Zet de zwendel zich nog in dezelfde mate voort? Rapport van Haagse schroot- handelaar ontvangen met een schouderophalen Massaal „ja" op nieuwe grondwet van De Gaulle RUIMTEVAART Eén druk op de knop: verlies van twee miljoen dollar Overleg over aanpassing van onderwijzerssalarissen vast gelopen Matroos doodt zijn vroegere vrouw Drama op Engels vliegdekschip Musiceren en beeldhouwen Gaulle Bescheiden voorstel voor kleuterleid sters kon niet in discussie komen Bejaard echtpaar slachtoffer van KOLENDAMP- vergiftiging Met een dolkmes neergestoken Kleuter nog net op tijd gered lp MAANDAG 29 SEPTEMBER 195b NASLEEP VAN DE SCHROQTAFFAIRE In kringen van de Nederlandse staalproducenten en itaalverwerkende bedrijven is het jongste rapport van de Haagse schroothandelaar Louis Worms, waarin deze weer ernstige beschuldigingen uit aan het centrale schrootinkoop- bureau van de K.S.G.-landen te Brussel, met een schouder ophalen ontvangen. Men noemt de nota, waarin tal van brieven zijn vervat, onvolledig, tal van punten onjuist, en wijst er op, dat nergens in dit „witboek" bewijzen worden vermeld voor de omvangrijke zwendel welke zich volgens de heer Worms nog in onverminderde mate voortzet op het gebied van de schroothandel in de zes K.S.G.-landen. Duitse recherche be gint aarzelend aan onderzoek Arbeidsvoorwaarden in de verpleging Wm ÉiBIilll Lida Claus stemt „ja" Benoemingen bisdom Haarlem Benoemingen bij de Kruisheren Eerste atoomreactor in Peking A.N.O.F. ernstig teleurgesteld In Bussurn - mMbmb Vernietiging Meer proeven Voor aanstormende trein Manmoedig optreden van seinhuiswachter Deze ondernemers in de metaalsector wijzen er op, dat zich het spel van vraag en aanbod voltrekt op een vrije markt, zij het dan, dat alle transac ties alleen tot stand kunnen komen via het Office Commun des Consomma- teurs de Feraille, en dat prijzen boven het marktniveau in de schroothandel evenzeer voorkomen als op andere ter reinen. Wel wordt erkend, dat de con trole van het Brusselse bureau destijds te wensen over heeft gelaten, maar er Is inmiddels een verscherpt reglement ingevoerd, zodat malversaties weinig kans meer lopen onontdekt te blijven. Men zal zich nog wel de vrij opzien barende fraude herinneren die enkele maanden geleden aan het licht kwam door de aangifte van de heer Worms. Hij was er als vertegenwoordiger van de Hansa Rohstoff Vèrwertung, geves tigd te Düsseldorf, achter gekomen, dat de Zeeuwse Metaalmaatschappij ge bruik maakte van ten departemente af gegeven onware verklaringen omtrent de herkomst van partijen schroot en dientengevolge een hogere prijs mocht berekenen. Afvalijzer van buiten het Schumangebied is doorgaans duurder dan het schroot uit de K.S.G.-landen. Zou men derhalve kunnen aantonen, dat bepaalde hoeveelheden schroot niet uit hei K.S.G.-gebied afkomstig zijn, dan is het geoorloofd bij de verkoop een veel hogere som te bedingen dan het marktniveau binnen Klein Europa toelaat. De Zeeuwse Metaalmaatschap pij nu wist een der hogere ambtena ren van het ministerie van economi sche zaken te bewegen tot het afgeven van „derde-landen verklaringen" voor schroot, dat in werkelijkheid echter he lemaal niet ingevoerd was. Twee par tijen behaalden bij deze frauduleuze handelingen groot voordeel: de Zeeuw se Metaalmaatschappü, die van Hansa, zijn afnemer, flinke bedragen voor het schroot ontving, en Hansa zelf, die het spul weer doorverkocht en uiteraard bog extra winst maakte. De onder neming, waar het schroot tenslotte te recht kwam, kon naar het centrale in koopbureau voor schroot van de zes K.S.G.