dans tegenover zijn tedere en vanzelf sprekende behulpzaamheid bij de gratie volle figuren van zijn lenige partner. N. prit en meer werkelijke geestigheden verwacht mogen w orden, dan Claude Magnier hier vermocht te brengen. De drieste vrolijkheid van de hele voor stelling, die het publiek dat de schouwburg eindelijk weer eens geheel vulde van de ene lachbui in de an dere deed storten, kwam niet van de schrijver, maar vooral van de spelers, met Ko van Dijk voorop. Claude Magnier heeft de onmogelijk vele dwaze situaties bedacht, waarin de zeephandelaar Bcrtrand Barnier te recht komt doordat zijn dochter wil trouwen met zijn chauffeur Oscar. In tussen wordt hij voortdurend op de meest groffe manier opgelicht en ge chanteerd door zijn rechterhand in de fabriek, Christian Martin, terwijl zijn dienstmeisje Bernadette hem in de steek laat en hij uit de moeilijkheden hoopt te kunnen geraken via de hulp van zijn masseur Philippe. Het heeft werkelijk geen zin de dwaze geschiede nis na te vertellen. Voldoende zij te vermelden, dat men zich kpstelijk amu seren kan, omdat de schrijver zich tot taak heeft gesteld „om de twee minu ten aan het lachen te krijgen". Hij is daar goeddeels in geslaagd. Henk Rigters heeft alle mogelijkhe den uitgebuit om dat knal-effect te ver hogen. Hij laat zijn mensen allerlei con ventionele toneelgrapjes uithalen, zoals het vertraagd reageren. Het talent van de spelers stond er echter borg voor, dat zelfs die conventionele grapjes suc ces hadden. Helaas heeft Harry Wich een kamerdecor ontworpen voor deze voorstelling, dat veel te groot en te groots was. Alle intimiteit, die een bou levardklucht vereist, ging daardoor verloren. J. E. P. Meyeringh had een verrukkelijke vertaling gemaakt. Zoals gezegd was Ko van Dijk de on betwiste meester van het toneel deze avond. Hij draafde en grolde, briesde en vertoonde een mimiek, die niet na te vertellen valt. Onbegrijpelijk, dat iemand in zulke uiteenlopende genres zulk een maximum aan talent kan to nen. Hij deed dit overigens kennelijk met plezier, en vermoedelijk niet hele maal volgens de tekst, want zijn mede spelers konden herhaaldelijk hun lachen niet bedwingen. Hoe veel minder ge nuanceerd was daartegenover Guus Os- ter als de rechterhand-in-de-fabriek, de gladde oplichter. Tk meen dat ik al eens iets gezegd heb van zijn hebbelijk heid om Toon Hermans te imiteren. Mimi Boesnach creëerde een meester lijke zeepfrabrikantenvrouw, vol speel- sigheidjes en plezierige maniertjes. Ri ta Maréchal was haar huilerige, domme dochter, die echter vol levensdrift op het toneel werd gebracht. Onbeschrijflijk dwaas was de Hulot- achtige masseur Philippe van Joop Do- derer, die hiermee zijn komisch talent wel meer dan overtuigend heeft bewe zen. Yoka Berretty als de trouwende dienstbode Bernadette was lief en co quette, maar met toneelspelen had het niet zoveel te maken. Adelheid van der Most was een charmante quasi-dochter, Cor van Rijn een heftige chauffeur Os car en Sophie Köhler-van Dijk een ge noeglijke moeder-van-de-quasi-dochter. J. W. v. d. V. Voor de winter waterpolocompetitie in de kring Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Zwembond, waarin cpgenomen enige zeventallen uit de Kring Noord-Holland benoorden het IJ, is de indeling van de zeventallen als volgt: Dames eerste klasse: DWT 1, Nereus 1, Haarlem 1, HPC 1, Waterlelie 1, DWT 2. Dames tweede klasse: DWR 1, DAW 1, HVGB 1, Nereus 2, VZV 1, DWT 3. Dames derde klasse: DWT 4, HPC 2, NVA 1, VZV 2. Afdeling AM: DWR, DWT, Haarlem, HPC, HVGB. NVA, VZV. Heren eerste klasse: DAW 1, DWR 1, HPC 1, HVGB 1, Nereus 1. Heren tweede klasse: DAW 2, DWT 1, HVGB 2, Nereus 2, Neptunus 1, VZV 1. Heren derde klasse: DAW 3, DWT 2, Haarlem 1, Kroosduikers 1, HPC 2, HVGB 3. Heren vierde klasse: DWR 2. Haarlem 2, HZV 1, DWT 3, NVA 1, VZV 2. Heren vijfde klasse: