Tweede hockeyzondag brengt triomf der kampioenen NEDERLAAG VOOR ALLE DEBUTANTEN Revanches van Atie Voorbij en Corrie Schimmel SITTERS: Nieuw Nederlands record op 100 m. vlinderslag DE TSJECHEN VERUIT SUPERIEUR Drie gouden medailles voor de Nederlanders Engelse atleten verbeteren het wereldrecord 4x1 mijl Luton nieuwe koploper Ine Spijk en Koch breken records Internationale motorzesdaagse Finland wint landenstrijd Hary: weer 10,2 „Gouden zwemploeg in Amsterdam MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 PAGINA 8 NOORD WEST OOST Engelse League Zaterdag voetbal Jeugdrecord SO m horden voor Joke Bijleveld Europese voetbalbeker Wismut ontkomt niet aan derde wedstrijd ZUID Willem III triomfeert in grachtenwedstrijd Baldini ook Italiaans wielerkampioen Belgisch hockeyteam Courses Duindigt Courses Groningen Sportflitsen E.D.O.-er Smit naar Ajax Voor derde keer Europees record geëvenaard Startstrip voor sport vliegers op het circuit Zandvoort? Biesbrouck voorlopig uitgeschakeld Een aanval van TOGO op het doel van de Delftse Studenten. dediging van de Nijmeegse ploeg sloot in ieder geval goed en de Nijmeegse doelman deed uitstekend werk. Mede daardoor bleef het 0-0. De stand luidt: DKS 2 4 2 4 2 2 Bully 2 2 Arnhem Wageningen Zutphen Nijmegen 2 2 2 1 2 1 2 0 (Van onze hockeymedewerker) De enige kampioen van het vorige seizoen, die het nieuwe aarzelend had ingezet, heeft zich op de tweede zondag van de hockeycompetitie duidelijk hersteld. Het feit, dat zowel Beek als Dekker weer van de partij waren, heef* tot dit herstel van de Delftse Studenten doorslaggevend meegewerkt. .Met 42 klopten de Studenten het op bezoek gekomen TOGO. Kampong Zwolle was met de nederlaag van 21 tegen Bloemendaal weer zeer ongelukkig. Union Dit gold eveneens voor HTCC in Eindhoven tegen Push (12) en mis schien in mindere mate ook voor Tilburg, dat in Venlo zeker niet de min dere was, maar desondanks met 31 verloor. In het oosten sprak de grote zege van Arnhem op good old Nijmegen het meest tot de verbeelding (51). Noordelijker werden rake klappen uitgedeeld. Het meest verbazing wekkende wapenfeit is daar wel de eclatante zege van niet minder dan 60 niet minder dan 6-0 te verslaan. De i Leeuwarders lijken dit jaar toch wel tot meer in staat dan de vorige sei zoenen. Groningen heeft dit seizoen ook heel wat in zijn mars. Stadgenoot en debutant GCHC kan er van mee praten (1-6L Groningse Studenten is nog niet van de weg der overwinnin gen afgedwaald. Bij GHBS werd het een overwinning van 4-1. HVA moet de slag nog te pakken krijgen. Tegen het op papier toch zwakkere HMC werd, weliswaar in Groningen, verlo ren met 4-1. LHC heeft wel voor de meeste sensatie gezorgd door Meppel in eigen huis met van LHC in en tegen Meppel. Delftse Studen ten heeft duide lijk aangetoond, dat de afwezig heid van de beide voorhoedespelers Beek en Dekker, in de ontmoeting tegen Be Fair als reden voor de nederlaag moet gezien worden. Beide spelers waren thans weer van de partij en met drie doelpunten hebben zi. het hunne tot deze eerste zege bij gedragen. Dekker gebruikte daartoe twee strafcorners zijn specialiteit en Beek deed het met een van hem bekende solo-actie. Overdijkink bracht de vier op het scorebord, indirect uit een lange corner. Door een doelpunt van Hillenius was de ruststand dus op 4-1 beland, waar TOGO nog weinig in de resterende 35 minuten aan kon ver anderen. Kist bracht eenmaal de toe schouwers in extase door een prachtige soloren, die hij besloot met een afge paste voorzet aan de vrijstaande Esser, die zijn taak verstond. De Delftse aan val kwam niet meer aan bod, zodat het einde met 4-2 kwam. Laren was op bezoek in Bilthoven bij SCHC. Een ontmoeting van twee „groten", zo op papier, maar in de praktijk kwam het