-landen toestappen om op ver toon van de derde-landen verklaring het bedrag terug te ontvangen, dat op de partg afvalijzer te veel betaald was. De centrale schrootkas was dus ten slotte de dupe van deze handelspraktij ken. De rechtszitting in Den Haag, die van de aangifte door de heer Worms het gevolg was, heeft wel geleid tot veroordelingen, maar de vele vraagte kens waarmee de affaire was omge ven, konden niet worden weggenomen, en ook de omvang van de schade die de kas van het OCCF door de bedrieg lijke transacties heeft geleden, kwam vast te staan. Dit bedrag zou in 'Uioenen hebben gelopen. tx?~e~ die op het proces in Den Haag volgde, ts onjangS verbroken door wederom de stem van de heer Worms, die klaagt, dat hij door h t q.C.C.F. wordt geboycot en dat de fraude in de schroothandel nog even weliv voort woekert als voorheen. En deze aan klacht heeft hij nu getracht kracht bii te zetten door zijn ervaringen te bun delen in een rapport, en dit nog aan te vullen met wat correspondentie, ge voerd in de afgelopen maanden. Het is geadresseerd aan o.a. diverse Neder landse ministers en aan de president van de Assemblée van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Een bijgevoegde brief van de re cherchedienst in Nordrhein-Westfalen dd. 18 september 1958 geeft de jongste ontwikkeling aan m de affaire die door de Haagse schroothandelaar opnieuw aanhangig is gemaakt. Hij wordt daar in uitgenodigd om,'als hij toevallig eens in de buurt mocht vertoeven, zich te- melden bij het Landeskriminalamt in Düsseldorf. Een directe invitatie daar toe was de schrijver van het briefje met mogelijk, zo meldt hij, daar de stand van zaken in zoverre bekend is. Wat hiermee precies bedoeld wordt, is niet duidelijk. Maar de heer Worms is toch niet van plan om op de uit nodiging in te gaan. Zij zouden hem in Duitsland eens bewijsstukken kunnen De internationale arbeidsorganisatie heeft een rapport gepubliceerd over de arbeidsvoorwaarden in de verpleging, gebaseerd op gegevens uit 54 landen. Hieruit blijkt, dat verpleegsters in vergelijking met loontrekkenden in de industrie slecht betaald worden en dat zij in de regel langere werktijden, meer nachtdiensten en meer overuren heb ben dan mensen in de meeste andere beroepen. In ruim de helft van de landen, waar de gegevens verzameld werden, werkt een verpleegster 48 uur of meer per week, de overuren niet meegerekend. De nachtdienst duurt in de regel langer dan de dagdienst. Verder geeft de wis selvalligheid van het dienstrooster en het ontbreken van tijdige mededelingen betreffende overuren vaak aanleiding tot ontevredenheid onder de verpleeg sters, aldus het rapport. In het rapport wordt er op gewezen, dat de vraag naar verpleegsters over de gehele wereld groot is, maar dat hun sociale status meestal niet in overeenstemming is met hun opleiding, functie en verant woordelijkheid. Verder wordt gespro ken over de noodzaak van maatregelen ter bescherming van de gezondheid van verpleegsters, vooral in verband met de gevaren van radio-actieve besmet ting. Van 6 tot 11 oktober wordt in Genève een conferentie van verplegingsfunctio- narissen uit vijftien landen gehouden om de mogelijkheden tot verbetering van deze toestand te bestuderen. ontnemen. Daarom heeft hij een ont moeting voorgesteld in Arnhem. Vol gens de heer Worms lag zijn aangifte bij de recherche in Düsseldorf overigens reeds sedert eind vorig jaar op behan deling te wachten. Reeds toen had hij schriftelijk mededeling gedaan van zijn vermoeden, dat door valsheid in ge schrifte de kas van het O.C.C.F. voor millioenen Duitse marken werd opge licht, niet alleen door manipulaties van Hansa, maar ook van andere onderne mingen. De samensteller van het rapport meent en dat is de drijfveer ge weest tot het optekenen van zijn ont hullingen dat hem sinds de aangifte van de fraude in Den Haag op de meest onrechtvaardige wijze belet wordt om normaal zaken te doen. Geen enkele afnemer van schroot zou meer interesse hebben voor zijn of fertes, en als de voornaamste schul dige in