DWR 3, DWT 4, Haarlem 3, HPC 3, NVA 2, VZV 3. Afdeling veteranen: DWR, HVGB, HPC, LZC. Afdeling AJ I: DWR, DWT, Haarlem, VZV. Afdeling AJ II: HPC, HVGB, HZV, NVA. Zaterdag 4 oktober wordt met de af werking van het rooster begonnen in het Sportfondsenbad Haarlem. De R.K. Openbare Leeszaal en Biblio- theek - Nieuwe Gracht 70 - Haarlem, heeft als „Nieuwe Aanwinsten" gere- gistreerd: Br Ambrosius: V.G.L.O.: Een brug tussen validen en invaliden-, R. Eysink: Gezinssociologie; H. Falk: De wereldsbeschouwing van het communis me. F. C. Kwant: Ontmoeting van we tenschap en arbeid. J. Lacroix: Kracht en zwakheid van het gezin; Problemen van de grote stad door S. Groenman, C. S. Kruyt, W. Steigenga; Rapport van de Cie pedagogische en didactische voor bereiding leraren M.O.; Het sociale le ven in al zijn facetten, Dl. 1; Sociolo gisch jaarboek 1957. i- Zaterdagmiddag heeft commodore C. W. A. Oyens, voorzitter van de afde ling zweefvliegen van de KNVAX de nieuwe stenen hangar van de Kenne- mer Zweefvlieg Club op het terrein in het Langeveld bij Noordwijk geopend. Op deze voor de zweefvliegerij min of meer gewijde grond, in de nabijheid waarvan nu ruim vijfentwintig jaren geleden de Zweefvliegclub voor jonge ren haar bakermat had, is een der idea len van de jonge, enthousiaste vereni ging een eigen hangar bereikt. Op 12 april van dit jaar heeft Jan Ko ning uit Haarlem, de 5-jarige zoon van een der leden, op de dag dat de club twaalf enhalf jaar bestond, voor het eenvoudige maar ruime gebouwtje de eerste steen gelegd en nu, na vele moeilijkheden overwonnen te hebben, waarvoor de heer Oyens de voorzitter van de club, de heer S. A. Hertensteijn de legpenning van de KNWL over reikte, kon de heer Oyens met een jeep de grote papieren afscheiding in de hangaropening stukrijden. In de hangar is plaats voor de drie toestellen, waarover de Club thans be schikt, de jeeps en de lier. Er is zelfs nog voldoende ruimte voor een vierde toestel, een KA 6 zweefvliegtuig, naar welks komst de Club met verlangen uit ziet. De ruim zestig leden van de KZC hebben dit vierde toestel dringend no dig om hun geliefde sport tc kunnen beoefenen en nu de KNWL bij monde van haar voorzitter uitdrukking gaf aan haar bewondering voor de presta ties der club zal de zo noodzakelijke fi nanciële medewerking van de KNVVL zeker spoedig verkregen worden. En wanneer binnen afzienbare tijd ook de zo noodzakelijke omheining van het veld gereed zal zijn, beschikt de club over een behoorlijk geoutilleerd terrein en het nodige materieel. Namens de buurtclub in het Noorden, de EZZC bood de heer P. Booy uit Krommenie gelukwensen aan. Als een oudere zweefvlieger haalde de heer Booy herinneringen op aan de vlieg avonturen van de oprichter van de KZC Jan Akerboom, die met een Zögling op een zondagmorgen in 1938 een noodlan ding in een boomtop maakte, juist voor de ingang van de kerk in Tuindorp- Oostzaan. Na alle belevenissen nadien hoopte de heer Booy op een blijvende prettige verstandhouding tussen beide clubs en hij stelde een beker beschik baar voor de eerste KZC-vlieger, die een overlandvlucht van het Langeveld naar Castricum maakt. Burgemeester Van Berckel van Noordwijk toonde zich verheugd over wat uit particulier initiatief geboren was en sprak zijn bewondering uit voor het werk van de KZC. Ook de heer M. Manting, leider van het Zweefvliegcen- trum Teriet gaf van zijn belangstelling over wat zijn oud-pupillen op het Lan geveld bereikt hebben, blijk. De heer Hertensteijn bracht zijn dank uit aan de heer Oyens voor het willen verrichten van de opening en aan al len, die aan de totstandkoming van de hangar hun medewerking hebben ver- Op het kruispunt Planetenlaan-mr. Jan Gerritslaan in Haarlem zijn zaterdagmiddag om half twee een Duits en een Nederlandse personenauto met elkaar in botsing gekomen, doordat de