toch niet verder j dan een ontmoeting van twee zeer middelmatigen. Beide ploegen en voor al Laren stelden teleur. Ook de inter nationals bleven onder de maat. Hoog- hiemstra was van hen nog de beste, maar Zwier naast hem ontbrak het volkomen aan activiteit. Gelukkig voor hem en ook voor zijn ploeg was, dat hij in de tweede helft middels een strafcorner de gelijkmaker kon scoren. Loggere had n.l. aan Laren de leiding bezorgd door een strafbully te winnen. Kampong had ditmaal, evenals de voorgaande zondag. Vrouwe Fortuna niet onder zijn supporters staan. De Utrechtenaren hadden meer verdiend dan de nederlaag in Bloemendaal tegen BMHC. De thuisclub startte beter en had de openingsscore zeker verdiend. Moolenburgh was de maker van dit fraaie doelpunt. Maar langzamerhand kwamen de gasten er beter in en Ver heem wist de ruststand op 1-1 te bren gen Spoedig na de hervatting liep oud-international Hans Wagener een blessure op, die hem van de spil- op de rechtsbuitenplaats bracht. Het ver band in de Bloemendaalse ploeg was daarmede verdwenen en Kampong kreeg de gelegenheid een langdurig offensief te openen. Het werd een wat rommelige strijd, waarin vooralsnog doelpunten uitbleven. Toen er echter een kwam. belandde deze gezien de spelverhouding, in de verkeerde doel- mond. Maas maakte gebruik van een verrassende snelle uitval van BMHC en zo kwam het einde met 2-1. Be Fair was op Klein Zwitserland zeker de meerdere van het roemruchte HHYC, ondanks het feit, dat de even roemruchte Kruize aan de Hagenaars de leiding had gegeven en deze tot in de tweede helft hadden gehandhaafd. De grote veldmeerderheid van de gas ten echter leidde niet tot het gewenste resultaat, hetgeen in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de grote capaciteiten van de nieuwe doelman bij de Hagenaars, Kneteman. Dat Jos Terlingen een strafbully won en daar door nog 1-1 kon maken, lag buiten zijn bereik, doch voor het overige heeft hij voor de Hagenaars deze wedstrijd gered. De stand luidt: Laren 2 3 SCHC 2 3 Be Fair 2 3 BMHC 2 3 doelpunten het grootste aandeel in de Helmondse overwinning. Tuininga scoorde eveneens voor HMHC. Ver heem doelpuntte voor Breda (3-1). De ontmoeting HTCC-Push had on geveer een gelijk verloop als dat in Bloemendaal tussen BMHC en Kam pong. Er waren geen blessures, maar ook hier die ene uitval, die onmiddel lijk effect sorteerde, gedurende een langdurig offensief van de andere par tij, dat zonder resultaat bleef. Asselberg had de Bredase gasten de leiding be zorgd doch voordat het HTCC-offensief goed en wel aan de gang was, had Joost Brouwers al voor 1-1 gezorgd. Het Eindhovense offensief bracht vele schoten rakelings voor en langs het i doel van Push, zelfs driemaal tegen de I paal, maar de bal, waarvan men zegt, dat die raar rollen kan, ging aan de overzijde in de goal door Asselberg en zo werd het ondanks alles een overwinning voor Push (1-2). De stand luidt: i Venlo 2 4 HTCC 2 1 Push 2 4 MOP 2 1 EMHC 2 4 Breda 2 0 HMHC 2 2 Tilburg 2 0 DKS en Zwolle zijn beide op het goede pad geble ven. Voor Zwolle was dit een gro tere opgave dan voor de mannen van Deventer. Debutant Bully maakte het Zwolle in Oldenzaal zeer lastig. Toch was niet te voorkomen, dat de kleine meerderheid van de gasten in een kleine zege uitliep (1-2) DKS had het in Wageningen minder moeilijk. De overwinning is in feite niet in gevaar geweest, al is de score niet hoog gelopen. In de eerste speel- helft een fraaie solo-actie van midvoor Groeneveld, omgezet in een even fraai doelpunt en in de tweede helft een treffer van Koenderink uit een straf corner (0-2). Arnhem liet er geen gras over groeien en maakte met oude vriend en rivaal Nijmegen ditmaal korte metten. In Nijmegen werd het niet minder dan 1-5. Union kan