deze samenzwering wijst hij het Office Commun des Consom- mateurs de Ferraille te Brussel aan, het orgaan, dat vraag en aanbod in het Schumangebied regelt en dat geweigerd zou hebben verdere con tacten met de Haagse handelaar té onderhouden. Door de stelselmatige boycot aldus het rapport raak ten de zaken van de heer Worms der mate in het slop, dat hij bedwongen werd een sloopwerf in Dordrecht te verhuren, omdat Hansa, de instal lateur van het meeste materiaal al daar hfl weigerde opdrachten te verle nen, en z\jn kantoor in Rotterdam op te geven. Een en ander is voor de zich gedu peerd achtende schroothandelaar aan leiding geweest om bij het Hof van Justitie van de E.G.K.S. in Luxem burg een beroep aanhangig te maken tegen het O.C.C.F. subsidiair de Hoge Autoriteit. Hij verzoekt daarin het Hof om een schadevergoeding van 10.000 per maand voor iedere maand, dat het O.C.C.F. geweigerd heeft za ken met hem te doen en een even gro te dwangsom voor elke maand die de boycot nog mocht duren. f (Vervolg van pagina 1). Evenals in Frankrijk is het aantal deelnemers aan de volkstemming in Algerije ondanks de dreigementen van de rebellen groter geweest dan men had gedacht. Gisteravond sloten de meeste stembureaus enige uren later dan aanvankelijk was vastgesteld. Deze maatregel was genomen omdat er nog talloze stemgerechtigden buiten de lo kalen stonden te wachten. Het bleek n.l. dat het controleren van de Moham medaanse kiezers een tijdrovende bezig heid was doordat velen gelijke namen hebben en ook doordat de mannen vaak volstonden met de mededeling dat zij „Ben Mohammed" (zoon van Moham med) waren. De Mohammedaanse vrou wen stemden voor de eerste maal. De stemming in Algerije was vrij dag al begonnen. Gisteren werd echter hoofdzakelijk in de grote steden ge stemd. Er waren ongeveer vier miljoen Europese en Mohammedaanse kiezers. Stemgerechtigden 3.723.928. Uitgebrachte stemmen 3.035.860. Geldige stemmen 3.003.114. Ja: 2.907.937. Neen: 95.177. Van de stemgerechtigden in de Franse overzeese gebieden heeft eveneens een groot aantal aan de volksstemming over de nieuwe grondwet deelgenomen. Het percentage voorstemmers was aanzienlijk groter dan het aantal tegenstemmers. De bevolking van de overzeese ge- bieden kon door tegen te stemmen ken- „Ik kan wel bulderen als het moet," zegt Lida Claus, de Haag se claveciniste die op de mees- tercursus voor cembalo op de wereldtentoonstelling in Brussel met lof het certificaat voor solis tisch optreden heeft behaald. Gusta, de grote bruine hond, 'n Duitse Staander kruipt verschrikt in zijn ruime mand onder het clavecimbel. „Ik heb die hond pas twee dagen," zegt Lida Claus. „Mijn vorige hond is_ in mei gestorven. Deze heb ik uit Drente gehaald. Iemand van de dieren bescherming gaf me het adres. De hond had het daar niet zo best. Het is een lief beest, hij doet geen mens kwaad, maar hij moet nog wat rustiger worden." Misschien lijken het temmen van een wilde hond en het be spelen van een clavecimbel twee bezigheden die in de verste verte geen overeenkomst met elkaar hebben. Maar tussen de liefde voor een instrument en de gehechtheid aan een huisdier bestaat niet zo'n groot verschil. Dat kenmerkt Lida Claus. Zij heeft liefde voor wat zij doet. Ze geeft graag les en heeft dan ook altijd veel leerlingen. Met veel geduld wordt de hond wat rustiger gemaakt, al krijgt hij, in rutl voor zijn onrust, een dikke plak cake gevoerd, die eigenlyk voor ae meesteres zelf was bestemd. Waar bloemen kunnen staan, staan bloemen m de beide kamers die Lida Claus in gebruik heeft voor haar beroep en haar liefhebberijen. Dat tekent haar geboeide aandacht voor de natuur. Een aan dacht trouwens, die ook blijkt uit de verschillende kleine beeldhouwwerken, die haar huis aan de Parsifalstraat, van binnen sieren. „Ik heb nog