bestuurder van de Nederlandse wagen, een 42-jarige directeur uit Santpoort, geen voorrang verleende aan de ander. De Nederlandse auto raakte de voor zijde van de Duitse, die daardoor een halve slag omdraaide en op het zui delijk trottoir tegen een verkeersbord tot stilstand kwam. Beide wagens wer den ernstig beschadigd en moesten worden weggesleept. De chauffeur van de Duitse auto kreeg een diepe hoofd wonde en een mede-inzittende liep een minder ernstige hoofdwonde op. Perceel Generaal de la Reystraat 19: op bod f 3400; gekocht door Th. Bijman qq. Perceel Tugelastraat 52 vervallen. Perceel Korte Spaarne 3: opbod f 2000, afslag f 30, totaal f 2030; gekocht door F. Wildeboer qq. Perceel Voorzorgstraat 15 zw. en rd., met achteruitgang naar de De Clerqstr.; opbod f 5000, afslag f 125, totaal f 5125; gekocht door H. 1. van Goor qq. Perceel Brouwersstraat 137; opbod f 2000, afslag f 50, totaal f 2050; gekocht door mr. B. E. v. Tijn. Perceel Brouwersstraat 130: opbod f 2500, gekocht door J. Ph. Halstein. Perceel Oranjeboomstr. 63: opbod f 2700; gekocht door N.N. Perceel Zuid Brouwersstraat 24: opbod f 1800; gekocht door M. Kamerman. Perceel Oranjestraat 118 vervallen. Percelen Theemsplein 12 en Trompstraat 143 gecombineerd: opbod f 12.725, afslag f 275, totaal f 13000; gekocht door N.N. Perceel Meester Cornelisstraat 78 zw. en rd.: opbod f 9000; gekocht door D. de Perceel Laurens Costerstraat 15: opbod Vries qq. f 5800, afslag f 150, totaal f 5950; gekocht door M. A. de Rooy. Perceel Gasthuislaan 135: opbod f 3500, afslag f 5, totaal f 3505; gekocht door J. Hartog. opbod f 6600, afslag f 150, totaal f 6750; Perceel Duvenvoordestraat 79 zw. en rd.: gekocht door A. M. Huizing. Perceel Duvenvoordestraat 49 zw. en rd.; opbod f 6600, afslag f 175, totaal 6775; ge kocht door S. de Vries. Perceel Ridderstraat 3: opbod f 3500, af slag f 700, totaal f 4200; gekocht door P. Hoogeveen qq. Perceel Gasthuislaan 178: opbod f 1500, afslag f 250, totaal f 1750; gekocht door H. I. v. Goor. Perceel Scheepmakersdijk 51 zw. en rd.: opbod f 2500, afslag f 125, totaal f 2625; gekocht door H. I. v. Goor. Perceel Ged. Schalkburgergracht 23a: op- Perceel Nieuwe Gracht 44: opbod f 9600: bod f 3800; gekocht door Th. Bijman qq. opgehouden. Op het Langeveld bij Noordwijk is zater dagmiddag de nieuwe hangar van de Kennemer Zweefvlieg Club officieel geopend. Op de foto: de voorzitter van de KZC, de heer S. A. Hertensteijn, tij dens een toespraak. leend. Hij nodigde de gasten van de KZC uit de nieuwe hangar vanuit een zweefvliegtuig te bekijken. Als eerste stapte burgemeester Van Berckel in de Rhönlarche PH 234 een tweezitter en in enkele seconden trok de sterke lier het toestel naar 400 meter hoogte, van waaruit de burgemeester en na hem vele gasten 'n ruim en duidelijk uitzicht op de omgeving hadden. Van uit Teriet bracht, getrokken door een motorvliegtuig, een tweede tweezitter een gastbezoek aan het Langeveld en de Skylark 2, een prestatievliegtuig van de ZHVC uit Valkenburg maakte in de helderblauwe lucht boven het terrein tal van capriolen. In het gebouw van openbare werken aan de Zijlweg te Haarlem heeft van morgen de heer M. Lindthout, technisch hoofdambtenaar B. en chef van de af deling bestrating bij de dienst voor openbare werken, in aanwezigheid van hoofden van dienst en van het perso neel afscheid genomen van het bedrijf. Reeds in maart van het vorige jaar zou de heer Lindthout de dienst met pen sioen verlaten hebben, maar door om standigheden was dat niet mogelijk. Tijdens een receptie voor het perso neel vanmorgen werd de scheidende chef toegesproken door de adjunct-di recteur van openbare werken, ir. J. J. Fuykschot, die de 40 jaren die de heer Lindthout bij openbare werken heeft doorgebracht, waarvan 38 als hoofd van de afdeling bestrating, releveerde. Uit het bestratingsoppervlak