moeilijk op dreef komen dit seizoen, of zou het werkelijk zo zijn, dat de Nijmegenaren dit jaar tot de middenmoot van de eerste klasse gaat behoren. Deze tweede wedstrijd, nu in Zutphen, heeft Union in ieder geval niet kunnen imponeren. De aan val is zelden voor de Zutphense ver dediging gevaarlijk geweest. Als er al door een van beide partijen enig ge vaar is veroorzaakt, dan is het nog de Zutphense geweest, tenminste in de tweede speelhelft. De stand van de strafcorners, 3-0, in het voordeel van de thuisclub spreekt voor zich. De ver- De stand luidt: LHC 2 4 GCHC 2 2 Gron. Stud. 2 4 Meppel 2 0 Groningen 2 4 GHBS 2 0 HMC 2 2 HVA 2 0 De Eerste Divisie van de Engelse league heeft een nieuwe topploeg. Luton versloeg op eigen terrein met 4-1 Pres ton en bereikte mede doordat Bolton en Arsenal nederlagen leden tegen Burnley (1-2) en Leeds (1-2) de eerste plaats. Luton is nu de enige nog ongeslagen ploeg in de hoogste klasse. Het Londense Chelsea maakte een grote sprong; van de negende naar de vierde plaats. Dit dank zij een overwin ning van 4-1 op Nottingham. Graeves was de „grote man", hij maakte drié van de vier doelpunten voor Chelsea. De plaatselijke ontmoeting tussen Man chester City en Manchester United trok niet minder dan 62.812 toeschouwers, het hoogste aantal van zaterdag. De wed strijd eindigde in een gelijk spel (1-1). De uitslagen luiden: Eerste Divisie: Birmingham-Leicester 4-2. Blackburn- Aston 2-3, Blackpool-West Ham 2-0, Bol- ton-Burnley 1-2, Chelsea-Nottingham 4-1, Leeds-Arsenal 2-1, Luton-Preston 4-1, Manchester City-Manchester United 1-1, Newcastle-Portsmouth 2-0, Tottenham- Wolverhampton 2-1, West Bromwich- Everton 2-3. Tweede Divisie: Brighton-Barnsley 1-1, Bristol Rovers-Sunderland 2-1, Der by-Lincoln 1-0, Grimsby-Huddersfield 2-1, Ipswich-Stoke 0-2, Leyton-Fulham 0-2, Liverpool-Cardiff 1-2, Middlesbrough -Bristol City 0-0, Scunthorpe-Sheffield Wednesday 1-4, Sheffield United-Rother- ham 2-0, Swansea-Charlton 2-2. WEST I, derde klasse A: NDSM Jong Holland 24, De GeuzenIJmui- den 5—3, CSCA—KMVZ 1—0, Sizo— Kennemerland 2—6. B: OSO—SDCP 41, ZuidvogelsSSVU 41, Sparta NijkerkSpakenburg 24, CJVVHui zen 11, IJsselmeervogelsVVOG 51. In de eerste ronde van de strijd om de Europese voetbalbeker voor landenteams heeft Rusland Hongarije in Moskou ver slagen met 31. De ruststand was 30. Tijdens te Enschede gehouden atle tiekwedstrijden heejt Ine Spijk (R.K. E.A.V.) zaterdag een nieuw Nederlands record op het nummer 400 meter dames gevestigd. Zij liep de afstand in 57,2 seconde. Het oude record stond met een tijd van 57,8 seconde op naam van Cor- rie Bekker. Het werd op 15 augustus j.l. te Trelleborg gevestigd, tijdens de landenwedstrijd Zweden-Nederland. Ook de Rotterdammer Koch van Pro Patria heeft een Nederlands record ver beterd. Tijdens de Rotterdamse club kampioenschappen, die bij de dames door Hollandia en bij de heren door DOS zijn gewonnen, heeft hij het Ne derlands record discuswerpen voor de tweede maal in dit seizoen verbeterd. Hij kwam tot 53.38 meter, dat is 28 cm verder dan het oude record, dat hij twee weken geleden te Amsterdam ves tigde Joke Bijleveld van Celebes heeft tij dens nationale atletiekwedstrijden in Den Haag het Nederlands record 80 meter meisjes a met 0.3 sec. verbeterd. Zij liep de afstand in 9,6 sec. Het oude record stond sedert 24 juli 1955 op naam van Annie Keff (GAC-Hilversum) met 9,9 sec. Voor de eerste ronde van het voetbal toernooi om de Europese voetbalbeker is te Ploesti een wedstrijd gespeeld tussen Petrolul Ploesti (Roem.) en de Oostduit- se club Wismut. De thuisclub won de ontmoeting met 2-0. Aangezien de Duit sers in de eerste wedstrijd met 4-2 zege vierden en het doelgemiddelde thans dus 4-4 is, moet een derde wedstrijd tussen