een beeldje onder de doeken staan. Ik hoop dat ik het de volgende week kan afmaken," zegt ze. De meestercursus voor cembalo werd op de Expo m Brussel samen met andere meestercursussen door de bekende Weense muziekcriticus dr. R. Klein, in samenwerking met de Oostenrijkse regering, in het Oosten rijkse paviljoen georganiseerd. Er was een soort radio-studio gebouwd voor de internationale muziek-akademie, waarvan de meestercursus een onderdeel was. De jury voor de cursus voor cembalo bestond onder meer uit de bekende claveciniste Isolde Ahlgrimm en dr. R. Steiner. Er speelden veel clavecinisten uit verschillende landen. Lida Claus speelde veertien dagen, elke dag enkele uren. Er moest hard worden gestudeerd, eveneens een paar uur per dag. Maar de cursus gaf veel voldoening. De radio-studio was goed ingericht. Er was een uitstekende geluidstechnicus van Philips uit Wenen voor overgekomen. Behalve tijd om te spelen, bleef er toch ook 's middags wel wat tijd over om de Expo te bekijken. „Dat heb ik dan ook uitgebreid gedaan," zegt Lida Claus. Deze levendige vrouw was als meisje van vier jaar al een piano- leerlinge van haar moeder, die haar opleiding aan het Amsterdams Con servatorium van Evert Cornells en J. B. de Pauw had ontvangen. Wat later werd het clavecimbel voor Lida Claus een belangrijk instrument. Haar vader, een zeer muzikaal en kunstzinnig man, die enkele jaren geleden overleed, troonde haar op een gegeven moment mee naar een concert van de wereldberoemde Wanda Landowska, de claveciniste die haar instrumenten weer in de volle muzikale belangstelling plaatste. Dat concert werd voor Lida Claus de grote stoot om behalve piano ook clavecimbel te gaan studeren. Ze heeft er nooit spijt van gehad. Door na haar Mulo hard te studeren op die béide instrumenten behaalde Lida Claus aan het Koninklijk Conservatorium voor muziek in Den Haag haar diploma's voor solospel en lesgeven. Aanvankelijk had zv zelf geen clavecimbel en zij mocht daarom vaak in het Haagse Gemeente museum, dat beschikt over een prachtige collectie oude muziekinstrumenten, studeren. Haar lessen kreeg Lida Claus voornamelijk van Theo van der Pas, Evert van Beinum en Janny van Wering. Kon zij een tijd geleden haar aandacht nog verdelen tussen musiceren en beeldhouwen een dag per week werkte zij op het atelier van Johan Polet in Amsterdam, dat laatste doet Lida Claus nu nog slechts als een liefhebberij, waarvoor niet veel tijd is. Nu staan in haar twee kamers drie grote instrumenten en wel een grote vleugel, een nog groter clavecimbel en een tafelpiano. Door een bijzonder sympathieke geste van de firma Neupert uit Neurenberg, heeft Lida Claus het grote concert-clavecimbel waarde nieuw twintigduizend gulden kunnen kopen. De tafel piano is een erfstukje van een tante en is momenteel ontstemd. „Ik wacht nog altijd op een liefhebber die de tafelpiano eens in orde wil maken," zegt de claveciniste. De beroepsstem mers vinden dat er te veel tijd in gaat zitten en dat het stemmen daarom te veel moet gaan kosten. Lida Claus, die met veel geduld de leek uitlegt wat voor soort clave cimbel een cembalo is, vertelt haar leerlingen graag over de historié van de muziekinstrumenten. En ook haar ervaringen op concerten voor de radio in Hilversum, Parijs, Keulen, München, Brussel en Bazel zullen niet onbesproken blijven. Evenmin haar liefde voor Sweelinck's muziek. „Maar ik hou van elke componist, als zijn werken maar goed zijn," zegt Lida Claus. Waarmee, overigens ook met de voorgaande regels haar veelzijdige belangstelling wel is aangetoond. baar maken, dat zij onafhankelijk wil worden. Van de Franse overzeese gebieden zijn in Parijs hedenochtend de volgende uitslagen officieel bekend gemaakt. Madagascar: 973.000 ja, 259.000 neen. Nieuw Caledonië: 26.085 ja, 500 neen. St. Pierre