in de orde van grootte van 3 miljoen m2 en uit het corps van 120 man gemeentepersoneel die onder de scheidende functionaris werkten, concludeerde ir. Fuykschot dat de heer Lindthout een zeer verant woordelijke taak had. Spr. was van oordeel dat de heer Lindthout zich voortreffelijk daarvan gekweten had. De heer D. N. de Lange, die 38 jaar lang de directe chef van de heer Lindt hout was geweest, kenschetste deze als een getrouw medewerker en als een „getrouwe en goede dienstknecht voor de gemeente". Hij fundeerde deze uit spraak op een financieel rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, dat uitwees dat in 1956 Haarlem, waar het de dienst voor openbare wer ken betrof. 40 pet. beneden het gemid delde uitgavenpeil bleef. „Enerzijds schrijf ik dat toe aan een zuinig en doelmatig beheer; aan de andere kant was het een gevolg van het geringe geldsbedrag dat beschikbaar werd ge steld. U kreeg weinig talenten, maar u hebt ermee gewoekerd." t Djt5eer, G. v. Baaien sprak de heer Lindthout toe namens diens naaste medewerkers op de afdeling bestrating. Tot slot gaf de heer Lindthout zelf uit drukking aan zijn dankbaarheid voor de wijze waarop men hem immer had terzijde gestaan. Daarna maakten velen van de gelegenheid gebruik om met een handdruk persoonlijk afscheid te ne men. In de St.-Liduinakerk in Haarlem- Noord is gisteren de viering van het veertigjarig bestaan van de parochie be gonnen. Tijdens alle H. Missen kregen de parochianen gelegenheid hun feest gave aan te bieden, hetgeen resulteer de in een jubileumgeschenk van 2200.- Gisterochtend ook werd de nieuwe preekstoel in gebruik genomen, welke, in tegenstelling tot de vorige, geplaatst is aan de epistelzijde van het priester koor. De dag van gisteren werd plech tig afgesloten met een plechtig lof, waarbij pastoor A. de Boer uit Velsen- Noord. de eerste, kapelaan der parochie, agens was. (Niet officiële Koersen) S% Ned 1953 3)4 Ned 1953 3)4 Ned 1956 3)4 Ned 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 1 3-3)4 Ned 1947 3 Ned 82-64 eel. tac tnsctu GrtbR 1946 S% BU.G Won.bouw 6 Ned Handel MÖ oeri A.K.0 Van BerRel's Patent Calvê-Delft eert Van Gelde: Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv Unie K.LA4 B.VA. Dell Mt) eert. A dam 2)4 '56 I A'dam '56 A'dam tH Rentespaarbr. vorig opening Slot 29/9 93% 93% 92% 85% 85)4 87)4 87 91A 92A 94A 9434 109)4 176)4 208)4 210i/a 319 188)4 323 398)4 3981,2 280 342)4 343^ 169.90 169 66)4 144 145 144)4 144 127)4 1251/a 99 117.50 105^ 117.40 84)4 94)4 94)4 114 De R.K. Muziekvereniging „St. Bavo" heeft zondagmiddag 28 sept. de zieken en verpleegden van de Maria-Stichting een concert aangeboden. Het was een concert van lichte muziek, gegeven in de tuin van het ziekenhuis. Het optre den van de vereniging werd door de zieken zeer gewaardeerd. De vereniging „Oud Heemstede-Ben- nebroek" maakte zaterdagmiddag de tweede en daarmee voor dit iaar ook de laatste excursie, welke ditmaal Utrecht tot deel had. Onder leiding van enige leden van de zustervereniging „Oud-Utrecht" wandelde men eerst langs enige oude gebouwen in het centrum van de stad, waaraan soms merkwaar dige herinneringen zijn verbonden. Ver volgens werd de Dom bezichtigd waarin zo duidelijk als nergens in de lage landen de sporen van de beeldenstorm ook nu nog waarneembaar zijn. Geen enkel beeld is onbeschadigd gebleven en overal zijn het gelaat en de voeten geschonden. Na het bezoek aan deze kerk ging men zich eerst wat ver frissen in de „Dietse Taveerne" en daarna werd een gebouw van de uni versiteit bezocht. Men kwam o.a. in het groot-auditorium waar de promoties plaats vinden. Ook de zaal met de portretten van bijna alle professoren die sinds het bestaan van de universiteit hier hun wijze lessen hebben gegeven, trok veel belangstelling en het bleek dat de beelenis van Nicolaas Beets niet