beide teams de beslissing brengen. Deze zal te Praag of te Boedapest worden ge speeld. DSHC HHYC TOGO Kampong Venlo heeft met de zege van 3-1 wel iets te veel gekregen. Til burg, dat op be zoek was bij de kampioenen, liet zich door de reputatie van de tegenstander niet imponeren en ontplooide een spel, dat zeker gelijkwaardig genoemd mag worden aan dat van de gastheren. De score gaf echter een geheel ander beeld te zien. In de eerste speelhelft had Gerrits indirect uit een strafcorner de score geopend en na de pauze zou eerst midvoor Houben tweemaal de Tilburg- se doelman passeren eer De Beer in staat was hetzelfde te doen bij doel man Eyck. Maar toen was het te laat en kwamen de Tilburgers er slechts met de eer af (3-1). EMHC deed het tegen het bezoeken de MOP zeer overtuigend. Van Lidt de Jeude scoorde in de eerste speelhelft de eerste twee doelpunten in het nieu we seizoen en Kerssemakers verraste de Bossche defensie na de rust even zovele malen. Breda heeft nog geen punt in de wacht kunnen slepen. Nu is dat bij HMHC op bezoek immer een zeer las tig karwei en dat de Bredase debutan ten daarin niet zijn geslaagd, is geen schande. Natuurlijk, kan men wel zeg gen, had midvoor F. Theelen met twee De jaarlijkse grachtenwedstrijd van De Hoop, die zondag over een traject met een lengte van 10 km door de Amsterdamse grachten werd geroeid, is geëindigd in een volledige triomf van Willem III. Deze Amsterdamse vereniging zegevierde in vier van de v(jf klassen, veroverde de V.V.V.-prijs in de twee persoons heren vaste banken wherries en legde ook beslag op de Palmbeker in het algemeen klassement met 30 pnt. Poseidon werd daarin twee de met 5 pnt.. De Hoop derde met 4 p. De grachtentocht zaterdag trok ook weer veel deelnemers. Ongeveer 140 ploegen legden toen in een heel wat kalmer tempo het traject af. Baldini heeft de laatste wedstrijd om het wegkampioenschap van Italië, een wedstrijd tegen het horloge over 99.400 meter, gewonnen in 2 uur 17 min. 04 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 43.511 meter per uur. Door deze zege veroverde Baldini het kampioenschap van Italië op de weg voor professionals met 61 pnt. Op de tweede plaats eindigde Defilippis met 53 pnt. Het Belgische hockeyelftal, dat zater dag 4 oktober a.s. te Brussel in de halve finales van het zes landentoernooi zal uitkomen tegen de winnaar van de wed strijd Nederland-Italië, ziet er als volgt uit: doel: Carbonnelle (Rasante); achter: Dubois (Leopold) en Parmentier (Da ring); midden: Carbonnelle (Rasante). Goossens (Leopold) en Vanderstappen (Victory); voor: Marionex (Oree), Deb- baudt (Rasante), Bernaert (Gantoise), Musch (Ukkel) en Fayat (Rasante). (Van een onzer verslaggevers) Drie opmerkelijke resultaten hebben zaterdagavond in het Sportfondsenbad- oost te Amsterdam bijzondere kleur ge geven aan de nationale zwemwedstrij den, waaraan de voltallige „gouden" ploeg van Boedapest voor het forum van uitverkochte tribunes deelnam. Aller eerst revancheerde een tot het uiterste gespannen Atie Voorbij zich voor de ne derlaag, in de Hongaarse hoofdstad op de 100 meter vlinderslag geleden tegen haar rivale Tineke Lagerberg, die met duidelijk verschil (1,7 seconde) moest buigen voor de onweerstaanbare eind- rush van de Hilversumse, terwijl Bert Sitters zó veel energie nodig had, om de fel jagende Ritton op afstand te houden, dat er op de 100 meter vlinderslag voor de IJ-zwemmer een nieuw Nederlands record uit de bus kwam. De chronome ters werden afgestopt op 1 minuut 4,2 seconden, waarmee de Amsterdammer het reeds op zijn naam staande record met bjjna een volle seconde scherper stelde. En dan beleefde ook Corrie Schimmel het zoet van de revanche: na een ener verend duel tussen haar en Jans Koster Europees