en Miquelon: 2.325 ja, 46 neen. Reunion: 83.621 ja, 5.248 neen. Franse inwoners van Tunesië: 50.449 ja, 1.334 neen. Franse inwoners van Cameroen: 10.538 ja, 368 neen. Franse inwoners van Laos: 2.505 ja, 46 neen. Franse inwoners van Togoland: 1.764 ja, 140 neen. Mauretanië (West-Afrika): 129.631 ja, 9.953 neen. De uitslag van 12 van de 15 Algerijnse departementen is: In Frans Guinea, een deel van Frans West-Afrika, zijn blijkens de eerste uit slagen, in tegenstelling tot andere Franse overzeese gebieden, veel meer neen- dan ja-stemmen uitgebracht. Tot dusver zijn 50.498 neens tegen 551 ja's geteld. Dat Frans Guinea neen zou stemmen werd overigens reeds verwacht. Oud-premier Felix Gaillard meende het percentage communistische stem mers, dat ditmaal de leiders niet ge volgd is, op 25 procent te mogen stel len. En de secretaris-generaal van de socialistische partij S.F.I.O., Guy Mollet, wenste zichzelf, het land en de arbei dersklasse ermede geluk, dat het com munistisch desintoxicatieproces krach tig heeft ingezet. Met dit al blijft er ook na de spec taculaire „vloedgolf" in Frankrijks politieke situatie, in de „vloedgolf" zelf en last but not least ook in De Gaulle, nog rijkelijk veel duister. Er is zeker voor de grondwet gestemd door lieden, die er inderdaad een instrument in zien voor de algemeen verlangde stabiliteit en doeltreffendheid in de Franse staatsleiding, zeker met De Gaulle als chef. Er is zeker ook „ja" gestemd ondanks wat de grondwet inhoudt op het stuk van de Franse staatsinstellin gen maar om wille van de Frans-Afri kaanse gemeenschap op vrijwillige basis die zij in het leven roept. Er is ook „ja" gestemd in blind vertrouwen op De Gaulle persoonlijk en eveneens omdat men hoopt dat hij eindelijk een eind zal kunnen maken aan het Algerijns con flict, hetgeen hij volgens de een zal moeten doen met een liberale oplossing door onderhandelingen, maar volgens anderen en volgens Algerije met „integratie". Generaal De Gaulle heeft van Frank rijk het massale vertrouwensvotum ge kregen waarom hij met grote aandrang heeft gevraagd. Zijn legale positie en gezag ztfn grotelijks versterkt. Zij zijn althans schijnbaar van een sterkte als welhaast geen Franse staatsman voor hem ooit heeft genoten. De grote vraag die nu gesteld wordt is: hoe zal hij zijn gezag in de praktijk gaan aanwen den, nu hij generlei excuses meer heeft om het niet aan te wenden. (5 O In de woonplaats van premier De Gaulle, Colombey-les-deux-Eglises in Oost-Frankrijk, heeft slechts één in woner de nieuwe grondwet afgewe zen. Van de 216 stemgerechtigden brachten er 196 hun stem uit. Van hen verklaarden er 195 zich voor de con stitutie. De Gaulle, die het week einde m zijn landhuis te Colombey- les-deux-Eglises heeft doorgebracht, verklaarde over het resultaat in zijn woonplaats zeer tevreden te zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de enige tegenstem niet van hem afkomstig is geweest. 1 Mgu J-P-Huibers, Bisschop van Haar lem, heeft benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Catharina buiten de Veste te Amsterdam Ed. B. J. A. M. Determeyer; tot pastoor te Wieringer- wert M. Schipper en tot rector van Helio- mare te Wijk aan Zee dr. J. P. de Jong, i j aar was aan het seminarie Hage- veld te Heemstede. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op verzoek van de provinciaal der Kruisheren dr. H. van de Ven, eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer P. Bakx als pastoor te IJsselmonde en in zijn plaats benoemd de zeereerw. heer P. Bakker, die pas toor was te Zoeterwoude. Als diens op volger is benoemd de weleerw. heer A. Emmen, die kapelaan was in de parochie der H. Kruisvinding te Rotter dam Z. Dezer dagen is een straaljager van de Engelse luchtmacht bij een landing op het vliegdekschip „Victorious" veronge lukt, doordat de kabel die het toestel op het dek moet afremmen losraakte. De film laat een en ander duidelijk zien. Rechtsboven: de landingshaak van het vliegtuig heeft de remkabel te pakken; linksboven: het toestel stuift nog door over de baan; rechtsonder: de haak blijkt losgelaten te hebben en valt naar beneden; linksonder: de haak hangt doel loos aan de staart van het vliegtuig. De machine viel in zee en ondanks Ae vertwijfelde pogingen van de bergings helikopter zonk het met de piloot, com mander J. D. Russel, in de diepte. In aanwezigheid van hoge Chinese functionarissen en Russische geleerden zijn zaterdag in Peking de eerste Chi nese atoomreactor en cyclotron in wer king gesteld. De reactor heeft een ver mogen van 10.000 kilowatt, de cyclotron van 24 m.e.v. IIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIII (Van onze onderwijsredacteur) De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie is ernstig teleurge steld over de recente ontwikkelingen in het Georganiseerd Overleg voor wat betreft de salarissen van kleuterleidsters en onderwijzers. Op de j.l. zater dag gehouden vergadering van het verbondsbestuur van het Katholieke On derwijzers Verbond heeft de voorzitter van het K.O.V., de heer J. H. M. Derksen, deze teleurstelling duidelijk kenbaar gemaakt. Hoewel de regering erkend heeft, dat de salarissen van de kleuterleidsters „niet aan de hoge kant" zijn, is het ver beteringsvoorstel van de A.N.O.F. zon der meer terzijde geschoven. In de kring van de belanghebbenden vindt men de uitdrukking „niet aan de hoge kant" zeer eufemistisch; niettemin had de A.N.O.F. haar voorstel nog heel be scheiden gehouden, doch zelfs dit voor stel kon niet eens in discussie komen. Weliswaar komt er voor de kleuterleid sters een salarisaanpassing uit de bus naar analogie van de verhoging der ambtenarensalarissen op 1 april j.l. hetgeen uiteraard dè instemming van de A.N.O.F. heeft doch dit valt buiten de kwestie, waar het eigenlijk om gaat. Het j.l. zaterdag gepubliceerde communiqué over het georganiseerd overleg voor het lager onderwijs heeft reeds doen blijken, dat partijen niet tot overeenstemming zijn gekomen over de aanpassing van de onderwij zerssalarissen aan de verhoging van de ambtenarensalarissen. Op dit punt is men zelfs min of meer in een conflictsituatie geraakt. De regering wilde de salarisschalen van de onder wijzers verlengen met één periodieke verhoging., De A.N.O.F. is echter van mening, dat één verhoging aan het einde van de schaal geenszins gelijk te stellen is met hetgeen aan de amb tenaren is toegekend. Ook de ambte naar krijgt aan het eind van zjjn schaal een verhoging, doch de schaal is bij de ambtenaar veel korter en dan stapt hjj over naar een andere schaal. In de redenering van de re gering bestaat er voor de onderwijzer echter maar één schaal. Aldus blijft er naar de mening van de onderwij zers niets over van een evenredig heid. Het overleg op dit punt is der halve vastgelopen. Het verbondsbestuur van het K.O.V. heeft de teleurstelling over de gang in deze beide kwesties met nadruk onder streept. Men heeft voorts andermaal zijn bezorgdheid geuit over de groeien de moeilijkheden tengevolge van de ge meenteclassificatie. Te Bussum is in de nacht van zater dag op zondag een 82-jarige man ten gevolge van kolendampvergiftiging overleden. Zijn 77-jarige echtgenote die in levensgevaar verkeerde is van ochtend overleden. Toen zaterdagnacht omstreeks half een nog licht brandde in de woning van het bejaarde echtpaar Oorver aan de Zwaardemakersstraat te Bussum, wek te dit bevreemding bij de buren, daar het echtpaar nooit laat naar bed gaat. Toen men door de ramen naar binnen keek zag men de man voorover in zjjn rolstoel, en zijn vrouw op de grond lig gen. Direct werd de politie gewaar schuwd. Bij