ontbrak. Als opvolger van notaris H. M. van Weel, die op 1 juli wegens het over schrijden der pensioengerechtigde leef tijd zijn functie als notaris in Bloemen daal heeft neergelegd, is bij Koninklijk Besluit van 20 september benoemd ver klaard de heer J. P. A. Luijnenburg te Overveen. De heer Luijnenburg was se dert 1 november 1956 kandidaat-notaris op het kantoor van de heer Van Weel en was sedert diens vertrek waarne mer van dit kantoor.. De nieuwe notaris, die dezer dagen nog beëdigd moet worden, is in 1909 ge boren. Hi) is reeds ruim twintig jaar in de gemeente Bloemendaal, in Over veen, woonachtig. Ongeveer achttien jaar lang werkte hij op een notaris-kan toor in Amsterdam, daarna was hij kandidaat-notaris op het kantoor Lodder in Hillegom en op een kantoor in Haarlem. In november volgde hij in Bloemendaal de plotseling overleden kandidaat-notaris wijlen de heer Vuyk op. De nieuwe notaris richt zijn aandacht in de persoonlijke sfeer ook in sociale richting. Hij is voorzitter van de enige maanden geleden opgerichte afdeling Kennemerland van de B.O.S.K., de Bond ter behartiging van de belangen van Spastici. Op de wellicht laatste fraaie zomerse zondag in deze herfst heeft een groot aantal mensen nog geprofiteerd van de natuurlijke vitaminen in de vorm van een bezoek aan de duinen, de bos sen en het strand. In Bloemendaal aan zee zagen wij zelfs nog zwemmers in zee, maar vooral ook veel wandelaars. Er was een druk verkeer; daarvan ge tuigt wel. dat in Overveen bij de vier sprong bij „Djember" de verkeerslich ten meestal alleen op drukke zonda gen in gebruik in werking waren. Advertentie Dagproduktie thans: 1400 stuks. Prijs verlaagd van f 5995.tot f 5745. Vraagt U eens geheel vrijblijvend nadere inlichtingen en/of proefrit bij Telefoon 12138 en 15056 De 63-jarige landbouwer M van der Meer uit Oudebildtzijl is zaterdag om gekomen, toen zijn auto in de buiten wijken van Tuebingen (Did.) in botsing kwam met een vrachtauto. De heer Van der Meer reisde met zijn echtgenote en het echtpaar Miedema uit Stiens. Me vrouw Van der Meer en mevrouw Miedema werden zo ernstig gewond dat zij in het ziekenhuis van Tuebingen moesten worden opgenomen. De heer Miedema werd slechts licht gewond en is inmiddels naar Stiens teruggekeerd. De botsing is vermoedelijk ontstaan toen de heer Van der Meer, toen hij linksaf wilde slaan, de vrachtwagen geen voorrang gaf. In een café te Scheemda heeft zater dagavond een 19-jarige jongeman uit Eexta tijdens een woordenwisseling een 45-jarige aannemer uit Westerlee met een mes in de maagstreek gestoken. De aannemer is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Winschoten opge nomen. Na zijn daad sloeg de jongeman op de vlucht. In de loop van de nacht werd hij gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Woensdag 22 en donderdag 23 oktober a.s. komt de verzameling Regnault tn Amsterdam bij makelaar Paul Brandt in veiling. Zoals wij indertijd reeds meldden heeft de gemeente Amsterdam voor een bedrag van twee miljoen reeds een aantal schilderwerken uit deze collect ie veiliggesteld. Blijkens de thans verschenen catalo gus omvat het in veiling komende deel van de verzameling nog een groot aan tal belangrijke moderne kunstwerken. Het telt o.m. werken van Campigli (zeven), Chagall (vier, waaronder de cellist), de Chirico (twee), van Dongen (drie), Dufresne (vijf) Dufy. Le Fau- connier, Foujita, Grosz (drie), Kan- dinsky, Kutter, Lurgat (elf), Marchand, Modigliani (portret van Mme. Lunia Czekowska), Pascin. Pechstein Perme- ke (vijf), Picabia, Picasso (interieur), Redon (twee), Dunoyer de Segonzac, De Smet (zeventien). Soutine (twee), Utrillo en Zadkine, (negen). Aan Hol landse meesters omvat de verzameling o.m. Chabot, Gestel, Isaac Israëls. Kruy- der, Sluyters en Wiegman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3