kampioene op de 400 meter vrije slag na een dead heat met haar clubgenote finishte zij met opmerke lijk groot verschil: zeker vier lengten. Alvorens de deelneemsters aan de Europese kampioenschappen, met In haar midden Theo Hoogveld de man, die buiten verwachting op de vierde plaats beslag legde zich aan de rand van het bassin hadden opge steld om blijken van hulde in ont vangst te nemen, richtte bondsvoor zitter Jan de Vries enige woorden tot de aanwezigen, om duidelijk te ma ken, dat de financiële steun van de overheid nog steeds in generlei ver houding staat tot de successen, waar mee Nederland in't buitenland zijn spor tieve naam weer eens op zo voortref felijke wijze zag bevestigd. Het deed dan ook ronduit beschamend aan, dat de heer De Vries met nadruk móest pleiten voor deelname aan een tom bola, waarvan de baten ten goede kwamen aan het wedstrijd- en trai ningsfonds van mr. Bierenbroodspot, dat aan deze avond een bedrag van f 1500 overhield. Na enige afvalraces voor meisjes en jongens stapten de deelneemsters aan de 400 meter v»ije slag dames op de start blokken, waarbij een antwoord zou wor den gegeven op de vraag, wie ditmaa; sterker was: kampioene Jans Koster of Corrie Schimmel. Aanvankelijk leek eerstgenoemde op weg naar de zege, al stond Corrie Schimmel haar evenknie niet meer dan hooguit een kwart lengte voorsprong toe. Zo ontspon zich een boeiend duel, met Judith de Nijs reeds vrij spoedig in kansloze derde positie. Geleidelijk aan viel Jans Koster echter iets terug. Haar slag begon tekenen van verkramping te vertonen die Corrie Schimmel uiteindelijk mede in staat stelden, met wilskrachtige bewegingen „weg" te lopen. Een voorsprong van vier lengten liet geen enkele twijfel bestaan, wie zegevierend uit de gela den strijd kwam. De „zilveren-plak - winnares" noteerde een tijd van 4 minuten 57,4 seconde, tegen Jans Kos ter 5.02.1; aanmerkelijk beter dan in Hongarije, toen beiden 5.02.6 lieten af drukken. De 200 meter schoolslag heren lever de een moeizaam verworven zege op voor Ab Kroonenburg (2.42.3) die W. Mensonides 1.7 seconde achter zich liet, en Ria van Velzen won overeenkomstig de verwachtingen de 100 meter rug slag, al kostte het haar heel wat in spanning om Leny de Nijs terug te wijzen. Haar tijden bedroegen respec tievelijk 1.12.7 en 1.13.2, met R. Dob ber als goede derde (1.14.7). De Haagse bleef met deze verrichting aanmerke lijk beneden haar „Hongaarse" tijd (1.15.2), evenals Leny de Nijs, die in Boedapest niet verder kwam dan 1.14.3. De strijd op de 100 meter vlinder slag heren toonde een enerverende strijd tussen B. Sitters en C. Ritton, van wie de IJ-zwemmer van meet af aan de leiding had. Toen Sitters voor de laatste maal tegen de basinwand tikte, had hij zijn Nederlandse record omlaag gehaald en gebracht op 1.04.2. Ook Theo Hoogveld kreeg het op de 100 meter vrije slag zwaar te ver duren van de Eindhovenaar Verburgt en Ru Prins. Geruime tijd lag Hoog veld in derde positie, maar tenslotte verloochende hij zijn Europese klasse niet: eerste in 58,6 seconde, gevolgd Uitslagen van de te Du'ndigt gehouden draverijen. Marianne-prijs, 2040 m: 1. Whirlwind, B. de Vries, 3.06.8, 1.31.6; 2. W. H. Hollandia; 3 Willy's Lieveling. Tot.: winn. 3.70, pi. f 1.60, 1.30, 5.80, gek. f 3.40, cov. f 5. Markies-prijs, 2600 m: 1. Trekduif S, L. J. Olsthoorn, 3.49.4, 1.26.2; 2. Uriel; 3. Royal Star. Winn, f 7.00; pi. f 2.20, 1.40, gek. f 4.40; cov. f 7.50. Marry Simons-prijs, 2000 m: 1. Umberto, W. Leeuwenkamp, 2.51.1, 1.23.9; 2. Vlieger D; 3. Vainqueur. Tot.: winn. f 4.30, pl. f 1.40, f 1.30, f 1.30; gek. f 6.40; cov. 4.60. Matador-prijs, 2100 m: 1. Ria Kitty, mej. P. J. Wagenaar, 2.57.6, 1.23; 2. Quite Heny; 3. Samspencer. Tot.: winn. f 3.80; pl. f 2.50, 2.50; gek. f 