het openbreken van de deur werd geconstateerd, dat het echtpaar slachtoffer was geworden van kolen dampvergiftiging. Beide echtelieden werden naar de Sint Gerardus Majella- stichting overgebracht. Bij aankomst bleek de man reeds te zijn overleden. Zijn vrouw was er slecht aan toe en is vanmorgen bezweken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de kachelpijp verkeerd geplaatst was, zo dat de haard niet kon trekken. lilllilliliilllllllltllillllllllliUi (Door dr. I. M. Levitt, direc teur van het Planetarium van het Franklin Instituut te Phi ladelphia). Op het Amerikaanse proefterrein voor raketten, Cape Canaveral, werkt een man die gedurende de laatste jaren meer dan eens een hekel aan zichzelf heeft gehad. Hij is hoofd van de veiligheidsafdeling en als zodanig moet hij op de „ver- nietigingsknop" drukken wanneer een ballistisch projectiel zijn voorge schreven baan verlaat of in het wilde weg begint rond te wentelen. En elke keer als die knop wordt inge drukt, gaat een raket ter waarde van één tot twee miljoen dollar ver loren zonder dat er iets anders mee werd bereikt dan negatieve resulta ten. Sterker nog: als de veiligheids officier zijn knop indrukt, is hij er lang niet altijd zeker van of zijn oor deel wel juist is geweest. Voor vliegtuigen ligt de zaak an ders. We beschikken tegenwoordig over een uitgebreide collectie onbe mande vliegtuigen. Zij vliegen over bewoond gebied en niemand maakt er een probleem van of zij niet eens zouden kunnen verongelukken. In de afgelopen tijd hebben er veel onge lukken plaats gevonden met beman de vliegtuigen, waarbij slachtoffers te betreuren waren. Toch zegt nie mand: „Vliegtuigen zijn onbetrouw baar. We moeten er niet meer de lucht mee ingaan". Integendeel, we doen ons best de vliegtuigen veiliger te maken. Waarom zouden we deze gedach- tengang ook niet toepassen op raket ten? Iedere grote raket is tegenwoordig voorzien van ingebouwde veiligheids mechanismen. Langs de lengte van het gehele projectiel is een spring lading aangebracht, die in geval van een verkeerde functionnering de ver nietiging verzekert. Als de raket uit meer dan één trap bestaat, is soms elke trap afzonderlijk met een der gelijk vernietigingsmechanisme uit gerust. Deze springladingen maken de ra ketten nog riskanter dan zij eigenlijk zijn. Bovendien komt het gewicht van die ladingen ten laste van de nut tige lading. En tenslotte is elke nieu we apparatuur op zichzelf een moge lijke bron van verkeerde function nering. Een raket zonder veilig heidsmechanismen zou een „scho nere" raket zijn. De eisen van hen die met de handhaving der veilig heidsvoorschriften belast zijn vormen dus een handicap voor de raketont werpers en -technici. Maar tenslotte zijn het natuurlijk Elke keer dat de veiligheidsoffi cier van een raket-lanceerterrein op zijn „vernietigingsknop" drukt, gaat een raket ter waarde van één tot twee miljoen dollar verloren. En gewoonlijk weet die officier niet eens zéker of zijn beoordeling van de situatie juist was. Hier ziet u een verhelderende tekening, ontsproten aan de fantasie van de Amerikaanse tekenaar M. Ander son. Op het linker gedeelte der tekening ziet men de veiligheids officier zijn werk verrichten; op het rechter gedeelte wordt het resultaat daarvan op de uit haar koers geraakte raket in beeld gebracht.. ook niet de veiligheidsofficieren, die men daarvan de schuld mag geven. De raketten, die te Cape Canave ral gelanceerd worden, beschrijven hun banen naar het zuiden en oos ten over de Atlantische Oceaan. Som mige van deze vluchten gaan over Brits grondgebied. Amerika heeft Engeland de garantie gegeven, dat het geen enkele raket zal lanceren, die een grotere kans heeft dan één op een miljoen om op Brits grondge bied terecht te komen. Naar mijn mening is dit een dwaze situatie. De