12.00; cov. f 3.80. Minatonka-prijs, 2100 m: 1. Traviata, J. Ham, 2.58.4, 1.24 2. Query Hanover; 3. Ro- samunde. Tot. winn. f 1.70; pl. 1.40, f 1.6 f 2,40; gek. f 5.00; cov. 4.70. Mustang-prijs, afstand 2100 m: 1. Sammy Mars, J. P. de Vlieger, 2.57.4, 1.23.7; 2. Mar tini Spencer; 3. Ivan Wilkes. Tot. winn.: 1.70; pl. f 1.10, 1.40; gek. f 5.90; cov. f 4.40. Rennen-prijs 1800 m., ie afd.: 1. Cicero, H. J. v. d. Kraats 1.58.7; 2. Quadroon; 3. Wurftaube. Tot.: winn. f 3.40; pl. f 1.30, I.50, 1.90; gek. f 5.20; cov. f 4.70. Solenzara-prijs, 2e afd.: 1. Manitoba, A. Meynaert, 1.59.6; 2. Dream Star; 3. Prin- cesse Aldis. Tot.: winn. f 48.30; pl. f 6.50, 2.40, 1.30; gek. f 29.70; cov. 5.10. Gouden droom-prijs, 1350 m: 1. Comet, F. Delbrassinne 1.24.9; 2. Irish Doll; 3. Sans Aide. Tot.: winn. f 2.20; pl. f 1.10, 1.20, 1.40; gek. f 5.80; cov. f 3.60. Cesarewitch-prijs, 3600 m: 7. Mangala, F. Delbrassinne, 4.09.7; 2. Sans Valeur; 3. Scarabee. Tot.: winn. f 1.50; pl. f 1.10, 1.20; gek. 2.90; cov. f 1.90. Tot.-omzet 132.123. door Verburgt (59,8) en Prins (1.05.-). Dat Atie Voorbij gebrand was op revanche, was reeds kort na de start van de 100 meter vlinderslag duidelijk Tineke Lagerberg bleef het grootste deel van de afstand op één lijn, maar de laatste krachtsinspanning van de furieus vlinderende Hilversumse was de Europese titelhoudster toch tè mach tig. Tijden: 1.12,4 en 1.14,1 tegen Boe dapest 1.11,9 en 1.12,1 Ada den Haan ondervond op de 200 meter schoolslag dames in den beginne veel tegenstand van Ria Kroon, maar na de eerste 100 meter, afgelegd in 1.23,9, werd het toch geleidelijk aan duidelijk, dat de Europese kampioene glijdend in voortreffelijke stijl de overwinning met kon ontgaan, die werd uitgedrukt in 2.53,4. Ria Kroon haalde 2.56,3. Gockie Gastelaars zege vierde op de 100 meter vrije slag on bedreigd, al was haar tijd vergeleken met die, welke haar het zilver oplever de (65.-), aan de matige kant: 1.04,6; met Greetje Kraan in 1.06,1 als tweede. Tenslotte kon de Leeuwardenaar Koos de Jong zich slechts met handslag de meerdere tonen van H. Vriend (1.06,5 en 1.06,6). e uitslagen van de draverijen te Gro ningen: Clara Bascom-prijs, i360 m; j x Gou den Rijder J. v. Dooyeweerd 2.10, 1.35.6; 2. XO; 3. Xetra. Tot. winn. f 2.70; pl. f 1.10. 1.40, 1.60; gek. f 5.50; cov. f 6.80. Edo Bascom-prijs 2300 m: 1. Wita Pluto A. S. Tesselaar 3.47, 1.40.4; 2. W. Petrosia va Hiddum; 3. Winifred Hollandia. Tot. winn. f 4.90; pl. f 2.30, 6.30, 2.—; gek. 42.40; cov. f 46.20. Grote prijs van Nederland, 1800 m. Ie heat: 1. Quintus Harvester A. R. Nottelman 2.35.6, 1.26.4; 2. Roland; 3. Norton Wil liams. Tot. winn. 3 60. pL j go, 2.10, 2.50: gek. 7.50; cov. 5 70 2e heat: 1. Ro land P. A. Strooper 2.33.8, 1.25.4; 2. Quin tus Harvester; 3. Norton Williams. Tot. winn. f 3.30; pl. f j 10> 1.10, 1.20; gek. f 5.40; cov. f 3.30 3e heat. j Quintus Har vester A. R. Nottelman 2.34.6, 1.25.9; 2. Ro land; 3. Ria Omuer. Tot. winn. 3.60; pl. f 1.60, 2.10, 2.50; gek f 7 50; cov f 5 70 Greta Bascom-prijs, 2300 m; L Washing ton N. J. Bloemsaat 2.36, 1.33.9; 2. Vulture S.; 3. Torenvalk s. Tot. win. 9.80; pl. f 2.10, 1.30, 3.20; gek. f 24.00; cov. f 5.30. Ina Bascom-prijs, 2840 m: 1. Uferlooper S B. U. de Jong 4.25.3. 1.21.1; 2. Sador B.; 3. Q. Williams P. Tot. winn.: f 6.30; pl. 2.10 4.10, 5.60; gek. f 10.70; cov. f 12.40. Jeanette Bascom-prijs, 2240 m: 1. Urubu S R. Bosma 3.25.7, 1.30.:; 2. Us Hompie; 3. Saigneur. Tot. winn. f 3 90; pl, j 70, 1.50; ge':. 4.20; cov. f 3.40. Kapitein Bascoi -trijs, 2300 m: 1. Victor, No"elmar 3.35.6, 1.32.9; 2. Oscar; 3. Sus van Vreendenhof. Tot. winn. f 4.20; pl. f 2.00, 3.30, 4.50; gek. f 14.20; cov. f 14. Definitiev uitslag grote prijs: 1. Quintus Harvester A. R. Nottelman 7.44, km-tijd on vermeld; 2, Roland; 3. Norton Williams dead haat met Ria Olivier. P-turion-prijs, 1850 m: 1. Monpti E. Dijk, 2.10; 2. Cold Water; 3. Roche Fleurie. Tot. winn. f 3.50; pl. f 1.20, 1.30, 1.20: gek. f - 10; cov. 4.50. Tot.-omzet f 100.143.50 De stratenloop „Dwars door Dordt" Is gewonnen door de .Hagenaar Koster, die het ongeveer 5300 meter lange parcours af legde in 15 min. 20.6 sec. De nationale singelloop te Harderwijk is gewonnen door de Apeldoornse atleet De Ruiter (AV '34), die de ca 4700 meter liep in 13 minuten en 12.2 seconden. Künen van Sprint uit Breda heeft zon dag de nationale bosloop van Drunen, een wedstrijd over 5 km, gewonnen in 15 mi nuten 09.0 sec. Tijdens de landenwedstrijd atletiek Engeland-Finland in het White City stadion te Londen heeft een Engelse ploeg een geslaagde poging gedaan het wereldrecord op de 4 x 1 mijl estafette te verbeteren. De atleten kwamen tot 16 min. 30,6 sec. dat is 10,4 sec. sneller dan het oude re cord van 16 minuten 41 seconden gelopen door Engelsen, namelijk Nan- keville Seaman, Chataway en Ban nister op 1 augustus 1953 in hetzelf de stadion. De tweedaagse atletiekwedstrijd is geëindigd met een zege voor de Scan- dinaviërs. De eindstand was 120-110 punten. Vier Engelse atleten hebben zaterdag tijdens wedstrijden in het White City Stadion te Londen het wereldrecord 4x1 mijl verbeterd. Het waren v.l.n.r Blagrove, Clark, Ibbotson en Heuison. Cees Smit, jeugdinternationaal en spe. Ier van EDO, gaat als amateur voor Ajax spelen. Overschrijving bij da KNVB is reeds aangevraagd en EDO, die de sportcarrière van deze ieugdige voetballer, die momenteel de lessen volgt aan het CIOS, niet in de weg wil staan, zal medewerking verlenen voor overschrijving op korte termijn. Deza geste is door Ajax op hoge prijs ge steld. T.z.t. zal Ajax met z'n vollediga elftal een vriendschappelijke wedstrijd komen spelen bij F.DO, ten; 3 Tsjechoslowakije A, 0 strafpunten, 1515,6 winstpunten. Deze 33e zesdaagse heeft voor de Ne derlanders een gunstig slot gehad. Het begon vrijdagavond al. De internatio nale jury besloot een deel van het tra ject dat die dag gereden was te neu traliseren, aangezien hierin vele rijders waren geholpen door officials. Juist in dat deel hadden ook de Nederlandse afgevaardigden een groot aantal straf punten opgelopen. Door deze beslissing van de jury kwam het zilver ineens wem binnen het bereik van Vrolijk (18 strafpunten). Van Ommeren (16 straf punten) en Plevier (2 strafput.). Gerrit Aaltink zag zijn strafpunten-saldo da len van 60 tot 38. Het hardst juichten de Italianen over deze arbitrale beslissing, want ook Franco Saini had in dat gedeelte zijn ene strafpunt, waardoor het Italiaanse trophy-team in feite werd uitgescha keld, opgelopen. Na de avondvergade ring waren dus weer 3 trophv-teams Tsechjoslowakije, Westduitsland en Italië en 5 vaas-teams zonder straf punten. Zaterdag deden de Nederlanders het wederom goed. Weliswaar werden op de lijsten van Van Ommeren en Plevier na het morgentraject enkele strafpunten bijgeschreven, doch zij bleven beneden de grens voor het zilver (25 strafpun ten). De snelheidsproef, die in de mid dag werd afgelegd, leverde alleen voor Plevier moeilijkheden op. De NSU van de man uit Alkmaar liep plotseling vast en het kostte niet veel tijd om vast te stellen dat een lege olie-tank oorzaak van de moeilijkheden was. De afsluit- dop van het olie-reservoir bleek, ten gevolge van een val, te zijn verdwenen. Maar zelfs voor dat gat bleek Plevier niet te vangen. Hij scheurde een stuk van zijn overhemd af en „dichtte" daar mee het lek, zodat Plevier met een ge havend overhemd, doch ook en dat vonden de Nederlanders in Garmisch belangrijker met een zilveren plak naar Alkmaar zal terugkeren. De Europese