kans dat men door een auto wordt aangereden, is veel groter dan dat men door een raket wordt getroffen, zelfs wanneer men zich in de buurt van het lanceerterrein bevindt. Op welke wijze kunnen we ons be vrijden van deze beperkende bepa lingen? Kort geleden had ik met een der technici van de „Explorer" een ge sprek over de veiligheid. Naar zijn mening zouden er veel meer raket ten geconstrueerd en gelanceerd moe ten worden om ze te testen op hun betrouwbaarheid. Daarna zou hij een soort schietwedstrijd met raketten willen houden. Wanneer door deze lanceringen een aanvaardbare veiligheidsmarge was komen vast te staan, zouden de raketspecialisten niet langer hun tol aan de veiligheid hoeven te beta len. Dan zou het ook niet langer no dig zijn in een betonnen bunker een veiligheidsofficier te plaatsen met zijn vinger op een knop. En er zou den geen raketten ter waarde van een miljoen dollar meer vernietigd worden, omdat een paar kruisende lijnen op een scherm aangeven, dat een raket niet de juiste baan volgt. Maar tot het moment dat deze graad van betrouwbaarheid aange toond zal zijn, zullen de veiligheids officieren hun weinig benijdenswaar dige taak het vernietigen van ra ketten tijdens de vlucht blijven vervullen. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiHttiiiiHiiiiimHiHitmiKiiiiiiimiiiiiimiiiimiuKiiiHi In een bar annex dancing, gelegen aan de Westduelstraat in Rotterdam Zuid, is een 20-jarige vrouvr het slacht offer geworden van een moordaanslag door haar vroegere echtgenoot. Zij werd neergestoken met een dolkmes en zo ernstig gewond, dat een ijlings ver richte operatie in het Coolsingel Zie kenhuis. waarheen zij onmiddellijk werd vervoerd, niet meer mocht baten. En kele uren nadien stierf zij. De dader, een 25-jarige matroos, is gearresteerd. Man en vrouw leefden sinds enige maanden gescheiden. Zaterdagavond omstreeks half twaalf kwam de ma troos het café in de Westduelstraat bin nen om daar aan de bar wat biertjes te drinken. Op de dansvloer in een aan grenzend vertrek ontwaarde hij toen ineens zijn vroegere vrouw, die in ge zelschap van haar partner was. Na de dans kwamen beiden aan de bar zitten, waarop de matroos na enige tijd op stond en zich naar zijn pension begaf om daar een dolkmes te halen. Met dit wapen in de zak kwam hij tegen twaalven het café weer binnen, waar zijn vroegere echtgenote zich inmiddels weer op de dansvloer op hield. Om de tijd wat te korten draai de de matroos een plaatje op de juke box, totdat de vrouw met haar part ner weer aan de bar plaats nam. De matroos ging ook zitten, maar plotse ling stond hij op en sleurde de vrouw van haar kruk naar het mid den van de zaak, waar hij haar steek wonden in de rug en de borst toe bracht onder uitroepen als „Nou ga je eraan". De vrouw zakte vrijwel ogenblikkelijk in elkaar. Van de algehele consternatie maakte de matroos gebruik om dwars door de deurruit naar buiten te sprin gen. De politie arresteerde hem later in de nabijheid. Hij droeg het bebloede mes nog bij zich. Vermoedelijk is ja loezie de drijfveer geweest tot dit drama. Het echtpaar had geen kinderen. De vierjarige Jeddy Strijbos uit Dor drecht is zaterdagmiddag op het station te Hilversum ter nauwernood aan de dood ontsnapt. Hij dankt het behoud van zijn leven aan het manmoedig optre den van een overwegwachter. De jongen liep via de spoorbaan van het eerste naar het tweede perron. Op dat moment naderde vanuit de richting Amsterdam een sneltrein. De overweg wachter zag de kleuter, die niet besefte hoe groot het gevaar was, waarin hij verkeerde, rende zijn huisje uit en slaagde erin nog net op tijd de jongen voor de aanstormende trein weg te sleuren. Geen van beiden werd gewond. Jeddy Strijbos logeerde bij familie in Hilversum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5