sprintkampioen Armin Hary heeft zaterdag tijdens wedstrijden in het stadion van Dortmund voor de derde keer in dit seizoen het Europees record 100 meter geëvenaard, 10.2 se conde. Hary ondervond de grootste tegenstand van de Canadees Agostini, die twee keer een valse start veroor zaakte en daarna bijna even snel als de Duitser uit de startblokken kwam. Pas in de laatste meters kon Hary een kleine voorsprong forceren. De tijd van Agos tini was 10.3 sec. Ook op de 200 meter leed de Canadees een nederlaag, nu tegen Germar. De tijd van de Duitser was 20.9, die van Agos tini 21.0 sec. Op het binnenterrein van het Zand- voortse circuit zjjn hoogte-metingen ge daan in verband met plannen om aldaar een vliegstrip voor sportvliegers aan t« leggen. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart heeft de situa tie ter plaatse opgenomen en acht het terrein voor dit doei zeer geschikt. De vliegstrip zou een lengte moeten hebben van 600 meter bij een breedte van 100 meter. Men meent hiermede te voldoen aan een behoefte van sportvliegers maar vooral ook aan de wensen van de re clame-vliegerij. Het reciame-vliegep boven de badplaats zou daardoor merkelijk goedkoper worden. De initiatiefnemers achten het moge lijk het zeer omvangrijke grondwerk (egaliseren van de in de strip liggende duintoppen) met rijkssubsidie te doen uitvoeren in het kader van de maat regelen voor werkverruiming. De ge meente Zandvoort zou dan moeten zor gen voor de bouw van enkele eenvoudige hangars. Tsjechoslowakije is de grote winnaar gewerden van 0". 33e internationale motorzesdaagse. De international tro phy, de „hoofdprijs" van deze betrouw baarheidswedstrijd, werd op Duitsland heroverd, de zilveren vaas in 1957 van Nederland overgenomen werd behouden. Alle Tsjechische rijders heb ben een bijzondere prestatie geleverd, want de 20 deelnemers van Tsjecho slowakije die maandag voor het eerste traject zijn gestart, hebben allen deze zware zesdaagse zonder strafpunten uitgereden, wat voorts nog 20 gouden medailles betekende. Maar ook de Nederlanders hebben goed gereden: Muller, Van Dobben en Den Haan veroverden allen een ouden medaille. Zilver was er voor Van Om meren, Plevier en Vrolijk. Aaltink ten slotte kan met een bronzen medaille naar Nederland terugkeren. Van de 213 op de eerste dag gestarte deelnemers behaalden er 109 een gou den medaille, 18 een zilveren en 16 een bronzen. Zeventig rijders vielen uit. De eindklassementen in de strijd om de international trophy en de zilveren vaas waren: International Trophy; i Tsjechoslowakije, 0 strafpunten, 3142,7 winstpunten; 2 Italië, 0 strafpunten, 2625,7 winstpunten; 3 Duitsland, 38 strafpunten. Zilveren Vaas: 1 Tsjechoslowakije B, 0 strafpunten, 2492,5 winstpunten; 2 Polen A, 0 strafpunten, 2201,2 winstpun- De meisjes van de Nederlandse zwem ploeg die in Boedapest zo'n groot succes hebben behaald, zijn zaterdagavond in het Amsterdamse sportfondsenbad-oost in het zonnetje gezet. In de vriendschappelijke wedstrijd EDORCH werd de oud-international Biesbrouck aan zijn enkel zodanig ge wond dat hij voorlopig niet zal kunnen voetballen. De enkelbanden bleken ge scheurd en het bot was ernstig bescha digd. Maandagochtend zouden er in de St. Joh. de Deo nieuwe foto's worden gemaakt. Het resultaat zal wel zijn dat Biesbrouck voorlopig niet voor RCH zal kunnen spelen. Een internationale stayerswedstrijd over drie manches te Friesenheim is gewonnen do~ de Duitser Jakobi. De Zwitser Meier werd tweede en onze landgenoot Wier stra eindigde op de derde plaats. Zaterdag is te Bournemouth een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de amateurteams van Engeland en Ierland. De ontmoeting werd gewpnnen door Engeland met 62.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8